Sociale uitkeringen gaan 1 juli omhoog Te weinig geld voor landschapsparken Straf stenengooiers veel lager dan eis Een Spa graag. Maar. dan wel geserveerd mèt het flesje. Nu ook vat zoutzuur in Utrechts park gevonden Met ruim 36 gulden bruto per maand s Lamer: Schort lésluit 's nachts iportvissen op lienst spoort 80 ivertreders van oonmaatregel op Rellen in hoofdstad op 30 april 'Sociale wetgeving ook op booreiland' Kamer unaniem achter motie Joegoslaven Aantal gebieden komt niet meer in aanmerking Nieuwe Bosch bougies. BOSCH Rita j VRIJDAG 23 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET H S 3 Van onze sociaal-economische redactie pEN HAAG Minister Albeda van sociale zaken wil per 1 juli alle sociale uitkeringen verhogen met 36,40 bruto per maand. ffAO-uitkeringen die vorig jaar al waren ingegaan, worden (chter eerst met een half procent verlaagd. Daarentegen rordt geleidelijke verlaging van oude uitkeringen uit hoofde aan de kortingsoperatie van Bestek '81 overgeslagen op 1 juli. )lt blijkt uit een wetsontwerp dat [lbeda gisteren heeft ingediend bij je Tweede Kamer. Hoofddoel van de letswijziging is om de automatische erhoging van minimumloon en soci- le uitkeringen per 1 juli gedeeltelijk oor te schuiven naar 1 januari. Vol- ens het automatisme zou die verho- ing drie procent moeten zijn. Dat is ij het minimumloon bruto 55 gulden er .maand. Alle overige lonen gaan p l juli echter, door de loonmaatre- maar met bruto 26 gulden verhoging van 36,40 per maand, om een samenhangende ontwikkeling worden. Dit was dus een tegengestel de operatie als de aanstaande uit schuifoperatie. Dit is vorig jaar ge beurd om de uitkeringen te hoeden voor daling in koopkracht. Op 1 janu ari van dit jaar kon het procent slechts voor de helft worden ingehou den op de automatische verhoging van die datum. Volledige inhouding zou opnieuw aantasting van koop kracht betekenen. Thans wil Albeda binnen het geheel van de uitkeringen het nóg resterende halve procent per rp hproilron nr. 1 ioi-iiiot-i f 01 hnt mhoog. iaarom wordt een procent van de lie procent verhoging verschoven aar 1 januari. Het minimumloon zal aardoor 36,40 omhoog gaan. Dat is pok nog meer dan de loonmaatregel, laar bij een nog grotere uitschuif aar 1 januari 1981 zou de koop recht van het minimumloon door de lullijn zakken, aldus de minister. Het automatisme bij de aanpassin- en aan de CAO-lonen heeft tot ge- olg dat minimumloon en uitkerin- en met hun verhogingen een half lar achterlopen bij de CAO-lonen. [et automatisme leidt dan tot een oge verhoging op 1 juli. maar een ige pp 1 januari 1981, want dan le- rert lamenhang ADVERTENTIE au een onzer verslaggevers EN HAAG De Tweede-Kamer- Dmmissie voor de visserij heeft mi- lster Braks (landbouw en visserij) evraagd zijn besluit sportvissers toe e staan 'S nachts te vissen op te chorten. De commissie vindt dat erst overleg dient te worden gevoerd iet belanghebbenden, zoals de be- nepsbinnenvissers. fcgèn het opheffen van het verbod n 's nachts te vissen zijn van de Ijde van de beroepsvissers, natuur- eschermers en ook sportvissers gro- bezwaren gerezen. Vertegenwoor- gers van de beroepsvissers en na- lurbeschermingsorganisaties heb- deze bezwaren gisteren tegen ver de commissie uiteengezet. De eroepsvissers vrezen onder zware ruk te komen te staan, terwijl zij ïwachten dat de stroperij langs de atérkant zal toenemen an onze soc.-econ. redactie TRECHT In de eerste-drie maart fin van dit jaar, na de ingang van de tomnaatregel hebben ongeveer schtig, met name kleine onderne- ■tingen, het loonpauzebesluit over reden. De Loontechnische Dienst 'eeft zofrt 4000 bedrijven gecontro- *rd op de naleving van de loon maatregel. Van 1500 bedrijven zijn op moment de resultaten bekend. In tachtig in overtreding zijnde be- njven werken 3500 mensen, tolgens directeur Schoevaars van de aoptechnische Dienst zijn het voor- 1 de kléinere bedrijven die de loon maatregel ontduiken omdat zij bang 'in anders in personeelsproblemen 1 komen. Zij kampen met gebrek 'Personeel door de slechte ar- teidsmarktsituatie en proberen door iwdel van extra betalingen aan de ^rknemers te voorkomen dat het fcrsoneel vertrekt. de controle is gebleken dat ook bij ^rectiesalarissen de loonmaatregel net voeten wordt getreden. Het gaat W aldus directeur Schoevaars om «JaHssen die lange tijd op hetzelfde «veau hebben gestaan en die, wan- h 2e. worden opgetrokken, ineens Mlgen. Dit jaar zullen tussen de ^000 en 30.000 bedrijven gecontro- Wörden. Het in strijd handelen de loonmaatregel kan een boete Pieveren van ten hoogste zes maan- nw hechtenis en/of ten hoogste tien- ^nd gulden boete. te bereiken. Op 1 januari zal het te kort op de twee procent voor de uit keringen boven het minimum weer worden ingelopen, tegelijk met het uitschuifprocent. Voor uitkeringen boven het mini mum die op 1 januari van dit jaar al liepen, staan er echter nog twee verla gingen te wachten. Ten eerste is er de tussentijdse verhoging van de uitke ringen met een procent geweest op 1 oktober vorig jaar. Dat procent zou op 1 januari jongstleden ingeleverd AMSTERDAM (ANPi De Amsterdamse politierechter me-, vrouw mr G. G. van Erp Taalman Kip heelt zestien mensen die waren gearresteerd naar aanleiding van de rellen op 30 april in de hoofdstad, aanzienlijk lagere straffen gegeven dan de officier van justitie had geëist. automatisme slechts de 26 ulden per maand op die de CAO- inen op 1 juli ontvangen. De CAO- inen zelf zullen echter, naar Albeda erwacht, op 1 januari 1981 met meer an 26 gulden stijgen. Minimumloon d sociale uitkeringen zouden dan pnieuw niet sporen met de CAO men. Door de uitschuif van een pro- ent van.de verhoging van juli wordt Ut gladgestreken. olgens het automatisme zouden, na (trek van het uitschuifprocent, de ruto-uitkeringen boven het mini- lum op 1 juli met twee procent moe- en worden verhoogd. Albeda wil oor alle uitkeringen echter eenzelfde Van een onzer verslaggeyers ALKMAAR/DEN HAAG De Nederlandse sociale wetgeving moet ook van toepassing zijn op het werk dat op booreilanden in het Nederlandse deel van de Noordzee wordt verricht. Dat wil het PvdA-Tweede-Kamerlid Kos- to bereiken om een einde te ma ken aan wantoestanden op de platforms van oliemaatschappij en. Kosto zal daarom (vermoede lijk met Kamerleden uit andere partijen) vragen stellen. Aanleiding tot de Kamervragen is de actie die een steungroep voor. Zuida- merikaanse boortorenwerkers uit Den Helder en de dienstenbond FNV voeren om de werkstiuatie voor de buitenlanders te verbeteren. Inmid dels heeft de FNV-bestuurder Dick Hamaker namens de Zuidamerika nen een CAO afgesloten met het be drijf USI, dat op de booreilanden keuken- en schoonmaakwerkzaam- heden verricht. Als gevolg daarvan hebben de ölié- maatschappijen Placid Oil en Pen- roid de contracten met USI beëin digd. omdat zij niets met vakbonden te maken willen hebben. Een aantal Zuidamerikanen zal daardoor ont slag krijgen, terwijl al weer andere bedrijven op de loer liggen om de schoonmaak- en keukenwerkzaam heden voor een aanzienlijk lager be drag over te nemen. Een bedrijf in het Schotse Aberdeen heeft al Spanjaarden in dienst geno men die het werk op de platforms voor duizend gulden minder kunnen uitvoeren dan het bedrag dat in de CAO met USI is overeengekomen. De voormalige directeur van de Ne derlandse vestiging van USI, Egon Schulz, die ontslagen is vanwege de misstanden met de Zuidamerikanen, heeft inmiddels vanuit Den Helder een nieuw bedrijf opgericht om naar mag worden aangenomen aanzienlijk onder de prijs van zijn oude werkgever te opereren. Volgens de FNV'er Hamaker bestaat de kans dat de wantoestanden bij het keu- ken- en schoonmaakwerk terugkeren, als het Staatstoezicht op de mijnen niet tegen deze „prijsduikers" op treedt. Een artikel staat op pag. 5 1 juli aanstaande alsnog laten inleve ren bij de WAO-uitkeringen. De tweede De tweede verlaging die in het vat zit, betreft eveneens uitkeringen die op 1 januari al liepen, en vloeit voort uit de kortingsoperatie ingevolge Bestek '81. Toen is besloten dat ook over sociale uitkeringen voortaan sociale •premies worden geheven. Bij al lo pende uitkeringen wordt de premie heffing wel ineens doorgevoerd, maar wordt dit effect weer voor het groot ste deel opgevangen door een toeslag. De bedoeling is dat deze toeslagen geleidelijk worden afgebroken en ver rekend met de automatische half jaarlijkse verhogingen. Albeda stelt nu echter voor, deze toeslagen per 1 juli niet verder te verlagen, anders zou koopkrachtdaling optreden. Prinses Margriet heeft gistermorgen de Bazaar 1980 van Internatio nal Women's Contact (Internationaal Vrouwen Contact) in het Haagse Congresgebouw geopend. Op de foto: prinses Margriet temidden van het internationaal gezelschap. UTRECHT (ANP) In het Utrechtse Griftpark, waar eerder deze week ernstige bodemverontreinigng werd vastgesteld door de giftige stof tolueen, is ook nog een vat zoutzuur aangetroffen. Het vat met dit gevaarlijke zuur werd gevonden, nadat een aantal kinderen lichte huidirritatie had opgelopen toen zij in de omgeving van het vat speelden. ADVERTENTIE U bestelt Spa. U betaalt voor Spa. Zorg dan ook dat u echte Spa krijgt Dus, Spa uit het flesje, met het Spa etiket Spa is natriumarm, met een verfrissende smaak. Het vat is gistermorgen-door de ge meente afgevoerd en vernietigd. Een woordvoerder van de gemeente kon nog niet vertellen hoe het zoutzuur op het terrein is terecht gekomen. Het midden van het in de bebouwde kom van Utrecht gelegen Griftpark heeft in het verleden dienst gedaan als vuil stortplaats. Thans is men bezig met de aanleg van een park, terwijl op het terrein ook woningen zouden moeten verrijzen. Het onderzoek naar de gevolgen van de tolueen-verontreiniging is nog aan de gang. Moerdijk De officier van justitie in Breda ver moedt dat het chemisch bedrijf Dri- solco op het industrieterrein Moer dijk vaten giftige stoffen heeft opge slagen waarvoor geen vergunning is afgegeven. In het grondwater bij het chemisch bedrijf Randstad in Soest is chemische verontreiniging door zware metalen ontdekt. Het bedrijf Drisolco in Moerdijk zou ook „milieu-onvriendelijke" stoffen hebben geloosd. Bij een (nog niet afgerond) onderzoek met metaalde tectoren is gebleken dat er een onder gronds leidingennet is dat op geen enkele tekening voorkomt. De direc tie zegt daarvan niets te weten. Zij geeft toe dat er vaten op het terrein zijn waarvoor geen vergunning is af gegeven, maar zij wijt dit aan traag heid en besluiteloosheid van de over heid bij de beslissing over het aanvra gen van de vergunningen. De justitie heeft ook onregelmatigheden gecon stateerd bij het lozen op een open riool. In Soest zijn onder meer kobalt, chroom en zink gevonden in grond water op zeven en vijfentwintig meter diepte. Op het terrein van Randstad zijn verroeste vaten aangetroffen, waarin vermoedelijk chemische stof fen zitten. Het bedrijf onderzoekt of 'het hiervoor verantwoordelijk zou kunnen zijn. De giftige stoffen, die op een bouw terrein bij Oss in de grond zitten, blijken tolueen, xyleen en trimethyl- benzeen te zijn. Ook zit er stookolie en benzine in de grond. Dit is de uitslag van een onderzoek van de inspectie voor de volksgezondheid uit Den Bosch. Volgens de gemeente Oss en de arbeidsinspectie in Arnhem is er geen gevaar voor de omwonenden. Tegen de verdachten was van vier weken tot een half jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf geëist, maar de politierechter vonniste hen met straffen variërend van twintig dagen voorwaardelijk plus boete, tot vier maanden waarvan twee voorwaarde lijk. Drie verdachten werden vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. Bij alle verdachten achtte mevrouw Van Erp Taalman Kip het primair ten laste gelegde, het opzettelijk toebren gen van zwaar lichamelijk letsel aan agenten van de Mobiele Eenheid, niet bewezen. De veroordelingen werden uitgesproken op grond van de subsi diair ten laste gelegde openlijke ge weldpleging. Het zwaarst gestraft werden twee in Nederland wonende buitenlanders van respectievelijk 24 en 27 jaar. Ze kregen elk vier maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Tegen hen was een half jaar onvoorwaardelijk geëist. Zij hadden volgens de politierechter langere tijd achtereen vooraan ge staan en met stenen gegooid, wat de eerste overigens steeds heeft ontkend. Van onze economische redactie DEN HAAG Met algemene stem men heeft de Tweede Kamer gisteren de motie van CDA en WD aanvaard, waarin de regering wordt gevraagd ..voorshands" Hoogovens geen toe stemming te geven om vijftig metaal- arbeiers te werven in Joegoslavië. De Kamer spreekt in een motie als me ning uit dat niet vaststaat, dat alle mogelijkheden om zonder werving van nieuwe buitenlanders de vacatu reproblemen bij Hoogovens op te los sen, zijn uitgeput. De regering wordt gevraagd in over leg met het bedrijfsleven en de ar beidsbureaus na te gaan welke moge lijkheden alsnog kunnen worden be nut. Minister Albeda van sociale za ken had zich eerder deze week in het Kamerdebat al geschikt naar de wens van de Kamer. Bedplassen niet te wijten aan afwijking LEIDEN (ANP) Naar schatting zijn er in Nederland zeker 50.000 kinderen tussen de vijf en twaalf jaar die min stens 21 keer per maand 's nachts in bed plassen. Een onderzoek van de kinderarts I. M. Baldew (33) van het Diaconessenhuis in Meppel heeft uit gewezen. dat dit bedplassen bij jongens geen gevolg is van afwij kingen in de lagere urinewegen Baldew is aan de rijksuniversiteit in Leiden op de resultaten van dit on derzoek gepromoveerd Doordat bedplassen niet samengaat met afwijkingen in de urinewegen kan het voor de kinderen vaak belas tende routine-onderzoek door een uroloog volgens Baldew achterwege blijven, terwijl ook röntgenologisch onderzoek niet nodig is. Dit kan een aanzienlijke kostenbesparing met zich meebrengen en bovendien hoe ven de kinderen niet meer aan stra ling te worden blootgesteld. Balden heeft 787 keer elektronisch de urine lozing geregistreerd bij 283 jongens Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Niet alle landchappelijk waardevolle gebieden in Nederland zullen nog deze eeuw kunnen worden beschermd tegen ingrijpende aantastin gen. Volgens staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) zal door een gebrek aan geld een aantal gebieden die in aanmerking komen voor de status van nationaal landschapspark niet als zodanig kunnen worden ontwikkeld of zal de ontwikkeling moeten worden vertraagd. In Nederland komen twintig gebieden met een totale op pervlakte van 475,000 hectare in aanmerking voor de status van nationaal landschaps park, zo blijkt uit het gisteren aan de Tweede Kamer aange boden eindadvies over deze landschapsparken. Het gaat om gebieden van tenminste tienduizend hectare met cul tuurland, natuurterreinen, bossen of wateren en neder zettingen die een zo waarde vol karakter hebben dat zij moeten worden beschermd te gen aantastingen zoals on zorgvuldige aanleg en uitbrei ding van woongebieden, in dustrieterreinen en wegen. De toekomstige nationale landschapsparken zijn groter dan de nationale parken, waar de natuurbescherming voorop staat en waar geen ruimte is voor wonen en werken. In de landschapsparken echter wordt bij het behouden en het ontwikkelen van het karakter van het gebied rekening ge houden met sociaal-culturele en economische belangen. In het eindadvies wordt bena drukt dat het geenszins de be doeling is de- landbouw in de landschapsparken te conser veren en de boeren de moge lijkheden gewoon boer te blij ven. te ontnemen. Kritiek De afgelopen vijf jaar is met name van de zijde van de landbouw kritiek geuit op de plannen tot de instelling van nationale landschapsparken. Aanleiding was een tussen tijds advies, dat in februari 1975 werd uitgebracht. Daarin werd volgens de kritiek te veel nadruk op.de natuurbescher ming gelegd waaruit te weinig waardering, zou blijken voor de landbouw. Op grond van dat advies werden vijf proef gebieden aangewezen: Noord west-Overijssel. het gebied rond Winterswijk, de Veluwe, Waterland en Mergelland. De daarbij opgedane ervaringen zijn verwerkt in het eindad vies In de proefgebieden traden vooral bij Winterswijk grote problemen op met de land bouwers, die weigeren „park wachter" te worden. Aanlei ding hiertoe is het systeem van zogeheten beheers- en on- derhoudsvergoedingen: finan ciële tegemoetkomingen voor landbouwers op die plaatsen waar het landschap beperkin gen aan de bedrijfsvoering op legt of voor landbouwers die werken aan het instandhou den van waardevolle land schappelijke elementen. Ontoereikend In het eindadvies wordt erop gewezen dat deze regelingen voor maximaal honderddui zend hectare zullen gelden, dat een deel hiervan ook bui ten de landschapsparken ligt en dat dus slechts delen van en niet de gehele landschaps parken onder deze regeling worden gebracht. Overigens zijn op een aantal plaatsen reeds overeenkomsten geslo ten. zo wordt in Limburg drie honderd kilometer meidoorn haag onderhouden en wordt in Noordwest-Overijssel riet land gemaaid De twintig gebieden die in aanmerking komen voor de sta tus van nationaal landschapspark zijn: Texel (18.000 hectare): Terschelling (11.000); Zuidwest-Fries land, Gaasterland (30.000); het Noordenveld op grens van Groningen en Drente (15.000); Zuidwest-Drente (35.000); Noordwest-Overijssel met onder meer de Weeribben en de Wieden (25.000); het Vecht- en Reggegebied (20.000); Noord oost-Twente (40.000); de Graafschap (20.000); de omgeving van Winterswijk (13.000); de Veluwe met de nationale parken hoge Veluwe en Veluwezoom (95.000); de Gelderse Poort, het rivierengebied tussen Nijmegen en Montferland (12.000); het gebied van de Kromme Rijn (15.000); het Vecht- en plassenge- bied tussen Amsterdam, het Gooi en Utrecht (20.000); Water land (15.000); Centraal Noord-Holland met onder meer de Eilandspolder en het Alkmaardermeer (10.000); de omgeving van Bergen N.H. (12.000); Midden-Brabant (25.000); Midden- Limburg, aansluitend op het Westduitse natuurpark Maas- Schwalm-Nette (11.000) en Mergelland of het heuvelland van Zuid-Limburg (35.000). Staatssecretaris Wallis de Vries gaf gisteren in het perscentrum Nieuws poort een toelichting op het eindadvies over natio nale landschapsparken. Om alle twintig landschaps parken (staatssecretaris Wal lis de Vries zei gisteren liever te spreken over nationale landschappen) in een periode van twintig jaar te realiseren, zal jaarlijks per gebied vijf tot zes miljoen gulden extra moe ten worden uitgegeven. Wallis de Vries verwacht dat de fi nanciële mogelijkheden daar toe ontoereikend zullen zijn. waardoor een aantal land schappen niet zullen kunnen worden veiliggesteld. Ook het vertragen van de realisering zal tot onherstelbare aantas tingen leiden, omdat met het eindadvies op andere terrei nen geen enkele rekening hoeft te worden gehouden. Zo kunnen in toekomstige na tionale landschapsparken ontwikkelingen plaatsvinden, zoals ruilverkavelingen en we genaanleg. die het karakter zodanig aantasten dat het ge bied niet meer als nationaal landschapspark kan worden aangemerkt. Van de in de ja ren zeventig genoemde natio nale landschapsparken zijn in de loop der jaren reeds enkele gebieden zodanig aangetast dat ze van de lijst van poten tiële landschapsparken zijn afgevoerd, zoals de Zak van Beveland, de Hondsrug, het Kempenland en de Krimpe- nerwaard. Eén van de toe komstige landschapsparken die worden bedreigd, is Water land ten noorden van Amster dam. Minister Tuijnman (ver keer en waterstaat) houdt vast aan de aanleg van rijks weg 7 door dit gebied, on danks de bezwaren van een meerderheid van de Tweede Kamer. Met het geld dat no dig is voor de aanleg van dit stukje autosnelweg zou echter de ontwikkeling van dit ge bied tot nationaal land schapspark grotendeels kun nen worden betaald. Een negentienjarige Amstelvener kreeg twaalf weken, waarvan zes voorwaardelijk. Hij was volgens de politierechter speciaal om de rellen gekomen, en hoewel hij geen „organi sator" was, was hij toch een van dege nen geweest die het „mogelijk had den gemaakt dat de rellen zo'n om vang hadden gekregen." Acht weken, waarvan de helft voor-' waardelijk. was de straf voor een twintigjarige Tilburger. Twee Am sterdammers en Hagenaar, bepaald geen tieners meer met hun 29. 43 en 30 jaren, kregen een onvoorwaardelijk ke gevangenisstraf gelijk aan de jn voorarrest uitgezeten tijd en daar naast twintig dagen voorwaardelijk en een boete van 750 gulden. Ze wer den ervan beschuldigd met stenen naar personen te hebben gegooid. Alle drie hadden ze een blanco straf blad Vier stenengooiers die eveneens een blanco strafblad hadden en die door hun „niet zachtzinnige" aanhouding al enigszins waren gestraft, kregen tien dagen gelijk aan het voorar rest en daarnaast twintig dagen voorwaardelijk en een boete van drie honderd gulden. De politierechter liet er geen twijfel over bestaan dat zij net zo zwaar als de officier van justitie aan de massale openlijke geweldpleging tilde. Zil voegde daar echter aan toe dat de strafoplegging in Nederland individu/ eel gebeurt. Oppositie boos op minister Wiegel Van onze parlementsredactie DEN HAAG De oppositie is er bocjs over dat minister Wiegel van Binnen landse zaken zijn voornemen om het 17-provinciesplan in te trekken niet aan de Tweede Kamer heeft meege deeld. De bewindsman lichtte woens dag enkele Kamerleden van CDA en WD hierover vertrouwelijk in. „Een beschamende vertoning", noemde D'66 gisteren deze gang van zaken: Volgens het Kamerlid Brinkhorst van D'66 geeft de minister blijk van min achting voor het parlement en andere betrokkenen. Zoals gemeente- en pro vinciebestuurders. „De heer Wiegel gaat als een regent te werk." aldus Brinkhorst. Het PvdA-Kamerlid Stoffelen heeft de minister via schriftelijke vragen om opheldering gevraagd over de gang van zaken. Hij wil verder onder meer van Wiegel weten, of er nog wel sprake is van een regeringsbeleid in zake de bestuurlijke re-organisatie: ADVERTENTIE Betere prestaties, zuiniger met benzine. Op bougies geld uitsparen is "n dure zaak. Oude bougies verminderen de prestaties van de motor en verkwisten kostbare benzine. Vernieuw uw bougies daarom regelmatig Voor ieder type auto zijn er Bosch bougies De Bosch lherm«»-elas|ic Super bougie bijvoorbeeld. Deze heeft dank zij de koperen kern een betere warmte gclcuiin; Bi| uitstek geschikt voor aut<> - die afwisselend korte en lange afstanden afleggtn. Voor optimale prestaties en zuiniger benzineverbruik. Onder alle rijomslandigheden. Vraag de brochure- 'Auloprakti|k met prjktischc up- en intormatK- aan bn WILLEM VAN RIJN B V aki Reclame P Postbus 8005 1005 AA Amsterdam Zeker is reker „Ik kan er wel inkomen dat u boos wordt als we het raam kapot maken

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3