[elbourne laveert nu >ehoedzaam naar einde ~Kt Weer ledenverlies voor gereformeerden Wat Nationale-Nederlanden doet om het eigen woning-bezit te stimuleren. alvinisme end naar it ethische' Nijmegen wordt tuurhistorisch iseum geopend 1 'Open Dag' in Oude Kerk Olierampenplan voor zeevogels 'f teranen Legioen ar Rotterdam 1 Steeds meer Nederlanders prefereren een eigen dak boven hun hoofd, dat blijkt uit alle cijfers (nu al zo'n 41%). Nationale-Nederlanden werkt daar aktief aan mee. Door te voldoen aan de constante vraag naar geld voor hypotheken. Nu is de hypotheek met aflossing via levens verzekering niet voor iedereen de voordeligste vorm. Hij kan, als gevolg van de fiscale aftrekmogelijkheid, aantrekkelijk zijn voor mensen die een gezinsinkomen hebben van minstens 45.000 gulden, en die niet somber hoeven te zijn over hun vooruitzichten. Maar er is een vlotte kans dat u dat inkomensniveau nog niet bereikt hebt. In dat geval is onze Optie-hypotheek het overwegen waard. Dat is een speciale annuïteiten lening. En als u het moment bereikt, waarop een hypotheek met levensverzekering fiscaal voordeliger voor u wordt, dan kunt u de Optie-hypotheek in die hypotheekvorm omzetten. Elke goede verzekeringsadviseur kan u daar meer over vertellen. Nationale-Nederlanden mocht in 1979 woningen financieren tot een bedrag van circa 13 miljard gulden. We zijn daar blij mee omdat we geloven dat bevordering van het eigen woning-bezit een verstandige zaak is. Die de werkgelegenheid in de bouw geen kwaad doet. Sparen bevordert, wat gezond is voor onze economie. En de consument beduidend meer keus biedt. Waar het - zeker in deze tijd - telkens weer op aan komt, is de vraag of u niet te ver terug moet in besteedbaar inkomen. Samen met uw adviseur verdient dat zorgvuldig te worden afgewogen. Allereerst in uw eigen belang. Nationale-Nederlanden Hoofdredacteuren willen veroordeling stakingsactie ANP 'Arbeidsbureaus geven politie namen illegale arbeiders' Politie Ede lost 700 inbraken op EflDAG 24 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ILBOURNE De wereldzendingsconferentie In Melbourne, die vandaag eindigt, heeft zich laatste dagen door de rapporten heengeworsteld, die de vier groepen waarin de conferentie [deeld was, hadden gefabriceerd. Er kwamen ongeveer honderd sprekers een duit in het je doen. Aldert Schipper lens de discussie viel op, dat ver- eidene gedelegeerden uit de wes- landen ontevreden waren over fooreichtige wijze waarop gespro- werd over de communistische eld. De Nederlander Anthon Vos tkte de opmerking, dat over de sische invasie in Afghansistan in tukken werd gesproken zonder de jetunie of Afghanistan te rioe- L De Westduitse prases Weiss licte aanmerkingen op wat hij zag ;en afschilderen van Oost-Europa nader tot het koninkrijk der he en dan de rest van de wereld. een onzer verslaggevers STERDAM Met een waarin hij probeerde de ets te karakteriseren waar Nederlandse calvinisme ns staat, heeft de uit Zwit- and gekomen kerkhistori- dr. K. U. Gabler gisteren ambt als hoogleraar aan Vrije Universiteit aan- rd. Gabler is de opvolger van prof. van den Berg, die in 1976 de Universiteit verwisselde voor de ie universiteit. Hij doceert de kerkgeschiedenis. nene Voor het eerst in de geschiedenis van de wereldraad werd gisteren duide lijk en fel geprotesteerd tegen de be perkende godsdienstige wetten in Noord-India. De voorzitter van de raad van kerken in India, mevrouw Daisy Gopal Ratnam, klaagde haar regering aan en vroeg de aanwezigen steun in de strijd tegen de wetten. Mevrouw Ratnam vertelde, dat de vorige regering op het punt gestaan had de wetten op te heffen, maar dat de huidige regering-Ghandi deze maatregel heeft teruggeschoefd. Pre dikanten kunnen niet reizen waar heen zij willen. Kerkdiensten worden verboden en diakonaal werk verhin derd. De rapporten die tot dusver in de plenaire vergadering besproken zijn, zijn niet al te slecht. Ze munten ech ter uit door uitgewogenheid. De woordjes enerzijds-anderzijds zijn niet van de lucht en de taal is van een wolligheid die precies past bij het meest populaire dier in Australië, het schaap. Daar zou aan te ontkomen zijn geweest, wanneer de eerste da gen iets minder tijd besteed zou zijn aan redevoeringen. Nu ziet het er naar uit dat de leiding van de CWME, het zendingsorgaan van de wereld raad van kerken, te zeer bekommerd is geweest om eigen ideeën aan de gedelegeerden te verkopen. Evangelicals Vooral de directeur van de CWME, dr. Emilio Castro, wil koste wat kost de relatie met de evangelicals mooi hou den. Het gevolg is dat de rapporten ver tegemoet komen aan de wensen van de evangelicals. Wel wordt heel duidelijk gezegd, dat de verkondiging van het evangelie niet a-historisch mag zijn. Dat wil zeggen, dat er niet een eeuwige onver anderlijke boodsdhap bestaat, maar dat de inhoud van de boodschap per geval anders is. Of de evangelicals hier tevreden mee zullen zijn, zal vol gende maand blijken wanneer ze een grote vergadering onder elkaar hou den in Thailand. Boos De Portoricaan Orlando Costas, geen onbekende in Nederland, omdat hij bij de Amsterdamse prof Joh. Ver- kuyl is gepromoveerd, maakte zich gisteren weer eens boos op de Neder landers. Bij het begin van de zen dingsconferentie namen hij en enkele anderen het initiatief tot een bood schap die bij het einde van de confe rentie zou kunnen worden-aangeno men. De Nederlandse delegatie zag daar niets in, omdat zij bang was dat hier het toppunt van manipulatie mee zou worden bereikt. Zij torpe deerde Costas' plan en die heeft hier dagenlang over lopen mokken. Gisteren maakte hij in de plenaire vergadering de opmerking dat de voorstellen van de Latijnsamerikaan- se deelnemers, die erg voor de basis groepen zijn, aldoor op westers initia tief worden ontkracht. Costas ont popt zich hier in dit gezelschap als een woordvoerder van Latijnsameri kaans links. Onze strijd is heel con creet, zei hij. Bij ons gaan mensen dood door de honger of door het ge weer. Er verdwijnen mensen en onze jongelui hebben geen werk. De basis beweging protesteert daar tegen en als wij dit protest ondersteunen, mas seren de mensen uit het westen dat iedere keer weg, omdat zij de institu tionele kerken in stand willen houden. Van een onzer verslaggevers GOES De gereformeerde kerken hebben ln 1979 per saldo 2309 leden verloren, zo blijkt uit het zojuist verschenen Jaarboek 1980 van deze kerken. Gisteren werd in de Amsterdam se Oude Kerk een zogenaamde „Open Dag" gehouden. Deze schilder maakte van de speciale dag gebruik om van het indruk wekkend interieur van de kerk een aquarel te maken. rijn inaugurele oratie, getiteld Ho, moraal, bekering", besprak prof Gëbler de verandering, die jnerikaanse calvinisme in de helft van de vorige eeuw onder onder invloed van de opwek- ediking van Charles Gradison (1792-1875). van het puritanisme, dat 'de op de soevereiniteit en igheid van God kwam een kkingschristendom naar voren, «reel georiënteerd was. Finney tiipie in zijn theologie het idea- de mensbeeld van de Verlich- net de Amerikaanse bekerings- Se. De mens zelf draagt de ver- «rdelijkheid voor zijn heil, dat ;t wordt in een proces van zede- verbetering dat culmineert in ring. De totale verkondiging als doel het op gang brengen en Ciden van dit gebeuren. Omdat fceologie aan zichtbare successen éten wordt, verlegt haar zwaart- zich naar het ethische en prakti- wat tot op vandaag kenmer- bleef voor het Amerikaanse *ndom. Politieke, sociale en Phe omstandigheden werk- g in op het slagen van Fin king. er stelde ten slotte de vraag, of luidige Nederlandse calvinisme n vergelijkbare situatie van ver- ring staat. Hij zag een overeen- t tussen de Nederlandse gerefor- 20 den van nu en hun Amerikaanse tsgenoten uit de vorige eeuw: de p tot bekering en opwekking en ind naar het ethische zijn ook nu lerkend voor het kerkelijk leven. UTRECHT (ANP) Staatsbosbe heer heeft een rampenplan in voorbe reiding voor de opvang van zeevogels in geval van een olieramp aan de kust. Het plan, opgesteld in samen werking met de Nederlandse Vereni ging tot bescherming van vogels, het rijksinstituut voor natuurbeheer, het instituut voor onderzoek der zee en de directie Noordzee van rijkswater staat, moet tegen de zomer van 1981 zijn afgerond. Per 1 Januari 1980 telden de gerefor meerde kerken 868.900 zielen. De le denstatistiek van de gereformeerden over de laatste veertig Jaar ziet er als volgt uit: 1940 - 640.984 1950 - 669.152 1960 - 755.331 1970 - 804.978 1980 - 868.900 In de Jaren veertig kostte de Vrijma king de gereformeerde kerken 70.000 leden. Toch bleef er nog een kleine groei. De Jaren vijftig en zestig lieten weer een vaste, gestadige uitbreiding zien met een tienduizend mensen per Jaar. In de jaren zeventig zette zich dat eerst nog op bescheiden voet door. Maar 1973 was het jaar van de stilstand en de top (bijna 880.000) en vanaf 1974 lopen de gereformeerde kerken steeds in ledental terug. De uitgewerkte statistiek over 1978, die in dit Jaarboek is opgenomen, geeft een aanwijzing voor deze ach teruitgang. Tegenover 3591 niet-gere- formeerden, die dat Jaar toetraden, stonden 5786 die zich aan de gerefor meerde kerken onttrokken. De gereformeerden „winnen" in het grensverkeer met de hervormde kerk (plus 1822, min 1609) en met de r.k. kerk (plus 323, min 173). Zij verliezen echter sterk aan de pinkstergroepen (370 tegenover slechts 13, die uit die groepen overkwamen), in mindere mate ook aan de baptisten en de christelijke gereformeerden. Met de vrij gemaakt-gereformeerden is de ba lans nagenoeg in evenwicht. Tegenover 593 buitenkerkelijken, die tot de gereformeerde kerken toetra den, staan 2489 gereformeerden, die in 1978 formeel buitenkerkelijk wer den. Bovendien waren er dan nog eens circa 3500 gereformeerden, die geruisloos uit de ledenregisters ver- ADVERTENTIE EN (ANP) De Stichting loud van natuurhistorische imeling opent dit weekeinde in een nieuw museum, dat itigd is in de voormalige synago- de Gerard Noodtstraat. Het ik kan er vanaf morgen terecht. ;ie van dit natuurhistorl- museum bestaat uit duizenden enten, honderden opgezette die- ehedels, enkele tientallen waar- Ie bleemmodellen en diverse in- nverzamelingen en herbaria, nuseum, aan de inrichting waar- ïen jaar is gewerkt, bevat ook itheek, met materiaal dat ge- kan worden voor biologie-on- op scholen. De daarvoor be- collectle is nog vrij be- maar het museum hoopt in de »de jaren sterk uit te breiden. chting tot behoud van natuur- orische verzamelingen bestaat nu aar. «n onzer verslaggevers Terdam Leden van het Ve jen Legioen Nederland komen 30 ti l mei bijeen in Rotterdam voor ld jaarlijkse herdenkingsbijeen- st. Het programma van de oud- nj ders is ingepast in de scheepsma- 4£ tatie Rotterdam-Maritiem, die n lei wordt gehouden. Op deze ma- 4 w^en de veteranen de relatie f/j ïn met de strijd van de Rotter- J se mariniers in de meidagen van k Mevrouw H. T. Spoor-Dijkema, uwe van generaal Spoor, zal een leggen als eerbewijs aan de enen. Verder zal secretaris-ge- 1 mr Luns van de NAVO een aak houden. Ook prins Bem- P zal de herdenkingsmanifestatie [een gedeelte bijwonen. Verder F delegaties van het Indonesi- Z 6,1 Duitse veteranenlegioen aan- Tüjn. - „Het kopen van een huis is een aantrekkelijke vorm van sparen." (Mr. P.G. van Wezel, Woningfinanciering) dwenen doordat zij zich bij verhui zing in hun nieuwe woonplaats niet opnieuw lieten inschrijven. Het Jaarboek, waarin het jaarover zicht ditmaal niet meer door ds. K. J. Schaafsma is geschreven, maar door de assessor van de synode ds. C. H. van den Berg, kost 15,40 en is een uitgave van Oosterbaan en le Cointre te Goes. AMSTERDAM (ANP) Het Genoot schap van Hoofdredacteuren heeft de Raad voor de Journalistiek gevraagd de stakingsactie bij het ANP op 4 maart te veroordelen. In een klacht tegen vijf redacteuren van het ANP wordt de actie, die werd gehouden in het kader van de landelijke FNV- actie tegen de loonmaatregel, strijdig genoemd met „de geschreven en on geschreven regelen van de journalis tieke erecode". Ook wordt de actie schadelijk geacht „voor de waardig heid van de stand van de Nederland se journalisten". Op 4 maart besloot een meerderheid van ANP-journalisten op een verga dering alleen berichten door te geven die te maken hadden met de FNV- acties in de ruimste zin van het woord. Dat wil zeggen, dat niet alleen de FNV, maar ook de werkgevers, politici enz. aan het woord werden gelaten. Na een klein uur legde de directie van het ANP de telexnetten stil, omdat de nieuwsvoorziening naar haar mening niet voldeed aan de ANP-normen. De stakende journalis ten hervatten daarop hun arbeid. Volgens het genootschap had juist bij het ANP deze actie niet mogen ge beuren, omdat op die belangrijke plaats in de nationale nieuwsvoorzie ning geen selectie en manipulatie mag plaatsvinden. De vijf journalis ten hebben nu tot 1 juli de tijd een verweer op te stellen. Voordat zij daarover een besluit nemen, willen ze hun vakbond, de Nederlandse Vereni ging van Journalisten, .raadplegen. UTRECHT (ANP) - Volgens het Bu reau voor Rechtshulp in Utrecht speelt een aantal gewestelijke ar beidsbureaus in ons land namen van illegale buitenlandse werknemers die niet in aanmerking komen voor lega lisering door naar de vreemdelingen politie. Volgens de Utrechtse hulpver leners is deze gang van zaken lijn recht in strijd met de toezegging van staatssecretaris Haars van justitie dat de GAB's alleen namen van bui tenlanders die wel voor „witten" in aanmerking komen aan de politie door zullen geven. De GAB's spelen bij de overgangs maatregeling voor illegale buitenlan ders een belangrijke rol. Zij moeten de via de werkgever ingediende aan vragen voor een tewerkstellingsver gunning toetsen aan de hand van een aantal criteria. Door nu ook namen door te geven van illegalen fungeren de GAB's in feite als een soort ver lengstuk van het opsporingsappa raat, aldus het bureau voor rechts hulp. Dat is een schandaal, vooral ook gezien de toezeggingen van Haars, aldus een woordvoerder. „De "Politie kan rustig achterover leunen en wachten tot de GAB's met hun lijstje met illegalen komen". De Utrechtse hulpverleners hebben inmiddels per telex bij de vaste Ka mercommissies voor sociale zaken en justitie en bij minister Albeda alarm geslagen. Volgens de hulpverleners heeft inmiddels topambtenaar mr. S. van den Berg van het ministerie van sociale zaken bevestigd dat de GAB's alleen de namen van mensen die wel voor legalisering in aanmerking ko men aan de politie door zouden ge ven. Ook bij het arbeidsbureau in Utrecht, waar men zich wel keurig aan de toezegging van staatssecreta ris Haars houdt, liet de directie een zelfde geluid horen. EDE (ANP) De politie van Eden heeft de afgelopen maanden zeven honderd diefstallen en inbraken in de omgeving opgelost. Er zijn 57 ver dachten uit de streek Ede aangehou den. Acht van hen zitten nog in voor arrest. De totale waarde van de buit bedroeg driekwart miljoen gulden. Het gaat volgens de politie niet om een echte bende. De verdachten, (mannen en vrouwen van zeer ver schillende leeftijden) hadden wel alle maal op de een of andere manier contact met elkaar. De oplossing van een inbraak bij de levensmiddelen handel ln Ede (op 25 januari) vormde de aanleiding tot het grootscheepse onderzoek, waarbij de Edese politie werd geholpen door de postale re cherche en politiekorpsen in Arnhem, Veenendaal, Wageningen en Benne- kom. De buit van de dieven bestond uit veel fietsen en onder andere au to's, boten, boeken, postzegels, hout, koffie, tabak en verschillende soorten voedingsmiddelen. Ook werd door verschillende ver dachten in totaal voor 178.000 gulden aan valse girobetaalcheques geïnd. Eén arrestant is overgedragen aan de politie in Hengelo (Ov.). Hem wordt flessetrekkerij ter waarde van 160.000 gulden geweten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11