Het schildersplezier van Kees Verwey 2000r Saxofoonkoor sensatie op Groningse jazzmarathon Tv-uitzendingen voor joodse gemeenschap Festival of Fools vangt brandschade op Schilderijen en aquerellen in Dordrecht Zestig minuten per jaar NOS brengt veel cultuur op televisie Oostduitse auteur Nachbar overleden Bijbelquiz NCRV-radio Onnodig dikke reisgidsen over Amerika WOENSDAG 28 MEI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE TROUW/KWARTET A - ->Xr-V ,av. -> *KI' door Cees Straus DORDRECHT Tamelijk snel na de presentatie van zijn grote atelierstukken in het Stedelijk in Amsterdam, is er andermaal werk te zien van Kees Verwey. Ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag biedt het Dordrechts Museum nu een overzicht van wat oudere, maar ook recente olieverven en aquarellen. Is dat niet dubbelop, twee toch wel omvangrijke exposities binnen an derhalf jaar. kan je als vraag stellen. Hoewel de Dordtse tentoonstelling zeker overlappingen kent in vergelijk met de Amsterdamse en ook wel met nog vroegere, biedt ze mede door het actuele karakter toch weer genoeg nieuwe invalshoeken die het bekijken van Verwey's werk elke keer tot zo n feest maken Dat komt ook omdat Verwey nooit is vastgeroest in de behandeling van zijn thematiek Hij kiest zoals ge noegzaam bekend is graag voor het stilleven. De stof daarvoor levert hem het atelier, in zijn totaliteit of gefrag menteerd in wat potten en een enkel beeld. In Dordrecht is er ook aan dacht voor het bloemstilleven. een thema dat bij Verwey er een beetje uitloopt. Enerzijds kan het worden beschouwd als een uitvergroot detail van het atelier zij het dat bloemen daar -- en dat bedoelt hij vooral levende slechts een tijdelijke rol spelen. Anderzijds zijn ze in zijn werk volkomen autonoom. Opmerkelijk is bij voorbeeld dat ze in de olieverven in de grote atelierstukken. nauwe lijks een rol spelen Voor het grote stilleven staat zijn atelier, op de bovenverdieping van een statig 17e eeuws pand aan het Haarlemse Spaame hem al heel wat jaren ten dienste. Verwey moet het voor honderden schilderijen en aqua rellen hebben verkend, centimeter voor centimeter. Toch is er geen en kel stuk gelijk aan een ander, on danks die hoge produktie. die alleen nog maar lijkt te worden opgevoerd. Want Verwey werkt met een enthou siasme alsof hij de schilderkunst pas vorig jaar heeft uitgevonden Kees Verwey behoort met een Char lotte van Pallandt. een Jeanne Bieru- ma Oosting. Otto B. de Kat en een Sierk Schroder tot een generatie die zich onverbrekelijk verbonden voelt met de weergave van de realiteit. Van hen is Kees Verwey misschien nog het sprekendste voorbeeld omdat hij voor zover bekend nimmer naar een abstracte oplossing van zijn vormen taal heeft gezocht. Zijn taal is die van het impressionisme, die anders dan bij Bieruma Oosting en De Kat geen Franse invloed heeft ondergaan, maar puur-Hollands. echt Breitneri- aans is gebleven. In dat verband is de invloed van Henri Frédéric Boot na tuurlijk onmiskenbaar, maar waar andere leerlingen van deze schilder achtige Haarlemse meester aan diens didactische overwicht konden ont snappen. is Verwey zijn leraar altijd trouw gebleven Binnen die „leerstelligheid heeft Verwey echter genoeg vrijheid weten te vinden. Waar het portret binnen het impressionisme eigenlijk nooit een hoogtepunt heeft gevonden het moment is immers te vluchtig om tot een psychologisch uitgewerkte kenschets te komen daar heeft Verwey ingezien dat hij middelen moet aanwenden om boven het medi um uit te komen. In Dordrecht domi neren de mannenportretten. duide lijk het terrein dat hem het best ligt. Wat Verwey nu met het portret doet dat ook hier impressionistisch moet blijven is het aftasten van die grenzen waar nog net sprake kan zijn van een zekere mate van expressio nistische geaardheid. Het Dordrechts Museum bezit zelf voor dit uitgangs punt in Het gele jakje, dat dateert uit 1950. een heel typerend schilderij. Het figuur is heel gestyleerd opgezet, de schilder is duidelijk in de vorm gekropen om er uiting aan te geven. Toch is er ook sprake van een intuï tief aftasten, een aanvoelen van de sfeer van het moment dat dit schilde rij zo echt impressionistisch maakt. Verwey heeft het met expressionisme vaak leentjebuur gespeeld. Al ruim voor de Tweede Wereldoorlog onder zocht hij hoe vormen gestyleerd kun nen worden, in zijn geval bijna gedra matiseerd. zou je kunnen zeggen. Zit ten zijn vormen in die tijd nog al eens vast. als hij na de jaren '48-'50 de opleving van de na oorlogse schilder kunst (Cobra i heeft meegemaakt, brengt hij in zijn werk een opmerke lijke voorkeur voor een losheid bin nen de grenzen van een sterk realis me tot uiting. Versobering Het zal uiteindelijk leiden tot een versobering in de behandeling van zijn motieven. Tot dan alleen het ene moment overblijft dat de uitkristalli satie van al zijn kunnen vertegen woordigt. Verwey geeft op deze ten toonstelling een verslag van zijn reis naar de kern van de dingen. Hij toont in zijn recentste schilderijen dat hij al bij die kern is aangeland, maar je krijgt de indruk dat hij dat moment nog graag even wil uitstellen. Omdat er dan niets meer valt te schilderen? Verwey werkt in ieder geval met een schildersplezier waarin hij zichzelf nog steeds kan overtreffen Tot 16 juni, geopend op maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur, op zon- en feestdagen van 13-17 uur. Van onze kunstredactie AMSTERDAM Bij het Fes tival of Fools is men met man en macht aan het werk om de schade, in de nacht van eerste op tweede pinksterdag door een flinke brand aangericht, op te vangen, weg te werken, te herstellen. Het ergst gedupeerd zijn de Neder landse Bewegingsgroep van Bart Stuyf en de Engelse groep People Show. die op de openingsavond van het Festival of FoolsTeatre Dès Na tions hun première van ieder een nieuwe voorstellingen zouden geven Bart Stuyf het eerst ..Gray", de Peop le Show daarna ..The Shredded weat Show". Wat zij daarvoor nodig had den aan decors, kostuums, belich- Ungs- en geluidsapparatuur stond al in de theaterruimte B. die in een grote machinefabriekhal voor hen en nog enkele andere groepen was inge richt Van ..Gray" is zoveel verloren ge gaan. dat de voorstellingen daarvan moeten vervallen: decors, rekwisie ten en kostuums zijn niet zo snel opnieuw te maken. Zij worden nu vervangen door een al eerder gespeel de voorstelling van Stuyf, „Spiegels", die met de andere parallel verlopen. Er wordt wel alles in het werk gesteld om de geheel verloren gegane ge luidsapparatuur bij tijds te vervan gen. zodat, de voorstellingen toch op 29 mei kunnen beginnen. Bij de People Show is ook een aantal rekwisieten en kostuums verloren ge gaan, of heeft waterschade opgelo pen De groep is onmiddellijk aan het werk getogen om die opnieuw te ma» ken. maar het wordt wel komende week dinsdag, alvorens zij hun eerste voorstellingen kunnen geven. Voor deze twee groepen, en voor nog enkele andere, die later in het festival in dezelfde ruimte zouden spelen, wordt er nu elders in die bijzonder grote hal een nieuwe theateraccom modatie gebouwd, die donderdag klaar zal zijn. Aangezien er in het hele enorme complex van de Amsterdam se Droogdok Maatschappij aan de Meeuwenlaan, waar het festival ge houden wordt, ongeveer dertig plek ken zijn waar gespeeld wordt, door een kleine honderd groepen, is de hinder voor het verloop van het feest betrekkelijk gering. Om de ruïne, die Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Rabbijn Josy Eisenberg, de man die het script heeft geschreven voor de Franse film „De avonturen van rabbi Jacob", met Louis de Funès in de hoofdrol, zal de eerste programma's samenstellen van het Nederlands-Israëli tisch Kerkgenootschap (NIK). Op zondag 22 juni. 's avonds zes uur op Nederland 1. wordt het eerste tele visieprogramma uitgezonden van het kerkgenootschap dat van de minister van CRM de beschikking heeft gekre gen over zestig minuten televisie zendtijd per jaar Het onderwerp op 22 juni is „Joods leven in Nederland toen en nu" Ne derland was gedurende vele eeuwen meer dan thans een centrum van joods leven Hierin is nogal wat ver andering gekomen door de tweede wereldoorlog en vervolgens door de Speciaal vandaag In het magazine-program ma van IKON, Het paard van Troje, de tweede uitzending over de middelbare school waarbij een eindexamenklas van het Herman Wesselinck- college in Amstelveen wordt gevolgd. Ook aandacht voor werkende jongeren, het lagere beroepsonderwijs en het mini mum jeugdloon Ned. 2 18.59 In Van Gewest tot Gewest: de vliegende brandwacht op de Veluwe. de Maria-bede- vaart in de Peel. het Rnde- Kruis-hospitaalschip de Hen ry Dunant en het vakantiehuis Gustav Briegleh in Valke veen. dat een halve eeuw- bestaat Ned. 118.59 Voetbal reehtstreekse re portage van de finale om de Europa Cup voor Landskam pioenen tussen HSV Hamburg en Nottingham Forest vanuit Madrid Ned. 1/20.25 Stiefmoeder Aarde eerste deel van een serie hoorspelen naar de romancyclus Het ge slacht IViarda van Theun de Vries. De schrijver is in het hoorspel de verteller. Alfred Salten componeerde de mu ziek. Ad Ldhler heeft de regie Hilv. 2/16.00 Olympiad Internationale Ronde van Nederland. Tweede etappe Hoogeveen-Neede en individuele tijdrit Hilv. 1'18.55 en 20.02 emigratie van een deel van de overge bleven joden, meestal naar Israël. Hierdoor is een zekere vergrijzing ontstaan bij de joden in Nederland. Als centrale vraag komt aan de orde: hoe beleven de thans in Nederland wonende joden hun jodendom en jood-zijn, en tegenover welke proble men zien zij zich als gemeenschap gesteld? Hiertoe worden ondermeer studenten in de joodse Mensa te Am sterdam geïnterviewd en bewoners van het joods bejaardenhuis in Bussum. Het kerkgenootschap zal in 1980 to taal drie programma's uitzenden. Bij het kerkgenootschap zijn 43 gemeen ten aangesloten, waarvan er 32 min der dan honderd zielen tellen. In to taal wonen in Nederland ongeveer 30 000 joden Rabbijn Eisenberg maakt elk jaar voor de Franse televisie een groot aantal programma's over joodse on derwerpen tlargot Fonteyn Van onze radio- en tv-redactie OOST-BERLIJN <DPA> In Oost- Berlijn is de Oostduitse schrijver Herbert Nachbar op 51-jarige leeftijd overleden. Nachbar was bestuurslid van de Oostduitse Vereniging van Letterkundigen Hij kreeg bekendheid door zijn ro mans Der Mond hat einen Hof. Die Hochzeit von LSnneken. Haus un- term Regen cn Keiler der alten Schmiede Nachbar schreef voorts talrijke verhalen ADVERTENTIE Elke dag Brut-dag HILVERSUM De NOS-televisie zal in de zomermaanden een groot aantal culturele programma's verzorgen. Aangekocht is de zesdelige Britse se rie „The magic of the dance" over de danseres Margot Fonteyn. waarvan nog niet vaststaat wanneer die pre cies wordt uitgezonden, in verband met de Olympische Zomerspelen Datzelfde geldt voor „Come back Mo zart". eveneens een BBC-produktie en over programma's over de Duitse beeldende kunstenaar en politicus Joseph Beuys. de schrijver Oscar de Wit en de Poolse componist Pende- recki Ook maakt de NOS samen met de Oostenrijkse televisie een dubbelpor tret van de musici Nikolaus Hamon- court en Gustav Leonhardt die op 8 september de Erasmusprijs krijgen. Dit dubbelportret staat geprogram meerd op 9 september In de tweede helft van september zal de NOS aandacht besteden aan het 25-jarig bestaan van het operagezel schap Forum in Enschede In de maand juni zal de NOS-televisie speciale produkties aan het Holland Festival wijden. Dat zijn: Pilobolus Dance Theatre met de dansgroep Pi lobolus in de Haagse Koninklijke Schouwburg. Zomergasten op 4 juni is een film naar het toneelspel Datsj- niki van Maxim Gorki. Dinsdag 10 juni is er een directe reportage uit het Muiderslot van een pastorale van Adam de la Halle. die dateert uit omstreeks 1280. Donderdag 19 juni is de uitzending „Poëzie in het Park" van Poetry International in Rot terdam. Weer zes deeltjes van Lantaarn-reeks Bij de Uitgeversmaatschappij J. H. Kok in Kampen zijn weer zes deel tjes verschenen van de Lantaarn reeks. Deze boekjes geven kinderen van acht tot tien jaar informatie over de meest uiteenlopende onder werpen. Dit keer gaat het over echte Zeeuwse mosselen, de brandweer doet meer (dan alleen maar blus sen), Jan Steen, landbouw in de ijzertijd, wees zuinig op je gebit en de bewakers in de natuur. De inmiddels tot 48 deeltjes uitge groeide serie is zeker voor scholen en bibliotheken het aanschaffen waard. Voor het individuele kind ligt de prijs 5,10 per deel) waar schijnlijk in de meeste gevallen te hoog. Op school kunnen de boekjes ge bruikt worden bij de lessen over aardrijkskunde, geschiedenis, ken nis van de natuur of als in een groepsgesprek wordt doorgepraat over wat de kinderen om zich heen horen, zelf ervaren of op de televisie zien. Wat de bovengenoemde deel tjes betreft kun je denken aan: het eten van mosselen, een grote brand vlakbij huis. een bezoek aan een museum, vakantie op een boerderij, elke dag je tanden poetsen en een wandeling maken in een bos of in een natuurgebied. Achterin elk boekje wordt een aantal gebruikte moeilijke woorden omschreven, zo dat de meeste kinderen het zelf standig kunnen lezen. ADVERTENTIE UW OUDE ORGEL OF MEER WAARD? Kom snel langs en u zult ver steld staan, van de priis die wij bieden voor uw oude orgel, bij aanschaf van o a EMINENT 1500 CONCERTO, diverse t op- orgels uit de HAMMOND SERIE 1980 jGrandec, Aurore) en YAMAHA F.50 en E30 Ook zeer laaggeprijsde. weinig bespeel de Hammond orcasions (b.v Loncorde-Grandee Monarch) voor enkele gelukkigen Utrecht Muziekcentrum/Vredenburg s'J (aansluitend ,ian HCI Old 13114 Amersfoort Hellestuat 11 I A (t o V 61 Dl 111 loges boordevol tnu zickl 03 3- 34061 in een deel van de hal is ontstaan, is al een schutting gebouwd. Beeldende kunstenaars zijn druk bezig die fees telijk te beschilderen. De brand is. op drie plaatsen tegelijk ontstaan, en dus vermoedelijk aange stoken. uitgebroken een uur nadat de technische ploeg, die de terreinen en hallen ook 's nachts bewaakt, ook die ruimte had gecontroleerd, in orde be vonden en afgesloten. Aan de andere zijde van de bijna onafzienbare hal was de Grupo Tse in de haar toebe deelde ruimte nog aan het repeteren. Zij ontdekte de brand en sloeg on middellijk alarm, waarna de brand weer met groot materiaal snel ter plaatse was en in een uur het vuur had bedwongen. De maatschappij, waarbij alles, dat niet al elders gedekt was, is verze kerd. was dezelfde middag al ter in spectie aanwezig, had bovendien alle begrip voor de noodzakelijkheid van een onmiddellijk herstel, zodat men zonder uitstel aan de slag is kunnen gaan Kees Verwey: Het gele jakje (de vrouw van de kunstenaar), olieverf op doek, 1950. Collectie Dordrechts Museum. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM In april 1981 y in Jeruzalem voor de vijfde i sinds 1958 de internationale bi quiz „Tot ziens in Jeruzalem" i den. Dit evenement wordt gehó onder auspiciën van een groot offieële Israëlische instanties. Er len kandidaten aan deelnemen dertig landen en ook Nederlar* vertegenwoordigd zijn. Om een geschikte Nederlandse didaat te vinden zal de NCRV i in de maanden oktober, novemb december dertien voorronden den van „Tot ziens in Jeruzalem dertien wekelijkse uitzendingen ongeveer veertig minuten zullen eindelijk 27 kandidaten worden test op hun kennis van de bijb het bijzonder en bijbelse achter den in het algemeen. In elke s ring komen drie kandidaten l elkaar uit, zodat er na negen s ringen evenzoveel winnaars zijn. volgen drie halve finales en tens de finale. Presentator is Gerard den Berg. In principe kan iedereen in s king komen voor de quiz. Wie kandidaat wil stellen moet zich 16 juni aanmelden bij de NCR dio, postbus 121. 1200 JE Hilvet onder vermelding van „Tot z Jeruzalem". De jury voor de NCRV-quiz 1 uit: prof. dr. M. J. Mulder, hoogl exegese Oude Testament en ges denis van de Israëlitische godsd en letterkunde aan de Rijksunii teit van Leiden, prof. dr. B. J. Ck hoff, oud-testamenticus aan de 1 logische Hogeschool te Ape ld vanwege de Chr. Gereformeerde ken en rabbijn A. Soetendorp v liberaal-joodse gemeente in Haag. Adviseur is prof. dr. Beek, voorheen docent Hebreeui exegese Oude Tesament aan de versiteit van Amsterdam. door Frits Lagerwerff GRONINGEN. De afgelopen jazzmarathon wees uit dat het in hippe Amerikaanse jazzkrin weliswaar gonst van de geruchten over sterk uiteenlopende stijlopvattingen, bedevaai naar Afrika en nieuwe interpretaties van de jazztraditie, maar dat de meest essent informatie voer vorm en presentatie voornamelijk van wat oudere musici afkomstig is. waren saxofonist Eddie Shaw, The Art Ensemble of Chicago en het saxofoonkoor van Od Pope die borg stonden voor hoogtepunten van dit driedaagse festival, dat alleen al vanw vanwege de vele contrasten en opdoemende mystificaties interessant was. De jaren veertig het tijdperk van bebop, Parker en Gillespie en de jaren zestig sterk gedomineerd door de saxofonisten Coltrane. Dolp- hy, Ayler en Shepp en de componis ten Monk en Mingus zijn gevolgd door perioden van opmerkelijke ver warring. Jazzmusici, waar ook ter we reld, vroegen zich naarstig af of de toonaangevende genieën stilistisch moesten worden gevolgd, of er even tueel een eigen inbreng in de zo geres pecteerde muziek te verzinnen was, of dat van de veelal klakkeloos geco- pieerde muziek resoluut moest wor den afgeweken Steeds deden zich nieuwe ontwikkelingen voor. waarbij Europese improvisatoren en compo nisten zich niet onbetuigd lieten. Zij waren immers met andere muzikale vormen en structuren opgegroeid dan de Amerikaanse musici. Verwarring De verwarring van de jaren zeventig duurt voorlopig even voort en draagt duidelijk tekenen van provincialis me. Jazz is qua oorsprong een synthe se van Europese harmonie en melodie en Afrikaanse ritmiek. Dat veel zwar te Amerikaanse jonge musici zich nu op Afrikaanse volksmuziek en de Is lamitische cultuur baseren is op zich interessant, ik verheugde me in Gro ningen al op de Khomeiny-blues en de Ayatolla-boogie. maar het klin kend resultaat van hun ontdekkin gen is weinig hoopgevend. Daarnaast houden blanke Amerikaanse jonge ren zich meer bezig met strakke con cepten, maar ze zijn daarin te geïso leerd en krampachtig. De link naar Europa lijkt me voor Amerikaanse muzikale vormgevers, de structura listen. van levensbelang en het was in dit verband een omissie dat Europese improvisatoren en componisten niet voor deze marathon waren uitgeno digd. Er waren nu prille en pretentieuze groepen die op zoek naar een eigen identiteit een boodschap over de vre de en de geest niet schuwden, maar die. toen het echt op spelen en muzi kale ideeën aankwam, door de korf gingen. Hun vrijheid van improvisa tie was niet geraamd in persoonlijke, herkenbare kaders, zodat er langdu- Eddie Shaw Foto Rico D'ronrie. rig werd gezweefd en gepriegeld, en de concerten veel overeenstemming vertoonden Rhythm en blues De unieke saxofonist Eddie Shaw had hier niets mee te maken, hij blies een stuk rhythm and blues dat de liefhebbers bij zal blijven. Keihard, rauw en uitbundig, en ontdaan van iedere sentimentaliteit en romp slomp. Het Art Ensemble of Chicago speelde tijdens het laatste concert van de slopende Europese toemee alles uit de kast in een compacte, briljante set. Zoals gebruikelijk ge tooid met kostuums en mutsen van de Bonneterie uit Lagos stuwden drummer Don Moye en contrabasBist Malachi Favors de blazers. Leste wie. Roscoe Mitchell en Joseph ma door stralend ensemblespel, en duetten. Van free jazz naar ha nisch gebonden muziek en terug, een duidelijke keuze uit de bii handbereik liggende stijlmidd Dit was een ware revanche voc vermoeiende concerten van de I ste maanden. Na deze fantastische opening vai moderne festivaldeel was het Anderson die de aandacht opeiste. Te midden van meer ex menteel dan swingend ingestelde demusici kwam Anderson's magi le trombonespel echter te weinig bod The Ethnic Heritage Ensemble vestigde de positieve indruk dl groep enkele jaren geleden naliet trio was een schoolvoorbeeld va ingespeelde formatie die zich I achtig en kort kan uitdrukken. Na het onsamenhangende, niet-ii peelde ensemble van violist Bang en comettist Butch Morris daar tenslotte, ik had de moed I opgegeven, het saxofoonkoor Odean Pope. die onlangs bij d mer Max Roach schitterde. Een satie, deze combinatie van acht foons en piano-bas-drums. Pracl arrangementen, een bijna verg collectieve vitaliteit, ritmische rassingen en kokende soli dede vlam in de pan slaan. Een drun als Cornell Rochester was na C Basies' Sonny Payne niet meer gekomen. Charles Bowen en de onbekende Zach Zackery deden voorgaande saxofonisten even vi ten en bassist Gerald Veasley spe strakke blueslicks voor de damet de critici. Ook was daar Pope zelf. die n Ayler de vrije bluesstijl nieuw 1 in lijkt te blazen, met complex spel. een overtuigende sensual een fraai sonoor geluid in ext registers en het nodige speelpl Zijn orkest heeft tot nu toe. het namelijk uit Philadelphia buit* aandacht van het grote internat le jazzpubliek geleefd. Dat zal lang meer duren, lijkt me Wat zou u. als verstandig mens doen als u werd gevraagd een reis gids over de Verenigde Staten te schrijven? U zou waarschijnlijk eens rustig gaan zitten en u zelf de vraag stellen: „Als ik voor de eerste of tweede keer naar de Verenigde Staten ging wat zou ik als buiten lander dan moeten weten om mijn weg te kunnen vinden en me op mijn gemak te kunnen voelen Dat lijkt logisch nietwaar, want dat is toch wat een mens in de eerste plaats in een reisgids wil lezen. Toch is deze wijsheid kennelijk nog maar sinds kort doorgedrongen tot de wereld van de uitgevers. Want wat lezen we in het persbericht bij de eerste drie delen uit de serie „Zie Amerika nu"? Dat de auteur, dr. A. J. van Zuilen, zich bij het schrijven van zijn reisgids de hierboven gefor muleerde vraag heeft gesteld en dat dit een „nieuwe manier van denken is waar het het schrijven van reis gidsen betreft" Nieuw of niet. de door dr Van Zui- len samengestelde reisgidsen vol doen inderdaad aan de eisen die je aan zulke werken mag stellen. Ze bevatten veel praktische informa tie. die goed bij de tijd is. ze zijn overzichtelijk en ze hebben een handig formaat. Hoewel, op dat laatste is wel wat af te dingen Elk deel van de serie bestaat namelijk uit drie gedeelten: een gedeelte met algemene informatie over de Ver enigde Staten; een toeristisch deel met speciale informatie over één bepaalde stad of streek en een taal gids voor reizigers. Het eerste en derde stuk zijn dus in alle deeltjes van de serie gelijk. Alleen het mid denstuk is steeds anders. In totaal komen er twaalf deeltjes. Afgaande op de eerste drie is de gemiddelde dikte zo'n driehonderd pagina's. Daarvan is ongeveer de helft in al die deeltjes gelijk (het algen deel plus de taalgids). Wie sti een hele lange reis door de Vet de Staten maakt en alle tw deeltjes mee moet nemen sjo zo'n 3400 pagina's mee waarvan er 165) niet nodig heeft. Dat is heel dik overbodig boek in de bi ge. Het handigst is in zo'n geval deeltje compleet mee te nemei uit de andere elf alleen het spec gedeelte, maar het is natuurlijk zonde om die mooie boekjes eikasr te scheuren. Nee, wie m maal profijt wil hebben van de t „Zie Amerika nu" doet er het b aan twaalf keer naar de Verenl Staten te gaan en steeds één del mee te nemen. „Zie Amerika nu"; reisboekens doer dr. A. J. van Zuilen; prijs ded ƒ22,50; uitg. J. H. Gotti Haarlem. De eerste drie vers< nea delen zijn: „New York/W infton", „San Francisco/Los f les/Las Vegas" en „Florida".

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4