k Leven op booreiland beter na actie Trouw Commentaar KABOEL, mei I960 Vrouw mag drie maanden in 'Het Dorp' blijven ynlJPAG 23 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Irritatie, geen drama [jCl historisch bewustzijn viert l0Ogtij, vandaag de dag. Wees de juitse bondskanselier Helmut ^hmidt onlangs op parallellen tus- de spanningen van nu en die de periode die voorafging aan uitbreken van de eerste we- irlog, dezer dagen signaleer- jiri Pelikan de overeenkomsten ;sen München 1938 en Warschau i. Maar één wezenlijk verschil hij wel: ging het toen om een ing door topoverleg een mili- invasie te voorkomen, nu was eerder topoverleg (van Giscard Breznjew) om achteraf een mi- ire invasie te rechtvaardigen. jikan. oud-directeur van de :hoslowaakse radio en een van initiatiefnemers van Charta 77 c naar het westen mochten ver- ekken. gaf zijn opvattingen deze 'ao eek weer tijdens een persconfe- m ntie in Straatsburg. Aan zijn zij- jj t had hij de Russische dissident sJJ eonid Pljoetsj evenmin nog nk« elkom in eigen land. Pljoetsj oor- |ri|celde dat Giscard „in theorie best had kunnen ondernemen." aar veroordeelde zijn solo in de atAost-West-verhouding omdat Frankrijk wellicht het meest ge- r nlandiseerde land van West-Eu- .J ipa is." Quis it alle commentaren zijn even ink tgatief. De ontmoeting in War- jni hau, schrijft het Poolse Inter- «d ress, „heeft bevestigd dat de toe- Mist is aan hen die de ontspan- ing als enige mogelijkheid zien cht m vrede, veiligheid en internatio- alc samenwerking te bewaren, enj e Sowjet_^nie en Frankrijk, lan- se tn met veel gezag en invloed in wereld, en Polen zo wreed jtandeld door de historie wij- tn vandaag de weg naar de be- tï idheid om de Oost-West-dialoog daroort te zetten." ral borspelbaar als we zijn zoeken ij k de waarheid in het midden, ta icht bespottelijk was de uitstap 11 in Giscard naar Oost-Europa zei njj i de irritatie bij de westerse ondgenoten is zeker begrijpelijk, naar er een drama van maken is sterk overdreven. bespottelijke in de afloop van :is met veel poeha onderno- om met volstrekt lege handen te keren kan de Franse ident vooral in eigen land par- erfin spelen. Gaullisten en giscardis- tcn denken heel verschillend over t relaties met Moskou, hetgeen ^»k bleek bij de stemming over •ai telneming aan de Olympische ra pelen. Ook Giscards aanhangers tlf waren onderling verdeeld. w Ifat moet een minister die Olym- x isch goud bij voorbaat zou willen itareigeren omdat er „bloed aan b' leeft" met het hartelijke gesprek jfl assen zijn president en Breznjew? J let irritante schuilt in de geheim zinnigheid waarmee Giscard zijn reis omgaf. Overleg met de bondge noten over de vraag of dit nu wel de juiste wijze en het juiste moment was om Oost en West weer met elkaar in gesprek te brengen, ont brak volledig. Irritant ook zeker voor de kleinere bondgenoten was Giscards plannetje om volgend jaar de „echte groten" de wereld problemen te laten oplossen. In de gedachtenwereld van Parijs be hoort Frankrijk uiteraard tot die selecte groep, evenals Groot-Brit- tannië, maar is er geen plaats voor instellingen als de Europese Ge meenschap of voor de Bondsrepu bliek, laat staan dat nog onbe langrijker landen mogen meep raten. Maar een drama? Als Carter het onlangs nuttig had geoordeeld voor Tito's begrafenis naar Belgrado te reizen en de Amerikanen zijn er niet in geslaagd ons van de wijsheid van Carters besluit te overtuigen dan had Washington de toon voor het Oost-West-overleg aangegeven en daarmee alle glorie aan Giscards primeur ontnomen. Dat Giscard zich die toon niet laat voorschrij ven door een kersverse minister van buitenlandse zaken in Washington is, met de Franse hang naar gran deur in het achterhoofd, zeer be grijpelijk. En wat is er Giscard verder te verwijten? Dat hij de westerse ver deeldheid bevestigt? Het is dan de bevestiging van een verdeeldheid die slechts een blind paard kan zijn ontgaan. West-Europa en de Vere nigde Staten trekken niet onver deeld één lijn in kwesties van bewa pening of energie. Zij antwoordden niet onverdeeld op Afghanistan. Zij reageerden niet eenstemmig op de gijzeling in Iran, zij streven soms zeer verschillende doeleinden na in het Midden-Oosten, ze wisten niet één standpunt in te nemen ten aan zien van de Olympische Spelen. Maar is dat alles de schuld van Parijs? Gaat Nederland uit bondge nootschappelijke overwegingen niet naar de Spelen? Boycot Lon den Iran met ingang van de onder ling afgesproken datum om een gesloten front te vormen? Beperkt Amerika het benzineverbruik van zijn verwende automobilisten om zijn door de energiecrisis nog ster ker bedreigde bondgenoten een hart onder de riem te steken? Giscard bevestigde dat het Westen verdeeld is, zoals het Westen bij voortduring demonstreert. Treurig misschien, maar waar. En hij legt Helmut Schmidt de verplichting op een herhaling van het licht bespot telijke en zeker irritante uitstapje te voorkomen. Het zal Schmidt moei te gaan kosten van zijn bezoek aan Moskou deze zomer wèl iets moois te maken. Verblijfsregeling voor Zuidamerikanen dringende noodzaak door Haro Hlelkema ALKMAAR Een zwart boek, een bezetting, een pers conferentie en Kamervragen kortom, „flink lawaai ma ken" (de uitdrukking is van minister Albeda van sociale zaken), kan best eens succes opleveren. De ongeveer tach tig Zuidamerikanen die schoonmaak- en keukenwerk zaamheden op booreilanden in de Noordzee verrichten, kunnen dat beamen. Want dank zij de actie die hun rond uit schandalige werksituatie in de openbaarheid heeft ge bracht, worden zij nu heel wat beter behandeld. Er hangen echter nog te veel wolken bo ven hun hoofd om nu al van een „geslaagde actie" te spreken. De Latijnsunerlkanen werken nu ln geval op basis van een CAO, zij heb ben de sociale regelingen die in Ne derland gelden. Zij krijgen vakantie geld en vakantiedagen, er is een ont slagrecht overeengekomen en de werktijden zijn inmiddels tot norma lere proporties teruggebracht. Drie weken achtereen werken op de booreilanden en dan één week vrij, zo was hun situatie totdat een aantal organisaties in Den Helder en omge ving zich om de Zuidamerikanen be kommerde. Na de actie, die vorig jaar november startte met het uitbrengen van een zwartboek, geldt voor de bui tenlandse arbeidskrachten sinds 1 april: twee weken werken (twaalf urn- per dag), twee weken uitrusten op het vasteland. Kregen ze vorig jaar vijf entwintig gulden per dag (minder dan het wettelijk minimumloon), inmid dels zijn zij er aanzienlijk op vooruit gegaan. Schoonmakers De Zuidamerikanen voor wie de actie werd gevoerd, zijn schoonmakers en keukenwerkers in dienst van Univer sal Service Göken BV, een Duitse dochteronderneming van het Ameri kaanse concern USI, dat op Schiphol een vestiging heeft. Er zijn zo'n ze ventien booreilanden op het Neder landse deel van het continentale plat Met name buitenlanders knappen er de vuile karweitjes op. Tot 1975 wa ren het vooral Spanjaarden, maar toen die wat protestgeluiden tegen hun werkomstandigheden produceer den, werden Zuidamerikanen inge schakeld: Chilenen, Colombianen en Uruguezen vooral, mannen die hun Op 7 december vorig jaar bezette een groep Zuidamerikanen het kantoor van hun werkgever, de Nederlandse vestiging van Universal Service Göken BV op Schiphol. De schoonmakers en keukenwerkers eisten een betere werksituatie op de booreilanden in de Noordzee. De woordvoerder van de Zuidamerikanen, Nery Zucotti (midden) praat met een vertegenwoordiger van het bedrijf. Links Jan Niessen, lid van de steungroep Latijns-Amerikanen in Den Helder. Foto: Marcel Antonlaae land om politieke of economische re denen ontvlucht waren en zich via Rotterdamse zeemanshuizen voor het werk op de booreilanden lieten ronselen. Het heeft heel wat jaartjes geduurd, voordat de Zuidamerikanen zich iets over de wantoestanden op de boorei landen durfden te laten ontvallen. Pas met steun van de steungroep Latijnsamerikaanse werknemers in Den Helder kwamen de verhalen naar buiten, ervaringen van „een menson waardige situatie", zoals het zwart boek meldde. Volgens de steungroep was er in het lot van de Zuidamerika nen ten opzichte van de vervolgingen in hun vaderland nauwelijks iets ver anderd. De ellende was één schoon maker zelfs teveel: hij pleegde zelf moord. Bezet De groep, die het zwartboek uit bracht onder de titel „Tussen wal en schip", kreeg steun van politieke par tijen (variërend van PSP tot WD), de FNV, het Advokatenkollektief in Alk maar, de Stichting Buitenlanders/Pe- regrinus te Beverwijk en de hervorm de stichting voor maatschappelijk welzijn in Noord-Holland. Ter onderstreping van de actie voor betere werkomstandigheden werd op 7 december het kantoor van USI op Schiphol bezet door dertig Zuidame rikanen, die van hun werkgever gelij ke rechten als werkers op het vaste land eisten. Er volgde een gesprek met de direc tie, er kwamen Kamervragen, minis ter Albeda ontving woordvoerders van het steuncomité en de Zuidame rikanen en de USI-directie draaide onder druk van de dienstenbonden FNV aardig bij. De directeur van de Nederlandse vestiging van USI werd ontslagen: de Amerikaanse moeder organisatie was toch wel geschrok ken van diens wijze van optreden en van het verhaal dat hij een Zuidame- rikaanse werknemer smerige opmer kingen had toegeroepen en hem ver volgens had gedwongen met een tang een oorbel uit te trekken. Districts bestuurder Dick Hamaker van de dienstenbonden heeft de harde strijd met de USI-directie over betere werk omstandigheden gevoerd. In de steungroep worden woorden Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat, sturen aan Trouw. |ury politieke prent, postbus 859, 1000 AW Amster dam. Naam en adres aan de achterzijde vermelden. Voor geplaatste prenten is er een boekenbon. RNHEM (ANP) De directie van et Dorp bij Arnhem moet een zeven jarige vrouw laten terugkeren in aar oorspronkelijke woning aan de luchtweg in Het Dorp. De vrouw 'g daar nog tot uiterlijk 1 septem- dit jaar blijven wonen De presi- a ent van de rechtbank in Arnhem, nu ll 8chaafsma, heeft dit bepaald in het is ort geding, dat de bejaarde dorpsbe- raonster tegen de directie had aan- 3 «pannen. Het was de eerste keer »t via een gerechtelijke procedure een woning in het dorp werd ge claimd. De betrokken vrouw, G. Bilion, ver blijft sinds januari van dit jaar in de ziekenboeg van het wijkgebouw in Het Dorp. Toen zij nog geen dag in een Arnhems ziekenhuis was, weiger de de dorpsleiding haar plotseling in haar woning te laten terugkeren. De vrouw wordt als zeer lastig omschre ven. De verzorgers en verzorgsters in Het Dorp weigeren nog langer met en voor haar te werken van waardering gesproken voor het werk van Hamaker. Jan Niessen: „De Zuidamerikanen vielen werkelijk tus sen wal en schip, ook al omdat er geen organisatie voor hen was." Evert van der Molen, lid van het Advoka tenkollektief: „Er moest eerst lawaai gemaakt worden, een basis gelegd worden om USI bij de onderhandelin gen onder druk te zetten. Dat lukte onder andere met behulp van de pu bliciteit en de Kamervragen. Solidariteit Volgens Nery Zucotti, woordvoerder van de Zuidamerikanen en vroeger ook werkzaam op de booreilanden, heeft de actie de boortorenwerkers erg goed gedaan. „Ze zijn nietmeerzo geïsoleerd. Velen van de Latijns-ame- rikanen hebben zich nu bij de vak bond aangesloten. Ze voelen dat er solidariteit getoond is, dat ze langza merhand opgenomen worden in de samenleving hier. Ze worden ook steeds actiever: binnenkort gaan we beginnen met cursussen Nederlands. Dat kan, nu de mensen twee weken op en twee weken af gaan." De steungroep is redelijk tevreden over de resultaten van de actie. Maar de strijd is nog lang niet ten einde. Jan Niessen: „Het is bedenkelijk dat je een enorme kracht moet ontwikke len om iets te bereiken. Gelukkig hadden we Hamaker erbij om in de harde confrontatie met de werkgever tegenspel te bieden. In het gesprek met minister Albeda hadden we te maken met een ambtenaar die vol strekt tegenstrijdige informatie le verde en het deed voorkomen alsof het met het werken op de booreilan den best meeviel. Het Staatstoezicht op de mijnen zou de platforms op de Noordzee voortdurend controleren: dat beeld moesten we eerst bijstellen, voordat de zaak wat meer aandacht kreeg." Ook minister Van Aardenne van eco nomische zaken beoordeelde de situ atie van de boortorenwerkers wat an ders. Op vragen van het PvdA-Ka- merlid Kosto en anderen liet hij we ten dat er de laatste twee jaar bij de inspectie van de platforms geen over tredingen waren geconstateerd. De steungroep noemt het toezicht echter falend. Tegenover de opmerking van Van Aardenne dat de Zuidamerika nen bij een Duitse firma werken op booreilanden buiten Nederland, stelt de steungroep dat USI een vestiging op Schiphol heeft en dat de olieborin gen op het Nederlandse deel van het continentale plat plaatsvinden. de vaste wal zetten. Weliswaar kun nen zij met een toeristenvisum hier drie maanden blijven, maar daarna mogen zij zich negen maanden lang niet in Nederland vertonen Minister Van Aardenne heeft inmiddels ver klaard dat de boortorenwerkers rus tig hun twee weken verlof mogen opnemen in Nederland, maar in som mige plaatsen heeft de vreemdelin genpolitie daar nogal moeite mee (on der meer in Den Helder waar de mees te Zuidamerikanen wonen). Het bete kent in elk geval dat de vreemdelin gen in onzekerheid blijven. Steun hebben de boortorenwerkers dus nog steeds nodig Hamaker pro beert dan ook politiek Den Haag te bewerken. Morgen zal Kosto (vermoe delijk met collega's uit andere partij en) in Kamervragen aandringen op een aparte regeling voor het verblijf van de Zuidamerikanen. Net als Ha maker is hij niet uit op de regularisa- tie van de buitenlanders, omdat dan mogelijk weer een sluipweg voor vreemdelingen zou ontstaan. Hama ker heeft de suggestie gedaan te wer ken met stempels voor vertrek en aankomst, waardoor de Zuidameri kanen zonder problemen van hun verdiende rust kunnen genieten. „Noordamerikanen die op de boorei landen werken worden door de politie altijd ongemoeid gelaten," aldus Ha maker. USI heeft al meegedeeld te willen meewerken aan het verkrijgen van een gedeeltelijke verblijfsvergun ning. 'Wild West' Voor de bonden en de steungroep blijft er werk aan de winkel. „Want het is nog steeds een wild-west-gedoe op de booreilanden." zegt Jan Nies sen. „Het is een ondoorgrondelijke zaak. een keiharde slag om de dollars. We hebben nu een succesje geboekt, maar hoevelen zijn er nog die geen steun krijgen?" Het uiteindelijke doel van de actie zal een wettelijke regeling voor alle wer kers van de booreilanden moeten zijn, zegt Evert van der Molen. De CAO tussen USI en de werknemers moet een CAO voor alle mensen op het platform worden. De ramp met het Noorse booreiland Alexander Kielland heeft wel getoond dat het werken op zo'n eiland enorme risico's met zich meebrengt. In de 'wereld van het zwarte' goud gelden nog oude wetten en er worden waanzinnige winsten gemaakt." Dick Hamaker weet daarvan mee te praten. Inmiddels is bekend dat er al weer nieuwe kapers op de kust zijn. Weliswaar heeft de oliemaatschappij Penzoil laten weten dat de CAO die nu is afgesloten, ook voor het perso neel op het dek zou moeten gelden. De maatschappijen Placid OU en Penroid. die ook platforms in de Noordzee hebben, hebben daarente gen de contracten met USI opgezegd, omdat ze niets te maken willen heb ben met bedrijven die de vakbond binnen halen. Ontslag Acht dagen 'SOMMIGE WESTERSE OLYMPISCHE C0MITE3 WILLEN ER NA/IR STREVEN HET GEBRUIK VAN NATIONALE SYMBOLEN B!) iNTERNATiONALE EVENEMFNTEN TERU61E DRIN6EN." Is het werkklimaat op de platforms door de actie redeUjk verbeterd, be paald nog niet opgelost is het vraag stuk van de verblijfsregeling voor de Zuidamerikanen Als vreemdelingen mogen zij slechts acht dagen voet op Dat betekent dat USI een aantal schoonmakers en keukenwerkers ontslag zal aanzeggen. Het schoon maakbedrijf Calk uit Schotland staat al klaar om vanuit Aberdeen een groep Spanjaarden op de op het Ne derlandse plat opererende booreüan- den te droppen en zo regelingen van uit Nederland te ontduiken. Nu is al bekend dat deze Spanjaarden vijf honderd doUar per maand minder krijgen dan het salaris dat sinds 1 april dank zij de CAO door USI wordt betaald. Nog merkwaardiger is het dat de bij USI ontslagen directeur Egon Schulz inmiddels in Den Helder is opgedo ken met een nieuw bedrijf: Den Hel der Off-shore Catering. Gezien zijn verleden mag aangenomen worden dat Schulz aanzienlijk onder USI- prijs schoonmaak- en keukenperso- neel op de Noordzee-boortorens zal proberen te „venten". „Het is de ver antwoordelijkheid van het mijnwe zen of het zo ver komt," zegt Hama ker. „Daar weten ze inmiddels wel genoeg van Schulz." Kosto zal in zijn Kamervragen ook dit punt aanroeren. „Het ministerie van economische zaken zal ervoor moeten zorgen dat de Nederlandse sociale wetgeving van toepassing wordt op de eüanden op het Neder landse plat. Op die manier kan een bedrijf als Calk tegengehouden worden." een snor maakt niet echt mooi Wie mooi wU zijn moet pijn lij den. Vroeger een graag en veel gebezigd gezegde als de met lap jes ingedraaide, in elkaar ge knoopte krullen van een klein meisje uitgekamd moesten wor den; als een jongetje met nieuwe, niet lekker zittende schoenen mee mocht naar een familiefeest; als een vrouw zich nauwelijks be wegen kon in haar baleinen-cor- set, of een man zich in de te krappe broek van zijn geklede kostuum, zijn vroegere trouw pak, hees. Allemaal onzin. Mooi zijn bereik je niet door iets op te zetten of aan te trekken. Een fraaie snor, een nieuwe bril, een sjieke jurk of een duur overhemd lijken vanuit de verte wel iets te doen, maar als de drager dichterbij komt valt ie zeker door de mand. Echte schoonheid komt van binnenuit, daar zijn we na alle boeken die de laatste jaren over gezondheid, schoonheid en natuur versche nen zijn, zo langzamerhand alle maal wel achter. Wie gezond is ziet er goed uit, en vreugde en vrolijkheid stralen van iemand af. De Franse kruidenkundige Mau rice Mességué vindt dat iedereen recht heeft op gezondheid en schoonheid, en wat meer is: dat iedereen ook gezond en mooi kan zijn op zijn eigen manier, als hij of zij zich maar „lekker" voelt. Mességué keek de kunst van het juiste gebruik en de samenstel ling van lotions, zalfjes en drank jes uit bloemen en planten letter lijk af van zijn vader die de in dit geval zeer toepasselijke naam „Camille" droeg. Vader Mességué ging er geregeld met zijn bar biersmes op uit om brandnetels, klimop, kruipende tarwe of stin kende gouwe te snijden. En om rozenblaadjes te plukken, waar van er zo'n driehonderd in een fles zuiver regenwater gingen. Toen Mességué later zelf begon mensen met de door zijn vader en hemzelf gevonden natuurlijke ge neesmiddelen van hun kwalen af te helpen, kwam hij met de regel maat van de klok in aanraking met de justitie. Hij was een „kwakzalver" en alle getuigenis sen van eenvoudige mensen tot dure dames, kolonels en artsen aan toe konden niet verhinderen dat hij meermalen werd veroor deeld. Hij kwam er weliswaar niet door in de gevangenis en zijn patiënten stonden direct na af loop alweer bij hem op de stoep, maar de rechtszaken bleven er lange tijd bij horen. Mességué schreef daar uitvoerig over in zijn eerste boek. Behalve met zijn patiënten en kruiden is hij zich later diepgaand gaan be zighouden met de strijd tegen milieuvervuiling. Over „Mooi zijn met kruiden" gaat zijn nieuwste boek, net verschenen bij H. Meu- lenhoff, Amsterdam en voor ƒ24,50 in de winkel. Onder schoonheid verstaat hij niet al leen een fris gezicht, maar ook behandelt hij gezond haar, li chaamsgeurtjes, tanden, ogen, nagels, kneuzingen, sproeten, steenpuisten en verstopping om maar een paar van zijn onder werpen te noemen. En dit hoort er ook bij: „Het is altijd bekend geweest dat iemand geestesge steldheid op zijn mond te lezen staat. Hangendemondhoeken betekenen verdriet, droefgeestig heid, teleurstelling; opkrullende mondhoeken duiden op vrolijk heid en optimisme. Let op uw mond; ook al doet u geen mond open, die zegt toch hoe u zich voelt." Bij al zijn onderwerpen geeft hij aan wat de oorzaak zou kunnen zijn (dus ook wanneer iemand met zijn klacht echt naar de dok ter moet) en met welke kruiden de klachten te bestrijden zijn. Kruiden en middelen die zo in de natuur te vinden zijn. Hijzelf plukt zijn kruiden in frisse, nog onbedorven streken. Alleen in het hooggebergte, schrijft hij. zijn nog gezonde, geheel natuur lijke planten te vinden. Daar heb ben we in een landje als het onze dus niet veel aan. Maar Mességué heeft een alternatief voor bewo ners van landen als het onze voorhanden: veel geneeskruiden zijn best zelf te kweken, in een tuintje of zelfs in de vensterbank. En als dat ook niet gaat. zit er niets anders op dan de gedroogde kruiden in de kruidenwinkel te kopen. Het is behelpen, maar het kan. Maar u moet wel eisen, zegt Mességué, dat er op het pakje staat: niet met insektenverdel- gende middelen of met pesticide behandeld. gewonnen Het heeft professor Walter Her mann (53) 103 paar schoenen ge kost en vier jaar van zijn leven, maar hij heeft zijn weddenschap gewonnen. Met achttien collega's wedde hij, dat hij in z'n eentje de hele wereld rond zou kunnen lo pen en dat heeft hij nu ruim schoots volbracht; hij heeft zelfs vijftigduizend kilometer afge legd, terwijl de aarde hemels breed een omtrek van „maar" veertigduizend kilometer heeft. Natuurlijk kan hij niet bewijzen dat hij al die kilometers echt te voet heeft gedaan en nooit tus sendoor een stukje de trein of het vliegtuig gepakt heeft, maar als hij dezer dagen thuis komt, in de Noordduitse stad Lubeck, krijgt hij in elk geval de ruim twintig duizend gulden die hem zijn toe gezegd. Hij zal dat geld niet hou den, maar aan een stichting voor gehandicapte kinderen geven. Bijna 88 procent van alle koeien- melk wordt tegenwoordig in koeltanks opgeslagen en xo naar de fabriek vervoerd. De rest en dat is dus niet zoveel meer gaat nog op de roude manier in melkbussen met de melkrijder mee, zoals hier in het Gelderse Heesselt, op de dijk langs dé Waal. Goed kijken, want die bus sen zullen dit jaar nog uit het landschap verdwijnen. piep Dat was me even een consterna tie, toen burgemeester en wet houders van Vlieland vergader den. Eerst hadden ze al opont houd doordat de dorpsomroeper iets door zijn megafoon te vertel len had. en daarna begon er iets zo klaaglijk en doordringend te piepen dat alle concentratie on mogelijk werd. Burgemeester Visser en de wethouders Van Eek en Tiekstra konden zo niet ver der, schorsten de vergadering en trachtten de oorzaak van de hin derlijke piep op te sporen. Vol gens de Leeuwarder Courant zochten ze overal: achter de ver warming, onder de telefoon, bij de geluidsinstallatie en zelfs on der tafels en stoelen en in de keuken van de burgemeester bo ven. De piep bleef. Ten slotte besloot wethouder Tiekstra op straat te gaan kijken en in de tijd die hij buiten doorbracht bleek het stil te zijn in de raadszaal. Toen had de wethouder het door: uit zijn broekzak haalde hij enigszins gegeneerd een elektro nisch horloge met wekgeluid. Een piepklein wekkertje, waar schijnlijk op gang gebracht door de dreunende megafoon van de omroeper. toch pandababy Als die reuzenpanda's zelf niet voor nageslacht kunnen zorgen zullen we ze wel een handje hel pen, hebben de directies van die rentuinen die er een koppel van deze panda's op nahouden, een tijdje geleden al besloten. De tuin van Washington is de eerste die de daad bij het woord ge voegd heeft: deze week is op Ling-Ling, het vrouwtje van Hsing-Hsing, kunstmatige inse minatie toegepast. De behande lend dierenartsen zeggen niet eerder dan in oktober van dit jaar te kunnen constateren of Ling- Ling in verwachting is geraakt. Apepil Ze is nog te jong voor zoiets en het is beter dat ze voorlopig geen kinderen krijgt, vond de arts. Daarom krijgt de zevenjarige vrouwtjesgorilla uit het dierenpark van het Westduit- se Krefeld na een schijnzwanger- schap nu de pil, haar dagelijks toegediend in een smakelijke ba naan. De beste oplossing, want om haar van haar ape vrienden te scheiden bleek ondoenlijk. Muizenvanger Het Chinese Volksdagblad heeft een onder scheiding uitgereikt aan de 60- jarige Zhang Jiu uit Kanton, die zich kampioen-muizenvanger mag noemen. Hoewel hij een ver lamde arm heeft, ziet de man kans dagelijks gemiddeld hon derd van deze knaagdiertjes snel en pijnloos te doden met behulp van een door hemzelf geperfec tioneerde bamboe val. De man is inmiddels zo bereoemd dat dertig leerlingen de kunst al van hem proberen af te kijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5