Proces-Menten iets vertraagd If Wetje D'66 moet onrecht wegnemen bij pensioenrecht BIJZONDERE BRIUANTWEKEN BU SIEBEL 'Oegandese kinderen eten gras en zaden' Wethouders maken te lange werkweek Spoedig nieuwe munitie voor politie bepleit Archiefonderzoek in Rusland Celstraf voor drietal na zwendelaffaire Nijmegenaren van slag door valse Circulaires ™enDv?6°/vmndrdrrn?u« Christelijke politiefederatie 'Verantwoordelijkheid ernstig bedreigd' Ontvoerde vrouw weer terecht Havenslepers in hoger beroep Hartchirurgie weer mogelijk in Amsterdam SIEBEL HEEFT ER MEER VAN. WOENSDAG 4 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET door Leo Kleyn «tra* P niter BOTTERDAM De Nij meegse hoogleraar dr. W. R. Veder zal zo spoedig mogelijk in de Sowjet-Unie nagaan of in archiefstukken de naam van Pieter Menten in verband wordt gebracht met oorlogs misdaden. De bijzondere (trafkamer van de Rotter- ise rechtbank, die daartoe teren heeft besloten, wil op iterlijk 20 juni over de resul taten van het onderzoek wor den ingelicht. De rechtbank wil niet dat het proces erdoor wordt vertraagd. Enige vertraging zal het archiefon- derzoek wel opleveren, omdat er reke ning mee was gehouden dat de offi cier van justitie op 13 juni zijn requi sitoir zou kunnen houden. Maar de réis naar de Russische archieven zal in elk geval niet tot een uitstel van twee tot drie maanden leiden, zoals vorige week door de officier, mr. L. C. M. Meijers, was voorspeld. Meijers noemde die termijn in een reactie op het verzoek van de verdediging van Menten een delegatie naar de Sowjet- Unie te sturen. Veder liet de rechtbank gisteren we ten dat het onderzoek binnen de ge stelde termijn gehouden kan worden, mits de Russische autoriteiten vol doende medewerking verlenen. De Nijmeegse hoogleraar, die Russische taal- en letterkunde doceert, treedt in het proces-Menten op als tolk en des kundige. Een paar jaar geleden verge zelde hij de justitiële delegatie die zich op de plaats van de misdaad op de hoogte stelde. Uit de gratie ROTTERDAM (ANP) De Rotter damse rechtbank heeft de 53-jarige - Haagse uitgever en drukker L. J. van B. voorlopig het zwaarst gestraft in le omvangrijke zwendelzaak met val- e honderdjes, duizendjes, kodak- Imailers en vakantiezegels van het so- ;ciaal fonds bouwnijverheid. Na een 'jeis van zes jaar werd Van B. gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf met af trek veroordeeld. De Zoetermeerse tekenleraar J. S. !werd overeenkomstig de eis van de officier van jusititie tot vier jaar ver- ioordeeld. S. vervaardigde een aantal vervalsingen. Eén type valse bankbil jetten van duizend gulden had hij volgens de rechtbank niet gemaakt, zoals de verdachte op de zitting reeds -had beweerd. Zijn broer, H. 8. (44) uit Den Haag, werd vrijgesproken. Hij had geholpen met het perforeren van de vellen vakantiezegels, maar de rechtbank oordeelde dat zijn aandeel niet was wat de officier hem had ten laste gelegd. De „uitvinder" van de zwendel met [kodak-mailers, de 46-jarige P. J. R. iverd na een eis van twee en een half ,'jaar tot anderhalf jaar met aftrek l -veroordeeld. Hij werd op een groot laantal punten vrijgesproken. ,[!De zwendelzaak wordt deze week voor de Rotterdamse rechtbank ver der behandeld. Dan komt de andere ,poot" de koppelbazenaffaire verder aan de orde. Eén van de hoofd figuren daarbij is F. de W. die ook •betrokken was bij de vervalsingen. 'De officier van justitie stelde het re quisitoir tegen de W. toen uit, totdat vandaag zijn hele zaak behandeld zou zijn. IKIJMEGEN (ANP) Vele tientallen [inwoners van Nijmegen hebben giste ren verontrust bij politie en gemeente geïnformeerd naar aanleiding van een valse circulaire, waarin wordt ge waarschuwd voor een militair nucle- iïir transport, vanavond, door de stad. [Onbekenden hebben de afgelopen .nacht honderden van deze valse cir- mlaires in Nijmegen verspreid. De brieven hebben het briefhoofd ran de gemeente Nijmegen en zouden £jn voorzien van een handtekening van oud-burgemeester De Graaf. De "Circulaires waarschuwen voor de ra dioactieve straling van het konvooi. IZwangere vrouwen wordt bijvoor- •beeld aangeraden binnen te blijven. |De vaise brieven hadden ook een be- ■schrijving van de kilometers lange oute. Nijmeegse politie weet niet wie of welke organisatie achter deze circu laire staat. Twee ziekenhuizen langs ie beschreven route zijn door haar lit voorzorg op de hoogte gebracht ran de valsheid van de circulaires. De raadsman van Menten, mr. E. W. J. H. de Liagre Böhl, had vorige week gesuggereerd A. J. van der Leeuw, medewerker van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, en prof. mr, C. F. Rüter, met Veder als tolk en eventueel commissaris G. G. J. Pe ters, naar de Sowjet-Unie af te vaardi gen. Gisteren liet de officier weten er bezwaar tegen te hebben Rüter op pad te sturen, omdat hij van de mi nister van justitie had gehoord dat deze deskundige in Rusland „persona non grata" is. Hij stelde voor het onderzoek te laten verrichten door Veder, met assistentie van een andere functionaris vah de rijksrecherche dan Peters, en een griffier van de Rotterdamse rechtbank. Na een schorsing liet Rüter de recht bank weten dat de bewering dat hij in de Sowjet-Unie uit de gratie is, ken nelijk „uit de Haagse koker" afkom stig is. Een telefoontje met een relatie op het ministerie van justitie had hem geieerd dat de Russen zich niet negatief over hem hebben uitgelaten. Als het aan de officier van justitie had gelegen, was ook Veder niet naar de Sowjet-Unie afgereisd. Meijers zei geen behoefte te hebben aan het Rus sische materiaal, waarvan hij bij voorbaat de betrouwbaarheid in twij fel trok. De president van de strafkamer, mr. P. J. C. Schipper, liet weten het „toch waardevol" te vinden dat de archief stukken worden geraadpleegd. Overi gens zei hij het ook eens te zijn met de officier „dat voorshands kan wor den aangenomen dat de naam van Menten niet in de stukken wordt ge noemd". Met die stukken wordt gedoeld op de processen-verbaal die zijn opge maakt bij een grootscheeps onder zoek dat een Russische commissie in 1944 en 1945 naar de misdaden van de nazi's heeft ingesteld. De verdediging (die daarin wordt gesteund door Rü ter) stelt zich op het standpunt dat de naam van Menten toen gevallen moet zijn en in de processen-verbaal vast gelegd, als hij werkelijk een aandeel heeft gehad in de in juli 1941 gehou den massa-executie in de op Russisch grondgebied gelegen plaats Podho- rodce. Nieuw materiaal Rüter, hoogleraar in het strafrecht aan de Universiteit van Amsterdam en gepromoveerd op de berechting van oorlogsmisdadigers in West- Duitsland, betoogde gisteren, evenals drie jaar geleden in Amsterdam, dat Menten niet betrokken kan zijn ge weest bij de executie in Podhorodce. In de betrokken streek was het vol gens hem op 7 juli 1941 nog zo onvei lig, dat het volstrekt onmogelijk was er zonder bescherming met een auto doorheen te trekken, zoals Menten zou hebben gedaan. De historicus Van der Leeuw, die daarover al in Amsterdam met hem van mening verschilde, bleek gisteren nieuw materiaal te hebben verzameld ter ondersteuning van zijn stelling dat het met die onveiligheid wel mee-' viel. Hij presenteerde de rechtbank enkele verklaringen van Duitse offi cieren die toen in dat gebied waren gelegerd, en waarin wordt gesteld dat het mogelijk was om op de bewuste datum met een enkele auto Podho rodce te bereiken. Bij het gerechtsgebouw in Rotterdam werd gistermorgen gedemonstreerd tegen een toen nog dreigend langdurig uitstel in het proces-Menten. De raadsman van Menten maakte er bezwaar tegen dat hem over die ver klaringen niets was meegedeeld. Hij sprak van „verrassingsmateriaal", waarmee hij eerder geconfronteerd had willen worden dan op de zitting. De officier ontkende dat hij de verde diging had willen overrompelen. Met zijn medeweten, zei hij, was Van der Leeuw geruime tijd bezig geweest een aantal mensen op te sporen, en tot zijn spijt was de laatste verklaring pas te elfder ure ter beschikking gekomen. Onderofficieren Anders dan de officieren wier verkla ringen werden overgelegd, waren twee onderofficieren die in juli 1941 in de betrokken streek verbleven, giste ren wel komen opdagen. Bernard Sankowsky (65) uit Hamburg en Felix Landau (70) uit Stuttgart verklaar den dat zij het niet mogelijk achten zonder escorte Podhorodce te be reiken. Beide getuigen, na de oorlog veroor deeld, maar sinds enige tijd weer op vrije voeten, ondersteunden de ver klaring van Rüter dat Menten niet de mogelijkheid gehad kan hebben om Lemberg, waar hij toen was gelegerd, te verlaten, teneinde in een verderop gelegen oord enkele tientallen men sen dood te schieten. Maar volgens Van der Leeuw konden zij de situatie ter plaatse minder goed beoordelen dan de door hem geraadpleegde com mandanten. Onder de door Menten opgeroepen getuigen die nog gehoord zullen wor den, zullen zich geen Russische dissi denten bevinden. De president liet gistermorgen weten dat de rechtbank het niet nodig vindt hen te horen, omdat zij geen „wezenlijke bijdrage" aan de procesvoering zouden kunnen leveren. Het proces wordt morgen voortgezet. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG D'66 heeft gisteren bij de Tweede Kamer een initiatiefwetje ingediend. Pensioenfondsen en verzekeraars worden daarin verplicht om uit de rentewinst van belegde pensioenpremies elk jaar de pensioenrechten van „bevroren" gevallen te verbeteren. Dat begunstigt mensen die van baan zijn veranderd, werkloos of arbeids ongeschikt zijn geworden. Of met pensioen zijn gegaan. Hun pensioen rechten, opgebouwd bij de vroegere werkgever, zijn nu meestal bevroren op een vast bedrag, dat door de infla tie steeds minder gaat voorstellen. Vorig jaar had D'66 al een voorlopig wetsplan bekend gemaakt. De ge deeltelijk negatieve reacties daarop waren aanleiding om enkele wijzigin- ProfitGrGIl gen aan te brengen, maar niet om van een initiatiefwet af te zien. de pensioenen. Ze leidt de laatste tijd tot overschotten bij de fondsen, en de pensioenvoorzieningen worden er mee verbeterd. Dit betreft dan onder meer toeslagen, bij wijze van prijs compensatie, op de uitkeringen aan gepensioneerden. Een kleiner deel van de rentewinst verdwijnt in de winstpotten van verzekeraars of de kas van bedrijven. Pensioenfondsen en verzekeraars mogen bij de opzet van hun pensioen regelingen niet uitgaan van een hoger rendement op belegde premiegelden dan vier procent. Deze rekenrente is wettelijk zo laag gesteld om er zeker van te zijn dat pensioenfondsen niet gauw over de kop kunnen gaan door dat zij beloofde pensioenrechten niet kunnen waarmaken. De laatste jaren is het gemiddelde rendement op pen sioenpremiegelden echter bijna acht procent. Deze „rentewinst" gaat voor het grootste deel niet verloren voor Minister Sempangi vraagt om hulp Van onze Haagse redactie DEN HAAG „Duizenden kinderen in Oeganda hebben hun leven lang niets anders gezien dan geweld, moord, diefstal. Wij moeten daar verandering in zien te brengen. Want als we dat niet doen, dan verliezen we een hele generatie." Dat zei gisteren Kefa Sempangi. minister van wederopbouw (reha bilitatie) van Oeganda, op een persconferentie. Hij is in ons land op uitnodiging van de Evangeli sche Omroep, die in Oeganda een aantal projecten heeft opgezet. Een ervan betreft de bouw van een gemeensschapscentrum voor meisjes, drie kilometer buiten de stad Mbarara. Dat project wordt gefinancierd via de actie EO-Met- terdaad. Volgens Sempangi gaat op dit mo ment echter de grootste behoefte uit naar voedsel en medicijnen. Hij zei dat er zo n 270.000 Oegan- dezen honger lijden. „Moeders voeden hun kinderen met gras en zaden, omdat er geen voedsel is," zei hij. Sinds er vorig jaar een einde werd gemaakt aan het terreur-regime van Idi Amin, verkeert Oeganda volgens Sempangi in een volstrekt vacuüm, zowel op financieel als economische gebied. Het land wordt bovendien geteisterd door een moreel bankroet; onder het bloedbewind van Amin hadden duizenden Oegandezen slechts één doel voor ogen: overleven. Wezen Er zijn inmiddels zo'n 20.000 we zen, die doelloos rondzwerven. Het totale aantal nog in leven zijnde slachtoffers van het regime-Amin schatte Sempagni op anderhalf miljoen. Hij vertelde dat er in to taal 140.000 kinderen verstoken zijn van een dak boven hun hoofd. „Ze slapen buiten. Je vindt ze overal. Onder auto's. Op veran da's. Wij willen huizen voor hen bouwen, waar ze zich thuis kun nen voelen. Maar daar is hulp bij nodig," aldus Sempagni. Oeganda heeft intussen bij alle mogelijke hulporganisaties en landen aangeklopt voor hulp. „Maar sommige landen zeggen: wij willen wel hulp geven, maar dan moeten jullie stabiel worden. Dat brengt ons in een vicieuze Volledig buiten de bestemming van de rentewinst blijven nu de mensen met een „bevroren" pensioenrecht. Toch wordt de rentewinst mede over genen die niet van werkgever veran- cirkel. Want als wij geen hulp krij gen. dan kunnen wij niet stabiel worden," zegt Sempagni. Politiek gezien heeft Oeganda na de val van Amin een bewogen pe riode achter de rug. Er zijn inmid dels twee kabinetten gestruikeld (Van Luie en van Banaisa) en in september worden er nieuwe ver kiezingen gehouden. „Het demo cratisch experiment gaat nog steeds door," aldus Sempangi. Politiek gezien heeft Oeganda na de val van Amin een bewogen pe riode achter de rug. Er zijn inmid dels twee kabinetten gestruikeld (Van Luie en van Banaisa) en in september worden er nieuwe ver kiezingen gehouden. „Het demo cratisch experiment gaat nog steeds door," aldus Sempangi. Hij zei grote bewondering te heb ben voor buitenlandse zakenlie den die in Oeganda allerlei projec ten opzetten, terwijl er om hen heen nog voortdurend wordt ge schoten door elkaar bestrijdende partijen. Geen melk Behalve directe voedsel- en ge neeskundige hulp (er is bijvoor beeld helemaal geen melk in Oe ganda), is er volgens Sempangi ook grote behoefte aan bijstand in de produktiesector. De industriële machinerie is verroest en de kof fie-, thee- en suikerplantages zijn overwoekerd met onkruid en ge boomte, zei hij. De prijzen rijzen bovendien de pan uit: terwijl het minimumsalaris 240 shilling per maand bedraagt, kost een kilo vlees 80 shilling. Sempangi heeft gisteren gespro ken met een hoge ambtenaar van minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking), die afwezig was. Hij heeft daarbij onder meer gepleit voor een bijdrage van vijf miljoen gulden voor de bouw van scholen voor weeskinderen. De Nederlandse regering heeft tot nu toe voor 25 miljoen aan hulp ge schonken. ENSCHEDE (ANP) De Nederlandse wethouders, zowel part- als full-time, maken volgens prof. D. Ruiter, hoogleraar •aan de TH Twente, te lange werkweken. Het is geen uitzonde ring dat deze bestuurders wekelijks zestig of meer uren in touw zijn, al of niet in combinatie met ander werk. RLJEN (ANP) De 20-jarige Turkse ij)uw Hataci Engin, die maandag morgen bij het binnengaan van de ederwarenfabriek in Rijen waar zij *erkt werd ontvoerd, is in de nacht an maandag op dinsdag ongedeerd aangetroffen. De rijkspolitie wilde tiet zeggen waar de vrouw is ge bonden. Er zijn drie mannen aangehouden, ^nder hen bevindt zich de 24-jarige ^•echtgenoot van de vrouw. Maan dag al werd een Turkse inwoner van °$terwijk aangehouden in de auto waarmee de vrouw werd ontvoerd. werd ingerekend, nadat hij de •touw en haar twee ontvoerders op het station in Rijen had afgezet. Volgens de politie heeft de ontvoe- 'ng te maken met het feit. dat de rouw een maand geleden gescheiden 's van haar man DEN HAAG (ANP) Tegen zeven havenslepers die ervan worden ver dacht in oktober vorig jaar een sleep boot te hebben gekaapt, is voor het gerechtshof in Den Haag bevestiging van hun vonnis gevraagd. Zes van hén kregen van de Rotterdamse rechtbank twee weken onvoorwaar delijke gevangenisstraf. Een man kreeg een week extra omdat hij in het bezit was geweest van een molotow- cocktail. Het zevental maakte deel uit van een groep van twintig man die tijdens de havenstaking vorig jaar een sleep boot kaapten en naar de „Duitsland" voeren, bemand met werkwilligen die een zeeschip naar de Waalhaven brachten. Na enteren braken er vechtpartijen tussen de stakers en de werkwilligen uit. Procureur-generaal mr P. A. H. Bos zei gisteren dat de rechtsorde ernstig was geschaad. Hij ontkende dat de slepers slachtoffer zijn van klassejus- titie, omdat het een strijd betrof tus sen twee partijen die beide uit de arbeidersklasse afkomstig waren. De verdedigers van de sleepbootman nen vonden dat de actie een redelijk doel had en dat er redelijke middelen waren gebruikt. Ze achtten de ten laste gelegde feiten niet bewezen en vroegen vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Tijdens de zitting zat de tribune van de rechtszaal vol en ook buiten het paleis van Justitie stonden sympathisanten. „De kwaliteit van hun werk gaat daar zo ernstig onder lijden, dat ze hun verantwoordelijkheid materieel niet meer kunnen waarmaken. Het ge meentelijk democratisch bestel dreigt hiermee een fictie te worden: een spel dat niet om wille van de uitkomst, maar als tijdrovende ritue le bezigheid wordt gehandhaafd", zo stelde prof. Ruiter gisteren tijdens een congres in Enschede van de Vere niging van Nederlandse Gemeenten (VNO). Een oplossing van het werktijden- vraagstuk bij wethouders kan naar de mening van prof. Ruiter de reorga nisatie van hun tijdsbesteding zijn. Absolute werkbelasting en relatieve tijdsbesteding moeten daarom direct onderwerp van politieke discussie zijn. Naar het inzicht van prof. Ruiter in twee opzichten: de wethouders moeten zelf duidelijk maken welk werk zij op zich kunnen nemen en wethouders, die hun plicht tot goede tijdsbesteding verwaarlozen, moeten daar door andere partijen in het ge- meentebestel attent op worden gemaakt. In het bekorten van de werktijd door het aanstellen van wethouders-assis tenten, waarnemende wethouders of verdere uitbreiding van het aantal wethouders ziet prof. Ruiter geen en kel heil. Naar zijn mening leidt dit soort maatregelen ertoe dat er nog meer mensen aan het politieke en bestuurlijke spel deelnemen. „En hoe groter het aantal deelnemers, des te meer tijd zijn ze aan elkaar kwijt", zo betoogde hij. deren en in dezelfde regeling of het zelfde fonds blijven, profiteren nu over de ruggen van degenen die vrijwillig of gedwongen zijn ver trokken, onder wie gedwongen werk lozen en arbeidsongeschikten. De zwakken dragen dan bij voor de ster keren. „Onthutst, beteuterd en verbitterd. Dat is de reactie van gedupeerden als zij 65 worden, en ontdekken dat zij jarenlang met harde guldens pen sioenpremie hebben betaald en daar voor een zeer bescheiden pensioentje krijgen, terwijl collega's die bij het zelfde bedrijf bleven werken, met pre cies dezelfde premiebetaling wel een redelijk pensioen krijgen," zo verde digde D '66-Kamerlid Nypels zijn ini tiatiefwetje gisteren bij de presenta tie. Nypels sprak over „een al jaren voortwoekerend onrecht. Het be drijfsleven heeft de belangen van deze groep van honderdduizenden ge dupeerden jarenlang stelselmatig verwaarloosd." Lastenverzwaring Het D '66-wetje zal voor de bedrijven niet of nauwelijks tot lastenverzwa ring leiden, zo is de mening van D '66- deskundigen. Voor het grootste deel is de rentewinst immers nu al be schikbaar bij fondsen en verzeke raars, maar wordt niet gebruikt of eenzijdig, en volgens D '66 dus ver keerd, gebruikt voor alleen de groep die niet van werkgever verandert. Door de gematigde loonstijgingen van de laatste tijd (vooral door de lage inflatie) met daarbij juist een erg hoge rentestand, zijn de pensioenlas ten in de bedrijven gedaald van rond vijftien procent van de totale salaris- som een jaar of wat geleden, tot ruim tien procent nu, aldus de initiatiefne mers. Daarom achten zij juist nu het tij gunstig om een stuk onrecht weg te werken. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Wanneer er binnen afzienbare tijd geen passen de oplossing wordt gevonden voor de munitie van het nieuwe politiepistool, dan zullen wij de verdere invoering van dit vuistwapen opnieuw aan de orde moeten stellen. Dat zei voorzitter H. J. Teeuwen van de Algemeen Christelijke Poli tiefederatie gisteren in Utrecht in de algemene jaarvergade ring van de federatie. Volgens Teeuwen heeft de federatie terecht de „stopkogel" wegens medi sche en ethische bezwaren afgewe zen. Maar de poltiefederatie heeft vol gens Teeuwen ook geadviseerd om de munitie die nu nog wordt gebruikt (de 9 mm volmantelkogel) eveneens niet meer te gebruiken, omdat de eigenschappen ervan dusdanig zijn dat de leden van de ACP daarvoor geen verantwoordelijkheid kunnen en willen dragen. Advies De federatie heeft aan de bewindslie den Wiegel (binnenlandse zaken) en De Ruiter (justitie) geadviseerd om de commissie Valken, die adviseert over nieuwe bewapening en nieuwe munitie, een aanvullende opdracht te verstrekken om te komen tot een politiekogel die de voordelen van vei ligheid (stoppend vermogen) en de ethisch/medische bezwaren van on herstelbare verwondingsrisico's in een meer aanvaardbaar evenwicht brengt. Schieten met de nu nog in gebruik zijnde 9 mm volmantel-muni- tie draagt volgens Teeuwen op geen enkele wijze bij aan het veiliger ma ken van politie. de bewapening van de In zijn redevoering zei voorzitter Teeuwen verder dat er binnen de poli tievakorganisaties hard wordt ge werkt aan een advies bestemd voor de minister van Justitie over politie opleiding, -scholing en -vorming. De bonden streven ernaar om in 1983 te beginnen met een uitgewerkt plan voor permanente educatie, zodat, al dus Teeuwen, de jonge wachtmeester in de loop van zijn politionele carrière regelmatig wordt „teruggeroepen" uit de praktische politiedienst voor het volgen van een aan de tijd aange paste scholing en vorming. AUVERTENTIE Nu een speciaal accent op de alliance-ring. Siebel heeft er honderden in voorraad in alle maten met 7.9.11 of 22 briljanten. Van 650,- tot 10.000,-, afhankelijk van kwaliteit en grootte van de briljanten. Zie de speciaal-etalage en laat u vrijblijvend voorlichten. 7 Briljanten (0.21 kar.). Normaal 795.- 9 Briljanten 960. (027 kar.) tot 1.595, II Briljanten 1.400.- 22 Briljanten 2.715.- (034 kar.)tot2950.- (0.75kar) tot 9.975.- Nu 650,- I0-36 kar- loupezuiver). (0.73 kar. loupèzuiver). (2.12 kar.) U'Saffieren. robijnen of smaragden resp. 495.-. 550.- en 995.- Ook ideaal te combineren met de briljant alliance-ring. JUWELIERS Amsterdam, halverstraat 121-123, Rotterdam, Stadhuisplein 24-28, Den Haag, Lange Poten 9-11. Utrecht, Bakkerstraat 27-29. Haarlem, Grote Houtstraat 63 65 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het conflict rond de hartchirurgie in het Academisch Ziekenhuis bij de Universiteit van Amsterdam lijkt bijgelegd. Het be stuur van het ziekenhuis heeft beslo ten het tijdelijk dienstverband met de Italiaanse kinderhartchirurg dr. C. Marceletti, met wie andere hartchi rurgen tot nu toe weigerden samen te werken, te verlengen. Door de kinderhartchirurgie te vér plaatsen van het Wilhelmina Gast huis naar het Binnengasthuis (beide ziekenhuizen maken deel uit van het AZ), wordt getracht op korte termijn weer operaties te doen plaatsvinden. In het Binnengasthuis krijgt de kin derhartchirurgie een plaats als onder afdeling van de algemene heelkunde. Met dit besluit volgt het bestuur ge deeltelijk het advies op van de be middelaars in het conflict, de oud- minister van volksgezondheid dr. Stuyt en diens collega van weten schapsbeleid Jhr. mr. De Brauw. De aanbevelingen van de bemiddelaars voor de langere termijn worden wei in hoofdzaak gevolgd. Er zal worden be raadslaagd om binnen afzienbare tijd tot een gemeenschappelijk hartchi- rurgisch centrum te komen, waarin zowel de Universiteit van Amsterdam als de Vrije Universiteit participeren Als plaats van vestiging wordt ge dacht aan het nog in aanbouw zijnde academisch medisch centrum in de Bullewijkerpolder.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9