Vakbond bang voor instorting Twentse textiel Winst Fokker steeg Saoedi-Arabië stort zich opnieuw op uniforme prijs Scherpe eisen aan verpakking levensmiddelen Risico's blijven aanwezig Geldklopperij aan kaak gesteld 'Verklaar Overijssel tot noodgebied' rvi iprc dA-bestuurders rotesteren tegen txtra bezuinigingen Steun buitenland tevens belangrijk Philips en Du Pont gaan samenwerken in magneetbanden Tweede OPEC-ronde in Algiers Invloed chemische stoffen wordt nog verder bekeken Mening over reclame /OENSDAG 4 JUNI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TRPUW/KWARTET PM 13/RS 11 Van onze redactie economie HENGELO Door de sluiting van de weverij Fibrotex ln Enschede en de sterke inkrimping van Ten Cate Fashions, voornamelijk in Oldenzaal, vreest de Twentse afdeling van de ■Industriebond FNV voor een totale ineenstorting van wat er nog over is aan textielindustrie in Twente. Er bestaat een nauwe samenhang in deze tak van nijverheid. Spinnerijen ■leveren aan weverijen, die weer aan textiel veredelings bedrijven (onder meer verven en drukken) en aan het eind van de lijn is de confectie-indus- trie een van de voornaamste afne mers. Wegvallen van essentiële be drijven kan aantasting van andere betekenen in welk verband de Twent se FNV'ers wezen op het voorbeeld van de Brabantse wolindustrie. Het verdwijnen van producenten die aan anderen binnen de bedrijfstak toele verden. is ten belangrijke reden waarom er van de Brabantse wolsec tor nog slechts restanten over zijn. Heel actueel wordt het uitvallen van afnemende bedrijven voor garenleve rancier Spinnerij Nederland, waar werkgelegenheid op de tocht lijkt te staan. Mede omdat de huidige sane ring in de Twentse textiel naar de mening van de industriebond onaan vaardbaar en totaal ongecontroleerd verloopt, wil de bond dat Overijssel - npt als Oost-Groningen en Zuid- Limburg tot noodgebied verklaard wordt. In een brief aan de leden van de Tweede Kamer schrijft de afdeling I Twente van de industriebond dat het vanuit de verklaring tot noodgebied mogelijk wordt heel gerichte maatre gelen te nemen voor de textielindus- xie zoals financiering van een gedeel telijke voortzetting van Fibrotex en een verbod aan Nijverdal Ten Cate dochter Ten Cate Fashions te sluiten. Minister Van Aardenne (eco nomische zaken) heeft vorige week overigens verklaard er niets voor te voelen Fibrotex (waar 365 mensen werken) nog verder te steunen. Arbeidsplaatsen In de brief aan de Kamerleden wijst de FNV-afdeling erop dat er sinds vorig jaar omstreeks deze tijd zo'n 1600 arbeidsplaatsen in de Twentse Industrie verloren zijn gegaan waar van alleen al 1100 in de textiel. Buiten die branche ondermeer bij Stork en Holec. Binnen een Jaar zou er nog wel eens een gelijk aantal banen „ter dis cussie kunnen staan", menen de vak bondsbestuurders. Behalve Spinnerij Nederland noemen zij het metaalbe drijf Dikkers waar binnenkort een onderaoek wordt afgerond. Stork KAB bij de totstandkoming van Énergie BV Nederland, Van Heek Sc/iuttersveld (textiel) dat met grote voorraden zit, Holec door het afsto ten van Reobijn en Nino in Enschede door het afronden van de aangekon digde sluiting van de weverij. Volgens de FNV'ers onderschat de regering dè problematiek van Over ijssel en met name die van Twente. Daarom laten zij het niet bij deze brief maar gaan zij een actiegroep oprichten die allerlei acties gaat voor bereiden waarbij heel gericht wordt gedacht aan stakingen. Districts hoofd L. Albers zei te hopen dat det andere bonden, met name de Indu striebond CNV, zouden meedoen. De vakbondsafdeling heeft de proble- ÏNSCHEDE (ANP) Socialistische lerneentebestuurders uit heel Neder land hebben in een verklaring gepro- esteerd tegen de tussentijdse bezui nigingen van het rijk op de algemene ttiddelen voor gemeenten. Het gaat nierbij om een bedrag van drie mil jard gulden. DEN HAAG De PvdA-fractle in de Tweede Kamer verlangt dat de minister Van Aardenne alsnog ver antwoording in de Kamer aflegt over de gevolgde procedure bij het faillissement van Fibrotex in En schede. Met name wil de fractie weten hoe Van Aardenne uitvoering denkt te geven aan de aangenomen motie van de christen-democraat Buikema. Daarin werd de regering gevraagd nog eens met betrokken partijen te praten om te kijken of behoud van het bedrijf, desnoods in afgeslankte vorm, mogelijk was. Een dag later ging Fibrotex failliet. men in de politiek gebracht, omdat, zo zegt men, de regering eens een keuze moet doen. Wat wil zij eigenlijk met de textiel? Andere Westeuropese landen verlenen meer subsidies. Overheidssteun moet echter wel in houden dat beter gecontroleerd wordt wat er met het geld gebeurt want nu krijgt een individueel bedrijf vaak steun terwijl de besteding daar van in de praktijk een zaak van de directie zelf is. Deze kritiek hebben de vakbondsleden zelfs bij Spinnerij Nederland dat onder begeleiding van de overheid is opgezet en waar de overheid voor 48 procent in het kapi taal deelneemt. De Twentse FNV wil dat nieuwe ont wikkelingen meer kans krijgen („bij Ten Cate Fashions werd de kraan te vroeg dichtgedraaid") en voorts een „strategisch minimum, dat niet slechts een produktieminimum bevat maar bij benadering ook het huidige aantal arbeidsplaatsen." Want laat je het totale personeelsbestand door een bodem zakken, dan heb je op een bepaald moment ook de kennis niet meer in huis," aldus de FNV. In het vorige week door het CD A-Overijssel gepubliceerde textielrapport werd nog wel uitgegaan van een zekere daling van het aantal arbeidsplaat sen bij een strategisch minimum. Spinnerij Nederland Spinnerij Nederland verliest door het wegvallen van Fibrotex en Ten Cate Fashions 12 procent van haar omzet, zegt de FNV. (Van Aardenne sprak vorige week van enkele procenten). Door gunstige garenprijzen schijnt Spinnerij Nederland vorig jaar niet onaardig gedraaid te hebben maar dit jaar drukt behalve het verlies van de twee genoemde klanten ook een geringere afname Jbij Schutterveld op de omzet. In het algemeen vindt de industrie bond dat er met de opzet van de in april 1978 gestarte Spinnerij iets fout zit. De textielbedrijven die naast de staat aandeelhouder zijn zouden een te overheersende invloed op de 1200 werknemers tellende onderneming hebben. „De oude firma's zullen steeds hun eigen financiële belang blijven nastreven," aldus de bond. In een notitie zet de FNV uiteen dat Nijverdal ten Cate aan de herstructu rering die vooraf ging aan de tot standkoming van Spinnerij Neder land behoorlijk verdiend heeft. Ook heeft de bond zijn bedenkingen bij het verlies van 48 miljoen dat de Spinnerij in het eerste jaar van haar bestaan (1978) leed. De herstructure- ringsverliezen kunnen hooguit 26 miljoen hebben bedragen. De andere 22 miljoen verlies moet zijn oorzaak vinden in te goedkope leveringen aan de Twentse spinnerijen die deelne men in de Spinnerij. De bond pleit daarom voor een onafhankelijker op stelling van Spinnerij Nederland. De heer H. J. Grobben (rechts) en F. Swarttouw, vice-voorzitter en voorzitter van de raad van bestuur bij Fokker, tijdens de presenta tie van het jaarverslag. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Fokker heeft vorig Jaar een winst gemaakt van 4,8 miljoen gulden en rekent voor dit jaar op een ongeveer gelijk resultaat. In 1968 was de winst maar 0,2 miljoen. Op de gisteren gehouden persconfe rentie ter gelegenheid van het uitko men van het jaarverslag toonde di recteur F. Swarttouw zich voor de naaste toekomst gematigd optimis tisch, hoewel er nog tal van onzeker heden zijn. „De voortdurend stijgen de energie- en grondstoffenprijzen en de op vele plaatsen wankele politieke situatie kunnen nog voor tegenwerk zorgen, maar als er zich geen ernstige trendbreuk voordoet, komen we dit decennium redelijk door." Voor een belangrijk deel rust de winstverwachting voor dit jaar op de groeiende verkoopcijfers van de F-27 Friendship en de F-28 Fellowship. Werden er vorig jaar 19 Friendships en 8 Fellowships vërkocht, tot juni dit jaar volgden daar nog 14 respec tievelijk 110 orders op: Bijna net zo veel als de verkoop in het hele vorige jaar. Van de Friendship zijn er nu 713 verkocht, van de Fellowship 162. kunnen beginnen. Kr ook: „Als we dat gat niet vullen met de bouw van het nieuwe contingent F-16's zouden we in dezelfde positie raken als een tijdje terug, toen de bouw van de Starfigh- ter stopte en we personeel moesten ontslaan". Overigens is nu Fokkers grote pro bleem het personeelstekort. Vooral het verloop (op de werkvloer ruim 10 procent per jaar) speelt daarbij een rol. Het bedrijf zou direct 600 mensen in dienst kunnen nemen om het per soneelsbestand van 8.000 op peil te houden. Daarnaast zijn er nog een kleine 300 vacatures voor nieuwe ar beidsplaatsen. Terugdringen van het verloop is, volgens Swarttouw, de be langrijkste opgave voor de perso neelsafdeling. Zelfstandig Investeringen Dat de winst daardoor niet hoger zal zijn dan dit jaar, komt door nieuwe diepte-investeringen die het bedrijf dit Jaar moet doen. Geen 18 miljoen, zoals vorig jaar, maar 50 miljoen. Deze hebben vooral te maken met de kosten van de voorstudies voor een nieuw verkeersvliegtuig, de F-29. Deze studies die in totaal 150 miljoen gulden kosten (de overheid draagt daarvan 100 miljoen bij) zullen mid den volgend jaar zijn afgerond. Dan zal ook de beslissing worden genomen of tot bouw wordt overge gaan. Of dat gebeurt, hangt overigens ge heel af van de vraag of buitenlandse vliegtuigindustrieën bereid zijn als risicodragende partner met Fokker in zee te gaan. Swarttouw kon daar gis teren niet veel meer over zeggen dan dat er nog steeds contacten zijn met de Amerikaanse fabrieken Boeing en General Dynamics, het Europese Air bus Consortium en de Japanse fabrie ken Mitsubisji, Fuji en Karawakki. Definitieve toezeggingen zijn echter nog steeds niet gedaan, maar Fokker is volgens Swarttouw wel een stap verder gekomen. Steun Van deze buitenlandse deelname zal ook afhangen of de Nederlandse rege ring het project financieel zal steu nen, want voor Nederland alleen wordt het project veel te kostbaar. Van PvdA-zijde is in de Tweede Ka mer al eens opgeworpen geld in Fok ker te pompen door het tweede con tingent van 111 F-16's niet door Fok ker te laten assembleren, maar direct in Amerika te kopen. Dat zou 400 miljoen gulden schelen. Maar Fokker voelt daar weinig voor. In de eerste plaats omdat, volgens marketing-di rector D. Krook, dat verschil veel kleiner is, maar vooral omdat daar door in de komende jaren een gat in de produktie dreigt te ontstaan. De prodüktiepiek voor de eerste F-16 or der loopt na 1983 af, terwijl de pro duktie van de F-29 pas in 1985 zou Het is voor het eerst sinds tien jaar dat Fokker weer een eigen jaarver slag uit geeft. De fusie met het Duitse VFW-concern werd vorig jaar verbro ken. Aan beide zijden zonder veel tranen. Swarttouw rekent voor dit jaar op een grotere omzet dan de 965 miljoen van vorig jaar (die al 143 miljoen groter was dan het Jaar daar voor), maar daar zullen ook hogere kosten tegenover staan. Om daar te gen gewapend te zijn, is de winst van vorig Jaar geheel in de reserve gestopt en werd geen dividend uitgekeerd. EINDHOVEN (ANP) Philips en de Amerikaanse Du Pont de Nemours voeren oriënterende besprekingen over een mogelijke samenwerking tussen de twee concerns op het ge bied van de ontwikkeling, de fabrica ge en de verkoop van magneetband. Besproken wordt een deelneming van de Amerikanen in de volledige Phi- lips-dochter Magneetbandfabriek Oosterhout van 50 procent. In de fa briek werken ongeveer 250 mensen. De besprekingen zijn volgens Philips nu in een dusdanig stadium geko men, dat overeenstemming kan wor den bereikt Het Philips-bestuur is van oordeel, dat een dergelijke samenwerking een versterking zal betekenen van het Oosterhoutse bedrijf en dat zij voor de werkgelegenheid in het bedrijf ook op langere termijn grotere zekerheid zal bieden. De samenwerking zou passen in een enige tijd geleden door Philips op gang gebrachte studie, die ten doel heeft de positie van de mag neetbandfabriek te versterken. Ooiden Delicious 80/op 60-108 kg. 75-80 58-108 kg. 70/75 48-95 kg. 65/70 28-66 kg. 60/65 25-39 kg. jonathan 70/75 65 kg. 65/70 51-55 kg. 60/65 30 kg. wlnston 75/80 88-155 kg. 7IV75 89-116 kg. 65/70 85- 125 kg. 60'65 51-74 kg. 55/60 22-41 kg. Conference 65/75 166 kg. 55/65 148 kg. 45/55 92 kg. SL Remy 80/ 90 53-91 kg. 7080 53-64 kg. 60-70 49-62 kg. 5080 44- 50 kg. LONDEN (Reuter, ANP) Aanstaande maandag gaat Bheik Jamani van Saoedi- Arabië tijdens een bijeen komst in Algiers, nog eens >roberen de andere OPEC-le- len over te halen tot het han- eren van een uniforme olie- irijs. Een eerdere poging van laoedi-Arabië in die richting - een prijsverhoging had tfgelopen maand een ware lausse van olieprijsstijgingen »t gevolg. faamemers sluiten de mogelijkheid uet uit, dat dit ook deze keer zal Sbeuren. De impuls daartoe zal ech ter niet van Saoedi-Arabië uitgaan: le grootste olieproducent van het Midden-Oosten heeft laten weten Met van zins te zijn de huidige prijs van 28 dollar voor 159 liter) te ver hogen. Set argument van Saoedi-Arabië *oor een uniforme prijs is, dat olie overschotten er op een zeker moment voor zorgen, dat de prijzen instorten. Mocht het niet zo ver komen, dan zal de catastrofale recessie waarmee de Westerse industrielanden onder de [druk van een steeds hogere olieprijs |te kampen krijgen, de olie-exporte- "ide landen weinig goed doen. e haviken onder de olielanden, zoals •an, Libië, Algerije en Koeweit, zijn jchter van mening dat de olieprijzen plechts een bescheiden bijdrage leve- en aan de Westerse inflatie. Koeweit is een van de landen die dit jaar de olieproduktie drastisch zullen terugbrengen, vanwege de opvatting dat olie in de grond een betere inves tering is dan een overvloed aan olie dollars. Ook enkele andere landen hebben de olieproduktie onlangs te ruggebracht. Als gevolg daarvan is de totale OPEC-produktie nu gedaald tot om en nabij de 27,5 miljoen vaten per dag, tegen ruim 30 miljoen vaten vorig jaar. De gemiddelde prijs per vat is momenteel 30,75 dollar, tegen minder dan 13 dollar per vat in janua ri vorig jaar. Iran Bekend is, dat de Iraanse olieproduk tie, sinds de verscheping van olie naar Japan vorige maand werd ge staakt, is gedaald tot ongeveer 900.000 vaten per dag. Daarvan wor den er ongeveer 300.000 uitgevoerd. Japan is van mening dat Iran met werkelijk grote problemen krijgt te maken, als het doorgaat met zijn em bargo's en dat het land vroeger of later wel zal worden gedwongen de uitvoer op te voeren. Iran vraagt 35 dollar per vat; evenveel als Engeland. Olievoorraden in de wereld overtref fen op dit moment de vraag met twee miljoen vaten per dag, als gevolg van hoge prijzen en een zachte winter in het Westen. BP, Shell, en twaalf Ja panse importeurs kunnen daarom makkelijk weigeren olie af te nemen van Iran tegen een prijs van 35 dollar per vat. Gulf Oil heeft geweigerd pre mies te betalen in Koeweit en Qatar. Steeds meer hoop vestigt de Westerse wereld momenteel op Mexico, een grote olieproducent en geen lid van de OPEC. Europa, de Verenigde Sta ten en Japan beschouwen Mexico als een veilige en betrouwbare leveran cier, en hopen erop, dat het land zijn produktie zal uitbreiden. De Mexi caanse produktie bedraagt" momen teel zo'n 2,7 miljoen vaten per dag. Gehoopt wordt, dat het land op den duur de Westerse afhankelijkheid van het Midden-Oosten zal verklei nen. De vermoedelijke oliereserves van Mexico bedragen 150 miljard va ten per dag. Volgend jaar wordt de produktie vergroot. Aan de vooravond van een vergade ring van de 24 OESO-leden (Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling) zei secretaris generaal Emile van Lennep, dat de olieprijsstijging de leden van de OESO het afgelopen jaar 800 miljard gulden heeft gekost, 300 miljard voor de olie zelf en 500 voor verloren gega- ne economische activiteiten. Van Lennep zei echter te verwachten dat de recessie in het Westen van geringe omvang en korte duur zal zijn. „Als zich geen nieuwe schokken voordoen aan het oliefront, zal de recessie in de tweede helft van 1981 waarschijnlijk afnemen," aldus Van Lennep. Groei Voor dit jaar rekent de OESO op een groei van één procent. Het afgelopen jaar hadden de OESO-leden een beta lingstekort van 30 miljard gulden. Regeringsleiders en staatshoofden van zeven belangrijke industrielan den, die in Venetië op 22 en 23 juni bij elkaar komen, zullen de mogelijkhe den bespreken om de enorme dollar overschotten op de handelsbalans van de olie-exporterende landen weer in roulatie te brengen. Monetaire des kundigen dringen erop aan. de sa menwerking tussen de olielanden en de Westerse industrielanden te verbe teren, om dit te bereiken. In een tijd waarin berichten over giftige stoffen die de gezondheid van de mens bedreigen bijna dagelijks in de krant staan, is het prettig ook eens te kunnen schrijven dat er een regeling tot stand is gekomen die tot doel heeft de levensmid delen en daarmee de gezondheid van de mens te beschermen. Het zijn voorschrif ten voor verpakkingen en gebruiksartike len voor eet- en drinkwaren, die zijn vast gelegd in het Verpakkingen- en Gebruiks- artikelenbesluit. Dit besluit is van groot belang. Het uitgangs punt hiervan is te voor komen, dat uit verpak- kings- en gebruiksartike len schadelijke bestand delen in zodanige hoe veelheden in levensmid delen komen, dat de ge zondheid van de mens wordt of kan worden ge schaad. Dit besluit is bovendien van groot belang omdat het, zoals minister Gin jaar van volksgezond heid en milieuhygiëne bij de officiële in ont vangst neming daarvan zei, wordt gezien „als een van de eerste stappen van de overheid op het grote gebied van het be oordelen van de toelaat bare chemische stoffen, waar het gaat om bloot stelling van de totale be volking." Besef Want hier is evenals in een aantal andere lan den al geruime tijd het besef doorgedrongen, dat de bevolking op vele andere gebieden dan al leen bodemverontreini ging blootstaat aan de invloed van allerlei che mische stoffen. Hierbij kan worden gedacht aan het toenemende gebruik van chemische stoffen in de levensmiddelenindus trie, de chemische sterili satie van cultuurgron den, de toepassing van bestrijdingsmiddelen op land- en tuinbouwgewas- sen, het intensieve ge bruik van kunstmest (dat soms leidt tot onge wenst hoge nitraatgehal tes in gewassen) en de verontreiniging van ge wassen door gevaarlijke stoffen zoals zware meta len uit door afvalstoffen besmette gronden. De minister zei daarom niet ten onrechte, dat er nog een ontzagwekken de hoeveelheid werk op dit gebied te doen valt. Werk Dit kost. heel veel tijd. Dat blijkt wel uit het feit, dat aan het Verpak kingen- en Gebruiksarti- kelenbesluit van de Wa renwet, dat (nu) 558 pagi na's omvat, ongeveer twintig jaar is gewerkt. Dezè regeling heeft be trekking op alle materia len die worden gebruikt voor de verpakking van levensmiddelen en op alle gebruiksartikelen, die zowel in het gezin als door de industrie worden gebruikt voor de berei ding, samenstelling, be waring transport, opslag en gebruik van eet- en drinkwaren. Hierbij wordt gewerkt met „positieve" lijsten. Dat betekent, dat alleen de ongeveer twaalfhon derd stoffen die in deze lijsten staan, mogen wor den gebruikt en dat alle andere stoffen zijn uitge sloten. Deze positieve lijsten omvatten^ - «en aantal materialen, na melijk: Kunststoffen (twintig aparte soorten); Papier en karton; Rubberprodukten; Metalen; Glas- en keramiek; Keramische materia len en emailles; Glas- en glaskera- miek; Textlélprödukten (bijvoorbeeld het netje om Ardenner ham); Cellofaan; Hout" en kurk. Etiket De nieuwe regeling gaat op 1 oktober dit jaar in. De consument zal dat merken in de etikette ring, bijvoorbeeld in de aanduidingen „voor le vensmiddelen" of „Voor eet en drinkwaren", en bij gebruiksartikelen in aanduidingen als „soe plepel" of „koffiemachi ne". Deze aanduidingen moeten goed zichtbaar, duidelijk leesbaar en on uitwisbaar zijn aange bracht op hét etiket of de verpakking. Voor het overige zal er niets veranderen. Vol gens de heer Aldershoff wordt de nieuwe regeling al enige Jaren nageleefd, omdat de normen in nauw overleg met het be drijfsleven tot stand zijn gekomen, al waren er een paar bedrijfstakken die heel lang hebben tegen gestribbeld. Overigens werden in het Algemeen Besluit van de Warenwet al duidelijke richtlijnen gegeven. In het Verpakkingen- en Gebruiksartikelenbe- sluit zijn nu duidelijke afspraken gemaakt en grenzen gesteld aan het overgaan van (gevaarlij ke) stoffen in levensmid delen. Open Aangezien de ontwikke ling van nieuwe verpak kingsmaterialen nog steeds verder gaat, is het Verpakkingen- en Ge- bruiksartikelenbeslüit opgezet als een „open" systeem. Elke nieuw ver- pakkingsprodukt kan zodoende daarin worden opgenomen, voor zover dat althans uit het oog punt van de volksge zondheid aanvaardbaar is. Het uitgangspunt hierbij is vanzelfsprekend, dat nieuwe produkten moe ten voldoen aan de eisen in het Verpakkingen- en Gebruiksartikelenbe- sluit. Er bestaat geen officiële controle vooraf op nieu we verpakkingsmateria len, zodat het risico dat er „iets" doorheenslipt blijft bestaan. Hierte genover staat dat, zoals de heer Aldershoff het uitdrukt, het bedrijfsle ven bij TNO-CIVO „de deur plat loopt", om nieuwe produkten te la ten onderzoeken op de aanvaardbaarheid voor de volksgezondheid. De nu in het Verpakkin gen- en Gebruiksartike- lenbesluit opgenomen overeenkomstig weten schappelijke inzichten aanvaardbare stoffen, zijn volgens de heer Al dershoff vanuit het oog punt van de volksge zondheid toegestaan. Desgevraagd voegt hij hieraan toe, dat het Ver pakkingen- en Gebruiks- artikelenbesluit zoals elke regeling „naar de huidige stand van weten schap verantwoord is". Daarom ook antwoordt de heer Aldershoff op de vraag of alle stoffen, die momenteel op de positie ve lijsten staan, gegaran deerd ongevaarlijk zijn voor de volksgezond heid: „Ik zou het niet we ten; eerlijk is eerlijk". Voorop Het zegt intussen wel wat, dat ons land met het regelen van deze za ken in de wereld mee voorop loopt Zo richten alle Oosteuropese lan den zich op de Neder landse eisen. Dat betekent, dat deze landen zich ook willen richten op de lijsten met stoffen, die thans wor den gebruikt voor de ver vaardiging van verpak- kings- en gebniiksartike- len en waarvan het uit gangspunt is, als het hiermee in aanraking ko mend levensmiddel geen schade aan de mens be rokkent Indien gegevens bestaan van de invloed van de stof op de mens zelf, dan wordt hiervan uitge gaan. Als de?e gegevens niet beschikbaar zijn, dan wordt gebruikt ge maakt van voederproe- ven met ratten, soms aangevuld met een twee de diersoort. Indien de levens lang met een bepaalde stof in aanraking komt, dan wordt een twee jaar durende voederproef met ratten als uitgangs punt genomen. Indien de mens een kortere perio de met die stof in aanra king komt, dan wordt veelal volstaan met een voederproef van negen tig dagen. Het toepassen van de ge gevens van de dierproe ven op de mens gebeurt met een bepaalde veilig heidsmarge. om op deze .wijze een voor de mens acceptabele dagelijkse dosis te berekenen. Voorts wordt gebruik ge maakt van gegevens uit andere landen. met name uit de Verenigde Staten en uit West- Duitsland. De Actiegroep Bestrij ding Vivisectie „Dieren leed" van de heer J. J. Sengers uit Nijmegen -r- voor de lezers van deze Nieuw adres voor klachten De Reclame Code Com missie (het adres voor klachten over adverten ties in kranten, tijd schriften en reclamefol ders) is verhuisd. Het nieuwe adres is nu Wes- termarkt 2.1016 DK Am sterdam, telefoon 020-257721. Het college van beroep blijft voorlopig nog op het oude adres aan de Paulus Potterstraat 10, 1071 CZ Amsterdam ge vestigd. rubriek geen onbekende is door .de Reclame Code Commissie op de vingers getikt. Gezegd wordt dat de prijs die men aan J. J. Sengers moet betalen om in het bezit te komen van twee anti-vivisectie-, kaarten zo hoog is, dat het vermoeden gerecht vaardigd is dat de heer Sengers financieel be lang bij de actie heeft. Nil J. J. Sengers dit ver moeden niet weerlegd heeft (hij was daartoe verscheidene keren uit genodigd) zegt de Recla me Code Comissle te mo gen aannemen, dat die veronderstelling juist is. Het is dus, om het maar duidelijk te zeggen, pure geldklopperij die weinig te maken heeft met idefr- le motieven. Voorts werd door de Re clame Code Comissie nog een afwijzende uit spraak gedaan over twee advertenties voor thuis werk. De opstellers daar van verscholen zich ach ter „AWW, Postbus 37, 6770 AA Zetten" en .AD, Postbus 6836, Nijme gen". In advertenties voor thuiswerk dienen naam en adres van de adverteerder volledig vermeld worden. Als dat niet gebeurt mag worden aangenomen, dat die adverteerders iets te verbergen hebben. Daarom is het verstan dig daarop niet in te gaan. Hendrika M. van Santen-Cornelissen (psychologe): L Na zonder vooroverleg de bijdrage te hebben gelezen, kwamen m'n bovenburen, de heer en me vrouw K. Schulein, Churchilllaan 169/1, tot dezelfde conclusie, nl.: Pieter Brattinga geeft 't beste weer wat we ervan menen. 2. M'n persoonlijke mening is: nooit reclame zonder dat die de Consumentenbond gepasseerd is ter controle. 3. Het zou jammer zijn om Loekie te moeten missen, maar voor hem alléén kun je de Ster niet in stand houden. (Bijeergebracht door FHV/BBDO).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 13