CDA stemt tegen Delftse begroting Van der Luit Angst voor nieuwbouw bij Binnenhof groot "Wii vinden het een zuinige auto die Renault 5TLT "Wat vindt u?" 'Begrotingsoverschot moet naar volkshuisvesting' RENAULT 5 College van Zoetermeer uitgebreid Voorstel Haagse PvdA: KORT Raad vindt behandeling zinloos Begrafenissen-Crematies Transporten Groep vormgevers hekelt Haags college advies en PPR-plan 'n Goede dealer bij de prijs inbegrepen. Regro Den Haag b.v. Auto Haag b.v. WOENSDAG 4 JUNI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/IWARTET H6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Mogelijk in samenwerking met het CDA zal de Haagse PvdA-gemeenteraadsfractie binnenkort een plan pre senteren om 75 miljoen gulden extra te pompen in de volks huisvesting. Dit geld kan volgens de indieners van het plan worden geleend, met als dekking het reeds verwachte begro tingsoverschot van de gemeente voor dit jaar. Sedert enkele Jaren kampt Den Haag aan het eind van het jaar met een fors overschot op de begroting. De ge meentelijke diensten blijken niet in staat de hun toegewezen financiën op te maken. Enerzijds door het ontbre ken van goede voorstellen en plan nen, anderzijds door vertraging in uitwerking en besluitvorming. Zo bleek de „schatkist" van Den Haag eind 1979 nog een bedrag van rond 20 miljoen gulden te bevatten, dat eigenlijk besteed had moeten worden aan allerlei gemeentelijke voorzieningen. Toen in april van dit jaar duidelijk wertl dat ook de begro ting van 1980 voor Den Haag te ruim is. besloten de raadsleden Bakker (PvdA) en Bianchl (CDA) een plan op te zetten om dit te voorkomen. Andere zaken Berekend werd dat op basis van een begrotingsoverschot van 7.5 miljoen gulden een extra (geleend) bedrag van 75 miljoen kon worden geïnves teerd. Volgens de door Bakker uitge werkte voorstellen moet het geld in zijn geheel aan de in grote problemen verkerende volkshuisvesting in Den Haag worden gespendeerd. Daarbij denkt hij niet aan de tekor ten in de urgentiegebieden van de stadsvernieuwing, want die worden reeds door het Rijk gefinancierd. Bui ten deze gebieden wil de PvdA wonin gen verwerven, speciaal ten behoeve van de mensen die op de gemeentelij ke urgentielijst van woningzoeken den staan. Verder moeten één- en tweepersoonshuishoudens, zoge naamde randgroepjongeren, (ex-)- drugsverslaafden en ex-gedetineer- den volgens het PvdA-plan van de miljoenen profiteren. Ook de huisves ting van gemeenteambtenaren zit in het pakket, want een van de oorzaken van de begrotingstekorten is dat het gemeentelijk beleid soms niet goed uitgevoerd kan worden door tekort aan personeel. Een tekort dat vaak ontstaat doordat er in Den Haag geen woongelegenheid te vinden is. Volgens medegrondlegger Bianchi staat de CDA-fractie in beginsel posi tief tegenover extra geld voor volks huisvesting. Hij houdt echter een slag om de arm en acht het niet onmoge lijk dat zijn partij gedeelten van het geld ook aan andere zaken wil uitge ven. De CDA-fractie zal zich er mor genavond over beraden. SLAGWERKGROEP De Slag werkgroep Den Haag, dat onder an dere deel heeft uitgemaakt van het ensemble rond de Amerikaanse com ponist Steve Reich, treedt vanavond' op in het Haagse Gemeentemuseum. Op het programma staan Afrikaans en Aziatisch geïnspireerde werken. Aanvang: 20.15 uur. toegang: 5 gulden. Van onze correspondent. DELFT De CDA-fractie van de Delftse gemeenteraad heeft gisterenavond gestemd tegen de meerjaartegroting voor de komende vijf jaar. „Het moment is aangebnken waarop het CDA de verantwoordelijkheid voor het gepresenteerde beleid niet langer kan dragen," aldus fractieleider Lelie De huidige onzekerheid over de om- enkele wijze aaneven hoe zi) het vang van de middelen die Delft ln de stijgende nadeUg sado willen dekken komende Jaren ter beschikking zal heeft vaststelling tan de begroting hebben maakt voor de CDA-fractie voor ons geen enkelt zin. aldus Lelie. het thans bespreken van de begroting zinloos. Lelie achtte uitstel wenselijk 8"f ko'rt vian.de gemeente Delft is totdat er meer bekendheid is over de 1eJK!£L ronde van de minster van binnen- «TnvLVh«driJk\Td?SitzgeSwaa"ót landae ^stegen tot het D^^ college vïiB en W^d? blJna twee ml"oen «ulden De ont" tekorten die hierdoor ontstaan denkt J™r^e|lcf col!lge rv!ïï 8 op te vangen. Zo lang B en W op geen J SSSrigJ uU van «n nadelig saldo van slechts een miljoen gulden. Het college denkt lit tekort op te vangen door gebruikte maken van de winst die gemaakt werd bij de ver koop van het slachthuis. Verschillen de stemmen in de Eelftse raad vroe gen zich af welke gebouwen B en W vervolgens willen verkopen om de begroting sluitend te maken. Deze handelwijze van het college heeft niet de instemming van de CDA-fractie. Lelie memoreerde dal zijn fractie vo rig jaar reeds heftig verzet bood tegen ZOETERMEER Het PvdA-raads- het dekken van jaarhjks terugkeren- lid Lenny de Rooy is door de gemeen- de lasten met eenmalig beschikbare teraad van Zoetermeer gekozen als middelen. „Het is onjuist de zorgelij- vijfde wethouder. Gedeputeerde Sta- ke situatie waarin Delft verkeert al ten van Zuid-Holland hadden vorige leen aan de bezuinigingen toe te week al groen licht gegeven om het schrijven. College en laad hebben ln college uit te breiden. het recente verleden fouten gemaakt waarvan nu de rekening wordt gepre- Mevrouw De Rooy heeft de steun senteerd," aldus de woordvoerder gekregen van de WD. uitgezonderd van de CDA-fractie in de Delftse ge- één stem, D'66, PvdA, en de SIP (So- meenteraad. cialisme in Practijk). De PvdA-kandi- De andere partijen in de Delftse raad daat kwam daarmee op negentien stelden zich eveneens zeer kritisch op stemmen, terwijl haar opponent, de ten opzichte van de meerjarenbegro- heer J. C. G. Feijen van het CDA, ting, die feitelijk niet meer is dan eer slechts twaalf raadsleden voor zich richtingaanwijzer, die aangeeft hot kon winnen. het gemeentebeleid zich globaal zal ontwikkelen. Wolf (PPR) bekritiseer- Een vijfde wethouder is een lang ge- de het „gegoochel met cijfers, waar- koesterde wens van het CDA en de aan het college zich schuldig maakt, PvdA, die samen de meerderheid in ten einde het nadelig saldo te beper- de raad van Zoetermeer hebben. Dit ken." Het PPR-raadslid vroeg zich af werd ook vastgelegd in het kemak- hoe het college van B en W zonder koord dat aan het begin van de raads- enige argumentatie het bedrag voor periode gesloten is. De extra zetel de noodzakelijke geachte personeels- werd daarbij gekoppeld aan de bouw uitbreiding ten opzichte van het vorig van een vijfde wijk van Zoetermeer. jaar kon verlagen met 500.000 gulden. Mensinga (RPF-SGP-GVP-combina- Het college zal zich vandaag buigen tie) schaarde zich achter de tegen over de verdeling van de portefeuil- standers van de begroting. De gepre- les. In de gemeenteraad was me- tenteerde begroting voldoet zijns in- vrouw De Rooy specialiste voor on- dens niet en is dan ook voor hem derwljszaken. onaanvaardbaar. ADVERTENTIE In het rouwcentrum is gelegenheid tot opbaring in onze aula's. Koffiekamer beschikbaar. Ruime parkeergelegenheid. Willem de Zwijgcrluan 179 Postbus 432. 2300 AK Leiden. Télefoon071 -142644* Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Er moet een reële discussie kunnen ontstaam tussen voorstanders van nieuwbouw bij het Binnenhof en de groeperingen die vinden dat het Tweede-Kamer gebouw zoveel mogelijk achter be staande gevels moet worden uitge breid. De gToep Haagse kunstenaars en architecten die dit heeft geschreven aan de gemeenteraad van Den Haag en de leden van de Tweede Kamer meent dat het voor het op gang brengen van een goede discus sie noodzakelijk is dat architect Rem Koolhaas zijn gedurfde nieuw- bouwplan voor de Tweede Kamer verder mag uitwerken. Koolhaas maakte in 1978 een ontwerp voor de uitbreiding van het Kamercomplex, maar hoorde niet tot de drie door minister Beelaerts van Blokland uitverkoren architecten die dit voorjaar hun schetsen inleverden. Deze zomer wil de minister een uit eindelijke keuze maken uit deze drie architecten. (De Amsterdam mer De Bruijn, de Rotterdammer Hagoort en het Rijswijkse architec tenbureau Groep 5. Dit laatste bu reau maakt, gezien de al verschenen beoordelingen van de gemeente Den Haag en bouwbegeleidings- commissie van de Tweede Kamer, nog maar weinig kans.) Raadsleden van Den Haag bespre ken vandaag het advies van b. en w waarin wordt gesteld dat voor de uitbreiding van het Kamercomplex niet zulke ingrijpende nieuwbouw mag worden gepleegd als de drie architecten voorstellen. Het college wil dat eerst wordt bekeken of het ministerie van Algemene Zaken en de Raad van State uit het Binnen hofcomplex kunnen verdwijnen om ruimte te maken voor de Tweede Kamer. Het advies van b. en w. heeft veel overeenkomst met een plan van de PPR-eenmansfractie in de raad. die ook achter de bestaan de gevels wil uitbreiden. Stoffig De angst voor nieuwbouw is een doorn in het oog van de groep kun stenaars en architecten. Volgens de groep laten de bestuurders die te gen nieuwbouw zijn, de oren te veel hangen naar „de gemiddelde Neder lander die niet is geïnteresseerd in architectuur en daarom slecht be kend is met het kunnen van ver schillende architecten". Vooral wordt het streven van de PPR gehe keld om panden langs de Hofstraat De hoek Lange Poten - Hofstraat „Bepaald geen architectonisch hoogstandje," stellen de voorstanders van nieuwbouw. en de Lange Poten (de gevel van Bonaparte) te behouden. De pan den op deze hoek zijn architecto nisch nauwelijks waardevol, zo wrijft men de PPR onder de neus. De actiegroep die de hard gestileer de nieuwbouw van Koolhaas propa geert brengt verder naar voren: „Als het er alleen om ging meer ruimte te krijgen voor de kamerleden en hun fracties, dan zouden ook wij van mening zijn dat die ruimte het best kan worden gevonden in de be staande gebouwen rond het Bin nenhof." Maar daar gaat het vol gens de groep niet om. De architec tuur van het Tweede-Kamercom plex zal een reactie moeten zijn op het veranderende parlementair stel sel waarin inspraak een grotere rol is gaan spelen. Een politiek systeem waarin wordt gestreefd naar een werkelijk democratische besluit vorming kan alleen werken in een gebouw met een open karakter. „Dat lukt niet," zeggen de vormge vers, „in stoffige, verbouwde ka mertjes in hotel Centraal aan de Lange Poten." Premier Van Agt en minister Wiegel hebben zich op de lijn van b. en w. van Den Haag gesteld, nu ze aan minister Beelaerts van Blokland blijken te hebben geschreven dat de Tweede Kamer zich moet matigen bij het formuleren van de ruimtelij ke eisen die worden gesteld aan het nieuwe Kamercomplex. Van Agt stelde vast dat de tot nu toe door de Kamer gevraagde ruimte een voor de Haagse binnenstad te ingrijpend bouwplan zal vergen. Kamervoor zitter Dolman heeft zich gisteren in een interview echter weer uitge sproken tegen elke inkrimping van het eisenpakket. Het terrein dat voor de nieuwbouw beschikbaar is moet volgens Dolman zelfs nog wor den uitgebreid door sloop van het gebouw van de Hoge Raad en voor malige ministerie van Koloniën dat daarnaast ligt. Sloop van de Hoge Raad aan het Plein zal niet stuiten op tegenstand van b. en w. van Den Haag, die hebben dat namelijk ook al geadviseerd. Leuk model, funktioneel interieur, soepel en vlot rijgedrag en ongekend zuinig: de Renault 5 ten voeten uit. De TL versie van de 5 is dan bo vendien nog eens extra zuinig. Hij heeft een nieuwe (geknepen) motor van 1108 cc. Dat scheelt maar liefst zo'n 20-30% in benzineverbruik. Kijkt u maar. Bij 90 km/u konstant: 1 op 20,4. Bij 120 km/u konstant 1 op 14,7. Bij stadsverkeer 1 op 15,9. De GTL met z'n trekkrachtige motor van 1289 cc staat al lang bekend om z'n extreem lagé verbruik en kan zelfs op normale benzine rijden. Stapt u er eens in. Juist, die stoelen zijn ook veranderd. Hoger in de rug. Aangepast aan de langste afstanden. Wij hebben 'm klaarstaan vuur een proefrit. De 5 TL, de andeie typen Renault 5 en de Renault 5 Automatic. U kiest maar. U test maar. U bent welkom. (v/h Renault Nederland vestiging Oen Haag en Kolthof B.V.) Regro B.V., Loosduinseweg 1.2571 AA Den Haag, Postbus9796,2507 BJ Den Haag. Tel. 070-643830. Westduinweg 196/Hoekschokkerweg, 2583 AJ Den Haag, Tel. 070- 549213. Werkplaatsen: Loosduinseweg 1,2571 AA Den Haag, Tel. 070-643830, Gaslaan 2,2562 LJ Den Haag, Tel. 070-643830, Dr. Lelykade 34,2583 CM Den Haag, Tel. 070-552602, Westduinweg 186b, 2583 AG Den Haag, Tel. 070-552600. Auto Haag B.V., Pletterijkade 14,2515 SE Den Haag, Tel. 070-858307 (Tusseri Spui/ Rijswijkseplein). Werkplaatsen: Calandplein 2.2521 AB Den Haag, Tel. 070-88925, Beeklaan 147,2562 AD Den Haag. Tel. 070-634854, Okkernootstraat 82,2555 ZJ Den Haag, Tel. 070-233760, Pletterijkade 14/Gouwestraat 2,2515 SE Den Haag, Tt|. 070-859870, Stadhoudersplein 47,2241 EA Wassenaar, Tel. 01751-10682. Werk plaats Hofcampweg/Stadhoudersplein, 2241 EA Wassenaar, Tel. 01751-17400. 'n Renault loopt langer op een liter.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6