eel geneesmiddelen niet ebruikt zoals het moet Vinst voor D'66 n Rotterdam Degradatie Altena: Mentaliteitskwestie Prijstreffer 39.- Oen Haag ziet in 1983 met iekort aan onderwijzers autobedrijf at zit er allemaal in die medicijnkast? Verhoef op overgangslijst ioetermeer gaat opers lokken Aanvoerder Cees de Rooy ontevreden Henk Albers beste speler eerste klasse Kampioenschap van Rotterdam Loting beker kwartfinales Bongers naar Zwart Wit'28 KOM EN KIJKf KEUR EN KIES,TALBOT IN 1980. RIJPLEZIER IN ELKE KLASSE. 0TALBOT OUDERE DAMES DE KRANT. OMDAT U NIET IEDERE DAG OP HET BINNENHOF KUNT ZIJN. JUERDAG 29 MEI 1980 TROUW/KWARTET H 17 PROGRAMMA Tweede klasse A: Oranje Wit-De Zwervers. Ame- mulden-Hoek. 83S-NSW. NEO 25-3SC '55, Roda Boys-Plershll. WHS-SHO. Tweede Klasse B: Spirit-Jodin Boys. Nieuw Lek- kerland-HeerJansdam. PP8C-Be Fair. ASWH-Ex- celslor M DOTO-Lyra. Bolnes-Uaser Boys fvan- daas. 20 OO uur) Tweede klasse C: SDVB-Ter Leede. NDSM-Oeln- oord CSW-WOP. OVW-DOSC. Marken-ZCFC (vandaag. 19.00 uur) NSC-WOO. BRIELLE Scheidsrechter Verhoef, die het afgelopen jaar floot in groep I van het zaterdagvoetbal, is door de scheldsrechterscommissie voor het kórpende seizoen geplaatst op de overgangslijst naar het betaalde voetbal. Verhoef is de enige arbiter uit het zaterdagvoetbal die op de overgangslijst naar het betaalde voetbal is toegelaten. jor Jelle Jan Klinkert je je met een of andere vaal bij de dokter meldt, zal •t niet zelden voorkomen, it je met een recept voor een Smiddel zijn pand weer •laat. Vaak heb je dat nodig oms ook niet dan was het ir de arts misschien een Zierige manier om het con- |t te beëindigen) en ge- lonlijk rep je je naar de jhtstbijzijnde apotheek om farmaceutische produkten te halen. Iter gebeurt na dat mooie moment ik niet goed meer te voorspellen, i ik onlangs enige resultaten van jal-wetenschappelijk onderzoek Tder ogen kreeg. Dat was een soort lereoek dat in het vakjargon ipliance-research" wordt ge- md; onderzoek dus naar de „ge- rzaamheid" van degene die een eesmiddel voorgeschreven heeft regen. Vragen die daarin worden :eld zijn bij voorbeeld: Slikt de iënt de voorgeschreven genees- delen wel op tijd? In de juiste lering? Maakt hij zijn kuur af? En Wat doet de patiënt met de leesmiddelen die over zijn? edicijnkast rst een paar resultaten van een in 17 in Engeland uitgevoerd onder- ïk. Daarbij kwam onder meer aan t licht, dat 99 procent van de huis- udens geneesmiddelen in bezit had eigenlijk geen opmerkelijk percen tage. maar wel iets om over na te denken. Voorts bleek dat er gemid deld ongeveer tien geneesmiddelen bij de respondenten aanwezig waren, en verder dat ongeveer de helft van de geneesmiddelen die men in huis had de laatste maand niet was ge bruikt. En vijf procent van de onder vraagden verklaarde, dat ze de voor geschreven geneesmiddelen in het ge heel niet gebruikt hadden. Eerlijk gezegd: dat viel me allemaal niet mee. Gemiddeld tien geneesmid delen in huls! En dan nog wel zoveel oude. meer dan een maand! Onwille keurig gingen mijn gedachten uit naar de actie, die vanuit de apothe ken al enige tijd gevoerd wordt om de cliënt ertoe te bewegen oude en over bodige geneesmiddelen weg te gooi en. Maar ik dacht ook: laat ik deze onderzoeksresultaten eens toetsen aan de inhoud van mijn eigen medi cijnkast. Al te gauw heft de kritische consument toch de bestraffende vin ger naar mensen, die minder goed hun eigen belang in de gaten houden. Het resultaat van mijn kleine steek proef in de medicijnkast bleek op nieuw opmerkelijk te zijn. In mijn huishouden voor de volledigheid: ik heb een vrouw en drie kleine kinde ren bleken maar liefst 31 prepara ten aanwezig te zijn. Uitgestald op tafel was het een fleurige verzame ling: zalven, poeders, tabletten en pil len. in allerhande kleuren, verpakt in doosjes en flesjes. Het enige dat ont brak was de capsule, de laatste far maceutische modegril. Negentien van de 31 preparaten wa ren op recept verkregen. Van deze in een onzer verslaggevers OTTERDAM D'66 is als grote winnaar uit de bus geko- en bij de verkiezingen die gisteren in de zes deelgemeentera- jn in Rotterdam werden gehouden. De Democraten die tot i toe met slechts in totaal drie zetels vertegenwoordigd iren wonnen zestien zetels. (PvdA zag zijn totaal dalen van 67 K58. Ook de WD verloor en kwam na 21 bp 17 zetels. Het CDA beperk- Jet verlies tot een zetel. De chris- tJemocraten hebben nu in totaal ;tels. de deelraadverkiezingen in Rot- itèdam mochten voor het eerst in ;g derland buitenlanders meedoen, deden ook twee groeperingen mee, zich uitsluitend richten op de in. oÉtterdam wonende buitenlanders. Centrum-Noord behaalde de Vrije t stelde gisteren de scheidende di- ïteur van de vrijzinnig-christelijke dagogische academie van het lagsch Genootschap, A. Wiegeman, dens een informele bijeenkomst. Dor de sombere schets van het mi- iterie melden zich steeds minder trlingen aan bij de academies. Die richten zijn echter gebaseerd op t landelijk totaal dat volgens Wieg- »n een scheef beeld geeft omdat het et de werkgelegenheid in het noor- n, oosten en zuiden aanmerkelijk echter is gesteld dan in het westen. ii de Haagse regio is helemaal geen trschot aan leerkrachten," aldus igman. Hij steunt daarbij op de een onzer verslaggevers OETERMEER De makelaars in groeigemeente Zoetermeer die 'Jn koopwoningen niet kwijt raken, oberen potentiële kopers warm te ijgen volgende week zaterdag een oots opgezette „woningbouwdag" te wonen. staan maar liefst zo'n negenhon- «1 woningen in Zoetermeer leeg, door de ingestorte koopmarkt aan de man kunnen worden ge acht. Het betreft zowel woningen in premie- als vrije sector. Zestien ritelaars en de woningfederatie stermeer willen op 7 Juni belang enden door de verschillende uwbouwwijken rondleiden en zelfs i kijkje laten nemen in al bewoon- hulzen. Voor koffie en een lunch Mt gezorgd, zo melden de bezorg- tnakelaars die in een grote adver- itiecampagne de kopers naar Zoe teer proberen te lokken. De ge ënte Zoetermeer werkt aan de pro- itiedag mee door het verstrekken ft Informatie over allerlei voorzie- "gen in Zoetermeer. Volgens de or- ftisatoren is het vooral zaak dat M wordt afgerekend met aandui- voor Zoetermeer als „slaap- W", „betonwoestijn" en „stad zon- vertier". laatste categorie dateerde de meest recente verpakking van februari 1980: drie maanden oud. Het andere uiterste werd gevormd door drie ver pakkingen met geneeskundige eet waren uit 1971: negen Jaar oud. Hier onder was het bekende enterofioform (waarvan de Inhoud gelukkig onge bruikt bleek te zijn) en een flesje troebel vocht waarop in mijn eigen handschrift nog juist te lezen stond: tegen blaasjes in de mond. Spreiding De rest van de verzameling farmaceu tica vertoonde een mooie spreiding over het afgelopen decennium, zodat het historisch ziekteproces van mijn gezin mij weer glashelder voor ogen kwam. Oordruppeltjes tegen pijnlij ke oortjes, neusdruppel tjes tegen ver stopte neusjes, drankjes voor de hoest en middeltjes om de koorts te drukken ten minste: dat zei de dokter; meestal was het 's avonds laat, en of het hielp werd nooit pre cies duidelijk, maar wij en de zieke waren allang blij dat er iets was gedaan. Aparte vermelding verdient een flesje dat ik aantrof, gevuld met gele pille tjes, bedoeld voor mijn toen vijfjarige zoontje. Er zat een sticker op met de waarschuwing: dit geneesmiddel kan de rijvaardigheid beïnvloeden. Dat zal dus de tijd geweest zijn dat hij op zijn stepje voortdurend oude dame tjes van de sokken reed. De aanwezig heid van een wespennest twee jaar geleden werd weerspiegeld in enkele tubes jeukstillende zalf, en mijn ei gen trimactiviteiten hadden zich in drie tubes spierpijnzalf gewroken. Bij éen geneesmiddel vond ik nog de bijsluiter vol angstaanjagende infor matie terug, en helemaal onderin de medicijnkast trof ik een folder aan met de titel: „Geneesmiddelen, hoe gebruikt U ze?" U begrijpt dat hierin heel wat wetenswaardigs stond. Dit alles bedoel ik maar als voorbeeld van wat uit veel onderzoek ook al blijkt: er zit een flinke kloof tussen de wijze waarop geneesmiddelen ge bruikt zouden moeten worden, en de wijze waarop dat in werkelijkheid ge beurt. Resultaten van andere dan het aangehaalde compliance-onderzoek maken dat steeds opnieuw duidelijk. In veel gevallen vindt bij zo'n derde deel van de voorgeschreven genees middelen het gebruik niet op de juis te wijze plaats. Met het precies opvol gen van de voorschriften is het rond uit zorgelijk gesteld. Marokkaanse Alliantie 0.6 procent van de stemmen; in Charlois bereikte de Varo 0,1 procent. Beide percenta ges waren te laag om in aanmerking te komen voor een zetel. De opkomst bij deze verkiezingen die voor de tweede maal werden gehou den was lager dan de voorgaande keer. De opkomstpercentages varieerden van 23,9 procent in Centrum-Noord tot 61,6 procent in Hoek van Holland. Zorgelijk? Hoewel... zorgelijk? Is het nou zo erg, dat de patiënt zich niet precies aan de voorschriften houdt? We willen toch allemaal graag dat er wat minder geneesmiddelen gebruikt worden, dus dan is het toch mooi dat veel mensen oude geneesmiddelen bewa ren, of af en toe eens een keertje overslaan? Onzin natuurlijk; we kunnen in eer ste instantie duidelijk en eenvoudig concluderen dat „non compliance" een zorgelijk verschijnsel is. Daar zijn verschillende redenen voor. Aller eerst dient bedacht te worden, dat bij verschillende geneesmiddelen het voordeel van een therapie verdwijnt wanneer de gebruiker afwijkt vnan de voorschriften. Bijvoorbeeld bij een kuur van antibiotica of bij orale anti conceptiva (de „pil"). Bij het voortij dig afbreken van een antibiotica- kuur loopt bovendien niet alleen de patiënt zelf risico's, maar kunnen ook anderen gevaar lopen: er kunnen zich namelijk bacteriestammen ontwik kelen die ongevoelig zijn voor het betreffende antibioticum. Een ander gevaar van het niet precies opvolgen van de voorschriften om trent medicijngebruik is. dat ver wachte resultaten uitblijven. Dat le vert voor een arts die de patiënt be handelt een moeilijk probleem op. Hij vraagt zich af waarom er niets gebeurt, en zal bij het zoeken naar een antwoord in het algemeen uit gaan van de vooronderstelling, dat de voorgeschreven medicijnen wel zijn ingenomen volgens voorschrift. De kans bestaat dat hij zijn toevlucht neemt tot het voorschrijven van zwaardere of riskantere geneesmid delen. Financieel Bij dit alles komt, dat er ook nog een financieel aspect aan de zaak van het onjuist gebruiken van geneesmidde len is te onderkennen. Deskundigen schatten namelijk, dat er jaarlijks zo'n vijfhonderd miljoen gulden wor den besteed aan medicijnen, die niet of op de juiste wijze worden gebruikt. De vraag naar het waarom van het onjuiste medicijnengebruik wordt daardoor natuurlijk wel heel erg inte ressant. Ook daarnaar is onderzoek gedaan, en een belangrijk resultaat daarvan was, dat patiënten die goede informatie over hun geneesmiddelen hadden gekregen zich beter aan de voorschriften hielden dan degenen die slecht geïnformeerd waren. Dat vormt dus een steun in de rug van de meer principiële redenen die aan te voeren zijn voor het goed inlichten/ informeren van patiënten. Maar daar mee is de vraag nog niet opgelost naar wat dan wel „goede informatie" is. Ik wil daar in een volgend artikel verder op ingaan; maar ik maak daar nu alvast deze opmerking over: de idee dat een patiënt een passieve slikker is, is fataal voor het geven van goede informatie; daarvoor is nodig uit te gaan van het feit, dat ieder die medicijnen krijgt voorgeschreven dit nieuwe gegeven actief in zijn leven en in zijn visie op het leven tracht in te passen. Maar daarover volgende keer meer. Dit is het eerste van twee artikelen over medicijngebruik. door Peter Wildschut NIEUWENDIJK Hoewel uitlatingen van bestuurlijke en speltechnische zijde er het hele voetbalseizoen op hebben gewezen, dat eerste klasser Altena niet veel vertrouwen had in prolongatie van het eerste klasserschap, vindt aanvoerder Cees de Rooy de degradatie toch een moeilijk te verkroppen zaak. Niet meer overigens vorige week zaterdag, toen de degradatie door de 4-3 zege van Nunspeet op DOVO, en de 1-0 zege van Altena op RCL een feit werd, maar wel door de mentaliteit van de helft van het Altena-team enige maanden geleden. Eind maart floreerde Altena nog op een aantrekkelijke derde plaats in de eerste klasse A. Daarna is er nogal wat mis gegaan. Cees de Rooy: „Ik dacht dat de degradatie onze eigen schuld was. Eind maart, toen we er zo goed voor stonden verkeerden zo'n vijf-zes spelers in een hoera-stem- ming. Maar daarna verloren we wel van clubs als Zwart Wit '28, WHC en Vi tesse Delft. Ik geloof dat we tegen de verkeerde tegenstanders punten ge pakt hebben. Tegen Noordwijk thuis. Dan ben je blij het te hebben meege maakt. Wat mij betreft is één jaar echter tekort. Op korte termijn geloof ik echter niet in een terugkeer. Aus- putzer Ceel Groenevelt en spelbepa ler Ad de Ruyter verlaten de vereni ging, terwijl verdediger Frans Hoeke nog maar eens in de twee weken zal kunnen opdraven en waarschijnlijk ook kan worden afgeschreven. Ik ben wel blij het niet zonder die drie te hoeven proberen in de eerste klasse, want dat zou vechten tegen de bier kaai zijn. Vaak was het zo, dat als De Ruyter draaide, heel Altena goed speelde." Ad de Ruyter vertrekt echter naar het in de derde klasse van de onderaf deling zondag vertoevende Dussense Boys. De Rooy: „Hij is de eerste spe ler die op deze manier overschrijving aanvraagt, en het bestuur voelt zich in de steek gelaten door zijn vertrek". Evenals voorgaande Jaren verwacht Altena de selectie ook dit Jaar weer niet buitenaf te kunnen versterken. De Rooy is daar blij mee, maar het is een feit dat Altena dit seizoen in de breedte niet sterk genoeg was, om blessures; die aan het einde van het seizoen optraden, op te vangen. Daar door ontbrak het gegeven dat een gelijkwaardige vervanger klaar stond, waardoor het nogal makkelijk was de concentratie te laten verslap pen. Trainer Bert us Dekker moest toch elke week op dezelfde groep te rugvallen. Cees de Rooy; „Dat is wel zo, want door de concurrentie had de inspira tie van enkele spelers misschien gro ter geweest. Ik blijf er bij dat we het aan onze mentaliteit te wijten heb ben, dat we zijn gedegradeerd. Als we enige weken eerder dezelfde strijdwij ze zouden hebben opgebracht als te gen RCL in de laatste wedstrijd, dan had er waarschijnlijk niets gebeurd". Van onze sportredactie HILVERSUM Door de NCRV „Bes te Speler Competitie" voor zaterdag eerste-klassers, is Henk Albers (DOSK), uitgeroepen tot de beste za terdagvoetballer van de zojuist be ëindigde competitie. Albers kwam tot een gemiddelde van 7.42. Tweede werd Arend Migchielsen (Nunspeet) met een gemiddelde van 7.35, en der de Jaap Jonk (Volendam) met 7,34. Opvallend is dat Noordwijk bij de eerste tien spelers geen enkele speler heeft, en ACV twee. Jan Schipper is achtste gewórden met 7.13 en Rolf Veneboer negende met 7.11. De gemiddelde zijn tot stand geko men door het bijhouden van cijfers door correspondenten voor de NCRV van elke vereniging, die de tegenspe lende club, spelers en ook de scheids rechter beoordelen. De toplijst van de clubs ziet er als volgt uit; 1. Volendam 6.73, 2. ACV 6.71, 3. DOVO en Noordwijk 6.60, 5. IJsselmeervogels 6.59, 6. Huizen 6.54, 7. Rijnsburgse Boys en Quick Boys 6.52, 9. DOSK en Zwaluwen VI 6.01. De top vijf van de scheidsrechters, die op een zeer hoog gemiddelde uit komen ziet er als volg uit: 1. Van Nimwegen 7.97, 2. Dammers 7.75, 3. Dolstra 7.65, 4. Storm 7.63, 5. Katee 7.56. Maar Altena ging pas voetballen toen het lot eigenlijk al was bezegeld, en dat is té laat. De geschiedenis heeft geleerd dat het voor gedregradeerde clubs erg moeilijk is terug te komen, en omdat Altena het komende sei zoen bovendien te kampen heeft met het probleem, dat het de twee domi nante posities opnieuw moet invul len. zal het in de tweede klasse de handen vol hebben. Getreurd wordt er echter nu niet meer in Nieuwen- dijk. Dat is enige weken geleden al gebeurd. Van onze sportredactie ROTTERDAM Unicum komt van avond op eigen terrein uit in de halve eindstrijd om het Rotterdams kam pioenschap. Tegenstander is De Mus- schen. In de andere halve finale heeft Zwart Wit '28 dinsdagavond met 2-0 verloren van zondag tweede-klasser DRL. Van onze sportredactie ZEIST De loting voor de kwartfinales van de zaterdag beker heeft de volgende vier wedstrijden opgeleverd: AZVV-Arnemuiden Oranje Nassau-DOVO Rijnsburgse Boys-Bennekom Volendam-IJmuiden. De wedstrijden zijn vastge steld voor dinsdag 3 juni. Aan vang 19 uur. recteur Wiegman van Haagsch Genootschap b ei an een onzer verslaggevers EN HAAG De negatieve geluiden die het ministerie van iderwijs met grote regelmaat over de werkgelegenheid In het isisonderwijs laat horen, gelden zeker niet voor de Haagse gio. gegevens die de PA van het Haagsch Genootschap vorkg jaar verzamelde. Van de 71 kandidaten vonden er slechts 4 geen werk, voordat het schooljaar begon en was er in de herfst geen invallende onderwijzer meer te vinden in Den Haag. Volgens Wiegman zou het best wel eens spaak kunnen lopen in de ko mende Jaren. Hij verwacht de groot ste moeilijkheden in 1983 als zowel de koppeling van kleuter- en lageronder- wijs moet plaats vinden, als de uit breiding van de PA van 3 naar 4 jaar gestalte moet krijgen. In het eerste geval zijn er meer onderwijzers nodig dan normaal, terwijl in het tweede geval dat bewuste jaar juist geen onderwijzers van de PA's al zullen komen. HOOFDDORP (ANP) De 63-jarige H. van Llngen uit Zwanenburg is gis termiddag door de rijkspolitie dood aangetroffen op de oostelijke rijbaan van rijksweg 4 tussen Hoofddorp en Schiphol. Naast hem lag een motor- flets. Omdat het de politie niet duide lijk is hoe de man verongelukte ver zoekt zij eventuele getuigen contact met haar op te nemen. Van onze sportredactie ROTTERDAM Aan het komen en gaan van spelers bij Zwart Wit'28 lijkt geen einde te komen. Sinds gis teren weet de Vaanclub zich veree- kerd van de komst van spits Ron Bongers, die dit seizoen voor FC Vlaardingen uitkwam. Zwart Wit ziet Jack van de Berg vertrekken naar Neptunus. Ton Hendriks gaat van Zwaluwen naar Barendrecht. De Vlaardingers worden echter versterkt met Wim Stoevelaar (TSB), Rob Korremans (SW-amateurs), Wim van Vuuren en Dick Verbrugh (Exceslior M) en Jan van Till art (Hollandia). 'n Auto om trots op te zijn: de Horizon, vanaf 13.990,- Een grenzeloze reiswagen: de 1510, vanaf 16.390,- Niet groot, wel ruimDe voordelige 2 liter de Sunbeam, vanaf 11.990,- 2 Litres, vanaf 16.990,- De grote auto voor de prijs van Doorbreek de sleur een kleine de 1100, vanaf 11.360,- Matra Rancho, vanaf24.800,- 6 Jaar garantie tegen door roesten van binnenuit Vaste afleveringskosten f 285,-. Prijzen incl. BTW. Wijzigingen voorbehouden. Uw Talbot dealer: Prinses Marijkestraat 5/hoek Prinses Beatrix- laaa Den Haag, tel. 070-83.94.53. Wij hebben HART voor u Volop keus In: MANTELS JAPONNEN DEUX-PIÈCES ROKKEN OVERGOOIERS BLOUSES Ook «peclaale HEUP- MATEN. Uw speciaalzaak G. M. DE JÓNG Laan van Meerdervoort S55 tusaan Goudanragenttraat an da Valkanboskada Talafoon 070-630103 Prima geprijsd Vrijetijdsjack. Blouson model met leuke stiksels. Polyester/katoen. In beige, camel en marine. Mt 46-56 Alleen deze week Grote Marktstraat 34 Den Haag - Rozemarijn 19-23. Leidschendam Haarlemmerstraat 115-117. Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 17