Leger Israël drukt staking de kop in Israëls optreden werkt als boemerang Kabinet in Bonn zal EG-plan accepteren Vrijlating van gijzelaars nodig voor revolutie Iran Nieuwe Hebriden worden geplaagd door tweespalt Geleerde Zuid-Afrika schuldig geacht aan ondermijning staat 'Veiligheidsraad praat vandaag over Westelijke Jordaanoever' Amin wil terug naar Oeganda Aantal Cubanen in VS boven de honderdduizend China overweegt een verbod op bepaalde huwelijken Ventilatieplan voor reactor Harrisburg Rechtse groepering bedreigt leiders El Salvador met dood Terug uit ruimte WOENSDAG 4 JUNI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET 7 JERUZALEM (Reuter, AFP, AP) De Israëlische troepen hebben gisteren met geweld een staking op de Westelijke Jordaanoever de kop ingedrukt. De burgemeester en de gemeente raad van Bethlehem hebben hun ontslag aangeboden aan de militaire autoriteiten op de westelijke oever. In New York werd gisteren verwacht dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties vandaag in spoedzitting bijeen zou komen. Dit alles in verband met de bomaanslagen van maandag op drie Palestijnse burgemeesters, waarbij twee van hen zwaar gewond werden. De sfeer op de westelijke oever en de strook van Gaza was ook gisteren nog uiterst gespannen. Kooplieden en winkeliers kondigden een staking aan die drie dagen zou moeten duren, maar het Israëlishe leger dwong de zakenlieden hun winkels te openen en gewoon aan het werk te gaan. Burgemeester Elias Freij van Bethle hem, die gisteren samen met de ge meenteraad aftrad, wordt door de Is raëlische autoriteiten beschouwd als een gematigd politicus op de Weste lijke Jordaan-oever. In een brief aan de militaire autoriteiten veroordeelt het gemeentebestuur „de onmenselij ke behandeling" van de Palestijnse bevolking en hun burgemeester door de „bezettingsmacht". Freij zei voor de Israëlische radio dat hij tevens ontslag had genomen vanwege de wantrouwende houding van de Israë lische overheid tegenover gekozen leiders In het bezette gebied. De aan slagen op burgemeester Bass am Sha- k'a van Nabloes en burgemeester Ka- rim Khalaf van Ramallah, waren de druppel die de emmer deed over lopen. De gewonde burgemeesters schreven de aanslagen toe aan radicale natio nalistische groepen in Israël die steeds meer Joodse nederzettingen op bezet gebied willen vestigen. Maar tal van Arabische leider, en ook de Palestijnse verzetsorganisatie PLO houden de regering van Menachem Begin verantwoordelijk voor de ac ties. Volgens het Westdultse perbu reau DPA heeft de plaatsvervangen de leider van de militante organisatie „Kach" Jossi Dajan in Hebron ge zegd dat de aanslagen „slechts een begin vormen". Wel werden berichten uit Parijs tegengesproken als zou de oganisatie van plan zijn de Al Aksa moskee In oost-Jeruzalem op te blazen. De socialistische oppositiepartij Ma- pam, heeft er bij Begin op aangedron gen dat zo'n aanval met alle middelen wordt voorkomen. Hoogstwaar schijnlijk buigt de Veiligheidsraad van de VN zich vandaag over de ont wikkelingen op de Westelijke oever en zal de Algemene Vergadering van de VN volgende maand een weeklan- ge speciale zitting aan hetzelfde on derwerp wijden. de PLO heeft bij de Veiligheidsraad op een spoeddebat aangedrongen en zij kreeg daarbij gisteren de steun van de secretaris generaal van de Arabische Liga, Chedli klibL LONDEN (REUTER) „Als het volk van Oeganda mij wil, ga ik terug", aldus de afgezette Oegan- dese dictator Idl Amin gisteren In het eerste Interview na zijn afzet ting voor de Britse BBC-televlsle. Het interview was opgenomen in een land ln het Midden-Oosten, maar de precieze plaats moest ge heim blijven. Amin zei graag terug te willen naar Oeganda. Hij zei dat als hij terug zou gaan hij dat niet zou doen om de macht weer in handen te krijgen. „Ik ben niet hongerig naar macht", zei hij, maar hij toonde zich wel bereid met een stabiel regime mee te werken aan de één wording en verzoening van de ver schillende partijen ln Oeganda. Amin zei zich erg betrokken te voelen bij de situatie ln Oeganda, •dat hij nu een chaotisch land noemde. „Oeganda Is op het mo ment een kolonie van Tanzania. Hij beschuldigde de Tanzanlanen, die de Oegandezen geholpen heb ben hem te verdrijven, ervan het land koffie, katoen en vreemde valuta te ontnemen. In het interview wilde Amin niet zeggen hoe hij uit Oeganda heeft weten te ontkomen, toen door Tanzania gesteunde verzetsgroe pen hem uit Oeganda verdreven. Hij zei dat alle verhalen over wreedheden die tijdens zijn regi me hebben plaatsgevonden gelo gen zijn, hoewel hij er aan toe voegde dat hij als staatshoofd ook niet kon weten wat er overal in het land gebeurde. Amin beschuldigde de Tanzani- aanse president Julius Nyerere er van Milton Obote, die door Amin afgezet was, weer ln het zadel te willen helpen. Over Obote zei Amin dat die „tegen een populaire leider in Oeganda is, omdat hij zelf niet populair is". Amin vindt zichzelf nog steeds populair. BONN, BRUSSEL (Reuter, AFP, AP) Het Westduitse kabinet zal vandaag vrijwel zeker akkoord gaan met de EG- regellng voor de Britse bijdrage. Bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren geprobeerd de geschillen ln het kabi net op te lossen en onder zijn leiding heeft de SPD-top ingestemd met de voorwaarden die minister Hans Matthöfer heeft gesteld voor aanvaarding van de EG-regellng. Een woordvoerder van het Westduit se ministerie van financiën zei dat Schmidt en Matthöfer drie uur lang hebben overlegd en dat besloten is de belastingverlagingen voor het ko mend jaar niet uit te stellen. Boven dien zal de regering de extra uitgaven voor de EG die de vermindering van de Britse bijdrage met zich mee brengt niet bekostigen uit leningen, die de situalte van de betalingsbalans nog verder zouden verslechteren. West-Duitsland moet het voordeel voor de Britten voor veertig procent bijna drie miljard gulden voor dit en het volgend jaar bekostigen. Matthöfer moet op korte termijn met één tot 1,2 miljard gulden over de brug komen en hiervoor zullen de verscheidene departementen moeten inleveren, een operatie die naar ver wachting lang en moeilijk zal worden. Roy Jenkins, de voorzitter van de Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de EG, heeft ontkend dat hij eind deze maand wil aftreden. Jenkins' ambtstermijn loopt eind dit jaar af. Volgens enkele Britse dagbla den zou Jenkins zich weer in het politieke bestel van Groot-Brittannië willen storten, als voorman van de rechtervleugel van zijn Labourpartij of als leider van een nieuwe sociaal democratische partij. De leiders van de EG-landen moeten over tien da gen, op hun topbijeenkomst in Vene tië een nieuwe kandidaat-commissie voorzitter aanwijzen. De meest ge noemde namen zijn die van de Deen se Europese commissaris Gundelach, de Luxemburgse oud-premier. Thorn en de Italiaanse minister van finan ciën Pandolfi. De andere dertien le den van de commissie worden later aangewezen. Burgemeester Bassam Shak'a van Nabloes na de operatie. Strijdlus tig sel hij dat hij no nog dichter bij de Palestijnse grond zou staan. KEY WEST (AP, AFP. Reuter) Het aantal Cubanen dat de afgelopen ze ven weken naar de Verenigde Staten is gekomen is gisteren de honderd duizend gepasseerd. De mijlpaal werd bereikt met de aankomst in Florida van de vrachtboot Red Dia mond met 847 immigranten aan boord. PEKING (AFP) De autoriteiten in de Chinese Volksrepubliek overwe gen mensen die het risico lopen ge handicapte kinderen ter wereld te brengen, het recht op een huwelijk te ontzeggen. Voor de tweede keer in tien dagen legde het Volksdagblad van Peking de nadruk op het belang van zo'n maatregel „om de kwaliteit van de bevolking te verbeteren en het intelligentieniveau te verhogen". In het orgaan van de Chinese commu nistische partij werd eerder al bepleit dat van voortplanting of huwelijk zouden moeten worden afgehouden personen die tot in de vijfde graad aan elkaar zijn verwant of die ernsti ge of erfelijke ziekten, zoals achter lijkheid, hebben. Amerikaanse oud-minister in Teheran: JOHANNESBURG (AP, Reuter, AFP) De Zuidafrikaanse geleerde Renfrew Christie Is gisteren door de president van het hooggerechtshof ln Pretoria schuldig bevonden aan het meewerken aan de omverwerping van het blanke minder- heidsbewlnd. Christies straf wordt vrijdag bekend gemaakt. Hij kan de doodstraf krijgen maar waarschijnlijk wordt dat niet geacht. TEHERAN (Reuter, AFP, AP) De Amerikaanse oud-mlnis- ter van justitie, Ramsay Clark, die zeer tegen de zin van de Amerikaanse regering deelneemt aan de conferentie over de Amerikaanse wandaden in Iran, heeft gisteren op de conferen tie gezegd dat het noodzakelijk is voor de Iraanse revolutie dat de Amerikaanse gijzelaars zo snel mogelijk worden vrijge laten. Rechter Eloff achtte Christie schul dig aan vijf van de zeven ten laste gelegde feiten onder de wet op het terrorisme. De raadsman van de ge leerde Ernest Wentzel zei te hopen op een gevangenisstraf van vijftien jaar maar vreesde dat zij hoger zal uit vallen. Christie werd ln oktober van het vo rig jaar aangehouden na zijn studie aan de Oxforduniversiteit in Groot- Brittannië te hebben voltooid. Inmid dels was hij ook werkzaam als onder zoeker aan de universiteit van Kaap stad. Hij is ervan beschuldigd infor matie over de Zuidafrikaanse ener giereserves te hebben doorgespeeld naar onder meer het African National Congress (ANC) Deze verboden organisatie van zwar ten zegt verantwoordelijk te zijn voor de aanslagen van maandag op Zuid afrikaanse olie-installaties. Christie heeft ontkend informatie te hebben doorgespeeld. Tijdens zijn proces is komen vast te staan dat Christie in Londen heeft gesproken met Frene Ginwala, een ANC-functionaris die volgens minister van politiezaken Le- WASHINGTON (Reuter) Het ra dioactieve gas in de verongelukte kerncentrale Three Mile Island 2 bij Harrisburg moet over een periode van twee maanden geleidelijk in de atmosfeer worden geloosd. Met dit advies maakt de Amerikaanse Com missie voor toezicht op kerninstalla ties (NRC) de weg vrij voor het defini tieve schoonmaken van het reactor gebouw. Tegen ee^ lozingsvergunning was sterk emotioneel bezwaar gemaakt door omwonenden die elk vertrouwen in de autoriteiten verloren zijn. grange een van de mensen is achter de aanslagen op de Sasolvestigingen. In Zuid-Afrika duurt de onrust onder zwarten en kleurlingen voort. Bij de Stilfontein-mijn in Klerksdorp joeg de politie met traangas een groep van 4500 zwarte mijnwerkers uiteen die twee gemeenschapshuizen in brand hadden gestoken. De kompels wei gerden gisternacht te werken maar het is niet bekend wat hun grieven zijn. In andere delen van het land gaan de schoolstakingen door. Clark zei verder dat hij bereid is de plaats van elke willekeurige gijzelaar in te nemen als dat de „tragische gijzellngsaffaire zou kunnen beëindi gen." Clark liet de ongeveer tweehon derd gedelegeerden uit vijftig landen weten dat de gijzelaars de verkeerde mensen zijn om te straffen voor de Amerikaanse daden in Iran. Clark ls tevens voorstander van een berech ting van de vroegere sjah van Iran, die momenteel in Egypte woont. Franse gedelegeerden naar de confe rentie stelden voor dat de sjah te recht moet staan voor een „tribunaal van de internationale opinie". Oud-minister Clark en de negen an-' dere Amerikanen die de conferentie bijwonen lopen de kans vervolgd te worden als ze weer ln de Verenigde Staten zijn. Reizen naar Iran zijn voor Amerikaanse burgers verboden. Maar Clark vindt dat het Amerikaan se en Iraanse volk met elkaar in dia loog moeten blijven. Hij is van plan ook na de conferentie in Teheran te blijven om nog met Iraanse functio narissen te praten. Een van hen zal de Iraanse minister van buitenlandse za ken, Sadegh Ghotbzadegh zijn, die zich gisteren nogal in zijn nopjes toonde met de Amerikaanse deelna me aan de conferentie. Hij noemde Clark een groot verdediger van de Iraanse revolutie en een tegenstander van de misdaden van de sjah en de Amerikaanse regering in Iran. Afghanistan Op de conferentie zijn ook Russen aanwezig en Bogini Sergive, de leider van de delegatie verraste de aanwezi gen door aan te kondigen dat de Russische regering akkoord gegaan was met een plan om de Russische troepen uit Afghanistan terug te trek ken. Later bleek dat het om een plan ging dat al op 14 mei in de Afghaanse hoofdstad Kaboel bekend was gme- aakt en dat als voorwaarde voor de „terugtrekking van de beperkte Rus sische troepenmacht" stelde dat aan alle verzet tegen het bewind van Ba- brak Karmal een einde gemaakt moest zijn. Daarna zouden de Russi sche machthebbers de mogelijkheid van het vaststellen van een datum waarop de troepen het land zouden moeten verlaten, in overweging kun nen nemen. Niets nieuws dus. De generale staf van het Iraanse leger heeft gisteren meegedeeld dat de af gelopen 48 uur 25 soldaten uit Irak zijn gedood nadat ze agressie hadden gepleegd tegen Iran. De opperbevelhebber van de Iraanse luchtmacht, generaal-majoor Amir Bachman Bagheri heeft zijn ontslag aangeboden aan president Bani Sadr. Een reden van het ontslag werd niet gegeven. Bagheri ls drie maanden ge leden benoemd tot opperbevelhebber van de luchtmacht Het Iraanse leger heeft volgens Turk se kranten twee dagen lang bombar dementen uitgevoerd op gebieden in Noordwest-Iran, waar opstandige Koerden vechten voor autonomie. Ten minste tweehonderd mensen zouden daarbij gedood zijn. Minister Ghotbzadegh deed gisteren nog een scherpe aanval op het Iraan se ministerie van voorlichting, dat buitenlandse correspondenten aan banden wil leggen. Volgens de minis ter weerspiegelen de maatregelen te gen de correspondenten „een fascisti sche geest en denkwijze". Hij zei dat alle dictaturen in de wereld zo begon nen zijn en vond dat er stelling tegen genomen moest worden. SAN SALVADOR (AFP) Vier jun ta-leden en tweehonderd leidingge vende personen in El Salvador zijn met de dood bedreigd door de rechtse anti-communistische groepering ESA. De bedreiging was gericht aan de vier junta-leden, twee kolonels van het leger, de leiders van de christen democratische partij, de rectores magnifici van de universiteiten en vakbonds- en studentenleiders. Van onze buitenlandredactie De eerste minister van de overgangsregering van de Nieuwe Hebriden, de anglicaanse priester Walter Llni, is boos wegge lopen uit het overleg dat hij deze week in Parijs had met vertegenwoordigers van de Franse en Britse regering. Deze twee landen besturen de Nieuwe Hebriden tot 30 juli. Dan zullen de eilanden onafhankelijk worden. Lini zei dat als Frankrijk en Groot-Brittannië niet vóór 10 juni een einde maken aan de opstand op het grootste eiland van de Nieuwe Hebriden, Esplritu Santo, hij zeil met een vrijwilligersleger orde op zaken zal stellen. De evacuatie van zowel Inlanders als buitenlanders van Espiritu Santo gaat nog steeds door. Reeds 1200 mensen hebben het eiland verlaten. Evacués van Espiritu Santo beschrij ven de sfeer op het eiland als gespan nen. Datzelfde geldt voor het eiland Tanna, waar vorige week een opstand door oproerpolitie de kop is inge drukt. De Nieuwe Hebriden zijn het laatste „condominium" ln de wereld. Frank rijk en Groot-Brittannië besturen de eilanden gezamenlijk. Beslissingen die op de eilanden genomen worden, moeten eerst ln Parijs en Londen worden goedgekeurd. Vandaar dat eerste minister Lini naar Parijs moest reizen om van beide landen gedaan te krijgen dat zij de orde en rust op één van zijn eilanden herstellen. De Franse minister voor Franse over zeese gebiedsdelen, Paul Dljoud, vond het nog niet nodig in te grijpen op Espiritu Santo. Hij zei dat de problemen alleen door overleg op te lossen zijn. Peter Blaker, de Britse onderminister van buitenlandse za ken zei gisteren in het Lagerhuis dat Frankrijk en Groot-Brittannië de strijdende partijen gevraagd hebben zich te verzoenen. „Als dat niet ge beurt zullen beide landen zich bera den over acties", aldus Blaker. Eigen regering Ondertussen hebben de opstandelin gen op Espiritu Santo, die vorige week woensdag in actie kwamen, hun eigen regering gevormd. Dit maakte de leider van de opstand, Jimmy Ste vens, gisteren via een radiouitzen ding bekend. Hij is nu de eerste mi nister van het eiland, dat vanaf nu Vemarana genoemd dient te worden. Tijdens de uitzending maakte hij ook de namen van vijf andere ministers bekend. Zij zijn gekozen door een „kiescollege" van leiders en leden van stammen die de opstand steunen. De Franse en Britse bemoeienis met de Nieuwe Hebriden gaat terug tot 1906. Op de tachtig eilanden leven 112.000 mensen. Ongeveer zestig pro cent ls Engels-georiënteerd, de rest richt zich op Frankrijk. Deze schei ding is volstrekt willekeurig en loopt vaak door families heen. De oorzaak hiervan ligt in het onder wijs dat de mensen gevolgd hebben. Het Franse onderwijs, dat gratis is en door Franse onderwijzers gegeven wordt, streeft ernaar de eilandbewo ners als Fransen op te voeden. Het Britse onderwijs wordt door Britten opgeleide autochtone leerkrachten verzorgd en is meer op de dagelijkse praktijk gericht. Maar niet alleen het onderwijs is ver deeld in een Franse en een Britse sector. Het hele ambtenarenapparaat op de Nieuwe Hebriden gaat gebukt onder deze verdeling. Zo opereren een Frans en een Brits poiitie-apparaat naast elkaar. Een paar jaar geleden was het zelfs zo dat de Franse politie alleen Frans-taligen kon arresteren en de Britse politie zich moest beper ken tot de Engels-taligen. Naast deze twee systemen is de laat ste jaren ook een ambtenaren-appa raat van de eilandbewoners zelf van de grond gekomen. Deze omvangrij ke bureaucratie zorgt ervoor dat één derde van het nationaal inkomen op gaat aan ambtenarensalarissen. Terwijl het Britse beleid de afgelopen Jaren er zo veel mogelijk op gericht was om zich uit de Nieuwe Hebriden terug te trekken en de verschillende ambtenarenapparaten ineen te schui ven, proberen de Fransen nog steeds een eigen stempel op de eilanden te drukken voordat zij onafhankelijk worden. tussen de Franse kolonie Nieuw Cale- donlë, de tweede leverancier van nik kel, en Polyneslë, waar de Fransen regelmatig kernproeven nemen. Toen de leider van de opstand op Espiritu Santo Jimmy Stevens bijna tien jaar geleden bij de Verenigde Naties onaf hankelijkheid probeerde te krijgen wisten de Fransen hem om te praten. In 1975 werd hij door Giscard d'Es- taing op het Elysée uitgenodigd. De afscheidsbeweging wordt op Espiritu Santo geleid door Franse kolonialen. Zij zien het niet zitten na de onafhankelijkheid in een land te moeten wonen dat bestuurd wordt door de Engels-gerichte Vanuaaku- partij van priester Walter Lini. Op het rijkste eiland van de Nieuwe Hebriden, Espiritu Santo, vrezen de voornamelijk Frans-georiënteerde plantage-eigenaren de inkomsten van de kopra-oogsten aan de staat kwijt te raken. De Vanuaaku-partij heeft voor na de onafhankelijkheid grote landhervormingen aangekon digd. De opbrengsten van het ene eiland Espiritu Santo zijn goed voor de helft van de export van de Nieuwe Hebriden. De verontruste plantage-eigenaren hebben zich verenigd in de Nagria- mel-beweging. Hun opstand wordt gesteund door Amerikaanse zakenlie den van de Phoenix Foundation, die eerder probeerden op de Bahama's een belastingparadijs te vestigen. De Amerikanen hebben een „Vemarana Ontwikkelings Organisatie" opge richt. In een prospectus prijzen zij Espiritu Santo aan als een belasting paradijs. met „meer en betere belas tingvoordelen dan waar ook ter we reld.". Ook Frankrijk wordt genoemd als belanghebbende bij de opstand. De Franse politie op het eiland is nog steeds in functie terwijl de Britse politiemannen van het eiland achter slot en grendel zitten. Ook wordt erop gewezen dat Frankrijk het enige land is dat zijn langenoten niet van het eiland heeft geëvacueerd. Een en an der zou ook de weifelachtige houding van Frankrijk verklaren om geen op roerpolitie naar het eiland te sturen terwijl in 1977, bij onrusten, veroor zaakt door de Vanuaaku-partij. Fran se troepen zeer snel ter plekke waren. Kernproeven De ligging van de eilanden is voor Frankrijk erg belangrijk. Zij liggen MOSKOU (AP) De Russische ruimtevaarder Walery Koebasow en zijn Hongaarse reisgenoot Bertalan Farkas landden gisteren in Centraal- Azië na een bezoek van een week aan het ruimtelaboratorium Saljoet 6, waarin de Russen Popow en Rjoemin nu weer alleen hun rondjes om de aarde draaien. door James Dorsey JERUZALEM „De haviken aan beide kanten van het hek zijn eikaars beste vrienden." Na elke Palestijnse terreuraanslag echode deze kreet in huiskamers en in de veilige geborgenheid van discussieclubs van gefrus- teerde gematigde Israëliërs. Hun binnen de Palestijnse bevrijdingsbewe ging PLO geïsoleerde vrienden bevestigden wanhopig deze stelling. Met de aanslag op twee Palestijnse burgemeesters op de Westelijke Jordaanoever hebben Joodse fanaten nieuwe argumenten voor deze stelling aange dragen. De aanslagen symboliseren de kern van het Arabisch-Israëlische conflict: de frontale bot sing tussen twee nationale bewegingen die hetzelfde gebied voor zich opeisen. Compro-' missen worden door extremisten aan beide kanten verworpen, en alsnog autonomie als een aanvaardbare tussenoplossing te presen teren lijken nu de genadeslag te hebben gekregen. Voor extreem-nationalistische Is raëliërs is autonomie voor de Palestijnen een ontkenning van de voor hen heilige aanspra ken op Judea, Samaria en Gaza. Voor de Palestijnen is de aanslag op de burgemeesters de climax van Israëls pogin gen een zelfstandig leiderschap in de bezette gebieden de ruggegraat te breken; pogingen die al een voorlopig hoogtepunt vonden toen begin mei de burgemeesters van Hebron en Halhoel, Fahed Kawasmeh en Mohammed Milham, werden uitgewezen. Hoewel de aan slagen waarschijnlijk het werk waren van de extreem-rechtse Joodse Defensie Liga van rabbijn Meir Kahane, stellen de Palestijnen de Israëlische regering verantwoordelijk. Door niet van het begin af aan hard op te treden tegen de extreem-nationalistische groepen, die de afgelopen weken publiekelijk hebben aangekondigd de Palestijnse natio nalisten in de bezette gebieden desnoods met geweld te zullen bestrijden, zou de regering- Begin voor de aanslagen medeverantwoorde lijk zijn. Verzet Na dertien Jaar Israëlische bezetting van de westelijke Jordaanoever en de Gazastrook heerst er een klimaat van verzet in de bezette gebieden. „De mensen kan het nu niet meer schelen wat er met hen gebeurt. Zij willen slechts de bezetting kwijtraken," merkte een rijke Palestijnse zakenman in Bethlehem en kele dagen geleden op. En de burgemeester van Nabloes, Bassam Shak'a, zei toen hij bijkwam na de amputatie van zijn beide benen; „Zij kunnen mijn benen afhakken, maar zij kunnen mij nooit mijn ideaal het streven, naar het Palestijnse recht op zelfbe schikking afnemen." Het Israëlische besluit de bezette gebieden met harde hand schoon te vegen heeft een boemerang-effect gehad. Uitwijzingen, arres taties, willekeurige pesterijen en andere vor men van collectieve bestraffing zoals weken lange uitgaansverboden in steden en dorpen lijken het opkomende verzet tegen de bezet ting alleen maar te hebben versterkt. Israëlische juristen vrezen dat het „mis bruik" van de wettige bevoegdheden om de bezette gebieden in toom te houden een ge vaar vormt voor de Israëlische democratie. „De Britse noodtoestandswetten die in de bezette gebieden worden toegepast, waren bedoeld als afschrikking en niet als bestraf fing," zegt professor Claude Klein, hoofd van de juridische faculteit van de Hebreeuwse universiteit in Jeruzalem. „In plaats van mensen bij voorbeeld op te pakken om ter reurdaden te voorkomen worden de noodtoe standswetten misbruikt om de Palestijnen collectief voor verzetsdaden te bestraffen. Op deze manier krijgen militairen en regerings functionarissen de indruk dat zij zich onge straft alles kunnen veroorloven. Het enige dat ons nu van het volledige verval kan redden is een verandering van de regering en een verbetering van de sfeer in de bezette gebieden. De opkomst van een ondergrondse Joodse terreurgroep gekoppeld aan de radicalisering in de bezette gebieden en onder de Palestij nen in ballingschap, kan een situatie schep pen zoals in Noord-Ierland. Voor het eerst sinds de stichting van de staat Israël dreigen Joodse en Arabische burgers in een gebied dat Israël als het zijne beschouwt elkaar gewapenderhand te lijf te gaan. Nu elk gesprek over autonomie voor de Pales tijnen volstrekt zinloos lijkt, menen vele poli tieke waarnemers dat slechts de terugkeer van de uitgewezen burgemeesters Kawasmeh en Milham een werkelijke explosie kan voor komen. Op deze twee felle Palestijnse natio nalisten hadden de Amerikanen en de Egyp- tenaren hun hoop gevestigd. Op het moment dat zij de grens werden overgezet, zat burge meester Elias Freij van Bethlehem bij de Oostenrijkse bondskanselier Bruno Kreisky. Gewerkt werd aan een officiële uitnodiging aan de burgemeesters in de bezette gebieden om Wenen te bezoeken. Freij en Kreisky beseften dat slechts de burgemeesters mèt de zegen van de PLO de impasse ln het overleg over het Palestijnse vraagstuk konden door breken. Maar nu El Fatah, de voornaamste Palestijnse guerrillaorganisatie, weer zegt te streven naar de vernietiging van de staat Israël en escalatie van het geweld in de bezette gebieden, lijkt elke hoop op een door braak ijdel. Niettemin zou een spoedige te rugkeer van de verbannen burgemeesters de gematigde krachten in de bezette gebieden versterken en tevens bewijzen dat uiteinde lijk matiging meer kans op succes biedt dan radicalisering en bloedvergieten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7