Een heel erg aardige vrijzinnige vrouw Trouw Te weinig aandacht voor pastoraat bejaardenoorden cantor/dirigent(e) Kernwapens in hervormde synode Synode roept hulp Van der Klaauw in voor vervolgden Iran Dr W. E. Verdonk voorgedragen in Vacature-Strijd Nieuwe boeken UIT DE KERKBLADEN Nog niet helft stemt CDA in Kampen VANDAAG! VOORBIJGANGER Conferenties ZATERDAG 31 MEI 1980 TROUW/KWARTET door A.J. Klei Opeens zie ik haar weer voor me. Een vrouw van middelbare leeftijd met kortgeknipt grijzend haar en een geel-gebloemde jurk aan. Ze is in haar voortuin aan het schoffelen. De vrouw kijkt op, wanneer ik aan de overkant met mijn tante het smallè klinkerpad afloop, dat van de deur van grootvaders huis naar de straatweg leidt. Mijn tante maakt een praatje met haar. Ik kan het gesprek niet goed volgen, het gaat voor de helft in het Gronings. Ze hebben 't zeker ook over mij, want ik word opgepord om te groeten. Gehoorzaam zeg ik: „Dag mevrouw." Na een poosje gaan we verder, naar de kerk waar mijn tante organiste is. Ik moet het orgel trappen. Halverwege kijk ik om naar de mevrouw in de bloemetjesjurk. Ze is weer druk bezig in haar tuin. Ik stoot mijn tante aan en fluister: „Die mevrouw is toch vrijzinnig?" „Hoe zo?", vraagt mijn tante. Ze wacht echter mijn antwoord niet af en vervolgt: „Ze is heel erg aardig, hoor!" ..Dat zal d'r niet veel helpen," denk ik somber. Ik heb immers geleerd dat vrijzinnigen menen in de hemel te zullen komen als ze maar braaf leven, maar dat dit hen lelijk zal opbreken. In de plaats waar ik zelf woon, zijn geen vrijzinnigen, maar dit verhindert onze oude dominee niet, op catechisatie ernstig tegen hun opvattingen te waarschuwen. „Zij hebben geen Heiland van node, zij geloven 't zelf wel klaar te kunnen spelen," heeft hij hoofdschuddend vastgesteld. In opa's dorp wonen wel vrijzinnigen en ik heb uit een gesprek begrepen, dat zijn overbuurvrouw tot hen behoort. Dus, concludeer ik, al doet die mevrouw nóg zo aardig, het zal haar niet baten.. Ik leg de zaak aan mijn vader voor, maar die zegt: „Gelukkig behoeven wij, mensen, dit niet te beoordelen." Tegenwoordig kijken wij elkaar er niet meer zo op aan, of we al dan niet in de hemel komen, we zijn drukker in de weer met de nieuwe aarde, en de scheidslijn loopt niet meer strikt tussen orthodoxie en vrijzinnigheid. Ik weet van gereformeerden, die heel wat liever van doen hebben met een WD-stemmende vrijzinnige dan met een huisgenoot des geloofs die het op de PSP houdt. En omgekeerd zal een linkse vrijzinnige zich aanzienlijk meer verwant voelen met een linkse gereformeerde dan met een mede-vrijzinnige, die graag verklaart dat hij de oude liberale beginselen is toegedaan. Toch komt plotseling, bij het doornemen van een stapeltje kerkbladen, helder en scherp de herinnering aan die aardige vrijzinnige vrouw in een Gronings dorp en mijn jeugdige bekommernis om haar. Dit vindt zijn oorzaak hierin, dat ik viermaal achtereen een lief staal van de aardigheid der vrijzinnigen ontmoet. Vier bladen, het doopsgezind en het remonstrants weekblad, „Kerk en Wereld" van de vrijzinnige hervormden en „Ruimte" van de protestantenbond, bevatten dezelfde bijlage: de VPC-toerustingskrant. De letters VPC staan voor: vrijzinnig protestants centrum voor maatschappelijke toerusting. Zo geschiedt het, dat ik vier keer dezelfde aardige zinnen lees in het op de voorpagina gepubliceerde interview met staatssecretaris mevrouw J. G. Kraaijeveld-Wouters. Dit krijg ik viermaal onder ogen: „Haar rustig formulerende stem klinkt nog na in onze oren. Onze monden pogen de weerklank van haar woorden in een eerste reactie na te proeven." De aardige bedoeling van deze volzinnen stijgt ver uit boven het kreupele Nederlands waarin die bedoeling vervat is en dringt zich dan ook zo krachtig aan mij op, dat ik tante's stem weer hoor: „Ze is heel erg aardig, hoor!" Ik heb de VPC-toerustingskrant terzijde gelegd. Maar de rustig geformuleerde zinnen schemeren me nog voor de ogen en mijn pen poogt het aardige proza van 't VPC na te volgen. In een eerste reactie: dit stukje. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Materieel en op het gebied van de gezondheids zorg is er de laatste Jaren in de bejaardenoorden geweldig veel verbeterd. De aandacht voor de geestelijke verzorging heelt daarmee geen gelijke tred gehouden. Om hierin te voorzien Is gisteren in Utrecht opgericht de Landelijke vereniging van geestelijke verzorgers in bejaardenoorden. ADVERTENTIES in de H. Hartparochie in Arnhem komt per 15 september de funktie van Doel van deze vereniging is, de gees telijke verzorging een volwaardige plaats in de bejaardenoorden te ver schaffen. De verwachting is, dat in het jaar 2000 drie miljoen Nederlan ders tot de bejaarden zullen behoren, dat is dan twintig procent van de bevolking, aldus ds A. Verdoorn, een van de-initiatiefnemers van de nieu we vereniging. Maar ook in de bejaar denoorden wordt met alle comfort ook de eenzaamheid van de oudere mens steeds groter. De nieuwe vereniging wil als gesprekspartner optreden in het con tact met de overheid, de landelijke DRIEBERGEN Vrijdagmorgen 13 juni zal de hervormde synode in Drie bergen de reacties bespreken op het discussiestuk over de kernwapens, dat de synode vorig jaar publiceerde, beze bespreking zal een synode-uit spraak voorbereiden, die in de no- vemberzitting wordt verwacht. Het stuk dat niet alleen het gebruik, maar ook het bezig van kernwapens af wijst, is de afgelopen maanden in de plaatselijke gemeenten druk bespro ken. De zomeizitting van de synode duurt twee-dagen. Donderdagavond staan de nota's over het dopers-gere formeerd gesprek op het agendum. Vrijdagmiddag zal de synode af scheid nemen van dr. A. H. van den Heuvel. stichting voor bejaardenoorden en andere instanties, die zich met de ontwikkeling van de bejaardentehui zen bezighouden. Het mag niet langer zo zijn. dat de geestelijke kant als een soort toegift beschouwd wordt, aldus ds Verdoorn. Ook wil men naar de kant van der kerken toe werken, om die meer te doordringen van het be lang van een goede geestelijke verzor ging. Daarnaast is het ook dè bedoeling van de nieuwe vereniging om een collegiaal overlegorgaan te zijn voor gezamenlijke vorming en toerusting. Tot nu toe werkten deze geestelijke verzorgers meestal op hun eentje. Al leen in Zuid-Holland was de laatste tijd een gezamenlijk beraad gegroeid. Daar werd ook het initiatief geboren om tot een landelijke vereniging te komen. Tot de vereniging kunnen zowel full timers als parttime geestelijke ver zorgers in bejaardenoorden toetre den. Het voorlopig bestuur bestaat uit mevrouw A. den Broeder-Velzel (humanistisch verbond), Agrippina- straat 16, Voorburg, ds F. J. Dun (hervormd), W. de Jonge (humanist), ds A. Verdoorn (gereformeerd) en zus ter F. Weterings (rooms-katholiek). vacant. Hij/zij zal, naast het leiden van het jongeren- en het liturgiegroepkoor, ook een superviserende taak t.a.v. de andere koren hebben (rouw- en trouwkoor, jeugdkoor). In deze parochie is gekozen voor een Nederlandstalige liturgie, waarbij goede liturgische muziek mede als ge meenschapsvormend wordt gezien. Honorarium volgens geldende normen. Inlichtingen bij de huidige cantor A. de Keijzer, 085-513146 en sollicitaties te richten aan J de Grauw, Noordelijke Parallelweg 22, 6814 DT Arnhem, tel. 085-423725 KAMPEN CHRISTELIJKE AKADEMIE VOOR EXPRESSIE DOOR WOORD EN GEBAAR Per 1 augustus zoeken wij docenten Voor de volgende vacatures: Dramaturgie 11 uur Tekstzegging (Proza en Poëzie) 8 uur Houdingcorrectie 17 uur Muziekexpressie 12 uur Zang 10 uur Logopedie 10 uur Op prijs wordt gesteld indien uit de sollicitatiebrief blijkt, welke visie de sollicitant heeft dp het christelijk karaktèr van de akademie. Sollicitaties zo spopdig mogelijk te richten aan de Akademie, Oude straat 216, 8261 CA KAMPEN (tel. 05202 - 20898). Van een onzer verslaggevers LEUSDEN Het moderamen van de gereformeerde synode heeft minister Van der Klaauw gevraagd, de ernsti ge bezorgdheid van de gereformeer den te delen om het lot van de episco paalse christenen in Iran. Begin mei werd de zoon van de bis schop om het leven gebracht en vorig jaar een van de weinige geestelijken, die de kerk heeft. Ook op anderen werden aanslagen gepleegd. Het alge meen diakonaal bureau heeft alle ge meenten gevraagd, te bidden voor Iran, de kerk van Iran, alle mensen die daar gevangen zitten of vervolgd worden en de mensen van zending en werelddiakonaat die er nog werken. In 1961 begon een nauwe samenwer king tussen de gereformeerde kerken in Nederland en de episcopaalse kerk in Iran op het terrein van de training van blinde, jonge boeren. Dat werk moest vorig jaar worden afgebroken. De Nederlandse medewerkersfamilie moest Iran verlaten en de boerderij werd genaast. ADVERTENTIES boekennieuws Pro», dr B. Goudzwaard SCHADUWEN VAN HET QROEI-QELOOF 132 blz 18.75 Duidelijk komen aan de orde de negatieve aspec ten van de westerse welvaartseconomie. De au teur probeert wegen aan te wijzen voor een verantwoord beleid en leven „Vakgenoten maar ook met-vakgenoten zullen in tiet 6o#k/e vete stimulerande gedachten vinden. (Wending) Dr. P. W. Hulzenga DE ONDERNEMINGSRAAD 84 blz 10.25 Inslrument van hervorming en medezeggenschap. Dit boek bespreekt de functie en de mogelijkheden van de ondernemingsraad aan de hand van het wetsontwerp van 1976. Een helder geschreven boekje van belang voor iedere bedrijtsgemeen- schap Ör. T. P. van der Kooy MAATSCHAPPIJ IN BEWEGING 416 blz I 28.75 Oe auteur, geeft zijn vis>e op knelpunten in de J Lanter MENSWAARDIG BESTAAN 2e druk. 164 blz.. 19,75 Motiet en doel van sociale actie De oud-voorzitter van het CNV geelt zijn visie op het streven naar een maatschappij waann ieder mens tot zijn recht kan komen. „De auteur ia er oi in geslaagd zijn visie op een bevalleh/ke en boeiende wijze re vertolken (Eeonomlach an Sociaal tl|dachrlft.) Varkrifgbaar in de boekhandel 0532] KOK KAMPEN OEKUMENISCHE REISSTICHTING „THACIR" De belevenis van Israél mag u niet missen! Wij brengen u optimaal verzorgde rondreizen (o a 4-sterrenhotels-nederlands sprekende gidsen etc.) waarin alle aspecten van „het land" aan de orde komen Verder unieke rondreizen in Egypte (met en zonder Nijlcruise) Turkije - Grlekenlond/Rome Alle reizen het gehele jaar door Vraag geheel vrijblijvend onze brochure. Thaclr, Europalaan 14, 3S44 AV Harderwijk. Tel.: 03410-21999. (U mag ons ook 's avonds en op zaterdag bellen. Wij zijn maar klein, daarom moeten we beter ons best doen!). waarin opgenomen: De Rotter dammer, met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagae Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur ing. O. Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 iele* 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekenmgnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Wegtblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) lel 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOÓRO/OOST-NEDERLANO (abonnementen en bezorging Postbus 3 8000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen- Per maand 16.98 Per kwartaal 50.95 Per half |aar 101.90 Per jaar 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag Op zondag van 18-20 uur lelef 020- 913456 Opgave mim-advertenties lel 020-936868 of schriftelijk aan Mmt-Adv afdeling, postbus 433 - 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schnf- telijk aan onze Amsterdamse adressen AMSTERDAM (ANP) Dr W. E. Verdonk. docent ethiek te Leiden, wordt voorgedragen ter vervulling van de vacature van prof. dr Kr. Strijd aan de theologische faculteit van de universiteit van Amsterdam. De faculteitsraad heeft gisteren de overeenstemming, die het faculteits bestuur had bereikt met de commis sie Theologisch Wetenschappelijk Onderwijs (TWO) van de Nederlandse hervormde kerk, bekrachtigd. Dr Strijd trad op 1 september 1976 af als gewoon hoogleraar (en tevens bij zonder hoogleraar vanwege de Neder landse hervormde kerk) in de bijbelse godgeleerdheid, de christelijke zede- kunde. de praktische godgeleerdheid en het hervormd kerkrecht. Dr Verdonk, geboren in 1928, is we tenschappelijk hoofdmedewerker vanwege de NH kerk in de christelij ke ethiek en apostolaat aan de theo logische faculteit van de rijksuniver siteit te Leiden. In een verklaring zegt de faculteits raad dat de bereidheid om op dit moment tot deze beslissing te komen vooral bepaald is door de druk van omstandigheden, die een verder voortduren van deze vacature onver antwoord maakten. De raad betreurt dat de bestaande problemen niet eer der en niet op een andere wijze, „vol gens de overeengekomen gedrags lijn", opgelost konden worden. Thomas Merton een korte levensbe schrijving van het veelbewogen leven van deze monnik, mysticus, schrijver. vredesstrijder, die in 1968 overleed door James Forest. Uitg. Gottmer (Haarlem), 88 blz. met 17 foto's. Verslag van een ontdekkingsreis naar Franciscus enkele patronen uit het denkweefsel van een geeste lijk leider, door Hans Sevenhoven. Uitg. Gottmer (Haarlem) 173 blz. 15,90. IN DE TIJD DER CATASTROFEN K. E. H. Oppenheimer over mogelijkheden en grenzen van VERZET De auteur laat tijgenoten spreken over de ervaringen, gebeurtenissen, voorvallen die hun leven bepaald hebben, hun zorgen en angsten, hun moed en weerstandsvermogen. De mens hoort zin te stichten in de gruwelijke onzin, de absurditeit der geschiedenis, neen te zeggen tegen haar geweld, de fataliteit, de dictatuur der gebeurtenissen Samen met tijdgenoten zoekt de auteur naar „gaanbare wegen in gevaar", hóe we onze integriteit kunnen bewaren, het „mens waardige leven". ^g go (verkrijgbaar in de boekhandel) Postbus 84176, 2508 AD s-Gravenhage Classicaal Kerknieuws is de naam van het vernieuwde kerkblad van de gereformeerden in de Achterhoek. Eindredacteur Bert Aalbers doet ver slag van een regionale avond, die de Kamper theologische hogeschool in Aalten belegde. Dr. A. Dekker vertel de daar: De theologische studie is „in": vorig jaar werden meer dan- 70 nieuwe stu denten ingeschreven. En net als de maatschappij is ook de studentenge meenschap veelkleurig; dat varieert van jongelui van Youth for Christ tot uitgesproken maatschappijkritisch. Geen van hen laat zich zijn christen zijn ontzeggen. Niemand wil afbre ken. allemaal willen ze bouwen aan ,de gemeente. Onlangs werd een stu- dieblok van 2 weken over het thema: „Christelijk geloof en politieke partij keuze" afgesloten met een toets. Tot mijn verbaiing, aldus dr. Dekker, kwam daarbij een stemadvies uit de bus met als resultaat: deel: aarze lend en zeer kritisch CDA (men heeft het gevoel dat de C te weinig functio neert); kritisch PvdA (vanwege abortuswetgeving en de arrogantie van de macht);kiest radikaal: PPR of PSP. De andere helft, van „bijbel- groep" tot „links-radlkaal" laat z'n keuze afhangen van de vraag of het aktieprogram overeenkomt met de eigen evangelische bezieling. Men heeft niet automatisch vertrouwen in een partij of een leider Opvallend was dat geen van hen een goed woord over had voor GPV of SGP. Dat zijn de feiten, daar moet u rekening mee houden: stemt CDA, de meerder heid is niet van plan daarop te stemmen. Eenheid Ds. M. P. van Dijk in het confessio neel-gereformeerde maandblad Credo: Wel, er is tegenwoordig een tendens aanwezig om, gezien de grote ver schillen in de geloofsvoorstellingen die zich voordoen, zich te beroepen op Paulus en dan met name op 1 Cor. 12. Men wijst er dan op dat het geloof heel verschillend beleefd wordt maar dat dit de eenheid niet uitlsuit. Moe ten wij niet in gesprek met elkaar blijven, elkaar dienen met onze ver schillende geloofsbeleving? Heeft de een de ander niet nodig? Is het niet levensnoodzakelijk voor de kerk dat er verschillen zijn? Een lichaam met enkel ogen of enkel handen is toch een monstrum! Tot op zekere hoogte kunnen wij met bovenstaande rede nering wel meegaan: inderdaad, ieder beleeft zijn geloof weer anders. Geen twee mensen zijn in dit opzicht gelijk. Maar geloofsbeleving is nog wat an ders dan geloofsvóórstelllng. Geloofs voorstellingen hebben betrekking op de inhoud, op wót men gelooft, op de boodschap van het evangelie, op het evangelie van de mensenzoon. Nu weet ik wel dat er ook op dit terrein verschillen kunnen zijn die de kern, het wezenlijke van de boodschap niet raken. Er zijn evenwel verschillen die de kern wel degelijk eraken. Kan men zich in dit geval op 1 Cor. beroepen? Geen sprake van. Wie de boodschap van het evangelie bestrijdt en looc hent valt daarmee buiten de eenheid van de kerk door Paulus zo sterk benadrukt. Lees 2 Joh. 10: indien „ie mand deze leer niet brengt, ontvangt hem niet in uw huis en heet hem niet welkom". Een ding is duidelijk: men moet uitgaan van de vraag, Welke eenheid, met wie en waarin. Kerk als kloek Ds M. P. van Dijk vindt een mede stander in de Groningse priester (en actief in de basisbeweging) Herman Verbeek al bestaat er wel gegronde reden tot vermoeden, dat beide heren de vraag, wie „de boodschap van het evangelie bestrijdt en daarmee bui ten de eenheid van de kerk valt" geheel verschillend zullen beantwoor den. In Uittocht, het blad van de basisbeweging, gaat Herman Ver beek namelijk in op de vraag van Albert van den Heuvel, of er in de basisgroepen ook plaats is voor VVD'ers. Verbeek. (Van den Heuvel) wil een kerk als een kloek. Hoe verhoudt zich dat tot uit tocht, ecclesia, scheiding, scheuring, conflict, dialectiek zonder welke waarheid en vrijheid steeds weer ge vangen dreigen te worden binnen de status quo? Is de pijn van de opposi tie dan zo ondragelijk? Is de burger lijkheid zo week dat je sussend en blussend moet verlammen? Alsof niet tallozen jaar aan jaar in de ker ken stikten, steeds dieper meegezo gen werden in het moeras van de nietszeggendheid, de leugen, de pro gramloosheid en het zwijgen. V. d. Heuvel zegt ruimte te hebben voor elk conflict, hij is nooit bang voor spanningen. Voor zo iemand word ik bang. Heeft hij wel ruimte voor ook meer één echt conflict? Messiaanse bevrijding is een sidderende opgave. Spaar ons voor de ideologie van de valse oekumene, Gods eigen graf Is het hovaardig om niet met bepaal de christenen, met de machtige chris tenen, in dezelfde kerk te willen zit ten? Wie gooit wie er uit? Zijn het niet juist de sterksten en invloedrijksten; de voorste banken dus. die met hun eeuwig gelijk en hun overmacht, 'van Gods wege geschonken', sinds eeu- Voflf litter 'OPLOSSINGEN' Na Pinksteren gaan Petrus en Johannes dus„gewoon" naar de tempel om te bidden. Ook de mededeling die erop volgt is niet ongewoon. Ze komen langs een man die verlamd is vanaf de schoot van zijn moeder, vanaf zijn geboorte du Er wordt bij gezegd hoe hij daar kwam. Iedere dag wordt hij naar dt poort, die de Schone genoemd woijpp»"' gedragen om daar te zitten en aalmoezen te vragen van de mense die de tempel binnengaan. Het „gewone" spreekt hier z'n eigen Iedere dag is er iemand of zijn er mensen die hem naar de tempel dragen en iedere dag zit hij daar, etter bekende figuur. Ik herinner me het™ beeld uit het verre oosten. Ik denk terug aan die spoorwegovergang in Dj akarta, waar de verlamden en gebrekkigen zich tussen de wachtende auto's bewogen en hun vaak misvormde handen naar je uitstaken. Bédelen is één ding, mas 't k bédelen omdat je misvormd bent, door welke oorzaak ook, is iets onverteerbaars. Misschien moeten ons inleven in het leven van zo RER iemand. Waarvoor leef je dan, of zot IjLl zo iemand de vraag naar de zin van zijn bestaan niet kennen? Misschie j.j- dan een troost, maar niet minder mensonterend. En hier ligt dan meteen de spanning van het verhi Petrus en Johannes op weg naar de tempel, volgens regel en maat, en hlf£. deze man, wiens bestaan op zichzelJ J een schreeuwende vraag is aan die J regel en die maat. De regel en de maat van de vroomheid en de regel de maat van de diepste ellende stot« hier op elkaar. Er zijn allerlei „oplossingen" voor dit probleem gebeurd. Je kunt 't die mensen verbieden om zo aan de openbare w te verschijnen, het is immers „geen gezicht" en het schaadt de reputatie van je samenleving. Een andere oplossing is: de vromen sluiten hun ogen en loven God. Als beide „oplossingen" niet de diepste onrusl in ons hart opwoeien kunnen we beter met alles ophouden. Jrroo nisch blijve leme 8 NV. net «n l «na taat :gii jftii wen miljoenen en miljoenen in de kerk gesleept hebben en uit de kerk gedrukt? De keuze tegen een kerk van Carter, Giscard, Strauss. That cher, Luns, Tlndemans, Van Agt is een keuze vóór de velen die verwaar loosd over het hoofd gezien en klein gehouden zijn. Het is ook een keuze voor jezelf, waar je lijdt onder hun bevelen en bestellingen. Er is geen heilige Naam als allemansvriend. Er is geen Naairi die door mij of wie dan ook kan worden opgeëist. Maar er is, beste v.d. Heuvel, wel een pastorale ervaring die niet lijmt wie is geschei den, niet verbloemt wie is ontrecht, niet vasthoudt wie een nieuwe weg moet gaan. Wee de mens die vijanden wil maken. Zeven maal wee de mens die de vijand niet wil zien. Bijbelliederen De gereformeerde bond publiceerde onlangs een rapport, waarin ook de bijbelliederen uit het Liedboek voor gebruik in de eredienst worden afge wezen. Ad den Besten daarover in Woord en Dienst: Mijn vraag is: waarom worden derge lijke bezwaren tegen bepaalde liede ren Juiste of onjuiste, daar gaat het niet om zo gemakkelijk over de rubriek als zodanig uitgebreid? Dat 'in de bijbelliederenverzameling als geheel centrale bijbelse noties niet voldoende tot hun recht komen', mag toch niet als bezwaar tegen de liederen afzonderlijk worden inge bracht' Nu noemt de commissie een 27-tal liedteksten die 'toch een posi tieve waardering vonden', waarom worden dan niet althans déze ten gebruike in de eredienst aanbevolen? Opmerkelijk is trouwens, dat zo'n 50 van de 115 bijbelliederen zelfs niet worden genoemd, terwijl er daaron- der diverse zijn die niet alleen graag gezongen worden, maar waarvan het mij bovendien zou interesseren, wat de GB ertegen in te brengen kan hebben: 4. 15, 21, 30. 33. 38, 47, 79, 87. 102. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Hengelo: P. S. A. Left te Gendt-Lent; te Appelscha (1 F. W. G. den Arend te Odoom-i thermond. Aangenomen de benoeming tot toraal medewerker aan de Philat phiatehuizen te Nunspeet: L. Nieuwpoort te Huizen (NH). Bedankt voor Dinteloord: H. Stroe te .H. L Ambacht. Afscheid op 1 juni: van Voorschot* W. G. Meijering wegens emeritaat. GEREF. KERKEN Beroepen te Eernewoude: A. F. Kle te Pieterburen. Aangenomen naar Utrecht-Centra (met speciale opdracht): H. W. Wieri te Heiloo. Bedankt voor Almelo, Nijverdal voor Sliedrecht: M. J/Heule te Spij GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Katwijk en Valkenbufc; (ZH): F. van de Pol, kand. te Kampef> Neven/Noordmans Drs. G. W. Neven, wetenschappeli medewerker aan de theologische l geschool van de gereformeerde ki ken te Kampen, hoopt vrijdag 6 ju tot doctor in de godgeleerdheid promoveren bij prof. dr. J. T. Bak kt hoogleraar aan die hogeschool. Di Neven promoveert op twee studi over de bekende hervormde theoltx dr.' O. Noordmans; deze studies h ten: „Tijdgenoot en getuige" en de speelruimte van de Geest" (d« werken worden uitgegeven door Ko te Kampen). Drs. Neven houdt zich geruime tijd met de theologie v! Noordmans bezig; hij maakt ook dt uit van de redactie die Noordmai - werk opnieuw uitgeeft. De verbc denheid met zijn geboorteplaats Le kerkerk brengt drs. Neven tot uitii in de volgende, bij zijn proefschri gevoegde stelling: „De in Lekkerke geconstateerde verbinding van I V terst gevaarlijke stoffen met bodei lagen en grondwater kan, door ei 1 akkumulatie van effekten van b demverontreiniging, van een beper milieuschandaal tot een milieuran leiden, welke de drinkwatervoorzi ning van de gehele Krimpenerwaai in gevaar brengt." Waar waren we gebleven? LC0 jongerenweekend over verschillend manieren van omgaan met de bijbe m.m.v. een bijbelwetenschapper (d C. J. Labuschagne), een fundament list (Eduard Verhaagen), een femini tisch theologe (Wina Bakker) en éi materialistische bijbeluitlegger. 13-1 juni, Boszicht, Beilen. Inf. en opg. t< 03438-6341. Hoe stap je in een nieuwe relati< voor mensen die terecht zijn geko men in een nieuwe gezinssituatie, 13 14 juni, Kerk en Wereld, Driebergei (tel. 03438-2241) Nooit te oud Voor oudere rel gieuzen die bij willen blijven, 14-2 juni, De Essenburgh, Harderwijk (te 03413-841). Gezond leven, voor 60-plussers, 13 juni, Ons Erf, Berg en Dal (t« 08895-1744). (Herhaling: 11-15 gustus).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2