Jmit-Kroes ziet grote oekomst voor 'Kijfhoek' Grond van uiterwaarden moet weg Alstublieft Het blijft gokken met miljoenen in woningbouw een eerlijk dagboek. Giro 676 Den Haag Pinksterkollekte voor mensen met een missie DE ENIGE TANDPASTA DIE HET SPEEKSEL HELPT. Staatssecretaris Brokx oogst slechts het voordeel van de twijfel }rootste rangeercentrum NS geopend uliana blijft lescherm- Touwe lode Kruis Rijkswaterstaat wil verwijdering cyanide vóór 1 augustus Benoeming nieuwe ambassadeur voor Indonesië Doodsoorzaak van Ormskerk nog niet bekend Misbruik regeling kinderbijslag niet altijd te voorkomen JJDÊRDAG 22 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 9 ieen onzer verslaggever ORDRECHT Staatssecretaris Smit-Kroes acht het mogelijk dat het nieuwe rangeercen- mn van de Nederlandse Spoorwegen in Kijfhoek zal uitgroeien tot een brandpunt van i: jyoersdiensten. De verschillende vervoerstechnieken zouden elkaar daarin kunnen aanvul- m. Het rail- en het wegvervoer zouden zodoende samen, elk met hun eigen sterke punten, een Kjgwaardig dienstenpakket kunnen bieden. De positie van het Nederlandse vervoersbedrijf opzichte van het buitenland zou daar aanzienlijk mee worden versterkt. [vtoüw Smit-Kroes zei dit gisteren de officiële ingebruikneming van rangeercentrum, dat niet alleen i grootste, maar ook het modernste ooppunt is voor het NS-goederen- -voer. Van dit vervoer wordt op jfhoek en op enkele rangeerterrei- o van kleinere omvang in de regio tterdam 35 procent verwerkt. het nieuwe centrum gebeurt dat rens een ingewikkeld, door com- !N HAAG (ANP) Prinses Juliana jft ook na haar aftreden als konin- beschermvrouwe van het Rode is. Dit werd gistermiddag meege- d door directeur O. Cramwincel het Nederlandse Rode Kruis, rinses Juliana was vanaf 1934 voor ter van het Nederlandse Rode ruls tot haar troonsbestijging in Daarna werd zij bescherm- puters bestuurd systeem. Dit staat toe per etmaal meer dan tweeduizend goederenwagons van uit alle delen van het land komende treinen los te maken en al naar gelang hun bestem ming zo te dirigeren dat ze nieuwe treinen vormen. Omdat de wagons daarbij over een hoogte worden ge bracht zodat ze op eigen kracht naar de voor hen bestemde sporen kunnen rijden wordt dat „heuvelen" ge noemd. Het gehele rangeerproces, met name het afremmen (het „slof fen") staat onder controle van de computers die ook de wijdvertakte communicatie op het immense ter rein beheersen. De staatssecretaris, die in de seinzaal zelf de knoppen bediende om een containerwagon te heuvelen, noemde dit hooggeautomatiseerde rangeer complex een enorme aanwinst. Ze kende er des te meer betekenis aan toe omdat het spoorvervoer na jaren van stagnatie weer in de lift lijkt te zitten. Met verbeterde produktiepro- cessen en extra inspanningen bij de verwerving van vervoersopdrachten zag zij de doelstelling, de specifieke kosten te kunnen dekken, binnen handbereik komen. Het financiée re sultaat is nu al sterk verbeterd. Overigens is niet iedereen zo verguld met Kijfhoek als de staatssecretaris. Het complex functioneert met een door de provincie Zuid-Holland ver leende hinderwetvergunning. De ge meenten Zwijndrecht, Heerjansdam en Barendrecht, op het grondgebied waarvan het centrum is aangelegd, vinden de daarin gestelde voorwaar den te licht. Zij willen vooral meer garantie voor de veiligheid bij het vervoer van gevaarlijke stoffen. De NS vindt, zoals president-direc teur drs. L. F. Ploeger bij de opening zei, juist dat veiligheidseisen worden gesteld die de internationaal overeen gekomen en ook voor Nederland gel dende regels overtreffen. Daarom is ook de NS bij de Raad van State in beroep gegaan. Rayon-chef Daatselaar van de NS legt in de seinzaal van het nieuwe rangeercentrom Kijfhoek s staatssecretaris Smit-Kroes uit, hoe het rangeerproces in zijn werk gaat. Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH De cyanidehoudende grond, die begin dit Jaar is gestort ln de uiterwaarden van de Maas in de gemeente Den Bosch, zal moeten worden afgegraven. De achthonderd kubieke meter grond gestort op terrein van de grlndhandel Van Haaften leent zich niet voor verbranding. Nederland heeft ook geen enkele ondergrondse stortplaats, waar de grond gedeponeerd kan worden. In Duitsland en Frankrijk zijn wel dergelijke stortplaatsen. men is afkomstig uit de bouwput die ten behoeve van die nieuwbouw moest worden afgegraven. Proefboringen ADVERTENTIE Van Carlos Mesters, een Nederlandse missionaris in Noord Oost Brazilië. "Zes dagen in de kelders van de mensheid": een onthutsend relaas, recht uit het hart. Een dagboek waarover de schrijver zelf zegt: "Dit boekje heeft te maken met mijn liefde voor God en de mensen; met het werk waar ik tot aan de haren en hals middenin zit, met de duizenden missionarissen van Nederland." Missionarissen, mannen en vrouwen, zetten zich belangeloos in voor hun medemens, de wereld en de kerk. Maar ze hebben wel behoefte aan kontakt met familie en vrienden, vakantie, ontspanning, bijscholing en een stukje sociale zekerheid. Voor hen is de Pinksterkollekte bestemd. Stort daarom uw bijdrage op giro 676 van de Nederlandse Missionaris te Den Haag. Wilt u het dagboek van Carlos Mesters lezen? Het wordt u thuisgestuurd als u op uw girokaart of bankformulier zet "dagboek". Centraal Missie Commissariaat, Van Alkemadelaan 1,2597 AA Den Haag. Rijkswaterstaat heeft de grlndhandel Inmiddels opdracht gegeven vóór 1 augustus voor verwijdering zorg te dragen. Die datum is gekozen, omdat het Maaswater zo hoog kan worden dat de cyanidehoudende grond kan wegspoelen en de bodem kan veront reinigen. Uit metingen van het waterwinbe- drijf Brabantse Biesbosch is geble ken dat het Maaswater begin dit jaar, toen de grond onder water stond, niet is verontreinigd. Vastgesteld is dat in de achterhonderd kubieke meter on geveer 115 kubieke meter cyanide- houdend slib zit. Uit monsters is ge bleken dat er gemiddeld tien gram cyanide per kilo vaste stof in de grond zit. In het slib zijn concentraties gemeten van honderdvijftig tot tweehonderd vijftig gram per kilo. Volgens de wet chemische afvalstoffen is slechts een concentratie van vijftig milligram per kilo vaste stof toelaatbaar. De berg grond is volgens H. Bartels van de Brabantse inspectie volksge zondheid alleen gevaarlijk voor men sen als ze er echt in wroeten. Hij acht de kans dat dit gebeurt vrijwel uitge sloten omdat er inmiddels een plastic folie op ligt en een laag zand van veertig centimeter. Bovendien is het terrein met prikkeldraad omrasterd, zijn er bordjes „verboden toegang" geplaatst en houdt de politie toe zicht. De grond is afkomstig van een bouwput op het terrein van het galva- niseerbedrijf Gerjo BV in Vlijmen. De arbeiders die de grond hebben afge graven en de chauffeurs van het transportbedrijf van Deur sen uit Rosmalen zijn niet onderzocht. „Het is een zaak van de arbeidsin spectie. Wij hebben daar niets mee te maken," aldus Bartels. Evenmin is in Vlijmen een onderzoek ingesteld naar eventuele verontreiniging van de om geving van het terrein van het bedrijf en de aan- en afvoerwegen. Omwo nenden hebben gezien dat de vracht wagens meerdere malen kluiten aar de en slib hebben verloren. Een woordvoerder van de gemeente zei gisteren dat dit voor hem helemaal nieuw was. De officier van justitie van 's-Herto- genbosch, mr. M. Bosch, gaat na in hoeverre de opdrachtgever voor het transport, de transporteur en de eige naar van het stortterrein strafrech terlijk vervolgd kunnen worden. Hij gaat daarbij uit van de wet verontrei niging oppervlaktewateren. Mr. Bosch onderzoekt tevens of het gal- vaniseerbedrijf de hinderwet heeft overtreden. Een woordvoerder van de gemeente Vlijmen zei gisteren dat het bedrijf volgens een inmiddels verlopen hin derwetvergunning verplicht was het afval te lozen op de riolering. Toen de gemeente er achter kwam dat het om erg grote hoeveelheden afval ging kreeg het bedrijf opdracht er mee te stoppen. Vanaf dat ogenblik heeft Gerjo BV buiten medeweten van de gemeente het afval geloosd in een put op het bedrijfsterrein. Op de plaats van die put verrijst nieuwbouw. De grond die uiteindelijk in de uiter waarden van de Maas is terecht geko- Onderzoek naar sporen van gif bij Maarssen (Utrecht), Soest en in Am- hem hebben geen verontrustende re sultaten opgeleverd. Bij proefborin gen op drie legale vuilnisplaatsen tus sen Maarssen en Oud-Zuilen werden minimale, te verwaarlozen hoeveelhe den chloroform, tetra, tri, benzeen en tolueen aangetroffen. Burgemeester en wethouders van Soest deelden gisteravond omwonen den van een verontreinigd terrein in Soest-Zuid mee, dat de grond niet gevaarlijk verontreinigd is. Volgens B en W zijn sporen aangetroffen van de zware metalen broom en zink, maar loopt de watervoorziening geen gevaar. De gemeente Arnhem is een onder zoek begonnen naar een vroegere stortplaats aan de Klingelbeekseweg van ENKA. Omwonenden vertelden dat er giftig slib is gestort, maar ENKA ontkent dit. Het slib bevat vólgens het bedrijf slechts cellulose- afbraakstoffen en verschillende soor ten sulfiden. De stortplaats is overi gens al zestien jaar buiten gebruik. Van onze parlementsredactie DEN HAAG - De Nederlandse rege ring zal binnenkort een nieuwe am bassadeur benoemen in Indonesië. Alhoewel de ministerraad en ook de Indonesische regering nog formeel akkoord moeten gaan, wordt ver wacht dat mr. L. van Gorkom de nieuwe man in Djakarta wordt. Van Gorkom is momenteel hoofd van het directoraat internationale samenwer king op buitenlandse zaken. Hij volgt ambassadeur Renardel de la Valette op. die reeds lange tijd ziek is. De benoeming van mr. Van Gorkom komt op een moment dat er veel kritiek is op het functioneren van de Nederlandse ambassade in Indone sië. Zowel de tweede man in Djakar ta, G. Westerouwen van Meeteren als de handelsattaché dr J. Sizoo functio neren volgens welingelichte kringen in Den Haag niet goed. Hierover be stonden al langer klachten in de Ne derlandse gemeenschap in Djakarta. Deze klachten hebben, tijdens het afgelopen bezoek van premier Van Agt en minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken), extra nadruk ge kregen. De organisatie van dat be zoek, waarvoor Van Meeteren verant woordelijk was door de afwezigheid van de ambassadeur, vertoonde in eerste instantie enkele pijnlijke fou ten. Zo had de ambassade onder an dere niet geregeld dat de Nederlandse journalisten de reis van Van Agt en Van der Klaauw door de archipel konden volgen. Zakenkringen in Djakarta beklaag den zich er ook over dat de handelsat taché Sizoo te weinig actief was. Op buitenlandse zaken in Den Haag werd informeel opgemerkt dat de be noeming van Sizoo op deze post in derdaad minder geslaagd was. Sizoo wordt omschreven als een goede NA- VO-deskundige die ten onrechte op een handelspost terecht is gekomen. Hij zal teruggeroepen worden naar het departement in Den Haag om daar de vervolgconferentie over Eu ropese veiligheid en samenwerking in Madrid voor te bereiden. RIJSWIJK (ANP) „De doodsoor zaak van de onlangs in Suriname omgekomen Nederlander Fred Orms kerk is nog niet duidelijk. Ik heb verzocht om aanvullende informatie uit Suriname en wil mijn oordeel op schorten tot die er is." Dit zei gisteren prof. dr. J. Zeldenrust, patholoog anatoom, die in opdracht van de Zwolse hoofdofficier van justitie mr. H. van Buuren sectie op het stoffelijk overschot heeft gepleegd. Ormskerk werd bij de onlangs in Su riname verijdelde staatsgreep gear resteerd en stierf in de gevangenis in Paramaribo. ADVERTENTIE Van onze parlementsredactie DEN HAAG Misbruik van de kin derbijslagregeling door ouders van studerende kinderen kan volgens mi nister Pais (onderwijs en wetenschap pen) niet helemaal worden voorko men. In antwoord op vragen van het PvdA-Kamerlid Van Kemenade er kent de bewindsman dat zich geval len kunnen voordoen waarbij aan spraak wordt gemaakt op drievoudi ge kinderbijslag en kinderaftrek voor een kind dat aan de universiteit inge schreven staat, maar niet daadwerke lijk studeert Officieel mag dat niet. Maar volgens Pais moeten de raden van arbeid, die dit controleren, afgaan op verklarin gen van de ouders. Het is niet doen lijk om voor meer dan 600.000 stude renden elk kwartaal te controleren of zij aan de instelling waarbij zij staan ingeschreven, ook werkelijk stude ren, aldus de bewindsman. Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen? Dan is deze advertentie uiterst belangrijk vooru. De afgebeelde tandpasta - Zendium - bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel. En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit. Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen. Zendium is ontwikkeld door Akzo Denral Research, postbus 3. Vccncndaal. 'oor Jan Bezemer >EN HAAG „Ik krijg het gevoel in een goktent te zitten. Ons vertrouwen in het roningbouwprogramma wordt danig op de proef gesteld. Uit de onzekere en ontoereikende mtwoorden van staatssecretaris Brokx blijkt dat alles in de woningbouw volstrekt onvoor- Pelbaar is." Het was zelfs de arme Van Dijk, 'oordvoerder van het CDA in het oikshuisvestingsdebat van deze re*k, te veel geworden. De meestal Qrgvuidig formulerende en duchtig e cijfers ln de gaten houdende CHU'- r «el uit zijn rol en vroeg zich in het Penbaar vertwijfeld af, of de in eer- termijn geuite warme steun aan »et adres van de staatssecretaris wel gelukkig was geweest. ?nu. staatssecretaris Brokx van '^huisvesting zelf geweest, die het aa Dijk uiterst moeilijk maakte nog OpQ6W8kt ®nger steun te geven aan de stimule- ende maatregelen, zoals Brokx die JFtotef eerder aan de Kamer had ^gedeeld. Uit antwoorden van de watssecretaris aan de Kamer viel v® ook geen enkele garantie te le- dat het woningbouwprogramma °or dit jaar kan worden gehaald. tegendeel, de ontwijkende formule ringen op de vraag of de beleggers nu eindelijk een wezenlijke belangstel ling aan de dag leggen om geld in woningen te steken, maakte ook het program van twaalfduizend duurdere huurwoningen onzeker, terwijl het hele debat deze week draaide om steun aan kopers van woningen, die in de eerste maanden van dit jaar nog geen enkele belangstelling aan de dag leggen een woning aan te schaf fen met alle gevolgen vandien voor het bouwprogramma. Van Dijk week niet van zijn oorspron kelijk ingenomen standpunt, dat de maatregelen van Brokx steun verdie nen. Hij kon ook niet anders, want hij had zelf min of meer aan de wieg gestaan van het pakket van Brokx. Zijn steun was echter aan het slot gereduceerd tot niet meer dan „het voordeel van de twijfel". Brokx zelf liep na afloop al weer opgewekt door de gang van het Ka mergebouw. Het voordeel van de twijfel was zo'n beetje het maximum dat de staatssecretaris ln de Kamer had kunnen oogsten, maar dat belet te de bewindsman niet te stellen: „De Kamer heeft mijn voorstellen aan vaard." Hij had gelijk. Op het CDA na, had de Kamer er geen goed woord voor over, maar zijn plannen zijn niet van tafel geveegd. Daarvoor Is de onvrede van de WD en van de PvdA te uiteenlopend. „Het is allemaal lucht!, het is alle maal lucht, wat de oppositie wil!" In het gesprek na het debat met be vriende parlementariërs en enkele Journalisten herhaalt Brokx deze woorden enkele malen en onder streept ze met evenzovele vuistslagen op de tafel. De vriendelijke Brabander kan be trokkenheid bij de materie waar hij mee bezig Is niet ontzegd worden, en het siert hem dat hij het op één punt roerend eens is met zijn opposant Van Dam van de PvdA: hij acht zich verantwoordelijk voor het volkshuis vestingsbeleid en die verantwoorde lijkheid zal hij niet ontlopen. Niet als het misgaat, maar natuurlijk evenzo min als het goed gaat en er dit jaar voldoende woningen worden ge bouwd. Met een overbeterlijk opti misme is Brokx daar heilig van over tuigd. Windhandel De windhandel, die Brokx de opposi tie verwijt heeft echter veel te maken met het beleid dat hij en dit kabinet voeren. Van Dam van de PvdA meent dat er plannen liggen voor zestigdui zend goedkope huurwoningen. Hui zen waaraan behoefte is en waarvan je zeker bent dat woningbouwvereni gingen ze ook willen bouwen. De bes te garantie op een hard woningbouw programma voor dit jaar, zo beweert Van Dam. Niettegenstaande het feit dat wo ningbouwverenigingen en gemeenten laten weten inderdaad over zoveel plannen te beschikken, zegt Brokx: „De ervaring leert dat slechts een deel daarvan (vijfenzeventig procent) hard is. Als Je meer van dat soort woningen wil bouwen, moet je nu de architecten aan het werk zetten en dan kun je ze eind '81 bouwen." Het mechanisme dat Brokx aangeeft is juist, maar de vraag rijst waarom architecten dan nu niet aan het werk worden gezet, teneinde te voorko men, dat volgend jaar hetzelfde argu ment kan worden gebruikt om de goedkope huurwoningen weer niet te bouwen. In dat verband is van belang een motie die de regeringspartijen bij de begroting ln november vorig jaar hebben ingediend en die door de Ka mer is aangenomen. Daarin wordt gevraagd de bouwprognose, die nu nog uitgaat van te lage aantallen, voor komende jaren te verhogen en te brengen op het niveau van dit jaar. De bewindslieden hebben dat tijdens het debat vorig najaar niet willen toezeggen, omdat zij de handen vrij willen hebben voor de begrotingsbe sprekingen in het kabinet. Een prog nose voor de komende jaren is niet zomaar een slag in de lucht. Een kabinet legt zich daarop vast en zal het politiek niet kunnen verkopen het aantal te bouwen woningen te verlagen. In de miljoenennota meer woningen plannen, dan in de prognose voorzien, levert daarentegen politieke winst. Toevoeging Nu heeft Van Dam van de PvdA bij het debat van deze week een gelijke motie als die van CDA en WD inge diend, met de toevoeging dat wonin gen, die in 1979 en dit jaar niet wor den gebouwd, ln de komende Jaren extra moeten worden toegevoegd aan het program. Op het oog kan deze motie zo worden aanvaard, want ze ligt ln de geest van wat de regerings partijen eerder vroegen. Eigenlijk vraagt Van Dam niet meer dan de garantie, dat woningen die zijn be loofd, ooit moeten worden gebouwd, desnoods later. Het verschil met de motie van de regeringspartijen is echter het tijd stip van indienen. In november kon nog gemakkelijk gefilosofeerd wor den over het bouwen van veel wonin gen, om het woningtekort in te lopen. Dat opvoeren van de woningbouw in een tijd, dat het voorziene aantal niet kan worden gehaald, zo als nu dreigt, zal het de regeringspartijen aanzien lijk moeilijker maken een dergelijke uitsprake te doen. Daarmee wordt regelrecht een zware hypotheek ge legd op de toch al moeilijke begro tingsbesprekingen van het kabinet Want één ding is duidelijk, woningen kosten geld, meer woningen kosten meer geld. Het debat van deze week heeft veel duidelijk gemaakt. Ondermeer, dat men ln de Tweede Kamer nogal ont redderd tegen de problemen (het In storten van de woningbouw) aan kijkt. De ideeën vallen als een verza meling rijpe en groene appels van de bomen, maar leiden vooralsnog niet tot daden. De optimisten weigerden al te diep in de buidel met compense rende maatregelen te tasten en hopen er het beste van. De pessimisten laten niet na zwarte tijden voor woningzoe kenden aan te kondigen Het blijft gokken. In het najaar vallen de resul taten beter te overzien, maar de grote vraag is dan of het kalf dan al niet verdronken is. Of er niet weer een Jaar kan worden bijgeschreven, waar in onvoldoende resultaten zijn ge boekt tegen een ernstige volksvijand: de woningnood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9