)irk Menten: Niet aanwezig executie in Podhorodce 10,85% Van der Klaauw gaat te ver in zijn toenadering tot de PLO 1= gwering verdachte ten stelligste ontkend Hose rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB Middenschool-vereniging 'schuwt politiek niet' ndarbeiders met er onderwijs Her in WAO Dierenartsen beginnen actie tegen Bayer Industriebond FNV stapt uit commissie NMB Kapitaal markt-Renterekening Boringen in Utrechts park tot tien meter Oprichting in september fiÉNSDAO IDAG 28 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Leo Kleyn S TERDAM - De 78-jari- \oer van Pieter Menten, heeft gisteren met stel- dd ontkend dat hij in Juli aanwezig is geweest bij massa-executie in Podho- e, die aan twintig tot der- Inwoners van die plaats even kostte. Volgens Dirk sten verbleef hij in die nd achtereenvolgens in Brussel en Aerden- De verklaring was in nspraak met de bewering Pieter Menten dat hij zijn Jongere broer is aan •n. Menten. die met zijn 56-jarige ir afwisselend in Saarbriicken en mnes woont, kwam begin deze ld terug op zijn weigering als ge in het proces tegen zijn nu 81- broer op te treden. Aanvanke- lad hij laten weten slechts een aring te willen afleggen in afwe- 1 van zijn broer, maar bij nader was hij daarop teruggekomen, a de president, mr. P. C. J. Schip- Ie listeren liet weten. iet weerzien tussen de beide die al jaren in onmin met leven, werden over en weer wel a tekeligheden geuit, maar kwam iet tot hevige botsingen. Pieter en onthield zich tijdens het ver van zijn broer van interrupties, de president hem bevolen had. ument Menten (die bevestigde „helaas" iroer vah de verdachte te zijn) uitvoerig ondervraagd over het me familiedocument waarmee het proces een nieuwe wen- f. Hij en zijn eveneens als gehoorde vrouw vertelden iét document in 1953 was opge- omdat de ondertekenaars toen et inzicht waren gekomen dat Menten niet meer, zoals het geformuleerd, over zijn geest- ITiforeto pgens beschikte. uiiersie ;e gerech als getuige in het proces tegen zijn broer. nis over zijn aanwezigheid in Podho rodce zou vergezeld zijn gegaan van de mededeling dat hij twee inwoners, Schiff en Altman, met wie hij veel zaken had gedaan, van de ondergang had kunnen reddep. Ook zou hij ge zegd hebben dat een familielid van de grootgrondbezitter Izak PÏstyner bij de executie zijn eigen graf had moe ten graven. ruchtbaarheid aan de bekentenis zou worden als Pieter een van de onderte kenaars in eer of goede naam zou aantasten of naar het leven zou staan. Naar zijn mening was het zover geko men. toen Pieter Menten onlangs via een dagblad aankondigde zijn stel ling dat niet hij, maar zijn broer bij de executie aanwezig was, met bewijzen te zullen staven. door Dirk Menten boven water chte verklaring is vastgelegd eter Menten in 1941 aanwezig is t bij de massa-executie in odce. die hem nu ten laste is De familieleden van de ver zouden daarvan al in 1943 ïmzelf op de hoogte zijn ge- Aenten en zijn vrouw vertelden )tterdamse rechtbank gisteren eter in laatstgenoemde jaar een Ic had gebracht aan hun land- in Frankrijk, waarbij hij zich izijn chauffeur zou hebben laten in een auto die was voorzien S-teken. Tijdens dat bezoek zou jn broer, diens vrouw en diens nmoeder hebben verteld dat hij ecuties had bijgewoond. Menten, aldus de getuigen, te zich grote zorgen over de finningskansen van de Duitsers. >en met een nederlaag rekening ten gaan houden. Zijn bekente- De woorden van Pieter Menten wer den volgens zijn broer tien jaar later aan het papier toevertrouwd, omdat toen duidelijk was geworden dat hij „niet meer helemaal toerekenbaar" was. Pieter Menten zou zich na de oorlog, toen hij met zijn broer in onmin raakte, hebben doen kennen als iemand die bereid was om in za ken die om geld draaiden, tot het uiterste te gaan. Handtekeningen Dirk Menten vertelde de rechtbank dat Pieter zijn moeder bijna had ge wurgd, toen hem bleek dat zij een volmacht voor een bankrekening had ingetrokken. „Mijn broer", zei hij, „is voor de meeste mensen en ook voor mij een onbegrijpelijk mens. Mijn en dijn kent hij niet. Hij kent alleen Kort6 duiir maar mijn." Dirk Menten overhandigde de recht bank gisteren de paspoorten van zijn moeder en schoonmoeder, die inmid dels zijn overleden, opdat de recht bank zelf kan vaststellen dat de handtekeningen van deze twee onder de verklaring niet zijn vervalst. „Mijn broer kennende, zal hij onmiddellijk zeggen dat de handtekeningen ver valst zijn", zei hij ter toelichting. Pie ter Menten reageerde daarop met de opmerking dat een vervalsing niet nodig was, omdat zijn moeder altijd haar door Dirk 'voorgelegde blanco volmachten tekende zegd te hebben zijn broer te kunnen helpen, als hij dat wilde. Volgens Dirk Menten is hij tussen 1930 en 1939 verscheidene keren op het door zijn broer bewoonde land goed in Sopot (bij Podhorodce) ge weest, maar waren zijn verblijven van korte duur. Dirk zou nooit langer dan twee maanden gebleven zijn. Hij zei dat het landgoed voor vijftig procent aan zijn moeder toebehoorde en dat zijn broer en hij elk een kwart ervan bezaten. Pieter Menten kwam op de proppen met al in het vooruitzicht gestelde brieven die zijn broer tijdens zijn verblijf in Sopot aan zijn vrouw en dochtertje in Den Haag zou hebben geschreven. Daaruit zou blijken dat Dirk Menten in de jaren dertig niet slechts af en toe. op bezoek kwam op het landgoed, maar er praktisch woonde. De "bewuste brieven zijn afkomstig uit het bezit van de eerste vrouw van Dirk Menten, aan wie ze mede gea dresseerd waren. Commissaris G. G. J. Peters zei de rechtbank gisteren dat zij er zeer ernstig bezwaar tegen maakt dat ze als bewijsstukken in dit proces wórden gebruikt. Dirk Men ten, aan wie ze werden voorgelegd, zei dat hij een aantal ervan niet heeft geschreven. Volgens de getuige heeft hij een paar maanden voordat de oorlog tussen Duitsland en Polen uitbrak Sopot verlaten. Begin juli 1941 woonde Dirk Menten. naar hij verklaarde, in Pa rijs, waar hij op 7 juü (op de dag waarop de executie in Podhorodce werd gehouden) hoorde dat er was ingebroken in zijn woning in Brussel. Omdat daarbij zeer kostbare tapijten waren ontvreemd, zou hij naar Brus sel zijn gereisd. Een paar dagen later zou hij naar Aerdenhout zijn vertrok ken. Hij zou kunnen aantonen dat hij daar op 17 juli 1941 een bankrekening heeft geopend. De officier van justitie, mr. L. C. M. Meijers, hield Dirk Menten gisteren voor dat hij beschikt over een bewijs stuk waaruit blijkt dat er niet in juli 1941, maar een jaar later, in de Brus selse woning is ingebroken. Dirk Menten en zijn vrouw bleven bij hun verklaring: zij achtten het niet moge lijk dat zij zich een jaar vergisten. Dirk Menten verklaarde dat hij in 1942 in gezelschap van onder anderen zijn broer in Sopot was teruggekeerd, en dat toen niemand over een execu tie had gerept. De inwoners zouden hem, integendeel, hebben gevraagd of hij weer op het landgoed wilde komen wonen. Commando Behalve door degenen die het verhaal over de executie van Pieter Menten zelf zouden hebben gehoord, was de verklaring ook ondertekend door diens moeder. Dirk Menten zei dat hij haar had moeten beloven dat pas Op de vraag van de president waar om hij had geweigerd in Amsterdam als getuige in het proces tegen zijn broer op te treden, antwoordde Dirk Menten dat hij er geen zin in had gehad Pieter te hulp te schieten. Hij ontkende tegenover verslaggevers ge- De getuigenverklaring van Dirk Men ten en zijn vrouw werd gistermorgen voorafgegaan door die van de 66-jari ge Westduitser Hans Geisler, die drie jaar geleden ook al in Amsterdam is gehoord. Geisler, die in 1941 deel uit maakte van het Einsatzkommando van dr. Eberhard Schöngart, herhaal de dat hij toen Pieter Menten heeft ontmoet. Menten zou als gast met het commando naar Lemberg zijn ge gaan. Het proces zal vrijdag worden voortgezet. Op die zitting zullen de eerste getuigen décharge worden gehoord. onze sociaal-economische redactie rERDAM Handarbeiders met ntend lager onderwijs in niet ggevende functies lopen een verhoogde kans om in de WAO it te komen. Van deze groep t jaarlijks 2,7 procent arbeidson- ükt verklaard. Daar staat tegen- dat het percentage hoofdarbei- (leidinggevende beambten) dat ijks in de WAO terecht komt 0,7 :ijn enkele conclusies van een rzoek van de stichting Coördina- an Communicatie met betrek tot gegevens voor Onderzoek e Ziekteverzuim (CCOZ). ins dat ongeschoolde handarbei in de WAO terecht komen is r omdat het werk gekenmerkt t door ongunstige werkomstan- sden. eentonigheid. tempo ig en de geringe invloed op inde en organisatie van het eigen De stichting doet in het onder de aanbeveling om in onderzoek de oorzaken van het grote aan AO'ers meer aandacht te schen- aan deze werkomstandigheden iet lichamelijke en psychische jn bedreigen tns de CCOZ is dit des te klem- Ier omdat de meest bedreigde tegelijkertijd ook de groep is aar het minst aan kan ontkomen haar slechte positie op de ar- markt. Ook wat betreft andere ren zoals huisvesting, inkomen, atiemogelijkheden en dergelij- srkeert deze groep in een ongun- maatschappelijke positie COZ stelt in haar rapport dat de ■problematiek meer is dan een som van de problemen van en- - Zij raakt de structuur van ons dsbestel. aldus de stichting. Van een onzer verslaggever AMSTERDAM Naar aanlei- ding van de Inmiddels gestaak te actie van Green Peace in Rotterdam tegen lozing van giftige afvalstoffen in de Noordzee, hebben 25 dierenart sen Bayer-Nederland geschre ven dat ze geen produkten van deze firma meer zullen betrek ken. Pas als er zo wordt gepro duceerd dat er geen afvallozin- gen meer nodig zijn, zullen de dierenartsen weer produkten van dat bedrijf gaan ge bruiken. UTRECHT (ANP) De industrie bond FNV hééft besloten uit de be leidscommissie voor de katoen-, ray on- en linnenindustrie te stappen. Die commissie waarin vertegenwoordi gers van werkgevers, vakbonden en overheid zitten houdt zich bezig met de herstructurering van de tex tielindustrie in ons land. De industriebond FNV staakt deelne ming aan. de commissie omdat die volgens de bond de afgelopen jaren onvoldoende een dam heeft opgewor pen tegen de afkalvende werkgele genheid in de textielindustrie. „Ook nu weer staan er in Twente in de textiel duizend arbeidsplaatsen op de tocht. Je kan dan wel blijven doorstur deren op de structuur van de textiel industrie. Maar als het zo doorgaat zit de beleidscommissie nog te studeren terwijl er in dé textiel geen enkele Beeld van de traditionele Pinkster-3-markt voor klein vee, die gisteren in Purmerend wèer velen op de been bracht, vooral uiteraard kinderen. CDA en WD in de Eerste Kamer: Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regeringsfracties van CDA en WD in de Eerste Kamer vinden dat minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) te ver gaat in zijn toenadering tot de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Dit bleek gisteren in het debat over het buitenlandse beleid in de Eerste Kamer. arbeidsplaats rrieer over is," aldus een woordvoerder van de industrie bond FNV. Het CNV betreurt het dat de indu striebond FNV uit de commissie stapt, aangezien deze commissie op het moment was aangekomen om aan de rijksoverheid instrumenten te vragen voor de begeleiding van de ontwikkelingen In de textiel. „Nu de industriebond FNV heeft afgehaakt is het maar de vraag of de commissie blijft bestaan en dreigen we de moge lijkheid te verliezen een vinger in de pap te hebben bij het sectorbeleid in de textiel," zo stelde CNV-districts- bestuurder L. Doeve vast. Hij vindt overigens dat de commissie momen teel niets anders heeft dan een toe- schouwersrol bij de verdere afbrokke ling van de textiel." De CDA-buitenland-woordvoerder dr. J. W. van Hulst, uitte scherpe kritiek op de uitspraken van minister Van der Klaauw over de PLO in het interview in Trouw van 3 april. De door de minister toen besproken op waardering van de contacten met de PLO viel slecht in de CDA-Eerste- Kamerfractie. „In de CDA-fractie is er absoluut geen sprake van een der gelijke opwaardering", aldus Van Hulst. De door het ministerie van buitenlandse zaken ontvangen PLO- topdiplomaat Sartawi zou in de CDA- fractie ook niet welkom zijn. Van Hulst was het in het geheel niet eens met de opvatting van minister Van der Klaauw dat de PLO tegen woordig het wapen van de terreur niet meer gebruikt en dat daarom de contacten met de PLO kunnen wor den aangehaald. Hij eiste van Van der Klaauw duidelijke onderschrij ving van de stelling dat de PLO alle vriendelijke woorden en alle toenade ring vanuit het Westen op geep enke le wijze heeft gehonoreerd. „Na de uitspraken van de minister is de ter reur zelfs in hevigheid toegenomen", aldus de CDA-senator. In de oliebelangen zag Van Hulst ook geen argument om zo aardig tegen de PLO te doen, want „het ontbreekt de PLO aan elke invloed in de olieprodu cerende landen". De WD-buitenlandwoordvoerder ir. J. Baas, drong bij zijn partijgenoot Van der Klaauw aan op „een grote mate van terughoudendheid in de contacten met de PLO". Hij herinner de eraan, dat de PLO de vernietiging van de staat Israël In haar manifest heeft staan. De ministers Van der Klaauw en Scholten (defensie) antwoorden de Eerste Kamer vandaag. De PvdA-senator Broeksz noemt het terecht, dat men met de Palestijnen contact wil hebben. De groeiende sympathie voor de PLO zag hij in direct verband met de „ronduit dom me en misdadige politiek (van de Israëlische regering) van het vestigen van nederzettingen op de westbank. Die groeiende sympathie voor de PLO heeft voor Israël zeer gevaarlij ke kanten," volgens Broeksz, omdat de PLO met al haar verschillende afdelingen „een gevaarlijke lading" heeft. Indonesië Van Hulst uitte in het debat ook kritiek op de passieve houding van de Nederlandse regering tegenover het Indonesische beleid in Oost-Timor. „Ik vind het best dat Nederlandse bewindslieden, inclusief de minister president, geregeld Jakarta bezoe ken. Met de hulpverlening aan dat land heb ik geen problemen. Maar wij dienen wel onze vriendschap op het spel te zetten als het systematisch uithongeren van een bevolkingsgroep niet onmiddellijk wordt beëindigd. De verhouding Nederland-Indonesië moet eigenlijk een.model zijn voor hetgeen ons land met en in een be vriend land kan bereiken als de men senrechten in het geding zijn." Van Hulst drong voorts aan op een actiever beleid ten aanzien van Suri name. Js het werkelijk onaanvaard baar de hulp aan Suriname te binden aan een minimum van democratische staatsvorm," zo vroeg hij zich af. De PPR-senator Trip deed in hèt de bat een beroep op de regering te bevorderen dat er over de nieuwe atoomraketten waarover in decem ber 1981 moet worden beslist, een brede en open maatschappelijke dis cussie kan worden gevoerd. Hij meen de dat de regering vorig jaar onvol doende en te laat heeft geprobeerd de NAVO tot een minder vergaande be sluitvorming over de raketten te krij gen. waardoor er in december niet meer van een werkelijke keus sprake was. ADVERTENTIE Rcnie voorde maand juni. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. NEOERIANDSCHE MIÜOENSTANDSBANK De NMB denkt mei u mee. HORST (ANP) De ïs jartge hema uit het Drentse Zuidwolde de nacht van maandag op dins- loor een verkeersongeluk in IJ- om het leven gekomen. De jon- n vloog met zijn motor op de £nweg uit een bocht, botste te- boom en overleed ter plaatse. 's de rijkspolitie Gif onder oppervlakte Van een onzer verslaggers UTRECHT In het Utrechte Grift- park zal tot tien meter diepte verder worden geboord nu gisteren dicht on der de oppervlakte kleine hoeveelhe den tolueen zijn aangetroffen. De sterkste concentratie bleek aan wezig op een diepte van een halve meter tot een meter, waar 2,5 milli gram per kilo grond in de bodem zat. Beneden de anderhalve meter daalde de concentratie tot 0,2 milligram per kilo. Het in aanleg zijnde Griftpark waar ook woningen komen, ligt op de plaats waar voorheen een vuilstort plaats was. Het tolueen zou daar tus sen 1948 en 1968 zijn gestort. Eerder Is in het park een vat zoutzuur aangetroffen. Een aantal kinderen liepen een lichte huidirritatie op na dat zij in de omgeving van het vat hadden gespeeld. Het gevaarlijke zuur is door de gemeente afgevoerd. Van onze onderwijsredactie LELYSTAD In september van dit jaar zal een landelijke middenschoolvereniging worden opgericht. De vereniging wil „los van partijpolitiek, zonder nochtans de politiek te schu wen" ijveren voor de algemene invoering van een midden school. Sinds de eerste plannen voor de op richting van een dergelijke vereni ging bekend werden hebben ongeveer vijfhonderd personen en instellingen zich als belangstellende opgegeven. Inmiddels is er een voorlopig bestuur gevormd, dat de oprichtingsvergade: ring op 20 september a s. moet voor bereiden. Voorzitter is de heer J. van Nieuwenhuyzen. De initiatiefnemers zijn verontrust door de recente ontwikkelingen rond om de middenschool. Sinds 1976 lo pen er experimenten met deze nieuwe vorm van onderwijs voor leerlingen van twaalf tot vijftien a zestien jaar. De experimenteerscholen staan vol gens het voorlopig bestuur „erg een zaam in hun worsteling". Buiten de kring van deze school zou men nau welijks weet hebben van inhoud en uitgangspunten van de experi menten. De middenschool vereniging wil in de toekomst zoveel mogelijk informatie verschaffen over de middenschool. Er zullen discussies worden georgani seerd over de politieke, maatschap pelijke en onderwijskundige kanten van de middenschool. Verder zal de vereniging steun verlenen aan ou ders. leerlingen, leraren, bestuurders en begeleiders die betrokken zijn bij de experimenten. Tenslotte zal de nieuwe vereniging ijveren voor uit breiding van het aantal experimen ten en voor invoering van de midden school als enig schooltype voor de betrokken leeftijdsgroep. Afgekeken 'Monopolie' In Rotterdam vordert de bouw van de nieuwe Maasbrug gestaag. Op de achtergrond de oude bruggen. In een folder van de vereniging-in- oprichting wordt gezegd dat het grote publiek een heel verkeerd beeld heeft van de middenschool. De midden school wordt te vaak nog gezien als het monopolie van één bepaalde poli tieke richting of levensbeschouwing Dat is echter onjuist: in Nederland is plaats voor protestantse, openbare, katholieke en nog anders gekleurde middenscholen Het idee om een middenschool-vere niging op te richten is een beetje afgekeken van West-Duitsland. waar een actieve vereniging al enige jaren de Gesamtschule propageert Hoewel dit ideaal in de landelijke politiek tot grote politieke verdeeldheid leidt, hebben de voorstanders van de Ge samtschule plaatselijk en regionaal (in sommige deelstaten) al heel wat successen geboekt. Veel middenscho len zijn zo populair dat ze het aanbod van leerlingen nauwelijks aan kunnen. (Het adres van de Nederlandse vere niging in oprichting is: postbus 505. 8200 AM Lelystad)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9