Deelraden omstreden rouw In Rotterdam en Almere wordt vandaag gestemd otheekmarkt geeft stht herstel te zien WIR. Hfi&ew ES WJSHT 6EUU&r Wilt H0SBJ ES GBJUfST II III 1 een ideaal land, maar kijk uit Commentaar kerk in de (lastige) jaren tachtig vuurwerk vlugger volhouder NSDAG 28 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET W wcreldzendingsconfereniie. e b! Jc afgelopen veertien dagen in ge Australische stad Melbourne is yden ging het over de verbrei- van het Koninkrijk Gods, niet. wel eens werd gemeend over oting of de versterking van tri- dse ons land nu inneemt in het interna tionaal verkeer ten aanzien van ont wikkelingspolitiek en bewapening zijn moeilijk los te maken van het missionaire denken in de kerken van Nederland Wie nu iets wil zeggen over de houding die de kerken een niet ?tV., erken die verenigd zijn in de onbelangrijke minderheid in Ne- menische beweging hebben de derland in de komende tien jaar te jaren de bescheidenheid we- zullen kiezen, moet de verslagen op te brengen zich zelf niet over Melbourne goed op zich laten n te stellen met het Koninkrijk, inwerken Hij kan dan nu reeds voorzien dat de kerken zich in toe nemende mate niet zullen neerleg gen bij de kernwapenwedloop, om maar iets te noemen. De Neder landse kerken zullen voortgaan de kant te kiezen van de minderheden, die in de knel komen als de illegaal in ons land Verblijvende buitenlan ders. illen len er in dienst van staan en zie afgevraagd welke hou- hun daarbij past. Het ani- op die vraag is eigenlijk vrij naifel: de gestalte als van één die :ija de voor hadden met achthonderd ;en helemaal naar Australië reizen, zou men kunnen Maar zij hebben wel de cr e genomen hun grondgedach- iveijder uit te werken en dat zal isequenties hebben. De kerk laar rol in de komende jaren be il op het punt van kruisdragen ogl verdediging van mensen tegen Jachten die met hen knoeien. in samenhorigheid met de O n" luidt, de nieuwe grondtekst. iel *4het nieuws over landen a'ls agua. Zimbabwe en Zuid-Ko en beetje volgt en er op let rol de kerken in zulke landen kan zich enige voorstelling i van wat de wereldzendings- nentie voor ogen heeft ge- Uiteraard'zullen de conclu- an de bijeenkomst hun weer- hebben op de kerken in de d: zeker in een land als Neder- dat traditioneel een open blik :had op wat de zending :woonlijk dringen de con- van ztflke bijeenkomsten langzaam door in de kerken. 1 punt steekt er waarheid in ireekwoord dat wil dat Gods langzaam werken Idie ons land bijvoorbeeld in pijnlijke dekolonisatieproces gespeeld en de houding die geh; Gew liet va kende het eerste kwèrtaal van rerd in totaal voor 16 miljard rpotheken ingeschreven, meldt fc-ii IS. Dat was 24 procent meer dezelfde periode van 1879 toen •ris taal bedrag aan ingeschreven d l leken nog 13 miljard gulden tg. Er werden vooral hypothe- d! inoemen op landelijke eigen en tn. bedrijfspanden en bouw- it s Het aantal inschrijvingen was acl|tegen 7.900 in de eerste drie van 1979. Het totaal inge- ?n bedrag lag 8 procent hoger it van woninghypotheken. Cèe derde van de totale hypothe- ;r ipkt uitmaakt, liep in aantal inschrijvingen terug: van 1979 tot 63.00 in het eerste Op twee plaatsen in ons land gaan van daag mensen naar de stembus. In Rotter dam doen voor het eerst buitenlanders mee aan Nederlandse verkiezingen. Het gaat om de verkiezing van de deelgemeente raden. De bevolking van Nederlands nieuwste stad Almere gaat vandaag naar het stemlo kaal voor het kiezen van negentien leden van de adviesraad. Omdat Almere pas op 1 januari 1984 gemeente kan worden, is het plaatselijk bestuur er wat anders geregeld dan elders. De adviesraad is te vergelijken met een gemeenteraad. De leden staan het openbaar lichaam Zuidelijke IJsselmeer- polders bij in het behartigen van de ge meentelijke taken van een gebied dat Fle voland (met uitzondering van Dronten en Lelystad) en de eventueel nog droog te leggen Markerwaard omvat. In tegenstelling tot Almere zijn er in Rotter dam de afgelopen weken nogal wat proble men geweest met de verkiezingen. Ze hadden niet alleen te maken met het mee doen van buitenlanders aan de verkiezin gen maar ook met het groeiende verzet van bewoners- en buurtorganisaties tegen het instituut deelgemeente Multinationale ondernemingen zul len steeds meer last ondervinden van de kerken en echte potentaten zullen steeds meer rekening moeten houden met kerkelijk verzet; als het kan geweldloos, maar desnoods ook met geweld. Het evangelie is een kracht en dat zal. zo voorzegt ..Melbourne", in de jaren tachtig wel eens meer kunnen opvallen dan tot voor kort Een consequentie van deze maat schappijvisie van de kerken is ook de ontkenning van politieke machtsvorming op christelijke grondslag. Die consequentie zal op den duur in Nederland haar uitwer king waarschijnlijk niet missen. Als men ..Melbourne" wil geloven zal de twijfel over en om het CDA in de komende tijd eerder toe- dan afnemen Kerk in saamhorigheid met de ar men. is de nieuwe grondtekst. Wie kaatst moet de bal verwachten en daarom zullen de kerken in de ko mende jaren heel praktisch op de vraag gedrukt worden hoe je dat in het dagelijks bestaan als samenle ving doet. Dat kan ook voor de kerken zelf nog wel eens lastig worden. HAAG (ANP) Recente gegevens van het Centraal iu voor de Statistiek (CBS) laten een gedeeltelijk herstel de hypothekenmarkt zien. Dat herstel is vooral toe te M ven aan de categorie hupotheken op andere onroerende ld. (ren dan woonhuizen. H"t aantal nieuw ingeschreven agi ïghypotheken nam in hei eerste kwartaal in aantal nog "■Sfi Maar het totaal daarmee gemoeide hupotheekbedrag wel met 14 procent, omdat het gemiddelde bedrag per bufcghypotheek toenam van 147.000 gulden in 1979 tot dl 10 gulden in 1980. door Henny de Lange ROTTERDAM „De leden van een deelgemeenteraad mogen hooguit beslissen over de plaats van de lantaarnpa len en de urinoirs. Zodra er gewichtiger zaken aan de orde komen, is het toch de gemeente Rotterdam die be slist". Dit argument wordt veelvuldig gehanteerd door de tegenstanders van het in stituut deelgemeente. Sinds Rotterdam als eerste en tot- nutoe als enige gemeente in ons land in 1972 overging tot het instellen van deelgemeenteraden, is de kritiek op deze vorm van bestuurlijke decen tralisatie nooit verstomd, zo ze al niet scherper is geworden. De volgende bloemlezing uit de opmerkingen van tegenstanders van deelraden maakt dat maar al te duidelijk: „Deelraden zijn ondingen die veel geld kosten en alleen maar de bu reaucratie vergroten. De wijkbewo ners zijn er niet mee geholpen omdat politieke partijen de dienst uitmaken in de deelraden en niet of nauwelijks oog hebben voor de belangen van de wijk. De gemeente zou er beter aan doen de bewoners- en wijkorganen te versterken in plaats van weer een nieuwe bestuurslaag te scheppen. Deelgemeenten zijn een rem op de democratische ontwikkeling van be langengroeperingen die all es-op-all es zetten om de wijkbewwoners te be trekken bij hun eigen woonomgeving. Deelraden werken in de hand dat de bevolking politiek apathisch wordt Zes deelgemeenten Ondanks deze forse kritiek blijven de voorstanders van mening dat het sys teem van deelraden navolging ver dient in ons land. Rotterdam telt nu zes deelgemeenten (Hoek van Hol land. Hoogvliet. Prins Alexander, LJs- seimonde, Charlois en Centrum- Noord). De bedoeling van de Rotter damse wijkenwethouder Wim van der Have is dat er volgend jaar weer twee deelraden bijkomen. De ontwikkelingen op wijkniveau in Rotterdam zijn begonnen in 1947. In dat jaar werden de eerste wijkraden ingesteld, vooral in die wijken die voor de tweede wereldoorlog zelfstan dige gemeenten waren. De eerste deelgemeenten verschenen in 1972. De bevoegdheden variëren van het subsidiëren van allerlei wijkgebon- den activiteiten tot het verlenen of intrekken van horecavergunningen Bewoners-, buurt- en wijkorganisa- in de wijk. Verder kunnen deelge- ties zijn eenzijdig in hun aanpak, meenteraden het college van b. en w. omdat er altijd groepen in de wijk van Rotterdam adviseren in een aan- zullen zijn die niet aan bod komen of niet gehoord worden, aangezien dat niet past in het straatje van een spe cifieke belangenorganisatie, menen de voorstanders van het deelraads- bestel. De kans op een persoonlijke behandeling is bij deelgemeenten bo vendien veel groter, menen ze. dan bij de gemeente zeil. tal zaken. Waar gemaakt De voorstanders van het systeem van deelraden menen dat de deelraden gezien de betrekkelijk korte tijd dat ze functioneren hun positie dubbel en dwars hebben waargemaakt. De Tenslotte wijzen de voorstanders brede samenstelling van de deelge- erop dat een deelgemeente niet alleen meenteraden voorkomt in hun ogen adviezen geeft, maar ook vergaande dat alleen deelbelangen worden be eigen bevoegdheden heeft op het ge- hartigd. bied van wonen en welzijn. Als een Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon kwartaal van dit jaar. Het totaal inge schrevenbedrag kwam echter veer tien procent hoger uit, door de stij ging van de gemiddelde woninghypo theek met achttien procent. Volgens het CBS kon de forse groei van het hypothecaire krediet worden waargenomen bij nagenoeg alle geld instellingen. Een uitzondering vorm den de spaarbanken, die een stijging te zien gaven van 4,7 procent, tegen groeipercentages van 21 tot 36 pro cent bij de overige groepen. Bij de hypotheekbanken was de groei van het hypothecaire krediet met 36 pro cent het sterkst. Daardoor steeg bij deze groep het marktaandeel van 21 tot 23 procent. wethouder af wil wijken van het ad vies van een deelraad, dan moet hij toch eerst kunnen aantonen dat dit ten koste zou gaan van het stedelijk belang, aldus de voorstanders Dat voor- en tegenstanders het wel nooit eens zullen worden, werd on langs nog eens overduidelijk gede monstreerd door bewoners van de Agniesebuurt, die deel uitmaakt van de deelgemeente Centrum-Noord Hun verzet tegen het instituut deel gemeente gaven ze gestalte in de vorm van de „executie" van een pop, die burgemeester Van der Louw voor stelde, Verder hebben tal van buurt en bewonersverenigingen in met name Centrum-Noord de bevolking opgeroepen de verkiezingen van van daag massaal te boycotten Perikelen Naast deze discussie tussen voor- en tegenstanders speelt bij deze verkie zingen nog een ander element mee. Voor het eerst hebben buitenlanders in Rotterdam actief en passief kies recht bij de deelraadsverkiezingen en dat heeft inmiddels ook voor de nodi ge problemen gezorgd Vooral in (alweer) Centrum-Noord zijn er met de migrantenlijsten nogal wat perikelen geweest. Het stembu reau van deze wijk liet de Marok kaanse Amlcales niet toe op de kies lijst, omdat deze organisatie in strijd zou zijn met de openbare orde Vierenvijftig organisaties maakten ook bezwaar tegen de kandidatuur van de Vrije Marokkaanse Alliantie. De Alliantie is volgens hen een man telorganisatie en de opvolger van de Amicales. Het verzet tegen deelname van deze groepering leidde zelfs tot de bezet ting van het wijkgebouw door woe dende bewoners. Het college van B. en W. van Rotterdam besloot echter het beroep tegen de deelname van de Alliantie aan de verkiezingen niet ontvankelijk te verklaren Volgens B en W. zijn er geen harde Boze wijkbewoners in Rotterdam hangen een pop op, die burgemeester Van der Louw moet voorstellen, om uiting te geven aan hun verzet tegen het instituut deelgemeente. De be langen van de wijkbevolking wor den beter behartigd door wijkraden en buurt- en bewondersorganisaties, vinden zij, dan door de deelgemeen teraden waaraan het Rotterdamse gemeentebestuur de voorkeur geeft. bewijzen voor openlijk geweld door de alliantie. Alleen op grond van poli tieke motieven kan een registratie niet ongedaan worden gemaakt, al dus het college. Ruim honderdtachtigduizend inwo ners van Rotterdam hebben een op- roepingskaart gekregen voor de deel raadsverkiezingen. In totaal hebben vierenveertig groeperingen zich inge schreven. Twee daarvan richten zich uitsluitend op de in Rotterdam wo nende buitenlanders. Behalve de Vrije Marokkaanse Alliantie is dat de stichting VARO (Voor Alle Recht en Orde), die zegt op te komen voor de belangen van alle buitenlanders. De stichting hulp aan buitenlandse werknemers in Rotterdam verwacht weinig van de deelname van „buiten landse" partijen aan Nederlandse verkiezingen. De onderlinge ver deeldheid onder de buitenlanders is daarvoor te groot, zegt directeur A van Lijssel van de stichting De enige mogelijkheid voor buiten landers om politiek iets gedaan te krijgen is volgens hem dat Neder landse politieke partijen buitenlan ders op een verkiesbare plaats stellen Tot nu toe heeft alleen de Partij van de Arbeid hieraan gehoor gegeven door in Centrum-Noord twee Turken op een verkiesbare plaats te zetten Ook in Charlois maakt een Turkse Rotterdammer een goede kans (even eens voor de PvdA) een zetel in de deelraad te bemachtigen. CDA. WD en D'66 zeggen ook uitgekeken te hebben naar buitenlandse kandida ten. echter zonder succes. j s Hollanders lopen op klompen en steken een paar maal per dag een vinger in een dijk om het water tegen te houden Dat idee schijnen sommige bui tenlanders nog van Nederland te hebben. Gelukkig hebben Ne derlanders omgekeerd ook die vaste ideeën over het buiten land. Binnenkort wordt in Italië het Europees kampioenschap voet bal gespeeld. Het Nederlands elf tal doet daaraan mee. Reden voor het dagblad De Telegraaf om een speciale bijlage aan dit evenement te wijden. Daarin staan ook de tips voor de voet balliefhebbers die het toernooi ter plekke willen volgen. „Een ideaal land in een ideaal seizoen", dat staat de Neder landse toerist te wachten, zo meldt de bijlage. Maar pas op. niets voor niets staat er in vette letters boven de betrokken pagi na: „DENK OM DE KNIP" Ita lië is een uitstekend land. als de bezoekers zich tenminste aan. wat in de bijlage genoemd wordt, „de spelregels" houden. Die „spelregels" zijn: „Tassen, maar vooral schouder tassen, horen niet in de straten van een Italiaanse grote stad thuis. Speciale groepen jongelui op scooters zijn er in gespeciali seerd om ze u af te pakken" Goed. geen tas mee op straat. Maar ook geen geld. waardepa pieren of een paspoort, zo gaat het stuk verder Die horen in de kluis van uw hotel. U ziet dus maar hoe u op een terras afre kent. Speciaal in Napels en Mi laan moet alle bagage uit de auto gehaald worden, ook een autoradio is onhandig, neem lie ver een draagbare mee. luidt het advies. (Die kunnen „speciale groepen" op scooters dan weer afpikken). Let op dat u een echte taxi neemt en geen snorder, en let ook op dat de chauffeur de meter aanzet. Dan het geweld. Gelukkig weet de bijlage van De T. dat „het terrorisme alleen het precies ge kozen doelwit treft". Dat is han dig. als je toevallig niet in het doelwit woont. Blijf verder uit de buurt van „politieke rellen". Hoe u weet of het een gewone dan wel een politieke rel betreft wordt helaas niet vermeld. „Bij stakin gen geldt het devies: Kalm blij ven. Lena. Er is niets tegen te doen en het gaat vanzelf over" Is er dan niets vrolijks te bele ven? Natuurlijk wel. In Milaan kun je heerlijk eten. maar het is er erg duur. Daar kun je in de wijk Brera 's avonds het amuse ment vinden, maar bedenk zwaaiende tassen en dikke por tefeuilles thuis laten. Voor de bevolking van Napels zijn er vele methoden „om het noodzakelij ke geld te krijgen. Zorg ervoor dat uw portefeuille en fototoe stellen die oplossing niet zijn!" Kortom: een ideaal land in een ideaal seizoen. Het valt te hopen dat ze in Italië denken dat al die Hollanders op klompen komen. Jules Vernes held Fhileas Fogg haalde het maar nèt in tachtig dagen, maar de Amerikaanse bal lonvaarder Maxie Anderson en zijn zoon Kris denken de reis om de wereld binnen die tijd te kun nen maken, per ballon natuur lijk. Pas nog zijn ze samen als eersten over Noord-Amerika ge vlogen, of beter: gevaren, vader Anderson (45) was een van de Zoals een kind zielsgelukkig kan zijn met het pasgeboren broertje of zusje, zo is de orang-oetan Zampano erg gesteld op zijn nog naamloze stiefbroertje, dat nau welijks een maand geleden in dezelfde dierentuin geboren is als Zampano, in die van Mün- chen. Dat treft, want de „al" vier maanden oude Zampano wordt samen met de chimpanseebaby in hetzelfde apenverblijf groot gebracht, en de twee zullen dus nog lang met elkaar moeten op trekken. deelnemers aan de eerste ge slaagde ballonvlucht over de At lantische Oceaan, en nu willen de twee een vlucht over Europa of de Sowjet-Unie maken. En als dat achter de rug is. voelen ze' zich ervaren genoeg om per bal lon de omtrek van de hele aarde te doen. Zolang de voorbereidin gen voor de volgende tocht duren gaan vader en zoon gewoon aan het werk. Maxie Anderson gaat terug naar het bedrijf waarvan hij directeur is. Kris (23) zet zijn studie aan de universiteit van Nieuw Mexico voort Als ds W. L. Korfker uit Zwijn- drecht aan het vuurwerk van 30 april terugdenkt, moet hem een licht gevoel van teleurstelling be kruipen Want deze hoogbejaar de emeritus-predikant herinnert zich hoe hij als vijftienjarige jon gen met zijn vader in 1898 het vuurwerk bekeek ter ere van de nieuwe koningin Wilhelmina. Dat was nog eens een vuurwerk, schrijft hij. Het voltrok zich ook achter het Centraal Station in Amsterdam, en daar bij vergele ken was het vuurwerk anno 1980 bepaald niet zo groots als het genoemd is. Ds. Korfker zag 82 jaar geleden onder andere een stuk vuurwerk, „waarbij je een olifant zag wandelen. Waarom liet het vuurwerk van april jongstleden niet méér zien? Vol gens mij had het grootser ge kund. De tijd liet dat toch wel toe?" Zijn commandant was vergeten hem te laten aflossen, en dus bleef een plichtsgetrouwe twin tigjarige Amerikaanse soldaat onverstoorbaar acht dagen en nachten op wacht staan in de buurt van Baden-Württemberg Zijn legeronderdeel had in die omgeving oefeningen gehouden en de jongen bleef trouw staan op de post die hem was aangewezen Hoe hij het zonder eten en drin ken uithield is een raadsel, maar ten slotte vonden twee West-duit- sers die hem daar al die tijd had den zien staan, het welletjes en redeneerden net zo lang met hem tot hij zich liet meetronen naar het politiebureau Kaal door schrik Colleen Dolan (35) uit Clifton in de Ame rikaanse staat New Jersey heeft in hoger beroep toch gelijk gekre gen: dat hij kaal geworden is. heeft hij te wijten aan een ont ploffing in een chemische fa briek. een paar honderd meter van zijn huis. Sindsdien werd hij volledig kaal. moest hij zich voor duizenden guldens pruiken aan schaffen en durfde hij niet meer aan zijn geliefde sporten te doen uit angst zijn „kunsthaar" te ver liezen. Een lagere rechtbank oor deelde aanvankelijk dat het om een toevallige samenloop van omstandigheden ging. Van negentien-hoog Een Fi lippijnse metselaar heeft een val van de negentiende verdieping overleefd, waarschijnlijk doordat hij op een hoop zand terecht kwam. De 25-jarige man verloor zijn evenwicht toen hij in Makati. een voorstad van de Filippijnse hoofdstad Manila, aan het werk was. Volgens zijn behandelend artsen in het ziekenhuis heeft hij er wel een aantal breuken aan overgehouden, maar verkeert hij absoluut niet in Levensgevaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5