5; 2 Vit brieven van lezers NÜ NU V) HEMA PHILIPS Geen Fries door tijdgebrek Scholen moeten antwoorden op eisen samenleving Meer misdrijven tegen opiumwet DOZEN Wf NU 2 PAKKEN NU 2 VOOR DOE MEER MET MINDER GELD. PHIUSHAVE.WIE ZICH RONDSCHEERT SCHEERT ZICH GOED VRIJDAG 6 JUNI 1980 TROUWKWARTET P 20 RHS 22 Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859,1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld. of lezen de woorden van iemands lippen. Wij hebben zelf een dochter die van haar achtste jaar af totaal doof is en we hebben veel dove vrien den. Deze mensen leven in een stilte, die wij horenden ons niet kunnen voorstellen. Zelfs al zou heel Zuid- Afrika de lucht in vliegen, dan zullen ze het via krant of doven journaal moeten vernemen, maar hóren kun nen ze het helaas niet. Laten we toch voorzichtig zijn in onze woordkeuze en zeker als het onze gehandicapte medemens betreft. Rhenen K. A. Dekker Knal (1) De knal. waarvan de aanslag op Zuid- afrikaanse energie-installaties verge zeld ging (schade 15 miljoen) en waar voor het (verboden) communistische ANC de „eer" opeiste, klonk op zo verre afstand de redactie van „Trouw" blijkbaar als muziek in de oren. Tenminste als we afgaan op het „commentaar" en de desbetreffende artikelen in de krant van 3 juni. Het is waar wat de redactie schrijft: „Tus sen doven zijn kennelijk heel harde knallen nodig om Je verstaanbaar te maken". Ik denk dan aan de „knal" Afghanistan, de „knal" Iran, en al eerder de „knal" Vietnam, Cambodja, Guinee Bissao, Mozambique. Angola en niet te vergeten de „knal" Ethiopië en nog wel wat meer „knallen". Erg dicht bij huis dan ook nog de „knal", waarvan anarchisten en nihilisten de kroningsplechtigheden op 30 april J.l. vergezelgd deden gaan. Heel harde „knallen", maar^de stokdoven erva ren het blijkbaar als een muzikaal geruis, dat noodt tot een minzaam, begripvol, bewonderend gesprek met de componisten. Totdat zij als op 10 mei 1940 op zekere morgen ake lig in hun slaap worden gestoord. De Zuidafrikaanse regering verstaat zul ke „knallen" van het ANC heel goed. En dat zullen de heren raddraaiers vrij zeker spoedig merken. En ver moedelijk ook wel de onderontwik kelde Kaoenda van het onderontwik kelde Zambia, waar de „lnallers" wor den opgeleid. Doesburg G. Goossens Knal (2) Met onze opgroeiende kinderen zijn wij trouwe Trouwlezers, met veel waardering voor uw blad. Daarom spijt het ons erg, dat uw commenta tor over Zuid-Afrika's achilleshiel (Trouw van 3 juni) een woordkeus heeft gebezigd die ons tegen de borst stuit. Om zijn betoog kracht bij te zetten, dat er tussen terroristen en autoriteiten na de aanslagen geen dialoog meer mogelijk is. gebruikt hij de zin: „Tussen doven zijn kennelijk heel harde knallen noodzakelijk om je verstaanbaar te maken." Als het hierbij gebleven was, dan zou mijn pen nog zijn blijven rusten, maar helaas schrijft hij aan het eind van zijn artikel: „Dwangmaatregelen van buitenaf zullen hoogstens de finale strijd bespoedigen. En dat wordt een knal die voor alle doven ter wereld hoorbaar zal zijn." Weet u wel, dat totaal-doven niets, maar dan ook to taal nooit iets zullen kunnen horen? Zij „spreken" met elkaar via gebaren Jazz Festival Met deze brief wil ik na jaren ergenis eens reageren op de recensies van Frits Lagerwerff over het Oude Stijl Jazz Festival te Breda. In zijn terug blik op het tiende Bredase Festival, in het dagblad Trouw van 19 mei, kan hij dit Jazzfestijn dan wel als een deerniswekkend conventioneel ge beuren afschilderen, ik word elk jaar wederom treurig van zijn geschrijf over deze gebeurtenis. Duidelijk komt in dit artikel naar voren dat Frits Lagerwerff alleen het nachtcon cert van dit festival heeft bezocht. Er was echter muzikaal nog veel meer te beleven. En bij de streetparades „sta ren" de mensen niet naar de orkesten, maar lopen spontaan swingend en klappend met deze bands mee. Bij dit publiek bevinden zich vele buitenlan ders, waaronder ook menig Ameri kaan, die speciaal voor dit festival naar Europa komen. Tijdens de Thursday Traditional in het uitver kochte Turfschip speelde de Neder landse violist Guido Nielsen samen met een Engels kwartet o.l.v. Keith Nichols wel zo geweldig, dat na dit optreden een minutenlange ovatie volgde. Het jazzbandball, op vrijdag avond, was dit jaar met 3250 betalen de bezoekers wederom totaal uitver kocht en het Nederlands orkest Roa ring Seven Jazzband met zang van Zenja Damm bracht wel degelijk authentieke jazz. De specials, die tij dens dit festival op diverse plaatsen in de stad gehouden worden, belich ten juist verschillende punten van de oude stijl jazz. Zo speelde op de New Orleans special The Fondy Riverside Jazzband uit België. En op zondag middag tijdens het slotconcert van de High Sierra Jazz Band vertolkte de Amerikaanse zangeres Marion Wil liams spontaan enkele songs waar mee zij de zaal in vuur en vlam zette. Dit zijn maar enkele punten uit het totale programma van het tiende Bredase Jazz Festival, waarvan ik samen met die andere 60.000 bezoe kers geweldig genoten van heb. Breda Jan Learbuch Stamrecht In reactie op het artikel in Trouw van 24 mei J.l. „Prinses stierf op grens van Islam en Stamrecht" het volgende: In dit positieve en deskundige commen taar op de door de NOS uitgezonden film „De dood van een Prinses" is het „Machtsdenken in het kwadraat" in de Islamwereld verduidelijkt. Een machtsdenken waar 'patser', Gel dbuidel (Saoedlsche magnaat) tij dens een diner in Londen, met zijn glas alcohol in de hand zich beklaagt over het onbenul van ons over „zijn" cultuur en godsdienst. Maar gods dienst is geen privé cultuur en geen accountancydienst; niet voor een is lamiet, niet voor een christen en niet voor een jood. De stam van hun gods dienst is dezelfde God. Een God die geen vrouwen, rassen en minderhe den discrimineert. Een God die stam recht afwijst en ieder mens het leven in vertrouwen geeft. Een vertrouwen, dat geschaad wordt door „Geldbui dels" onder joden, christenen en mos lims: Geldbuidels die mensen uit de weg ruimen als zij hun privé „gods dienst" in de weg staan en uiteinde lijk vechten tegen de bierkaai, want vechten tegen God leidt naar de af grond, bijvoorbeeld via een Derde Wereld Ramp. Maar Zalig zijn de hon gerenden naar gerechtigheid: Zij zul len God zien. Waddinxveen ing. Jan Oosthoek Schillebeeckx De Nijmeegse theoloog prof. Edward Schillebeeckx is een eredoctoraat aan de Berkeley-universiteit in Cali- fornië toegekend voor „de oorspron kelijke vorm van zijn theologiseren en de wetenschappelijke precisie en de eenheid van zijn christologische publicaties". Schillebeeckx wordt te vens geprezen om de vrijmoedigheid van zijn denken en zijn naar eer en geweten zoeken naar de waarheid ook „als die niet iedereen welkom is". De theoloog is reeds in het bezit van eredoctoraten van de universiteit van St. Louis, van de Depauls universiteit van Chicago, van de katholieke uni versiteiten van Leuven en Montreal. Schillebeeckx zal zijn eredoctoraat zaterdag 7 Juni in ontvangst nemen. Hij zal die maand tevens enige lezin gen in San Francisco, Stanford en New York houden. Onzin Niet alleen politici maar ook journa listen verontreinigen onze, toch zo mooie, taal. Een voorbeeld hiervan vond ik in „Trouw" in het artikel over oud-minister Veldkamp. Daar stond te lezen: „Wat Veldkamp met zijn commissie klaar maakt, is een stra mien waarin de staatssecretaris straks zijn voorstellen voor een (en dan komt het) samengevoegde, in houdelijk op nieuwe leest geschoeide loondervingswet heel eenvoudig kan inpassen, aldus de oud-minister." Zou het misschien iets begrijpelijker kunnen? Mijn advies: schrijf niet zul ke onzin! Niemand, ooi een academi cus niet, kan zulk gezwam vatten. Den Bosch K. Vos Van een onzer verslaggevers LEEUWARDEN Door ge brek aan tijd heeft het dage lijks bestuur van Friesland aan 89 scholen ontheffing moeten verlenen van de verplichting Fries te onderwijzen. Volgens gedeputeerde Mulder heeft dit ook te maken met het ontbre ken van een wettelijke rege ling. Volgend jaar worden de ontheffingen opnieuw bekeken en volgens Mulder valt dan te verwachten dat alleen het ont breken van bevoegde leer krachten een geldig argument voor ontheffing zal zijn. Van onze onderwijsredactie DEN HAAG (ANP) De politie is vorig Jaar achter 613.094 misdrijven gekomen: een stijging van negen pro cent ten opzicht evan het Jaar ervoor. Het meest stegen de misdrijven ge noemd in de opiumwet, met 78 pro cent. Van alle misdrijven die ter ken nis van de politie kwamen, wist zij 31 procent op te lossen, een procent minder dan het Jaar ervoor. Deze cij fers zijn gisteren door het Centraal Bureau voor Statistiek bekend gemaakt. De politie moest 41,3 procent meer gevallen van zakkenrollerij behande len dan in 1978. Flinke stijgingen werden ook geboekt bij diefstal met braak (14,1 procent) en vernieling (14 procent). ROTTERDAM De normen waarden in de samenleving verande ren snel. Het onderwijs heeft als taak om mee te veranderen. En daarmee zullen aan de scholen geheel nieuwe eisen worden gesteld, aldus H. J. Ja cobs, voorzitter van het dagelijks be stuur van het Informatiecentrum Scholenbouw (ICS). Hij zei dit op een studiebijeenkosmt gistermiddag het bouwcentrum te Rotterdam ter ere van het 25-jarig jubileum van het Informatiecentrum. Staatssecretaris De Jong van onderwijs en weten schappen was één van de gastspre kers. Het centrum is opgericht om op het gebied van scholenbouw onderzoek te plegen en voorlichting te geven. In de eerste jaren hield hij zich vooral bezig met het kleuter- en basisonder wijs. maar al spoedig werd ook advies gevraagd voor de bouw van scholen voor het voortgezet onderwijs. Volgens J. Hamaker, voorzitter van de voorlopige raad van advies voor onderzoek naar de gebouwde omge ving, moet het ministerie meer ge bruik maken van het advies van het ICS. Hij ziet het centrum als een belangrijke tussenpersoon van de op drachtgever en de bouwer, omdat bij een gebrek aan samenspel een ge bouw de kans loopt om maatschap pelijk en financieel niet rendabel te zijn. Staatssecretaris De Jong denkt het centrum in de toekomst een be langrijke rol toe, omdat het onderwijs aan grote veranderingen onderhevig is. Uni overhemd van polyester/ katoen. Met modem klein boordje en dubbele stiksels. In 5 kleuren I en de maten 37 t/m t Maak zelf de lekkerste Room- boter-Tompoezen. Zó klaar en altijd vers. U haalt er 6 uit een pak Handig om in huis te hebben voor onver wachte gasten Normaal 2,75 21-Delig bestek van vlek- en roest vrij staal 6 Messen 6 lepels, 6 vorken aardappellepel groentelepel en saus lepel In lichtgewicht verpakking, dus ideaal om mee te nemen naar bijv. de camping. Normaal 34,75, Hemax bontwas biedt voor de lage prijs maar liefst 5 pluspunten: is geschikt voor de machine en hand was. Wast ook wol en de fijne was brandschoon Verwijdert bloed- en eiwitvlekken Bevat geen bleek middel Heeft waterontharder. Hetgezinspakvanca rw^a n 2 kg kost normaal 5,75 maar Compactluiers met groot absor- batievermogen Ze zijn dunner dan de normale celstofluiers en zitten daar door fijner, nemen sneller vocht op en staan leuker. Per pak van 30 stuks 3,75 Div. plastic broekjes en slips 175 en 2,-NÜ 1,50 7 De papieren zakdoekjes van de Hema zijn zacht, maar sterk 4 Celstof lagen zorgen voor prima absorbatie Normaal kost een verpakking van 10 palges 160 Aanbiedingen geldig t/m 7 juni GEEF VADER WEER NIEUW SCHEERPLEZIER! Vaders zijn toch allemaal anders. Hebben hun eigen wensen, ideeën èn baardgroei. Daarom biedt Philips u keuze uit verschillende Phiiishaves. Waarvan er twee ook nog op 9 scheerstanden instelbaar zijn. Zodat iedere vader nu de Philishave kan krijgen die precies bij hem past. En voor dat nieuwe scheergevoel wil hij zelfs z'n oude, vertrouwde Philishave wel opzij leggen. Kunt u hem tenminste 'n écht persoonlijk cadeau geven! m. it De Philishave HP 113L Het cadeau voor vaders die per- fektie herkennen. Want met zijn 9 instelbare scheerdieptes heeft deze Philishave een eigen, hoogstpersoonlijke stand voor ieder baardtype. De «lx -v. brede, uitklapbare tondeuse zorgt voor keurige snor en bakkebaarden. In luxe cassette A Bruto adviesprijs f 185,-. r~~~ De Philishave HP 1311. Voor alle vaders die zich wel eens ergens anders scheren dan in hun cl ~7yT~ '-A. ergens anders scheren dan in hun ry klSiic j/p eigen badkamer is dit dè Philishave J Met elektronische aanpassing aan i elk voltaee tussen 100 en 240 Volt. elk voltage tussen 100 en 240 Volt Ingebouwde oplaad-unit. In I slechts acht uur opgeladen voor vele scheerbeurten. Met scheer- t beurten teller. In luxe cassette. Bruto adviesprijs f 249,-. De Philishave HP 1132. Ook tevreden vaders hebben toch wel speciale wensen. Begrijpelijk, wanneer het gaat om zo'n praktische Philishave. Mooi van vorm. Drie knappe l koppen, met 3 x 12 mesjes. En A ff® 'n handige, uitklapbare tondeuse. Dat scheert diepgaand schoon. In luxe cassette. Bruto adviesprijs f 165,-. De Philishave HP 1207. Zonder snoer kom je nog eens ergens! Ook boot- en camping- minnende vaders hoeven dat gladgeschoren gevoel niet meer te missen. Dankzij die praktische tweekoppige Philishave op batterijen. Dat is 't gemak van de tweede shaver! In handig reisetui. Bruto adviesprijs f 79,-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 22