;5gypte verschuift latum voor autonomie Kuebec laat heel Canada met de scherven zitten Parijs gepikeerd op VS 'Zwangere oester' Berlijn ingestort Australië verwacht stroom Rhodesiërs Russen verliezen slag in Afghanistan 'Spoedige' berechting gevangenen Suriname S diep teleurgesteld a Brits Iran-besluit Minister Kamal Hassan Ali overeenstemming Na kritiek Washington op Warschau-top Socialisten in Spanje willen val van Suarez JioERDAG 22 MEI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET H S 7 5lotl ior James Dorsey iO Egypte eist een nieuwe streefdatum voor een Egyptisch-Israëlische overeenkomst 3ér de Palestijnse autonomie. Nu de in Camp David afgesproken streefdatum van 26 mei rij jWel ongemerkt voorbij gaat, denkt Egypte aan een nieuwe datum eind dit jaar, vlak na de jerikaanse presidentsverkiezingen. Dit heeft Kamal Hassan Ali, een van de nieuwe JJ optische vice-premiers en de huidige minister van buitenlandse zaken verklaard in het ste vraaggesprek sinds zijn benoeming ruim een week geleden. regelmatig de autonomie-onderhan- delingen in de war stuurt. Maar Has san Ali lijkt een voorkeur te hebben voor de regering-Begin boven een Is raëlische regering onder leiding van de Arbeiderspartij. „Samen met Sa- dat en Carter heeft Begin de weg naar vrede gebaand en wij hopen dat Be gin zijn medewerkers ervan kan over tuigen dat het snel bereiken van vre de in Israels belang is." Jeruzalem Hassan Ali is het ook met de stelling eens dat met de uitwijzing van de burgemeesters van Hebron en Hal- hoel, Fahed Khvasmeh en Moham- Ali, die oud-premier Moestaf a opvolgde als leider van de e delegatie bij de autono- r kingen doet een dringend op de negen lidstaten van de opese Gemeenschap, waaronder irland. geen initiatief ter wijzi- van resolutie 242 van de Veilig- traad van de Verenigde Naties te teren. De negen hebben in de afge- 6n maanden te kennen gegeven leui! i dergelijk initiatief te overwegen 1 Egypte en Israël niet vol- vooruitgang boeken in hun IjJjirhnndelingen tot 26 mei. Ph minister legde de nadruk erop dat ite de onderhandelingen met Is- moet voortzetten en dat het ptisch-Israëlische vredesverdrag med Milham twee van de meest ge- dan ook gerespecteerd zal wor- w» „Maar de onderhandelingen nen niet tien jaar lang voortdu- aldus Hassan Ali. „Wanneer wij ikkoord over Palestijnse autono- ncfloverzes maanden bereiken dan is it een erg lange tijd." Hassan als minister van defensie in oude Egyptische kabinet deel- aan de autonomie-besprekingen niet dat werkelijke resultaten Amerikaanse presidentsver en verwacht mogen worden. ;nt dat de Amerikanen bereid God wil" na de presidentsver en Israël de duimschroeven té draaien. „De Amerikanen on- matigde Palestijnse leiders uit de be zette gebieden zijn verdwenen, het geen de uitvoering van de autonomie- plannen bemoeilijkt. Met name de twee probleemgebieden Jeruzalem en de nederzettingen dienen onderwerp van onderhande lingen te zijn. „Israël meent dat Jeru zalem de eeuwige en ondeelbare hoofdstad van de Joodse staat is en houdt vol dat Joden het recht hebben zich overal in de bezette gebieden te vestigen. Israël moet zich zelf onder de loep nemen", aldus Hassan Ali. „Het drijven van een wig tussen de leiders en de bewoners van de Weste lijke Jordaanoever en de Gazastrook is niet de manier om hen als Palestij- nen bij de besprekingen te betrek ken". Op de vraag of Israël wel Pales tijnse deelname aan de onderhande lingen wil antwoordt de minister: „Wij moeten dat eerdaags bereiken." UL- rut un NEW DELHI' ISLAMABAD (Reuter, AFP, AP) Russische „den ïïn32^aM"tetokMngen en Afghaanse regeringstroepen hebben zich na een vergeefs Israël, onze betrekkingen zijn offensief van twee weken tegen Afghaanse vrijheidsstrijders |«n jaar oud. Zij hebben daarom teruggetrokken. Dit werd gisteren in de Indiase hoofdstad New Delhi bekend gemaakt. Minstens 275 Russische soldaten zouden bij het offensief om het leven zijn gekomen terwijl ruim 400 militairen werden gewond. v mogelijkheden Israël te over dertig jaar volgt Hassan Ali ilische politiek. Vrienden van vertellen dat hij in 1952 begon verzamelen en bestuderen van Bische verklaringen. Hassan Ali 2 nft dat het Israëlische verlangen veiligheid de sleutel is totweder- i begrip. Wanneer Israëls vrees lijn veiligheid gesusd kan worden ligt weinig een volledig akkoord in de weg. Veiligheid is echter belangrijk voor de Palestij nen op iBtelijke Jordaanoever en in de 1$ irook «rnister antwoordt bevestigend de vraag of premier Begin niet De gevechten speelden zich af in de bergen van de provincie Ghazni. ten zuiden van de hoofdstad Kaboel en niet ver van de Pakistaanse grens. Een twintigtal Russische tanks zou onklaar zijn gemaakt. Over verliezen aan de zijde van de Afghaanse op standelingen werd niets gemeld. De Russische troepen hebben zich verzameld in Jaghori, in het westen van de provincie Ghazni, waar ze op versterkingen wachten. 600 tanks en manschappen zouden op weg zijn om het offensief te hervatten. Volgens onbevestigde berichten zijn belang rijke steden in het noorden van Af ghanistan. als Baghlan, Khandbad en Taloean in handen van de opstan delingen. Volgens reizigers uit Ka boel worden er nog ongeveer 5000 jongeren in de hoofdstad gevangen gehouden, terwijl er dagelijks nog eens tweehonderd mensen, met name studenten, worden opgepakt. Radio- Kaboel zei gisteren dat 96 studenten door een revolutionaire rechtbank zullen worden berecht. >,w- -V-- -4 "in''ti t* - BERLIJN (AP, Reuter, DPA) Het beroemde oude congresgebouw in West-Berlijn is ingestort. Vijf mensen raakten gewond. Het immense gebouw stortte in door moeheid van het bouwmateriaal. Dit deelde de Berlijnse politie gisteren mee, nadat aanvankelijk aan een bomaan slag was gedacht. Het gebouw werd in 1957 gebouwd en was een Amerikaanse bijdrage aan de internationale bouwtentoonstelling in West-Berlijn. Op het moment van de ineenstorting van het vijftig meter lange dak, bevonden lich naar schatting 120 mensen in de hal, die een congres van nukelaars zouden bijwonen. Zij konden allen ongedeerd ontkomen. Dexe congreshal, die vanwege zijn typische architectuur de bijnaam „zwangere oester" heeft, was niet het gebouw waar de Westduitse christendemocraten eerder deze week hun congres hebben gehouden. Dit is het nieuwe congrescentrum dat de functie van belangrijkste verzamelplaats voor internationale evenementen heeft overgenomen. Verscheidene auto's werden onder het puin bedolven. Op de foto's het gebouw na en voor de ineenstorting. door Aldert Schipper MELBOURNE Australië moet klaar staan voor een massale stroom immigranten uit Zimbabwe. Dat staat in een rapport dat alle partijen in Australië hebben aangeboden aan de regering in Canberra en dat grote aandacht heeft getrokken vooral van de oorspronkelijke bevolking van het land. In het rapport staat dat de toelating van Immigranten uit andere landen moet worden beperkt ten gunste van de blanken die Zimbabwe willen ver laten. Een leider van de Australische „aboriginals", Joyce Clay, zei dat zij bezorgd was omdat zij voorzag dat het aantal blanken in Australië be hept met racistische vooroordelen, opnieuw zou groeien. De Zuidafrikaanse predikant dr Al lan Boesak zei bij het horen van het nieuws dat de ratten het schip verla ten. Nu wordt duidelijk dat het de blanke Rhodesiërs niet te doen was om democratie, maar gewoon om geld en macht, zei hij bitter. Boezak zei dat het misschien voor zwarte Zuidafrikanen plezierig is te weten dat zij niet met de Rhodesiërs worden opgescheept, maar het is op den duur geen oplossing, wanneer zuidelijk Afrika een soort exporteur van blanke racisten wordt. Boesak vroeg begrip voor de positie van de premier van Zimbabwe. Robert Mu gabe. die heel duidelijk gemaakt heeft dat hij het blanke geld en de blanke kennis nodig heeft. In het rapport dat aan de Australi sche regering is aangeboden wordt gezegd dat de Australische autoritei ten niet gerechtigd zijn, vluchtelin gen uit Zimbabwe te weigeren. Het kantoor van de Australische hoge commissaris in Salisbury wordt de laatste tijd overstroomd met emigra tie-aanvragen. In de eerste drie maanden van 1980 ontving het bu reau tweemaal zoveel aanvragen als in de eerste acht maanden van het vorig jaar. In Zimbabwe wonen onge veer tweehonderdduizend blanken, 'van wie er velen naar Australië schij nen te willen. Van een correspondent PARAMARIBO De Surinaamse regeringsvoorlichtings dienst heeft meegedeeld dat persoenen die door de militairen worden vastgehouden in verband met corruptiezaken en de tegencoup, op zeer korte termijn aan het ministerie van justitie zullen worden overgedragen. Daarmee wordt de terugkeer naar de normale rechtsgang geopend. Pre mier Chin A Sen heeft ongeveer twee weken geleden geëist dat de militai ren hun gevangenen voor 30 mei aan justitie zouden overdragen. Dit in verband met klachten over mishan deling van gevangenen door de mili tairen. De personen, die van corruptie of betrokkenheid bij de mislukte tegen coup verdacht worden, zullen na overdracht door een speciaal college berecht worden. In dit college zullen alleen rechters zitting hebben. Mo menteel houden de militairen nog 31 mensen vast in verband met corrup tiezaken. Onder hen bevinden zich SHINGTON, BONN (Reuter, AFP. AP) De Verenigde ten zijn „diep teleurgesteld" over het besluit van de Britse (ring de sancties tegen Iran niet met terugwerkende cht vanaf 4 november van het vorige jaar te laten ingaan, werd gisteren meegedeeld door de woordvoerder van het erikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Hodding - ezei te hopen dat de andere EG- en zich wel zullen houden aan de apeLs overeengekomen besluiten de ministers van buitenlandse n van de negen EG-landen. Car- noemde het niet oppertuun dat land dat de gijzeling in Iran een nding van het internationale t noemt niet meedoet aan een eenschappelijk front tegen Iran. Iritse regering besloot deze week, druk van het Lagerhuis, de ties tegen Iran niet met terug lende kracht te laten ingaan, r alleen nieuwe contracten te ver en. De Franse minister van bui- zaken. Jean Frangois-Pon- hoemde het Britse voorbeeld „on- egoïstisch", terwijl de tduitse regeringswoordvoerder us Boiling liet weten dat zijn rege- het Britse besluit „uitdrukkelijk Westduitse kabinet heeft gis te- de sancties tegen Iran bekrach- ör J. J. Moskau ideau is, schijnt het, dan toch nog ongeschonden uit de strijd tomen. De zenuwslopende slag is voorbij, de separatisten uit Quebec nnen hun wonden likken of „de nederlaag slikken", om met minister- fcident René Levesque te spreken. tigd en aangekondigd dat ze aan staande vrijdag zullen ingaan. De Westduitse export naar Iran zal slechts worden toegestaan als deze het gevolg is van contracten die voor 4 november gesloten werden. Levens middelen en medicijnen zijn van de boycot uitgesloten. Bölling zei nog te verwachten dat, los van Engeland, de andere EG-landen zich wel aan de in Napels gemaakte afspraken zouden houden. In Iran heeft ayatollah Sadeq Khal- khali, die optreedt als islamitische rechter, twintig drughandelaars door een vuurpeloton laten doodschieten. Sommigen van hen waren slechts twee dagen daarvoor gearresteerd. Het internationale gerechtshof in Den Haag zal zaterdag het langver wachte vonnis vellen in de kwestie van de Amerikaanse gijzelaars in Iran. Het hof maakte dit gisteren bekend. Op de islamitische conferentie in het Pakistaanse Islamabad is volgens een officiële woordvoerder overeen stemming bereikt over de instelling van een ministeriële commissie die speciaal zal worden belast met de kwestie-Afghanistan. De vorming van de commissie is opgenomen in een ontwerpresolutie, die gisteren werd goedgekeurd door de politieke commissie van de conferentie. In de resolutie staat tevens een voorstel om een internationale conferentie over Afghanistan te beleggen, een confe rentie die zou kunnen worden georga niseerd door de Verenigde Naties of een andere internationale instelling Vier pro-Russische landen, Syrië, Li bië, Zuid-Jemen en Algerije hadden nog al wat bezwaar tegen de instel ling van een permanente ministeriële commissie en het is waarschijnlijk dat deze vier verantwoordelijk zijn voor de verzwakking van de ontwerp resolutie. Daarin staat nu dat de isla mitische landen „vertrouwen hebben in de noodzaak van een beëindiging van de militaire interventie van de Sowjet-Unie" in Afghanistan. Eind' januari nam dezelfde conferentie in Islamabad een resolutie aan waarin „directe en onvoorwaardelijke terug trekking" van de Russische troepen werd geëist en waarin verder de „Sowjet-Russische militaire agressie als een flagrante schending van het internationaal recht" werd veroor deeld. Wel staat er nu in de resolutie dat het Afghaanse volk het recht heeft zijn eigen politieke en sociale stelsel te kiezen en over zijn eigen regering te beslissen zonder invloe den van buitenaf. Ook worden de lidstaten van de islamitische confe rentie opgeroepen de Afghaanse vluchtelingen te helpen. PARIJS (AP, Reuter, AFP) De Franse minister van buitenlandse zaken Jean Francois- Secretaris Poncet heeft gepikeerd gereageerd op de kritiek van Washington op de top in Warschau. Francois Poncet zei dat Parijs contact met de Sowjet-Unie zal blijven onderhouden zonder van te voren „aan wie dan ook" toestemming te vragen. ex-premier Henck Arron en de voor malige voorzitter van de Surinaamse sectie van de CONS, (Commissie Ont wikkelingssamenwerking Nederland- Suriname) ing. Frank Essed. In ver band met de verijdelde tegencoup worden nog ongeveer 15 mensen door militairen vastgehouden. Dr. Jules Sednew wordt vermoedelijk de nieuwe voorzitter van de CONS. Hij zal daarmee Frank Essed opvol gen. Deze was vanaf de onafhanke lijkheid in 1975 voorzitter. Sednew was van 1969 tot 1973 minis ter-president. In 1973 kwam zijn kabi net ten val als gevolg van een algeme ne staking, die met de nodige onrust gepaard ging. Op het ogenblik is Sed new verbonden aan de sociaal-econo mische faculteit aan de Universiteit van Suriname. In 1977 heeft hij in een voordracht, getiteld „groei zonder ontwikkeling", ernstige kritiek gele verd op het ontwikkelingsbeleid van de regering-Arron. Dinsdag had de nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Ed- MADRID (AP, Reuter. AFP) De Spaanse socialistische partij gaat een motie van wantrouwen indienen te gen de centrumregering van premier Adolfo Suarez. De leider van de so cialisten Felipe Gonzalez kondigde aan dat hij klaar is voor het premier schap. De stemming in de Spaanse tweede kamer wordt niet verwacht voor volgende week. Naar verwacht zal de motie van wan trouwen niet genoeg steun krijgen. De communisten zullen mogelijk Gonzalez wel steunen, maar het is onwaarschijnlijk dat er een splitsing ontstaat in de regerende Unie van het Democratisch Centrum (UCD). Deze partij heeft 166 afgevaardigden en heeft met de steun van de kleinere rechtse groeperingen de absolute meerderheid in deze 350 koppen tel lende kamer. mund Muskie de Fransen verweten dat het gesprek tussen president Gis card en de Sowjet-leider Breznjew was bekokstoofd zonder de bondge noten van te voren op de hoogte te stellen. Minister Frangois-Pincet gaf gisteren een verslag van het gesprek tussen Giscard en Breznjew. Giscard was „persoonlijk" naar Warschau gegaan en wilde „alle gewicht van Frankrijk in de weegschaal van de vrede" leg gen, zo zei de Franse minister. Mos kou zag in het gesprek de noodzaak van het openhouden van een dialoog tussen Oost en West ln. Hij merkte op dat zijn collega Muskie zijn gesprek in Wenen met Oromlko ook als „nut tig en noodzakelijk" had omschre ven. „Waarom is wat Muskie en Gro- mlko als nuttig en noodzakelijk be schouwen, schadelijk en overbodig voor de Franse president en Brezn jew", zo vroeg Frangls-Poncet zich af. Volgens de Franse minister was presi dent Carter op 16 mei op de hoogte gesteld van de top in Warschau, even als de Britse premier Thatcher en de Westduitse bondskanselier Schmidt. Sarcasme Frangois-PlnOcet vindt het een „ern stige politieke fout" als men de Sow jet-Unie zou isoleren. Weigeren met Moskou te praten zou het risico in houden „betrekkingen af te snijden in een kringloop van misverstanden". Sarcastisch voegde hij daaraan toe: „Tenzij een dergelijke dialoog alleen is gereserveerd voor de supermogend- heden." Frangois-Poncet zei dat de top zijn doel had bereikt en Frankrijk en de Sowjet-Unie de mogelijkheid gaf om de wederzijdse standpunten te leren kennen maar hij voegde eraan toe: „Zoals men kan verwachten, onze we derzijdse posities zijn en blijven ver uit elkaar liggen." Het Russische persbureau Tass vond het gisteren nodig de Fraqsen bij te springen tegen de aanval van Muskie en verklaarde dat Washington ook vaak zijn bondgenoten niet consul teerde voordat het hen met voldon gen feiten confronteerde. Tass wees nog eens op het Amerikaanse falen bij de reddingspoging in Iran. Minister Frangois-Poncet gaat overi gens eind mei naar Washington om daar nog eens uit de doeken te doen wat er besproken is in Warschau. Tot secretaris van de Surinaamse sectie van de CONS zal waarschijn lijk benoemd worden de jurist H. Naarendorp. Naarendorp was tot voor kort lid van de Volkspartij, maar heeft zich onlangs met een aantal anderen van deze partij afgeschei den. De afgescheidenen hebben de Revolutionaire volkspartij opgericht Zij willen een nauwere band met de Nationale Militaire Raad, NMR dan de Volkspartij van de arts Lie Pauw Sam. Naarendorp is verbonden aan de juridische faculteit van de univer siteit van Suriname. De benoemingen moeten nog door de ministerraad worden goedgekeurd. Venezuela zal zijn ambassadeur in 'Suriname, Rumbos, naar Caracas te rugroepen. Rum bos had enkele ma len in het openbaar kritiek geuit op het huidige bewind in Suriname. De Venezolaanse regering, die kennelijk gebrand is op goede betrekkingen met de nieuwe machthebbers in Suri name, heeft daarop besloten ambas sadeur Rumbos te vervangen. Tegenover Trouw verklaarde de NMR-persdienst nog niet op de hoog te te zijn van een onderzoek van Amnesty International naar de be handeling van de gevangenen in Suri name. Men wilde daarom op dit be richt geen commentaar leveren. weet dat het niet gemakkelijk is," zei Het wordt zelfs zeer moeilijk te verteren i*vesque's grote tegenstander op natio- l niveau, premier Pierre Elliott Trudeau, «litiek dier genoeg om de diepe kloof te °"~en, die na het referendum van eer- door Canada's grootste provincie itzwam «eenvoudig rekensommetje leert dat als w Engelstalige en andere kiezers niet kÜ maar uitsluitend Franssprekend een meerderheid zich voor de van Levesque uitspreekt. Trudeau na het bekend worden van de uitslag Sw* met hachelijke feit, want hij ïl? j 0011 nadrukkelijk tot zijn francofo- "wagenoten. „Bij dit referendum zijn we ®aal wat kwijtgeraakt. Als je de verbro- vriendschappen, de gespannen familie- JwuQingen of de gekwetste trots ziet 18 niemand onder ons, die niet verwond is en die we de komende dagen en weken moeten proberen te genezen." Geen stralende overwinnaars dus, eerder ernst en onthutsing en dat niet slechts in Quebec of Ottawa. Canada draagt al tien tallen jaren de gifzwam van niet opgeloste binnenlandse problemen in zich mee. Voor de meeste opwinding zorgt het probleem van de Franssprekende minderheid, zeven miljoen op een totale bevolking van 24 miljoen in dit op een na grootste land ter wereld. Afgezien van terroristische uitwassen in de jaren zestig en het spectaculaire optreden van de Franse president Charles de Gaulle met zijn „Leve het vrije Quebec" (Vive le Quebec libre) in 1967, gingen de golven van de versluierde ontevredenheid van de door de Angelsaksische zakenwereld achterge stelde Quebecse gemeenschap nooit zo hoog dat zij internationaal de aandacht trokken. Pas met de overwinning in novem ber 1976 van de Parti Quebecois waar- Premier René Levesque van Quebec geeft zijn nederlaag bij het referendum toe. door deze het regeringskasteel in Quebec Cité kon betrekken werd de volkenrech telijke afscheiding haalbaar. Ministerpresi dent Levesque maakte evenwel meteen dui delijk dat er geen sprake zou zijn van een eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring. Het ging hem slechts om een mandaat voor Zestig procent van de bewoners van Que bec heeft de onafhankelijkheid verworpen. Minister-president Levesque verklaarde gistermiddag aan zijn teleurgestelde frans- talige volgelingen dat hij nog steeds hoop heeft voor de toekomst. Eens zal Quebec een „rendez-vous met de geschiedenis" hebben. „Tot volgende keer", zo zei hij. Honderden aanhangers konden het verlies niet verkroppen en gooiden met stenen, verscheurden een vlag, braken ruiten en vielen een man lastig. De politie moest hen met de wapenstok uiteendrijven. De opkomst bij het referendum was 87 procent en nadat 98 procent van de stem men was geteld hadden 2.171.913 bewoners van Quebec „nee" gezegd tegen de onaf hankelijkheid en 1.478.200 „ja". Het resul taat betekent dat de Fransen in deze Cana dese provincie ruwweg voor de helft tegen onafhankelijkheid zijn. zijn regering om met de rest van Canada te onderhandelen over Quebecs volkenrechte lijke onafhankelijkheid met behoud van een economische en monetaire unie. Zo'n pseudo-onafhankelijkheid stuitte naar ver wachting dan ook niet alleen op enorme kritiek van de radicalen in de Parti Quebe cois maar werd ook door Trudeau in de slotfase van de campagne voor het referen dum in het belachelijke getrokken. Kan men zich zoiets uit de geschiedenis herinneren, vroeg de premier. Is het koloni ale Algerije soms jarenlang met Frankrijk in een bloedige strijd gewikkeld geweest om pas onafhankelijk te worden nadat Parijs het handelsvoordelen had toebedacht? Misschien kan men de afwijzing van het regeringsvoorstel deels terugvoeren op de halfhartige vraagstelling. Het schijnt dat Levesque dergelijke argumenten niet laat gelden. Ofschoon de grootte van de neder laag hem zeer zeker hard getroffen heeft bijna zestig procent tegen en slechts veertig voor bij een opkomst van ongeveer negen tig procent voorziet hij in het resultaat allereerst slechts „een laatste vereet van het oude Quebec". Alleen de kiesdistricten bui ten de grote steden zijn voor de zaak warm gelopen. De arbeiders in Montreal bij voor beeld hebben zijn appèl slechts ln beperkte mate opgevolgd en hetzelfde geldt voor grote groepen conservatieve boeren. Zijn basis vormden de universiteiten en de strafst geleide vakbonden, maar zeer zeker ook niet de zelfbewust geworden Jonge eco nomische elite. Quebec is, daarover bestaat geen twijfel, na de volksraadpleging die de grote stap naar de volledige emancipatie brengen zou, een verscheurde provincie. Lijmen Twee vragen blijven er na de 20ste mei over. Hoe zal Levesque ook in zijn eigen partij de scherven proberen te lijmen? En zal hij doorgaan en nieuwe verkiezingen voor het parlement van de provincie houden om zich na een nog helemaal niet zekere zege nogmaals met een plebisciet tot de bevol king te wenden? Want bij het bekend wor den van de negatieve uitslag van het refe rendum voor Levesque bleek „dat de status quo dood en begraven is en dat de gelijkbe rechtiging van de Quebekaan niet alleen op papier maar ook als grijpbare werkelijkheid zal worden verwezenlijkt." Zoals de zaken nu staan kan Quebecs ver langen naar een werkelijke gelijkwaardig heid slechts via onderhandelingen met de politieke krachten van heel Canada worden bereikt. Quebec, maar ook Trudeau, moet nu vooral begrip wekken van voorname lijk Westcanadese elementen, die ln het verleden weinig begrip opbrachten voor de frustraties van hun francofone landgeno ten. Tenslotte moet er in de eerste plaats een radicaal nieuwe wetgeving komen met welomschreven aparte bepalingen voor Quebec. Men staat nog maar aan het begin van het eigenlijke werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7