aoedi-Arabie wil nu irede vredesregeling Weizman volgt voorbeeld Dajan veroordeelt Iran, maar sancties zijn er niet Sla bezoek aan Iran: iuropese socialisten optimistisch terug Na verstrijken datum voor autonomie Ambtenarenkorps van Zimbabwe 'zwarter' Italiaanse pers staakt na vonnis collega's _-lat€n 0INSDAG 27 MEI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET WASHINGTON/Cairo (AFP, Reuter, ap) Egypte en Israël verwachten het verlossende voord van de Verenigde Staten, nu de onderhandelingen over Palestijns zelfbestuur in de door Israël bezette gebieden gisteren niet zijn voltooid, zoals was afgesproken. De besprekingen werden een jaar ge- j, eden geopend in de Israëlische woes- ijnstad Beersheba, maar de onder- B iandelaars zijn er sedertdien niet in eslaagd de ver uiteenlopende opvat- ij mgen te overbruggen. Sadat schor- X, te daarom op 9 mei het overleg op en ordeelt nu dat „de Verenigde Staten 5j ne£ hun eigen voorstellen moeten omen om de impasse te doorbre- enDe Egyptische president zei dit isteren in een interview met de Was- ington Post. Ill In dezelfde krant ventileerde de Sa- ledische kroonprins Fagd zijn opvat- ng over het vredesproces in het Mid- en-Oosten. Saoedi-Arabië is bereid aaraan deel te nemen als Israël zich erpücht zijn treoepen uit de bezette eieden terug te trekken, aldus de rins. „Als Israël zijn oprechte voor- •men uit om de bezette gebieden ts itruimen, zal Saoedi-Arabië al het nogelijke doen om de Arabieren te bewegen mee ts werken aan een alles omvattende vredesregeling". Hij voegde hieraan toe dat president Sadat „al het mogelijke heeft ge daan" en dat het nu aan de Israëliërs is te bewijzen dat zij oprecht vrede wensen. Zolang Israël hiertoe niet be reid is, zal dit deel van de wereld „slechts chaos en instabiliteit ken nen," aldus kroonprins Fahd. Een dag tevoren had dezelfde prins zich in een interview met een krant in Koeweit veel scherper uitgelaten. Sa oedi-Arabië, zou hij toen hebben ge zegd, „is bereid alle wapens waarover het beschikt met inbegrip van de olie te gebruiken om de rechten van de Arabische volkeren te verdedi gen." Hij deed in dit interview een beroep op de Arabische wereld om te zwijgen over de meningsverschillen en gezamenlijk ten strijde te trekken tegen „de drie belangrijkste gevaren die heb bedreigen: het imperialisme, het zionisme en het communisme." Of de Europede Gemeenschap nu, na het verstrijken van de streefdatum voor een regeling tussen Israël en Egypte over de Palestijnse autono mie, met een eigen initiatief komt, zal op de Euoropese top van 12 juni in Venetië worden beslist. De Britse on derminister van buitenlandse zaken, Douglas Hurd, zei zondag hierover dat Europa permanent in centact staat met de Verenigde Staten, Egyp te en diverse betrokken Arabische regeringen. Instemming van de Ame rikanen met een Europees voorstel achtte hij een absolute voorwaarde. door James Dorsey JERUZALEM Bijna twee jaar nadat hij een sleutelrol speelde bij de opstelling van de akkoorden van Camp Oavid, zet Ezer Weizman nu zijn stempel op het voorlopige fiasco van deze akkoorden. Hij overhandigde zijn ontslagbrief aan pre mier Begin op de dag dat Israel en Egypte overeenstemming over Palestijnse autonomie hadden moeten bereiken. Weiz man is het tweede prominente lid dat de regering-Begin verlaat. Eerder stapte minister van buitenlandse zaken Mosje Dajan op. Ex-minister van defensie Ezer Weizman ei 2 TEHERAN Drie Europese socialistenleiders hebben gis- i teren hun overleg in Iran afgesloten. Zij zeggen tot de conclusie te zijn gekomen dat het land naar „een vreedzame oplossing streeft voor de crisis met de Verenigde Staten over de gijzelaars. ro Kreisky, kanselier van OostennjK, to Palme, ex-premier van Zweden, en *fl|Gonzalez, leider van de Spaanse soci alisten, hebben 24 uur in Iran doorge- icht. Over ruim twee weken bren- pn zij verslag uit over hun reis aan Ie socialistische internationale. Palme zei „optimistisch" te zijn. De z onafhankelijkheid en neutraliteit van Iran te verzekeren is volgens hem het hoofddoel van de islamitische revolu tie in dat land, en dat is ook het streven van de socialistische interna tionale. Wel constateerde hij me- nignsverschillen bij de Iraanse machthebbers De drie hebben onder meer president Bani-Sadr, oud-premier Bazargan, minister van buitenlandse zaken Ghotbzadeh en leden van de revolu tionaire raad ontmoet. De delegatie vertrok gisteravond uit Teheran. Ayatollah Khomeini houdt de leden van het onlangs gekozen eerste parlement van de islamitische republiek voor dat zij confrontatie dienen te vermijden en het pad van de islam dienen te volgen. „U zult de mensen opvoeden en oefenen in het gebruik van de islamiti sche moraal als wapen. Niet de strijd is vereist, maar de discussie. Dat is islamitisch," zo zei hij. Het parlement komt morgen voor het eerst bijeen. Op de agenda staat onder meer de gijzeling van de Amerikaanse diplomaten, maar verscheidene partijleiders hebben al laten weten dat er belangrijker zaken zijn, met name de toenemende onveiligheid in het land en de economische problemen. PARIJS (AFP, Reuter) De Ameri- taanse ambassadeur In Frankrijk, Art- ™iur Hartman, heeft zondag West-Euro- 7 pa gewaarschuwd voor de gevaarlijke evolgen als het westelijk bondgenoot- hap wordt verzwakt. Wanneer de ba len binnen het Atlantisch bondgenoot- chap losser worden gemaakt, zal dit tot de gevaarlijkste avonturen" kunnen ;iden. lartman uitte zijn kritiek, die vooral lijkt te zijn igegeven door de onaangekondigde onderhande ngen van de Franse president Giscard d'Estaing Warschau met de Russische president Brezn- v, in een toespraak op een Amerikaanse militai- begraafplaats in Oost-Frankrijk. Daar liggen ïed leer dan tweeduizend Amerikaanse slachtoffers 111 an de tweede wereldoorlog begraven. gT< ie1 De situatie die sinds 1945 in Europa bestaat is 1 een geschenk, maar het resultaat van enorme 01 ispanningen van de westerse democratieën en de ea astberaden politieke wil om samen te werken in in bondgenootschap dat er naar streeft oorlog te aorkomen", aldus Hartman. „Een verzwakking m die wil of een uitholling van deze samenwer- ing opent de weg naar de gevaarlijkste avon- iren.'" Moskou kapittelt communisten Rome MOSKOU (Reuter) De Sow- ken tegen Moskou. Het Kremlin, jet-Unie heeft gisteren „alle re- aldus het partijblad Prawda, is volutionairen in de gehele we- tot de conclusie gekomen dat de reld" aangespoord op hun hoede kans op een vergelijk met de te zijn voor Chinese pogingen de nieuwe leiders in Peking gering communistische beweging te is. ondermijnen en haar op te sto- Aangenomen wordt dat het arti kel in de Prawda vooral was gericht tot de Italiaanse com munisten. Enrico Berlinguer, leider van deze partij, heeft on langs tot groot ongenoegen van de Russen een bezoek aan Pe king gebracht. Hartman vergeleek de huidige situatie met die van 1914 en 1936. „In 1914 lieten naties zich vrijwel door nalatigheid meeslepen in een conflict en in 1936 werden democraten in een conflict betrokken door gebrek aan vastberadenheid." De Russische interventie in Afghanistan heeft naar zijn mening de gevaren van de westerse aarzelingen aan het licht gebracht, terwijl Moskou toch de energiebronnen van Europa, Japan en de Verenigde Staten bedreigt. „Onze vitale belangen worden direct bedreigd en als zulk soort belangen op het spel staan, breken oorlogen uit. „Het lijkt me van het hoogste belang, ik zou zelfs zeggen dat het voortbestaan van onze samenleving ervan afhangt, dat u Europeanen en wij Amerikanen de situatie in het Midden-Oosten gezamenlijk bekij ken, en gemeenschappelijke conclusies trekken en maatregelen treffen die noodzakelijk zijn." Radio-Moskou verweet Hartman gisteren, dat hij „opnieuw heeft getracht grove druk op Frankrijk" uit te oefenen. Een dag voor ambassadeur Hartman zijn opmer kingen over de spanningen tussen Europa en de Verenigde Staten maakte, zei de Franse minister van buitenlandse zaken Francois-Poncet, dat Pa rijs en Washington de internationale situatie op dezelfde wijze analyseren, maar dat zij verschil lende oplossingen zien. Solidariteit betekent ech ter geen uniformiteit en een bondgenootschap geen gebondenheid, aldus Francois-Poncet. Naar zijn mening is „diversiteit een van de sterk ste punten van het Westen", en is het mogelijk „dat wij met de Verenigde Staten afspreken een beleid te voeren dat anders is, maar wel parallel loopt". De toon van de opmerkingen van de Fransman was opvallend vriendelijk, vermoede lijk om de ergernis bij de Amerikanen over Gis- cards solo in Warschau enigszins weg te nemen. ROME (Reuter, AP. AFP) De Itali aanse kranten verschijnen vandaag niet en er komt ook geen nieuws op Hadio en televisie. De journalisten hebben tot een lande lijke staking besloten nadat journa list Fabio Isman van het Romeinse dagblad II Messagero tot een forse gevangenisstraf en zijn hoofdredac teur tot een geldboete was veroor deeld wegens het publiceren uit de geheime bekentenissen van een lei der van de Rode Brigades. Silvano Russomanno van de Italiaan se geheime dienst kreeg gevangenis straf voor het doorgeven van de ver horen. De Italiaanse journalisten vin den het optreden tegen hun collega's een aantasting van de persvrijheid. De christendemocratische oud-pre mier Gulio Andreotti heeft in een vraaggesprek met een weekblad ver klaard dat de regering die hij op dat moment leidde, in mei 1976 na de ontvoering van Aldo Moro bereid was met diens ontvoerders, de Rode Bri gades, te onderhandelen. De ontvoerders hadden dan wel de eis moeten laten vallen dat „de histori sche leiders" van de stadsgueriila- groep op vrije voeten moesten wor den gesteld. De aartsbisschop van Forence kardinaal Benelli had voor gesteld als gebaar een van de minde re Brigadeleden los te laten, maar het enige antwoord daarop was de afleve ring van het dode lichaam van Moro in een geparkeerde auto. Weizman, die de functie van minister van defensie bekleedde, vindt dat er geen ruimte voor hem is in de rege ring-Begin. „Deze regering die geko zen werd om het volk te dienen, dient het volk niet", verklaarde hij zondag nadat hij het wekelijkse kabinetsbe raad had verlaten. De besnoeiing op de begroting van zijn portefeuille was de druppel die voor hem de emmer deed overlopen. De Egyptenaren, met wie hij nauwe persoonlijke banden aanknoopte na het bezoek van president Sadat aan Jeruzalem, toonden een voorkeur voor Weizman boven andere Israëli sche leiders. De Palestijnen in de bezette gebieden, die onder zijn mi nisterie resulteren, respecteren hem en menen dat hij de enige was binnen het kabinet, miet wie te praten viel. Geliefd Volgens de jongste opiniepeiwingen is Weizman de geliefdste politicus in het land. Maar binnen de regerings coalitie raakte de humeurige, impul sieve politicus steeds meer in een isolement. Niemand binnen de Cheroet-partij, de liberale partij of de Democratische beweging volgt Weizmans stap. De hoop op de vorming van een nieuwe centrumpartij is voorlopig van de baan. De Palestijnen in de bezette gebieden vrezen dat het vertrek van Weizman tot verharding van het Israëlische beleid zal leiden. De huidige kandida ten voor de post van minister van defensie minister van landbouw Sjaron, een van de drijfkrachten ach ter de Israëlische nederzettingspoli tiek, en Mosje Arens, de dogmatische voorzitter van de parlementscommis sie van buitenlandse zaken en defen sie zijn nauwelijks figuren, die de Palestijnen vertrouwen inboezemen. Vrede Weizman leek vrede met Israëls Ara bische buren boven alles te stellen. Meer dan wie ook binnen het Israëli sche leiderschap geloofde hij in het Egyptische vredesinitiatief, beïn vloed door een zware verwonding van zijn zoon tijdens de oktoberoorlog. Hij verdiende de naam „gematigd" te zijn door zijn opstelling tijdens de autonomieonderhandelingen en door zijn uitgangspunt dat Joodse neder zettingen slechts voor veiligheidsdoe leinden gesticht dienden te worden. Maar sommige politici en politieke waarnemers vragen zich af of Weiz man daadwerkelijk van de funda mentele principes van Begins Che- roetpartij is afgestapt. Weizman bleef in het openbaar voorstander van voortgezette Israëlische controle in de bezette gebieden. Hij bleef zich verzetten tegen elke vorm van erken ning van het Palestijnse recht op zelfbeschikking. Hij droeg actief bij tot pogingen het gematigde Pales tijnse leiderschap in de bezette gebie den de ruggeraat te breken. Onder het uitwijzingsbevel van de burge meesters van Hebron en Halhoel, Fa- hed Kawasmeh en Mohammed Mil- ham, twee van de meest gematigde Palestijnse leiders op de westelijke Jordaanoever, stond zijn naam. Tactisch Na de Palestijnse aanslag begin mei op joodse kerkgangers in Hebron be schuldigden nationalistische extre misten in Israël Weizman ervan niets om hun veiligheid te geven. Zij eisten zijn aftreden. Vele politieke waarne mers geloven dat Weizman uiteinde lijk slechts bereid was de Egyptena ren op tactische punten tegemoet te komen, zonder de politieke principes op te geven die zijn leven overheer sten. Vice-premier Jigal Jadin verzet te zich gisteren tegen het gematigde imago van Weizman. Hij stelde dat hij zich altijd tegenover het koppel Weizman-Sjaron vond in zijn strijd tegen de Israëlische nederzettingspo litiek. De benoeming van de nieuwe minis ter van defensie zal geen makkelijke beslissing zijn voor premier Begin. Sjaron. die in oktober 1973 de Israëli sche troepen over het Suezkanaal leidde, dreigt ook op te stappen als hij niet wordt benoemd. Door voorlo pig zelf ook de functie van mlnistër van defensie op zich te nemen kan Begin een escalatie van zijn moeilijk heden uit de weg gaan. SALISBURY (Reuter, AP, UPI) Zimbabwe gaat het ambtenaren korps „afrikaniseren" door er meer zwarten in op te nemen en door zwarte ambtenaren sneller te promoveren naar hogere posities. Blanken hoeven niet bang te zijn dat ze eruit zullen worden gewerkt, aldus premier Robert Mugabe. Hij zei dat tot de maatregelen is be sloten omdat de zwarte bevolking duidelijk on dervertegenwoordigd is in het overheidsap paraat. Minister van financiën Enos Nkala heeft aan gekondigd dat het blanken die willen emi greren, moeilijker zal worden gemaakt om geld mee te nemen. Tot nu toe mag een blanke drieduizend gulden meenemen, maar als het aan minister Nkala ligt wordt dat onmoge lijk. Mugabe heeft de uitspraken van zijn mi nister al wat afge zwakt. Leger en politie van Zimbabwe hebben op dracht gekregen te schieten op leden van de tegen het bewind in. Maputo gerichte Natio nale Bevrijdingsbewe ging van Mozambiquer die zich in het grensge bied van Zimbabwe op houden. Tot het aan de macht komen van Mu gabe stond het toen nog Rhodesische leger ach ter de opstandelingen, inaar de premier heeft met de Mozarabikaanse president Samora Ma- chel afgesproken dat ze samen de strijd met de verzetsbeweging zuilen aanbinden. oor prof. mr. P. H. Kooijmans Bt 'gelopen zaterdag heeft het internationaal gerechtshof in Den Haag ou ltspraak gedaan in de door de Verenigde Staten tegen Iran aangespan nen zaak over de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Teheran, «et geheel verwonderlijk na de uitspraak van 15 december van het lopen jaar waarbij als voorlopige maatregel de onmiddellijke vrijla- raéng van alle gijzelaars werd gelast, heeft het hof de handelwijze van Iran '1' eroordeeld. Ipvallend zijn wel de scherpe bewoordin- dsttfcn waarin deze veroordeling plaatsvindt. >eno reden daarvoor wordt aan het eind van uitspraak nog eens het was reeds L iurd bij het voorlopige vonnis van 15 rVpcember herhaald: de veelvuldigheid aarmee door particulieren inbreuk wordt emaakt op de onschendbaarheid van di- lolfl lornaten is op zichzelf reeds uiterst veront- ui' astend. Maar de onderhavige zaak is uniek daarom in bijzondere mate ernstig, om- at voor het eerst de autoriteiten van de aststaat zelf zich aan deze inbreuk hebben luldig gemaakt. Daarmee wordt, zoals !t hof opmerkt, het door de eeuwen heen ildig opgetrokken gebouw van het itatelijk recht, onmisbaar voor het be id van veiligheid en voor het welzijn van mensheid, ondermijnd. 't hof begint met een uitvoerige weergave jor an de leiten. Het meeste daarvan mag als «end worden verondersteld. Interessant dat het hof als juist heeft ervaren hetgeen rdal oor de Verenigde Staten bij de pleidooien jlz. feds was gesteld, namelijk dat van Ameri- aanse zijde contact was opgenomen met Iraanse autoriteiten toen werd overwo- n de sjah voor medische behandeling toe ïns lij die gelegenheid garandeerde Iran heer- ^aaldelijk de veiligheid van het Ameri cas diplomatiek personeel. En toen op 1 iber een betoging plaatsvond voor de Amerikaanse ambassade, traden de Iraanse veiligheidstroepen inderdaad effectief op. Maar op 4 november de dag van de bezetting lieten deze zelfde veiligheid stroepen het opvallend afweten. Alhoewel het hof geen bewijs heeft gevon den voor de stelling dat de bezetting daad werkelijk door de Iraanse autoriteiten was geïnspireerd voor de bezetting zelf acht het daarom Iran niet aansprakelijk is het wel van oordeel dat het aan Iran toe te rekenen valt dat er geen effectieve bescher ming is verleend. Het argument dat de situatie uit de hand was gelopen, wijst het hof af: andere nadien gevolgde bezet tingen van onder meer de Britse ambassa de, het Iraakse consulaat en de Russische ambassade konden wel effectief worden voorkomen, dan wel beëindigd. Het hof acht Iran wel volledig aansprakelijk voor het voortduren van de bezetting. Bij zonder scherp laakt het hof de officiële goedkeuring van de bezetting door ayatol lah Khomeini. Vanaf dat moment be schouwt het hof de bezetters als officiële overheidsagenten. Amerika is door het hof dan ook vrijwelge heel in het gelijk gesteld. Het hof verklaar de Iran schuldig aan schending van een lange reeks verdragsverplichtingen, gelast te de onmiddellijke vrijlating van alle gijze laars en teruggave van alle Amerikaanse diplomatieke eigendommen, en verbood Iran de gijzelaars te berechten of getuigenis af te laten leggen. Voorts heeft het hof bepaald dat Iran scha devergoeding verschuldigd is aan Amerika. De aard en de hoogte daarvan is echter nog niet vastgesteld. Gezien het feit dat de rechtsschending nog steeds voortduurt, zal het hof deze vaststelling op een later tijd stip doen plaatsvinden. Uitleveren Eén Amerikaanse eis is in de lucht blijven hangen. In het verdrag van 1973 tot voorko ming en bestraffing van misdrijven, begaan tegen internationaal beschermde personen, waaronder ook diplomaten vallen, is be paald dat de verdragspartijen de bedrijvers van deze misdrijven ofwel zelf zullen be rechten ofwel aan de direct geraakte andere verdragspartner zullen uitleveren. De Vere nigde Staten hadden het hof dan ook ge vraagd Iran te bevelen tot deze berechting over te gaan dan wel de bedrijvers van deze rechtsschendingen uit te leveren aan Amerika. Deze eis heeft een uiterst pikant karakter nu het hof heeft vastgesteld dat de Iraanse autoriteiten zelf zich schuldig hebben ge maakt aan deze misdrijven, een situatie die bij de opstelling van het verdrag van 1973 niet was voorzien; men dacht toen kenne lijk alleen aan daden door particulieren bedreven. Formeel heeft het hof zich in zijn uitspraak niet met deze conventie bezigge houden op grond van formeel-juridische argumenten die thans buiten beschouwing kunnen blijven maar men kan zich toch niet aan de indruk onttrekken dat het hof er enige moeite mee had uit te spreken dat de Iraanse autoriteiten ofwel zichzelf moeten laten berechten door de Iraanse rechter, ofwel zichzelf moeten uitleveren aan de Verenigde Staten. Gezien de door het hof gebruikte formulering kan echter niet wor den uitgesloten dat hier later nog op zal worden teruggekomen. Hoopt het hof op een regeringswisseling in Iran, die het mogelijk zal maken op meer onbevangen wijze op deze eis van Amerika in te gaan? Wat doet het hof met het van Iraanse zijde aangevoerde argument dat de bezetting van de Amerikaanse ambassade onderdeel is van een veel groter complex, dat terug gaat op het ingrijpen van de CIA in 1953 in Iran, hetgeen toen leidde tot terugkeer van de verjaagde Sjah en dat deze zaak daarom niet op zichzelf mag worden bekeken? Het hof reageert tamelijk laconiek door te stellen dat, als Iran werkelijk meende dat er een nauwe samenhang tussen al deze ele menten bestaat, het dit het hof maar had moeten komen vertellen. In plaats daarvan heeft Iran er de voorkeur aan gegeven weg te blijven en nagelaten een nader bewijs aan te voeren. Overigens geeft het hof wel te kennen dat. zelfs indien dit bewijs zou zijn geleverd, dit nimmer de bezetting had kunnen recht vaardigen en hoogstens als verzachtende omstandigheid had kunnen gelden. Interes sant in dit verband is dat het Hof niet uitsluit dat de toelating van de Sjah voor medische behandeling in Amerika de lont is geweest in een reeds lang smeulend kruit vat en dat dit te zijner tijd als factor kan gelden bij het vaststellen van de conse quenties voor Iran, alhoewel het onrecht matige karakter van Irans handelwijze daardoor niet kan worden weggenomen. Amerikaanse rol Een van de twee rechters die zich niet met het oordeel van het hof konden verenigen (alhoewel zij wel het bevel tot onmiddellijke vrijlating van de gijzelaars ondersteunden), de Syrische rechter Tarazi, is van oordeel dat het hof wel dieper op de Amerikaanse rol in het verleden in Iran had moeten ingaan. Hij is het daarom niet eens met het hof dat de volledige verantwoordelijkheid bij Iran moet worden gelegd. Opvallend is dat het hof de Verenigde Sta ten gevoelig op de vingers tikt terzake van de „overigens mislukte" militaire actie in de nacht van 24 op 25 april. Het hof spreekt zich niet uit over de rechtmatigheid van dit optreden (omdat dit in het onderhavige geschil niet aan het hof ter beoordeling stond), maar verwijt Amerika wel gebrek aan respect voor de gerechtelijke procedure die het zelf heeft aangespannen. Als men een oplossing via de rechter zoekt, dient men zich te onthouden van eenzijdige maatregelen die in de richting van eigen- rechting wijzen. Voorts herinnert het hof Amerika eraan dat het bij de uitspraak van 15 december beide partijen gelast heeft zich te onthouden van daden die de situatie kunnen verergeren. De andere zich in de minderheid bevinden de rechter, de Rus Morozow, is van oordeel dat het hof wel had kunnen en moeten vaststellen dat het beroep van Amerika op het recht van zelfverdediging, waarmee het deze militaire actie rechtvaardigde, onjuist is omdat volgens het handvest zelfverdedi ging slechts geoorloofd is bij een aanval op het eigen grondgebied. Overigens meent hij dat Amerika, door deze actie en door andere handelingen die Iran grote schade hebben toegebracht, het juridische en het morele recht verspeeld heeft om van het hof te verwachten dat het enige eis tot schadever goeding zal toekennen. Anders dan de Syri sche rechter verklaart hij zich bij voorbaat reeds tegen welke vorm van schadevergoe ding dan ook Ontoelaatbaar De uitspraak van het hof (ook de beide tot de minderheid behorende rechters ontken nen niet dat er sprake is van ernstige schen ding van het volkenrecht; zij menen echter dat Iran daarvoor niet uitsluitend of voor namelijk aansprakelijk is) had moeilijk an ders kunnen luiden. Terecht zegt het hof dat het diplomatieke recht zelf in remedies voorziet, wanneer diplomaten of de staat die zij vertegenwoordigen dingen doen die de ontvangende staat niet aanstaan: in het eerste geval kan men de betrokken diplo maat tot persona non grata verklaren, in het tweede geval kan men de diplomatieke betrekkingen verbreken. Bezetting van een ambassade en gijzeling van het ambassade personeel is onder geen enkele omstandig heid toelaatbaar, omdat daarmee het ver keer tussen de staten onmogelijk wordt. Iran heeft reeds laten weten dat het de uitspraak naast zich neerlegt. Het hof zelf beschikt niet over de middelen om zijn uitspraak te effectueren. Het handvest stelt die taak in handen van de Veiligheidsraad indien de andere partij (in dit geval dë Verenigde Staten) zich te dier zake tot dé raad wendt. We mogen aannemen dat Ame rika inderdaad met het thans gewezen voh nis in de hand de zaak weer in de Veilig heidsraad aan de orde zal stellen. Doch het is geenszins uitgesloten dat een resolutie die sancties tegen Iran gelast, weer (evenal$ afgelopen januari) door een Russisch veto zal worden getroffen. Daarmee zou de Sow;- jet-Unie zichzelf een slechte dienst bewij# zen, want eerbiediging van de diplomatieke onschendbaarheid is in ieders belang, ooü in het Russische. Bedenkelijker is evenwel dat de Verenigde Naties daarmee in feite Amerika het argu ment zouden verschaffen om tot eigen rich- ting over te gaan en juist om dit te voorko men zijn de Verenigde Naties opgericht, Hoe positief men dan ook de uitspraken van het hof moge beoordelen, er is vooralsnog weinig reden tot opgewektheid. Het feit dat een land de in dit opzicht unanieme uitspraak van de hoogste gerechtelijke in stantie van de Verenigde Naties rustig kan negeren zonder dat diezelfde Verenigde Na ties daar iets aan doen, geeft een scherp maar weinig aantrekkelijk beeld van de internationale rechtsorde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5