Kennedy gaat door na Carters winst Sanjay weer in opmars in India 'VS moet tegenover Iran rol toegeven' Afghaanse situatie niet te veranderen z Vakbondsleider bij Moskou aangehouden President heeft nominatie op zak I NAVO maant Sowjet-Unie Chili ontbindt vakcentrale Rode Kruis gaat weg uit Tsjaad Dertig doden bij overval in de Filippijnen Paus en Carter kandidaten voor Nobel-vredesprijs Veiligheidsraad stelt debat over westoever uit Vijf handelaren in drugs in Iran doodgeschoten Dorp tegen kern energie ontruimd Aanval op Iraakse ambassade in Rome DONDERDAG 5 JUNI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 ?e: Dn ge: d jrr WA! ?e: dy l er van WASHINGTON (Reuter, AP, AFT) Senator Edward Kenne- heeft gisteren de als verzoeningsgebaar bedoelde „hand van vriendschap" van president Jimmy Carter geweigerd. De eej Amerikaanse president kreeg gisteren tijdens de laatste voor- verkiezingsdag genoeg gedelegeerden achter zich om in au gustus de Democratische nominatie voor het presidentschap te krijgen maar Kennedy boekte zoveel overwinningen Californië, New Jersey, South Dakota, Rhode Island en New Mexico dat hij besloten heeft door te gaan tot op de partijconventie in New York City. BODOE (Noorwegen) AFP, DPA) De landen van de NAVO hebben de Sowjet- Unie dringend opgeroepen het westerse aanbod te onder handelen over wapenbeheer- 'ts sing niet langer af te wijzen, aa - In een communiqué dat werd uitge- "rïj geven na tweedaags beraad van de nucleaire planning groep van de NAVO in bodoe, in het noorden van Noorwegen, werd betreurd dat Mos-, kou aan het wapenbeheersingsover- leg de onaanvaardbare voorwaarde heeft gesteld dat de NAVO terug komt van haar moderniseringsplan nen voor de strategische nucleaire bewapening. Terzelfdertljd drukten de ministers van defensie van twaalf in de planning groep vertegenwoor digde NAVO-staten —Frankrijk, Luxemburg en IJsland zitten er niet in—hun bezorgdheid uit over het feit dat de Russen naast massaproduktie van de SS-20-raket, de oude modellen SS-4 en SS-5 niet afvoeren. Op deze manier zal het nucleaire overwicht van het oosten in het mid den van de jaren tachtig groter zijn dan in het westen werd aangenomen. De Verenigde Staten willen hier niet de consequenties aan verbinden en hun besluit over het terughalen van 1000 raketten uit Europa ongedaan maken. Het westen zal de voorsprong van de Russen op het terrein van de middellange raketten pas eind 1983 met de stationering van samen 572 moderne raketten inhalen. „De strijd begint nu pas," riep Ken nedy in Los Angeles zijn enthousiaste aanhang toe. De senator wil proberen de conventie open te breken zodat de gedelegeerden niet hoeven te stem men naar gelang de uitslag was van de voorverkiezingen of de partijbij eenkomsten. Een aantal gedelegeer den zou dan alsnog naar het Kenne- dykamp kunnen overlopen. Maar volgens de president is het voorbij en heeft hij de nominatie op Van een onzer verslareevers UTRECHT Nadat vorige maand bij een door de Chileense vakcentrale FUT georganiseerde 1-meibijeen komst 37 mensen waren aangehou den en zonder proces verbannen naar afgelegen delen van het land, is de FUT nu tot verboden organisatie ver klaard. Arbeidersrechten werden vo rig jaar al ingeperkt in het kader van „plan laboral" (arbeidswetsgeving). De FUT heeft zich vanaf het begin sterk verzet tegen de nieuwe wetge ving. CLAT-Nederland heeft bij de Chi leense regering scherp geparotes- teerd tegen de afgekondigde maatre gel. Aan minister Van der Klaauw, de Nederlandse vakcentrales FNV en CNV en aan de Nederlandse politieke partijen is gevraagd snel potesten te laten horen bij de Chileense regering om te voorkomen dat de FUT metter daad wordt ontbonden. Ook heeft CLAT-Nederland al haar leden opge roepen protestkaarten te sturen naar president Pinochet. Russische minister Andrej Gromiko: MOSKOU (AFP, AP. Reuter) Pogingen om de bestaande werkelijkheid in Afghanistan te veranderen zijn hopeloos, zo zei gisteren de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrej Gromiko, in een toespraak ter gelegenheid van het bezoek van zijn Indiase collega Narasimha Rao. De Russische minister zei erbij dat de Afghaanse kwestie kon worden opge lost door onderhandelingen maar vond dat dan eerst de „agressie van buitenaf" tegen Afghanistan gestopt moest worden. De Indiase minister zei dat zijn land voorstander is van een „veilig en sta biel" Afghanistan, dat in staat moet worden gesteld een niet-gebonden en soevereine koers te volgen. Het Rus sische partij-orgaan Prawda bracht een samenvatting van de toespraak van de Indiër, maar liet daaruit de uitspraken van Rao over Afghanistan weg. Volgens Indiase bronnen had Rao Gromiko verteld dat „in sommige de len van de wereld de ijzige wind van een nieuwe koude oorlog waait en recente ontwikkelingen in Zuidwest- lingen niet zonder zorg aanschou wen". De Indiase minister zou tevens de ontwikkeling van de ontspanning in Europa hebben verwelkomd, waar op hij van Gromiko te horen kreeg dat de Europese ontspanning een op zichzelf staande zaak is die niet in verband moet worden gebracht met moeilijkheden elders in de wereld. In New Delhi aangekomen diploma ten zeiden gisteren dat de Sowjet- Unie bezig is met het overbrengen van 25.000 man aan troepen van de grens met Afghanistan naar de pro vincie Khun ar, die tegen de grens met Pakistan ligt. Op de tegen Amerika gerichte confe rentie in het Iraanse Teheran werd gisteren de Russische spreker voort durend in de rede gevallen toen hij Azië deze wind dichter bij ons heeft zijn visie over Afghanistan te berde gebracht. Wij kunnen deze ontwikke- bracht. zak. „Een wonderbaarlijke zege," noemde hij de afloop van de voorver kiezingsstrijd en hij wees er op hoe hij vanuit een kansloos geachte posi tie was teruggekomen. Vorig jaar voorspelden waarnemers nog een ver houding 2 1 in het voordeel van Kennedy en nu ziet het er naar uit dat de president in dezelfde verhouding de kandidatuur krijgt. Carter won in drie van de acht staten, waar de Democraten aan de voorver kiezingen meededen. De belangrijk ste overwinning was in de noordoos telijke industriestaat Ohio waar de president 51 procent van de stemmen haalde tegen Kennedy 44. In Monta na kreeg Carter ook 52 procent tegen Kennedy 37 en in West Virginia stem de 62 procent op de president, met 38 procent voor de senator. Kennedy's belangrijkste zege was in Californië, de bevolkingsrijkste staat van de VS en die met de meeste- gedelegeerden. De senator had met 44 procent zes procent meer dan Car ter. In New Mexico (46 tegen 43) en South Dakota (48 tegen 46) waren de overwinningen nipt. Dik waren ze in New Jersey met 56 procent voor Ken nedy en 37 voor Carter en in Rhode Island, waar de senator 68 procent en de president 26 procent behaalde. Van de 696 bij de Democraten te verdelen gedelegeerden zijn er 361 naar Kennedy en 334 naar Carter gegaan. Bij de Republikeinen won de Califor- nische oud-gouverneur Ronald Rea gan gemakkelijk alle voorverkiezin gen nu zijn laatst overgebleven mede dinger George Bush zich achter hem heeft geschaard. Reagan heeft nu 1461 afgevaardigden 998 is vol doende en 202 zijn er gebonden aan Bush. Iran-crisis Peilingen onder de inwoners van Cali fornië, Ohio oen New Jersey hebben uitgewezen dat tweederde van de Kennedy-aanhang niet van plan is op 4 november op Carter te stemmen. In Californië gaf het onderzoek van New York Times-CBS aan dat Carter in populariteit achterligt op Reagan en Anderson. De ontevredenheid van de kiezers betreft vooral Carters econo mische beleid en de wijze waarop hij in de Iran-crisis handelt. De Californische kiezers hebben gis teren met een grote meerderheid ge stemd tegen een referendumvoorstel van Howard Jarvis om de belastingen die de staat kan heffen, fors te beper ken. Twee Jaar geleden wist Jarvis de eigendomsbelasting te halveren en dit leidde tot een reeks van belasting verlagingen in Californië. Ook voor stellen om de huren vrij te geven en een belasting te heffen op de winsten van oliemaatschappijen haalden het niet. GENÊVE (AP) Het internationale Rode Kruis heeft bekend gemaaklt dat al haar activiteiten in het gedeel te van Tsjaad, dat door de minister van defensie Hissen Habre wordt be stuurd, wegens het grote gevaar zijn stopgezet. Het Rode Kruis verklaarde dat een „verslechtering van de politieke si tuatie" tezamen met de vergrote risi co's voor het leven van de vertegen woordigers van het Rode Kruis tot dit besluit hadden geleid. De medische teams zijn teruggetrok ken uit het gebied waar de „noordelij ke strijdkrachten" van Habre de macht in handen hebben. Habre's le ger bevecht de „strijdkrachten van het volk" die door president Goukou- ni Weddei worden geleid. NEW DELHI (Reuter) Bonzen binnen de Congres-I-partij van de Indiase premier mevrouw Indiar Gandhi hebben er sterk bij haar op aangedrongen er voor te zorgen dat haar zoon Sanjay premier wordt van de noordelijke deelstaat Oettar Pradesj. Het ziet er naar uit dat mevrouw Gandhi daar graag aan tegemoet zal komen. President Jimmy Carter en zijn vrouw Rosalyn danken hun aanhan gers voor het verkeren van „een absolute nederlaag" in een „won derbaarlijke overwinning". De partij moet vandaag nieuwe pre miers aanwijzen in acht deelstaten waar zij deze week de deelstaatsver kiezingen won. Oettar Pradesj, met zijn honderdmiljoen inwoners, is de dichtstbevolkte deelstaat in India en de staat is de machtsbasis geweest van alle Indiase premiers, uitgezon derd de premier van de Janata-rege ring, Morjarji Desai. De leider van de Congres-I-partij (de I van Indira) in Oettar Pradesj, Dha- ram Veer, zei gisteren in Lucknow dat alleen Sanjay de capaciteiten had om leiding te geven aan de staat. Hij vloog daarna naar New Delhi om dat ook aan mevrouw Gandhi te vertel len. Leden van de partij zeggen dat het vooral Sanjay ls geweest die voor de overwinning in Oettar Pradesj ge zorgd heeft. Ook de „Hindustan Ti mes" voorspelde dat er voor Sanjay nog een mooie toekomst in India lag en zei dat hij na zijn moeder de enige politicus is die nationale bekendheid geniet Maar de „Indian Express" waar schuwde zijn lezers tegen „ambitieu ze jongelieden die aan de macht gero ken hebben en niet zullen rusten voor ze die macht bereikt hebben". Veel Indiase oppositieleiders bewaren nare herinneringen aan de Indiase noodtoestand van enkele jaren gele den, toen Sanjay op het hoogtepunt van zijn macht was. OSLO (KNA) Paus Johannes Pau- lus n, de Amerikaanse president Jim my Carter, de Spaanse koning Juan Carlos en de Zweedse socioloog Alva Myrdal behoren tot de 66 voorgedra gen kandidaten voor de Nobelprijs voor de vrede, zo heeft de directeur van het Nobelinstituut, Jacob Sver- drup, in Oslo medegedeeld. De prijs, die met ruim 400.000 gulden wordt gehonoreerd, ging in 1979 naar moe der Teresa van Calcutta. NEW YORK (Reuter) Leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties hebben besloten het debat over de situatie op de Westelijke Jordaan- oever uit te stellen en eerst over de ontwikkelingen in Zuid-Afrika, waar de raciale onrust toeneemt, te praten. De Palestijnse verzetsorganisatie PLO had om een spoedzitting ge vraagd nadat op de westelijke Jor- daanoever twee Palestijnse burge meesters bij aanslagen zwaar gewond werden. De PLO kreeg de steun van de Arabiscxhe Liga voor haar ver zoek, hetgeen nodig was omdat zij zelf slechts waarnemer is bij de VN en niet het recht heeft de Veiligheids raad een verzoek te doen. Maar de Afrikaanse landen in de VN vonden een debat over Zuid-Afrika belangrij ker. De Israëlische politie heeft mee gedeeld nog niet te zijn opgeschoten met het onderzoek naar de daders van de aanslagen. Wel is de rechter hand van rabbijn Meir Kahane, Jossi Dajan, opgepakt. Kahane is leider van de militante Joodse defensie-liga. Hij werd zelf geruime tijd vóór de aanslagen al gearresteerd. TEHERAN (AP) Vijf handelaren in verdovende middelen zijn gisteren in de Iraanse stad Hamadan door een vuurpeloton ter dood gebracht, aldus radio Teheran. Een bijzondere recht bank voor drugmisdrijven veroor deelde vijf andere personen tot le venslange gevangenisstraffen. GORLEBEN (AFP, AP, DPA) Bijna 3.000 Westduitse poli tiemannen en leden van de grensbewaking hebben met groot machtsvertoon het „anti-atoomdorp" ont ruimd, dat ongeveer 3.000 tegenstanders van kernenergie ruim een maand geleden had opgericht bij Gor- leben. Daar zal ge boord worden voor de opslag van kernafval. Nadat gistermorgen om half negen een ulti matum was afgelopen zonder dat de demon stranten zich hadden teruggetrokken, ruk ten de politiemannen en militairen met lich te pantserwagens, wa terkanonnen en bull dozers en met gummi stokken en honden aan de lijn het uit houten keten bestaande „dorp" binnen. De be zetters die de dag tevo ren de vrouwen en kin deren hadden wegge stuurd, boden slechts passief verzet. Zij wer den van het terrein ge dragen of gesleept Volgens ooggetuigen sloegen enkele politie mannen daarbij in op de demonstranten. Hardnekkige tegen standers hielden in de middag nog twee hou ten torens bezet. Deze bouwwerken werden met prikkeldraad af gezet Datzelfde werd gedaan met het gehele terrein voor de voorge nomen boring. De leider van de ont ruimingsoperatie dankte met nadruk de bezetters voor de wijze waarop zij hun verzet geweldloos hielden. Onder de demonstran ten bevonden zich eveneens buitenlandse tegenstanders van kernenergie. Journa listen en cameramen sen die de ontruiming wilden verslaan, wer den verwijderd. Tegelijk met het over heidsoptreden in Gor- leben werden in ver scheidene Westduitse steden acties gehou den om solidariteit met de atoomenergie tegenstanders te betui gen. Daarbij werden kerken bezet en pro testmarsen gehouden. MOSKOU, PARIJS (AFP, AP) De oprichter van de Russi sche onafhankelijke vakbond, SMOT, Wladimir Borisow, is dinsdag in de omgeving van Moskou opgepakt en met onbe kende bestemming meegenomen. De vrouw van Borisow, Irina Ka- ploen, belde dit door aan de buiten landse vertegenwoordiger van de vakbond in Parijs, Victor Feinberg, die de pers inlichtte. Hij zei dat Bori sow door negen KGB-agenten was aangehouden en meegenomen. Irina Kaploen zei dat de KGB ont kent iets met de ontvoering te maken te hebben. De KGB deelde haar mee dat haar man door „onbekenden" was meegenomen. Borisow heeft al negen Jaar in psychi atrische inrichtingen doorgebracht. Op 27 maart werd hij voor het laatst geïnterneerd. SMOT is de vrije vak bond van arbeiders. Irina Kaploen schreef toen een open brief, die in Trouw van 23 april werd gepubliceerd, aan Lord Killanin, de voorzitter van Internationaal Com- mité. In die brief wees zij op de .mas sale voor-Olympische schoonmaak" die in Olympische steden onder dissi denten plaatsvond. Zij schreef hem dat in de Sowjet-Unie een „interne pacificatie" plaatsvond zodat de Olympische Spelen „rimpelloos" konden verlopen. Borisow werd toen begin mei weer vrijgelaten. Dat was volgens hem met name te danken aan de inzet van president Carter van de Verenigde Staten en president Glscard d'Es- taing van Frankrijk. Sacharow Negen vrienden van de Russische dis sidentenleider Andrei Sacharow heb ben in een brief aan de Russische president Breznjew gevraagd door een speciale parlementaire commis sie een onderzoek te laten verrichten naar de levensomstandigheden van de dissidentenleider. Zijn vrienden bestrijden de juridi sche gronden, waarop Sacharow in januari van dit jaar naar Gorki ver bannen is. Onder de ondertekenaars van de brief horen Georgy Vladimow, hoofd van de officieuze Moskouse sectie van Amnesty International en Lev Kopelew, een schrijver die in de officiële pers in Rusland hevig is aan gevallen. MANILA (AFP) Bij een overval op het stadhuis van het Filippijnse Ca- banatuan, een stad op 110 kilometer ten noorden van de hoofdstad Maila, zijn gisteren zeker dertig mensen om het leven gekomen. Volgens het Filip pijnse persbureau PNA behoorden de overvallers tot een communistische guerrillagroepering. Twee van de acht aanvalers werden door de politie gedood toen een derde werd gearres teerd, zo heeft de burgemeester van Cabanatua meegedeeld. De burge meester zelf raakte bij de overval gewond. ROME (Reuter, AFP) Twee, ver moedelijk Iraakse mannen zijn giste ren de Iraakse ambassade in Rome binnengedrongen en hebben het vuur geopend op het ambassadepersoneel. Bij de aanval werd een Iraakse be ambte doodgeschoten en een andere gewond. Toen de aanvallers probeerden te ontvluchten werd een van hen neer geschoten door de bewakers van de ambassade. Hij werd ernstig gewond aan de benen. De ander slaagde er in te voet te ontkomen. Dit werd giste ren meegedeeld door de Romeinse politie. De politie arresteerde ver scheidene personen in verband met de actie, de vijftiende terroristische aanval in Rome dit Jaar. Ooggetuigen zeiden dat de aanvallers „leve Kho meini" riepen. De aanvallers lieten een tijdbom achter, die tien minuten daarna had moeten ontploffen. Maar de politie wist het ding op tijd on schadelijk te maken. De politie dacht eerst van doen te hebben met Iraniërs, maar de gewon de overvaller bleek in het ziekenhuis een inwoner van de Iraakse hoofd stad Bagdad te zijn. Vanuit het Libanese Beiroet werd la ter gemeld dat een groep, die zich de „Iraakse islamitische verzetsstrij ders" noemde zich verantwoordelijk had gesteld voor de aanval. Dezelfde groep heeft eerder gezegd verant woordelijk te zijn voor een serie bom aanslagen op Iraakse kantoren in Beiroet. Storm over Nebraska GRAND ISLAND, (Nebraska) (AP, UPI) Een reeks stormen heeft huis gehouden in het hart van de derde stad in grootte van de Amerikaanse stad Nebraska, Grand Island, en veertig mensen gedood en honderd gewond. De schade is groot. De gou verneur van de staat. Charles Thone, heeft aan president Carter gevraagd het getroffen gebied tot federaal rampgebied te verklaren, waardoor dit in aanmerking komt voor rijks hulp. door Maarten Huygen WASHINGTON „De president maakt een machteloze indruk, nu onze delegatie tegen zijn uitdrukkelijke bevel in naar Iran is vertrokken. Het was niet onze bedoeling tegen de president in te gaan. Wij hoopten dat de regering het een constructieve poging zou vinden." Richard Falk is hoogleraar internationaal recht aan de Princetown-universiteit en Irankenner. Falk was een van de Initiatief nemers tot de reis van een aantal Amerika nen, onder wie oud-minister van justitie Ramsay Clark, naar Teheran voor de confe rentie over de „misdaden tegen Iran". Het ministerie van buitenlandse zaken heeft de delegatie met strafvervolging ge dreigd. Een juridische grondslag daarvoor was moeilijk te vinden, maar nu heet het dat de delegatie de economische boycot tegen Iran overtreedt door het voldoen van de hotelrekening. Falk kon zelf door per soonlijke omstandigheden niet mee met de delegatie, maar staat wel helemaal achter de reis. Voorvechter Hij is altijd een van de voorvechters ge weest van de Iraanse revolutie. Aanvanke lijk werd er naar zijn mening veel te hard Beoordeeld over Khomeini. Falk is nu een 8tuk minder optimistisch. „Ik hoopte dat er e«n meer vooruitstrevende groep mensen aan de macht zou komen." Volgens Falk heeft. Khomeini president Bani Sadr onder druk gezet om de conferentie in Teheran te organiseren. „Wij dachten dat het nuttig was eraan mee te doen." Eerder heeft ook president Carter gepro beerd tegemoet te komen aan de wensen van Iran. Hij had geen succes, en de vraag is hoe dan nu wel een opening gevonden zou kunnen worden. Volgens Falk ls er verschil tussen een particulier en een officieel initia tief. „Khomeini heeft altijd onderscheid ge maakt tussen het Amerikaanse volk en de Amerikaanse regering. De Amerikaanse re gering heeft een confrontatie met Iran uit gelokt door de sjah in het land toe te laten. De officiële verklaring dat dat om medische redenen noodzakelijk was klopt niet. Alleen al in Mexico had de sjah op vijftien verschil lende plaatsen voor zijn ziekte behandeld kunnen worden. De Amerikaanse regering is er zelf schuldig aan dat de diplomaten in gijzeling werden genomen. Washington* moet toegeven welke rol het gespeeld heeft, zodat de sfeer tussen de twee landen kan verbeteren en het conflict opgelost kan worden." Verongelijkt Naar de mening van Falk is er geen echt machtscentrum in Iran. Sommige leiders zeiden dingen die ze nooit konden waarma- Ayatollah Khomeini sprak gisteren de gedelegeerden naar de „internationale conferentie over de Amerikaanse inmenging in Iran" toe. Naast hem zit minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzadegh, die de toespraak in het Engels vertaalde. Khomeini zou president Bani Sadr meer de vrije hand willen geven zodat deze een economisch beleid op poten kan zetten ken, omdat ze geen politieke basis hadden, van de macht trokken. Ook de VS deed Iran kwam, aldus Falk, toezeggingen niet echter altijd minder dan van haar verwacht na omdat steeds anderen aan de touwtjes werd. „Daarom zijn beide partijen verongelijkt", aldus de hoogleraar in Princeton. Carter schippert naar zijn idee veel te veel. „Hij zegt goede dingen, maar handelt heel an ders, Carter is niet consequent, maar het zou erger hebben gekund. Hij had meer militaire stappen kunnen ondernemen." Aan de ene kant, zo zegt Falk, laat Carter te weinig zijn tanden zien om de militairen tevreden te stellen, aan de andere kant is hij ook niet gevoelig genoeg voor de eisen van de progressieven. „Carter weet nooit wat hij moet doen. Kis singer had tenminste een visie op de wereld. Je kon het ermee eens zijn of niet, er was op te vertrouwen. Zijn beleid was voorspel baar. Carter is onsamenhangend." De Amerikaanse Iran-kenner heeft gehoord dat Bani Sadr „liever had gehad, dat de Amerikaanse militaire actie was geslaagd. Dan was hij tenminste van het gijzelings- probleem af geweest en had hij aan een economische politiek kunnen beginnen. Nu is het land verlamd. De president kan niets doen en het gijzelingsdrama zit zijn plan nen in de weg". De reactie van Bani Sadr op het mislukken van de Amerikaanse operatie was, aldus Falk, onder meer gematigd omdat de presi dent de Sowjet-Unie als de voornaamste vijand van Iran ziet en niet de VS. „Ik ken hem redelijk en heb met zijn voornaamste adviseurs gesproken. Bani Sadr vindt dat Iran betrekkingen moet hebben met de VS, maar dat vereist wel enige medewerking van Washington. De mislukte Amerikaanse operatie heeft het er voor Bani Sadr niet eenvoudiger op gemaakt. De Amerikaanse politiek tot nu toe is slecht voor de gematig de krachten binnen Iran. Volgens de Prince ton-professor is het moeilijk uit te maken hoe sterk de basis van Bani Sadr is. Achterdochtig „Khomeini is nog steeds achterdochtig te genover wereldlijk leiderschap. De presi dent wordt verlamd als hij geen steun krijgt van_#. B«*sfc!liJkheid. Er zijn nu echter aanwijzingen dat er sprake is van een nieu we werkverdeling, waarbij Bani Sadr de vrije hand zou krijgen met het economissch beleid". De huidige Amerikaanse politiek ten aan zien van Iran geeft onnodige kansen aan de SowjetrUnie haar invloed uit te breiden. „In zeker zin is Iran anti-marxistisch en anti- Sowjet. Ook de VS wil de invloed van Mos kou verminderen Dat bereik Je niet met een economische boycot tegen Iran en andere pogingen om het land te vernederen. In die zin heeft Europa een veel verstandiger koers gevolgd. De reis van de Amerikaanse delegatie zal er volgens Falk niet toe leiden dat dat de gijzelingszaak wordt opgelost, maar wel kan de lucht wat opklaren. „Er zijn funda mentele verschuivingen nodig. Anders kan de situatie nog verder verslechteren en lei den naar een toestand waarin de VS en Iran beide op een openlijke confrontatie aan sturen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7