Verstandige beleggers eten inmiddels van drie walletjes tegelijk Huisvesting uitenlanders ommer en kwel' Waarom u voor een geldlening beter naar een bank zoals de NMB kunt gaan. m Rorento maakt beleggen in obligaties weer aantrekkelijk IA hogeschool komt net vergasser oor houtafval boren op eland Uder in studie /as De NMB denkt met u mee. 1 'Na verkiezingen streven naar centraal akkoord' 'Onderzoek milieu voor werk begint in Marnewaard' Kamerleden willen goud Ned. Bank voor edelsmeden Schiphol blijft bij vijfde baan Fiscaal voordeel Wat mag u nog meer van uw belegging verwachten U bepaalt zelf hoogte en tijdstip van uw uitkering Heeft u een paar centen vrij voor belegging? Voeg de daad bij het woord 1 I I I dOERDAG 29 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ;n-« onze parlementsredactie I HAAG Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) is de Tweede Kamer bijzonder somber over de mogelijkhe- die de overheid heeft om buitenlandse werknemers aan ironing te helpen. t parlement acht men de huis- jigssituatie van de buitenlanders 'n|inderheden in het algemeen er ran „kommer en kwel", waar j iets aan gedaan moet worden. •raan gedaan kan worden is ech- e grote vraag, waar de woord- ers van de grote fracties en lecretaris Brokx nog niet uit tit bleek gisteren in een com- ;adering over deze proble- zet discussie amer sprak over een brief van de vaifcecretaris, waarin deze een !VQ i van het te voeren beleid uit- De Partij van de Arbeid had n goed woord voor over, om- PvdA-Kamerlid Muller van J,daarin geen spoor van beleid" will te ontdekken. Zij achtte dat ndalig". oordvoerders van de WD en het meenden, dat de brief slechts rorden gezien, „als een aanzet rjf, discussie" (Dijkman, CDA). Zij de staatssecretaris echter, dat 'oor nu het initiatief had ge- De regeringsfracties ver- nafien. dat Brokx dit najaar met oortimmerd beleid komt. s Brokx is te laat vastgesteld, gastarbeiders niet tijdelijk, in NSCHEDE (ANP) Op de dfchnische hogeschool Twente een reactor ontwikkeld die loutafval kan omzetten in 'Si :hoon brandbaar gas. Een ge- liddeld houtbewerkingsbe- rijf kan dankzij deze vergas- r voordeliger aan de benodig- energie komen, want de kos- van de reactor kunnen in jaar tijd worden terugver- Het voordeel van het ingssysteem is boven- dat het afval niet hoeft te len verwerkt. De THT be leert nog. hoe de reactor worden gebruikt voor de jassing van kolen en huis- idafval. ontwikkeling van deze ver- tsser vloeit voort uit een stu- van ir M. J. Groeneveld. Hij d udeert deze week af op het iderwerp en brengt zijn stu- eresultaten meteen in de aktijk. Groenveld heeft na- in elijk zelf een bedrijfje ge biecht dat zich gaat toeleggen de produktie van vergas- rs. Dit initiatief is mede mo- el slijk gemaakt door een ont- ze ikkelingskrediet van het mi- Isterie van economische iken. eerste instantie biedt de fir- die een dochterondeme- ing is van de Machinefabriek inzaai, werk aan zes men- Dit aantal zal binnen enke jaren kunnen uitgroeien tot ngeveer twintig. Het bedrijf :ht zich niet alleen op de Ne- erlandse markt maar zoekt ok elders in Europa afzetmo- slijkheden. Zelfs wordt al ge acht aan export naar Ameri- a. Bij het bedrijfsleven be- taat volgens de THT forse be- ingstelling voor de vergasser. onze parlementsredactie HAAG De Waddenvereniging ng, dat het boren naar gas onder land ernstige gevolgen heeft milieu en landschap. In een tele- i aan de Tweede Kamercommis- oor de Waddenzee maakt de mili- :anisatie zich bezorgd over een *'e opdracht van het kabinet aan mbtelijke werkgroep, die zich al aar lang buigt over de omstreden plannen van de Nederlandse oliemaatschappij (NAM). ministerie van economische za- bevestigt dat de opdracht is „toe- itst." Woordvoerder Dogterom de Waddenvereniging: „Dat bete- gewoon, dat de werkgroep de lijkheid „schuin boren" maar vergeten. Schuin boren is uit •ogpunt van milieu en landschap aantrekkelijker, omdat er dan op het eiland zelf, maar vanuit gas wordt gewonnen. Er blijft echter wel een deel van het gas pitten, en daar wil het ministerie van weten." Woordvoerder van het ministerie ijdt dat „de werkgroep alleen maar advies mag geven over echt boren" (oftewel boren op dand zelf). De ambtelijke werk- heeft zich, na interne menings- millen. tot het kabinet gewend „werkbaarder opdracht" te en. Economische zaken: „Het is niet waar. dat de commissie te i heeft gekregen: u moet ervan *n dat de volledige hoeveelheid angeboord moet worden. De ver ende belangen (milieubehoud, iebeleid) zullen nog worden al gen. Nederland zouden blijven, maar in tegendeel hun gezin laten overkomen en zich hier vestigen. Dit onverwacht grote saldo buitelnlanders zorgt, zegt Brokx, voor een grote druk op het woningtekort. Op het ministerie gaat men ervan uit, dat het aantal personen, dat kan wor den gerekend tot de etnische minder heden, over twintig jaar rond de een miljoen zal liggen. Het aantal buiten landse werknemers daaronder zal, met hun gezinnen, omstreeks een half miljoen bedragen. Brokx gaat ervan uit, dat deze bijzon dere troepen woningzoekenden via het normale huisvestingsbeleid moe ten worden geholpen. „We gaan er geen aparte huizen voor bouwen, dat zou de spanning en onder het volk alleen maar vergroten". Op dit punt kan de staatssecretaris rekenen op de steun van de regeringsfracties. De Kamerleden voelden zich een beetje onthand door het feit dat er nu wel een rapport van alle departemen ten is, over de huisvesting van buiten landse werknemers en een brief van Brokx, maar dat een standpunt van het kabinet over het te voeren beleid nog ontbreekt. De Kamerleden gaan ervan uit dat de huisvesting van de buitenlanders zeer slecht is. CDA-woordvoerder Dijkman meende dat bij goed onder zoek weieens zou kunnen blijken dat hun situatie vergelijkbaar is aan die van het eind van de vorige eeuw in heel Nederland. Een duidelijk beeld daarvan is er echter niet, reden voor de Kamer om unaniem aan te drin- genop goed onderzoek. ADVERTENTIE Geld lenen lijkt zo makkelijk. Toch is het beslist geen eenvoudige zaak. Zo'n lening moet passen binnen de financiële mogelijkheden die u heeft En een té zware verplichting mag 't natuurlijk nooit worden. Kies daarom voor een vertrouwde bank zoals de NMB. De mensen denken er daadwerkelijk met u mee en probe ren in overleg met u de meest ideale regeling te treffen voor het geld dat u tijdelijk nodig heeft Overigens: ook als u geen NMB- privérekening heeft bent u welkom. Maar dat spreekt vanzelf. Persoonlijke lening. Meestal gebruikt voor duurzame aan schaffingen zoals nieuw meubilair, een boot, een caravan of een auto. U betaalt vaste maandtermijnen (bijvoorbeeld 24,36 of 48), zodat u precies weet waar u aan toe bent. U kunt het zo uitrekenen dat de lening is afgelost op het moment dat uw auto aan vervanging toe is. Woningkrediet. Bestemd voor verbouwing, verbetering en onderhoud van uw woning: nieuwe keuken of badkamer, centrale verwarming, of bij voorbeeld isolatie. Meestal gaat het hier om nogal grote bedragea Daarom kunt u ook wat langer doen over het aflossen: bijvoorbeeld 96 maanden. Bij een bank zoals de NMB bent u altijd verzekerd van een vertrouwd advies, van een verantwoorde lening. Doorlopend krediet Handig als geldvoorraadje voor onver wachte uitgaven of als alles tegelijk komt, zoals tandartsrekeningen, belastingaansla gen en de kosten van een 'tussendoor' vakantie. In overleg met de NMB bepaalt u de hoogte van het krediet U kunt er dan elk moment over beschikken. Steeds opnieuw. Ook over het bedrag dat u al hebt afgelost U betaalt alleen rente over het opgenomen bedrag. Folders bij elk NMB kantoor. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK UTRECHT (ANP) De vakbeweging moet volgend jaar, als de Kamerver kiezingen achter de rug zijn, streven naar een centraal akkoord met de werkgevers. Met een ander kabinet, dat ook een wezenlijk ander beleid wil voeren, moet het mogelijk zijn om tussen werkgevers, werknemers en overheid afspraken te maken over zaken als de ontwikkeling van de werkgelegen heid, lonen en winsten. Zo'n centraal akkoord is hard nodig om te voorkomen dat er in 1981 een verdere verharding plaatsvindt van sociaal-economische verhoudingen in ons land met alle gevolgen vandien. Dit stelt voorzitter J. Brouwer van de dienstenbonden FNV in de „Bonds- krant", het orgaan van zijn bond. Volgens Brouwer is de opstelling van de vakbondsleden in de havens van Rotterdam, die in weerwil van de loonmaatregel actie willen om de loo neisen af te dwingen, geen incident van plaatselijke aard. Mensen krijgen steeds meer in de gaten dat de loonmaatregel hen geld kost, zonder dat daar wat tegenover staat. Hierdoor zullen onlustgevoe lens de kop opsteken, en niet alleen in de havens, zo meent Brouwer. De dienstenbonden zullen zich in dit verband achter hun leden scharen als die actie willen om de eisen uit het arbeidsvoorwaardenbeleid binnen te halen. DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren met de stem men van de oppositie tegen een motie van de CDA-ers H. C. Couprie en E. Eversdijk aangenomen, die de regering vraagt met de drainagewerk zaamheden in het militair oefenter rein Marnewaard in de Lauwersmeer te wachten tot een onderzoek naar de gevolgen voor het milieu is afgerond. Bij het debat van vorige week. dins dag zegde staatssecretaris Van Eeke- len van defensie toe, met de „zware, militaire" werkzaamheden te zullen wachten tot de uitslag van dat onder zoek bekend is. Het CDA nam het zekere voor het onzekere en diende een motie in om er van op aan te kunnen, dat de afwateringsactivitei ten tot die „zware" werkzaamheden gerekend zouden worden. Motie Tweede Kamer: Een motie van het WD-kamerlid A Ploeg werd eveneens aangenomen. Ook hier stemden de linkse partijen tegen. Ploeg vroeg de regering de Kamer regelmatig op de hoogte te houden van de inrichtingsplannen voor het Lauwersmeergebied. Twee moties van de oppositie, één van mevrouw J. J. Lambers-Hacque- bard (D'66) en één van Van den Bergh (PvdA) haalden het niet. De rege ringsfracties en de kleine rechtse par tijen stemden er tegen. Mevrouw Lambers wilde dat de rege ring haar aanvraag voor een aanleg- vergunning voor de Marnewaard zou opschorten en zich opnieuw zou gaan beraden. Van den Bergh eiste, dat met alle werkzaamheden zou worden gewacht totdat de nog lopende on derzoeken zouden zijnafgerond. Zijn fractie stemde toch tegen de motie Couprie-Eversdljk, omdat die weliswaar het drainage-onderzoek wil afwachten, maar de .principebeslis sing dat de Marnewaard militair oe fenterrein moet worden niet wil aan tasten. DEN HAAG (ANP) De WD- Tweede-Kamerleden Nijpels, Joekes en Portheine hebben de ministers Van der Stee (Finan ciën) en Van Aardenne (Econo mische Zaken) gevraagd, of een klein gedeelte van de goud voorraad van de Nederlandse Bank niet tegen een lagere prijs dan op de goudmarkt ter beschikking kan worden ge steld van de goudverwerkende industrie in ons land. In schriftelijke vragen willen de WD'ers van de bewindslie den weten of die voelen voor het door de Italiaanse overheid ingevoerde systeem waarbij een deel van de goudvoorraad ter beschikking wordt gesteld van de goudverwerkende in dustrie. De liberalen stellen de minis ters voor om vijfhonderd van de in totaal 1.367.680 kilo van de goudvoorraad van De Ne derlandse Bank. die geen rente opbrengt, ter bewerking aan de edelsmeden te geven. Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL De directie van Schip hol wijst het voorstel van de regering om de vierde baan te draaien af en blijft bij haar standpunt, dat er een vijfde baan moet komen. Dit blijkt uit een officiële reactie op het struc tuurschema burgerluchtvaartterrei nen, die gisteren bij de raad voor de ruimtelijke ordening is ingediend. Volgens de directie is in het struc tuurschema van de regering „doelbe wust toegeredeneerd naar de politiek aantrekkelijke keuze voor een ge draaide vierde baan." Zij noemt de argumenten daarvoor dan ook on juist. Dat een gedraaide vierde baan 110 miljoen goedkoper zou zijn dan de aanleg van een vijfde baan vindt zij „volstrekt ongeloofwaardig". Ook betwist zij de regeringsprognoses van veertig miljoen passagiers in het jaar tweeduizend. De directie zelf komt op maar 25 miljoen. Daar door alleen al zou een beslissing over de aanleg van een tweede nationale luchthaven in de Markerwaard niet vijf maar min stens vijftien jaar kunnen worden uit gesteld. Zij bestrijdt voorts de stelling in het structuurschema, dat de aanleg van een vijfde baan 2,5 jaar langer zal duren dan het draaien van de vierde baan. In belde gevallen zal, volgens de directie, een nieuwe baan niet voor 1988 in gebruik kunnen worden geno men. Daardoor zou ook het bezwaar van de grotere geluidshinder wegval len. Juist in die Jaren zal een belang rijke vermindering van het lawaai tot stand gaan komen als gevolg van vernieuwing van de luchtvloot door geluidgecertificeerde toestellen. Volgens de directie is de capaciteits vergroting door de aanleg van een vijfde baan in het structuurschema onvoldoende aan de orde gekomen. Een onderzoek van het nationaal lucht- en ruimtevaartlaboratorium heeft, aldus de directie, aangetoond, 'dat de vergroting niet twintigduizend maar zestigduizend vliegtuigbewe gingen per Jaar bedraagt. Het forum van de Stichting Geluids hinder komt vanavond bijeen om te praten over de reactie van Schiphol Eerder heeft de stichting laten weten vierkant achter de regeringsplannen te staan. De gemeente Amsterdam zegt dat een definitieve keuze pas gemaakt kan worden als precieze cijfers over de te verwachten geluidshinder be kend zijn. ADVERTENTIE Met de Beleggersgiro-rekening van Rorento opent ook u die mogelijkheid. De 'Beleggersgiro'combineert de charmes van een aan deel met de vaste rente-opbrengst van 'n obligatie. En voegt daar de flexibiliteit van een spaarrekening aan toe. Op een Beleggersgiro-rekening stort u geld, dat door Rorento (een initiatief van de bekende Robeco-groep) wordt belegd in eersteklas obligaties. Die obligaties leveren rente op en die rente wordt door Rorento zo winstgevend mogelijk opnieuw belegd. Zo ziet u de waarde van uw belegging gestaag groeien. dc nieuwe naam voorde Aandelen-girorekening In tegenstelling tot een gewone spaarreke ning wordt de rente die u op Rorento maakt, niet 'wegbelast'. Over 1980 èn 1981 zullen de Rorento- inkomsten geheel belastingvrij zijn. Na die twee jaar betaalt u belasting over hooguit 6% van uw Rorento-bezit Ook 'netto' is Rorento dus een interessante zaak. Rorento mikt op mensen die de zeker heid zoeken van een regelmatig rendement. Terwijl u daarnaast toch de mogelijkheid houdt van (bescheiden) koerswinsten. Om u een idee te geven: iemand die zes jaar geleden een bedrag van f 100,- in Rorento be legde, zag dat bedrag aangroeien tot f164,-. Het leeuwedeel van die groei, namelijk f 48,- kwam uit rente verdiend met obligaties. De rest was koerswinst. Vanzelfsprekend bepaalt u zelf hoeveel u wilt 'inleggen' en wanneer. Wilt u contante in komsten uit uw belegging, ook dan bepaalt u zelf hoeveel u opneemt en wanneer. Aan deze opnames zijn geen kosten ver bonden, zolang u niet meer dan 10% per jaar van uw bezit 'verzilvert'. Dan is de nieuwe Rorento- Beleggersgiro een interessant alternatief. Al voor f 100,- kunt u een rekening openen. Voor uzelf of als investe ring in de toekomst van uw kinderen. Het woord is aan u. Stuur deze bon in een open ongefrankeerxle envelop aan Rorento, Afd. 655. Antwoordnummer 1957.3000 VB Rotterdam en u ontvangt kosteloos aLle informatie. Dit is mijn adres: de heer/mevr./mej. voorletter» PI adres Q woonplaats^ postcode f (a u.h in bloklcttcn») Bellen kan ook: 010-650711. toestel 15"

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9