Vrijspraak voor Juventus Duitsers gaan weer praten over Spelen Volendam mist een echte spits Enorme inzet vergoedt veel Xerxes heeft langste adem Piet Hamberg naar Ajax Verlies bij Wageningen toont grootste manco aan De Graafschap en Cambuur verschuiven voetbalkwaliteiten naar tweede plan Titel bij zondagamateurs voor Rotterdammers DINSDAG 27 MEI 1980 TROUW/KWARTET 9 Van onze sportredactie AMSTERDAM De Westduitse sportbonden zullen het besluit om de Olympische Spelen van Moskou te boycotten mogelijk herroepen. Morgen komen in Frankfurt am Main de vertegenwoordigers van 23 sportbonden bijeen om, zoals het officieel heet, de gevolgen van de boycot te bespreken. De bijeenkomst is georganiseerd door de overkoe pelende DSB, de Duitse sportfederatie. Als West-Duitsland zou beslui ten alsnog deel te nemen in Moskou dan zal het IOC zich niet strikt aan de, zaterdag gesloten, inschrijvingstermijn houden. Tijdens de vergadering in Düsseldorf, bijna twee weken geleden, waarop de Duitse sportbonden over deelneming in Moskou moesten beslissing, was nog onduidelijk hoe veel andere Europese landen zouden besluiten. Inmiddels hebben de bij de Europese Gemeenschap aangesloten landen, in meerderheid gekozen voor deelneming aan de Spelen. Die situatie zorgt ervoor dat de Westduitsers in Eruopa vrij geïsoleerd zijn komen te staan. Een nieuw gesprek over de boycot zou mogelijk een nieuw besluit op kunnen leveren, waardoor er alsnog een ploeg kan worden afgevaardigd. Dat de deur voor zo'n late inschrijving open staat, werd gisteren bevestigd door de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comi té. Michael Lord Killanin. Hij zei: „De inschrijving is officieel geslo ten. Maar als een Olympisch comité nog een laat besluit neemt of van gedachten verandert, dan zullen we hulp bieden." Killanin wees er daarbij op dat Mongolië, hoewel dat land zich niet tijdig had ingeschreven, toch werd toegelaten tot de Winterspelen in Lake Placid. De IOC-president verder: „Op het ogenblik staan veel nationale comité's onder druk van hun regeringen. Als ze tenslotte toch tevoorschijn komen met een late inschrijving, dan zullen wij ze niets in de weg leggen. En ik denk ook niet dat het organiserend comité in Moskou dat zal doen." Overigens betekent dat niet dat de inschrijvingstermijn daarmee officieel verlengd is. Killanin verklaarde dat het IOC dat zeker niet heeft uitgesproken. Hij gaf wel toe over de inschrijving van West Duitsland, contact te hebben gehad met Willi Daume, de voorzitter van het Duits Olympisch comité (NOK). „De heer Daume heeft contact gehad met mij", aldus Killanin, „en ik weet dat de gevoelens in Duitsland erg verdeeld zijn. Ik laat het geheel aan de Duitsers zelf over om te beslissen." Het IOC zal in ieder geval vandaag officieel bekend maken welke landen zich binnen de inschrijvingstermijn gemeld hebben voor de Spelen. Van 56 landen is bekend dat men daar tegen deelneming is en dus geen inschrijfformulieren naar Moskou heeft gestuurd. Die landen zijn: Albanië, Antigua, Argentinië, Bahrein, Bangladesj, Bermuda's, Birma, Bolivia, Canada, Centraal Afrikaanse republiek, Chili, China, Ecuador, Egypte, Fidji Eilanden, Gambia, Honduras, Hongkong, Indonesië, Iran, Israël, Japan, Jordanië, Kenia, Liberia, Liechtenstein, Maagden Eilanden, Malawi, Maleisië, Mauritius, Mona co, Nicaragua, Niger, Noorwegen, Oeganda, Opper Volta, Pakistan, Papoea, Nieuwe Guinea, Paraguay, Philippijnen, Qatar, El Salvador, Saoedi Arabië, Singapore, Soedan, Somalië, Taiwan, Thailand, Tsjaad, Tunesië, Turkije, Uruguay, Verenigde Staten, West-Duitsland, Zaïre, Zuid Korea. Verwacht wordt dat het aantal deelnemende landen in Moskou ongeveer even groot zal zijn als tijdens de Spelen van Montreal in 1976. Toen werden de Spelen geboycot door vrijwel alle Afrikaanse landen. De Sowjet Unie en de Verenigde Staten vechten nog steeds het hardst om het succes van Spelen of boycot. Volgens de Amerikanen zullen uiteindelijk zeker 60 landen de Spelen boycotten en dus was Carters oproep succesvol. Hodding Carter, voorlichter van het ministerie van buitenlandse zaken sprak zelfs van een „buitengewoon succes". Jody Powell, zegsman voor het Witte Huis, sprak over de problemen die Amerikanen hebben met andere democratische landen die wel naar Moskou gaan „terwijl de Russen in de straten van Kaboel op school meisjes schieten". De Russische pers noemt Carters boycotplan een volkomen misluk king en een klap voor het prestige van de Amerikaanse president. Olympische comité's van westerse landen die tegen het advies van hun regeringen in toch besloten om een ploeg naar de Spelen te zenden, werden als helden behandeld. Een van die landen was overigens Nederland. Behalve dat succes voelen de Russen het ook als een overwinning dat de zaak niet heeft geleid tot een terugtrekking van de troepen uit Afghanistan. Volgens de Russische pers is het voornaamste gevolg van Carters boycot dat op 19 juli, als de Spelen officieel geopend moeten worden, juist de Verenigde Staten geisoleerd zal zijn van zijn bondge noten. Toch zal tijdens de Spelen de boycot goed voelbaar zijn in bepaalde sporten. De zeilwedstrijden bijvoorbeeld zullen ver van optimaal bezet zijn omdat de internationale zeilfederatie zich uitsprak voor een boycot. De zeilwedstrijden zullen overigens tijdens de Spelen in Tallin worden gehouden. Ook de paardensport zal een gedevalueerd onder deel van de Spelen leveren. Maar dat heeft minder met een boycot te maken en alles met het feit dat de Spelen vooor de springruiters een onaantrekkelijk evenement zijn. Ze duren lang en er valt geen stuiver te verdienen. Dat kan nu gebeuren op alternatieve wedstrijden die deze zomer in Europa worden gehouden en waaraan ten onrecht een boycot-tintje is gegeven. Nacompetitie De Graafschap-Cambuur Wageningen-Volendam Cambuur De Graafschap Volendam Wageningen 2 10 12 5-4 2 10 12 3-3 2 10 12 1-1 2 10 12 2-3 door Johan Woldendorp WAGENINGEN Wie Volendam tot dusver in de nacompeti tie om een plaats in de eredivisie heeft bezig gezien, moet zich wel vol vertwijfeling afvragen hoe het elftal van trainer Henk Ellens in de normale puntenstrijd 76 doelpunten het op een na hoogste aantal kon fabriceren. In de openingswedstrijd tegen De Graafschap was de oogst van een goede en een slechte speelhelft één enkele treffer, in de daaropvolgende ontmoeting met Wageningen bleek de voorhoede van de Noordhollanders niet eens in staat te zijn een uitgespeelde kans te creëren. De machteloosheid, die Volendam op schrijnende wijze demonstreerde, is eigenlijk symptomatisch voor de competitie zoals de bemanning van de „Heen en Weer" die bijna achter de rug heeft. De voorhoedespelers hebben nauwelijks een aandeel in de totale produktle gehad. De spitsspe- lers Theo Mooyer en Eddy Kraal schopten de bal niet vaker dan tien keer achter de vijandelijke doelman en speelden derhalve op de topsco- rerslijst, waar Groningen, Wagenin gen en in mindere mate DS'79 de lakens uitdeelden, geen rol van bete kenis. Het offensieve gevaar moest van de naar Ajax vertrekkende rech tervleugelverdediger Keje Molenaar komen. Hij mikte vijftien keer raak en het is derhalve niet verwonderlijk, dat de onderwijzer ook voor de enige goal in de nacompetitie tekende. Wanneer bovendien de tien doelpun ten van laatste verdediger Kees Guyt in de herinnering worden teruggeroe pen, is het duidelijk waar de proble men van Volendam liggen. De verklaring, die Ellens voor de ver diende 1-0 nederlaag tegen Wagenin gen gaf („Je treft in iedere competitie clubs aan waarvan het spel je niet ligt") snijdt in dit verband weinig hout. De scheidende trainer Frans Körver komt de verdienste toe, dat zowel kampioen Groningen (0-0 en 1- 2) als Volendam (beide keren nederla gen van 2-1) in de competitie de tan den op zijn elftal heeft stukgebeten. Inzet en het vermogen om te counte ren verschaften Wageningen geruime tijd uitzicht op het algemene kampi oenschap. Maar de stelling van Ellens gaat niet op, wanneer de confronta ties met Groningen nog eens worden teruggedraaid. De nieuwe eredivisio- nist heeft, net als Volendam, techniek hoog in het vaandel geschreven, doch van de 76 doelpunten werd er geen enkele tegen Groningen gescoord. En dat is bepaald geen toeval. Het verschil tussen Groningen en Vo lendam bestond in het bijna voorbije eerste divisiejaar uit één man. Ook in het vissersdorp is men er achter, dat de noodzakelijke uitstapjes van Mo lenaar en Guyt naar de frontlijn ten koste van de achterhoede gingen. Het is een ongeschreven wet, dat de de fensie op een zeker ogenblik beslis sende fouten maakt, wanneer de voorhoede zich in steriel gedrag uit leeft. Het afstandsschot, waarmee Jaap van Pelt de spanning in de na competitie terugbracht, was normaal gesproken niet onhoudbaar. Doordat Volendam in de gewone puntenstrijd tien doelpunten te weinig scoorde, moest het tien treffers te veel incasse ren. Zonder schutter worstelde Gro ningen vorig seizoen met het zelfde probleem. Mede door Peter Houtman mag Azing Griever zich nu de minst gepasseerde doelman in het betaalde voetbal noemen. „Het gemis van die ene man gaat je toch opbreken", zegt ook Henk El lens. „Al weet ik natuurlijk niet zeker of me dat in de nacompetitie over komt". Ook dat is een waarheid als een koe. De toegift van een halve dozijn wedstrijden lijkt eerder op een. loterij dan op een uitputtingsslag, Met een hard schot beslist Jaap van Pelt de ontmoeting tegen Volendam. Schokker kan de bal niet meer blokkeren. waarin per definitie de beste als eer ste eindigt. Wie erin slaagt een uit wedstrijd te winnen, mag zich prac- tisch zeker eredivisionist noemen. „Daar gokken we dan maar op", pro beert Ellens de moed erin te houden. De oefenmeester trachtte de bakens een paar maanden geleden te verzet ten door Dick Helling van de midden linie naar de punt van de aanval te laten verhuizen. Het haalde weinig uit, omdat de voormalige Ajacied te langzaam is om zich tot een goaltjes- dief en een hinderlijke stoorzender te ontwikkelen. Deze omstandigheden remmen bovendien Gerrie Mühren in zijn groei tot motor van Volendam. Tot het strafschopgebied oogt het allemaal heel aardig, maar de eind- pass komt daarna steevast bij de tegenstander terecht. De harde feiten in de wedstrijd tegen Wageningen onderstrepen het verhaal alleen maar. De eerste hoekschop werd pas in de 74ste minuut afgedwongen, ter wijl de enige mogelijkheid op de ge lijkmaker (René Tol, momenteel als specifieke spits in Volendam uniek in zijn soort) eerder door medewerking van Wageningse zijde dan door eigen strategisch vernuft geboren werd. Wagenlnfen-Volendam 1-0 (0-0). 55. Van Pelt 14). Scheidsrechter. Thomas. Toeschouwera: 12.000. Wageningen: Suvee. Braam. Van der Kllft, Van der Ley, Tollenaar; Van der Berg. Hazeleger. Leus huls; Van Pelt. Hazelhekke en Van Vijfeyken. Volendam: Hoek. K. Molenaar. Guyt. Schokker. De Boers (Sul); Tuyp. Jonk. Mühren; Kwakman <P. Molenaar). Helling en ToL Sporttoto De juist ingevulde kolom Is: 1-2-1-1-1-1-2-2- 1-1-2-2-1. Aantal deelnemen: 77.550. Inleg: 239.337,00. Prijzenbedrag: 113.685.08. Eente prijs: 65.408,64, tweede prijs: 28.421,27, derde prijs: 39.789,78. door Mike Mulder Lotto De winnende getallen lijn: 2 - 10 - 15 - 25 - 31 - 40; de reservegetallen sljn: 41 - Aantal deelnemers: 750.652, INLEG: 3J259.077.00. Prljrenbedrag: 1.548.061.57. EPrljsenbedrag: 1B7—Eente prijs: ƒ645.033,03, tweede prijs: 154.806,15, derde prijs: 232.209,23, vierde en vijfde prijs: 309.64231. Westduitse lotto 1 - 5 - 11 - 14 - 33 - 38, reservegeUl: 47. Spiel *77: de winnende geUUen sljn: 4-0-0-4-6- Belgische lotto 4-5-11-15-17-30, reservegeUl: 28. Inleg: ongeveer 220.863.480 fr. Amateurvoetbal ZONDAG AMATEURVOETBAL Bekervoetbal West II St. Volh-DSO 2-2 St. Volh. wns OOST VI. en KR.-Eilermark 2-1 Bataven- Concord.W 0-2 ZUID I R.I.A -W-DESK 0-3 WEST I Volendam-Rapldltas 3-2 Minverva-EDO 2-1. Zondag amateurvoetbal West II Eerste klasse Olympla-HOV 0-2. MILAAN De veroordelingen in het tweede proces van het voetbal-om- toopschandaal in Italië hebben hevi- woede teweeggebracht. De veel- roudige nationale kampioen Juven tus uit Turijn werd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Die uitspraak wekte vooral grote opschudding bij de aanhang van AC Milan, dat bij het eerste proces naar de tweede divisie werd teruggezet. De Italiaanse kranten brachten het eermoeden naar buiten dat de straf- tommissie van de Italiaanse voetbal bond in het geval van Juventus gena de voor recht heeft laten gelden in verband met de Europese kampioen schappen de komende maand in ei- ;en land, aangezien de veelvoudige kampioen de kern van de nationale ploeg levert. Stellig waren er in het tweede proces snige ongerijmdheden te bespreuren, die de Italiaanse pers aanleiding ga ven om te constateren dat er met twee maten zou zijn gemeten. Zo ont brak bij de zitting verrassend book maker Cruciani, die op het laatste moment er vanaf had gezien als ge tuige te worden gehoord. Cruciani en zijn „collega" Trinca brachten des tijds als illegale bookmakers en „be drogen bedriegers" het schandaal aan het rollen. In het weekeinde werd Cruciani in een Milanees hotel gesig naleerd, waar hij volgens geruchten door onbekenden zou zijn opgezocht en „beïnvloed". Ook bij het tweede proces ontbrak het echter niet aan dramatische ver oordelingen. Behandeld werden vier wedstrijden, die in onderling overleg zouden zijn „geregeld". Het betrof de wedstrijden AC Bologna-Juventus, Lazo Roma-US Avellino, AC Bolog- na-US Avellino en AC Milan-AC Na pels. In samenhang met de wedstrijd Bologna-Avellino werd de vereniging AC Bologna voor het seizoen 1980/81 bestraft met vijf punten aftrek. Bo logna's voorzitter Tomaso Fabretti werd één jaar geschorst, terwijl de spelers Guiseppe Salvoldi en Cavelo Petrini elk voor drie en een half jaar aan het voetbalverkeer werden ont trokken. Drie jaar geschorst werd Franco Colomba van dezelfde club. Vrijgesproken werden onder meer de voorzitter van Juventus Giampiero Boniperti en de trainer van Bologna Marino Perani. GROOT BRITTANNIE CARDIFF - Voor het eerst sinds 1914 Is de Britse voetbaltitel naar Noord-Ierland gegaan Het enige winnende doelpunt tegen Wales werd In de 23e minuut gemaakt door Noel Brotherston, die een pass van Billy Hamilton langs Dal Davies. de doelman van Wales, schoof. De Noordleren weer stonden de druk die de ploeg van Wales vrijwel gedurende de gehele wedstrijd uitoefende. Jlm Plat. de doelman van Noord-Ierland. was de beate man van het veld. Engeland won met 2-0 van Schotland, maar belde landen waren al kansloos voor de titel. WEST DUITSLAND Bundesliga Bayer Leverkusen-Hamburger SV 2- 1. Werder Bremen-FC Köln 0-5. FC Bayer Urdln- gen-EIntracht Frankfurt 3-2. München 1860-FC Kalserslautem 3-2, Borussta Dortmund-MSV Duisburg 3-1. Fortuna Düsseldorf-Hertha BSC 4- 0. VFB Stuttgart-Bayem München 1-3. Elntracht Braunschwelg-Borussla Mönchengladbach 0-3, Schalke 04-VFL Bochum 1-0. Stand aan kop met nog een wedstrijd te spelen: 1. Bayem München 33-48, 2. Hamburger SV 33-46. 3. VFB Stuttgart 33-41. 4. FC Kalserslautem 33-40. PORTUGAL Porto Boavlsta 2-0. Oulmares-Sporting 0-1. 8etu- bal-Braga 3-1. Unlao de Lelra-Belenenses 0-0. Bei- ra Man-Varzlm 2-2. Rlo Ave-Esplnho 0-2. Benflca- Portlmonense 1-0. Estorll-Marltlmo de Funchal 0- 34. KAMPIOENEN Aan de reeks Europese kampioenen kunnen weer drie clubs worden toegevoegd. In Roemenlé ging de landstitel naar Unlversltarea Craiova, in Oos tenrijk naar Austria Wlen en ln Griekenland naar Olymplakos Piraeus De Joegoslavische beker ls gewonnen door Dynamo Zagreb. DOETINCHEM In de na competitie bestaat geen wer kelijke favoriet. Op papier na tuurlijk wel, maar in de prak tijk blijkt steeds weer hoe moeilijk het ls zo'n rol in zes wedstrijden waar te maken. Nadat De Graafschap en SC Cambuur vorige week dins dag afzonderlijk de favorie- tenlast van Volendam en Wa geningen al enigszins verlicht hadden, gaven beide ploegen zaterdagavond in stadion „De Vijverberg" een staaltje na- competitie-voetbal van de bo venste plank ten beste, dat door de achterhoekers win nend werd afgesloten: 3-2. Door de voetbalkwaliteiten naar het tweede plan te verschuiven hopen beide teams de nacompetitie te over leven. De voornaamste ingrediënten zijn inzet en karakter, en op het menu staat als hoofdschotel: spektakel. Als daar dan ook nog vijf doelpunten aan toegevoegd worden dan is de voetbal maaltijd voldoende op smaak om door iedere toeschouwer gulzig veror berd te worden. Een aantal meer kri tische supporters zal misschien ver geefs naar het schaaltje met voetbal- technische hoogstandjes zoeken, ter wijl anderen misschien een nare na smaak zullen overhouden van de hardheid van het duel. (De verzorgers liepen af en aan). Het resultaat ver goed echter veel. Een gevolg van de hardheid tussen De Graafschap en Cambuur: Menting wordt ge blesseerd van het veld ge dragen. Wie in Doetlnchem zal echter een nare smaak in z'n mond hebben wan neer de poort naar de eredivisie er door geopend is. Wie in Leeuwarden zal de vetrekkende oefenmeester Nol de Ruiter iets over de kwaliteit van het vertoonde spel durven zeggen, wanneer volgend jaar onder andere SC Cambuur-Ajax op het programma staat. Niet voor niets hebben de meer voet ballende ploegen uit deze nacompeti tie, Volendam en in mindere mate Wageningen, het in de normale com petitie verder gebracht dan Cambuur en De Graafschap. Je kan niet van een voetballer verlangen, ook al beoe fend hij de sport voor zijn beroep, dat hij een seizoen lang het onderste uit de kan haalt. De manier waarop de elftallen van Cambuur en De Graaf schap momenteel voetballen dwingt wel enige bewondering af, maar valt door geen enkel team lang vol te houden. Wel echter een wedstrijd of zes. Dat maakt beide teams tot kans hebbers. Bij Volendam zou het weinig uithalen of de spelers op eenzelfde wijze tekeer zouden gaan. Het zou waarschijnlijk de prestatie eerder schaden dan goed doen. Aan het begin van dit seizoen ver gaarde De Graafschap op eenzelfde manier ook al veel punten, waaraan trainer Pim van de Meent deelname aan de nacompetitie te danken heeft. Het duurde daarna echter opvallend lang voordat de Doetinchemse eer- ste-divisieploeg weer van zich liet ho ren aan de hand van opzienbarende voetbaldaden. Juist op tijd heeft Van de Meent zijn ploeg er weer bovenop weten te krijgen, voor de tweede uit spatting van dit seizoen. Hetzelfde geldt voor Nol de Ruiter, oefenmeester van SC Cambuur. Hij speelde het klaar om Leeuwarden op z'n kop te zetten door zijn spelers tot grenzeloze inzet aan te moedigen. Lange tijd voerde hij met z'n elftal de eerste divisie aan. De inzinking kwam net iets te laat om te voorkomen dat Cambuur beslag kon leggen op een periodetitel. Dat gebeurde overigens pas na falen van FC Den Bosch, dat het tweede periodekampioenschap maar voor het oprapen had. De terug slag was omgekeerd evenredig aan de eerder geleverde prestaties. Ook Cambuur kroop op tijd uit het dal, om aan de rand ervan te strijden om promotie. De vonken vliegen er van af zaterdag avond op de Vijverberg. Van de eerste tot en met de laatste minuut waren er 22 zwoegende spelers te aanschou wen. Gelukkig dat bij iedere ietwat wilde charge de goede bedoeling de boventoon voerde, anders was koud water nooit voldoende geweest om de regelmatig ter aarde stortende spe lers weer op de been te brengen. Dat er qua voetbal weinig oogstrelends op het veld vertoond werd, daar waren overigens beiden het ook over eens. Evenals de spelers worden de trainers meer bezig gehouden met het idee van promotie dan met de wijze waar op. Pim van de Meent ging nog iets ver der. Hij denkt dat de manier waarop zijn voorhoede opereert, en dat was zaterdagavond inderdaad niet zonder succes, navolging verdient op hoger niveau: „Wij moeten in het Neder landse voetbal toe naar jongens zoals Jacobs. Ik ben ervan overtuigd dat wanneer Ajax zo'n man had gehad, ze een stuk makkelijker over de streep gekomen waren. Door dat gerommel van Jacobs waren er steeds twee ver dedigers gebonden. Hij kan dan mis schien niet voetballen, en nu spreek ik namens de omstanders, maar hij is wel goud waard." De Graafaehap-SC Cambuor 3-2 (2-1). 7 Piene- man 1-0. 14. Brinks 2-0.16. Pelteer 2-1. 53 Menting 3-1. 86 Klaus Roosenburg 3-2. Scheidsrechter. Van Ettekoven. Toeschouwers: 8.000 De Graafschap: Doornebosch; Brinks. KorneUs. Trentelman. Schreur: Wanders. Mlntjes. Plene- man; Kelderman (Menting. die op zijn beurt werd vervangen door Van Veenendaal). Jacobs en Polko. SC Cambuur: Tukker; Ereketens. Groote. 3c hou- wenaar. Van Wensveen; Kip. K. Roosenburg. Fer- werda: Peltzer. De Jonge (A. Roosenburgi en De Groot (MC Donald). DEN HAAG Ajax heeft een driejarige overeenkomst afgeslo ten met Piet Hamberg. Hamberg (26), die de laatste drie seizoenen 1 voor Servette in Zwitserland uit kwam, is na een uitvoerige medi sche keuring aangetrokken. Piet Hamberg, die door bondscoach Jan Zwartkruis bij de veertig ge selecteerden was, maar voortij dig afzegde, omdat hij voor de finaleronden van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams geen vrij van zijn club kreeg, toonde zich zeer verheugd met zijn overstap naar Ajax. „Natuurlijk heb ik altijd graag in Nederland willen spelen. Dat het nu Ajax is geworden vind ik voor mij persoonlijk een stimu lans. Ajax is nog steeds een top club." Het Nederlands UEFA-jeugdelf- tal is bij het Europees kampioen schap in Leipzig als vierde geëin digd. Italië versloeg Oranje met 3-0 na een ruststand van 0-0. Ne derland dat technisch een goede partij speelde kon tot rust stand houden, maar in de tweede helft drukten de strijdlustige Italianen door. Tien minuten in de tweede helft scoorde Pederzoli, waarna Kotting en Galderisi in de 61e en 66e minuut de score tilden naar 3- 0, de eindstand. Engeland won het UEFA-jeugdtoernooi. De En gelse jeugd (16-18 jaar) versloeg in de Finale Polen met 2-1. Bij de rust leidden de Polen met 1-0. door Dick Bosscher ROTTERDAM Het Rotterdamse Xerxes mag zich kampioen van de zondagamateurs noemen. Na de 1-0 overwinning op ROHDA Raalte is de wedstrijd van aanstaande zondag te gen Caesar tot een verplicht nummer gedegradeerd, omdat de titel de Rot terdammers, die tot 1968 nog betaald voetbal speelden, niet meer kan ont gaan. Het kampioenschap gaf Xerxes gisteravond aanleiding voor een uit bundig feestje, temeer daar het negen jaar geleden was dat de Rotterdamse club de titel binnensleepte. Het kampioenschap van Xerxes ging ten koste van titelverdediger ROH DA, dat het blijkbaar niet aankon om twee belangrijke wedstrijden in één lang weekeinde af te werken. Zater dag ontmoette de club uit Raalte op eigen terrein het Limburgse Caesar, dat met moeite werd overwonnen. Voor Caesar was dit de laatste moge lijkheid om er in deze nacompetitie nog wat van te maken en de Limbur gers gingen dan ook furieus van start. Verdediger Hans Linders besliste de wedstrijd echter ongewild door in ei gen doel te koppen. Caesar slaagde er daarna niet meer in nog langszij te ,komen en wist zich uitgeschakeld in de strijd om het kampioenschap. ROHDA had nog wel degelijk kampi oensaspiraties. De voetballers uit Raalte waren echter vermoeid, dat bleek al tijdens de ontmoeting met Caesar. Het seizoen duurt erg lang voor de amateurs die ook nog eens in een nacompetitie aan de slag moeten. Een aantal spelers bij ROHDA bleek de strijd tegen de vermoeidheid niet meer aan te kunnen. Stef Walbeek en Frans Leushuis, twee oud-gedienden bij ROHDA, vertoonden nog de meeste conditieproblemen. Daarbij kwam dat de Raaltenaren hun ster speler Timisela door een schorsing moesten missen. Het kwalitatief min dere Xerxes was hierdoor in een be voorrechte positie gekomen en over heerste met name op het middenveld. Hier bleken Wim Kivit en René Reijnders meer in hun mars te heb ben dan Stef Walbeek en de 17-jarige Eric Hutten, die in Raalte een talent wordt genoemd. Toch waren de coun ters van ROHDA herhaaldelijk ge vaarlijk, al was het alleen maar om dat de volgend seizoen bij Excelsior spelende doelman Peter Brunings niet al te klemvast was. Omdat ook de Xerxes-aanvallers veelvuldig in actie kwamen (met name Cock Haze- broek belaagde doelverdediger Jan sen keer op keer), ontstond een ge vecht dat in het betaalde voetbal helaas maar al te weinig voorkomt. ROHDA-doelman Tonnie Jansen stompt de bal weg bij een aanval van Xerxes. Lange tijd ging de strijd gelijk op, maar ROHDA wist in de tweede helft geen antwoord op een tactische zet van Xerxes-trainer van der Heijden. Aanvaller Peter Nipius werd vervan gen door verdediger Paul de Winter, waarna John van der Spek door schoof naar de aanval. Tijdens een chaotische situatie voor het doel van Tonnie Jansen werd de dekking van Van der Spek over het hoofd gezien, zodat deze van dichtbij kon scoren. ROHDA gooide geen roet meer in het eten, zodat Xerxes een nieuw succes aan de dit jaar behaalde resultaten mocht toevoegen. ROHDA-Caesar 1-0 (l-O) 21 Hans Undera." l-ö le.dL Scheidsrechter. Ten Cate Toeschouwera 3500. ROHDA: Jansen: van Nuissenburg. Marsman. Schutte. Herder; Walbeek, Hutten. Berends; Lcus- huis (Ligtenberg), Oosterwljk. Velderman. Caesar: Kempeners: Hans Linders. Smeets. Maas, Van Muiken; Hendriks. Bameveld. Hartjena (Janssen); Fransiscus. Jack Linders. Gelisse (Be ckers). Xerxes-ROHDA 14) (04)) 71: Van der Spek: 1-0 Scheidsrechter: Petera. Toeschouwers 4500. Xerxes: Brunings; Van der Spek. Meyer. Vlnli, Hoogervorst; Kivit. Reijnders. Rijsdljk. Nipiu» (De Winter). Hazebroek, Huigen (De Vries). ROHDA: Jansen: Van Nuissenburg. Marsman. Schutt. Herder: Walbeek. Hutten. Berends; Leu*- huis. Oosterwljk. Velderman. Stand: Xerxes 3 2 1 0 5 4-2 ROHDA 4 2 0 2 4 5-4 Caesar 3 0 12 I'M

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9