Nog geen lokaties genoemd voor nachtcafé's in Leiden Groen licht voor grote woonwijk in Leidschendam 'Renovatieprojecten op losse schroeven' Werkwijze stichting jongerenhuisvesting aan de kaak gesteld Raadsbesluit lijkt inhoudsloos Haagse nota stadsvernieuwing Anti-tank-actie Man overleden na val van 20 meter In zwartboek over Haagse situatie Voorzitter Pvd A-statenf ractie legt functie neer Meerderheid provinciale staten «MS In 1982 functioneren in Delft twee kabelnetten i=zr REGIO DEN HAAG VRIJDAG 23 MEI 1980 TROUW/KWARTET I 5i£ Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het raadsbesluit in Leiden vijf nachtcafé's toe te staan, blijkt vooralsnog weinig inhoud te hebben. Er zijn ook gisteravond door de voorstanders van nachtcafé's, de fracties van CDA, WD en D'66 geen geschikte lokaties genoemd. De woordvoerders van de drie partij en een meerderheid in de gemeen teraad waren tijdens een gezamen lijke vergadering van twee raadscom missies niet bereid aan te geven waar in Leiden een nachtcafé aan de ge stelde eisen zou voldoen. PvdA-frac- tieleider Peters, tegenstander van enige verruiming van de caféslui tingstijden, had CDA, WD en D'66 uitgedaagd een dergelijke lokatie aan te geven. Het raadslid Walenkamp (CDA) zei. verder buurtprotesten te vrezen wanneer hij deze uitdaging zou aanvaarden. Hij bestreed dat hij geen geschikte plaats voor een nacht café zou weten. Loco-burgemeester Waal zag zich tenslotte gedwongen toe te zeggen Peters de opmerking dat binnen enige weken een inventarisa- zeven jaar durende raadsdis- tie van geschikte lokaties op tafel te leggen. Waal sloot niet uit dat hij een blanco lijst in zou leveren. Behalve Walenkamp, waren het enige weken geleden de raadsleden Kuijers (WD) en Glaubitz (D'66) die de nachtcafé-motie indienden. Het drie tal kwam gisteren met het voorstel een werkgroep met vertegenwoordi gers van de horeca-ondernemers en van de gemeentepolitie in te stellen, die onder voorzitterschap van Waal lokaties zou moeten uitzoeken. Circus cussie over een nieuwe drank- en horecaverordening nu „hoe langer hoe meer op een circus met doorlo pende voorstelling begint te lijken". „Mensen die niet weten wat ze met hun eigen voorstel aan moeten, stemmen altijd voor een zo bureau cratisch iets als een werkgroep in te stellen. Walenkamp zou de moed moeten tonen een geschikte plaats voor een nachtcafé aan te geven," aldus Peters. Volgens de PvdA-fractieleider is nu gebleken dat geen enkele horeca- exploitant kan voldoen aan de ei sen, die ten aanzien van lokatie en geluidsdemping aan nachtcafés worden gesteld. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Wanneer het rijk niet besluit de huurverho ging, na renovatie, van huizen in de stadsvernieuwingsgebie den te beperken, zullen in Den Haag hele projecten op losse schroeven komen te staan. De nu geldende verhoging van het jaarlijkse huurbedrag met 2procent van de renovatiekos- ten, is door de bewoners niet op te brengen. Dit zei wethouder Hardon van ruimtelike ordening en stadsvernieuwing gisteren bij de presentatie van de vierde vervolgnota stadsvernieu wing, waarin onder meer een inventarisatie en totale aanpak van de urgentiegebieden in Den Haag is vastgelegd. Nadat eerder al zijn Rotterdamse col lega Van der Ploeg gedreigd had re novatieprojecten stop te zetten, ver klaarde Hardon dat Den Haag zich hiertoe ook genoodzaakt zou kunnen zien. Enkele weken geleden hebben de wethouders van de vier grote ste den deze zaak al aanhangig gemaakt op het minsterie. In de nota stadsvernieuwing wordt geschat dat in de Haagse urgentiege bieden circa 2.000 huizen beperkt kunnen worden opgeknapt (kosten van 25 tot 35.000 gulden), opdat zij nog 10 tot 25 jaar kunnen blijven staan. Circa 970 woningen kunnen bij een goede opknapbeurt (het rijk aan vaardt verbeteringkosten tot max. 70.000 gulden) 25 jaar en langer be houden blijven. Uitgebreid wordt in de nota de her huisvesting behandeld van mensen uit panden, die gesloopt moeten wor den. Van de 4800 panden, die in de urgentiegebieden en in de Schilders wijk op de nominatie staan binnen tien jaar te worden gesloopt, zullen er ook zeker 3.000 daadwerkelijk tegen de grond kunnen gaan, omdat de bewoners geherhuisvest zijn. De nieuwbouwwijken Nieuw Waldeck en Houtwij k zijn de grote opvangcentra voor de saneringsgebieden in het centrum. TONEEL Het Onafhankelijk Toneel uit Rotterdam speelt morgen in het HOT-Theater aan de Oranje buitensingel in Den Haag het toneel stuk „Stijl". CONCERT Het Residentie Bach-koor en orkest zullen zondag een concert verzorgen in de Nieuwe Kerk in Den Haag. Aanvang: 12 uur. Hardon deed gisteren zijn beklag dat wettelijke maatregelen uitblijven om particuliere eigenaren van woningen in urgentie- en aandachtgebieden (globaal genomen de wijken erom heen), die weigeren hun woning aan de gemeente te verkopen, te dwingen hun woning te verbeteren. Na een daling in de afgelopen twee jaar, is Den Haag de laatste maanden weer druk bezig het aantal aangekochte woningen in de urgentiegebieden op te schroeven. De teruggang was on der meer veroorzaakt door tijdrovend overleg met het rijk over de toegesta ne hoogte van de aankoopsommen. Voor het eerst in de notareeks wordt in het nu gepresenteerde exemplaar uitvoerig ingegaan op het welzijnsas pect van de stadsvernieuwing, van sociale begeleiding tot onderwijs. Naast de planning van bestemmings plannen etc. gaat de nota in op de organisatie bij de uitvoering van de stadsvernieuwing. B. en w. willen een Bureau Ambtelijk Coördinator Stadsvernieuwing (BACSV), waarin vijf projectleiders, onder verantwoor ding van de ambtelijke coördinator stadsvernieuwing, de uitvoerings plannen ter hand gaan nemen. Wat betreft de financiën: het is be kend dat de grote gemeenten her haaldelijk op het ministerie aanklop pen om meer financiële steun. Den Haag heeft becijferd voor de komen de tien jaar 2,4 miljard nodig te heb ben. Dergelijke bedragen heeft het rijk echter nog niet toegezegd. Voor de renovatie van woningen en de daarmee samenhangende zaken ver wacht Den Haag een bedrag van 1,8 miljoen per Jaar uit de eigen begro tingsruimte te moeten afzonderen. DEN HAAG De milieu-gedepu teerde van Zuid-Holland, J. Hoek van Dijke, heeft gisteren het start-, sein gegeven voor de anti-tank-actie van deze provincie. Hij deed dat door in het actiegebied aan de noord kant van Den Haag aan de Gerrit Kasteinweg (bij de Pompstations- weg) de eerste gereinigde oude on dergrondse olietank van enkele hon derden die in deze buurt nog zullen volgen, met zand te vullen. De administratieve voorbereiding van de actie is eind april begonnen. Alle bewoners van het actiegebied (waterwingebied) kregen toen een folder in de bus, waarin zij werden uitgenodigd hun oude tank door de provincie te laten legen, schoonma ken en opvullen met zand. In bet hele gebied bevinden zich naar schatting 740 ondergrondse olietanks, die voor de helft niet gebruikt worden. In de eerste weken hebben zich 230 men sen aangemeld om aan de actie mee te doen. In totaal wil de provincie dit jaar rond de 500 tanks behandelen. In de loop van augustus zal daarvoor een volgend actiegebied worden aange sproken: dan worden huis-aan-huis folders verspreid in het gebied ten westen van de Benoordenhoutseweg en ten noorden van de Van Alkema- delaan in Dep Haag en voor een gedeelte in Wassenaar. Gedeputeerde Hoek van Dijke legde gisteren de nadruk op het belang van de beveiliging van grond in een wa terwingebied tegen verontreiniging. Eén liter olie zou een miljoen liter water kunnen verontreinigen. DEN HAAG (ANP) De 31-Jarige dakbedekker H. D. Branger uit Zwijndrecht is bij werkzaamheden in Den Haag om het leven gekomen. De man was aan het werk op het dak van een school. Hij wilde een werklift verplaatsen toen het zwaartepunt van de lift verschoof. De man viel met de lift ruim twintig meter. Hij was op slag dood. BOOTTOCHTEN Op 24 en 26 mei organiseert men in Boskoop Aza leaboottochten. Vertrekpunt: „De Rozenburcht". Rozenlaan 4 in Bos koop. Ook staan wandel- en fietstoch ten op het programma. Informatie: VW-Boskoop. tel: 01727-4644. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De werkwijze van de stichting een- en tweeper soonshuishoudens in Den Haag, veroorzaakt ergernis, onze kerheid en wantrouwen. Dit stellen de ongeveer honderd huurders in een zwartboek over de stichting dat gisteren is aangeboden aan wethouder Vink van volkshuisvesting. Sinds 1972 verhuurt de gemeente Den Haag slooppanden aan de stichting een- en tweepersoonshuishoudens (SHET). De stichting geeft deze pan den in onderhuur aan met name stu derenden en jongeren. Door hun sta tus van onderhuurder hebben de jon geren geen recht op vervangende woonruimte wanneer het pand tegen de grond gaat. Bovendien verschuilt de gemeente zich bij klachten achter de SHET en de SHET op haar beurt weer achter de gemeente, aldus het zwartboek. In het zwartboek wordt de SHET verder een ondemocratisch beleid verweten. Er is geen sprake van in spraak, zeker niet nadat het bestuur eenzijdig het adviescollege van huur ders heeft opgeheven, zo stelt men In het zwartboek. Regelmatig worden de huurders geconfronteerd met on gemotiveerde huurverhogingen, waar niets aan te doen is omdat men als onderhuurder geen „huurbescher- ming" geniet. Specificatie Al vanaf augustus vorig jaar wordt door de huurders gevraagd om een specificatie van de huur en overige kosten. Tot nog toe weigert de stich ting daarover enige informatie te ver strekken. De zwartboek-schrijvers zijn er juist zo benieuwd naar waar hun huur blijft omdat er naar hun zeggen zelden onderhoud wordt ge pleegd aan de panden. De SHET doet dit af met het argument dat het „maar om tijdelijke huisvesting gaat en dat onderhoud niet zo noodzake lijk is." Klagen de huurders daarover te veel dan verbreekt de SHET de huurrelatie met zo'n pand. De huurders komen in het zwartboek tot de conclusie dat het bestuur van de stichting niet de belangen van de huurders behartigt en ook geen actie ve bijdrage levert ter lediging van de woningnood van een- en tweeper soonshuishoudens. Door de opgeda ne ervaringen zeggen de huurders het vertrouwen op in het bestuur en eisen een rechtstreekse huurrelatie met de gemeente. Ook willen zij opheldering over de handelingen van het bestuur. Men acht dit juist nu van belang, omdat men bij de gemeente met de gedachte speelt de huizen die binnen kort gereed komen voor jongeren huisvesting wil laten beheren door de SHET, „want de gemeente vindt het wel gemakkelijk zo," zo stellen de schrijvers van het zwartboek. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De fractieleider van de PvdA in de provinciale staten van Zuid-Holland, dr. H. J. Koenen legt zijn voorzitterschap neer. Koenen, die het fractievoorzitterschap sinds 1978 heeft vervuld, kan het vooizit- terschap niet langer combineren met zijn dagelijks werk. Hij wordt opge volgd door mevrouw drs. F. van der Molen. ADVERTENTIE Van pen onzer verslaggevers DEN HAAG Een ruime meerderheid van PvdA, CDA en WD in de provinciale staten van Zuid-Holland heeft gisteren het groene licht gegeven aan woningbouw in de bouwlocatie Leidschendam-Nootdorp, ondanks het tot nog toe volledig ontbreken van enige medewerking van de twee betrokken gemeentebesturen. De drie partijen menen dat een goed woonmilieu in de nieuwe woonwijk, die is omsloten door drukke rijkswegen, spoorwegverbindingen en het vliegveld Ypenburg, mogelijk zal zijn. Aan een laatste verzoek van het ge meentebestuur van Nootdorp om de besluitvorming over de bouwlocatie uit te stellen, werd niet voldaan. In een inderhaast verzonden bericht klaagde het college van b. en w. van Nootdorp over het gebrek aan aan dacht voor de vele bedenkingen die het dorp heeft tegen de bouw van een grote wijk (8500 tot 11.000 woningen) pal aan zijn grenzen. Provinciebestuurder Buysert, gede puteerde voor de ruimtelijke orde ning. noemde gisteren een nieuwe overleg- en inspraakprocedure, zoals door Nootdorp is gevraagd, overbo dig. „Er is lang genoeg gesproken over de voor- en nadelen van woning bouw in Leidschendam-Oost. Haast is nu geboden," aldus de CDA-gede- puteerde. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke or dening) heeft evenwel bij Gedepu teerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie aangedrongen op nader overleg met de gemeentebestu ren van Leidschendam en Nootdorp. In dit overleg zal centraal moeten staan in hoeverre Leidschendam be reid is de zware last van de omvang rijke bouw op zijn schouders te ne men, welke prijs Nootdorp voor de noodzakelijke grenswijziging met Leidschendam vraagt en tenslotte wat de kansen zijn van de aanleg van de Verlengde Landscheidingsweg naar de bouwlocatie. Beelaerts wil eerst de resultaten van dit overleg afwachten alvorens definitief de pro cedure te starten, die tot aanwijzing woonwijk af te stemmen op de voort gang van stadsvernieuwing in Den Haag. De woningbouw moet zo gefa seerd worden dat op elk moment vol doende huizen beschikbaar zijn voor de uitplaatsing van bewoners uit Haagse renovatiewijken, maar mag ook niet zo snel gaan dat de nieuwe wijk een concurrent van de stadsver nieuwing wordt, aldus Van Bemme- len (WD) en mevrouw Stolker (PvdA). Tegenstanders van de bouw van de nieuwe wijk zijn van mening dat de stadsvernieuwing alleen maar het slachtoffer van het bebouwen van de Leidschendamse polder kan zijn. De Werkgroep Milieubeheer van de rijks universiteit in Leiden en een actie groep van Leidschendammers heb ben aangetoond dat door „verdich ting" van de bouw in Den Haag (het bebouwen van open gaten) de wo ningbehoefte in de Haagse regio is op te vangen. Woningbouw in Leid schendam-Oost haalt de druk van de ketel van de stadsvernieuwing af, die met het bebouwen van open gaten in de stad het meest gediend is. D'66- woordvoerder Wessel ondersteunde gisteren deze opvatting. Niet voldoende Gedeputeerde Buysert zei te vrezen dat het indikken van bestaande wij ken in Den Haag op de lange duur niet voldoende huizen oplevert. „Na 1985 is het echt hoog nodig dat een nieuwe bouwlocatie, in casu Leid- PvdA konden zich vinden in de eind conclusie van de werkgroep, dat de geluidshinder van het vele weg- en railverkeer langs de bouwlocatie kan worden tegengegaan met geluidswal len en -schermen en met de aanleg van de bedrijfsterreinen ln de meest „geluidsbelaste" zones. De kleine fracties, van D'66, PPR en SGP, ver klaarden zich tegen het verder ont wikkelen van de bouwlocatie. D'66- woordvoerder Wessel noemde de wo ningbouwplannen zelfs het resultaat van „verouderde planologische op vattingen" en „een wangedrocht." Stadsvernieuwing De woordvoerders van WD en PvdA drongen er gisteren op aan de bouw van de nieuwe Leidschendamse schendam-Nootdorp wordt aldus Buysert. Verder zegde de gedeputeerde toe bij de stedebouwkundige invu van de nieuwe woonwijk het volle natuurgebied rond het gehu Stompwijk zal worden ontzien, op hadden alle statenfracties a drongen. Alle partijen verklaarden zich slotte tegen de aanleg van een nie rijksweg tussen rijksweg 12 fl UJ Haag-Zoetermeer) en rijksweg 4(1 Haag-Amsterdam). De wooi ders bestreden de opvatting eindrapport Leidschendam-Nj tiri dorp, dat de nieuwe wegverbinj Dé nodig zou zijn voor de ontsluiting de bouwlocatie. Van onze correspondent DELFT Binnen twee jaar is geheel Delft aangesloten op één van twee kabelnetten voor radio en televisie. Het is de gemeente niet geluk om het reeds bestaande kabelnet in Delft-Zuid op te nemen in het realiseren gemeentenet. Hierdoor zullen de kijkers en luisteraars in Delftse binnenstad voor dezelfde ontvangst meer moeten betalen daijnj: de abonnees van het net in Delft-Zuid. Het lag aanvannkelijk in de bedoeling van de Delftse ge meenteraad om in Delft één kabelnet te realiseren waarop alle woningen in de binnenstad alsmede de huizen in de buiten wijken zouden zijn aangeslo ten. Hierbij deed zich echter de complicatie voor dat er in Delft al een centrale antenne-inrich ting in gebruik ls. Het betreft de Installatie in de wijken Voorhof, Buitenhof en Tant- hof-Oost. Deze is in beheer bij de gezamenlijke woningbouw corporaties, die inmiddels voor genoemde wijken een machti ging hebben gekregen van de PTT. Pogingen van de gemeente om met de woningbouwcorpora ties tot een overeenkomst te komen over het samenvoegen van hun kabelnet met dat van de gemeente zijn mislukt. Eén van de belangrijkste redenen hiervoor is dat de gemeente één uniforme abonnement sprijs in geheel Delft wenst. De aanpassing die de woning bouwcorporaties op hun net moeten verrichten om dit ge lijkwaardig te maken met het gemeentelijk kabelnet brengen slechts geringe kosten met zich mee. [Au king met de eenvoudige aai sluiting van de nieuwbouw I Delft-Zuid, waar centrale in- de stallaties reeds aanwezig zija di In een groot aantal gemeenb is de aanleg en de exploital van kabelnetten in handen van het plaatselijke electrieitei bedrijf. De directie van Dell- land, het electriciteitsbeórij van Delft en omstreken, evenwel van mening dat aanleggen en beheren van ki beltelevisie niet op haar terrel ligt. Het gemeentelijk kabelnet lal in Delft zal daarom worden na aangelegd door een particulie- 5hi re maatschappij, die ook de 1st exploitatie zal verzorgen. Deze m maatschappij is overigens voor™ 54% eigendom van de PTT. De gemeente verwacht dat 85$ van de woningen binnen haar gebied zich zullen aansluiten' op de kabel. De abonnees zul-™ len vooralsnog negen televl- siestations kunnen ontvangen' alsmede negentien radio-pro- gramma's. waarvan zes in ste reo. Het aantal televisiepro gramma's kan worden uitge breid tot achttien. De abonne mentsprijs varieert tussen de dertien en veertien gulden per maand. van Leidschendam tot groeikern moet lelden. Tactisch verzet In de wandelgangen uitten gisteren verschillende statenleden hun twijfel aan de oprechtheid van het Leid schendamse vexzet tegen de groei- kemstatus. Volgens de statenleden, van PvdA en WD, stelt de gemeente raad van Leidschendam zich zo hard op om zoveel mogelijk financieel ge win uit de onderhandelingen met rijk en provincie te krijgen. De provinciale staten bespraken gis teren het eindrapport van de ambte lijke werkgroep, die de haalbaarheid van woningbouw in Leidschendam- Oost heeft onderzocht. CDA, WD en Het blijkt dat de uiteindelijke bijdrage van de abonnees van het net van de woningbouwcor poraties zeer gunstig afsteekt bij het bedrag dat door de ge meente zal worden geheven, al dus het centraal overlegorgaan woningbouwcorporaties Oorsprong Het kostenverschil vindt zijn oorsprong in het veel moeilij ker aanleggen van de kabelin stallatie in de binnenstad met zijn vele grachten, in vergelij- Binnen de grenzen van Delft zijn enkele verspreide woon kernen zoals de Abtswoudse* weg, de Rotterdamseweg, Delf- gauwseweg, Brasserskade en 't! Haantje die niet op de gemeen telijke installatie worden aan gesloten omdat de aanleg in deze gebieden te duur is. Kom vrij en Wij kijken* keurenen kiezen! Den Haag,Grote Markt 16,Tel. (070) 46 95 40 Zoetermeer, Delftsewallen 23,Tel. (079) 163516 Het Delftse kabelnet zal aange- sloten worden op het ont- u vangststation in Rijswijk, dat in beheer is bij de door Delft in de arm genomen maat schappij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6