Pif 1 1 Kinderen en grote mensen leven niet gescheiden Radio- en televisieprogramma's TUSSEN NU EN NOOIT Even puzzelen HET WEER door Hans de Jong Weerrapporten Profetieën DONDERDAG 5 JUNI 1980 TROUW/KWARTET P 17 RS 21 H 2: kinderboekenkinperboekenkinderboekenkinderboekenkinderb ekenkind Veel kinderboeken geven nog altijd de indruk alsof kinderen aan één kant van een muur leven en volwas senen aan de andere. Die notie werkt zo sterk door dat van een boek waarin ze niet gescheiden voorkomen al gauw gedacht wordt „dat het wel niet voor kinderen zal zijn." Maar een kinder boek hoeft niët eens altijd een hoofdpersoon van gelij ke leeftijd als het kind te hebben zo lang het zichzelf maar met zijn personnage identificeren kan; kinderen zijn zeer geïnteresseerd in wat ouderen dan zijzelf be leven. Daarom is „Carry's kleine oorlog" van de be kende Engelse schrijfster Nina Bawden zo'n gaaf boek. omdat kinderen en volwassenen hier beiden hun problemen hebben, en omdat ze elkaar heel af en toe in de verwarrende en onvolmaakte manier waar op het leven nu eenmaal in elkaar zit een beetje begin nen te begrijpen. In de vorm van een flash back (misschien even moei lijk voor al te haastige le zers. maar daarna geen en kel bezwaar meer) vertelt de auteur de herinneringen van Carrie en haar broertje Nick als evacué-kinderen in een vallei in Wales, waar ze dertig jaar later met haar kinderen van nu terugkomt, en het verhaal opnieuw be gint. Het is uit een soort schuldgevoel dat ze de plaats terug wil zien; haar hele leven heeft Carrie ge dacht dat door haar schuld het huis bij Druïdenvoet door brand verwoest werd. Het huis waar zij en haar broertje gelukkig waren ge weest. en hadden kunnen ontspannen na de tijd bij de vreselijke kruidenier Evans, van wie ze zelfs niet óp. maar naast de traploper moesten lopen, vanwege het slijten. De bedeesde zuster* Lou kan niet tegen haar krenterige broer op. Maar Carrie en Nick beseffen dat er een familievete bestaat en dat meneer Evans niets meer van zijn oudere zuster wil weten. Al pikt hij wél meteen na haar dood haar bezittingen in. Maar de kin deren zijn net weer niet oud genoeg om te begrijpen hoe vindingrijk en inconse quent volwassenen kunnen zijn. Vooral Nick haat de benepen kruidenier, die hem terroriseert; Carrie die enige sympathie voor hem kan voelen kan nauwelijks geloven dat hij zijn zuster Hepzibah. die toch zoveel jaren voor haar zieke zuster heeft gezorgd schandelijk heeft behandeld. Kinderen en volwassenen hebben in de handeling ge lijke rechten in dit even wichtige boek, waarin knap is weergegeven hoe kinde ren piekeren en lijden onder het leven dat hun door vol wassenen wordt opgedron gen. omdat ze nu eenmaal niet genoeg levenservaring hebben om de dingen te doorzien of te relativeren. Maar dit alles zou nog niets zijn (al is het veel!) zonder het formidabele vermogen van Nina Bawden om ka rakters te tekenen. Je ziet Carrie en haar broertje Nick vóór je. meneer Evans met zijn burgerlijke gemeier over zijn sleetse evacué-kin deren; de veertienjarige jon gen Albert Sandwich die alle verhalen ontnuchtert met zijn betweterige com mentaar. De breekbare zus ter Dilly. die haar laatste dagen verlicht door één voor één haar baljurken nog eens aan te trekken, voor elke dag één. Aan het eind durft de Carrie van nü, die haar kinderen vooruit heeft gestuurd, de drempel van het huis weer over. Hepzibah draaide zich naar het fornuis om en legde een bruin ei in het halfkokende water. „Dat zal wel net op tijd klaar zijn," zei ze. „Lopen jullie haar tegemoet. Zeg haar maar dat alles in orde is. dat haar ei opstaat en dat Hepzibah wacht. Schiet maar op. ze zal wel halverwege het pad zijn. En dat is ze. Dit boek, met zijn bonte stoet van fascine rende personen, voor ieder een herkenbaar in woorden, daden en gedachten is een zeer gave jeugdroman voor allerlei leeftijden, en zo hoort het ook met een ro man. Vol humor en gevoel. Scandinavië Voor kleine kinderen zijn het ook, behalve de Engel sen, de Scandinaviërs die de talenten hebben voor deze misschien wel moeilijkste groep: namen als Maria Gri de en Astrid Lindgren zijn huishoudwoorden gewor den. Zeven en acht-jarigen worden vaak met vrij flau we recht toe recht aan ver haaltjes afgescheept, om dat het niet iedere schrijver gegeven is in hun kleine woordenschat toch comple te verhalen te vertellen. Bij Astrid Lindgren krijgen ze de gebruikelijke stereoty pen die bij hun leeftijd schijnen te horen niet inge goten: zij creëert subtiele verhalen, stampvol obser vaties uit het leven van een jong kind, vol hilariteit en verbijstering, tintelend van fantasie in de beschrijving van echte dingen met echte achtergronden. Fantasie met realiteit dus. Neem nu Karlsson en Erik, een omni bus van 125 pagina's over de onsterflijke Karlsson van het Dak die ik persoonlijk zeker zo leuk vind als Pippi Langkous. Verschenen bij Ploegsma in groot en he melsblauw formaat, met de klassieke dikzak op de voor plaat, biedt het boek een verzameling krasse ver haaltjes die over letterlijk alles kunnen gaan wat een kind belangrijk vindt: kren- tebollen en roodvonk, het televisie- weerberichten- mannetje en stofzuigers: al tijd boeiend en altijd bizar in uitwerking en gevolgen De drie verhalen heten „Karlsson van het dak", „Karlsson vliegt weer" en „De beste Karlsson van de wereld". Want last van min derwaardigheidscomplexen heeft het kereltje niet. Hij is eem mengeling van fantasie door Gertie Evenhuis en werkelijkheid, (ontdekt door Erik. een heel gewone jongen in een heel gewone straat van Stockholm). Hij woont namelijk op Eriks dak. Karlsson blijkt een bij zonder tiepje te zijn; bazig en zelfverzekerd en ver waand. Hij maakt Ertk langzaam maar zeker zijn speelgoedjes afhandig, zit overal aan en maakt dingen kapot. Vliegen kan hij ook nog, en pijproken, deze Karlsson in zijn beste jaren en net dik genoeg, die op alle tijden van de dag lol wil hebben en beziggehouden moet worden door Erik. Van de sliert van opwindende gebeurtenissen krijgt die overigens de schuld. Want de telkens terugkerende grap van elk verhaal is dat Eriks ouders niet geloven dat Karlsson bestaat, dat hij een fantasiefiguurtje van hun zoontje is. Erik krijgt dan ook op zijn kop voor alles wat kapot gaat. Het aardige is dat de lezer ook niet zeker weet of Karlsson nu wel bestaat of niet: tot aan de laatste pagi na. Volgestrooid met de unieke tekeningen van Ion Wikland, vertaald door Rita Tömqvist. Een andere Lindgren is Bar- bro Lindgren, ook een Zweedse, die met „Sprin- kie" een mooi bizar verhaal voor acht tot tienjarigen geeft. Het gaat over de tijd toen de wereld vlak achter de winkel ophield. Toen wa ren alle nachten zwarter dan nu. En alle kleren die over de ruggen van de stoe len hingen veranderden in wolven of heksen. In die tijd woonde er een meisje in een huis op een helling. En dat huis was lelijk en de portier boos. en de poes van de por tier plaste altijd in de zand bak van de kinderen. Sprin- kie, die zo heet omdat ze haar eigen naam niet mooi vindt, leeft in die wereld; met spelgoeddieren en door haar geobserveerde men sen. zoals het Aapmens van de buren en de Kinderme- neer. die gek is volgens de volwassenen. Alle stemmin gen van een kind zitten in het verhaal, zomaar blij met niks en dan weer zomaar van de kook; belevenissen wisselen in bonte stoet, van een begrafenis (de bleke broer van Ingrid die altijd binnen moest blijven), het circus, waar het paard later alle aandacht krijgt, omdat het in een zwembad moet duiken en je het later hele maal niet meer ziet, terwijl een paard toch net als jij lekker in de wereld rond moet kunnen stappen; tot aan het Stadion waar van alles gebeurt. Allemaal din gen gezien door een kind en geladen met magische ge voelens die grote mensen al lang vergeten zijn. Bijvoor beeld de vraag hoe volwas senen toch altijd het goede huis weten te vinden, waar er toch zoveel zijn. Vol maakt kinderlijk, dit kin derboek. met ragfijne teke ningen van Henk Kneep- kens, in de (goede) vertaling van Rita Tömqvist. Carry's kleine oorlog, door Nina Bawden, uitg. Queri- do, 15,90. Karlsson en Erik omnibus, door Astrid Lindgren, Ploegsma, 24,90. Sprinkie, door Barbro Lindgren, uitg. v. Holkema Warendorf, 16,90. ASTERIX-DE GALLIER DE FOSDYKE SAGA CUWR 2rr IC DON IN EEN i£KK£ KlNOCRuJAóEH MET EN 6£<<Ê CE SACZE TYPHOON IK MOÉT D6 RAMEN SOJ (TEN VAN M'N fWENUUlS' Wf* 2£T DE KAF CP ,OE KlNCeRUA4<5€N NCrA P275 REC-*T O* OC WIND/ Ih /""FüSOfKE.H'J KRD6T |j (s'N AANVXC WAT Nü Si <5, U)E 29 N TE 2UJAAR TOSDrtdE EN ER-STEEKT WIND OP y "ÏN EEN TVPHCDN KUN J£ een dinö coen FERD'NAND door A. Lourens-Koop L'itgave A. W. Bnmi Zeen Utrecht* Antwerpen mmemmmm 68 „Nee. Maar ze kan ook hier in Neder land om zo'n handel vermoord zijn. Zoals dat Chinese meisje dat ze on langs in het Amsterdamse Bos gevon den hebben." „Maar dat meisje is gevónden." .Inderdaad Ze kan natuurlijk ook ontvoerd zijn." .Er is nooit losgeld gevraagd." „Denk eens aan vrouwenhandel. Er verdwijnen jaarlijks heel wat meisjes naar buitenlandse bordelen." „Ver gezocht." oordeelde De Griep. „Niets is te ver gezocht als je geen been hebt om op te staan Dat meisje lijkt stomweg van de aardbodem ver dwenen. Maar dat kan niet, dus moet ze ergens zijn, dood of levend." „Als je het mij vraagt was ze een type dat er om vroeg op een gegeven mo ment vermoord te worden," merkte Herstal op. „Kende ze veel mensen?" De Griep schoof hem het dossier toe. „MSssa's. Hier staat iedereen in die we hebben kunnen achterhalen en ze zijn allemaal aan de tand gevoeld." „Wat natuurlijk niet wil zeggen dat we ze inderdaad allemaal gehad heb ben." vond Erik Jager. „Ik sta er bijvoorbeeld altijd van te kijken hoe- Horizontaal. 1. behoeftig, 3. hoofd deksel, 6. soort bijl, 9. water In N.Br. 10. verfbordje van de kunstschilder. 12. en omstreken (afk.), 13. schatten, 15. plant, 17. voertuig, 19. voorzetsel. 21. sein, 25. soort, 26. heks, 27. gebrek, 31. bretonse zang, 32. werktuig, 34. maalinrichting, 36. grondslag, 38. voegwoord. 39. kweken. 41. voorzet sel, 42. bevel, 43. metaalsoort, 44. stap. Verticaal. 1. Bloeiwijze, 2. getroffen, 3. oude inhoudsmaat, 4. telwoord, 5. schrijfgereedschap, 7. zoutziederij, 8. muzieknoot. 10. beschermgeest, 11. onderwerp, 14. in massa, 16. elke keer. 18. voorzetsel, 20. woonboot, 22. kleef - middel, 23. vlaktemaat, 24. priem, 28. oevergewas, 29. rund, 30. jongens naam, 31. zeer-brandbaar koord, 33. koortswerend middel, 34. snijwerk- tuig, 35. keurig, 36. mand, 37. sluis- kolk, 40. Chinese lengtemaat. Oplossing vorige puzzel. 1. parade. 2. artist, 3. Osiris, 4. delgen, 5. letter, 6. retour, 7. lering, 8. ransel, 9. retina. veel mensen mijn zoons en mijn dochter kennen van wie ik het be staan niet eens vermoed. Als ik eens een enkele keer met ze in de stad loop, is het ieder ogenblik „hallo" en „dag" tegen mensen die we tegenko men. Als ik dan vraag wie dat is, zeggen ze dat is iemand van school, de tennisbaan, dansles, noem maar op. Ik kom zelfs in mijn eigen huis jongelui tegen die ik niet ken. Maar dat zal wel komen doordat ik meestal nog aan het werk ben als ik iedere andere burger in deze gemeente zijn benen strekt en zegt: „Ziezo, dat zit er weer op." De Griep grinnikte. „Je bedoelt dat ze best mensen gekend kan hebben zonder dat iemand daar ooit erg in heeft gehad. Uit een discotheek of een kroeg of een danstent of wat dan ook. En dat juist die de hand gehad kunnen hebben in haar verdwijning." „Allicht. En verder kan ze bij toeval wel iets te weten zijn gekomen dat niet gezond voor haar was. Het zit in een allemachtig wijde zak." „Komt er iemand van de personen die aan de Parkweg wonen in haar dossier voor?" vroeg Herstal. „Jawel." antwoordde De Griep, die zijn lesje goed geleerd had. „René de Hollander. Ze hebben bij elkaar op school gezeten op het atheneum. Hij zat een klas hoger." „Aha. Is hij destijds verhoord?" „Ja. Hij zei dat hij vrijwel geen con tact met haar had gehad. Ze is nooit bij hem thuis geweest." „Hoe staat het met zijn alibi voor de avond waarop Peters vermoord is?" „Dat rammelt aan alle kanten. Hij is 's avonds in de leeszaal geweest, maar niemand weet precies tot hoe laat. en daarna is hij naar een vriend gegaan, maar die kon ook niet precies zeggen hoe laat hij daar is aangekomen. Vol gens zijn eigen verklaring is hij tot negen uur in de leeszaal geweest en toen meteen naar die vriend gegaan." „Dat kan natuurlijk best waar zijn." Erik Jager keek op zijn horloge en stond op. „Voordat we verder praten ga ik eerst bij die mevrouw Van Everdingen kij ken. Maar dat zal morgenochtend moeten gebeuren, ik kan nu niet meer bij haar aankomen." Op weg naar huis dacht hij na over Lydia Lagerman. Niet bepaald een aardig meisje, voor zover je dat kon opmaken uit de verklaringen van de genen die haar gekend hadden. Je hebt mensen die op een of andere manier altijd spanningen in hun om gevingen veroorzaken. Sommigen doen dat min of meer bewust omdat ze het leuk vinden. Bij anderen vloeit het voort uit hun karakter bijvoor beeld doordat ze bijzonder jaloers van aard zijn. altijd kwaadspreken of inmiddels klaarstaan met hun oor deel, dat dan meestal negatief uit valt. Overal waar ze komen verpesten ze de sfeer omdat de mensen zich niet meer onbevangen voelen zodra ze in de buurt zijn. Soms zijn ze een tijd lang dikke vrienden met iemand, maar dan is het ineens volkomen afgelopen omdat het doodvermoei end is om altijd maar hun scherpe tong en hun afgunst te moeten omzei len. Bovendien hebben ze de neiging hun vrienden van hun omgeving te isoleren zodat dezen op een gegeven moment tot de ontdekking komen dat ze niemand anders meer hebben om mee om te gaan. Wordt vervolgd Radio vandaag HILVERSUM I (298 tn> 07 03 Het levende woord. 07.1(1 (S) Vandaag. donderdag. 09.03 (S) Wie weet waar Willem Wever woont? 10.02 (S) Muziek bij de koffie. 12.03 (S) Het nuttigen van etenswaren is toege staan. 12.40 (S) Middagpauzedienst 13.03 Hier en nu. 13.20 (S) NCRV-Globaal. 17.02 (S) Rozegeur en prikkeldraad. 18.11 Hier en nu. 18.20 (S) Kerkepad. 18.45 (s) Leger des Heilskwartier. 19.02 (S) De wereld zingt Gods lof. 19.55 (S) Op de man af 20.03 (S) Amusementsmuziek. 21.02 (S) Kerk orgelconcert. 21.40 (S) Literama-donder- dag. 22.02 (S) Bij de tijd. NOS: 23.02-24.00 (S) Met het oog op morgen KRÖ: 00.02 (S) De Nachtspiegel. 01.02 (S) Tussen de hoe zen. 03.02 (S) Herrie of Harry op I. HILVERSUM II (402 m) FM-Kanalen AVRO: 07.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 07.20 AVRO: actueel en informa tief. 10.00 Radio Lawaaipapegaai. 10.10 Concertant 10.30 't Is historisch. 10.50 AVRO-tema. 11 00 Schoolradio 11.20 As- pekten. 11.50 Regio-naai, provinciale infor matie. 12.16 R.V.U.: Ik ben het zat (1;. 12.26 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 13 00 Nieuws. 1311 AVRO's radiojournaal. 13.15 Europa 13.35 Per saldo. 13.56 Beurs plein 5. 14 00 'n Middagje AVRO-tema. 16.00 Radio Lawaaipapegaai. 16.10 Jaar tallen Klankbeeld. 16.30 De Slag bij Nieuwpoort. 1.24 Mededelingen. 17.30 Nieuws. 17.36 AVRO's Radiojournaal. 17.55 Per Saldo. IKON: 18.05 Kleur. OVERHEIDSVOORLICHTING: 18.35 Tekst en uitleg. 17.55 Per Saldo. IKON: 18.05 Kleur. OVERHEIDSVOORLICH TING. 18.35 Tekst en uitleg. P.P.: 18.50 Uitzendingen van de WD. AVRO: 19.00 Frans op z'n Brusse. 19.12 Lichte grammo- foonmuziek. NOS: 19.30 (S) Holland Festi val: Thijl, zangspel van Jan van Gilse. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III (444 m) TROS: 7.02 (S) De Havermoutshow. 9.03 (S) Continu mu ziek 11 03 (S) De Polderpopparade. 12.03 (S) De Nederlandstalige top tien. 13.03 (S) 50 Pop of een envelop. 15.03 (S) TRÖS top- 50. NOS: 18.03 (S) De Avondspits met de TV vandaag 11.30 NOS/NOT: Schooltelevisie 13.00 14.00 18.00 NOS: Nieuws voor doven en slechthorenden NOS/NOT: Schooltelevisie 18.40 Paspoort voor Turken 18.50 Emilie 18.55 Journaal 18.59 KRO: Tom and Jerry 19.10 Zing met ons mee in 20.00 Goudtransport (Ride the high country). speelfilm 21.37 NOS: Journaal 21.55 KRO: Het leven van een misdadiger, lilmreportage 22.45 NOS: Oen Haag vandaag 23.05 Journaal NEDERLAND II 13.00 NOS: Nieuws voor doven en slechthorenden 18.25 TELEAC: Het menselifk lichaam, 2e cyclus, les 9 18.55 NOS: Journaal 18.59 TROS: De TROS top-50 20.00 NOS: Journaal 20.27 TROS: ik. Claudius, tv-sene 22.10 AktuaTV 23.00 NOS: Journaal DUITSLAND I. 10.00 Actualiteiten. 10.25 Nils Holgerssons Wunderbare Reise, tv- film. 11.35 Filmreportage 12.20 Umschau. 12.50 Persoverzicht. 13.00-13.10 Journaal. 13.50 Journaal. 13.55 Piraten im Kanbi- schen Meer (Reap the wild wind), Ameri kaanse speelfilm. 15.55 Journaal. 16.00 Filmreportage. 16.45 Kinderprogramma 17.35 Reportage. 17.50-18 00 Journaal. (Re gionaal programma. NDR: 9.30-10.00 Kleu terprogramma. 18.00 Informatief pro gramma. 18.30 Actualiteiten. 18.45 Kleuter serie. 18.55 Polizei-inspektion 1. tv-serie. 19.25 Regionaal magazine. 19.59 Program maoverzicht. wdr; geen programma-opga ve). 20.00 Journaal 20.15 Lucilla, tv-film. 21.45 Filmreportage 22.30 Actualiteiten. 23.00 Reportage. 24.00-00.05 Journaal. DUITSLAND II. 12.00 Klassieke muziek 13.00 Reportage. 13.30 Journaal. 13.35 Auto. Geige und der Hund Klecks, Russi sche speelfilm. 15.10 Tekenfilm. 15 15 Cul tureel programma. 16.00 Journaal. 16.05 Filmreportage. 16.35 (Z/W) Der junge mr. Lincoln (Young Mr. Lincoln), Amerikaan se speelfilm. 18.15 Reportage. 19.00 Jour naal 19.15 Filmreportage. 19.30 Showpro gramma. 21.00 Actualiteiten. 21.20 Repor tage. 22.00 Koorzang. 22.45 Wie das Meer und seine Wogen, tv-spel. 00.25 Journaal. Droog, warm, wolkenloos. De zomer van 1980 wordt „wunderschön". De weerprofeten voorspellen: zon, zon, zon. Van de Noord- en Oostzeekusten tot de Alpen. Tussen mei en septem ber zullen we een heerlijke tijd bele ven. Een ideaal seizoen bij voorbeeld om verliefd te raken. Denk maar eens aan die lange, lauwe avonden. Hoe kan iemand de liefde weerstaan tij dens een wandeling onder een ster- helder firmamènt. Er wordt nu al gedroomd van koste lijke badpartijen aan het strand. Het staat in de sterren geschreven mei al verwende ons met „mollige" tempe raturen. Wat vindt u van zo een heerlijk brok je onzin-pfoza? Medewerker Zeegers in Oosterbeek stuurde mij dit knipsel uit de Neue Revue toe, waaraan ik het bovenstaande ontleende. Ik kan niet weerstaan nog enkele toekomstideeën daaruit te plukken. Buys Ballot zou erbij gebloosd heb ben: „Voor juni voorspelde de bejaar de weerman Joseph Braun (72): De eerste dagen zullen droog zijn. daar na wordt het zomers warm Dominee Braun baseerde zijn ver wachting op de natuurelementen. Ook juli heeft het nodige moois te bieden, zegt hij. „Vanaf 2 juli is het overwegend zonnig, maar van 11 tot 18. en 22 tot 24 zal er zwaar onweer komen." Uiteraard glimlachen de officiële me teorologen bij zulke profetieën. Het lijkt mij dan ook nu beter over te gaan naar de orde van de dag. Gisteren was er aanvankelijk veel bewolking, maar 's middags prikte de zon steeds royaler door de wolken heen en werd hij uiteindelijk meester van het terrein. In het binnenland is het toen nog drieëntwintig graden geworden, in de dorps- en stadsker nen vierentwintig tot vijfentwintig graden. Vandaag zal het opnieuw zomers warm zijn met zonnige perioden, wei nig wind en temperaturen tussen twintig en vijfentwintig graden onder een over ons land liggend hogedruk- gebiedje. Vrijdag blijft het nog vrij warm eerst, maar daarna komt er een kaper op de kust in de vorm van een koufront. Dit maakt momenteel al vorderingen in zuidoostelijke richting over Engeland en later op de Noordzee. Er moet tegen en ook aanvankelijk tijdens het weekeinde ernstig rekening worden gehouden met een regen- of onweers bui. Achter het front wordt koelere lucht vanuit west tot noordwest aan gevoerd. zodat we ons rustig kunnen klaar maken voor lagere weekend- temperaturen. De luchtdruk is dan hoog ten zuid westen van de Britse eilanden en laag bij de Noorse kust. Bovendien wijzen de barometers in Groenland nog al tijd 1.023 millibar aan. Ik moet u zeggen, dat deze ontwikkeling mij toch wel ietwat teleurstelt. Ik had graag gezien, dat het hogedrukgebied uit Frankrijk wat meer macht zou hebben en een wat langere adem en dat de depressiekrakers eerst maar eens een tijdje op afstand bleven. Maar toegegeven: de computer- kaarten aan de hand waarvan ik u dinsdagochtend het vermoedelijke verdere weersverloop vertelde, gaven toen immers al duidelijk die vlakke depressie aan, welke van Engeland op ons af zou komen. Zij situeerden bovendien een afzonderlijk minimum ten oosten van Schotland. Bij zo een luchtdrukverdeling is het geen feest voor de warme zuidelijke, maar wel voor de koelere westelijke tot noord westelijke stromingen. In de Zwitserse bergen is het weer de laatste tijd zo mooi en stabiel, dat kennissen van ons die daar hun va kantie doorbrengen schreven, dat er feitelijk niets te voorspellen valt. „Wij maken wandelingen, waarbij wij onszelf overtreffen." Strandverwachting: Vandaag een mooie stranddag met aanvankelijk wolkenvelden en enkele mistbanken, daarna vrijwel overal zonneschijn. Wind aanvankelijk zwak en veranderlijk, 's middags van uit zee en tijdelijk matig. Maximum temperaturen van twintig tot tweeëntwintig graden. Zeewater-tem peratuur bij het strand circa dertien graden. Verdere vooruitzichten. Eerst nog vrij warm, daarna overgang naar een koeler weertype. HOOOWATER vrijdag 6 Juni Vlissingen 8.20-20.48 Haringvlietslulzen 8.22-21.04 Rotterdam 10.08-22 54 Schevenlngen 9.05-2153 IJmuiden 9.54-22.35 Den Helder 0.33-13 28 Harlingen 3.23-15 59 Delfzijl 5.58-18.10 Weerrapporten van gisteravond 20 uur. met maximum lem| peraturen en neenlagcijfers Amsterdam licht bew 22 0 De Bilt licht bew 23 0 Deelen licht bew 22 0 Eelde half bewolkt 20 0 Eindhoven licht bew 23 0 Den Helder licht bew 21 0 Rotterdam licht bew 21 0 Twente onbewolkt 23 0 Vllssingen licht bew 19 0 Zd. Limburg licht bew 21 0 Aberdeen zwaar bew 0 Athene licht bew 22 1 Barcelona onbewolkt 23 0 Berlijn onbewolkt 23 0 Bordeaux onbewolkt 32 0 Brussel onbewolkt 21 0 Frankfort licht bew 24 0 Genëve onbewolkt 23 0 Innsbruck zwaar bew 18 0.5 Klagenfurt half bewolkt 20 0 Kopenhagen Lissabon onbewolkt onbewolkt 25 32 0 0 Locamo Londen onbewolkt onbewolkt 26 29 1 0 Luxemburg licht bew 22 0 Madnd licht bew 34 0 Malaga licht bew licht bew 26 0 Mailorca 24 0 München half bewolkt 18 ai Nice onbewolkt 20 0 Oslo onbewolkt 28 0 Parijs half bewolkt 2b 0 Rome licht bew 22 0 SpUt zwaar bew 24 0 Stockholm licht bew 26 0 Wenen geeel bew 18 0 ZOrlch onbewolkt 21 0 Casa Blanca zwaar bew 34 0 Istanbul Ucht bew 19 2 Las Palmas onbewolkt 25 0 Tel-AVlv licht bew 25 0 Tunis Ucht bew 24 A Nationale Hitparade. TROS 19.02 (S) Pos ter. 20.02 (S) Ferry Maat's Soul Show. 22.02 (S) Sesjun. 23.02-24.00 (S) Wim van Putten met lp-werk. HILVERSUM IV (FM-Kanalen VARA 7.00 Nieuws. 7.02 (S) Groot en klein. 9.00 Nieuws. 9.02 De Franse opera 1925-1950. 9.50 (S) Klassieke muziek. 10.20 (SI Padma- vati. opera-baliet. 12.00 Nieuws. NOS 1 12.02 Holland Festival Journaal. VARA: 12.05 (S) Lunchconcert. 13 00 Het zout in de pap. 13.25 (S) VAR A-Klassiek: Amerikaan se koormuziek. 14 00 Nieuws 14.02 (S) Mid dagconcert Radio Kamer Orkest: Klassie ke muziek. 15.10 (S) Klavecimbel: Klassie ke muziek. 16.05 Het zout in de pap. 16.30- 17.00 (S) Mezzo-sopraan en piano: Klassie ke muziek D'LAND NDR: 7.50 Gymnastiek. 8.05 t.m. 13.05 Schooltelevisie. 16.30 Schooltelevisie. 18.00 Kleuterprogramma. 18.30 Gespreks programma. 19.15 Weekjournaal in het En gels 19.30 Cursus Engels. 20.00 Journaal 20.15 Informatief programma. 20.20 Alice lebt hier nicht mehr Alice doesn't live here any more). Amerikaanse speelfilm. 22.10 Cultureel programma. 2255-23.40 Ge sprekken BELGIË (Nederlands) NET I: 14 00 Afwis selend: Tennis: internationale open kampi oenschappen van Frankrijk; wielerronde van Italië. Beide uitzendingen: Eurovisie. 18.30 Emilie. 18.35 De schelmenstreken van Gorn (Gorri le diable), avonturenserie 19.25 De natuur in Nederland, serie. 19.35 Mededelingen en Morgen. 19.45 Journaal. 20.10 Relaties (A family affair), tv-serie 21.00 Panorama. 21.50 Zola. het menselijk geweten, tv-serie. 22.50-23.05 Journaal. BELGIË Frans. Tussen 15.00 en 17.00 Eu rovisie: Wielerronde van Italv. 18.15 Va kantiefilmpjes. 18.30 Protestantse uitzen ding. 19.00 Zigzag: spelprogramma. 19.15 Regionaal programma. 19.27 Weerbericht 19.30 Journaal. 19.55 Autant-savoir: docu mentair programma 20.15 La fauve est lache. speelfilm. (1958). 21 45 Filmkromek 22.45-22.50 Journaal. n*

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 23