'Koopkracht ruilen voor meer werkgelegenheid' ag Almeloërs helpen Turken bij emigratie EO... Wetsontwerp provincie Rijnmond komt spoedig protest tehuizen tegen lan staatssecretaris DE ENIGETANDPASTADIE HET SPEEKSEL HELPT. Contacten met Canada over vestiging Turkse christenen Schelling van voedingsbond FNV: Pais: kans op dierproef-vrij onderwijs in geneeskunde 31 mei 'IK jaarbeurs Utrecht Twee gewonden na explosie Gebruik'm goed. pttpost Centrale raad van beroep overbelast Kamer akkoord met nieuwe wet kansspelbelasting 49,5» Rita BINNENLAND i: ,-c 'i TROUW/KWARTET t het oplaten van een tros lonnen opende prinses Mar- ;t gisteren in Bergen (N.H.) de tylschool De Ruimte, het kin- tehuis De Blauwe Reiger en j t verpleeg- en reactiveerhuys ndtburgh. Van onze sociaal-economische redactie NOORDWIJKERHOUT De voedingsbond FNV is be reid de handhaving van de koopkracht los te laten in ruil voor werkgelegenheid. „Maar we willen pas betalen als de werkgelegenheid over de toonbank gaat. Gelijk over steken". Dat zei voorzitter Cees Schelling van de voe dingsbond FNV gisteren tij dens het fusiecongres van de voedingsbonden NW en NKV in Noordwijkerhout. Met deze uitspraak komt Schelling terug op zijn opvatting, enkele weken geleden in de Vakbondskrant, dat een koopkrachtdaling met twee tot drie procent, nooit werkgelegenheid kan opleveren omdat dat geld door de bedrijven toch vooral gebruikt wordt voor diepte-investeringen en automatisering. „Daardoor wordt de werkgelegenheid nog verder aange tast", aldus Schelling in het FNV- blad. Gisteren stelde Schelling dat de voedingsbond best wil betalen met het inleveren van koopkracht wan neer bedrijfstakken werk scheppen. Datzelfde geldt aldus Schelling voor de overheid die banen schept in de dienstverlening op bijvoorbeeld wel- zijnsgebied. „Dit alles gekoppeld aan voorwaarden op het gebied van de inkomensverdeling, de afroming van Cees Schelling de superwinsten, meer zeggenschap en een betere verdeling van de be schikbare arbeid", aldus voorzitter Schelling. Op het fusiecongres van de voedings bond FNV, die overigens al een paar jaar als eenheid draait, zei de voorzit ter verder dat het verzet tegen de loonmaatregel nog niet is gesmoord. „Wij hebben de volksvertegenwoordi gers zo vaak gewaarschuwd voor on vermijdelijke onrust onder de be kochte werknemers. Nu kan er van ons niet verlangd worden dat we die mensen nu in de steek laten. Wanneer er haarden van verzet zijn, zullen we contact zoeken", aldus voorzitter Schelling. Schelling noemde het idee dat de werkloosheid door loonmatiging zou kunnen worden opgelost „boerenbe drog" Daarvoor zou de koopkracht met tien tot vijftien procent moeten worden aangevreten, en daarvoor krijg je de handen niet op elkaar, aldus Schelling. Toch zullen er vol gens de voorzitter van de voedings bond de komende jaren keuzen ge maakt moeten worden tussen de „in middels bijna heilig verklaarde drie eenheid; koopkracht, collectieve uit gaven, en werkgelegenheid". Van onze Haagse rèdactié DEN HAAG Minister Pais (on derwijs en wetenschappen) meent dat er op korte termijn een leerstoel in de viviesectievrije geneeskunde zou moeten komen aan een van de universiteiten. De mogelijkheden daarvoor zijn aanwezig, zei de mi nister gisteren, toen hem op zijn ministerie boekjes werden aangebo den over dierproeven, bio-industrie en de exploitatie van dieren voor bont en cosmetica doeleinden. Pais. die vegetariër is. zei dat hij „uitermate positief" staat tegen over zo'n leerstoel. Over de instel ling ervan heeft hij al enkele ge sprekken gehad met anti-vivisectie- groeperingen. Alleen de universitei ten zijn nog niet op zijn suggesties ingesprongen. De minister kreeg van de voorzitter van de stichting „Schoonheid zon der wreedheid", mevrouw Francis- ca Louwerens, het boekje „Ho ren! zien!zwijgen?" aange boden. Dit boekje heeft zij speciaal geschreven voor het basisonder wijs. In het werkje staan diverse verhaaltjes, gedichtjes en liedjes, alle rijk geïllustreerd, over ervarin gen van dieren met bio-industrie. bontjacht en dierproeven. De stich ting zet zich hier fel tegen af. De opbrengst van het boekje (kos ten: 12,45 gulden) is bestemd voor het stimuleren van alternatief on derzoek. Dat wil zeggen: onderzoek waarbij het gebruik van levende dieren wordt vermeden. Mevrouw Louwerens stelde vast dat dit eigen lijk een taak voor de regering is, maar deze trekt daar volgens haar te weinig geld voor uit. Minister Pais beloofde dat hij via zijn voorlichtingsdienst bekend heid aan het boekje zal geven. De bewindsman kreeg ook nog een boekje van ds. Hans Bouma. die het dichtbundeltje ..Stel geen vragen" schreef. Het kwam tot stand in sa menwerking met de anti-vivisec tiestichting en bevat protesten te gen dierproeven. Volgens ds. Bou ma zijn er geen morele argumenten om met dierproeven door te gaan. Hij zei verder dat de rechten van het dier nog onvoldoende in de wet zijn gewaarborgd. ADVERTENTIE edezeggenschap bejaarden gaat te ver fin fin ■tJ onze parlementsredactie !N HAAG De federatie LSB (Landelijke Samenwerking ï^jaardentehuizenorganisaties) protesteert ernstig tegen de latregelen, die de staatssecretaris van CRM, Wallis de Vries, nemen ten aanzien van de medezeggenschap van be jaar- in tehuizen. ZatetdagjÉ/ïl latssecretaris publiceerde vori- rek donderdag zijn plannen voor Tiocratisering van bejaardente- Gisteren zou er in de Tweede al een vergadering aan zijn 6. ware het niet dat de Kamerle- Kch nog te kort hadden kunnen ken in de problematiek, die de ;ecretaris heeft voorgescho- federatie betreurt het in elk geval de staatssecretaris niet van tevo- heeft overlegd met „het veld", Hjfcijl er in Nederland toch 13.000 ftuurders betrokken zijn bij de de- ratisenng in de bejaardenhuizen, door de LSB worden vertegen- 3 irdigd. Maar ook de bejaarden zelf oiet in een overleg gekend, stelt -SB ver federatie verschilt voornamelijk mening met de staatssecretaris het feit dat bejaarden ook deel en gaan uitmaken van het be- r van het tehuis, en de snelheid rmee de democratisering haar be- moet krijgen. het verschijnsel bewonersraad of nmissie, die allerlei bevoegdhe- knjgt kan de LSB het wel eens maar zelfbestuur gaat toch te omdat men van mening is dat die ineens te groot is. De federatie nJft dat gepeild op hoorzittingen en eert zich voorts op een onderzoek in Limburg is gehouden. De be iers van bejaardenhuizen zouden cs zelf ook niet willen. t moment zouden er op beperk- aal experimenten moeten wor- i J gebruikt de postcode léél goed als u de vier cijfers eh twee letters ft) voor de plaatsnaam iet: H. Meerveld Graaf Adolfstraat 4 2713 EK ZOETERMEER den opgezet voor directe deelname van bejaarden aan het bestuur van een tehuis, stelt de federatie. Men is er voorstander van dat de staatssecretaris zijn maatregelen zou beperken tot het wettelijk verplich ten van een bewonerscommissie. De bevoegdheden, die daarbij horen, die nen te worden gezien als een mini mumpakket waaraan moet worden voldaan. Men meent verder dat het van belang is, dat er landelijk een begeleiding en coördinatie komt. Er kunnen zich na melijk allerlei problemen gaan voor doen in het functioneren van bewo nerscommissies ten aanzien van reg lementering. interpretatiegeschillen en er moet ervaring, deskundigheid en jurisprudentie worden opge bouwd. De LSB is er voorstander van. dat er een landelijk orgaan komt dat verge lijkbaar is met de bedrijfscommissie voor de ondernemingsraden UTRECHT (ANP) De Centrale raad van beroep, het hoogste rechts college voor ambtenaren en mensen die het niet eens zijn met de uitvoe ring van de sociale wetten, heeft een achterstand van een jaar bij de be handeling van beroepszaken Vierduizend zaken uit 1979 zijn nog niet door de gerechtelijke molen ge gaan. Dit heeft mr C. Koning, voorzit ter van de raad, gisteren bekendge maakt bij de opening van het nieuwe kantoor van de raad in Utrecht. Voorzitter Koning zei dat er meer personeel nodig was om de zaak aan te kunnen, maar hij wilde ook een andere beroepsprocedure. Hij dacht aan een beroepsinstantie die moet dienen als drempel voor de centrale raad. Daar zou een eerste beoordeling van de beroepszaken die voor de Cen trale raad zijn bedoeld moeten plaats vinden. EINDHOVEN (ANP) Bij een explo- en GPV. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met het wetsontwerp voor een nieuw stelsel voor heffing van kansspelbelasting bij de casino's. De belasting wordt voortaan verschuldigd over het bruto verschil tussen de inkomsten uit in leg en de uitgaven aan prijzen. Een PvdA-voorstel om voortaan de belasting in te houden aan de speelta fel elke keer wanneer een prijs van tienduizend gulden of meer wordt ge wonnen, is verworpen. Hiervoor stem den slechts PvdA. SGP. PPR, CPN en GPV. Tegen het hele wetsontwerp stemden vervolgens SGP, PPR. PSP Koningin Beatrix heeft gisteren een delegatie van mobiele eenheid ontvangen, die op de inhuldigings dag dienst heeft gedaan in Amsterdam. Hier betreden de politiemannen het paleis op de Dam. sie gistermiddag bij de Phllips-gasfa- briek aan het Beatrix-complex in Eindhoven is een werknemer zodanig verwond geraakt dat hij in een zie kenhuis moest worden opgenomen. Een andere werknemer raakte licht gewond, terwijl een derde werknemer met de schrik vrijkwam. De ontploffing deed zich voor toen de drie werknemers gasflessen wilden vullen met een mengsel van waterstof en stikstof. Door de kracht van de explosie werd het gasstation gedeel telijk vernield. In het dak werd een flink gat geslagen, een muur stortte grotendeels in. ruiten sneuvelden en gasflessen werden meters ver wegge slingerd. Het nieuwe stelsel voor de belasting heffing bij de casino's wordt in de praktijk met terugwerkende kracht tot 1 november 1978 toegepast. Op die datum werd het wetsontwerp in gediend. Het tot nu toe gehanteerde stelsel was gebaseerd op een denk fout en leidde tot enorme, door de casino's niet uit hun bedrijf svoei^pg op te brengen belastingschulden. Door de terugwerkende kracht wordt bijna de helft van de tot 418 miljoen gulden opgelopen belastingschuld kwijtgescholden. Zeventig miljoen was intussen al voldaan. De rest moet vla afbetaling worden opgebracht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken wil zo spoedig mogelijk een wetsvoorstel indienen voor de oprich ting van een nieuwe provincie Rijnmond. Hij zei dit gisteren tijdens overleg met de Kamercommissie voor binnenlandse zaken. Rondom de opsplitsing van Zuid-Hol land spelen nog twee problemen. Ten eerste de financiën. Voor de oprich ting van een nieuwe provincie is circa dertig miljoen gulden nodig. De mi nister zei. dat hij het wetsvoorstel pas zal indienen als deze centen op tafel liggen. Maar hij voegde eraan toe. dat het overleg met minister Van der Stee van financiën hierover voorspoedig verloopt. Een tweede hindernis vormen de be zwaren in de provincie zelf. Provinci ale Staten van Zuid-Holland stellen T\V6ntC zich op het standpunt, dat de opsplit sing zich pas kan voltrekken wanneer het totale plaatje van de provinciale herindeling van ons land gepresen teerd is. Hiervan zal geen sprake zijn. omdat' minister Wiegel kiest voor een fasege wijze aanpak van de provincie-inde ling. ..Je moet daar beginnen waar de geesten rijp zijn", zei hij. De bewinds man wees op het verzet in sommige provincies tegen opdeling en vroeg zich af. of het dan wel wijs is je zin door te drukken. 'ADVERTENTIE Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen.' Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u. De afgebeelde tandpasta - Zendium - bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel Wiegel toonde zich voorts bereid om. als ook de Kamer vindt dat Twente ..provinciewaardig" is, met de provin ciebesturen van Gelderland en Over ijssel overleg te voeren over de inde ling van de rest van Overijssel. Zon der Twente is dit deel niet rijp voor een provincie Er zou dus een stuk Gelderland bij moeten, maar daarte gen bestaan zeer grote bezwaren van Gelderse zijde. Minister Wiegel kondigde verder aan. dat hij nog in deze kabinetsperiode een beslissing wil nemen over de in deling van de zuidelijke IJsselmeer- polders. De voorlopige plannen voor zien in een indeling bij de omliggende provincies, maar dit lijkt niet haal baar. ADVERTENTIE En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen Zendium i> ontwikkeld door Akzo Dental Research, posrbtts 3. Vee Van een onze verslaggevers ALMELO/HENGELO Vanuit Almelo worden op het ogenblik pogingen ondernomen om voor een aantal daar verblijvende Turkse christenen vergun ning te krijgen tot emigratie naar Canada. Met name de Stichting oecumeni sche hulp aan kerken en vluchtelingen houdt zich met deze zaak bezig. Met verschillende instanties in Canada zijn over een mogelijke emigratie van christen-Turken naar dat land inmiddels contacten geled. „Ik hoop dat we binnen niet al te lange tijd toestemming krijgen de mensen in Nederland te houden totdat er een oplossing voor hen in het buitenland is gevonden", aidus dominee H. M. Boogert, hervormd predikant te Aimelo, die zich nogal intensief voor de vluchtelingen inzet. Terwijl de korte gedingen rondom Turkse christenen doorgaan, waarbij vragen als „was er sprake van vervol ging?" of „is er gerechtvaar digde vrees voor vervolging?" essentieeel zijn. stelt dominee Boogert dat er toch een men selijker oplossing te vinden moet zijn dan hen over de grens te zetten, en hij hoopt dan ook dat de regering zal willen meewerken aan het in lassen van een „pauze" om de dingen nog eens te kunnen heroverwegen Zoals deze dagen gemeld, is dé toeloop van christen-Tur ken naar Nederland de laatste tijd weer groter geworden. Niet opvallend groter, maar er zit enige stijging in. vernemen we bij de Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland te Hen gelo Het laatste half jaar kwamen er vierhonderd over oftze grens. Normaal zijn het er 45 a vijftig per maand, maar in april en mei waren het zestig tot zeventig. De grootste concentratie van nieuwkomers kwam in Twen te terecht, waar zich de mees te Turkse christenen. Ar meense christenen en Syrische-orthodoxe christe nen bevinden. En waar in Hengelo de laatste groep ook haar kerk heeft met een eigen priester, een destijds door de patriarch gewijde me tropoliet. wiens taak het on dermeer is de broeders ën zus ters in de verstrooiing op te zoeken. In die kerk stromen van tijd tot tijd de Syrisch-orthodoxe christenen van heinde en ver re samen. De Armeense chris tenen, die een eigen godsdien stige traditie hebben en trou wens ook een eigen politieke achtergrond, houden bij uit zondering een eigen kerk dienst, soms lopen ze een pro testantse kerk of roomskatho- lieke kerk binnen en als ze in de buurt van Hengelo zijn. dan kerken ze wel eens bij de Syrisch-orthodoxen. Ze ver staan er niets van maar de lithurgie van Armeniërs en Syrisch-orthodoxen loopt een heel eind parallel. Het zou. volgens dominee Boogert. goed zijn als ook de Arme niërs. die vooral in Almelo zit ten. eens over een eigen gees telijke kwamen te be schikken. Naar de meting van de heer R. Hümmels, coördinator van het opvangteam van do vere niging vluchtelingenwerk, be hoort de procedure-termijn, die nodig is voor de behande- Het mooiste en mees) uitgebreide gebonden boek over de gehele regeringsperiode van Koningin Juliana. Met veel foto's van de troonafstand I inhuldiging van ling van de asielaanvragen, nodig ingekort te worden. Deze kan thans wel eens uitlo pen van anderhalf tot twee jaar. Op het ogenblik is een erg groot aantal vluchtelingen in een procedure gewikkeld. Dat stelt de gemeenten voor bijzonder ernstige problemen op het gebied van de huisves ting. In het algemeen zijn de pas aangekomenen onderge bracht bij familieleden, maar men moet niet vragen hoe (op benauwde zolderkamertjes, in koude garages enzovoorts). Werk In het algemeen gesproken komen de mensen, vertelt men bij de vereniging, nog vrij aardig aan een baan. al mag dat officieel niet. hangende een beslissing op hun aanvra gen. De ervaring van dominee Boogert is dat het de Turkse christenen nogal tegenvalt om aan werk te komen. Oog luikend wordt het wel eens toegestaan door de vreemde lingenpolitie. Wie Turken (het geldt even zeer voor islamieten die pri mair als gastarbeider naar Ne derland reizen) aanneemt, handelt in strijd met de wet. De werkgevers zouden hen graag te werk stellen, want sommigen van hen zitten om mensen te springen, maar ze zijn voorzichtiger geworden. Nog pas geleden, toen de kwestie van de illegale arbei ders speelde, is een aantal Ar meense christenen ontslagen. „Jammer." zegt ds. Boogert. „velen van hen zijn in eigen land neringdoende geweest en ze hebben er een hekel aan hier de hand op te houden. Ze komen naar hier. omdat Ne derland. ook van uit zijn verle den. als een christelijk land wordt gezien; ze verwachten iets van ons." Koningin Bealrix. Prijs (Ruim J(H) nieuwe foto's waarvan ^publikatie sinds kort is toegestaan^ I IIC.IA I.KII IH >1.1 \MHA l'iVI'.AAKN „Zo is 't wel genoeg, het is toch te fris om te wandelen

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3