'HoudingVU hypocriet' Intelligent sparen anno1980. Met de Meesrente-rekening. Is't dan nóóit genoeg? 'Pais' tweefasenplan maakt het onderwijs duurder' 9'2! Bank Mees Hope nv In leger nog vaak verstand op nul en blik op oneindig Studentenpastor Van Kilsdonk op studiedag: Baskische steden willen uitwijzing consuls Nederland Voorzitter Academische Raad: Nou weer de motorrijtuigen-belasting verhogen? Een gezonde branche ziek proberen te maken. En zó de Kip met de Gouden Eieren slachten. Is dat waar onze volksvertegenwoordigers voor kiezen? DONDERDAG 5 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Pater J. van Kilsdonk, studentenpastor te Amsterdam, was gisteren niet de enige die de honderjarige Vrije Universiteit het vuur na aan de schenen legde. Hij was een van de deelnemers aan de studiedag „VU tussen twee VUren", over de relatie tussen wetenschap en maatschappij. Van Kilsdonk was echter wel ongewoon heftig in zijn betoog. „Ik ben sinds tien jaar een principieel tegenstander van bijzonder hoger onderwijs, omdat er ernstig schade wordt aangebracht aan de geloofscultuur van studenten en medewerkers. ADVERTENTIE Van Kilsdonk kreeg het aan de stok met de rector magnificus prof. dr H. Verheul, die op de kritiek van de studentenpastor antwoordde dat bij zondere universiteiten meer zijn dan geldverslindende diplomafabrieken, zoals Van Kilsdonk beweerde. Staats secretaris drs K. de Jong Ozn, die een deel van de studiedag bijwoonde, leg de uit dat bijzondere universiteiten en hogescholen worden gedragen door een bepaald deel van de bevol king. Alleen als deze eigenaren er geen heil meer in zien, moet je ze opheffen, aldus de staatssecretaris. Van Kilsdonk was niet tevreden met dit antwoord. Hij noemde de Vrije Universiteit hypocriet, omdat ze streeft naar een grote studentenbe volking, alleen vanwege de subsidie. Aan deze studenten wordt niet ge vraagd de doelstelling te onderteke nen. Dit in tegenstelling tot de docen ten, die volgens Van Kilsdonk „wel een soort belijdenis moeten afleg gen" Hij veronderstelde dat veel we tenschappelijk medewerkers en hoogleraren dit uitsluitend deden om een baan te krijgen. „Je wordt aldus duur betaald voor je geloof," meende Van Kilsdonk. Verheul was het duidelijk oneens met Van Kilsonk. Hij ontkende niet dat er „ernstige rimpels in de vijver waren," maar het feit dat er een studiedag over de Vrije Universiteit kon worden gehouden, waar openhartig over de doelstelling werd gepraat, was voor hem het bewijs dat de kritiek niet onder tafel werd geveegd. Vereniging Van Kilsdonk was niet de enige, die voor een klein bommetje zorgde. Prof. dr. J. van Putten, hoogleraar politicologie aan de VU, had in zijn openingsrede ernstige kritiek ge spuid op de vereniging voor weten schappelijk onderwijs op gerefor meerde grondslag, het bevoegde ge zag van de Vrije Universiteit. Het enige goede dat hij aan de vereniging kon ontdekken was de uitgave van het VU-magazine. Voor de rest noem de hij de vereniging een aanfluiting voor de universiteit. Als voorbeeld noemde hij de wijzi ging in de structuur van de vereni ging, waardoor beïnvloeding op de samenstelling en het beleid van het verenigingsbestuur aanmerkelijk werd bemoeilijkt. Het bestuur was hiertoe over gegaan nadat marxistisch georiënteerde studenten hadden geprobeerd om invloed uit te oefenen. Van Putten had liever gezien dat de vereniging een dialoog was aangegaan in plaats van zich af te sluiten. Hij stelde voor dat de vereni ging het bevoegd gezag van de VU overdraagt aan de universiteit zelf. Daarnaast wenste hij een vereniging van vrienden van de VU, die de con tacten tussen de VU en de samenle ving moet bevorderen. Er was geen onderdeel van de VU, dat gisteren tijdens de studiedag niet ter discussie stond. Er werd in talrijke werkgroepen gepraat over doelstel ling en grondslag over de vereniging, en over de betekenis van het evange lie als christelijke inspiratiebron voor wetenschappelijk onderwijs en on derzoek. Prof dr. H. Berkhof, die theo logie doceert aan de Rijks Universi teit van Leiden, zag voor de VU een geheel eigen taak. Hij vond dat de VU tegengas moest geven tegen de nei ging tot reductie in de wetenschap, waardoor de wetenschappen worden herpleid tot één definieerbare oer kracht. Hij pleitte voor verlenging van de studie aan de VU tot vijf jaar. Berkhof sloot zijn bijdrage af met de vraag of minister Pais de VU niet wilde erkennen als een experimen teeruniversiteit, met als extra op dracht de ontwikkeling van deze ei gen taak. BILBAO (AFP) De gemeenteraden van Bilbao en San Sebastian in het Spaanse Baskenland willen uitwij zing van de Nederlandse consuls ter plaatse, omdat zij als ongewenste personen worden beschouwd. De gemeenteraden namen dit stand punt in, nadat vorige week op Schip hol vier Baskische ETA-leden werden aangehouden, waarna ze op een vlieg tuig naar Madrid werden gezet. In de Spaanse hoofdstad aangekomen wer den zij meteen gearresteerd. Intussen zijn er naar de twee bewuste consulaten stenen gegooid. Men ver wacht dat de Spaanse overheid de gebouwen extra zal bewaken. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De tweefasenstructuur die minister Pais in petto heeft voor het wetenschappe lijk onderwijs is maatschappelijk onbruikbaar, niet flexibel en star. Mocht de Tweede Kamer toch akkoord gaan met de plannen van de minister, dan lijkt invoering in 1981 uitgesloten gezien de enorme hoeveelheid werk die dat met zich meebrengt. Dat zei prof dr G. Brenninkmeijer, voorzitter van de Academische Raad (overlegorgaan van universiteiten en hogescholen) gisteren op èen hoorzit ting van de Kamercommissie voor onderwijs en wetenschappen. Een de legatie van de Academische Raad gaf daar een toelichting op de bezwaren die de raad heeft tegen het in maart ingediende wetsontwerp over de tweefasenstructuur. Pais wil het wetenschappelijk onder wijs volgens dat wetsvoorstel indelen in een eerste fase met een cursusduur vier jaar, waarna de student zich doctorandus of meester in de rechten raag noemen. Daar bovenop komt dan nog een tweede fase met een cursusduur van twee jaar voor een beperkt aantal „knappe" studenten. In die tweede fase kunnen de studen ten zich specialiseren aan de hand een medische opleiding (arts, apotheker), een beroepsopleiding, een onderzoekopleiding (wetenschap pelijk onderzoeker) of een lerarenop leiding. Achterliggende gedachte van het wetsontwerp is dat het wetenschap pelijk onderwijs doelmatiger (en ook goedkoper) moet worden en dat ook meer studenten tot een universitaire studie worden toegelaten. Prof. Brenninkmeijer zei gisteren echter dat het voorstel van Pais duur der is dan het huidige stelsel van wetenschappelijk onderwijs. Het ef fect daarvan op de langere termijn noemde hij dubieus, gezien de steeds verdergaande bezuinigingen die ook in het onderwijs hun lot eisen. Brenninkmeijer verklaarde dat de Academische Raad grote bezwaren heeft tegen een voor alle studierich tingen geldende gelijke structuur en cursusduur. De verscheidenheid van de universitaire studies verzet zich daartegen en vraagt juist om een benadering die met die verscheiden heid rekening houdt, zei hij. Vooruitzichten Ook zet de Academische Raad vraag tekens bij de maatschappelijke voor uitzichten voor studenten wanneer zij de eerste vierjarige fase hebben m VmSWKVflASN MDSf Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vrijheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreëerd. Hoge rente. Het percentage wordt maande lijks vooraf vast gesteld. In juni 1980 bedraagt het 9 xk%. Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. Hoge vrije opname. U kunt elke maand tot f3.000,- opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f 6.000,-. Dertiende maand? Jawel. Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voor de aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meesrente-rekening. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. De Meesrente-rekening. Wfj durven elke vergeiyking aan. Albiasserdam 01859 - 26 05; 23 44 Amsterdam. Herengracht 020 - 52 72 33 2; 52 73 36 2; A'dam-Buitcnvcldcrt 42 98 60 Arnhem 085 - 45 55 41 Delft 015 -14 09 81 Dordrecht 078 -14 10 77Eindhoven 040 - 44 41 55/'s-Gravcnhagc 070 - 92 4 0 31 Groningen, De Dwinger Westerhavcn); (050) 18 97 11De Wijcrt 25 07 00/Haarlem 023 - 3159 50/ Haren 050 34 56 45 Heerlen 045 -711710 Rotterdam. Coolsingcl 010 - 63 22 90; Bcijerlandsclaan 19 27 11; 's-Gravendijkwal 36 36 00/Schiedam 010 - 34 02 22 Usquert 05950 -29 09/Utrecht 030 - 317824/Vlaardingcn 010- 34 02 22/Zaltbommel 04180 3 7 52/Zeist 03404 16 204. doorlopen. Ze zijn dan weliswaar aca demicus, maar wat ze daar dan ln de maatschappij mee kunnen doen, is nog volstrekt onduidelijk. De raad vindt dat zolang die onzekerheid er is, er een onbeperkt aantal studenten zou moeten kunnen doorstromen naar de tweede fase. Vergelijkingen met het buitenland, waar wel vierjarige studies bestaan, vond Brenninkmeijer moeilijk, om dat daar vaak het gehele onderwijs anders is ingericht Hij pleitte ervoor om de onder het vorige kabinet aangenomen wet her structurering wetenschappelijk on derwijs uit te voeren en haast te ma ken met de daarmee samenhangende herprogrammering van de studierich tingen. Hij verwachtte dat die herpro grammering dan over een half tot twee jaar zou kunnen worden inge voerd. In de wet, die Pais naast zich neer heeft gelegd, wordt uitgegaan van een in het algemeen vijfjarige studie. Het Landelijk beraad van studenten pastores, dat gisteren eveneens een delegatie had afgevaardigd, heeft kri tiek op het voorstel van Pais omdat daarin de individuele student nog meer in de knel komt. Er moet vol gens de studentenpastores ruimte worden geschapen ln het onderwijs programma om het verantwoorde lijkheidsbesef van studenten te kun nen ontwikkelen. Gevreesd wordt dat die ruimte, die er nu al nauwelijk is, met de tweefasenstructuur teniet wordt gedaan. Pastores Studentenpastor drs J. de Jong sig naleerde een gebrek aan sociale vaar digheid, een taalachterstand en een relatieproblematlek onder studenten. Met name studenten die afkomstig zijn uit de sociaalzwakkere milieus, zouden ln dit opzicht grote moeilijk heden ondervinden. De pastores be pleiten ruimte binnen de studiepro gramma's om daar iets aan te kunnen doen. „Begeleiding van de studenten is dikwijls een sluitpost van de begro ting," aldus de studentenpastores. Vandaag wordt de hoorzitting voort gezet. UTRECHT (ANP) Het is nog droef gesteld met de vermaat schappelijking van het Neder landse leger. Velen binnen de krijgsmacht willen maatschappe lijke realiteiten en ontwikkelin gen, zoals integratie van homosek suelen, alternatieve samenle vingsvormen en een kritische op stelling, niet erkennen. Veel ka derpersoneel benadert dienst plichtigen nog met een „omdat ik het wil-houding" waarbij als ad vies geldt; „verstand op nul, blik op oneindig". Zo'n manier van op treden kan alleen maar leiden tot grote spanningen tussen kader en dienstplichtigen. Dit stelde mr Geert Dales, voorzitter van de Al gemene Vereniging Nederlandse Militairen gisteren op de jaarver gadering van zijn organisatie in Utrecht. Volgens Gales is het nog steeds geen lolletje om ln dienst te moe ten. Behalve de achterstelling in loon en rechtsregelingen die dienstplichtigen hebben in verge lijking met leeftijdgenoten in de burgermaatschappij is het ook vaak tobben met de meerderen. Daarin ziet Dales ook een oorzaak van het overmatige drankgebruik onder dienstplichtigen. „Het is veelal niet eenvoudig om met je sociale problemen op verantwoor de wijze bij het kader uit de voe ten te kunnen," aldus de voor zitter. Zaken als medezeggenschap, openheid, principiële gelijkwaar digheid, een kritische opstelling zullen ook binnen de krijgsmacht gewoon geaccepteerd moeten wor den. Het proces van vermaat schappelijking, veroorzaakt door het voortdurend binnenstromen van jongeren die allemaal hun ei gen maatschappelijke vorming en invloeden meebrengen, is onver mijdelijk. Het kan alleen maar vertraagd worden met alle proble men van dien, aldus Dales. Ze lijken wel gèk in Den Haag! Mnti uuppr Hp mntnrriifïiicrpn-KplaQtina vprhnopn? BOVAG Postbus 440 2280 AK Rijswijk RAI. Europaplein 2 1078 GZ Amsterdam f? «L JFm 1 I rJ A\ 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9