Een kerk voor het einde der tijden barcelona Serieuze nonsens van Christian Morgenstern De SagTada Familia-kerk in Barcelona, de kerk van de Heilige Familie, is om verschillende redenen wereldberoemd. Allereerst is het uniek dat er in een tijd waarin overal multifunctionele blokkendozen met lekkende daken neergezet worden, ook nog ergens op deze wereld gewerkt wordt aan de bouw van een traditionele basiliek. Het feit dat de kerk nog steeds in constructie is wekt natuurlijk belangstelling, vooral omdat het gedaan wordt op een wijze die vergelijkbaar is met de middeleeuwse bouwhutten. Bovendien is de Sagrada Familie het doelwit van de toeristen die de wereld slechts zien door de zoeker van him camera tot de meest veeleisende architectuurspecialist, omdat de kerk in alles van bouwkundige structuur en de ruimtelijke organisatie tot het beeldenprogramma dat de heilsboodschap verkondigt zeer traditioneel is, maar toch een verwerking van al die traditionele structuren op een hoogst oorspronkelijke manier vertoont. door Peter Karstkarel t i Olt is de vijfde en tevens leatste publl- katle van een serie waarin aandacht wordt besteed aan de kunst en archi tectuur in Barcelona. Eerdere verhalen in deze serie verschenen op 10,16, 20 en 21 mei in deze krant. Het inwendige van de Geboortegevel. de middeleeuwse bouwtraditie en het con cept van de gotische basiliek zijn geres pecteerd, maar waar An toni Gaudi al wer kende wezenlijke verbeteringen in aan bracht. An toni Gaudi is de hoofdpersoon geweest in de ongekende vernieuwingen van de architectuur die in Barcelona gedurende enkele tientallen jaren rond de eeuwwisse ling plaatsgrepen. Het is zijn portret dat in een klein medaillon afgebeeld staat op de ansichtkaarten die je overal in de stad van zijn sprookjesgebouwen kunt kopen. Hij is een Catalaanse held geworden, bij na een heilige. Op 10 juni 1926 liep Antoni Gaudi Cornet, verzonken in gedachten, onder een tram. De bouwmeester die nog volop aan het werk was met zijn levensopdracht, de Sa grada Familia, werd voor een landloper gehouden en naar het armenhospitaal ge bracht, waar hij spoedig stierf. Enkele dagen later liep Barcelona uit om deze Catalaanse nationalist te begraven. Gau di beantwoordde aan de algemene Cata laanse wil om cultureel te emanciperen. Ook voor hem was de vernieuwing slechts mogelijk dankzij de steun en zelfs de initiatieven van de economisch sterksten, maar de vernieuwingen hadden juist in Barcelona een veel breder draagvlak dan alleen de culturele elite. Het groeiende zelfbewustzijn van de sinds eeuwen door Madrid achtergestelde Catalanen kon er gestalte in krijgen en het was dan ook Gaudi die hét monument van de Cata laanse wedergeboorte mocht gaan ont werpen, de Sagrada Familia. Wedergeboorte i Te Reus bij Taragona, een 80 kilometer ten zuiden van Barcelona, werd Antoni Gaudi in 1852 geboren als zpon van een koperslager. Tot zijn 18e bleef Gaudi in zijn geboorteplaats, ontving er zijn oplei ding en werkte als tekenaar aan de restau ratie van het klooster van Poblet. In 187Ö ging hij naar Barcelona om er te studeren aan de school voor Architectuur. Daar werd onder meer door Elias Rogent het klassicisme, gedicteerd door Madrid, afge wezen ten gunste van een wedergeboorte (Renaixensa) van de inheemse tradities. In 1866 was er in Barcelona een St. Jozef stichting gesticht die het initiatief nam tot het bouwen van een boetekerk tot de glorie van de Heilige Familie. Deze vereni ging wilde aanvankelijk een kopie van de basiliek van Loretto laten bouwen, maar toen de architect Francesc Villar (onder De Sagrada Familia-kerk in Barcelona. wie Gaudi had gewerkt bij de bouw van een kapel bij de kloosterkerk van Mont- serrat, hét heiligdom van de Catalanen) in 1882 werd benaderd, ontwierp deze een neo-gotische kruisbasiliek. Toen de bouw van de crypte al gestalte kreeg trok deze architect zich in 1884 terug en werd zijn vroegere medewerker, de jonge Antoni Gaudi, als opvolger geko zen. Villar's kerk zou 97 meter diep en 44 meter breed worden en een grote klokke- toren krijgen. De gegevens die er lagen ging Gaudi veranderen en uitbreiden. Zijn Sagrada is niet minder neo-gotisch, maar dan moet het neo dat „nieuw" bete kent ook verstaan worden in de zin van „vernieuwd" en niet alleen van „op nieuw", want Gaudi copieerde de gotische ruimtelijke, technische en beeldende or ganisatie niet, maar baseerde zich op de historische kennis om tot ongekend nieu we oplossingen te komen. Hechte structuur In de crypte is een tentoonstelling inge richt yan de modellen en andere ontwer pen bij een beeldkroniek die de ontwikke ling van de bouwmeester te zien geeft. Gaudl's oeuvre wordt er synchroon aan de bouwgeschiedenis van de Sagrada Fami lia gepresenteerd. Daar kan ook een in druk verkregen worden van de verschij ningsvorm van de basiliek na de'voltooi ing. In de overwelfde crypte die nog door Villar ontworpen is, kan bij de grote gips modellen bekeken worden hoe de overwel ving van schip, zij- en dwarsbeuken moet worden. Gaudi heeft het spitsbogige goti sche gewelfsysteem, waarbij de zijwaartse druk met de hulp van steunberen, lucht bogen en soms zelfs trekstangen moest worden opgevangen, geperfectioneerd. Hij bestudeerde bouwsels van cellen, ve zels, spieren die in de natuur voorkomen en leerde de organische wetten kennen om met zo weinig mogelijk middelen een zo hecht mogelijke structuur te maken. De zuilen of bundelpijlers van de gotiek wer den bij Gaudi stenen bomen met vertak kingen (en zonder kapitelen) die de druk- lastrichting volgen en alle spanningen heel vanzelfsprekend in een puur verticale draaglast omzetten. De gewelfschelpen kregen van Gaudi om dezelfde redenen heel nieuwe vormen. De ruimte van schip, dubbele zijbeuken, driebeukige transepten en koor met om gang en kapellénkrans zal de boetekerk afmetingen geven van 110 bij 60 m. Met kapellen, sacristieën, andere secundaire ruimten en een allesomvattende klooster gang gaat het complex zelfs 130 bij 80 meter groot worden. Een symbolisch pro gramma van maar liefst 18 oprijzende torens zal de kerk een vooral verticale beweging geven. Ook deze zijn weer geen gebruikelijke torens van rompen met spitsen, maar pa rabolisch verlopende spitsen die spiraals gewijze geledingen hebben gekregen1. Ze zullen van 102 tot 170 meter hoogte reiken. Nu zijn er al twee maal vier torens ge bouwd die 102 en 112 meter hoog zijn. De enorme lantaarn die de viering (de krui sing tussen schip en dwarsbeuk) zal be kronen, wordt de hoogste toren van Euro pa en meet dan 10 meter meer dan de torens van de dom van Ulm, die 160 meter zijn. Het wordt de toren van „Christus de ver losser" die bekroond zal worden met een enorm driedimensionaal kruis. Om deze lantaarn zullen de torens van de evange listen gegroepeerd worden, elk van de torens zal tot 140 meter reiken en be kroond worden met de „Lebenswesen", de engel (Mattheüs), de adelaar (Johannes), de leeuw (Marcus) en de stier (Lucas). Net achter de viering komt dan nog de toren van Onze Lieve Vrouw die 140 meter hoog zal worden. De twee transeptgevels bezit ten nu al acht aposteltorens, de andere vier zullen de zuidelijke ingangsgevel be kronen en het schip afsluiten. Symboliek De programmering van de schriftuurlijke didactiek met reeksen van beelden is zo wel van plaatsing als van compositie ge heel traditioneel. Alleen de gevel van de oostelijke transeptarm is nog maar klaar en daar kunnen de momenten van Chris tus' geboorte en jeugd afgelezen worden: de annunciatie, de visitatie, de prediking van Johannes, de geboorte, de presentatie in de tempel, enz. Het hele jeugd-program- ma is verdeeld over drie gevelgedeelten: het middelste (dat van de liefde) en de twee zijportalen (van de hoop en het ge loof). Aan de gevel van de Passie wordt hard gewerkt Tijdens de geplande we reldtentoonstelling in 1982 te Barcelona moet bij de al voltooide westelijke torens met gevel ook het (hier overhuifde) beel denprogramma gereed zijn. Deze gevel krijgt eveneens een indeling in geloof-, hoop- en liefde-portalen en zij zullen on der andere de thema's van de intocht in Jerusalem, het verhoor, de geseling, de kroning met de doornenkrans en de krui siging dragen. Bij de directe verbeelding van de hoofdmomenten uit het leven van Christus is de eerste, voltooide gevel ner gens met rust gelaten en overal op de gebeeldhouwde huid kunnen symbolen van goed en kwaad, van zonde en verlos sing en van de glorie herkend worden. Ook de groeisels en kruipsels die tot steen gestold zijn behoren tot de allesomvatten de geloofsles. De enige voltooide gevel van het interieur, de tegengevel van die van de Geboorte, is van vormgeving vooral het werk van Be- renguer, een van de medewerkers van Gaudi, en deze laat aan de formele compo sitie zien dat de kerk in wezen een tradi tionele gotische basiliek is. Alles aan deze boetekerk voor de armen is zo anders, zo oorspronkelijk, dat het niet verbaast dat de Sagrada Familia jaarlijks honderddui zenden belangstellenden trekt. In de Duitse spreektaal komen veel oitaten voor die teruggrijpen op de poëzie van Christian Minder bekend is zijn beschouwelijke werk, voortgekomen uit een lange reis langs tal van Morgenstern, een dichter die rond de eeuwwisseling heeft geleefd. Morgenstern is vooral kuuroorden. Over beide kanten van dit schrijversfenomeen gaat de volgende bespreking, bekend als een virtuoze woordgrappenmaker die de parodie als poëtisch procédé gebruikte. door Hans Ester Naar aanleiding van zijn Galgen- lieder (oorsprong uit 1905) schreef Christian Morgenstern (1871 - 1914): „Voor de Galgenlieder heb je niets anders nodig dan onbe vangenheid, naïviteit, eenvoud des harten. Ze zijn door een groot kind destijds voor Brote kinderen geschreven. Het zijn dom me kleine vlinders, gevangen op de speel weide van geestelijke vrijheid." Morgen sterns poëtisch procédé is de parodie. Tra ditionele dichtvormen als het volkslied en de ballade, die bij de lezer bepaalde ver wachtingen oproepen, krijgen een „ver keerde", een ongepaste inhoud. Vanzelf sprekende, levenloze uitdrukkingen en beelden neemt Morgenstern letterlijk. Te genover gedachteloosheid en waarne mingsroutine stelt Morgenstern zijn ver zet via de absurde poëzie. Ook wekt deze poëzie herinneringen op aan kinder liedjes. Voor de lezers van rond de eeuwwisseling moet het een verbluffende ervaring zijn geweest om bij voorbeeld plotsklaps ken nis te maken met twee boomwortels, die een gesprek voeren: „De een zegt: knig. De ander: knag. Dat is genoeg voor een hele dag," met de „Nasobem," het „Siebens- chwein," het „Mondschaf" of met het ge dicht „Fisches Nachtgesang," dat slechts uit metrische tekens bestaat. Wat in 1980 bekend in de oren klinkt en Morgenstern hoogstens één onder vele virtuoze woord- grappenmakers doet zijn, is rond 1900 getuige de vele kritieken uit die tijd als iets revolutionairs overgekomen. Sinds die tijd is Christian Morgenstern meer en meer deel geworden van de cita- tenschat, die iedere Duitser tot zijn be schikking heeft. De vorm en inhoud van bloemlezingen uit zijn werk bevestigen, dat Morgenstern tot dichter van nacht kastje. respectievelijk salontafel gewor den is. Zijn nonsens-poëzie heeft de huise lijke klank van de limerick gekregen. Speelse toon Uit Morgensterns groteske verzen heeft Johan van Nieuwenhuizen er onlangs en kele in Nederlandse vertaling samen met de oorspronkelijke Duitse teksen gepubli ceerd. Het gaat om achttien gedichten uit de verzamelbundel Alle Galgenlieder. Van Nieuwenhuizen heeft in zijn vertalingen Morgensterns'speelse toon goed weten te treffen. Dat hij hier en daar vrij heeft vertaald, lijkt mij verantwoord. De verta ler kon soms niet anders doen dan de volgorde der regels te veranderen. Maar uiteindelijk komt toch bij ieder gedicht de hele inhoud op zijn pootjes terecht. Twij fels heb ik alleen maar met betrekking tot het gedicht „Das BÖhmische Dorf." Door de vertaling „Dorp in Bohemen" gaat de in het Duits gegeven (en in het gedicht bevestigde) associatie, namelijk „ergens niets van begrijpen" in de titel verloren. Als voorbeeld citeer ik Nieuwenhuizens vertaling van VICE VERSA Een haasje waant zich in een weiland buiten 't gezicht van vriend en vijand. Maar zie, op gindse heuvel blijkt er een man, gewapend met een kijker, volhardend toch nog lepeloor te zijn gekomen op het spoor. Maar hém houdt op zijn beurt van hoog zwijgend een Lieve Heer in t oog. (Pagina 37) Naast de dyonisische, de uitgelaten Mor genstern in de kring van studentikoze galgenbroeders is de andere Christian Morgenstern in de schaduw gebleven. De andere Morgenstern is die van het rustelo ze trekken van het ene kuuroord naar het andere om de tuberculose de baas te kun nen blijven. Bij hem lijken eerder Morgen sterns beschouwelijke poëzie en de ge schriften over leven en sterven, God en Christus te passen. Toch zou het onjuist zijn om van twee duidelijk gemarkeerde levensfasen en van twee gescheiden oeuvres te spreken. De verbinding van humor en ernst, van uitr bundige fantasie en stille overpeinzing geldt voor Morgensterns hele werk en le ven. Wel hebben zijn huwelijk met Marga- reta Gosebruch von Liechtenstein en de kennismaking met Rudolf Steiners ideeënwereld een geweldige verdieping van zijn eigen levensbeschouwing bete kend. Morgenstern was ontvankelijk voor de gedachten van de grondlegger der an troposofie zonder dat hij in een slaafse houding tegenover de meester verviel. Na een periode van aarzeling kwam het vanaf 1909 tot een werkelijke toenadering tus sen Steiner en Morgenstern. Tot het einde van Morgensterns leven in 1914 is die relatie steeds hechter geworden. Morgen stern, overleed in Merano op 31 maart 1914. Na de crematie werd de urn met de as bijgezet in het centrum van de antropo sofie, het door Steiner zelf ontworpen Goetheanum in Dornach bij Bazel. Trektocht Christian Morgensterns leven is een lange, rusteloze trektocht geweest. Zijn werk correspondeert daarmee door zijn type rende fragmentarische karakter. Gegeven zijn labiele gezondheid was hij een bewon derenswaardig creatief auteur, ook van vertalingen uit het Zweeds en Noors van Strindberg, Björnson, Hamsun en Ibsen. Is het werk van Christian Morgenstern mettertijd banaal geworden of toch le vend gebleven? De zwarte humor van toen is niet geheel afgesleten maar de kleur is toch eerder grijs geworden. „De knie en andere gedichten van Chris tian Morgenstern," vertaald door Johan van Nieuwenhuizen. Uitgave Kwadraat, Vianen, 46 bis. Prijs: 18,50. TROUW/KWARTET 25 sie die ruimte moet gaan bieden voor de beeldengroepen die van Christus' lijden vertellen. i Al vanaf 1882 wordt er in Barcelo- i na aan deze „basiliek der armen" gebouwd van geld dat door aal- moezen wordt verkregen. De i bouw heeft sindsdien al vele ma il len stilgelegen en als er gewerkt t wordt, gebeurt het naarmate de financiën het toestaan. Met de toegenomen giften van de toeris ten zou het mogelijk geweest zijn om de bouwsnelheid op te voeren, maar toen ik er kortgeleden op een werkdag was, waren er hooguit vijftien bouwvakkers en enkele tekenaars aan het werk. Toch wordt be weerd dat de kerk mogelijk rond het mid den van de volgende eeuw voltooid kan zijn; waarschijnlijk zal niemand van u de Sagrada in volle glorie kunnen aanschou wen. Wel hoorde ik van een Catalaan dat de bouw van de kerk, uniek in de jongste II pschiedenis, de verzekering inhoudt, dat het einde der tijden zeker niet voor de Hij wltooiing van dit pronkstuk van de Cata- II Jaanse armen zal plaatsgrijpen, alle mys- I tike voorspellingen ten spijt. I Alleen daarom al voelde ik me een bede- I vaartganger, die ook nog heimelijk genoot van de rijkdom aan profane architectuur in deze wereldstad. Van de binnenstad af liep ik, zoals een nederig bedevaartganger betaamt, naar de kerk en de stralende rijkdom van de kerk rees, enkele blokken van het bouwwerk af, boven de bebou wing van de arbeiderswijk uit. Nabijgeko men kon ik tussen de kronkelende tak- kenkronen van de platanen van de Plaza de la Sagrada Familia enige bouw activiteiten waarnemen. Hoog boven deze gaudiaanse kruinen uit verheffen zich de vier torens van de gevel van de Passie die met een drie maal „Sanctus" en „Hosanna in excelsis" in grote letters vier van de twaalf apostelen voorstellen: Jacobus, Bartholomeus, Thom£s en Philippus. Een immense bouwkraan torent, stevig veran kerd, nog boven de spitsen uit. Grillig silhouet Je kunt ook met de metro naar de halte van de Sagrada Familia reizen. Dan bena der je de kerk van de andere kant en doet de kerk zich met zijn grillige silhouet dat tegen de heldere lucht afsteekt heel an ders voor. Hier rijzen de torens op van Bamabas, Judas, Simon en Mattheüs bo ven het portaal van de Geboorte, de enige gevel die tijdens Gaudi's leven voltooid werd en als manifest geldt voor hen die de kerk moeten voltooien. Een kerk waarbij

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25