Veel mis bij kamerverhuur Trouw Commentaar Landelijke actie wil vinger op zere plekken leggen mavo-diploma voor 71-jarige r" Werkloosheid en woningnood (1) Werkloosheid en woningnood (2) Esso investeert ruim 1 miljard in Botlekgebied inhuldiging FIETSLADDER ook prostituées eten maar J .WOENSDAG 4 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET R H S 5 De werkloosheid heeft .d afgelopen maand, gerekend in aantallen per sonen. een naoorlogs record be reikt. Met die zakelijkcmcdedeling. '"In onze krant van gistiren. mag dan ;Tret laatste restje vordcn opge- f'ruimd van de illusie <at de westerse industriële samenlevngen rhet hun '♦wetenschappelijke lennis de econo mische vraagstukken wel de baas kunnen. Dat is eëi illusie geweest, r die we ruim dertig jaar hebben mogen kóestérer. Evenals trou wens de illusie cat we dertig jaar na de oorlog het vraagstuk van het woningterkort wel zo ongeveer hadden opgelost Juist de laatste 'maanden valt hei.volle licht van de publieke aandacit op weer opdui kende vormen van woningnood. '"Beide vraagstukken, werkloosheid ifcn woningnood; geven je een ge voel van moedeloosheid. Beide ^Vraagstukken hengen trouwens met [fikaar samen. Het is waarschijnlijk de inzakking van de activiteit in de bouw. die de laatste paar maanden het werkloosheidscijfer heeft opge jaagd. De rege'ing wekt de indruk 4^an beide problemen te denken dat jve te maken hebben met een om vangrijke bui die niettemin wel zal ''overtrekken. Daar zit wel wat in. De terugslag in de bouw wordt volgens deskundigen vooral veroor zaakt door de hoge rentestand en de onzekerheid bij potentiële hui zenkopers over de ontwikkeling van hun koopkracht in de komende jaren. Voornaamste oorzaak van onze hoge rente is de hoge 'rente in dc Verenigde Staten. De dalende trend heeft daar echter al ingezet. En intussen verschijnen ook berichten dat de algemene economische in zinking wellicht over haar diepte punt heen komt. In het najaar trekt de economie misschien al weer wat aan. Als dan ook wat meer zeker heid ontstaat over de vooruitzich ten voor de koopkracht, en de rente is inderdaad een stukje lager gewor den. dan kan de bouw zich herstel len en de werkloosheid in dc bouw en in het algemeen weer minder worden. Het vorige kabinet pleegde direct met omvangrijke financiële injec ties in bouw en economie te komen, zodra zich een scherpe stijging van de werkloosheid voordeed. Het hui dige kabinet heeft nog geen aanstal ten hiertoe gemaakt. Van de maat regelen van staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting wordt door vriend noch vijand veel stimulans op de bouwmarkt verwacht. Het kabinet lijkt zich. mogelijk vooral onder druk van de financiële nood, te hebben overgegeven aan een be leid van heilzame verwaarlozing, van economisch uitzieken. -Toch moet een dergelijke passieve houding veroordeeld worden. Het kabinet dient voor ogen te houden dat het zich bij zijn aantreden ten doel had gesteld de werkloosheid in ■1981 te hebben teruggebracht tot J50.000 personen. Zelfs al zou. het thans ongunstige tij dit najaar gaan keren, dan nog valt in geen verste verte te verwachten dat die doelstel- ling zal worden gehaald. We mogen al heel blij zijn wanneer over pre- -cies een jaar de werkloosheid niet hoger is dan op dit moment. Hetzelfde kan gezegd worden van het woningtekort. De nieuwe wo ningnood is vooral een gevolg va* 'de nog steeds toenemende gezins verdunning. Deden twintig jaar ge leden nog meer dan vier personen met een woning, nu is dat cijfer gedaald tot iets boven de twee. Nu is er geen tijd te verliezen aan bespiegelingen in moedeloosheid. Werkloosheid en woningtekort Vmoeten voor overheid en sarnenle- ving een uitdaging zijn. Wi j zouden hier de oproep willen ovcnemen tlie voorzitter De Poüs vorig; week vrijdag richtte tot de „sociafe part- Hollandse nieuwe dit jaar van de baan Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Nederlandse vissers zullen dit jaar niet hoe ven te rekenen op een haring quotum voor de Noordzee. Op het ministerie van landbouw en visserij wordt de kans uitge sloten geacht, dat Nederland bij het komende visserijoverleg in Brussel toch enkele duizen den tonnen toegewezen zou krijgen. Vorig najaar had de Tweede Kamer aan de toenmalige mi nister van visserij. Van der Stee, gevraagd zich in Brussel hard te maken voor een quo tum van vijduizend ton Noord- zeemaatjes voor dit jaar. De Kamer vroeg dat in een motie, die door alle fracties onder steund werd. Onderzoeken op de Noordzee hadden uitgewezen dat het be stand zich goed had hersteld. Een bevissing in beperkte mate werd verantwoord genoemd. De raad van EG-ministers ging in beginsel akkoord met het Nederlandse verzoek, maar stelden als voorwaarde dat de internationale adviescommis sie voor visserijbeheer een po sitief oordeel zou geven over de haringstand in de Noordzee. In die commissie is ook Neder land vertegenwoordigd. On langs heeft deze commissie aan de EG-ministers negatief gead viseerd, al was het Nederlandse deel het oneens met -het oordeel. ners" in de sociaal-economische raad. Het zeer hoge peil van werk loosheid dreigt in de samenleving een stuk verpaupering te brengen, niet alleen in financieel en soci aal opzicht, maar naar te vrezen valt ook een stuk verpaupering in het democratisch functioneren. Het blijft een vreemde zaak dal aan zovelen zinvolle arbeid wordt ont zegd. terwijl er in de samenleving nog zo duidelijke tekorten zijn, aan woningen, aan dienstverlening. Het werken aan die tekorten moet wor den aangepakt en georganiseerd, en de regering heeft daarbij een belan grijke taak. Voor zover ook dan de werkloosheid nog niet kan worden teruggebracht tot aanvaardbare omvang en daar ziet het naar uit moet worden gestreefd naar ver korting van arbeidstijd, zodat meer mensen aan de slag kunnen. Korter werken schept natuurlijk geen werkgelegenheid. Het leidt echter wel tot een betere verdeling van de last van werkloosheid over zoveel mogelijk schouders. De regering moet laten zien dat zij deze uitdaging aanneemt, en dat zij haar aan kan. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een kamer van vier bij vier, die volgens de officiële normen 120 gul den (kale) huur mag kosten, maar waarvoor een kamerbe woner grif het dubbele be taalt: het is geen uitzondering op het ogenblik. Een te grote vraag naar kamers en een veel te klein aanbod (niet alleen van kamers, maar ook van kleine woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens) is de oorzaak van dergelijke toe standen. Om daartegen (en tegen andere mis standen in de kamerverhuur) te pro testeren, wordt deze week een grote landelijke actie gehouden, georgani seerd door de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH) samen met het NW-jonge- rencontact en de PSP-jongeren. Er zijn in ons land 300.000 kamerbe woners. Of er een gelijk aantal ka mers is, is niet bekend (er wonen nogal eens verschillende mensen sa men op één kamer, bij voorbeeld bui tenlandse werknemers). Dat het aan tal huurkamers niet bekend is, komt omdat verhuurders dit niet altijd op geven, omdat zij hun huren als „zwart" inkomen hebben. Wat wel duidelijk is, is het feit, dat er veel te weinig kamers zijn om alle jongeren, die zelfstandig willen wo nen, te kunnen voorzien. Alleen al in Amsterdam zijn er 46.750 één- en tweepersoons huishoudens, die woon ruimte zoeken. Aangezien speciale woningen voor deze groep vrijwel ontbreken, blijven kamers de enige oplossing. Een paar landelijke cijfers: ons land heeft ongeveer 350.000 wo ningzoekenden, van wie 60 tot 65 pro cent behoort tot de groep één- en tweepersoonshuishoudens. Puntenstelsel De actieweek richt zich vooral op vier punten. Het eerste punt is de hoogte van de kamerhuren. Er bestaat tegen woordig een puntenstelsel op, grond waarvan een bepaalde huur wordt vastgesteld. Bij de LOBH vindt men dat de huren aan de hand van dit puntenstelsel nogal aan de hoge kant uitvallen, maar veel erger is, dat grote aantallen verhuurders zich niets van dit puntenstelsel aantrekken, maar Tegen de kamernood (vooral onder de jongeren) is al vaker gedemonstreerd. Hier een betoging op het Binnenhof, met duidelijke eisen. zomaar een (te hoge) huur vast stellen. Het tweede punt, waarop de acties zich richten, is de opheffing van de termijn van één jaar voor huurverla- gings-procedures voor kamerbewo ners. Per 1 februari is het namelijk ook voor kamerbewoners mogelijk huurverlaging aan te vragen bij een huurcommissie. Wanneer iemand de indruk heeft te veel huur te moeten betalen, is dit een mogelijkheid om deze omlaag te krijgen. Maar er zit een addertje onder het gras voor de kamerbewoners: die moeten name lijk eerst een jaar op hun (te dure) kamer wonen, voordat zo'n verlaging kan worden toegestaan. Of dan met terugwerkende kracht het te véél be taalde wordt teruggegeven, is niet duidelijk. Er zijn nog te weinig ka merbewoners die zo'n procedure heb ben aangespannen. De LOBH vindt dat de termijn van één jaar moet worden afgeschaft: wanneer een ver huurder duidelijk te veel geld vraagt voor een kamer, moet hij onmiddel lijk verplicht kunnen worden die huur te verlagen. Maximum De service-kosten is het derde punt van actie. Elke verhuurder is vrij in het vaststellen van de service-kosten, die bovenop de huur komen (voor verwarming, gas, licht enzovoorts). Nu vindt de LOBH dat er ten maxi mum bedrag aan servicekosten moet worden vastgesteld. Dit is best moge lijk, wanneer er een gemiddelde prijs berekend wordt van hetgeen kamer bewoners gebruiken aan gas, elektri citeit, water en dergelijke. Het laatste actiepunt is de aanpak van misstanden op de particuliere kamermarkt (en dat is bijna de gehe le kamermarkt). De overheid heeft met de kamerverhuur vrijwel niets te maken, uitgezonderd de studenten huisvesting in sommige plaatsen. Vooral de praktijken van de commer ciële kamerbureaus moeten volgens de LOBH eens terdege onder de loep genomen worden. „Eigenlijk zouden er überhaupt geen commerciële kamerbureaus meer mogen bestaan" zegt Irma van de Heuvel van de LOBH „Wanneer er zo'n enorme kamernood is, is het toch te gek, dat er nog mensen op uit zijn om aan die schaarse kamers ook nog eens wat te verdienen. Mensen, die een kamer zoeken, schrijven zich in bij zo'n bureau tegen een bepaald bedrag en dan is het maar afwachten geblazen of er iets tegenover die on kosten staat. Want ook die bureaus beschikken natuurlijk niet over vol doende kamers. Daardoor krijg je de gekste dingen: ze geven adressen door aan mensen, die een kamer wil len hebben, terwijl die kamer allang verhuurd is. De werkelijkheid over treft hier de stoutste fantasieën. Er moeten soms borgsommen of sleutel- geld worden betaald, hoewel met name sleutelgeld wettelijk verboden Excursie Vandaag wordt in het kader van de actieweek, in Den Bosch een excursie gehouden, die wordt bijgewoond door verscheidene politici en door de voor zitter van de Raad voor Volkshuis vesting. De excursie voert langs een aantal kamerverhuurbedrijven en een groep kamerbewoners in Den Bosch. Er zal vooral op gelet worden welke huren er moeten worden be taald door de kamerbewoners. hoogste huur te moeten betalen, als nog in het weekeinde naar huize Brokx zal sturen met het zwartboek. Op de bijeenkomst van zaterdag zul len ook de wethouders van de elf universiteitssteden worden uitgeno digd. Dezen hebben zich afgelopen week verenigd in een poging om iets te doen aan de enorme kamernood in hun gemeenten. Zij willen zich tot staatssecretaris Brokx wenden met het dringende verzoek te bevorderen dat de verhuur van kamers weer aan trekkelijker wordt. (Dat er steeds minder mensen een kamer willen ver huren komt vooral doordat de finan ciële noodzaak daartoe minder is ge worden door de huursubsidie, die voor iedereen behalve de kamerbe woner te krijgen is die te duur moet wonen). De wethouders zullen erop aandrin gen dat de eerste 2400 gulden bij kamerverhuur niet meer voor de in komstenbelasting opgegeven hoeven te worden. Andere maatregelen, die bepleit zuilen worden: het recht op huursubsidie zou niet moeten verval len bij kamerverhuur en ook eventue le sociale voorzieningen zouden niet. in gevaar moeten komen door de ex tra verdiensten van een verhuurde kamer. Dat er elk jaar, vooral bij net begin van een nieuw studiejaar, duizenden kamerbewoners bijkomen, is bekend. Maar hoeveel er precies bijkomen en waar die uiteindelijk terecht komen is niet bekend. De LOBH zou hier graas eens een onderzoek naar instel len. ïaar men heeft daar het geld niet oor. Al geruime/#tijd geleden heel de vereniging daarom een sub sidie verzocht aan staatssecretaris Brokx, maar daar is nog niet positief op gereageerd. Aangepast Overigens wil de LOBH niet alleen bevorderen dat weer meer mensen kamers gaan verhuren: eigenlijk wil men dat er aangepaste huisvesting komt voor alle mensen, die zelfstan dig willen wonen. Of dat nu alleen staanden, twee-persoonshuishoudens of gezinnen zijn. In principe kunnen op het ogenblik achttienjarigen en ouderen zich laten inschrijven voor een woning. Iets anders is of ze ook echt in aanmerking komen voor een zelfstandige woonruimte. In de mees te gemeenten wordt pas woonruimte toegewezen aan mensen van 25 jaar en ouder, soms ligt die leeftijd zelfs op 35 jaar en ouder. Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Esso gaat fors in vesteren in het Botlekgebied. Het to tale raffinaderijencomplex bij Rot terdam zal worden gemoderniseerd en gedeeltelijk herbouwd. Met deze investering is een bedrag van een tot 1,5 miljard gulden gemoeid. Deze plannen zullen zo'n 2500 tot 3.000 mensen gedurende drie tot vier jaar werk verschaffen. Dit heeft de Rotterdamse wethouder van economische zaken, drs Jan Rie- zenkamp, gisteren bevestigd. Esso zal zelf morgen nadere informatie ver strekken over deze forse investering. Een en ander betekent dat Esso de komende jaren in totaal twee tot 2.5 miljard gaat investeren in ons land. - Toen ze er mee begon, kreeg ze opmerkingen te horen als: nou, nou, jij durft, of: zou je dat nou nog wel dóen? Maar ze dééd het, en nu mevrouw Bloemendal-Van Eijsden morgenavond na drie jaar studie aan de dagmavo voor volwassenen in Hardenberg haar diploma in ontvangst neemt, zul len er wel heel andere geluiden te horen zija Want mevrouw Bloe mendal is met haar bijna 72 jaar (in augustus berèikt ze die leef tijd) een van de oudsten, zo niet de alleroudste leerlinge van zo'n „moederrravo" die binnen de ge stelde ternijn met vlag en wim pel de eindstreep gehaald heeft: vier achte.i, één zeven en één zes heeft ze op het examen veroverd. Voor Nederlands, geschiedenis, aardrijkskunde, biologie, Duits en Engels. Voor haar biologieles sen moeit ze eens per week apart naar eer avondschool, omdat de rest va» haar klas voor Frans gekozer'had. „Ik be» een doordouwer," zegt ze. „Van die opmerkingen in het be gin h;b ik me niets aangetrok ken. Ik wou het gewoon probe ren, ius ik deed het." En waar om? „Ik ben alleen, en ik doe grasg iets zinnigs. Ik had al een cunus Engels gedaan (ik heb nog fanilie in Canada, dus dat is al- tijc makkelijk), daarna een con versatiecursus, en toen wilde ik er eigenlijk nog wel verder mee gaan. Dus toen ze me vroegen: er komt hier een moedermavo, hebt u daar geen zin in? Heb ik meteen ja gezegd." Op haar vijftiende jaar zat ze voor het laatst in de schoolban ken Ze kwam toen van de huis houdschool („meisjes leerden vroeger niet zoveel") en het is dus wel weer even wennen geweest. Ze moest er hard voor werken, maar leuk was het toch ook. „We gingen gezellig met elkaar koffie drinken, en daarna weer naar bo ven om te leren. Heel wat anders dan vroeger op school. Daar mocht je heel even praten van de juf of de meesters en dan gauw weer aan het werk. Zo'n school examen had ik ook nog nooit gedaan. Alles Is tegenwoordig zo anders. Thuis moest ik een poos voor mijr. moeder invallen en dan ook toezicht op de jongere kinde ren houden. Als ik het huiswerk van mijn broertjes vergelijk met dat van mij. dan is het nu moeilij ker èn makkelijker dan toen. Met talen bijvoorbeeld heb ik het zwaarder gehad. Maar aardrijks kunde en geschiedenis zijn weer veel leuker. Dat heb ik erg graag gedaan. Ik heb met veel plezier thuis m'n werkstukken gemaakt. Zoiets deden ze vroeger niet. Ze moesten jaartallen en plaatsna men in hun hoofd stampen, maar er zat geen lijn in. Ik heb nu een beeld van hoe in de geschiedenis het één aan het ander vastzit, hoe het één uit het ander voortkomt, en met aardrijkskunde begrijp je hoe al die volkeren leven." Mevrouw Bloemendal heeft wel eens een onvoldoende gehaald, maar daar zit ze niet over in. „Voor de talen heb ik behoorlijk moeten blokken. Uit je hoofd le ren wordt wat moeilijker als je ouder wordt. En we troffen het ook niet met Engels en Duits op één ochtend; daar hadden we in de klas allemaal een beetje later van." Over een goeie maand gaat ze weer naar Canada. Dan weet ze meteen of het nu beter gaat met haar Engels dan vóór de mavo. Ze denkt er hard over om daarna, in september, met Frans, wiskun de en handelskennis door te gaan. Graag zou ze nu de havo doen, maar die is er niet in Har denberg buiten het gewone Athe neum, en omdat het lopen haar niet zo best meer af gaat kan ze er moeilijk voor naar Zwolle of Al melo. Vroeger, met haar man, tui nierde ze veel, maar met haar handen kan ze ook niet alles meer. Nu ze alleen overgebleven is gaat ze dus maar door met leren. Net als lezen is dat haar grootste hobby. Dat treft dus. Een ladder met wielen, zo zou je het maaksel van Jose Gonzales Bonilla uit het 'Zuidspaanse Sa lamanca kunnen noemen, maar evengoed een fiets met inge bouwde ladder. José vindt het zelf een handig ding: voor een klusje fietst hij gewoon naar de afgesproken plek, zet zijn fiets omhoog en kan dan ramen lap pen, de kat uit de boom halen, bomen snoeien en andere dingen doen waarbij je een ladder nodig hebt. Als het maar niet al te hoog hoeft, want uitschuifbaar is zijn ladder niet, en achterop zitten is er natuurlijk ook niet bij. Bij de inhuldiging van koningin Beatrix was (ook) het Nederlands koperensemble druk in de weer. De blazers konden echter na af loop van de plechtigheid niet uit blazen, ze zijn nog twee nachten in de weer geweest in de Nieuwe Kerk en op de Dam, samen mei organist Simon C. Jansen, en la ter is ook de doopsgezinde orga nist Dick Klomp er bij gehaald. Een en ander ten gerieve van de grammofoonplaat die de naam „Inhuldigingsconcert" heeft ge kregen en nu voor 25 gulden te koop ligt in de Nieuwe Kerk èn bij de stichting „Vrienden van de Nieuwe Kerk te Amsterdam" (Gravenstraat 17. 1012 NL Am sterdam). De verkoop van de plaat is ten bate van deze stich ting. Er staan op deze elpee der tien „nummers", die met elkaar een bijzonder aantrekkelijk ge heel vormen. Er is pittige oude muziek en we horen goed aan spreekbare werken uit onze tijd van mensen als Andriessen en Strategier. „Wat de toekomst brengen moge" sluit kant één af, het Wilhelmus kant twee. Valeri us' Gedenck clanck is goed verte genwoordigd en, natuurlijk, de zeer geliefde Trumpet Tunes van Clarke en Purcell. Méér dan wat op 30 april geblazen en (orgel) ge speeld is biedt deze plaat. De reden: omdat-ie anders niet „vol" zou zijn. Op de voorkant van de hoes een grote foto vón het mo ment, waarop de nieuwe konin gin de eed aflegt, op de binnenzij de het blazersensemble, Simon C. Jansen plus gegevens over de uit voerenden in 't Nederlands en 't Engels. Kortom, „Inhuldigings concert" is geen haastig in elkaar geflanst ding dat mikt op makke lijk sentiment, maar een plaat die best wat voorstelt. Aanbevo len dus. Het „collectief" van prostituées in de Verenigde Staten. Engeland en Frankrijk heeft aangekondigd aan de internationale vrouwen conferentie te willen deelnemen. Die conferentie wordt volgende maand onder auspiciën van de Verenigde Naties in Kopenhagen gehouden. Vertegenwoordigsters van de vrouwen die in de drie landen onder deze noemer opere ren. zijn inmiddels in Londen bij een geweest om informatie uit te wisselen en al hun activiteiten voor de afschaffing van tegen de prostitutie gerichte wetten te bundelen. Op de conferentie in Kopenhagen zullen ze die wetten ongetwijfeld ter sprake brengen. Overschotten als boterbergen en melkmeren kun je niet alleen' wegwerken door ze op te slaan of voor een krats aan een ander land te verkopen, je kunt ze ook opeten. Dat hopen de Chinezen te doen met hun overschot aan varkensvlees. Ze zitten er ten minste in de provincie Zixuan nogal mee in hun maag. Het volksdagblad van Peking bericht dat de autoriteiten een beroep op de bevolking van de provincie hebben gedaan om zoveel moge lijk varkensvlees te eten. Om de mensen daar zo gauw mogelijk toe te brengen zijn de prijzen van het vlees danig verlaagd. Sierui Rien Voorafgaand aan de naamgeving van de „Allium Rien Poortvliet" zal deze schil der'illustrator'schrijver zaterdag in een met bloemstukken versier de auto en met muziek van de harmonie voorop een rondgang door Hillegom maken, waar hij de bloem zelf ten doop houdt. De „Allium Rien Poortvliet" is een fraaie sierui. zegt kweker Willem Rey, die zelf een grote fan van Poortvliet is. Sierui Rien Voorafgaand aan de naamgeving van de „Alli um Rien Poortvliet" zal op zater dag 7 juni deze schilder, illustra tor en schrijver in een met bloem stukken versierde auto en met muziek van de harmonie een rondgang door Hillegom maken, waar hij de bloem zelf ten doop houdt. De ..Allium Rien Poort vliet" is een zeer fraaie sierui. zegt kweker Willem Hey, die zelf een grote fan van Poortvliet is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5