Kamer wil hogere prijs voor gas van buitenland Meer duidelijkheid over zwangerschapsdiabetes Verontwaardiging over arrestatie illegaal De oplossing voor grote problemen in het buitenland zit vaak in een klein boekje. bnët 1980 i Geen acties na!® interna^ Albeda prijst CAO's Hoogovens en Philips 'Uitvoering milieuwetten komt in gevaar' Van Aardenne geeft voorkeur aan onderhandelen Van Aardenne wil in 1981 telling arbeidskrachten 'Richtinggevende betekenis' Israëlische minister van buitenlandse zaken in Nederland 'Strategische verhuizing nodig voor veiligheid buitenlanders' Kamer ongerust over koopkracht van laagstbetaalden Z JA/OENSDAG 4 JUNI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 ADVERTENTIE ,p Van onze parlemmtsredactie DEN HAAG Minister Van Aardenne (economische zaken) dreigt het met Tweede Kamer J aan de stok te lrijgen over verhoging van de aardgasprijzen voor buitenlandse afnemers De tt minister voelt e: niets voor om spoedig minimumprijzen te gaan „dicteren" ln het buitenland. De bewindsmai mikt nog steeds op resulaten (hogere exportprijzen) via onderhandeling 0 Vervolg van pigina 1 1 Wens de verpiering gisteren her- *15355!did"zijn e haalde yooreittei Jan Schroer dat ongeduld niet onder stoelen of ban- zijns inziens de rotterdammers aan- ken gestoken De financleel-economi- sturen op „actie om de acüe Vol- sche speCiallst van de kleinere rege- ringspartaj VVD: De Korte, zegt, net Van Aardenne wil de Tweede Kamer binnenkort officieel laten weten, dat topdiplomaat mr. D. Spierenburg de onderhandelingen zal voortzetten. Het is echter zeer de vraag of de Kamer genoegen zal nemen met deze procedure. Fractievoorzitter Lubbers nieuwe argumenten aangevoerd die een keuze voor iet negeren van de loonwet rechtvairdigen. De mensen worden lege deppen verkocht, zei Schröer: „Juridisch maken dergelijke acties geen schi.n van kans". Dat er met de onderhandelingstactiek die u het bestuur voorstaat meer succes te behalen is blijk; volgens Schröer uit Jde afspraken de al met Hoogovens, Philips en Unibver zijn gemaakt en die over de wercing van de loonmaat regel heenspriigen. Ik -• De onderhandelaars van de werkge- I vers in de Rotterdamse haven ir. G. i Zeebregts wil nog geen reactie geven ii op de uitslag van de federatieraad. „Ik wacht rustig af tot de bonden me uitnodigen voor een gesprek en me zo ongeduldig als Lubbers" te zijn. De CDA-voorman, die momenteel in het buitenland verblijft, zei vorige maand in een interview: „Als de on derhandelingen over de verhoging van de aardgasprijzen voor het bui tenland eind deze maand (mei red.) geen geloofwaardig resultaat hebben opgeleverd, moet het kabinet gebruik maken van de wettelijke bevoegdhe den om de prijzen te verhogen." G«en resultaat Van Aardenne kan de Kamer echter nog geen enkel concreet resultaat melden, sinds hij vorig jaar een rond gang maakte langs de landen, die Nederlands aardgas afnemen. Van een zeer gezien man in de Europese Gemeenschap, de onderhandelingen voortzet. Frankrijk, België, Duits- landen Italië zijn de landen, waaraan Nederland aardgas levert. De inzet van mr Spierenburg bete kent, dat Van Aardenne voorlopig niet wil ingrijpen naar de wet aard gasprijzen. Maar ook zijn eigen partij, de WD, meent dat de tijd dringt. De Korte: „We kunnen niet veel langer wachten. Ook wij hebben gezegd, dat de minister de wet moet hanteren als onderhandelingen tot niets leiden. Daar houden we de minister aan." De Korte tekent daarbij wel aan, dat ook met behulp van de wet de extra aard gas-baten „niet van vandaag of mor gen" zullen binnenstromen. Minister Van Aardenne is steeds hui verig geweest om zijn toevlucht te zoeken tot de wet. Een al te lichtvaar dige maatregel zou ons land te staan komen op internationale juridische acties. Zijn voorganger op het depar tement van economische zaken, Lub bers, vindt echter dat Van Aardenne veel te lang getreuzeld heeft. Ons land had al veel eerder en slagvaardi ger moeten reageren op de enorme stijgingen van de olie-prijs sinds eind '78. De wet aardgasprijzen biedt de mogelijkheid om de aardgasprijzen aan te passen aan de prijs van stook olie. Een complicatie is, dat ons land het buitenland niet kan „aanpakken", als men tegelijkertijd de binnenlandse aardgasprijzen min of meer buiten schot laat. Niet uitstellen; nü halen! Bij uw ANWB-kantoor, de Rabobank en de Grenswisselkantoren. r OA* RAAG «rteld hebten wat ze nu precies wü- Allderme bezocht z,jn coUegas len. Aan de a and daarvan zal ik-raet pïrik.n Rnnn (wPAmnai ie de achterban gaan overleggen." Hoongelach De beslissing van de Rotterdamse "vaardiging om zich toch neer te I leggen bij het op democratische wijze tot stand gekomen meerderheids- I) standpunt in de federatieraad, wordt I door woordvoerder Flip Schults van j het actiecomité in de Rotterdamse I haven met hoongelach ontvangen, j „Dat noemen ze dan democratie," t zegt hij. Volgens Schults is de bond hard op weg alle voeling met de ach terban te verliezen. Het actiecomité Ij staat op het standpunt dat zijn „ge- Parijs en Bonn zelfs tweemaal. Het is nt de bedoeling dat mr. Spierenburg, DEN HAAG (ANP) In plaats van ce uitgestelde volkstelling wordt in :981 een arbeidskrachtentelling ge- louden. Dat schrijft minister Van Aardenne van economische zaken in een brief aan de Tweede Kamer. itvaardigde" eisen aUeen nog ïïïn- arbeidskrachtentelling zal op ba- gehaald kunnen worden door nu sis van een vijf procent steekproef Jtie te gaan voeren tegen de loon- worden uitgevoerd. Dit in plaats van j vet. Het comité is van plan de ko- de gebruikelijke 2,5 drie procent. De - mende weken de havenwerkers uit te minister schrijft dat met deze telling m leggen wat het verschil is tussen wat een deel van het op korte termijn M de bonden willen en wat het actieco- ontstane informatieverlies kan wor- mité wil, zegt Schults. den opgevangen. Van onze sociaal-economische redactie EMMELOORD Minister Albeda van sociale zaken heeft ln Emmeloord zijn waardering uitgesproken over de bereikte CAO-akkoorden bij Hoogovens en Philips. De bewindsman noemde de bereikte resultaten in de industriële sector van grote richtinggevende betekenis voor de arbeidsvoorwaarden ontwikkeling in 1981. Van onze redacteur weteischappen UTRECHT Van elke luizend pasgeboren baby's krijgen er één tot drie last van een sterk verlaagd suikergehalte m het bloed. Dat kan de hersenen beschadigen en leidt meestal tot Rijvende lichamelijke of psychische afwijkingen. Het is veelal de nasleep van een tijdelijk optreden van suikerzitkte bij de moeder: zwangerschapsdiabetes. Behandeling verlaagt het risico aanzienlijk. Maar over die afwijking leerste in medische vakkringen een diepgaan de spraakverwarring, totdat gisteren de Utrechtse vrouwenaris H. J. T. Coelingh Bennink op he; onderwerp ^promoveerde. Tekenendis dat vroe- '■r in zijn eigen kliniek m het acade- isch ziekenhuis veel te veel vrcu- en uit voorzorg werden behandeld sof zij zwangerschapsdiabetes idden. >elingh Bennink heeft dus erüg recht van spreken als hij vaststelt dat tover zijn onderzoekterrein „heel 1 kletspraat" bestond. En mede promotor prof. dr. L. A. M. State denkt dat de dissertatie „internatio naal hét standaardwerk is". [Zwangerschapsdiabetes is een slii- pende bedreiging, omdat de moeder er zelf niets van merkt. Zonder verde re symptomen is in één tot twee pro- it van de gevallen de suikerstof- eling gestoord. Het hormoon in- te, dat voor de verwerking lan :ose (suiker) nodig is, wordt te saam of te weinig gevormd, door wordt glucose opgehcopt het bloed, en dus ook in het blaed de ongeboren vrucht. De biby lageert daarop „gezond" door self ra insuline te vormen, it kind verwerkt de extra süker wel, maar groeit daardoor te Dat veroorzaakt een aantal "isi- 's. Er kan „onverklaarbare" stefte len in de laatste weken vai de igerschap. De geboorte vaneen zware baby kan complicaties ge- *en (tangverlossing, keizersnee) En ook als alles goed gegaan is, dreigt ren ernstige verlaging van het bloed- uikergehalte na de geboorte: taby gaat nog een dag of wat door mft de erk verhoogde insulineprodiKtie, aar nu geen verhoogde suikfftoe- oer meer tegenover staat. Al die moeilijkheden zijn te verko pen door tijdens de zwangeschap ét bloedsuikergehalte van moe- Ier binnen de perken te houcfen. Het itobleem is. die één tot twee procent «tiënten op te sporen. Omdit ze zelf merken, kan dat alleenmet een atoriumtest. Jammer (enoeg is rme voor het laboratorium bewerke- I lijk (dus duur) en voor de /rouw be- lastend. (Mede-promotor pof. dr. A. A. Haspels: „Wij hebber wel eens ooeite om de patiënten ecoe te moti- yreen.") Het principe is eenvoudif volgen hoe ,het lichaam onder standiardomstan en een flinke hoeveelheid glu- verwerkt. De praktjk is: melden negen uur en op je mchtere maag ten vijf minuten eei hoeveelheid rwater naar birnen werken an sommige meisen gaan bra- «i. (Die moeten dan ;en andere dag terugkomen voor een nieuwe poging.) En dan de rest van de ochtend blij ven, zodat om het uur een bloedmon ster genomen kan worden waarin het suikergehalte wordt gemeten. Coelingh Bennink vindt het niet haal baar ook financieel om die „glu- cose-tolerantietest" (GTT) op alle zwangere vrouwen los te laten. Het is wel zinnig als bepaalde omstandighe den een verhoogd risico op zwanger schapsdiabetes waarschijnlijk ma ken. Een deel van de heersende spraakverwarring betrof die „bepaal de omstandigheden". De auteur publiceert naast elkaar het rijtje criteria zoals dat vóór en na zijn onderzoek in Utrecht werd gehan teerd. De herziene lijst is korter en scherper geformuleerd. Toch valt nog ongeveer de helft van de zwangeren binnen de termen voor een GTT, schat Coelingh Bennink. Een erg ge deeltelijke oplossing dus. Belangrijker voor de praktijk is dat hij de interpretatie van de testuitsla gen aanzienlijk kon aanscherpen. Daardoor hoeft aan veel minder vrou wen uit voorzorg een dieet voor dia betici te worden voorgeschreven of zelfs insulinebehandeling met de bijbehorende suggestie dat ze eigen lijk ziek zijn. En in een groot aantal gevallen blijkt een diabetische afwij king tijdens de zwangerschap goed onder controle te brengen met een onvermoed eenvoudige behandeling, een flinke dosis vitamine B6. Hoe dat werkt is (nog) niet erg duidelijk ge worden, maar het werkt. DEN HAAG (ANP) De Israëlische minister van buitenlandse zaken Jitzhak Shamir is gistermiddag op Schiphol gearriveerd voor besprekin gen met zijn collega Van der Klaauw. Tijdens de besprekingen zal onder andere de situatie in "het Midden- Oosten aan de orde komen. De Israë lische minister wilde bij zijn aan komst op Schiphol de pers niet te woord staan en vertrok onmiddellijk naar elders. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken verklaarde gisteren dat tijdens de besprekingen tussen de beide mi nisters vermoedelijk ook de toezeg gingen van Van der Klaauw om wat terughoudender te zijn bij het onder- De restauratie van het Bredase Begijnhof is na elf jaar voltooid. De feestelijkheden die vanwege dit feit gisteren werden georga niseerd werden bijgewoond door prinses Margriet. Prof. dr. L. Mi- lis, hoogleraar kerkgeschiedenis aan de rijksuniversiteit in Gent, hield in de kapel van het Begijn hof een feestrede. Foto: Prinses Margriet bezoekt tijdens de rondwandeling het woonhuis van zuster Frijters (links). Hoewel de CAO's nog door de leden moeten worden goedgekeurd en ook het loonbureau nog voorbij moeten, zei Albeda dat hij de belangrijkste punten positief waardeert. „Er is sprake van duidelijke loonmatiging, de initiële verbeteringen zijn bijna volledig gericht op extra-beloning van ongemakken," aldus de bewinds man. Hij vond dat „zowel inkomens politiek als arbeidsmarktpolitiek een goede zaak". Albeda miste structurele afspraken over de arbeidsduur, die hij juist bij het afsluiten van CAO's voor twee jaar had verwacht. Albeda hoopt dat er overleg hierover op gang komt in de tussentijd. Kok Ook FNV-vooizitter Kok zei het te betreuren dat er in de CAO-afspraken geen arbeidstijdverkortende maatre gelen zijn opgenomen. Kok zei later voor de AVRO-radio dat hij overleg wel zinvol vindt, maar dat dan eerst de dreiging van een nieuwe loon maatregel moet verdwijnen. „Onder handelen met het mes op tafel is er voor ons niet bij," aldus Kok. Van onze redactie economie houden van contacten met de PLO DEN HAAG De Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie ter sprake zullen komen. Van een EG-plan voor het Midden- Oosten, zoals gesuggereerd door de Franse minister van buitenlandse za ken Poncet, is volgens het ministerie geen sprake. De ministers van de Negen hebben alleen afgesproken de hele situatie nog eens in een rapport op een rijtje te zetten. Het is niet uitgesloten dat de Negen op grond hiervan tot een nieuwe verklaring ko men, aldus de woordvoerder van bui tenlandse zaken. (VNCI), uit in haar zojuist verschenen jaarverslag scherpe kritiek op het Nederlandse milieubeleid. „Achter wetten die de lucht, het water en de bodem moeten schoonhouden wordt de grootst mogelijke spoed gezet," zo meldt het jaarverslag. „Maar bij de Wet Chemische Afvalstoffen ontbreekt alle politieke haast bij de overheid om nu eindelijk eens te zorgen voor mogelijkheden die gecontro leerd, en veilig bewaren van niet verwerkbaar afval mogelijk maken." De VNCI verwacht op grond van deze feiten dat de praktische uitvoering van de diverse milieu-wetten in gevaar komt. Bovendien is de uitbreiding van het aantal ambtenaren, dat met de uitvoering van de wetten wordt heiast, een doom in het oog van het bedrijfsleven dat tegenwoordig zelf zo efficiënt en zuinig mogelijk moet omspringen met personeel. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het Landelijk Aktiecomité Wet Arbeid Buitenlandse Werknemers (LAKWAB) en de beleidsraad van de Dominicuskerk in Amster dam zijn zeer verontwaardigd over het optreden van de politie gistermiddag op het Waterlooplein, toen tijdens een verplaatsing van de ongeveer 110 illegale buitenlanders uit de Mozes en Aaronkerk naar de Domionicuskerk in de Spuistraat een Marokkaan werd opgepakt en weggevoerd. De verhuizing vond plaats uit strategische overwegingen, omdat de tamelijk onbe schermd staande Mozes en Aaronkerk in de komende da gen als een weinig ideale schuilplaats werd gezien, nu de buitenlanders sinds het af lopen van de zogenaamde overgangsregeling op de '1 no- vemberwet' vogelvrij zijn. De verplaatsing naar de Domini cuskerk werd door het comité dan ook noodzakelijk geacht voor het garanderen van de veiligheid van de buitenlan ders. Provocatief Het comité noemt het politie optreden van gistermiddag provicatief en escalerend, te meer omdat er naar zijn zeg gen aan omstanders van Ho arrestatie die lijdelijk ver zet boden opzettelijk en on- kozen voor een andere metho- gebracht. Niettemin blijft het comité vasthouden aan de al eerder gekozen strategie van geweldloze weerbaarheid, om dat het meent dat geweldda dig verzet niet kan leiden tot een aanvaardbare oplossing van het illegalenprobleem. "Verwarring' Ondanks het politie-optreden is de verplaatsing van de 110 kerkmarokkanen gisteren naar wens velopen. Aan het einde van de middag werd be gonnen de illegalen in groep jes van twee of drie in auto's over te brengen. Elke auto met illegalen werd gevolgd door een auto met ter plaatse aanwezige journalisten, met het doel verwarring te zaaien.' Toen dit systeem tot een ar restatie had geleid, werd ge kozen voor een adere metho de. De resterende Marokka nen werden één voor één in gezelschap van actievoerders wandelend naar de Domini cuskerk gebracht. Incidenten deden zich toen niet meer voor Volgens het actiecomité zullen de illegalen in de Dominicuskerk him strategie van geweldloze weerbaarheid met meer suc ces kunnen voortzetten dan vanuit hun vorige schuil plaats. Zij hebben er gezel schap gekregen van vele soli daire Nederlanders. Als onderdeel van deze solida riteit zal de Dominicusge- meente haar zondagsvierin gen in het teken stellen van de problematiek van de illegale buitenlanders. De commissaris van oolltie in Velsen heeft voor de illegale Marokkanen, die verblijven in een leegstaand voormalig schoolgebouw in IJmuiden, beperkende maatregelen af gekondigd. Het zal de buiten landers niet langer worden toegestaan zich op te houden buiten het gebouw of de daar bij behorende speelplaats. Il legalen die zich niet aan deze richtlijnen houden en buiten het schoolterrein worden aan getroffen hetgeen tot nu toe werd getoleereerd zullen voor een nader onderzoek naar het politiebureau wor den overgebracht. Als zij daar niet over de vereiste papieren- bliken te beschikken, die hun verblijf hier wettelijk moge lijk maken, zullen zij worden behandeld overeenkomstig de landelijke richtlijen die van toepassing zijn op illegale bui tenlanders en het land worden uitgezet. Uit de woonomgeving van de verblijfplaats in Velsen ko men de laatste dagen steeds meer klachten binnen bij de Steungroep Illegalen en de Kritische Gemeente IJmond, die zich hebben ontfermd over het lot van de buitenlanders. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen, VNO, is bereid op de uit nodiging van minister Albeda in te gaan om met de regering en de vakbe weging te praten over de „ernstige economische situatie." Albeda zei dat met een dergelijk gesprek eventueel een nieuwe loonmaatregel kan wor den voorkomen. Hij noemde geen ter mijn maar riep op tot overleg zodra er „meer inzicht is in de economische vooruitzichten." Volgende week debat Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer vraagt zich af of de koopkracht van de laagstbetaalden en de mensen met een iets hoger inkomen dit jaar wel op peil blijft. De kosten van het le vensonderhoud stijgen vrij sterk, re den waarom de Kamer van de rege ring weten wil hoe het met het be houd van de koopkracht staat. De Kamer hoopt dat de regering kan aantonen, dat de voor dit jaar voorge stelde maatregelen (een toeslag ineens van 26 gulden voor iedereen, en verlaging van loonbelasting) vol doende zijn. De grootste oppositie partij, de PvdA, heeft er een hard hoofd in: „De koopkracht van de be trokken mensen is, zeker tegen de achtergrond van recente en komende prijsstijgingen, in het geding." De PvdA heeft daarom „onoverkomelij ke bezwaren" tegen de plannen van het kabinet, waarover de Kamer vol gende week debatteert. Het gaat om herziening van het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen. Het CDA, de grootste regeringspartij, heeft „met gemengde gevoelens" kennis genomen van die plannen. De WD is wel tevreden. Zonder de ope ratie zouden het minimumloon en de laagste sociale uitkeringen met drie procent omhoog gaan. De WD vindt het juist, dat het kabinet niet verder wil gaan dan twee procent. De WD vindt de plannen een logisch vervolg op de loonmaatregel. Maar ook de regeringspartijen be twijfelen of de verwachtingen ten aanzien van de koopkracht nog wel deugen, gelet op de prijsstijgingen. De PvdA vindt dat er „in de duister nis van de prijsstijgingen" niet pas in het najaar, maar ai per 1 juli koop kracht-zekerheid gegeven moet worden. ZELHEM (ANP) Een uitslaande brand heeft in de nacht van maandag op dinsdag in het Gelderse Zelhem een supermarkt verwoest. De schade wordt geschat op enkele miljoenen guldens. De oorzaak van de brand is onbekend. Het vuur ontstond in het magazijn achter de winkel aan de Magnolialaan. De Marokkaan, die geen kans zag om te vluchten, wordt door twee politiemannen op het Waterlooplein wegge voerd. JVI'n tere keel tit aan de voorkant hoor

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3