Zuid-Afrika arresteert hele reeks kerkleiders im. iliiS mmm \CNV< m m m Open een spaarrekening bij de Amro Banken maak kans op een fotosafari naar Kenia. i GOEDEWEG Nieuwe spaarders krijgen f7,50 premie bij de Amro Bank. Tijdens vreedzame mars in Johannesburg Waldheim: meer geld voor Cambodja nodig I I Geef ditspaarbeest eennaam. het gevleugelde buidelspaardiertjé'.Of zoiets. (Dit zijn voorbeelden om u te laten zien wat de bedoeling is. U moet natuurlijk zelf andere namen verzinnen.) Het is echt niet moeilijk en het is leuk om te doen. Spaarpremie van f7,50. Iedere nieuwe spaarder krijgt in de actieperiode, die duurt t/m 6 juni 1980, in ieder geval f 7,50 welkomstpremie op zijn of haar nieuwe spaarrekening bijgeschreven. Of u nu meedoet aan de wedstrijd of niet. De premie is een maand niet opvraagbaar. Wedstrijdvoorwaarden. Gedurende de actieperiode worden er in totaal vier verschillende „spaarbeesten" gepresenteerd. In principe elke week één. Een deskundige Nu nog één achtdaagse, geheel verzorgde fotosafari naar Kenia ter waarde van f 2.500,-. En maar liefst nog 10 geldprijzen van f 1.000,- elk. Dat kunt u deze week nog allemaal winnen bij de Amro Bank. Dit moet u doen. Allereerst een spaarreke ning openen. U krijgt dan bij de Amro Bank meteen een wedstrijdformulier. Daarop vult u uw eigen originele, ingeni euze, leuke of gekke naam in voor bovenstaand spaarbeest: „de spiraalstaartspaarder senior'of jury, onder voorzitter schap van Drs.R.P.v.d Pol, adj. directeur van Artis,zal de inzendin gen beoordelen. Per „spaarbeest" kent de jury één fotosafari en 10 geldprijzen toe. De achtdaagse, geheel verzorgde fotosafari naar Kenia wordt verzorgd door Amro Reizen. U dient dus te zorgen dat binnen één week uw naam voor dit beest bij de Amro Bank is. Vóór 6 juni, om precies te zijn. Sparen bij de Amro Bank. Eén ding staat duidelijk vast: hoe u ook wilt spa ren, de Amro Bank heeft voor u een geschikte spaarvorm De Amro Bank is er immers voor alle spaarders. DINSDAG 27 MEI 19BU TROUW/KWARTET P 8 - RH door Hennie Serfontein JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse politie heeft giste ren 53 vooraanstaande leden van de kerken, onder wie twee vrouwen, gearresteerd omdat zij zonder toestemming van de overheid betoogden in Johannesburg. Zij waren op weg naar het hoofdbureau van politie om te protesteren tegen de arrestatie van de remonstrantse voorganger John Thornem, die de zijde van de gekleurde schoolstakers had gekozen. De nieuwe golf van arrestaties komt op een moment dat de verhoudingen al zeer gespannen zijn door stakingen van zwarte en gekleurde scholieren en studenten, arbeidsonrust en be- drijfsstakingen. Dit had al eerder tot vele arrestaties geleid. Het krachtdadige politie-optreden, slechts drie weken voor de herden king van de bloedige onderdrukking van de opstand in Soweto en andere zwarte steden, zal ongetwijfeld deze spanningen nog opvoeren. Kerkelijke leiders spreken van „een hoogste ex plosieve toestand." Het overheidsoptreden tegen kerklei ders die deelnamen aan een vreedza me betoging zou een keerpunt kun nen worden in de betrekkingen tus sen de staat en de Zuidafrikaanse raad van kerken, die meer dan zeven tien miljoen blanke en zwarte christe nen vertegenwoordigt. Nog nooit heeft de politie in één keer zoveel prominenten opgepakt. De Zuidafrikaanse raad van kerken had zich drie weken geleden nog ver zet tegen een soortgelijke vreedzame betoging. Met kleine meerderheid be sloten de kerken toen geen gebedsbij eenkomst in de openlucht te houden in het centrum van Pretoria om de autoriteiten niet te tarten. Verschei dene van de nu gearresteerde kerklei ders waren toen nog tegen een de monstratie. Onder de arrestanten zijn bisschop Desmond Tutu, algemeen secretaris van de raad van kerken, en zijn vrouw, bisschop Timothy Bavin van de Anglicaanse kerk. de Anglicaanse deken van Johannesburg S. Nkoane, de methodistische dominee Stanley Pitts, de remonstrantse predikant Jo seph Wing en de Lutherse voorganger Wlater Mbethe. Gebedsdienst De protestmars begon gistermorgen na een oecumenische gebedsdienst in Braamfontein, op anderhalve kilome ter van het centrum van de stad. In rijen van twee gingen de betogers op weg terwijl ze het lied „Voorwaarts christen soldaten" zongen. Ter hoog te van het gebouw van de krant „The Star hield politiegeneraal Theunis „Roirus" Swanepoel hen tegen. Politiemannen in camouflagepakken sloegen de toeschouers terug met de wapenstok. Bisschop Tutu en de na deren bleven zingen en in de handen klappen bij wijze van protest. Ver slaggevers van de Star hebben vele gewelddaden waargenomen. Met au tomatische wapens en gasmaskers uitgeruste agenten dreven de beto gers naar wachtende politiebussen. Enkele seconden nadat de omstan ders opdracht hadden gekregen zich te verwijderen, begon de politie al op hen in te slaan. Ook toen zij trachten weg te komen, zat de politie hen nog achterna. De kerkleiders bleven voortdurend kalm en toonden geen enkel verzet tegen hun arrestatie. Volgens de poli tie hebben zwarte omstanders de agenten met stenen bekogeld. Pamflet De betogers hadden het publiek pam fletten gegeven waarin werd opge merkt dat dominee Thorne „in ge hoorzaamheid aan God en in dienst van zijn volk zich had geïdentificeerd met de wettige aanspraken van de jonge mensen die aan zijn pastorale zorg zijn toevertrouwd". Het pamflet stelde met nadruk dat Thorne immer had gestreefd naar veranderingen langs vreedzame weg. „Hij is een man van de vrede en heeft een terughou dende en verzoenende invloed gehad tijdens de recente onrust aan de scho len." Zijn arrestatie, aldus de opstel lers van het pamflet, „kan de moeiza me situatie die momenteel in het zwarte onderwijs bestaat slechts ver slechteren". Net als de gisteren gearresteerde ker- GENÊVE (Reuter, AP, AFP) Kurt Waldheim, de secretart generaal van de Verenigde Naties heeft de wereld opgeroept snel over de brug te komen met ruim 350 miljoen guide Hiermee moet een hongersnood in Cambodja worden voo> komen. Waldheim die zijn openingsrede uit tegen „de regionale hegemoniste voor de tweedaagse conferentie ovei die gesteund door één grote mogem Bisschop Desmond Tutu. kleiders moet Thorne vandaag voor de rechter verschijnen. Weat hem ten laste wordt gelegd was gisteren nog niet bekend. In een speciale verklaring die gister morgen werd uitgegeven verklaarden de drie nog in vrijheid verkerende leden van het presidium van de Zuid afrikaanse raad van kerken, ds Sam Buti, ds Gerrie Lubbe en mevrouw Sally Motlana: „Wij verafschuwen het dat de politie de mensen van God aanhoudt die vreedzaam betogen te gen de aanhouding van dominee J. F. Thorne. heid de agressieve oorlog" zijn begoc nen, waarvan Cambodja nu de dui is. De Amerikaanse onderminister v buitenlandse zaken Warren Christy her zegde een extra bijdrage aan hulp toe van 60 miljoen gulden, i meteen kan worden uitgegev^ Christopher vroeg overigens wel c een betere distributie van de hulp de toelating in Cambodja van hulpverleners. Daarnaast zou e verbetering van het vervoer en i instelling van een hulpluchtbm door de Sowjets de toestand kunn< verlichten. de problematiek van de Indochinese vluchtelingen wegens een keelaan doening moest laten voorlezen zei dat van de eerder toegezegde bijdra gen aan het Internationale Rode kruis en Unicef, het kinderfonds van de VN. nog maar ruim een derde werkelijk is afgedragen. Zonder snel le acties zal Cambodja binnen enkele maanden, misschien zelfs weken, op nieuw worden getroffen door ziekten en massale sterfte, aldus de VN-voor- man. Ook deze Indo China-conferentie is omgeven met ruzies tussen de bij het gebied betrokken landen. De Sowjet Unie en Vietnam zijn niet in Genève verschenen omdat het toch alleen maar een politiek doel dient en niet T m een menselijk. Het marionettenbe- 1HI13.L1G Vö wind in Phnom Penh van Heng Sam- rin mag niet meedoen omdat de VN VPTTnirifi PT*t" nog steeds het verdreven regime van v AAAAAAA-*^A Pol Pot erkent. In navolging van Mos kou en Hanoi zijn ook de andere Oosteuropese landen weggebleven. Zelfs de wens van de unaniem tot voorzitter gekozen Australische mi nister Andrew Peacock om dan in ieder geval de politieke controverses buiten de conferentiezaal te houden ging niet in vervulling want China haalde zonder de Sowjet Unie ove rigens met name te noemen stevig WASHINGTON (Reuter) - De inlfc tie in de Verenigde Staten lijkt^ verminderen. In april gingen de ten van levensonderhoud met 0,9 pi cent omhoog, waar dit percent zowel in februari als maart 1,4 i Het ministerie van werkgelegenhtj becijfert de inflatie voor heel 19801 op 11,6 procent terwijl ramingen v< een maand geleden nog van 18 pi cent uitgingen. Opleiding tot keurmeester van slachtdieren en van vlees Werk mee aari de bescherming van de volksgezondheid! Tot 5 september a s. bestaat de mogelijkheid zich schriftelijk aan te melden voor een op 5 ja nuari 1981 aanvangende dagopleiding tot keur meester van slachtdieren en van vlees De oplei ding, die in een aantal verspreid in Nederland gelegen gemeenten wordt gegeven, duurt 3% maand en wordt afgesloten met een examen en diploma-uitreiking. Het diploma biedt goede plaatsingsmogelijkhe den op korte termijn bij gemeentelijke keurings diensten van slachtdieren en van vlees. Het maandsalaris, exclusief 8% vakantie uitkering. bedraagt minimaal 1940,- en kan in het gunstigste geval oplopen tot 3250,-. Toelatingseisen. leeftijd: op 5 januari 1981 minimaal 21 jaar. maximaal 40 jaar; met diploma middelbare sla gersvakschool minimaal 18 jaar. vooropleiding: slagersvakdiploma behaald aan de Nederlandse Slagersvakschool te Utrecht of het daarmee vergelijkbare via de Vereniging tot Bevordering van het Slagersvakonderwijs (S.V.O.) behaalde diploma, geneeskundig onderzoek: aan de opleiding gaat een geneeskundig onderzoek vooraf. Toelatingsexamen. Er vindt door middel van een schriftelijk en een mondeling toelatingsexamen een selectie plaats. Zij. die in het bezit zijn van het diploma middelbare slagersvakschool zijn hiervan vrij gesteld. Het schriftelijk zal worden afgenomen op donderdag 9 oktober 1980. Kosten. Behalve 600,- aan kosten voor het volgen van de opleiding, moet rekening gehouden wor den met kosten voor verzekering tegen ziekte en ongevallen en reis- en eventueel pensionkosten. Studietoelage. Voor de totale duur van de opleiding kan een studietoelage worden verleend van maximaal 2.000.- voor ongehuwden en 2.750,- voor gehuwden, vermeerderd met 100,- per kind. Aanmelding. Belangstellenden wordt verzocht zich schrifte lijk aan te melden bij de Veterinaire Hoofdin spectie van de Volksgezondheid. Koningin Ju- lianaplein 3. 2595 AA 's-Gravenhage, onder op gave van volledig adres en eventuele telefoon nummer. Daarnaast moet het volgende ..aange tekend" worden toegezonden: a. behaalde diploma's en getuigschriften (geen fotocopieën); b. uittreksel geboorteregister, bevolkings- of persoonsregister; Gelijktijdig met de aanmelding dient men met vermelding van het doel een bedrag van 62,50 over te maken op girorekeningnummer 209445 van genoemde Hoofdinspectie, tenzij geen toe latingsexamen behoeft te worden afgelegd. Inlichtingen. telefoon 070-793031793041 Christelijk Nationaal Vakverbond Een greep uit de inzendingen van het vorige spaarbeest 'n gestippeld slurfspaar- diertje 'n stofeuigslang-zwiepstaart- spaarder de spaarzieke olieslurf- snijtand-o-fant Bjom. het onstuitbare trom- pettorspaardier 'n bicome slurfspaarzonder- ling

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10