Jouwcijfers steeds slechter Werkloosheid in Limburg daalde Plannen Philips 'onaanvaardbaar' TT bang voor uitstel Postbank 'Tuinbouw kan gas-uitgaven met éénderde verminderen' De Amro Obligatie Kombinatie. Hypotheekrente per 3 juni Als u wilt beleggen in obligaties èn aandelen. De Amro Bank C is er voor iedere belegger. Ïeer werklozen, meer faillissementen tri itiek vakbond op posttarieven taat leent tegen en procent Uitbreiding RAI vordert Wageningen wijst op gevaren infra-roodverwarming Isolatielening niet aantrekkelijk Pluimvleeslachterij in Barneveld dicht Eerste keer in tien jaar gND (NDERDAG 5 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET PRS 13 H 15 JTRECHT (ANP) De cijfers in de bouw zien er steeds lechter uit. Het aantal bouwvakkers dat een ww-uitkering «ïtvangt, is tweemaal zo groot als vorig jaar om deze tijd en iet aantal faillissementen in de bouw was in de eerste vijf naanden van 1980 27 procent hoger dan in dezelfde periode ran 1979. Verder zijn er 150 tot 200 miljoen bakstenen te veel n voorraad bij de steenfabrikanten. bat blijkt uit gegevens van het Soci al Fonds Bouwnijverheid, het admi- Istratiekantoor De Graaf in Amster- am (dat faillissementen registreert) n de werkgeversorganisaties. Cijfers van De Graaf tonen overigens aan at ook buiten de bouw het aantal lillissementen sterk toeneemt, al sat het dan over het eerste kwartaal i niet over de eerste vijf maanden, andelijk waren er van januari tot en et maart 1390 faillissementen tegen 11$ in het eerste kwartaal van 1979. et Sociaal Fonds Bouwnijverheid igistreerde in de eerste vier maan- m van dit jaar 37.600 nieuwe werk- jen tegen 16.500 in de eerste drie aanden van 1979. De meeste aange- tlden vinden er veel weer snel een Idere baan, maar dat neemt niet ig dat het lopend bestand (het aan- bouwvakkers dat een ww-uitke- ag ontvangt) op 9 mei 15:700 be- oeg. Op 9 mei vorig jaar kregen 100 bouwvakkers een ww-uitkering. it er in de afgelopen zeven jaar een leidelijke afneming van het aantal irklozen in de bouw het sociaal nds noemt de ontwikkeling nu „erg rontrustend". Ij het kantoor De Graaf en Co. wer- sn tot 29 mei 259 failliet gegane luwondememingen aangemeld te- nover vorig jaar 203. Daarbij zitten )k wegenbouwondememingen en juwmaterialenzaken. /chitecten oor de architecten dreigt een levens ote malaise, zo meent voorzitter J iedijk van de adviescommissie per neelszaken architectenbureaus PA). Bij zijn commissie, die de ar- idsbureaus adviseert, zijn bedui- nd meer aanvragen voor werktijd- rkorting en ontslagaanvragen bin- ngekomen dan begin vorig jaar. edijk is ervan overtuigd dat een ntal van de 923 architectenbureaus jaar zal sneuvelen en dat er veel rsoneel zal moeten worden afgesto- L Gedurende zijn twaalfjarige orzitterschap heeft Wiedijk nog oit zo'n dieptepunt meegemaakt hij vreest dat het nog erger wordt. b/gens de Bond van Nederlandse chitecten in Den Haag hebben de len veel te lijden van het drastisch jkrompen investeringsbeleid van rijksgebouwendienst. Maar ook in utiliteitsbouw is .de matiging dui- (lijk te voelen. Wiedijk kan dit on- irschrijven. Wat de overheid doet het opvoeren van de woningbouw noemt hij „gerommel in de marge". De Nederlandse vereniging van jouwondernemers (waarbij driehon- lerd bouwers zijn aangesloten) noemt bij monde van secretaris mr. F. A. H. Nuss de maatregelen van staatssecretaris Brokx van volks huisvesting om de malaise op de bouwmarkt te verlichten „een drup pel op de gloeiende plaat". Een blik- semenquête onder de leden leerde volgens Nuss dat alleen bij hen al zo'n vijftienduizend koopwoningen leeg staan. Hij pleit er krachtig voor dat gemeenten regels als anti-speculatie- bedingen overboord zetten. Zo heeft de gemeenteraad van Ede deze week besloten dat onverkoopbaar geble ken woningen aan gegadigden uit het hele land mogen worden verkocht. Eerder moest men economisch ge bonden zijn om zich in deze gemeente te kunnen vestigen. Bakstenen in onze Haagse redactie SN HAAG de Centrale directie van de PTT houdt er istig rekening mee dat de Postbank er voorlopig niet komt. n verder uitholling van de marktpositie van de gelddlensten n de PTT te voorkomen, wil directeur-generaal Leenman in erleg treden met het ministerie van financiën. Bezien moet irden of zonder wettelijke regeling van de Postbank ultbrei- ig van de service van de gelddlensten mogelijk is. gelddiensten zien hun marktposl- teruglopen zolang zij niet een ge- waardiger positie aan de handels- aken krijgen en onder meer kortlo- adebedrijfskredieten kunnen gaan achaffen. Leenman zei te verwach- dat de wettelijke regeling van de title van de Postbank wel niet er deze kabinetsperiode tot stand komen. Hij houdt er zelfs rekening dat ook een volgend kabinet nog tijd nodig zal hebben voor een eling. Leenman: „we zullen moe- bezien of er mogelijkheden zijn de gelddiensten te versterken zo- l de beslissing van dit kabinet Blijft." t ontwerp van wet stamt al uit de van het kabinet Den Uyl. Het ilnet Van Agt worstelt al sinds zijn (taan met deze problematiek. Met onze redactie economie IN HAAG Volgende week dins- 10 juni, staat de inschrijving 'n op een 10 procent Staatslening 6 1990. Het bedrag van de lening de koers van uitgifte worden na de cbrijving bepaald. «tortingsdatum is bepaald op 15 - De aflossing van de lening ge- &t in vijf Jaarlijkse termijnen, het eerst op 15 Juli 1986. Ver legde aflossing is niet toegestaan. ïftij kan worden aangetekend, dat 22 april kon worden ingeschreven een lO'/j procent Staatslening met J looptijd van twintig jaar. Het «ag van die lening werd na chrijving vastgesteld op 1,4 mil- o gulden, hetgeen een record be te was. Raaijmakers hekelde verder het ta- rievenbeleid posterijen van staatsse cretaris Smit-Kroes. De bondsbe- stuurder noemde dit beleid een mis kleun. Als het niet gewijzigd wordt, zal de PTT-tak post in 1985 een ver lies lijden van een miljard gulden, zo meende Raijmakers te weten. In 1979 liep het verlies bij de post op van 86 miljoen tot 246 miljoen. Dankzij de andere activiteiten van de PTT en rente op belegde reserves had het staatsbedrijf vorig Jaar een positief bedrijfsresultaat van 758 miljoen. Raijmakers vond het op zichzelf een goede zaak als overheidsbedrijven een beheerst tarievenbeleld voeren. Maar als volstrekt voorbijgegaan wordt aan de economische ontwikke lingen ontstaat bij de post een regel rechte noodsituatie. Raijmakers durfde nauwelijks te denken aan de desastreuze gevolgen voor het sociale beleid bij de PTT. Bij de Nederlandse baksteenfabri kanten liggen op dit moment 400 mil joen stenen in de voorraadschuren. Volgens een woordvoerder van de baksteenindustrie zijn dat er 150 tot 200 miljoen te veel. Vraag en aanbod houden elkaar nu in evenwicht het geen wel betekent dat de voorraden niet slinken. Een woordvoerder noemt voorraden van 200 tot 250 mil joen stenen wenselijk. De Nederlandse vereniging van on dernemers in de bouwnijverheid (NVOB), waarbij 6.000 bouwbedrijven zijn aangesloten, signaleert vooral „verbijsterende ontwikkelingen" in het Noorden en Zuiden van ons land. Volgens woordvoerder W. Ket liggen hier veel werken stil wegens onver koopbaarheid of werden plannen een-, voudigweg in de ijskast gestopt. Vol gens Ket is het duidelijk dat een toenemend aantal bouwbedrijven op de „gladde wip" zit. Een bijkomend probleem is dat veel werkloze bouw vakkers gaan „klussen" waardoor veel vooral kleinere aannemers wor den gehinderd. In de bouwwereld speelt men met de gedachte om de branchegrenzen te gaan verleggen. Zo zouden in moei lijkheden geraakte aannemersbedrij ven hun kennis te gelde kunnen ma ken door de doe-het-zelver actief te gaan adviseren. De aannemers zou den bijvoorbeeld ook op de nog steeds groeiende doe-het-zelf markt kunnen inspelen door bouwmateria len rechtstreeks aan het publiek te verkopen. Dit zijn volgens Ket nog geen uitgekristalliseerde gedachten, maar ze leven wel. Overigens ziet Ket nog geen reden tot paniek. „We zijn als bedrijfstak niet voor een kleintje vervaard." De bouwwereld is naar zijn mening ge wend aan voor- en tegenspoed. De uitbreiding van de Amsterdamse RAI vordert. Gisteren is de spantconstructie (67,5 bij 67,5 meter) van het dak vijf meter opgevijzeld. Uiteindelijk bereikt de constructie een hoogte van 11,60 meter. Dit betreft nog slechts de eerste hal van de uitbreiding. Voor de tweede hal zal een zelfde soort dakgeraamte worden opgehesen dat nog groter is: 97 bij 97 meter. APELDOORN De Nederlandse glastuinbouw kan in de nabije toekomst zijn gasrekening met een procent of dertig verlagen. Het VEG-Gasinstituut in Apeldoorn meldt dat proeven met zogenaamde donkerstralers' bemoedigend zijn. Naam bank Rente vast gedurende (in jaren) Afslultprov. (procenten) Rentepercentages met 1 zonder gemeentegarantie Opg. bank werke lijk Opg. bank werke lijk Annuïteitenhypot ABN leken 1 jaar 5 Jaar 1.5 1.5 11.5 11.5 12.22 12.22 11.5 1175 12.22 12.5 Amrobank variabel 5 jaar 1.5 1.5 11.25 11.5 11.77 12.04 11.5 11.75 12.04 12.31 Bouwfonds 2 jaar 5 jaar 30 jaar 1.5 1.5 1.5 11.2 12.1 11.2 12.1 Centrumbank 5 jaar 1 11.75 12.24 11.75 12.24 NMB 3 jaar 5 jaar 1 1 11.4 12.39 11.5 11.75 12.5 12.79 Postgiro/RPS 5 Jaar 1 11.0 11.71 11.0 11.71 Rabobank (adviesrente) variabel 1.25 11.0 11.75 11.0 11.75 Rabo Hyp. bank 5 jaar 1.5 11.3 12.12 11.3 12.12 Spaarbank R'dam 1 jaar 3/5 jaar 2 1 11.51 11.97 11.5 11.97 Westl and/Utrecht standaard 5/10 jaar 2 11.3 12.43 11.5 12.66 Levenhypotheken Centraal Beheer 10 jaar 10.8 11.25 10.8 11.25 Ennia 10 jaar - 10.6 11.03 10.6 111.03 NVL 5/10 jaar - ió.è 11.03 10.6 11.03 Zoals vorige week geconstateerd is er sprake van een zekere stabiliteit op de rentemarkt. Enkele plaatselijke banken hebben nog een kleine verlaging doorgevoerd. De goedkooptate annulteitenleningen zijn af te sluiten tegen 11 procent voor 5 jaar vast. (Publlkatie samengesteld door de Vereniging Eigen Huis Amersfoort) De donkerstraler, een vorm van infra- roodverwarming, zou ervoor kunnen zorgen dat de glastuinbouwers per jaar één miljard kubieke meter gas minder verstoken. In totaal is de Ne derlandse glastuinbouw goed voor 3,5 miljard kubieke meter gas per jaar. Het VEG-Gasintituut noemt de don kerstraler een 'betaalbare vorm van energiebesparing'. Hoe betaalbaar precies, valt nog niet te zeggen. Woordvoerder van het Instituut M. A. van Westen is echter van mening dat elke Investering in energiebesparing al gauw de moeite loont, nu een ver hoging van de gasprijs op het gebied van de glastuinbouw al door minister Braks is goedgekeurd. Infra-roodverwarming wordt door de Nederlandse Industrie al geruime tijd toegepast. Het VEG-instltuut. de een name staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en verant woordelijk voor de PTT, en de toen malige minister van financiën An- driessen konden het niet eens worden over het versterken van de concur rentiepositie van de Postbank. Het conflict spitst zich onder meer toe op de vraag, wie er voor de Postbank verantwoordelijk moet zijn: het mi nisterie van financiën, dan wel de PTT. Bestuurder 8. Raijmakers van de Fe deratie ABVA-KABO noemde giste ren tijdens een vergadering van de ABVA-KABO groepsraad PTT de gang van zaken bij de PTT-gelddien- sten verre van rooskleurig. Raijma kers zei dat de PTT niets kan doen wegens het voortslepende wetsont werp Postbank. „De onzekerheid bij het personeel heeft al geleld tot grote demotivatie, het is een duffe ellende." Vereniging Eigen Huis: Van onze redactie economie AMERSFOORT De speciale warmte-lsolatlelenlng van de geza menlijke banken heeft, aldus de Vere niging Eigen Huis in Amersfoort, het karakter van een persoonlijke lening en is hierdoor te duur. Dit temeer, omdat de aflossing in korte tijd moet plaatsvinden. Het wordt teleurstellend geacht, dat geen „aansluiting" is gezocht met de hypothecaire leningsvorm, waarbij tegen een lagere rente kan worden geleend en de terugbetaling over een langere periode kan worden uitge smeerd. Door het oplossen van een paar tech nische problemen, zou bij nieuwe zo wel als bestaande hypotheken, een betrekkelijk goedkoop isolatiekre diet kunnen worden verkregen. De Vereniging Eigen Huis heeft alle ban ken daarover uitgewerkte voorstellen gedaan en tevens staatssecretaris Brokx verzocht een kleine wijziging in de zogenaamde gemeentegarantie regeling aan te brengen. De banken lopen met zo'n isolatiekre diet geen enkel risico, omdat de las ten uit de besparing aan stookkosten kunnen worden opgebracht en door de isolatie de waarde van het huis als onderpand van de hypotheek toe neemt. trale technische afdeling van de Vere nigde Gasbedrijven, heeft een eerste proef met infra-roodverwarming in de glastuinbouw genomen in een kas ln Naaldwijk. De uitkomsten zijn vol gens het instituut 'bemoedigend'. Volgens de betrokken kweker is zelfs gebleken dat de gewassen bij infra- roodbestraling sneller groeien. Om de invloed van de straling op de gewassen na te gaan zijn naast het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen, enkele proefstations ingeschakeld. Bij een volgende proef in Rijnsburg wordt aan dit aspect aandacht besteed. Gevaren Bij navraag blijkt het instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen in Wageningen helemaal niet zo blij te zijn met het onverholen enthousi asme waarmee het Gasinstituut de infra-roodverwarming aankondigt. De heer P. Knies, technisch onderzoe ker in Wageningen heeft er zo zijn twijfels over, dat dit optimisme ge rechtvaardigd is. Volgens hem is nog lang niet deugdelijk aangetoond dat infra-roodverwarming geen schadelij ke gevolgen heeft op gewassen. Knies: „Wij zijn bang dat tuinders zo'n donkerstraler gaan aanschaffen voordat het onderzoek is afgerond." Volgens Knies zijn de gevaren ver bonden aan infra-roodverwarming niet mis: Zowel de kwaliteit van de gewassen als de hoeveelheid kunnen eronder lijden. Bovendien kunnen er plantkundig fysiologische verande ringen optreden. Studies, die tot nog toe aan deze zaak zijn gewijd, hebben tamelijk tegenstrijdige uitkomsten. Bij een onderzoek naar tomaten die met infra-rood licht werden be straald, komen twee onderzoekers tot wel zeer uiteenlopende conclusies: Terwijl de een volhoudt dat de toma ten sneller op kleur kwamen en de produktle 3,5 procent hoger lag, houdt de ander vol dat de opbrengst 7 procent lager was. en de kwaliteit bovendien aanmerkelijk minder. ('Li terature Review of Radiant Heating in Glashouses', door Baley, uitgege ven door het Engelse National Insti tute of agricultural Engineering, 1972). Het instituut voor Mechanisatie, Ar beid en Gebouwen hoopt tegen het eind van dit Jaar zijn onderzoekwerk zaamheden te hebben afgerond, zo dat duidelijk wordt óf, en zo Ja welke, nadelen er zijn verbonden aan infra- roodverwarming in de glastuinbouw. Tot het zover is, raadt het Instituut dé aanschaf van een donkerstraler nadrukkelijk af. Van onze redactie econmoie MAASTRICHT Voor het eerst sinds tien jaar heeft het aantal werklozen in Limburg zich in dalende richting bewo gen. Dank zij het feit dat de werkloosheid in 1978 sterk steeg was het gemiddelde werkloosheidscijfer over heel 1979 echter met 38.512 toch 187 hoger dan het gemiddelde over 1978. ADVERTENTIE Daarmee ziet de situatie in Limburg er toch iets beter uit dan die in de rest van Nederland, want tnplaats van een dalende lijn, geeft deze een stabilisa tie te zien. Toch is het absolute aantal werklo zen ln Limburg en dan vooral in Zuid- Limburg, uitzonderlijk hoog. Dat wordt niet veroorzaakt door het slecht functioneren van de arbeids markt, zoals vaak ten onrechte wordt verondersteld, maar door een schrij nend tekort aan arbeidsplaatsen. Vooral Jongeren en vrouwen, nieuw komers op de arbeidsmarkt, worden daar de dupe van. Het Economisch Technologisch Insti tuut Limburg, dat deze cijfers geeft in de eerste Limburgse Sociaal-econo mische Verkenning, doet echter ook een positieve constatering ten aan zien van de arbeidsplaatsen: Uit de gegevens van industriële investerin gen blijkt dat deze in Limburg zeker niet ongunstiger ligt dan landelijk. Midden en Zuid-Limburg blijven echter een stuk achter bij Noord- Limburg. Het aantal arbeidsplaatsen ln de bouw is sterk gestegen. Waarschijn lijk heeft dat ervoor gezorgd dat een groot aantal op Duitsland pendelen de werknemers naar Limburg is te ruggekeerd. Vergrijzing Bij problemen op de arbeidsmarkt kunnen nog de volgende worden ver meld: Door een zeer sterke daling van het geboortecijfer ontstaat een ver grijzing van de bevolking die in Lim burg sneller gaat dn an in de rest van Nederland. Bovendien neemt het aantal arbeids ongeschikten sterk toe. In procenten van de bevolking tussen 15 en 65 jaar heeft Limburg bijna de helft meer arbeidsongeschikten dan Nederland. Voor Zuid-Limburg geldt dit sterker dan voor Midden en Noord-Limburg, en dan vooral voor de mannen. Moge lijke oorzaken hiervan worden in het rapport niet vermeld. Evenals in de jaren vijftig en zestig lag ln 1979 het inkomen per belasting plichtige ln Limburg lager dan in de rest van Nederland. Het instituut raamt het werkloosheidscijfer in Lim burg voor 1980 op ongeveer 29.000 (ongeveer 9 procent van de beroeps bevolking). BARNEVELD (ANP) De Plukon vestiging in Barneveld (pluimvee slachterij) gaat definitief dicht. Voor de 130 medewerkers betekent dat kie zen tussen open plaatsen ln de andere vestigingen of ontslag. Gezien de sterke binding van het personeel aan de eigen woonplaats wordt verwacht, dat lang niet iedereen zal kiezen voor overplaatsing. Plukon kondigde ongeveer drie maanden geleden aan, dat aan slui ting niet viel te ontkomen. Aandrang van de vakbonden leidde tot een „te genonderzoek". De resultaten van dit onderzoek, uitgevoerd door een on partijdig bureau, hebben geen nieuw licht op de zaak geworpen. Vandaar dat de directie in overleg met onder nemingsraden en vakbonden beslo ten heeft de Bameveldse vestiging met ingang van augustus af te stoten. Stagnatie in de aanvoer van slacht- klppen en de ongunstige rentabiliteit hebben hiertoe geleid. De Amro Obligatie Kombinatie is een meng- fonds. Waarbij de nadruk van uw beleggingen op obligaties ligt. Daarnaast wordt een ge deelte in aandelen belegd. Met deze vorm van beleggen mikt u vooral op het hoge, directe rendement van obligaties. Tevens profiteert u voor een beperkt gedeelte zo goed mogelijk van de wisselende kansen die de aandelenmarkt biedt De Amro Obligatie Kombinatie is één van de Amro Effecten - Beleggingsrekeningen. Een volledig giraal systeem: u betaalt géén bewaarloon; uw administratie is overzichtelijk; u krijgt automatisch gegevens voor opgave inkomsten- en vermogensbelasting; u kunt uw uitkering gratis doen herbeleggen; u kunt door middel van automatische ["I overschrijving beleggen. I U I Van onze redactie economie EINDHOVEN/STTTARD Het college van B en W van Eindhoven vindt het onaanvaardbaar, dat Philips twee gezon de bedrijven uit Eindhoven verplaatst naar Winschoten en Heerlen om daar voor werkgelegenheid te zorgen. Volgens de reorganisatieplannen die Philips heeft, zouden er vijftienhon derd arbeidsplaatsen verdwijnen waarvan bijna de helft in Eindhoven. Het gemeentebestuur van Eindhoven zal Philips schriftelijk verzoeken, de reorganisatieplannen voor de hoofd- Industriegroepen Glas en Elcoma (onderdelen voor de electro techni sche industrie) niet door te voeren. Aan de provincie Noord-Brabant en aan de Agglomeratie Eindhoven wordt gevraagd, dit verzoek ook te ondertekenen. B eh W van Eindhoven menen Intus sen dat, als Philips de plannen tóch zou doorzetten, de overheid voor ver vangende werkgelegenheid moet zor gen. Dit standpunt is ln Den Haag naar voren gebracht op de ministe ries van Economische Zaken en van 8ociale Zaken. Noodkreet De samenwerkende bedrijf sleden- groepen bij de Philips-bedrijven in Limburg hebben een brochure („een noodkreet", aldus districtsbestuur der P. Heuvels van de Industriebond FNV) samengesteld, over de teruglo pende werkgelegenheid bij Philips in Limburg. Deze brochure is gisteren gepubliceerd. In de brochure staat dat de afbouw tien jaar geleden is begonnen. Toen werkten er nog 9.000 Limburgers bij Philips, nu nog maar 5.700, een verlies aan werkgelegen heid van 35 procent. Landelijk gezien was de inkrimping bij Philips 20 pro cent Volgens de heer Heuvels bouw de Philips in die tien jaar stiekem af. Er was zijns inziens sprake van „gro ve intimidatie, doorschuiven naar de WAO en toekennen van zwanger schapsuitkeringen aan niet zwangere vrouwen. De reorganisatieplannen, zoals door Philips voorgesteld, ziet het perso neel in Limburg niet zitten. „De men sen geloven niet, dat er werkgelegen heid wordt overgebracht van Eindho ven naar Heerlen; ze voelen zich al tien Jaar aan het lijntje gehouden," aldus de heer Heuvels. De Industriebond vreest dat het ont takelingsproces door zal gaan en niet beperkt zal blijven tot de sluiting van de Maastrichtse vestiging. Ook elders in Limburg Sittard, Roermond. Heerlen daalt het personeelsbe stand al. zo zegt Heuvels Hij gelooft niet meer ln de steun vanuit Eindho ven in de vorm van verplaatsing van bedrijfsonderdelen uit Eindhoven naar Heerlen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15