Bram Vermeulen heeft de toekomst Veel minder tv van de Spelen Kindertheater zoekll nog steeds kwaliteit Artistieke films maken! kans op meer subsidii Scott Chamberlin: artistiek-pretentieloos Met nieuw pop-muziektheater in Holland Festival Van 148 naar veertig uur Popdagen Westkust-kunstenaar Nieuwe boeken DONDERDAG 29 MEI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET DO door Stan Rijven TIEL Was Neerlands Hoop als produkt voor twee artiesten meer dan de afzonderlijke delen? Die vraag kan binnenkort beantwoord worden nu Freek de Jonge zich solistisch heeft geprofileerd in De Komiek en Bram Vermeulen eveneens met een eigen project op de proppen komt. Op 3 juni vindt in het kader van het Holland Festival de première plaats van zijn show „De Toekomst gaat het helemaal maken". Men zou het best kunnen spreken van pop-muziektheater waarin Neder landstalige popmuziek en „citaten" uit het internationale poprepertoire van de afgelopen 25 jaar worden gebracht door De Toekomst. Deze band (samengesteld uit leden Van Pee Wee Sc The Specials) repe teert in de garage van een villa ergens in Nederland met de motivatie dat het Nederlandstalige lied (composi ties van Bram) het helemaal gaat maken. Ze worden in hun activiteiten regelmatig gestoord door de eigena resse van de garage en moeder van de zangeres (Werkt eater-actrice Olga Zuiderhoek). die met haar kritiek en aanwezigheid model moet staan voor de generatie van de jaren zestig. De draad die door het hele stuk loopt is dan ook het conflict tussen de „Waar om en daarom-generatie", zoals Ver meulen het zelf formuleert. Veel van de muziek uit deze show is samen met andere nieuwe composi ties te horen op een elpee, die onlangs is verschenen. Daarmee wil Bram Vermeulen zich expliciet opstellen als popmuzikant In de Tielse Schouwburg wordt koortsachtig gerepeteerd. Op witte gympen stapt Bram de kleedkamer binnen. Open gezicht, ontspannen houding en een even grote spraakwa terval als Freek op het toneel. Kun je stellen dat nu jij en Freek uit elkaar zijn, dat de namen van jullie shows De Komiek en De Toekomst symbolische typering vormen van jullie afzonderlijke karakters? Bram Vermeulen: „Freeks naam heeft veel te maken met wat hij wilde en wat hij doet. De Toekomst is een van de betere namen van een pop groep. Maar dat het een leuke bijwer king heeft, vind ik interessant, ik begin aan een nieuw verhaal. Eigen lijk is dit mijn tweede project. Eerst was ik met Freek en nu met anderen, inderdaad de toekomst in. Betekent De Toekomst voor jou een overgangsfase of komt nu pas duide lijk naar voren wat je in Neerlands Hoop slechts ten dele kwijt kon, een terrein waar je al langer mee bezig was? „Je kunt niet zeggen dat er vanaf mijn vijftiende een zichtbare lijn is. Alles wat ik gedaan heb is veroor- De première „van De Toekomst vindt 3 juni in de Stads schouwburg van Amsterdam plaats, daar is het programma ook nog op 4 en 6 juni te zien. Op 8, 9, 10 en 11 juni in het Luxortheater te Rotterdam; 12 en 13 juni in de Stadsschouw burg van Haarlem; 17 en 18 juni in het Circusthater van Scheveningen; 20 juni in de Arnhemse Stadsschouwburg en 21 juni in die van Utrecht. zaakt door toevallige omstandighe den, waar ik inrolde, wie ik aardig vond. Er werd altijd meer van mij verwacht dan ik dacht dat ik zelf kon. Eigenlijk heb ik mezelf nu weer in die positie geplaatst, ik moet zo nu en dan antwoord geven aan Olga die acteert in dat stuk. Dat komt op de mensen over dat je staat te acteren. Daar ben ik me dus niet van bewust, nou rol ik daar weer in. En verder ben ik via Neerlands Hoop. als er dan toch muziek in het theater moet bezig ge weest met muziek die ik leuk vind en dan moet het niet Louis Davids opge poetst zijn. Met name in Express heeft dat geleid tot mijn eerste band je. Het is natuurlijk een soort jeugd droom om in een bandje te spelen. En dat is altijd blijven hangen. „Ik heb, als ik daar heel eerlijk over ben, eigenlijk altijd spijt gehad dat we dat opgedoekt hebben. Aan de andere kant vond ik het ook goed, want ik denk dat Freek en ik veel eerder uit elkaar waren gegaan als we een bandje waren gebleven." Uur van de waarheid Wat wil je met dit stuk vertellen? „Die moeder is van vlak boven mijn leeftijd, ze komt voortdurend die ga rage binnen omdat ze het verschrik kelijk interessant vindt wat daar ge beurt. Tussen moeder en dochter ont staat een steeds grotere spanning. Bram Vermeulen (op de voorgrond) temidden van leden van zijn nieuwe band. Foto Willem Frederik want die moeder is eigenlijk wel ver velend. Het is een ontzettend opdrin gerig mens en op een gegeven mo ment klapt dat inderdaad uitelkaar, het uur van de waarheid en dan moet die moeder met de waarheid over de brug komen. Het gaat over de waar om en de daarom generatie. Die dochter die gewoon in zo'n groepje zit en de moeder die dat allemaal prach tig vindt, maar dat nooit heeft durven doen. En het slot van het stuk is dan ook dat die moeder hysterisch mee gaat doen." Jij bent natuurlijk ook van die waarom-generatie. Zondermeer. Ik geef daar niet aan toe, met alle zenuwen en alle onzin vandien ga ik toch weer het toneel op, toch maar weer repeteren, enz. Die moeder blijft roepen dat hadden we vroeger al gedaan. Ik doe het gewoon. Ik vind niet dat het er om gaat of het al gedaan is of niet, ik vind dat er om gaat dat het leuk is om muziek te maken en dat het leuk is om naar te kijken en te luisteren. En dat is voor mij de kwintessens van popmuziek. Die moeder zit met de hang up van de revolutie van de jaren zestig, waar is die nou gebleven? Dat was toch die popmuziek, die zou toch alles gaan veranderen?" Dat is wel een heel andere invals hoek dan die Freek hanteert om iets kwijt te raken van zichzelf. Bram Vermeulen: „Er zijn een aantal dingen die voortdurend bezig zijn en ik ben niet niemand die zegt nu ls de tijd gekomen dat we dat en dat doen. Ik was hier allang mee bezig. Alleen is het misschien voor iemand persoonlijk belangrijk daar voor te kiezen. Wat voor mij persoonlijk be langrijk is zit niet in dat stuk, als ik dat zou doen zou ik een stuk maken hoe het is om met een popgroep op te treden en daar is geen toneelstuk over te maken want het gaat over mij. Moet ik gaan vertellen hoe bang ik ben? Dat is voor mij wel interessant maar om er een vorm voor te vinden voor het publiek kan ik alleen maar gaan schreeuwen. Dat is het grote verschil." Traditionele misère Toch heb je met je plaat een andere uitlaat voor zaken die je bezighou den. De teksten zijn veel milder van toon dan die uit de Neerlands Hoop tijd. „De plaat is beslist milder omdat het onderwerpen zijn die meer afstand hebben, het is zoals Hofland zegt tra ditionele misère op muziek gezet. En voor Rik Zaal en mij is dat ook het credo van popmuziek, een bepaald gevoel dat je overdraagt Terwijl als ik precies vertel zo en zo denk ik erover dan heeft de muziek geen functie, dan is het een kwestie van hij heeft in dat en dat liedje gezegd dat de revolutie moest komen." Toch ben je tussen de regels door wel duidelijk. Bijvoorbeeld uit het lied „Het leven gaat door" spreekt een soort zachtheid en respect waarmee jij je over je vader uitlaat, terwijl Freek daar toch wel hardere en di recte methodes voor gebruikt. „Ik vond dat niet zo direct, omdat het Freek zijn eigen vader niet was. Dat vind ik raar. want als je je nu echt wil afzetten tegen je vader schrijf dan niet een toneelstuk waar je eigen va der niet in voorkomt. Ik heb het wel degelijk over mijn echte vader, die overigens verrassend veel leek op de vader die Freek op het toneel neerzet te. want dat w&s een oude socialist." door Dirkje Houtman Hei uss liet DEN HAAG Proloog is weer van de partij met „De ovei op het pakhuis". Kindercabaret „Potvoordrie laat de kleut inv meevaren op „De kussenboot", poppenspeler Jan Neüs*2 komt met „De kist uit China", Wiedus presenteert de HolL Festivalproduktie „Circus Emma" en het Grips Theater! Berlijn zal de kinderen laten lachen om hun eigen situate „Het kindertheater in Denemarkei *er strak georganiseerd," aldus Els zure. „Er zijn 45 professionele kim £ov theatergroepen die zich aaneenge ion ten hebben in een vereniging. Jaar is er vijf-en-een-half miljoen s sidie te verdelen. De vereniging lx lac een ballotagecommissie die de tm am ting van nieuwe groepen regelt, bi 0re nieuwe groep eenmaal geaccepu f dan wordt deze door mede-kim theatermakers voor een periode 3^ vijf jaar begeleid. Intern wordt zo iele kwaliteit bewaakt en naar buiten vormen ze een front en staan •tok.- Op de studiedag wordt nu sameni Ray Nusselstein, een in Denemai Wa werkende Nederlandse theateifc I ker, bekeken in hoeverre de saz Het is maar een greep uit de 250 voorstellingen die zestig groepen tus sen 31 mei en 8 juni op scholen en in buurthuizen en theaters tijdens het Haags Kindertheaterfestival in de re sidentie vertonen. Zaterdag wordt deze manifestatie feestelijk geopend met een straattheaterdag aan het Lange Voorhout Het is de derde keer dat er een kinder theaterfestival in ons land wordt ge houden. De bedoeling is niet alleen belangstelling voor het kindertheater te wekken, zoals tijdens het eerste festival in 1977 in Enschede. Die is er inmiddels wel. Steeds meer kinderen bezoeken thea ter-voorstellingen en ook bij CRM is men zeer wel op de hoogte van de "re" wei uc nwgM: voii uc Ker, De&eKen in noeverre de sai financiële problemen waarin het kin- werking tussen de kindertheaters dertheater verkeert. pen vruchtbaar is gebleken vooi 'N Maar met het festival wordt gepro beerd kindertheatermakers te inspi reren een organisatievorm te vinden waardoor het voor overheden gemak kelijker wordt deze vorm van kunst te subsidiëren wat de kwaliteit van de voorstellingen weer ten goede moet komen. IJzeren greep Geldgebrek en een gemis aan kwali teit houden het kindertheater al ja ren in een ijzeren greep. CRM is niet in staat de in totaal 130 Nederlandse kindertheatergroepen te subsidiëren. Veel groepen raken overbelast wat het niveau van de voorstellingen aantast. Ze spelen soms drie voorstellingen per dag om aan de kost te komen en hebben daarnaast geen tijd en ener gie om aan nieuwe produkties te wer ken, speltechnieken te ontwikkelen en naar nieuwe vormen te zoeken. Tijdens het festival zijn er een aantal workshops voor de theatermakers en is er een studiedag waar over de tech nische eisen van het kindertheater wordt gesproken. Ook het kinderthe ater in Denemarken komt aan de orde. Initiatiefneemster van het festival, Els Mazure bezocht onlangs een kin dertheaterfestival in dat land en was zeer onder de indruk van de kwaliteit van de voorstellingen en de manier waarop de theatermakers elkaar kri tisch begeleidden. pen vruchtbaar is gebleken voor kwaliteit van de voorstellingen. N' Verdeeld hel CN jaai In Nederland is het kinderthe 00 verdeeld en de groepen zijn te ovei last zich te organiseren. „De groe] 'e worden uitgeperst en heffen zich mei vijf of tien jaar op," aldus Els Mazi jee „Er gaat dan een enorme hoeveelh ar ervaring verloren waar beginne groepen veel aan zouden hebtx 101 Ook moet er volgens haar een mai en gevonden worden om de goede vai |en slechte groepen te scheiden. „In ons land is de vraag naar kin#" toneel enorm toegenomen en di fill mee de wildgroei van de theater® nel pen. De status van het kindertonei q»; onduidelijk. Naast de profession groepen, die onder moeilijke omst en digheden werken zijn er veel ai eek teurs, onderwijzers of werkloze kl |an terleidsters, die denken ik hou .„j kinderen en poppen heb ik ook al leuk gevonden, dus laten we ra llte beginnen. Theatermaken voor kin uis ren wordt vaak onderschat. Er rac veel kaf tussen het koren. Dat u w, gescheiden worden." Mogelijk kan er tijdens het festi naar Deens voorbeeld een stap ij goede richting gezet worden. Zo dan biedt het festival in ieder g de gelegenheid veel kindertheat* een zeer korte tijdsspanne te| nieten. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Als er geen verandering komt in de huidige situatie zal de NOS van de Olympische Zomerspelen in Moskou in plaats van de geplande 148 uur maximaal slechts veertig uur televisiebeelden brengen. Voor de Nederlandse omroep is een financiële strop daarvan het gevolg, omdat de NOS al enige tijd geleden achthonderdduizend gulden via de Europese omroep organisatie (EBU) aan de Moskouse staats televisie heeft moeten betalen. ADVERTENTIE De programmaleiding televisie van de NOS heeft het voornemen tot ver mindering van het aantal televisie uren, dat aan de Spelen in Moskou wordt besteedt, gemeld aan het COP- tv, waarin de programmaleiders van alle zendgemachtigden zitting hebben. Het besluit is volgens Carel Enkelaar, hoofd dienst televisieprogramma's van de NOS, genomen op puur jour nalistieke gronden. De NOS meent dat onder de huidige omstandighe den een uitvoerige verslaggeving overbodig is geworden, en dat het Speciaal vandaag Onder de titel „De nieuwe (bijna) rijken en wij" zendt de AVRO-televisie een documen taire uit over de economische ontwikkeling in Zuid-Korea, Taiwan en Singapore. Die ont wikkeling wordt steeds duide lijker gevoeld in de Verenigde Staten en West-Europa. Hoe staat het met handelsbetrek kingen met Nederland? is een van de vragen die Ed Peere boom in dit programma aan de orde stelt. Ned. 1/19.58 Ik, Claudius is toe aan „Een beetje gerechtigheid" na de dood van keizer Augustus, als Tiberius de troon bestijgt (deel zes). Ned. 2/21.30 Artsenij besteedt aandacht aan ziekten en andere onge makken op vakantie. Ned. 1/22.10 De middagpauzedienst die tegenwoordig uit het kerkge bouw van de evangelisch-lu- therse gemeente in Amers foort komt. gaat ds T. Harder voor. Hilv. 1/12.40 Olympische ronde van Ne derland nabeschouwing van de etappe Neede-Escharen. Hilv. 1/18.55 voldoende is het gebeuren op beperk te journalistieke verantwoorde wijze te begeleiden. De NOS-televisie-equipe van verslag gevers die aanvankelijk uit zeventien man zou bestaan, zal tot acht man teruggebracht worden. Journaals Van de veertig uur televisiebeelden zullen 28 uur worden besteed aan dagelijkse olympische journaals van 's avonds zes tot zeven uur, en van half elf tot half twaalf. De resterende twaalf uur worden bestemd voor eventuele actuele rechtstreekse uit zendingen. Verder beraadt de NOS zich nog over de vraag hoe de televisie de openings- en sluitingsplechtigheid op het scherm zal brengen. Men vraagt zich met name af of dit rechtstreekse uit zendingen of samenvattingen moeten worden. Voorts wordt de mogelijk heid open gelaten voor uitzendingen van evenementen en prestaties die extra aandacht vragen. Er zou, volgens Enkelaar. nog wijzi ging in de opzet kunnen komen wan neer de Westduitse sportbonden als nog zouden besluiten naar Moskou te gaan. Daardoor zou het evenement journalistiek gezien een grotere waar de krijgen. Maar ook in dat geval wil men in de eerste plaats proberen alles in de aangekondigde veertig uur on der te brengen. Lukt dat niet dan zou er meer extra zendtijd moeten wor den aangevraagd. Het voornemen van de programma leiding televisie van de NOS, dat door de omroepen is overgenomen, zal vrij dag worden besproken door een com missie uit het NOS-bestuur die zich bezighoudt met Algemeen omroepbe leid. Normaal gesproken wordt het bestuur niet in dergelijke voorne mens gekend. Ditmaal maakt men een uitzondering omdat van de maxi male veertig uur olympische zendtijd er 36 door de minister van CRM als extra zendtijd ter beschikking moe ten worden gesteld. Er ligt trouwens al een aanvraag bij de minister voor 110 uur extra zendtijd. Maar die was bestemd voor het oorspronkelijke plan van 148 uur olympische uitzen dingen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM wil de subsi voor „artistiek waardevolle" films vergroten, de verhouding311 tussen televisie en het produktiefonds voor de Nederlani film verbeteren en de produktie van de zogenoemde lange millimeter-film gaan stimuleren. The Only Ones Dit Engelse kwartet maakt new-wave getinte muziek waar in het morbide stemgeluid van gitarist/Componist Peter Per- rett een herkenbaar en intrige rend spoor achterlaat. Het ver schijnen van hun derde elpee „Baby's got a gun" vormt de reden van hun huidige toernee, die vanavond in Eksit te Rot terdam van start gaat. Morgen avond staan ze in de De Gigant te Apeldoorn, zaterdag in De Tagrijn te Hilversum en zon dagavond in Veera te Gro ningen. Roy Harper en The Little Ri ver Band Een opmerkelijke combinatie die woensdagavond 4 juni in het Haags Congresgebouw te horen zal zijn. Harper is een folkartiest die sinds 1965 al ac tief is en vooral op Engelse popfestivals een graag gehoord artiest was. In de tussentijd heeft hij verschillende platen met bekende popmusici als be geleiders gemaakt, de laatste „unknown soldiers" zal onge twijfeld het thema vormen van zijn concert. De uit Australië afkomstige Little River Band zal als hoofdprogramma zijn melodieuze poprepertoire brengen waarmee ze nog steeds niet, op enkele hits na. een breed publiek hebben weten te bereiken. door Cees Straus DORDRECHT De voorkeur, die het Stedelijk Museum in Amsterdam met enige passie bedrijft voor de kunst die aan de Amerikaanse westkust tot stand komt, vindt nu een voortzet- ting op regionaal niveau. Waren in het afgelopen jaar in de hoofdstad onder meer Richard Tuttle, een groep van West- coast-keramisten en Richard Francisco te zien, thans brengt het Dordrechts Museum een klein aantal keramische objecten van Scott Chamberlin. In het heldere licht van de tuinzaal getuigen ze daar nog eens overduidelijk van het non-confor- misme dat de kunstenaars uit Californië zo graag willen uitstralen. Chamberlin, in 1948 in Orange in deze staat geboren, hanteert dezelfde vro lijke, probleemloze vorm als Francis co. En net als Francisco maakt hij geen echte schilderijen of reële sculp turen. Het zijn objecten die tegen de wand worden geplaatst en die wel het drie-dimensionale van de sculptuur hebben, maar die niet echt ruimte- verkennend zijn. Van een afstand be keken zijn ze zo plat als een reliëf, maar wel is er een geringe suggestie van beweging en daardoor ook van diepte. Ze hebben iets heel tekenach tigs en door het humoristische en parodistische karakter lijken ze ook vaak op een abstract soort strips. In de catalogus die ter begeleiding van de tentoonstelling wordt gebo den, legt Chamberlin een verklaring af over de inhoud van zijn werk. Hij zegt daarin onder meer dat hij heel intuïtief te werk gaat, zonder zich al te zeer rekenschap te geven van het feit waar zijn inspiratiebronnen lig gen. Hij wil graag iets te raden overla ten en doet dat op een gevoelsmatige basis. Je hoeft er de catalogus trou wens niet voor op te slaan om tot de conclusie te komen dat Chamberlin met dit werk zo veel wil zeggen als „zoek het zelf maar uit," „het is zo veel als wat je er zelf in wil leggen". Dat is een heel gezond standpunt dat juist bij dit soort werk de beste effec ten sorteert. Je kunt er van alles in zien, maar je kunt er ook vrijblijvend aan voorbijgaan. Het dringt zich nooit op aan de kijker, maar het mist ook het intrigerende dat abstract- surTealisten, die vaak ook gevoelsma tig te werk gaan, in hun schilderijen en objecten kunnen leggen. Cham berlin gaat dus duidelijk niet zo ver als Tuttle die veel meer mystificerend wil werken, die de vraagtekens als het ware achter zijn werk aan de wand plaatst. Blijft de vraag over in hoeverre Scott Chamberlin nog een artistieke zeg gingskracht heeft. Tot en met 1 juni, dagelijks van 10-17 uur, op zondag vanaf 13 uur. De minister schrijft dit aan de Twee de Kamer, nadat eerder bij begro tingsbehandelingen van haar depar tement in de Kamer was gezegd, dat het beleid ten aanzien van film ver te zoeken was. De maatregelen die haar voor ogen staan wil ze spoedig door gaan voeren. Het produktiefonds voor de Neder landse film verstrekt gewoonlijk bij artistieke produkties zestig procent van de benodigde gelden. De minister wil in de toekomst tot maximaal ne gentig procent gaan. Het geld dat binnen het produktiefonds omgaat wordt dan voor eenderde bestemd voor dit soort films. Volgens me vrouw Gardeniers betekent dat een produktie van ongeveer drie tot vier van dit soort hoofdfilms per jaar. In sommige gevallen wil ze ook wel garant staan voor negentig procent van de kosten, als blijkt dat het bios cooppubliek niet in die mate is ko men opdagen, die noodzakelijk is voor het dekken van de kosten. Ze vindt wel dat het bedrijfsleven dezelf de rol moet blijven spelen, die het nu al vaak doet bij het financieren van produkties. Het blijft aan het produktiefonds om te bepalen wat nu eigenlijk „artistiek waardevol" is. Hiermee is niet gezegd dat de minister de totale subsidie aan het produktiefonds ook zal verhogen. Ze wil dat wel doen, maar alleen onder de voorwaarde dat ook de Bios coopbond met meer geld over de brug zal komen. De minister stelt in haar notitie dat de zendgemachtigden meer moeten worden betrokken in de produktie van Nederlandse films. Dat zou bij voorbeeld kunnen door het beschik baar stellen van allerlei spullen aan de makers, maar ook door bijvoor beeld vooraf vertoningsrechten te ko pen. De minister meent dat er een werkgroep moet worden gevormd die bekijkt hoe de samenwerking verbe terd en vergroot kan worden. In elk geval, zo schrijft ze, is men aan beide kanten van mening dat er iets goeds uit kan voortkomen Signaalfunctie Een ander derde deel van de begro tingspost van het produktiefonds moet volgens de minister bestemd worden voor de lange 16 millimeter- film. Dat zijn documentaires of speel films, die een wat andere lading heb ben dan de films die gewoonlijk in de bioscoop te zien zijn. Ze dragen vaak een politieke inhoud en hebben vol gens de minister een 'signaalfunctie'. Deze films draaien in een zogenoe ul] 'alternatief circuit' (filmhuizen Juli niet bij de biscoopbond zijn aan|_ ten). De subsidiëring van de films ze eventueel opschroeven tot derd procent. Verder vindt de mil ter dat voor de kosten van filmhui moet worden aangeklopt bij geme ten en niet bij het rijk. De minis wijkt met haar notitie af van advies dat de Raad voor de ku vorig jaar augustus gaf om tot opri ting van een onafhankelijk filmc trum te komen. Bij allerlei belai hebbenden schoot dat in het verke de keelgat. De nieuwe Raad voor kunst heeft zich nog niet kunnen i laten over de huidige plannen van minister. ira: Toneel-opdracht voor Judith Herzberg Van onze kunstredactie DEN HAAG De schrijfster Jud Herzberg heeft van de Jan Camp stichting de opdracht gekregen het schrijven van een toneelstuk. A de opdracht is bedrag van 15.600 i den verbonden. Vorig jaar ging opdracht naar de Belgische auti Leo Geerts die het toneelstuk I lijden van de jonge Wemer schre Judith Herzberg is vooral beke door haar poëzie, maar ze daarnaast ook toneelwerken en he meegewerkt aan Nederlandse filfl Met de opdracht wil de Jan Camp stichting vooral haar kwaliteit* toneelgebied accentueren. Van uitgeverij BZZTÓH te Den I zijn de volgende boeken: Over J van Nijlen, door P. H. Dubois. In li schreef Dubois in opdracht van 1 Belgische ministerie van Ondei een beknopte monografie over 1 Nijlen. Deze monografie diende uitgangspunt voor dit herschrevi tot nieuwe studie uitgebreid i (55 blz - 11.50) en S. de Recht roman Cabaret voor heren (160 t 19.50). L. B. Rubin schreef: Vrouwen 1 zekere leeftijd (als de kinderen huis uit zijn, hoeft een vrouw zich nl af te vragen: „Wat doe ik met de re van mijn leven?". De middenfase v het leven is geen eindpunt maar e nieuw begin. Uitg. Ambo Baarn. blz - 27.50.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4