Ongetrouwd Luilak rustiger dan anders VOOR GR0EIGELD NAAR SLAVENBURG Test Bob en Bas Agenda [dinsdag 27 mei 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 7 parlementparlementairparlementariërsparlementArismeparlement Redactie: Hans Goslings Al een tijdje probeer ik het partij bureau van de WD te bereiken. Ik wil me opgeven als lid, maar telkens krijg ik in-gesprek. Vreemd. Maar ik blijf 't proberen, want lid worden zal lk. Dit is mijn partij. Hoe ik daar achter kwam? Dank zij de zeven vragen-test van de WD. Heel aardig. De WD legt u zeven vragen voor. Beantwoord Je vijf of meer vragen met „ja" dan denk Je liberaal en dan kun je lid worden van de WD. Ik zal u de zeven vragen even door geven, want stel Je voor dat u libe raal denkt en dat helemaal niet «reet. Hier komen ze: Vraag 1. Heeft volgens u iedereen het recht om voor z'n eigen mening uit te komen? Hier vulde ik zonder aarzelen Ja" in. Ik dacht nog: wat een vraag, dat is toch vanzelfsprekend. We leven per slot van rekening in een vrij land. Goed. ik ben het bijvoorbeeld niet eens met zo'n Hanneke Groen teman van de VARA. maar die heeft ook het recht op d'r eigen mening en dat moet je dan respecteren. Vraag 2. Denkt u ook dat wij on danks de goede voorzieningen van de overheid eigen verantwoordelijk heid en initiatief moeten aanmoe digen? Alweer zo'n vraag dacht ik. Ja na tuurlijk. Als dat eigen initiatief maar niet ten koste gaat van andere mensen, maar dat zullen ze bij de WD ook wel vinden. Snel ging ik door naar Vraag 3. Vindt u ook. dat we bij het verbeteren van de werkgelegenheid moeten beginnen met het beperken van de overheidsuitgaven? Tsja, hier heb ik echt even geaar zeld. Beginnen bij de overheid? Is het niet beter, dacht ik. dat we beginnen bij onszelf? Verbeter de wereld, begin bij jezelf. Ik keek weer even naar de vorige vraag, waar mijn blik bleef steken bij de woor den „eigen verantwoordelijkheid", en toen wist ik het zeker: hier moest ik „nee" invullen. Vraag 4. Vindt u dat ook het mis bruik van sociale voorzieningen te gengegaan moet worden? Eerlijk gezegd begreep ik deze vraag niet zo goed. Dat woordje „ook" he, wat bedoelden ze daar nu mee? Dat bijvoorbeeld naast het bestrijden van belastingontduiking ook het misbruik van sociale voor zieningen moet worden bestreden? In dat geval zou ik uiteraard Ja" zeggen. Of bedoelden ze? Nee, dat was lelijk gedachtmaarnou ja, of be doelden ze. dat naast het gebruik van sociale voorzieningen ook het misbruik nee, dat kon niet. Ik vulde dus Ja" in. Vraag 5. Vindt u, dat er meer ge daan moet worden aan de veiligheid op straat? Volmondig ja. Zelf ben ik fietser en ik voel me vaak knap onveilig met al die jakkerende auto's om me heen. Je bent je leven niet zeker. Die automobilisten scheuren maar raak. En dan hebben ze ook nog van die stickertjes op hun ruit „Blij dat ik rij", daar erger ik me dood aan. Denken ze van de RAI en de BO- VAG wel eens aan de fietser en de voetganger? Gelukkig dat de WD dat wel doet Nu had ik al vier vragen met Ja" beantwoord. Ik dacht dus al bijna liberaal. Vol spanning ging ik door, naar Vraag 6. Moeten we de jongeren meer uitzicht geven op een goede toekomst door nu te vechten tegen de matheid en de moedeloosheid van vandaag-de-dag? Tegen deze vraag heb ik lang zitten aankijken. Natuurlijk was ik het ermee eens ik wist trouwens hele maal niet dat als je dat vindt dat dan liberaal denken is. Maar waar ik lang op zat te dubben was: waar uit zou dat vechten dan moeten bestaan? En ook: hoe zou het toch komen dat die matheid en moede loosheid er is? Ik vond het echt een moeilijke vraag, omdat je er wel met Ja" op kan antwoorden, maar dan eigen lijk nog geen stap verder bent. Vol gens mij is het grootste probleem van de jeugd de woningnood. Ze worden gedwoon gedwongen om te kraken. Ik zou dus zeggen: bouw voor die jongelui meer kleine wo ningen. waar ze tegen een schappe lijk huurprijsje intrekken. Maar goed, ik dacht: dat zullen ze bij de WD ook wel bedacht hebben. Ik wilde al overgaan naar de volgen de vraag, toen het ineens door me heenschoot: verhip, ik heb vijf vra gen met „ja" beantwoord, ik denk dus liberaal! Ik greep al naar de telefoon, eindelijk houvast, einde lijk zekerheid. Voor de lol want ik hou wel van dit soort quizj es bekeek ik ook nog even vraag 7. Wat kon me nog gebeuren, ik dacht al liberaal. Meent u, dat iedereen de kans moet krijgen d&t onderwijs te volgen dat aansluit bij zijn of haar eigen be langstelling en aanleg? Dat „zijn of haar" hè, dat ze bij de WD gewoon even laten merken, dat er ook nog vrouwen zijn. Heel subtiel. De vraag beantwoordde ik zonder aarzelen met „ja". Logisch, wie zou daar nou tegen zijn? Gold dat ei genlijk niet voor de meeste vragen, vroeg ik me ineens af. Ik liep ze nog eens door. Ja, het kon niet anders. Zouden er eigenlijk wel mensen zijn die niet liberaal denken? Vandaar natuurlijk dat de telefoon roodgloeiend staat bij de WD. Bob Goudzwaard heeft zijn politie ke vrienden van de werkgroep ,Niet bij brood alleen" vorige week de tip gegeven ook niet-CDA-leden bij hun werk te betrekken. Hij schoof hen alvast twee namen toe: ds. Van der Sluijs, oud-vooizitter van de Evanglisch Progressieve volkspar tij, en Bas de Gaay Fortman, leider van de PPR-fractie in de eerste Kamer. De gedachte achter deze tip laat zich gemakkelijk raden: probeer tot een bundeling te komen van de ra dicaal-evangelisch denkenden. Deze mensen zijn nu verspreid over verschillende partijen. Je vindt ze in het CDA. de PPR en de EPV. Wat zou er mooier zijn, moet Goud zwaard denken, hen in een nieuw politiek huis te verenigen. NBBA-voorzitter Weststrate zegt. dat de werkgroep zich op de tip van Goudzwaard bezint. Het werven van niet-CDA-leden is een gevoelig punt, want het grote CDA is daar fel op tegen. Van NBBA-zijde heeft men dat misbaar altijd overdreven gevonden, omdat het aantal niet- CDA'ers in de werkgroep slechts een handjevol is. Maar deze kwestie lijkt eigenlijk al een gepasseerd station, want in de werkgroep gaat men zich na de re cente ontwikkelingen opnieuw sterk beraden over de vraag of het nog wel zin heeft in het grote CDA te blijven. Na de kernwapendebat ten is al duchtig met de gedachte gespeeld eruit te stappen, maar toen besloot men het CDA nog één kans te geven. Het moment van afhaken lijkt, na Goudzwaards afscheid van het CDA en de tuimeling van de dissi denten op de AR-kandidatenlijst, naderbij te komen. Weststrate: „Het is praktisch ondenkbaar, dat Van Agt geen lijsttrekker van het CDA zal worden. Bekijk je verder de hoge plaatsen van de ministers op de kandidatenlijst, dan vraag je je af, of Je nog iets anders kunt verwachten dan voortzetting van de samenwerking, met de WD. Een samenwerking die door ons niet wordt gewenst." Welke conclusie trekt u daar uit? „We zullen ons gaan beraden over de vraag of we in het CDA moeten blijven. Heeft de werkgroep als waakhond binnen het CDA nog zin? Of moet je een andere partij op richten?" Tot zover deze kant. Nu naar Bas de Gaay Fortman. Goudzwaard liet zijn naam natuurlijk niet zomaar vallen. Ter verklaring wees hij op de onvrede „bij nogal wat christenen in de PPR over de koers van deze partij." Dagdromen beide heren over een nieuwe partij? Deze gedachte lijkt niet zo vreemd. Ze hebben regelmatig contact met elkaar en zitten zoals ook de Gaay Fortman erkent, op één lijn. Boven dien is ook bij Goudzwaard, vele jaren na De Gaay Fortman, twijfel gerezen over het verschijnsel van de christelijke partijvorming Maar De Gaay Fortman, gevraagd naar een reactie op de tip van Goudzwaard, begint al meteen te praten als PPR-man. „Ik denk dat de PPR zal openstaan voor gesprek ken met de NBBA-groep Jammer, Goudzwaard had het niet over de PPR. maar over Bas de Gaay Fortman. „Nee, dit moet niet op individuele basis gebeuren, maar vanuit de PPR. Wij zijn sterk gericht op de totstandkoming van een progressie ve meerderheid. In dat kader kun nen gesprekken met de NBBA- groep heel nuttig zijn." De Gaay Fortman bestrijdt dat hij ontevreden is over de koers van de PPR. „Ik beoordeel onze partij op het politieke leiderschap en dat is bij Ria Beckers in goede handen." In plaats van aan een nieuwe partij te denken, meent hij dat de PPR haar werfkracht op progressief den kenden in kerkelijke kring moet op voeren. „De werfkracht is niet maximaal, al gaat het met de PPR weer de goeie kant op." Volgens De Gaay zullen steeds meer christenen zich van het CDA, afwenden. „Het proces van afbrok keling is onvermijdelijk. Het CDA zal opschuiven in de richting van het CDU, naar rechts. Dat is niet de lijn die een heleboel kerkelijke men sen willen." Hij meent, dat de PPR voor deze mensen een alternatief kan zijn. „Wij hebben nog een aantal men sen, Ria Beckers, Trip en Herman Verbeek, die vertrouwen genieten in progressief kerkelijke kring." Geen nieuwe partij dus? Hm. Hou ze de komende tijd in de gaten. Bob en Bas. De Tweede Kamer gaat naar het zich laat aanzien, een rustig weekje tegemoet. Vandaag geen vergade ring. Morgen na stemmingen over een aantal moties, zet de Kamer zich weer aan enige wijzigingen van de grondwet. Verder staan op de agenda een drie tal wetsvoorstellen op milieuge bied. Morgen wordt na het vragen uurtje het noodwetje behandeld dat de regering de bevoegdheid geeft woningen in Lekkerkerk in verband met de bodemverontreiniging te vorderen. De Eerste Kamer bespreekt van daag en morgen het buitenlands beleid. parlement? arlemèntairparle ment ariërsparlementarismeparlement Vraag: Ik ben steeds van plan een hnd uit de derde wereld financieel te idopteren. Waar kan ik mij daarvoor anmelden? Antwoord: Voor financiële adoptie *n kinderen in ontwikkelingslanden tunt u contact opnemen met Stich- ing Foster Parents Plan Nederland, postbus 500, 1007 AA Amsterdam. Johannes Vermeerstraat 24. tel. 020- '67676. 'raag: Ik ben al enige tijd bezig tuivers te verzamelen. Het lukt mij maar niet stuivers van 1959 en 1968 te pakken te krijgen. Zijn er in die jaren «oms geen stuivers gemaakt? Antwoord: Inderdaad. U zou tever- leefs zijn blijven zoeken, want in de 'noemde jaren werden er geen stui ters geslagen. Vraag: Bestaat er in Nederland een «Peciaal ballettijdschrift? Hoe kan ik >an balletfoto's komen? Antwoord: Nee. een dergelijk tijd schrift wordt hier niet uitgegeven. Het Nationale Ballet geeft maande- «jks een lijst uit waarin plaats en datum en uur van aanvang van de Vorstellingen wordt vermeld. Deze Bjsten worden op verzoek toegezon den, Er zijn geen kosten aan verbon den. De Stichting Scapinoballet geeft karlij ks een krant uit met de vermel ding van de activiteiten van deze Poep. Ook deze krant wordt u op Aanvraag gratis toegezonden. Wat be seft de balletfoto's: er zijn erg veel goede fotoboeken. Wanneer u eens een kijkje in de boekhandel neemt zult u ontdekken dat er op dat gebied heel wat verschenen is. Ook in de programmaboekjes die u voor de aan vang van een voorstelling kunt kopen staan altijd veel foto's. Vraag: Hoe krijgen wij onze deuren, indertijd door de kinderen volgeplakt met decoraties, nu meestal half ver sleten, weer schoon? Het lukt ons niet zonder de deur te beschadigen de rubberlijm te verwijderen. Antwoord: Sinds kort is er bij de drogist een stickeroplosser te koop. waarmee zonder beschadiging van het verfwerk niet alleen stickers maar ook seliotape en teervlekken verwij derd kunnen worden. Ook etiketten op glas. plastic en textiel laten ge makkelijk los bij gebruik van dit nieuwe middel. Het is niet zo goed koop: een flesje met een inhoud van 250 cc kost 7,50 gulden. Wanneer er geen risico is de onderlaag aan te tasten, bijv. bij glas, kunt u even goed gewoon wat wasbenzine gebruiken Dit lost ook lijmresten op, al gaat het wat minder snel. Vraag: Hoe krijg ik verzilverde voor werpen die zwart geworden zijn weer schoon? Antwoord: In een teiltje met een laagje warm water, plm. 2 cm, wordt een stuk aluminiumfolie gelegd, daarna een handje zout en een scheutje azijn toevoegen. De zwartge- worden voorwerpen ongeveer twintig vijfentwintig minuten in het water leggen. Ze komen als nieuw te voor schijn. Vraag: Wie was de Moeder de Gans van de sprookjes? Hoe komt men aan deze naam? Antwoord: Daar zijn heel wat ver schillende meningen over. Een tijd lang heeft men de oorsprong van deze zonderlinge naam gezocht in een ze kere koningin Pèdanque, wat zoveel wil zeggen als een koningin met gan zevoeten. Deze koningin. Bertha met de Grote Voeten, zou de moeder van Karei de Grote geweest zijn De ver halen en sproken kwamen met de sprokenvertellers en troubadours in die oude sombere paleizen en kaste len. waar men nog geen andere ver warming had dan houtblokken en geen andere verlichting kende dan die van vetkaarsen en flambouwen. Daar was het sproken vertellen in de lange winteravonden een zeer begrij pelijke tijdpassering En zo werd gezegd kan men zich dan niet voor stellen dat deze koningin Bertha met de Grote Voeten deze verhalen weer doorvertelde aan haar hovelingen, zo dat er op een gegeven moment sprake was van de sprookjes van Moeder de Gans? Een tweede verklaring is dat de sprookjes van Moeder de Gans te herleiden zijn tot een Franse fabel, waarin een gans zelf sprookjes vertel de Maar na grondig onderzoek is gebleken dat deze fabel nooit heeft bestaan. door Mink van Rijsdijk „Mei is zo vol en uitbundig dit jaar en er was zoveel gedenken dat ik blij zal zijn als de maand voorbij is," schreef een abonnee me. „De herinneringen maakten me weemoediger dan jaren het geval was en na het lezen van uw stukje over het huwelijk werd ik er ook niet vrolijker op. Altijd en overal is het huwelijk een onuitputtelijke bron om over te praten en te schrijven. Maar wat moet een ongetrouwd mens ermee?" Op zo n vraag is best een slim ontwijkend antwoord te verzinnen, maar of iemand daar iets aan heeft? De brief intrigeerde me. Wie schreef hem en waar om? Ik zocht contact met de schrijfster en zij ging ermee akkoord dat er een stuk van haar levensver haal in de krant kwam. Het is geen opzienbarende geschiedenis, maar voor vele mensen stellig herkenbaar. De hoofdpersoon heet Dientje en naar haar eigen gevoel is haar leven pas begonnen toen het eigenlijk leek te eindigen. Zin en doel werden in 1940 op de Grebbeberg kapotge maakt. toen haar verloofde Evert sneuvelde. Een verloren oorlog, een verloren liefde. In de omgeving van Dientje dachten de mensen: ach, het is natuur lijk erg tragisch allemaal, maar er zal best een ander om Dientje komen, ze is nog zo jong en ze ziet er aardig uit. Dat heeft haar indertijd erg gegriefd, want de mensen dachten het niet alleen, maar zeiden het ook hardop. Die opmerkingen waren vast heel troostend bedoeld, maar Dientje knapte er niet bar van op. Het verwerken van het verlies van haar verloofde is een moeizaam proces geweest dat jaren heeft geduurd. Ze kwam bij de illegaliteit terecht en op die periode kijkt ze nu een beetje gegeneerd terug. Ze handelde vaak onvoorzichtig en roeke loos. zocht de spanning als afleidingsmogelijkheid om niet over haar leven te hoeven nadenken „Onbewust hoopte ik misschien wel dat ik gepakt zou worden. Ik vond alles zo waardeloos zonder Evert." In 1945 bracht de vrede Dientje meer vragen dan bevrijding. Eindelijk zou ze dan een beetje lijn in haar leven moeten brengen en dat viel haar erg moeilijk. Om haar heen trouwden vriendinnen en dC voorspelling dat er wel iemand om haar zou komen; kwam niet uit. Misschien was de verlovingsring die ze bleef dragen een belemmering? Zelf gelooft ze dal niet. „Ik voelde me dichtgeschroeid jaren eij jaren en dat bracht natuurlijk niet zo'n aantrekkelij ke uitstraling mee. Jongens interesseerden me trou* wens absoluut niet." Ze werd verpleegster. Langzaam maar zeker sleet het verdriet om de dood van Evert, hoewel ze zijn ring nooit af heeft gedaan. Het werk kreeg haar steeds meer te pakken. Ze groeide uit tot een blijmoedig mens. kon een leuke flat kopen en wist zich omringd door goede vriendinnen. Maar na 1940 heeft ze nooit meer een man ontmoet op wie verliefd werd en niemand maakte ooit werk valt haar. Een man-vrouwrelatie was er helemaal niet bij. Na Evert heeft niemand haar meer in zijn armön genomen. Er waren geen avontuurtjes, alleen solide vriendschappen, haar werk, haar interesses en mèt dit alles maakte ze haar eigen geschiedenis Dientje is inmiddels zestig jaar. Een mooi vitaal mens. Ze zei: „Ongetrouwd betekent in de ogen van getrouwde mensen erg vaak gefrustreerd. Onzinnig is dat toch. Ik heb veel verdriet gehad om Evert en dat heeft lang geduurd ook. maar ik heb nooit een traan gelaten omdat er geen ander kwam. Je kunt ook zonder man een heel vruchtbaar leven hebben, hoor. Maar dit jaar overspoelde het verle den me, terwijl ik daar niet op voorbereid was. Alles kwam weer erg dichtbij. Het meest raakte ik eigen lijk van slag omdat er nauwelijks iets is veranderd. Het gaat maar door. Haten, moorden, vernietigen. Dat stemde me erg treurig. Hoe kunnen we zinvol gedenken zolang er nog steeds zinloos wordt geleden? Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De traditionele lui lakviering is volgens de Amsterdam se politie redelijk rustig verlopen in de hoofdstad. In verhouding met voorgaande Jaren was het aantal on geregeldheden vrij klein. Niettemin richtten baldadige Jonge lui vrijdagnacht op diverse plaatsen in de stad vernielingen aan. In totaal zijn zestien mensen aangehouden we gens vandalisme en voor proces-ver- baal naar het politiebureau opge bracht. De brandweer moest tijdens deze luilaknacht zeventien keer uit rukken om brandjes te blussen. In Amsterdam-Noord werd de mobie le eenheid van de politie ingezet te gen een groep jongeren die voor een jeugdhuis een auto in brand hadden gestoken. De jongelui belemmerden de brandweer bij het blussen door met stenen te gooien. Twintig man van de mobiele eenheid wisten hen te verdrijven. Een man werd daarbij door een door een politiehond gebe ten en is voor behandeling naar een ziekenhuis gebracht. In Amsterdam-Oost vloog een school gebouw in brand, nadat jongeren een bromfiets hadden aangestoken, die tegen een pui stond. Op andere plaat sen in de stad werden brandkranen opengedraaid, verkeerspalen uit de straat gerukt, etalageruiten inge gooid en werd de straatverlichting vernield. De meeste ongeregeldheden deden zich voor in de tuinsteden. Vrijdagnacht reed een vermoedelijk dronken automobilist een feesttent in Amsterdam-Noord binnen waar op dat ogenblik een dansfeest gaande was. Twee aanwezigen raakten daar bij gewond. De verdachte werd later in Utrecht aangehouden. Ansichtkaart Een prent briefkaart met een afbeelding van koning Edward de Zevende en koningin Alexandra, in 1902 uitgegeven ter gelegenheid van hun kroning, heeft op een veiling in Londen zo'n 4500 opge bracht. Wij bieden alle spaarders buitengewoon toonderpapier aan, namelijk PREMIECERTIFICATEN: Sparen met 8%% rente op rente, waar nog een premie van 2% bijkomt bij een verlenging na 2 jaren en daarna nog eens een extra premie van 2% bij verlenging na 4 jaren Maximum looptijd 6 jaren. Deze premiecertificaten worden afgegeven in coupures van f 1.000.-,/ 5.000-en 10.000,-. VOORBEELD: U STORT NU 1 10.000.- 2-JAARLUKSe I AANWAS zonder verlenging wordt na 2 jaren terug betaald f 11.826,56 1 8V«% met verlenging na 2 jaren wordt direct uitbetaald f 2.026,56 20V«% na de volgende 2 jaren ontvangt u naar keuze 11.826,56 18'/«% of bij verdere verlenging wederom 2.026,56 2ov«% Zo groeit uw geld door! Premiecertificaten zijn verkrijgbaar bij alle kantoren van N.V. Slavenburg's Bank, verspreid over het hele land. Hoofdkantoor Rotterdam. Onder redactie van Heieen van Batenburg Godfried Bomans probeert nog een derde verklaring voor deze benaming te vinden. Hij zegt: Kunnen ganzen praten? Dat kan betekenen dat deze vertelling een fictie is, een verzinsel, kortom een sprookje. Waarom dan juist een gans gekozen en niet een andere vogel? Wel. een gans schijnt zeer tot de volksverbeelding te spre ken. aldus Bomans. Maar al met al kan men tot de slotsom komen dat de herkomst der benaming niet te ach terhalen is. Vraag: Kunt u mij ook zeggen op welke datum Hemelvaartsdag viel in de jaren 1931, 1932. 1933? Antwoord: In 1931 viel Hemelvaarts dag op dezelfde datum als dit jaar. namelijk 15 mei. In 1932 was het 6 en in 1933 26 mei. Vraag: Wij zijn van plan aluminium rolluiken aan te schaffen. Ze zijn ons erg aangeprezen Zijn er ook nadelen aan deze (vrij kostbare) zonwering? Zijn ze gemakkelijk te onderhouden? Antwoord: Aluminium rolluiken wor den steeds vaker ook in particuliere woningen aangebracht, mogelijk om dat er de laatste tijd nogal eens inge broken wordt. Sommige hebben zelfs een speciale beveiliging tegen inbre kers. Ze zijn verkrijgbaar met en zon der isolatie Het isolatiemateriaal, schuimstof dat in de lamellen geperst wordt, maakt de rolluiken steviger Ze zijn daardoor minder kwetsbaar en bovendien zijn ze door de isoleren Vragen uitsluitend in de envelop en dus niet per briefkaart sturen aan postbus 93313. 2509 AH Den Haag Per vraag een gulden in postzegels bijvoegen, het liefst in waarden van 60 en 40 cent. Beslist niet aan de buitenkant opplakken Geheimhouding is verzekerd de werking energiebesparend Het onderhoud is geen probleem. Ze kun nen met een gewoon sopje schoonge maakt worden. Eventueel kan men de tuinslang erop zetten. Een nadeel is dat deze luiken geen enkel licht doorlaten. Wanneer u ze dus als zon wering wilt gebruiken overdag, is uw woonvertrek volslagen donker. Ver der zijn ze in verhouding tot andere zonwering vrij duur in aanschaf. Er zijn verschillen in materiaal en prijs en het is belangrijk zich goed te laten voorlichten voordat tot de aanschaf wordt overgegaan Vraag: Laatst heb ik in Trouw iets gelezen over een stichting die de be langen behartigt van gebitsprothese- dragers. Kunt u mij iets vertellen over de doelstellingen van deze stich ting? Ook zou ik graag het adres willen weten. Antwoord: De Stichting Belangenbe hartiging Gebitsprothesedragers iB.G.D i, secretariaat drs. M W Hoek. Haarlemmertrekvaart 37. 2343 JC Oegstgeest, stelt zich ten doel (de naam van de stichting zegt het reeds) de belangen te behartigen van al die mensen die een gebitsprothese heb ben (het zijn er circa drie miljoen in Nederland) en daarover niet tevreden zijn De oprichters zijn van mening dat er niet voldoende aandacht ge schonken wordt aan de vele klachten en dat er te weinig inspraak van de patiënt is De activiteiten van de stichting omvatten o m. het opzetten van regionale en plaatselijke centra waar de gebitsprothesedrager die niet voldaan is over de geleverde pro these zijn klachten kan deponeren Het bevorderen van avond- en week enddiensten voor noodgevallen en re paraties. Bijstand en begeleiding ge ven bij juridische verwikkelingen Het regelmatig verstrekken van in formatie door (zo mogelijk op korte termijn) een eigen periodiek uit te geven. Dit zijn maar een paar punten van de vijftien die in de brochure genoemd worden. Of dit alles te reali seren is zal afhangen van de belang stelling van de gebitsprothesedragers zelf Indien zij werkelijk in zo'n grote nood verkeren als de stichting meent, dan zal dit zeker tot uitdrukking ko men in hun financiële bijdrage

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7