Zondag kregen we allemaal een tientje Vitaliteit door massa gevoed en beperkt Oecumenische steun voor nee tegen kernwapens Uit brieven van lezers ZILVER IS GELUKKIG WEER BETAALBAAR KOM SNEL KIJKEN BIJ DE JUW00 W.ï'ï Trouw Katholiekendagen in Berlijn Chileense Junta verbiedt vakbond Rome en orthodoxie zoeken eenheid VANDAAG VOORBUGANGERS DONDERDAG S JUNI 1980 KERK TROUW/KWARTET door A. J. Klei Afgelopen zondag kregen we ln de kerk allemaal een tientje, keurig in een envelop. Dit geschiedde niet om ons er een teken van te geven, dat de godzaligheid een groot gewin is, maar om ons ln staat te stellen het voorbeeld van de^beide eerste knechten uit de gelijkenis van de talenten na te volgen. Het was de bedoeling, zo legde de dominee uit. dat wij boven het ons geschonken tientje veel andere tientjes zouden gewinnen om dan vervolgens de hele boel aan de kerk over te maken. 'k Werd er zenuwachtig van. Zou ik nu scheermesjes moeten gaan verkopen? Of een patatkraam stichten? Deze mogelijkheden doet Karei Eijkman aan de hand ln zijn „De werksters van hall vijf en andere gelijkenissen" en ik kon zelf niets beters verzinnen. Gelukkig mochten wij in ons geval het tientje wèl verbergen in de aarde of gewoon terug doen in de collectezak. Ik zal nog wel zien. Overigens is deze Amsterdamse actie niet origineel, hetzelfde is twee jaar geleden al in hervormd Poortugaal verkocht en daar heette het „talentenjacht" (bij ons niet, daar werd onder 't koffiedrinken al meteen over giro's en aftrekken van de belasting gepraat). In Poortugaal kon in de herfst van 1978 iedere hervormde die dit wilde, vijftien gulden ln ontvangst nemen. Daarmee verplichtte hij zich, dit bedrag te vermenigvuldigen ten bate van de verbouw van de „Kapel" tot een ontmoetingscentrum voor heel de hervormde gemeente ter plaatse. Dominee G. H. Cohen Stuart, die zijn gemeenteleden deze actie moest aanpraten, vond dat hij het daarbij niet laten kon, maar zelf ook diende te gaan woekeren met zijn talent. Hij besloot toen, een bijbels dagboekje te schrijven en het materiaal zou hij putten uit de preken, die hij de laatste tien Jaar gehouden had. Het werd haastwerk, maar het lukte en binnen de gezette tijd was De tweede knecht, door Peter Vos getekend voor „De werksters van half vijf en andere gelijkenissen" (uitg. De Harmonie, Amsterdam). „Kruispunten" deze titel gaf dominee Cohen Stuart zijn dagboekje te koop. Voor een tientje. Er waren duizend exemplaren van vervaardigd op de drukkerij van het Delta-ziekenhuis, als arbeidstheraple en in offset. „Kruispunten" werd grif verkocht, een paar omliggende dlakonieën namen het boekje in aantallen af voor uitdeling onder bejaarden en op 't moment zijn er nog maar een paar exemplaren van die duizend over. Je zou kunnen beweren dat „Kruispunten" antiquarisch is geworden. Althans in offset. Want zojuist is „Kruispunten" als „gewoon" boek verschenen en om dé&rop te attenderen, doe ik dit hele verhaal. Dominees konden vroeger blijkens hun preken niet zonder oude vrouwtjes. Dit is soms nóg het geval, hetgeen uit het volgende moge blijken. Dominee Cohen Stuart vertelde me, dat een oude dame, één van zijn gemeenteleden, een neef op bezoek had, die ln 't uitgeversvak zat. Deze bekeek bij zijn tante „Kruispunten"-in-offsethet trok hem wel aanen hij belde de auteur op met de mededeling dat hij graag wou proberen, dit bijbels dagboekje uitgegeven te krijgen. En aldus is het geschied dat „Kruispunten" thans in de vorm van een ordentelijke paperback van 207 pagina's voor op een dubbeltje na negentien gulden te krijgen is. De uitgeefster is Novapres te Laren (N.H.). „Kruispunten" in boekvorm verschilt eigenlijk niets van de oorspronkelijke „Kruispunten", alleen had dominee Cohen Stuart nu gelegenheid enige oneffenheden glad te strijken. De overwegingen bij de opgegeven bijbelgedeelten zijn beknopt en doen terzake, elke gemakkelijke stichtelijkheid ontbreekt. In de Poortugaalse „talentenjacht" heeft „Kruispunten" bijna zesduizend gulden opgebracht. Dominee Cohen Stuart heeft zijn talent dus vierhonderd maal vermenigvuldigd. Een lichtend, om niet te zeggen: verblindend voorbeeld voor Amsterdam. ADVERTENTIE door Pieter van der Ven BERLIJN „Liefde komt niet in de plaats van gerechtigheid, maar is de vastbeslotenheid tot gerechtigheid." Dit zei Hanna-Renate Laurien, minister van cultuur in Rheinland-Pfalz. De 86ste Duitse katholiekendagen werden gisteren geopend en voor het eerst werd de openingsre de door een vrouw gehouden. Mevrouw Laurien roerde echter het thema van de vrouw in de kerk slechts heel even aan in een kort pleidooi voor het diakonnaat voor vrouwen en voor vrouwen in de pauselijke commissie die het kerkelijk recht moet herzien. Voor het overige was Rorloliilz mneroot rocnltaet in MarlriH haar voordracht voor een niet gering deel opgebouwd uit het citeren van pausen, kardinalen, avcuciijiv cunu cct icsuitddt ui ivxaux ïu bisschoppen en andere mannen. De Chileense regering heeft de FUT tot verboden organisatie verklaard: De FUT is een bij CLAT aangesloten onafhankelijke democratische vakbond. CLAT-Nederland protesteert fel tegen deze schending van de rechten van de Chileense arbeiders. Wij vragen ook uw protest: bel voor informatie 030- 319675. Naast uw morele steun voor de FUT is er dringend geld nodig voor de onafhankelijke vakcentrale CLAT in heel Latijns Amerika. Giro: 1910108 CLAT-Neder land, Nieuwe Gracht 47, 3512 LE UTRECHT. RHODOS (AMP) Delegaties van de orthodoxe en rooms-katholieke kerk zijn op Rhodos overeengeko men, stappen te ondernemen tot he reniging van de beide kerken. Dertig orthodoxe en dertig rooms-katholie ke theologen hebben de afgelopen dagen besprekingen gevoerd In een gemeenschappelijk communiqué werd meegedeeld dat de officiële dia loog tussen beide kerken is geopend. Gehoopt wordt dat door deze dialoog stappen worden genomen „tot volle dig herstel van de kerkelijke commu nie", aldus de verklaring. Het thema van deze katholiekenda gen: „De liefde van Christus is ster ker" werd ook uitgewerkt door de paus in een boodschap tot de verza melde congresgangers: „Mogen deze dagen een bouwsteen worden van een waarachtige beschaving van de lief deDat betekent niet in de laatste plaats de inzet van alle krachten van hoofd en hart voor de opbouw van een wereld in gerechtigheid en vrede. In naam van de liefde van Christus die sterker is dan alle geweld, alle egoïsme, alle haat, sluit u aaneen met alle mensen van goede wil om de wereldwijde en dodelijke bedreiging van de vrede te overwinnen." Voor het eerst sinds 1958 vinden de katholiekendagen weer in Berlijn plaats. De laatste keer was dus nog vóór het oprichten van de beruchte muur. De gespleten stad is sterk in het congres aanwezig De merendeels bejaarde gasten uit de DDR worden met bijzondere hartelijkheid en kor ting ontvangen. Men benadrukt dat de gespletenheid tekent hoever de wereld verwijderd is van de beoogde eenheid, vrede en liefde, maar men vermijdt iedere stekelige opmerking tegenover „drüben". Derde Rijk waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordta Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leldse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraa! 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned. Credielbank Rekenmgnr 20 00 12 574 Gemeentegiro Amsterdam X11000 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel. 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOOBD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle :el 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen: Per maand 16.98 Per kwartaal 50,95 Per half jaar 101,90 Per jaar f 201.60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19.30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur teief 020- 913456. Opgave miru-advertemies tel. 020-936868 of schriftelijk aan Mmi-Adv aWdmg. postbus 433. 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schrit- teli|k aan onze Amsterdamse Berlijn, voormalig hoofdstad van het Derde Rijk, bestaat dit Jaar als rooms-katholiek bisdom een halve eeuw. Tijdens deze dagen ls veel aan dacht voor de geschiedenis van de r.- k. kerk in het nationaal-socialisme, zowel met voordrachten als tentoon stellingen. Volgens de congresleidlng bestaat hierover inmiddels al heel wat materiaal, maar ls het nog weinig populair verspreid. Toch wordt hier ook een politiek uiterst gevoelige ac tualiteit aangeroerd. „Nooit meer een herhaling van 1933" betekent in het Duitse spraakgebruik al gauw zo Iets als: „Leve de bondsrepubliek en weg met de radicalen". Met bijna evenveel woorden werd dat nog eens benadrukt door dr. Hans Maler, president van het centrale co mité der Duitse katholieken en daar door tevens een van de centrale figu ren van dit congres. In het dagelijks leven is Maier een belangrijk CSU- politicus en minister van cultuur on der Strauss. Hij was niet lang geleden ln het nieuws omdat hij op het laatste onderen". Volgens Maler was die uit drukking niet erg gelukkig, hij wil het ook meer als een aanvulling dan als concurrentie zien. Hij vroeg zich af of Metz dan „van onderen" was en Moe der Terese dus „van boven". Moeder Terese uit Calcutta is een van de trekpleisters van het congres en speelt een rol ln de gebedsstonde voor het ongeboren leven. Oecumene Juist vandaag wordt in het Vatlcaan de twintigste verjaardag gevierd van het secretariaat voor de eenheid. Oe cumene Is sinds Jaar en dag een be langrijk onderdeel van zowel de ka tholiekendagen als de evangelische kerkedagen. In samenhang met het thema „katholieke kerk en Derde Rijk" ls er deze keer ook veel aan dacht geschonken aan de betrekkin gen met de Joden. Toch lijkt ook weer waar te worden wat de Willibrordverenlging onlangs schreef naar aanleiding van de ver- Jaardag van het oecumene-departe- ment van Willebrands: „De lange weg wordt doel." De oecumene vooral van katholieke zijde wil allang geen voor uitgang meer. Niet de eenheid wordt beoogd, maar het gesprek over de Van een medewerker MADRID De vierde consultatie (beraad) van de conferentie van Europese kerken over de voortgang van de naleving van de Helsinki-overeenkomsten, die van 29 mei tot 4 juni gehou den is in El Escorial bij Madrid, heeft de aangesloten lidker ken aanbevolen om „hun houding tegenover bezit en gebruik van kernwapens in (her)overweging te nemen, teneinde bij te dragen aan een veiligheids- en defensiepolitiek die niet langer afhankelijk is van wederzijdse nucleaire afschrikking. nippertje de benoeming voorkwam eenheid. Daarom ls er geen wezenlij* imn et n llnipeA thnAlAniv T D ttoh? fr,t van de linkse theoloog J. B. Metz tot hoogleraar in Milnchen. dit op aan drang van de conservatieve aartsbis schop, kardinaal Ratzlnger. Maar eni ge Jaren geleden had Maler zich als hoogleraar politicologie ook al uitge sproken tegen de politieke theologie van Metz. Wie zich gemakkelijk er gert aan een overdaad aan vermen ging van kerk, politiek en christende- ke ruimte voor of behoefte aan expe rimenten die eigen macht en Invloed werkelijk ter discussie stellen. Misschien verklaart dat de huiver van velen tegenover dit gebeuren. Dit mlljoenenproject met zijn tientallen lezingen, discussies, missen en ande re godsdienstoefeningen, zijn uitge breide gemeenschapsprogramma. mocratische levensbeschouwing 2jjn ongeëvenaarde hoeveelheid cul- moet deze dagen mijden, - Moeder Terese Metz was voor de katholiekendagen uitgenodigd, maar heeft vriendelijk bedankt. Wel zal hij spreken op de katholiekendagen van de basis, „van turele manifestaties, vaak van topni veau. dit alles perkt haast noodzake lijkerwijze de vernieuwing in, die het eventueel zou kunnen oproepen. De massa zorgt dat het leven van de kerk niet verkommert, maar de massa is ook het beste instrument om de vita liteit te beheersen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden). De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het met plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wij helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver vermeld 77 jaar De schrijver van de commentaren in het nummer van deze krant van 31 mei j.l. heeft een voor een commenta tor niet onbedenkelijke fout ge maakt. Hij blijkt de geschiedenis van zijn eigen krant onvoldoende te ken- „„—,„11II, tKw. 'J uulgcii ujcp uil» 11uu1u vu UI uccv nen. Hij beweert namelijk dat zijn onvouedigheid en het tekort aan his- krant nog geen halve eeuw oud is. ^Tisch besef geen halve eeuw oud is. Dat hij aan dit laatste enige bescheidenheid ont leent, misstaat hem overigens niet. Prof. dr. E. Diemer van 1946-1971 hoofdredacteur van Het Kwartet Naschrift Wij buigen diep ons hoofd voor deze Met deze aanbeveling, die uit ver scheidene werkgroepen kwam en een stemmig is aanvaard, wordt in feite het denkproces in de Nederlandse hervormde kerk, dat Immers moet leiden tot een krachtig nee tegen be zit en gebruik van kernwapens, be schouwd als een daad tot navolging in de andere Europese kerken. Wat de concrete politieke weg tot bestrijding van kernwapens aangaat, beveelt de consultatie de kerken aan om hun regeringen op te roepen tot een kernwapen-moratorium (bij voor beeld voor de middellange afstands raketten van belde bondgenoot schappen). tot nieuwe onderhande lingen binnen en tussen Navo en War schaupact voor controle op en beper king van de bewapening, tot het on derkennen van het belang van ratifi cering van het Salt li-verdrag, tot een volledig verbod van kernproeven en chemische wapens, tot een onmiddel lijk begin met de onderhandelingen voor Salt ni. Tevens wil de consultatie, dat de ker ken bij hun regeringen aandringen op eenzijdige stappen voor het begin van de toetsingsconferentie van de Helsinki-overeenkomst, die hopelijk in november 1980 ln Madrid zal plaatsvinden, opdat op deze confe rentie werkelijk nieuwe resultaten kunnen worden geboekt. Een van de werkgroepen op de consultatie wees daarbij op de mogelijkheid, dat men op de Madrileense conferentie zou kunnen besluiten tot een conferentie over ontspanning en ontwapening in Europa (een voorstel van de Poolse regering). De aanwezigen waren het er over eens dat de regeringen in Madrid niet moe ten vergaderen buiten de vredesbe wegingen, onderzoeksinstituten en kerken om. Er werden enige prakti sche voorstellen uitgewerkt, om de leden van de kerken waakzaam te houden en om kanalen te scheppen, waardoor druk vanuit de kerkelijke en andere vredesbewegingen op het onderhandelingsproces mogelijk wordt. Jet-Unie in Afghanistan. Een duide lijk met het oog hierop ingediende resolutie, die het principe van niet- inmenging in de aangelegenheden van andere landen onderstreepte, haalde het niet. Een Nederlandse ver tegenwoordiger, IKV-lid C. Flinter- man, betoogde dat een eenzijdige na druk op juist dit principe de Oost- West dialoog alleen maar moeilijker zou maken. Gevarieerd Dat is maar ten dele juist. Deze krant is het resultaat van een samengaan van enkele, elk voor zich kleinere, kranten. Niet voor niets staat boven elke binnenpagina „Trouw/Kwartet". Tot dit Kwartet behoorde De Rotter dammer, welk blad alleen al uit 1903 dateert. Of wil de commentator dit stuk pers geschiedenis verdonkeremaand zien? Dat zou dan wel onder meer indrui sen tegen bepaalde uitlatingen van het bestuur der Stichting De Christe lijke Pers, in het bijzonder in de peri ode die aan het opgelegde en gefor- Drs. J. Tamminga hoofdredacteur sedert 1972 Naar Moskou Hoewel ik ln Taiwan woon, leef lk erg mee met alles wat er in Nederland gebeurt en het valt mij toch wel heel erg tegen, dat Nederland meedoet aan de Olympische Spelen. Waarom steunen we Amerika niet evenals zo veel andere Europese landen, door niet mee te doen? Vindt Nederland het niet zo erg dat Rusland zomaar een vrij land aanvalt? Voor we het Afghanistan Gedurende de eerste dagen van de conferentie hadden enige westelijke deelnemers een veroordeling uitge sproken van de ingreep van de Sow- Op grond van het criterium van in menging alléén wordt het lastiger om regeringen die de overeenkomst van Helsinki hebben ondertekend, daar op aan te spreken wanneer zij de principes van deze overeenkomst schenden. Flinterman verkreeg een meerderheid voor zijn voorstel „de regeringen op te roepen, om zich streng te houden aan de tien princi pes zoals die in detail in de slotactie zijn geformuleerd, en om dringend te zoeken naar politieke oplossingen op alle gebieden van de huidige crisis." Bij de stemming over dit voorstel viel de scheidslijn tussen voor- en tegen standers niet samen met die tussen deelnemers uit Oost en West. De resultaten van deze consultatie mogen redelijk concreet worden ge noemd, gelet op de zeer gevarieerde herkomst van de aanwezigen. Behal ve afgevaardigden van de kerken wa ren er ook vertegenwoordigers van de Verenigde Naties, van christelijke vredesbewegingen en van polemolo- gische instituten. Daarbij waren er zowel wetenschappers aanwezig, die zich verbonden hebben met acties aan de basis, als onderzoekers die zich nauw aan het standpunt van hun regering verplicht hebben. Tot de laatsten behoorde onmisken baar dr. C. Bertram van het Londense instituut voor strategische studiën, die beweerde dat er in deze wereld nog wel enige controle op beslissings procedures tot bewapening mogelijk zou zijn, maar dat ontspanning een ondenkbare illusie is. Deze eis aan de kerken, om zo ongeveer ieder geloof op te geven, heeft de consultatie naast zich neergelegd. Acties In de aanbevelingen die aangenomen zijn, is niet veel terug te vinden van Belang HOOP IS IJDEL Petrus en Johannes gaan de Schone Poort door om in de tempel te bidden. De verlamde zit daar en vraagt om een aalmoes. Hogere verwachtingen kent deze man niet Niet meer. Heeft hij ooit gedroomd van genezende kracht, van een totale omkering van zijn ellendig lot? Mocht dat zo zijn, hier wordt duidelijk dat hij dat heeft afgeleerd. Hij heeft zich neergelegd bij de werkelijkheid. Er is niet aan t« ontkomen: hij is een verlamde en hij zal dat blijven tot het einde. Een navrante constatering in de „Schone Poort" van het heiligdom van die God die zojuist alles in beweging heeft gebracht door de verschijning van Jezus en door de uitstorting van zijn Geest. Een duidelijk beeld van onze wereld, van ons leven. Door alle eeuwen daarna hebben mensen zich bij de toestand neergelegd. Er daalde geen nieuwe hoop in hun harten. Voo het leven moest gevochten worden, met een bedelende hand of met een hand met een wapen erin. Verandering kon alleen tot stand komen door strijd van man tegen I man, van volk tegen volk, van klasse j tegen klasse. We lezen nog niet verder. Hoevelen weten niet beter, niet meer. dan wat hier staat. Om in leven te blijven moet je uitgaan van de bestaande toestand en maak er dan maar het beste van. Hoop is ijdel en wordt gepredikt door mensen die er belang bij hebben dat 't zo blijft. Reken af met de hoop, vecht eventueel, houd je hand op, maar hoop nergens op. Je wordt bedrogen. We vergeten als kerk te vaak deze 1 stemming, deze werkelijkheid en doen te gemakkelijk alsof er nog gehoopt wordt. Hoop is verdacht en het wapen biedt zekerheid. Zo hield de man zijn hand op. Met als enige „hoop" dat mensen die naar de tempel gaan wel wat zullen willen afschuiven. (Handelingen 3,1-10). de talloze concrete voorbeelden van acties die in de berichten van de nationale raden van kerken genoemd zijn. Bisschop H. Gienke uit de DDR wees op de vele vredesgroepen in de kerkelijke gemeenten in zijn land, op de intensieve en regelmatige gesprek ken van de kerken met de DDR- regering over ontwapeningsvragen en op de oecumenische contacten met bij voorbeeld de kerken uit de Vere nigde Staten. De Nederlandse afgevaardigden we zen op de IKV-actie „Kernwapens de wereld uit, te beginnen uit Neder land" en op de bewegingen tegen de neutronenbom, Pershing II en kruis raketten. De Canadees Thomson ver meldde een kerkelijke actie in zijn land tegen de Litton-fabrieken in To ronto, die elektronische navigatiesys temen voqr raketten produceren. Ook is er in Canada een actie om tenminste één procent van de defen siebegroting voor vredesonderzoek en vredesonderwijs te reserveren. Te vens ondersteunt de Canadese raad van kerken een brede beweging voor een door de Verenigde Naties te orga niseren wereldwijd referendum over ontwapening. Er was op deze consultatie weinig gelegenheid om de mogelijkheden van coördinatie en samenbundeling van al deze nationale acties te bespre ken. Daarvoor zullen andere plat forms nodig zijn, waar (christelijke) vredesbewegingen elkaar treffen. NED. HERV. KERK Beroepen te Buitenpost: D. Drieber gen te Enter: te Assen P. E. van Ooijen te Rotterdam-IJsselmonde; t« Papendrecht: J. Maasland te Barne veld. Benoemd tot bijstand in het paste raat te Hoogmade: J. v.d. Hoek, em. pred. te Buurmalsen. Aangenomen naar Tzummarum-' Firdgum (toez.): J. de Groot te Boven- smilde. Bedankt voor Voorschoten (toez.): R Duisterhof te Yerseke. I GEREF. KERKEN Aangenomen naar Garrelsweer: kand. A. Verburg aldaar. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Enschede-Zuidwest: N Brandes te Ermelo; te Dokkum: 1 v.d. Pol kand. te Kampen. Het belang van een ontmoeting als deze, met een officieel kerkelijk ka rakter, is eerder dat vertegenwoordi gers uit Oost en West met elkaar spreken en elkaar minder wantrou wen, in een tijd waarin de politieke verhoudingen emstig verslechterd zijn. Enkele vertegenwoordigers uit de socialistische landen vertelden mij, dat zij zich terwille van de voort gang van dit gesprek en terwille van een actie van de gezamenlijke kerken voor nucleaire ontwapening, met op zet hadden ingehouden wanneer'be paalde conferentie-deelnemers uit het Westen forse, door hen als kwet send ervaren, anti-communistische taal gebruikten. Voor de Nederlandse kerken bete kent het resultaat van deze consulta tie oecumenische steun voor diege nen die een krachtig kerkelijk nee tegen bezit en gebruik van kernwape- na nastreven, en tevens de vraag op welke wijze de Nederlandse regering ertoe kan worden gebracht om bij te dragen tot een doorbraak voor de ontspanning op de komende confe rentie van Madrid. Dr H. H. Grosheide Op de leeftijd van 65 jaar is dinsdag avond plotseling overleden dr H. H. Grosheide, wetenschappelijk hoofd medewerker in de oudtestamentische vakken aan de theologische hoge school van de gereformeerde kerken te Kampen. De Johannes Calvijn- academie die verbonden is aan deze theologische hogeschool verleende dr Grosheide eind vorig jaar het ere doctoraat in de theologie. Dr Gros heide was de eerste ere-doctor van de Johannes Calvijn-academie. Hij werd 5 juni 1914 geboren te Amsterdam en| was de zoon van de bekende nieuw- testamenticus wijlen prof. dr F. W Grosheide, hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Dr Grosheide is predi kant geweest van de gereformeerde kerken te Noordeloos, te Andijk en te Rotterdam-Charlois en werd daarna predikant in algemene dienst voor evangelisatievormingswerk. Daarna werd hij predikant van de gerefor meerde kerk te Uithoorn. Op 16 de cember 1971 kwam zijn benoeming tot wetenschappelijk hoofdmedewer ker in de oudtestamentische vakken aan de theologische hogeschool. Dr Grosheide heeft verschillende publi- katies over de oud-testamentische wetenschappen op zijn naam staan. TS-A., 1„, ar, ecu viij ituiu aoiivoiv: VUUl wc ucv m de beurt en dan Kwartet voorafging. De commentator had behoren te schrijven, dat de krant Trouw-Kwar- tet is opgebouwd uit samenstellende delen, waarvan één teruggaat tot het jaar 1903. een ander Inderdaad nog zitten wij onder het communistisch regime. Dan schreeuwt heel Neder land weer om Amerikaanse hulp zoals ln de Tweede Wereldoorlog. Taiwan mevrouw Schipper

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2