kleine krant Kinderen hebben het zo druk met opgroeien dat ze aan spaten niet denken. NMB Trouw de De NMB denkt met u mee. De geschiedenis van de fiets r I Twee miljard kilometer Meer fietspaden nodig Informatie O Poetsen tij d en voordat ze het weten liggen ze onder de wol om de volgende dag lekker uitgerust te beginnen Aan sparen voor later denken ze niet Logisch. Dat doen hun ouders. En de NMB denkt mee. Over al die verschillende manie ren waarop u het voor een kind straks makkelijker maakt om op eigen benen te staan Over de fis cale voordelen die u kunt benut ten. Over rentepercentages en premies die alleen gelden voor jonge mensen. Zeg nou zelf: had u daar vroe ger tijd voor als kind? Vraag informatie bij uw NMB- kantoor of stuur een lege envelop (zonder postzegel) met uw naam en adres aan NMB-Jeugdsparen, Antwoordnummer 131, 1000 PA Amsterdam. DINSDAG 27 MEI 1980 TROUW/KWARTET P 10 75 27 mei 1980 De kleine krant Medewerkenden: Piet Hagen Hanneke Wijgh Johanneke Leestemaker Pita Jansen Brieven aan: De kleine krant, Trouw, postbus 859, 100AW Amsterdam. Helmpje Wielrenners dragen niet voor niets een Ieren helm pje op hun hoofd. Zo'n helmpje geeft enige be scherming bij een val. Maar niet alleen voor professio nals is zo'n helmpje aan te raden. Iedereen die op een racefiets stapt, zou een helmpje moeten opzetten. Per slot van rekening ga je (bijna) even hard als een bromfietsrijder en die is wettelijk verplicht om een helm te dragen. Artsen maken zich zorgen over het steeds grotere aan tal mensen dat met ernstige hoofdwonden in het zieken huis belandt. Uitkijken dus. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Nederlandse scholieren fietsen samen meer dan twee miljard kilometer per jaar. Hoewel de fiets dus een belangrijk vervoermiddel is, geeft de regering tóch weinig geld uit aan fietspaden. Toer-Unie De Nederlandse Rijwiel Toer Unie is een landelijk sportbond, waarbij 170 or- ganisaties zijn aangesloten, die allemaal het fietsen als sport of rècreatie bevorde ren. Inlichtingen: Neder landse Rijwiel Toer Unie, Ambachtsherenlaan 1162A 2722 VJ Zoetermeer. fc- UT Er zijn de laatste jaren al heel wat acties gevoerd om het fietsen veiliger en aangena mer te maken. Soms helpt dat, zoals in Den Haag en Tilburg, waar vrije fietsrou tes zijn aangelegd. Dank zij die routes rijden daar nu an derhalf keer zoveel fietsers als vroeger. Maar de Stichting Fiets, de Echte Nederlandse Fietsers bond en andere organisaties blijven eisen dat er veel meer wordt gedaan. Als er elk jaar honderden miljoenen worden uitgegeven aan autowegen, dan is een bedrag van een paar miljoen voor fietspaden een peuleschil. En als je dan weet dat fietsers bij een onge luk veel risico lopen, dan is er alle reden om hiervoor meer geld uit te geven. Wat is er allemaal nodig? De Stichting Fiets heeft het vol gende verlanglijstje: Meer be schermde fietspaden, aparte fietspaden op bruggen en in tunnels, meer wegwijzers voor fietsers, beter onder houd fietspaden, meer moge lijkheden om fietsen te hu ren, te stallen en te vervoe ren, meer plaatsen voor ban denreparatie, een goede ver zekering, voorkoming van diefstal, verkeersonderwijs voor fietsers, goede fietskle- ding. De redactie van de kleine krant heeft daar maar twee dingen aan toe te voegen: banden die nooit lek raken en achterlichtjes die eeuwig branden. Als dat zou kunnen. De mensen maakten voor het eerst kennis met de fiets in de achttiende eeuw. Deze waren gemaakt van hout en je moet zittend op een balk met je voeten meelopen. Stu ren kon je niet, het duurde tot ver in de negentiende eeuw voor dat werd uitge vonden. Omstreeks die tijd kwamen er ook trappers op en werd het hout vervangen door staal. De fietsers zagen er heel anders uit als die van ons. Ze hadden een groot voorwiel en een klein achter wiel. Het was heel gevaarlijk om hier op te rijden, dus ko zen de meeste volwassenen voor een driewieler. Rond negentienhonderd ging de fiets lijken op die van ons. Een grote vooruitgang was de luchtband. Daarvoor reed men met houten of ijzeren wielen. De fiets werd steeds popu lairder. Er werden allerlei fietsclubs opgericht. De le den gingen gezamenlijk rij den. In die tijd hadden de fietsen nog geen bel. Een sig naal werd gegeven door een trompetter. Later kwam een soort rammelaar aan het stuur hangen, die weer werd vervangen door de bel. Er kwam in 1883 een landelijke vereniging voor alle fietsers de Algemene Nederlandse Wielrijdersbond (ANWB). Men probeerde steeds andere soorten fietsen op de markt te brengen. Een fiets waar de berijders met het gezicht naar elkaar toe zitten, een fiets met schaatsen en de eni ge die wel bruikbaar bleken, de tandem en de vouwfiets. Veel informatie over de fiets en fietstochten kim je krijgen bij de Stichting Fiets, Euro paplein 2, 1078 GZ Amster dam. Bestellingen zijn moge lijk door de kosten via de postgiro te betalen op giro nummer 234567. Je kunt er boekjes krijgen over fiets tochten, vervoer van fietsen, fietsclubs, fietspaden, fiets musea, geschiedenis, onder houd enzovoorts. Er zijn ook posters, puzzels en stickers te krijgen. Voor je verjaardags feestje zou je kunnen denken aan het organiseren van een fietsrally (daarover bestaat ook een boekje). En voor de vakantie kun je proberen eens een tocht door (een deel van) Nederland uit te stip pelen. Als je in de vakantie naar het buitenland wil fietsen houdt geen grens je tegen. Als je daarover inlichtingen wilt, kun je het beste even naar de ANWB gaan. Die W in ANWB betekent per slot van reke ning nog altijd: wielrijders, al denken sommige mensen dat het vooral een club van auto rijders is geworden. Tenslotte is er de Echte Ne derlandse Fietsbond, Post bus 2150, 3440 DD Woerden. Deze bond heeft een blad: De vogelvrije fietser. Ook bij de ENFB kan je van alles kopen: jute tassen, affiches, boekjes, stickers, shirts en buttons. ^op de b4-) zonder^ ..tttrtt3^ pa,kunt u me met de\ 1 auto brengen è=x l£bj lh ?'*rimirjuten (3AHAAR ik BEN MOEj \van het spelen Ij gilles stgop^- i 1 -X' Je hebt een nieuwe fiets gekregen. Hij is fel van kleur en hij glimt dat het pijn doet aan je ogen. De bel geeft een helder rinke lend geluid. Je bent vast van plan om die fiets nog jaren zo te laten glimmen en te laten rinkelen. Eén keer per maand geef je hem een grote schoonmaakbeurt. Maar dan op een keer als je weer wilt beginnen, heb je ineens wat anders te doen. „Nou, dan morgen maar," denk je. Maar er is zo veel anders te doen en van die fiets schoonmaken daar komt niets meer van. Na een tijdje is de kleur dof geworden en glimmen doet hij al helemaal niet meer. Als je probeert te bellen, blijkt die muurvast te zitten. Toch hoef je eigenlijk helemaal niet zo veel te doen om hem mooi te houden. En, wanneer hij er mooi uitziet rijdt hij ook veel beter. Er zijn een paar dingen waar je op moet letten. Het stuur moet goed vast zitten, want anders gaat je fiets een ande re kant op dan jij wil. De ketting mag niet te los gespannen zijn, anders loopt hij eraf. Het remmen gaat ook veel moeilijker als in je kettingkast iets niet in orde is. Het spreekt vanzelf dat je licht en de bel het moeten doen. Je spatbord moet wit zijn en mag niet los hangen. Anders kan het tussen het wiel komen. Heel gevaarlijk is het wanneer de handvaten loszitten. Ze kunnen onder het fietsen ineens losschie ten, wat je bijna altijd op de grond doet belanden. En natuurlijk moeten je ban den altijd goed opgepompt zijn. Voor één ding moet Je wel uitkijken als hij zo mooi is en zo fijn rijdt. Dieven loeren overal op je fiets. Laat er een goed slot op zetten en bind hem als het kan aan iets anders vast. De Stichting fiets heeft een boekje over het onderhoud van fietsen (zie: Infor matie). Voor iedereen van 15-21 jaar. Met een rente van liefst 8'/2% at bovendien 10% Rijkspremie die nie mand z'n neus voorbij maglatengaan. Maximum inleg: f480,-per jaar. VOOR KINDEREN lijkt de dag veel korter dan voor ons. Zijn ze net leuk bezig om een hut te bouwen, dan is het alweer etens- NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Voor kinderen van 0-15 jaar. Met 7'/2% rente en een snel oplopende premie van 5-10% over het gespaarde bedrag, afhankelijk van de spaarter- mijn. Maximum inleg: f2.000,- per jaar. Voor jonge mensen vanaf 12jaar. De rente is 7/2% en dat is erg hoog voor een spaarrekening waarop het geld niet vast staat. Geen beperkingen, dus vrij opnemen en storten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 12