'Geen crisis door weglopen wethouders' Den Haag heet koningin Beatrix en familie welkom NUTSSPAARBANK Rode Kruis gaf vorig jaar 16,5 miljoen hulp dSg2Tmei Haagse CDA-leider Happel verwijt PvdA onrustzaaien Den Haag leent a strandtenthoudei alvast negen ton Ook warm onthaal in Scheveningen Rode Kruis wil deel taak van BB overnemen Vrouw slachtoffer koolmonoxyde En wat ga je nu doen? Alles verandert. De Nutsspaarbank heeft tips voor schoolverlaters. Haal even bij de Nutsspaarbank dat gratis boek vol tips over je eerste stap in de maatschappij! [de kassayerkpoï YAMAHA DONDERDAG 22 MEI 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET Van een onzer verslaggevers DEN HAAG In Den Haag, waar binnen een half jaar drie wethouders zijn opgestapt, ls volgens de fractieleider van het CDA, H. Happel, geen sprake van een bestuurscrisis. Wel vindt hij dat binnen het bestuur van Den Haag onrust ontstèat door een tekort aan loyaliteit van de PvdA-fractie in de raad tegenover de PvdA-wethouders. „Daar zit voor b en w een bron van onrust," meent Happel in een terug blik op de recente wethouderswisse lingen voor het CDA-blad 'Haags Appel'. De wethouderswisselingen hadden volgens hem niets met el kaar te maken en ook niet met politieke of bestuurlijke moeilijkhe den binnen b en w. Ook het regel matig bekritiseerde functioneren van burgemeester Schols heeft naar de mening van Happel niets met de recente problemen te maken. Voor de burgemeester heeft hij niets dan lof. Hij constateert bij Schols de laatste tijd een grote activiteit „Hij heeft een aantal heel moeilijke raadsvergaderingen achter de rug o.a. die over de woninguitzetting en het kraken die hij op een voortreffelijke manier heeft geleid." Alle waardering verdient volgens Happel bovendien de permanente aanwezigheid en de hulp van de burgemeester, toen medio april het opgezweepte water van de Noord zee het gehele strandtentenbestand in Scheveningen wegvaagde. Na de recente wethouderswisselin gen heeft het college van b en w heel hard rust en continuïteit nodig, zo dat het de resterende twee jaar tot de volgende gemeenteraadsverkie zingen ongestoord kan afmaken, al dus de CDA-fractieleider. Het huidi ge aantal van 7 wethouders is voor zijn fractie zeker niet het maxi mum. Maar een uitbreiding zou pas na de volgende verkiezingen aan de orde mogen komen, omdat tussen tijdse wijzigingen te veel onrust zouden brengen, meent Happel, die onrust blijkbaar als de gi-ootste be dreiging van een slagvaardig be stuur ziet Du Chatinier In Haags Appèl wijst de begin april afgetreden wethouder Du Chatinier uitvoerig de kritiek van de hand op zijn vertrek „om persoonlijke rede nen". Op de vraag of een openbaar bestuurder, die bovendien lijsttrek ker was, vanuit zijn verantwoorde lijkheid tegenover de kiezer zo maar kan opstappen, zegt hij: „Laat ik voorop stellen, dat de kiezers recht hebben op informatie. Maar dat recht geldt tot een bepaalde grens, nl. tot aan de privacy. Want ook de gekozene heeft recht op privacy. Privacy omvat dat wat je zelf be treft. En ook mijn persoonlijke re denen liggen bij mijzelf. BU mijn ontslagname liggen geen politieke, bestuurlijke of wat voor motieven dan ook, die de kiezers zouden moe ten kennen." De kans dat Du Chati nier zelf nog eens voor een motiva tie voor zijn opstappen zal zorgen, lijkt nihil. Niet iedereen ergert zich hier kennelijk even erg aan: Du Chatinier zegt veel en vrijwel alleen maar begripvolle reacties van aller lei kanten op zijn besluit te hebben ontvangen. De afgetreden wethouder, die voor zijn wethouderschap eerder Twee de-Kamerlid was (een functie die hij ook tussentijds neerlegde, red.), sluit een andere functie in de be- roepspolitiek niet uit. Een terug keer in de Tweede Kamer of in de Haagse gemeentepolitiek ziet hij met enige realiteitsbesef niet zit ten. Wel zou hij zich willen inspan nen binnen de CDA-afdeling Den Haag. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Haag heeft in totaal negen to geschoten aan 52 houders van» tenten, die hun nering in de van 19 op 20 april tijdens eensto de golven zagen verdwijnen. De bedragen zijn door de gen^r als renteloze leningen uit#*, UK Van een onzer verslaggevers DEN HAAG „Het blijkt dat u welkom bent in deze stad", zei burgemeester Schols gistermiddag in het stadhuis tegen koninging Beatrix en haar familieleden. Het half uur daarvoor was het koninklijk gezin tijdens een rijtoer in een open koets door de binnenstad uiterst geestdriftig toegejuichd door de duizenden die zich langs de route achter de hekken verdron gen. Later die middag zouden de Scheveningers er massaal nog een schepje bovenop doen. Als de huidige generatie Oranjemin naars in Den Haag en Scheveningen ooit met zijn allen te hoop is gelopen om aanhankelijkheid te betuigen aan de koninklijke familie, dan was dat gisteren tijdens het bezoek dat konin gin Beatrix, prins Claus en de kinde ren aan hun toekomstige woonplaats brachten. De Haagse Oranjefeesten op Prinsjesdag de afgelopen jaren waren fuifjes in een matige sfeer ver geleken met het festijn dat een groot deel van de Hagenaars gisteren wen ste te vieren. Tijdens de rijtoer even na tweeën van het paleis Lange Voorhout naar het stadhuis aan de Groenmarkt klonk het applaus ouderwets spontaan, werden er vanEif het balkon van een beschaafd Haags modehuis zelfs eni ge wolken confetti over de open calè che uitgestrooid. Het was dan ook een stralend glimlachende koningin die op het stadhuis arriveerde om Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft nog nooit zoveel internationale hulp geboden als vorig jaar. In totaal loodste het Rode Kruis 16,5 miljoen gulden naar verscheidene „rampgebieden", waarvan 2,9 miljoen een bijdrage was van de Nederlandse regering. Aan noodhulp is, mede door bijdra gen van het comité vluchtelingen hulp (van gironummer 999) in totaal 12,6 miljoen besteed. Het Rode Kruis schonk verder een miljoen gulden weg aan ontwikkelingshulp waardoor Rode Kruisactiviteiten in de Derde Wereld konden worden opgezet. Algemeen directeur van het Rode Kruis Nederland, de heer Cramwinc- kel, maakte dat gisteren bekend bij de publikatie van het jaarverslag van het Rode Kruis over vorig jaar. De noodhulp ging naar 36 verschillen- Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis is bereid het medische gedeelte, het hulpverleningspakket van de Bescherming Burgerbevol king (BB) voor zijn rekening te ne men. De vereniging op de ANWB na de grootste van ons land met een miljoen leden zal die taak op zich gaan nemen als het parlement in stemt met de plannen van minister Wiegel. De bewindsman legde zijn plannen om de BB op te heffen voor aan de Tweede Kamer in een brief van 14 mei. Het gaat om de eventuele verzorging van slachtoffers op ramp- terreinen. Het gaat hierbij dus niet om massale transporten van gewon den of reddingstaken bij calami teiten. De overheid heeft inmiddels toege zegd alle kosten die het Rode Kruis bij de vervulling van deze taak gaat maken te zullen dragen Hoeveel dat precies is. is nog niet bekend. Overi gens zal het proces van reorganisatie volgens de minister minstens zo'n zes tot acht jaar gaan duren. Het Neder landse Rode Kruis zal het potentieel moeten uitbreiden van 12.000 op het ogenblik tot 18.00C man in de toe komst, nu het deze taak erbij krijgt. de landen, terwijl de ontwikkelings hulp elf landen bereikte. Het Rode Kruis heeft de meeste aandacht moe ten besteden aan Zuid-Oost-Azié. Voornaamste calamiteiten waren daar de bootvluchtelingen en de slachtoffers van het conflict in Cam bodja. In de voedsel transporten naar Cambodja heeft het Nederlandse Rode Kruis een belangrijk aandeel gehad. Er zijn naar de kampen voor Cambodjaanse vluchtelingen in Thailand dertig artsen en verpleeg kundigen uitgezonden. Ook dit jaar is al in dertien landen noodhulp gegeven. Op dit ogenblik gaat er 25 ton noodbiscuits naar So malië voor de vluchtelingen in dat land en er is twintigduizend gulden bijgedragen aan het hulpprogramma van het internationaal comité en het Indo> esische Rode Kruis op het ei land rimor. De heer Cramwinckel merkte op dat het beroep dat op het Rode Kruis wordt gedaan steeds zwaarder wordt. Hij vroeg daarbij speciaal aandacht voor de collecte die volgende week begint onder het motto „het Rode Kruis heeft dringend geld nodig". Vorig jatir bracht die collecte acht miljoen gulden op, een gering deel van wat er aan bijdragen van het Rode Kruis wordt gevraagd. Dit jaar wordt gehoopt op negen miljoen, in de veronderstelling, dat met dat be drag de steeds groter wordende nood in de wereld kan worden gelenigd. AMSTERDAM (ANP) In haar wo ning aan de Pekelharingstraat in Am sterdam is in de nacht van dinsdag op woensdag de 53-jarige vrouw s. over leden aan vermoedelijk koolmonoxy- devergiftiging. Het slachtoffer werd gevonden door de politie na een tip uit de buurt dat er een sterke gas- lucht uit het huis kwam. In de woning sloegen de vlammen uit de geiser en liep de badkamerkraan, aldus de politie. daar te worden ontvangen door het gemeentebestuur. Na het tekenen van het gemeentelijk gastenboek in de Haagse trouwzaal bracht het gezelschap een bezoek aan de in de Raadszaal ingerichte ten toonstelling „Dag koningin". Vanuit het stadhuis ging het in auto's naar Scheveningen, waar een bezoek aan de Oude Kerk op het programma stond en aan het huis waarin in 1813 prins Willem I na een succesvolle overtocht vanuit Engeland door de Scheveningers werd ontvangen. Na de drukte en het gedrang waarmee de korte wandeling van de koningin en haar familieleden naar de Oude Kerk gepaard ging, was er een klein uur rust in het kerkgebouw, waar ds. Tey- geler een anekdote vertelde over ko ningin Wilhelmina die ooit de Oude Kerk op onverwachte momenten placht te bezoeken voor het bijwonen van een zondagsdienst. Volop leven in de brouwerij was er daarna weer in het Circustheater. Daar zaten 1200 Haagse schoolkinde ren te wachten op de komst van de koninklijke familie om daarna te kij ken naar optredens van onder meer het Scaplnoballet en een kindercir cus. In de avonduren woonden konin gin Beatrix en prins Claus na een diner op het stadhuis met het ge meentebestuur een feestavond bij met de Haagse burgerij in het Neder lands Congresgebouw. Het bezoek aan de stad werd afgesloten met ben gaals vuurwerk voor dit gebouw. vooruitlopend op kredieten in hi er der van de rijks grocpsregeün standigen, waar de getroffen i tenthouders van Scheven! Kijkduin volgens het minis te. economische zaken een beroejrs' kunnen doen. BSf Dit antwoorden burgemees te ali wethouders van Den Haag op vi uit de gemeenteraad over de hu|| strandtenthouders na de storm. De schade, in totaal miljoenen guldens, is ook aangtlle: bij het Nationaal Rampenli maar van die zijde is vooralsnoj reactie gekomen. In de vragen wordt kritiek g het feit dat er in Scheveningat,". meer hulp beschikbaar was v* oc voorbeeld de politie, dan in Kijk er In de laatste plaats konden pi raars hun gang gaan, tervi strandtenthouders poogden te den wat er te redden was er ten viel, omdat er geen poiitie-ak was. Rampenplan Om een herhaling van deze sita voorkomen, hebben b en w eeno zoek gestart naar de mogelijk om een speciaal waarschuwe teem op te zetten. Het huidige penplan voorziet daar niet in, kon het gebeuren dat eigenan strandtenten pas veel later hoogte werden gesteld van de woesting van hun paviljoea g dien zou er volgens het college dergelijke gelegenheden een spa hulpverleningsplan moeten kon Particuliere initiatieven om del0, peerde strandtenthouders te t hebben tot nu toe een teleur»** resultaat opgeleverd. De Scheveningen Bad heeft kort storm een steunfonds opgericht! slechts enkele duizenden gulden binnengekomen. Omdat men vj geringe edrag niet uit de voeta zal van dit geld de komende tij bescheiden advertentieeampap touw gezet worden om er de aand op te vestigen dat de meeste 8i ningse en Kijkduinse strandtent weer staan. Meer regionieuws op pagina 15 Nooit meer naaischool? Op vakantie, lekker uitrusten in het Zuiden? Of eerst vakantie-werk verrichten om geld ervoor te verdienen? En daarna? Studeren, een baan zoeken of weet je het nog niet? Sta in ieder geval wel even stii bij het feit dat er een hoop gaat veranderen. Een hoop? Nee, De eerste stap die je na school neemt is meteen je grootste en, vaak, de moeilijkste. Want je kan alle kanten op. Je gaat zelf je eigen toekomst bepalen. Dus kom je in aanraking met een hoop nieuwe dingen. Velen zullen op kamers gaan wonen. Misschien wel in een andere stad. Iets heel anders dan thuis. Als je gaat werken krijg je eerst te maken met sollicitatie procedures. Dan moet je precies weten welke wegen je kan bewandelen. Want solliciteren is een vak apart. Natuurlijk is het ook mogelijk dat je verder gaat leren naast je werk. Twee dagen per week of met een avondstudie. Anderen studeren weer verder met een volledige dagstudie. Je hebt er waarschijnlijk al diep over nagedacht, maar weet je eigenlijk alles al? Je kan bij het nadenken over je eerste stap in de maatschappij wat over het hoofd hebben gezien. Dat je bijvoorbeeld niet aan werk kan komen en de WW in moet Of je krijgt andere teleurstellingen te verwerken. Dat kan beter niet gebeuren. Daarom heeft de Nutsspaarbank een boekje van 64 pagina's vol tips voor je liggen. Gratis! je vindtin het boekje alle overheids-instanties, die je binnen loopt als je werk zoekt of woonruimte. Ook: hoe je moet solliciteren. Welke vakken je kan leren en welke kursussen er voor je zijn. Hoe je voorzichtig met geld om kan springen (daarvoor zijn we tenslotte een bank, nietwaar?) Allemaal tips die zeker de moeite waard zijn! Verder tref je ervaringen van leeftijd-genoten aan, die hun eerste stap al hebben gezet. Doen hoor! Kom maar langs bij de Nutsspaarbank. Altijd ergens in je buurt. Een overvloed aan kwaliteitsprodukties I en meer premières dan ooit in Amsterdam, Den Haag/Scheveningen, Rotterdam, Utrecht en andere steden. (tenzij in programma anders is vermeld) CJP en Pas-65 geldig Volledig programma gratis bij de zalen en het HF-bureau Scheveningen: Haarlemsestraat 14, tel. (070) 558700 Surfplanken vanaf 995,- compleet o.a. Bora, Alpha, Windglider. Tornado, Eagle, Stratos. Windraces, Dufour, Surfkar- ren. Imperialen, pakken, schoenen, zeilen, masten, gieken, enz. Minnee boten en motoren USSERDIJK 560, 2165 AL LISSERBROEK. TEL. 02521-14017. Frankrijk Voor late beslissers: La Gran de Motte, aan schoon stuk van Midd.Zee, t.h. v. part, 4- pers. studio, geh. ingericht, eigen zwembad, nog be- schikb. 31 met-13 juli en 16 aug.-27 sept. Tel. 070-545941. SANITAIR ONDERDELEN en koperen pijp en fittingen. Zeer scherpe pri|zen. Gtoeiblokken en gtasstrips voor alle merken gashaarden. De Nie KORT RAPENBURG 5-7-9 LEIDEN. TEL. 071-763200. Voor geraniums en perkplanten ut eigen kwekerij naar. Kwekerij Zonnelanden Geeatweg 58, tel. 01713-2773. Mercury-Hond b.b. motoren NIEUW EN GEBRUIK! 7 DAGEN GEOPEN& Van der Wansi 4 Marine B.V. j BU PONT KAAG00I* TEL. 02524-4264 1000 m2 TOONZA1Ü Iers antiek b zoals grenen kevkerSuf hoekkasten, tafels, o«k» Jl etc Door eigen import ff- ft prijzen. Hein Chrisplj Hoge Rijndijk 260. Ld* let. 071-410606 Parkeerruimte aarkeezifl I pend dinsdag t/m vnyttg 4 Je uur Zaterdag 10-17 uur Os* t dagavond 19-21 uur auto gezocht? il kijk in de mini-advertent» auto te koop? plaats een_ mini-adverti fiets gezocht? kijk in de mini-advertenti fiets te koop' plaats een_ mini-advertei antiek gezocht' i kijk in de mini-advertent» I

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6