Toneelgroepen azen op hetzelfde theater Jazzmarathon in Groningen heeft voorhoede-functiei Pinkpop niet gedurfd, wel aantrekkelijk Meeste Nederlanders keken op 30 april tv Degelijk debuut van dirigent Kasper de Rc I Gevecht tussen beroeps- en amateurtoneel Nederlandse opening ontbreekt ditmaal Meerderheid voor reportage rellen Popdagen Défilé voor prinses Juliana direct op tv Bij uitstekend USO Festikon 80 krijfc internationale opzet Nieuwe boeken DONDERDAG 22 MEI 1980 KUNST/RADIO/TELEVISIE door Dirkje Houtman AMSTERDAM Drie Amsterdamse theatergezelschappen, Sater, Projekttheater en Fun- house, cfte als vaste bespeler van theater De Balie zijn voorgesteld, zien hun speelmogelijkhe- den in de hoofdstad op de tocht komen te staan nu ook de amateurtoneelstichting De Engelenbak dit theater voor zich opeist. De Balie, gelegen in het hart van Amsterdam aan de rand van het Leidseplein, was oorspronkelijk be doeld als vervangingstheater voor de Brakke Grond, dat het afgelopen Jaar tot het Belgisch Cultureel Centrum is verbouwd. Van kantongerecht omge toverd tot theater heeft De Balie zich tot een geliefde speelplaats ontwik keld die menige bezoeker trekt. En iedereen is het erover eens dat dit theater voor de hoofdstad behouden moet blijven, ook als de Brakke Brond na 1 oktober weer geopend zal zijn. Aan podiumruimte bestaat in de hoofdstad een schrijnend tekort. Dat blijkt wel uit de gretigheid waarmee twee theaterinstanties zich opwerpen als gebruiker van theater De Balie voor het komende seizoen. Stichting De Engelenbak, die jaarlijks onge veer twintig amateurtoneelgezel schappen hun voorstellingen laat uit brengen, wil De Balie betrekken zo lang de verbouwing van het eigen theater in de Nes nog niet gereed is. De Theaterunie wil De Balie voor professionele theatergroepen behou den. Zij heeft de gemeente voorge steld het theater voor de gezelschap pen Sater, het Projekttheater, Fun- house en eventueel Poezie Hardop te exploiteren, aangevuld met cabaret- en dansvoorstellingen. Verwarrend De Amsterdamse Kunstraad heeft zich in haar advies aan de gemeente achter het plan van de Theaterunie gesteld en zich uitgesproken voor een professionele bespeling van De Balie. De vermenging van amateurtoneel en professioneel toneel zou volgens de kunstraad verwarrend werken voor het publiek en het gezicht van dit theater onduidelijk maken. Verbouwing Arthur van Schendel, directeur van De Engelenbak, vindt dat de kunst raad weinig rekening houdt met de actuele situatie. De verbouwing van zijn theater is danig gestagneerd om dat de fundering rot bleek. De nieuwe begroting ligt sinds november bij de gemeente en de toestemming om met de verbouwing te beginnen is nog niet binnen. Van Schendel vindt, nu er geen ander theater beschikbaar is, De Balie de aangewezen plaats: „Het theater is ooit opgezet als noodthea- ter. Toen de Brakke Grond verbouwd werd. werden de voorstellingen van dit theater verplaatst naar De Balie. Nu ons theater verbouwd wordt, heb ben wij daar ook recht op" Dat dit theater in het hart van een stad ligt waar professionele theater groepen de grootste moeite hebben passende theaterruimte te vinden doet daar volgens Van Schendel niets aan af: „Ik vind het vreemd dat het beroepstoneel het amateurtoneel af wijst. Er bestaat niet altijd kwalita tief verschil tussen professioneel en amateurtheater. Bovendien mag de nood in het amateurtheater niet on derschat worden. Daar heerst klein leed. het zijn de stille armen. Daar zijn veel problemen met accommoda tie en financiën, waarvoor niemand oog heeft". Tegen de muur Hoewel de Theaterunie geen toezeg gingen heeft kunnen doen aan Sater, het Projekttheater en Funhouse, is er toch een bespelingsplan voor het ko mende seizoen voor De Balie ontwor pen. Daarop hebben de drie gezel schappen hun plannen om buiten Amsterdam op te treden afgestemd. f Waarom hebben de groepen de keuze van de gemeente tussen beroeps- en amateurtoneel niet afgewacht? Flori- an Diepenbroch, zakelijk leider van Sater: „Wat moesten we anders? We staan met onze rug tegen de muur. We hebben geen alternatief in Am sterdam dat tenslotte onze stand plaats is. In de Brakke Grond kunnen we niet meer terecht. De Theaterunie heeft er zijn eigen produkties aange vuld met de kleine zaalprodukties van de repertoiregezelschappen en de Belgische voorstellingen die voor eenderde het theateraanbod gaan be palen. We kunnen hier en daar wel een weekje in verschillende theaters bij elkaar sprokkelen. Maar als je je gezelschap een eigen gezicht wilt ge ven moet je de voorstellingen op één plek In serie kunnen zetten, zodat het publiek weet waar het aan toe is." Ook Funhouse en het Projekttheater lopen dakloos rond als zij niet De Balie mogen. Funhouse is al jaren geleden uit het alternatieve Shaffy- theater dat een „kweekplaats" voor nieuwe groepen is gezet, toen het organisatorisch en artiestiek op eigen benen kon staan. Hetzelfde is onlangs ook met het Projekttheater gebeurd. Geen beslissing De gemeente heeft nog steeds geen beslissing genomen. De voorstellen liggen sinds begin maart bij de wet houder. Doordat de besluitvorming zo lang duurt komen de groepen in grote moeilijkheden, meent Louis Theater De Balie bij het Leidseplein in Amsterdam. Foto: Erwln Verheljen. Helmer, directeur van de Theater unie. „Vanuit de Brakke Grond kun nen we ze geen fatsoenlijke speelmo- gelijkheden meer aanbieden. Krijgt De Balie een andere bestemming, dan komen ze nergens meer aan de bak", aldus Helmer. ue nmgeienoax kampt met dezelfde problemen. Het afgelopen jaar heeft de stichting haar voorstellingen in beperkte mate in jeugdtheater De Krakeling kunnen uitbrengen maar dat bracht teveel organisatorische problemen met zich mee. Vanuit de positie van De Engelenbak is het be grijpelijk dat zij haar activiteiten naar De Balie wil verplaatsen. Iedere amateur wil tenslotte zijn werk op een behoorlijke plek tonen, maar je kunt je afvragen of dat ten koste mag gaan van professionele gezelschap pen die op de tweesprong van een belangrijke artistieke ontwikkeling staan De politieke theatergroep Sa ter zoekt nieuwe wegen om haar doel stelling vorm te geven. Het Projekt theater heeft na vijf jaar gedegen ploeteren een oorspronkelijke lijn ge vonden die om uitwerking vraagt. Zou de gemeente kiezen voor ama teurtoneel in De Balie dan zou een theaterontwikkeling die door diezelf de gemeente met subsidie is ge steund, teniet worden gedaan. Jeugdjournaal komt drie maanden later HILVERSUM Het Jeugdjournaal, dat de NOS met ingang van oktober op de weekdagen op de televisie wilde gaan brengen, wordt drie maanden uitgesteld. De eerste uitzending is nu waarschijnlijk op 5 januari 1981. toe vallig ook de dag, waarop het televi siejournaal 25 jaar bestaat. Oorzaak van het uitstel is de bijzon der grote aanmelding van gegadig den voor de vijf tot zeven medewer- kersposten. Volgens Carel Enkelaar. hoofd dienst televisieprogramma NOS, hebben zich enkele honderden kandidaten aangemeld, die allemaal door de selectiemolen moeten. ADVERTENTIE Anders fietsen is óók je kinderen de natuur leren ontdekken door Stan Rijven GELEEN Volgende maand is het precies tien jaar geleden dat Nederland met het Holland Popfestival zijn eigen Wood stock kreeg. In het Krallngse Bos te Rotterdam verbleven toen zo'n 70 duizend festivalgangers In een sfeer die nog sterk deed denken aan de flower power. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Bijna alle Nederlanders dat wil zeggen 95 procent van de bevolking hebben op 30 april de televisiere portages over de troonsafstand van koningin Juliana en de inhuldiging van koningin Beatrix voor kortere of langere tijd gevolgd. De meeste kijkers vonden de reporta ges goed. Dat geldt voor 82 procent Dertien procent vond ze daarentegen Speciaal vandaag In het NCRV-programma Kerkbuurt, dat aandacht be steedt aan wat er binnen de plaatselijke gemeenten ge beurt, is het onderwerp van avond „Kerk en recreatie". Het is een voorbereiding op het themaprogramma over „arbeid en vrije tiid" dat daar op volgt. Ned.I/19.05 „Wie niet werkt zal ook niet eten" is de titel van dit twee uur durende programma over „arbeid en vrije tijd", naar een idee van Henk Mochel. Boven genoemde spreekwijze lijkt steeds minder opgeld te doen. Door de invoering van de auto matisering en het sluiten van fabrieken is er steeds minder werk en stijgt het werkloos heidscijfer onrustbarend. Een aantal deskundigen zal in de studio van gedachten wis selen met elkaar en met een representatieve vertegen woordiging van het Neder landse volk, waaronder werk lozen. Die deskundigen zijn: prof. ror dr B. de Gaay Fort man (voorstander van sociale dienstplicht), mevrouw G. J. Strikwerda-van Klinken (be trokken bij de plaats van de vrouw in het arbeidsproces), dr Okke Jager, S. J. Van Eyke- lenburg (voorzitter christelij ke werkgevers), prof. dr N. H. Douben (hoogleraar te Nijme gen), drs. G. Terpstra (CNV), drs J. den Uyl (PvdA). Ge spreksleiders zijn: prof. dr H. Galjaard en Henk Mochel. Ned.1/19.30 matig. Slechts iets meer dan de helft van de ondervraagden 51 procent vond het juist dat in de reportages ook aandacht werd besteed aan de straatrellen in de hoofdstad tijdens de inhuldigingsplechtigheden. Daar dacht 41 procent precies tegenover gesteld over. De manier waarop de verslaggevers over het algemeen commentaar ga ven in de reportages beoordeelde 62 procent met goed, en 27 procent met matig. Bovenstaande gegevens over de be langstelling voor de televisie-uitzen dingen op 30 april zijn ontleend aan een telefonische steekproef op 3 mei onder 372 Nederlanders van vijftien jaar en ouder. De reportage in de ochtenduren van de troonsafstand en het verschijnen van de koninklijke familie op het balkon van het paleis werd voor een deel door 88 procent van de Nederlan ders gevolgd. Zeventig procent zag dit gebeuren in zijn geheel. De middagreportages werden, ook weer voor kortere of langere tijd, door 89 procent gevolgd, terwijl 59 procent alles bekeek. In de avonduren zag 46 procent de documentaire over het leven van prinses Beatrix, 38 procent de vraag gesprekken met gasten in het paleis op de Dam en 73 procent de reportage van de feestelijkheden in Am sterdam Driekwart van de Nederlandse bevol king keek naar een of meer uitzendin gen van het NOS-joumaal. Het jour naal van acht uur werd door 36 pro cent bekeken. Volgens de steekproef heeft achttien procent van de Nederlanders ook een deel van de omstreden radio-uitzen dingen van de VARA en STAD/Radio Amsterdam op 30 april beluisterd. Negen procent deed dit korter dan een half uur en negen procent langer. Een prolongatie van dit festival heeft er nooit ingezeten, vooral vanwege de financiële strop die de organisatoren destijds hebben geleden. Het impres- sariaat Mojo heeft echter zijn daar opgedane ervaringen verlegd naar de organisatie van pop-concerten waar mee het op het moment nagenoeg een monopoliepositie in ons land bezit. Tien jaar geleden werd in Geleen met Pinkpop eveneens een popfestival ge organiseerd dat nu nog net zo levens vatbaar blijkt te zijn. Klein begonnen in 1970 met tienduizend bezoekers, groeide dit aantal jaarlijks met vijf duizend tot een record-aantal in 1977 met 45-duizend. Het jaar daarop werd besloten het bezoekersaantal te be perken tot 40-duizend (het werden er twee duizend meer), terwijl bij het tweede lustrum de top van 50-dui- zend werd gehaald. De organisatoren van Pinkpop hante ren dan ook een succesvolle formule die niet negatief wordt beïnvloed door veranderingen in de samenstel ling en de smaak van het publiek. Uit een vorig jaar gehouden publiekson derzoek bleek dat ruim de helft van de bezoekers jonger was dan 20 jaar en 90 procent niet ouder dan 25 jaar. Oriëntatie Tweederde van de festivalgangers was van het mannelijk geslacht, ter wijl tevens bleek dat de overgrote meerderheid (85 procent) uit eigen land afkomstig was, met België en Duitsland respectievelijk op de twee de en derde plaats. van de afgelopen jaren is er nauwe lijks sprake geweest van gedurfde keuzes, maar wel van een oriëntatie op een zo breed mogelijk publiek. Traden er in 1970 nog voornamelijk Nederlandse groepen op, in de loop der jaren verschoof het accent steeds meer naar Engelse en sinds 1976 ook naar Amerikaanse optredens. Stee vast bleef er echter een Nederlandse attractie op het programma staan, die traditiegetrouw de opening mocht verrichten. Bovendien werd gepoogd om variatie aan te brengen door het aanbrengen van een folk- band, een hardrockgroep en een veel belovende, nieuwe band. De folk is echter de laatste twee jaar van het programma geschrapt. Het was niet alleen het appelleren aan een brede smaak dat bijdroeg aan het succes van Pinkpop, ook de bijna spreekwoordelijk geoliede orga nisatie heeft dit festival zo'n goede naam bezorgd. Vertragingen en af zeggingen, die bij dit soort manifesta ties meer regel dan uitzondering zijn, kent Geleen niet. In het programma dat voor komende maandag (Tweede Pinksterdag) wordt geboden, is met een traditie gebroken. De opening zal nu niet meer een Nederlandse band kennen. Die eer valt de Amerikaanse zanger en songschrijver Garland Jeffreys te beurt. Deze randfiguur uit de New- yorkse scène is zowel qua komaf als in zijn muziek een smeltkroes, die stadse rhythm Sc blues, soul, jazz en reggae op een zeer persoonlijke wijze met elkaar verbindt. -tT:ar Ten aanzien van de programmering De Belg Raymond van het Groene- Dozy, Beaky, Mick Tich Samen met Dave Dee vormden Dozy. Beaky, Mick en Tich een kwintet dat tussen 1966 en '68 maar liefst tien Top-10 hits had. zoals Bend it en Hide away. Lief hebbers van dit genre kunnen, al dan niet om jeugdsentimentele re denen, vanavond terecht in De Melkweg in Amsterdam waar ze een eenmalig concert geven Luilaknacht Haarlem Met het motief „de jeugd van de straat te houden", werd enkele jaren geleden in Haarlem het initi atief genomen tot een nachtelijk popfestival op de vrijdag voor de Pinksteren dat nu langzamerhand tot een traditie is geworden. Het programma, dat in de Beijneshal (recht tegenover het NS- en bus station) wordt afgewerkt, ziet er dit jaar alleszins aantrekkelijk uit met Garland Jeffreys, Fischer-Z, Matchbox, Angel City, Stock (uit Haarlem) en Urban Heroes uit Den Haag. Frank Zappa Zowel op de plaat als op het podi um bewijst Frank Zappa nog steeds een muzikaal genie te zijn. wiens creatieve bron nog steeds niet is opgedroogd. Traditiege trouw bezoekt mj eenmaal per jaar ons land. Voor 1980 wordt dat komende zaterdag in de Ahoyhal in Rotterdam. Nederlandstalig popfestival In het Gelderse Ulft wordt aan staande zaterdag een popfestival gehouden met uitsluitend Neder landstalige groepen zoals Toontje Lager, Jan Duindam en Stampij. Pinkpop Voor de elfde maal in successie zal Geleen op Tweede Pinksterdag in het teken van Pinkpop staan. Achtereen volgens treden in het sportpark vanaf 11 uur op: Gar land Jeffreys. Raymond van het Groenewoud. Joe Jackson, The Specials. Van Halen. J Geilsband en The Jam. Johnnie Guitar Watson Deze 45-jarige Amerikaanse gita rist brak pas rondom 1976 door met zijn pakkende combinatie van rhythm Sc blues en funk, die vooral In het opbloeiende disco theekwezen goed aansloeg. ..A real mother for ya" zal uiteraard ook te horen zijn op 28 mei. wan neer Watson in Vredenburg te Utrecht zijn enige Nederlandse concert geeft. Raymond van 't Groenewoud woud die hiema optreedt, krijgt met zijn deelname aan Pinkpop eindelijk de waardering die hij verdient. Hij is de overtuigendste vertegenwoordiger van de Nederlandstalige popmuziek die volzit met blues, humor en non- conformisme. Van het Groenewoud voelt zich overal thuis, of het nu een folkfestival of een feesttent bij een kermiskoers betreft, zodat hij in Ge leen vermoedelijk ook de juiste stem ming zal weten te treffen. The Specials Voor Joe Jackson, de koploper van de Engelse new wave, zal dat ook geen problemen opleveren, getuige zijn in drukwekkende concert begin maart in de Edenhal in Amsterdam. De ska- rock die begin dit jaar aan zijn op mars begon, krijgt een goede verte genwoordiging in de The Specials uit het Engelse Coventry. Zo vrolijk als hun optreden zal zijn, zo hard wordt dat van de Amerikaanse rockforma tie Van Halen, genoemd naar de twee broers van Nederlandse komaf die hiervan deel uitmaken. J. Geilsband Een hoogtepunt wordt ongetwijfeld de uit Boston afkomstige J. Geils band met een zinderende mengeling van rhythm Sc blues, soul en energy. Tijdens hun eerste bezoek aan ons land, vorig jaar in Paradiso in Am sterdam, was de zaal te klein. Mis schien geldt dat aanstaande maan dag ook voor het sportpark. The Jam is een zogenoemde mod- groep die in haar geboorteland Enge land een ongekende populariteit ge niet. Van niets op één op de Engelse hitlijsten en nog eens acht singles In de top-75, dat is een niet geringe prestatie. Zij zullen in Geleen de uit smijter vormen van een weinig ge durfd. maar wel aantrekkelijke con certenreeks. HILVERSUM De NOS zal via radio en televisie aandacht besteden aan het afscheidsdefilé voor prinses Julia na, dat op zaterdag 31 mei op paleis Soestdijk wordt gehouden. De televi sie verzorgt van 10.30 tot 12.00 uur via Nederland 2 een rechtstreekse repor tage met commentaar van Dick Pas- schier. Er is een samenvatting om 18.00 uur. Op de radio maakt Klaas Samplonius drie reportages via Hil versum 1: van 11.30 tot 11.59 uur, van 12.03 tot 12.10 uur en van 13.03 tot 13.10 uur. door Franz Straatman UTRECHT Nederlandse musici die hun instrument len voor een dirigeerstok, dienen zich in een zo lijkt hj ic versneld tempo aan. Kasper de Roo is weer zo'n naam op i aanplakbiljetten; dinsdagavond maakte hij, voorzover m en gaan, zijn debuut in Nederland bij het Utrechts SymÜ n Orkest. Daarvóór dirigeerde hij al in de V.S. en in Brussel i rl opera van H&ndel, Alcina) om naar te luisteren, een aange» verrassing want het is zo'n do; it zaagd stuk. Het bewijst de grote I se en veelzijdigheid van Bethi ,h zich op 't moderne terrein zo v goed weert. De dirigent pakte begeleidingswerk nogal vooni; Stl aan; de soliste nauwlettend vols an in haar volkomen vrije voorcfc Totaal beeld na dit concert dat een lekker vloeiende Auffordei zum Tanz (Von Weber) begon n goed, degelijk debuut van een d jarige die al genoeg karakter lieti ,r om te vermoeden dat er een ontwikkeling mogelijk is. Tijdens zijn verbintenis als fagottist bij het Rotterdams Philharmonisch Orkest, liet hij zich in Amsterdam onderrichten in directietechniek bij Jaap Spaanderman, Joop van Zon en Anton Kersjes, broedmannen voor heel wat dirigenten uit de jongste lichtingen. De Roo heeft beslist veel van Van Zon en Kersjes in zijn slag techniek overgenomen; van de laat ste de gewoonte om de rechterarm globaal rond te maaien alsof er ballen worden opgeworpen. Zijn linkerhand is vaak heel onafhankelijk bezig, de tails aangevend, nogal expressief, een gebaar waarbij het goed, lekker musi ceren moet zijn. En dat deed het USO ook, met name in Dvoraks Negende symfonie, bijgenaamd Uit de nieuwe wereld. Een heerlijk werk waarin orkestmusi ci hun artisticiteit ten volle kunnen botvieren. De Roo liet daarvoor alle ruimte, zoals in het ongelooflijk mooie tweede deel Cargo) met veel houtblazerssoli. Opvallend hoe pittig, zangerig, zeer gedisciplineerd de strij kers werkten, aangevoerd door een van de drie concertmeesters die het USO thans rijk is, Istvan Parkhany. Zijn komst, en van zijn mede-spelers in het Orlando-kwartet, naar het or kest legt het USO zo te horen geen windeieren. De Roo voegde die kwali teiten goed samen en stouwde de symfonie tot een logische voortgang van opeenvolgende spanningslijnen. Lentedag Voor de pauze had De Roo de moei lijk blijvende taak tot solistenbege leiding, in dit geval violiste Vera Beths in Bruchs beroemde concert in g. Vera Beths zette deze romantische ontboezeming in de sfeer van een frisse, zoete lentedag neer. Boeiend Van onze kunstredactie LAREN De educatieve medi» nifestatie Festikon '80, die vans 29 september in het Singer-con* ti in Laren (NH) wordt gehouden, i een internationale opzet krijgen komen 30 speelfilms uit verschil!» landen, waar onder diverse pre BS res. Naast een serie Indische wordt een retrospectief geboden de Hongaarse regisseur Istvan Si en er komt een lunchprogrammi bestaat uit animatiefilms die stig zijn uit de privé-collectie Amerikaan Greg Ford. Festikon '80 zal vier programma J bieden hebben: een algemeen, thematisch, een multimedia en symposium. Het thema van hetg posium wordt „massa, groep en dia". I n Achtergronden van avant garde belicht^ door Frlts Lagerwerf! GRONINGEN Het jazzfestival-seizoen, dat al een paai maanden in volle gang is, nadert vermoedelijk een vai J zijn hoogtepunten. De nieuwe editie van de Gronings n jazzmarathon, die zich tijdens het komende Pinkster- a weekeinde in het Cultureel centrum De Oosterpoorta ontrolt, biedt namelijk veel aantrekkelijks op het gebied J van blues en hedendaagse Afro-Amerikaanse muziek. wikkelingen bezien is de festival jjj presentatie van de bonds van bit esgitarist David „Honeyboy" Ec wards en saxofonist Eddie Shai verheugend. Het publiek kan vet Er banden leggen, evenals de Amen kaanse musici, die van „hun" nit w ziekgeschiedenis niet altijd eva goed op de hoogte zijn. Vrijdag j1 avond wordt een ruig en leerzaaa 1 bluesfeest, Edwards speelt frai T bottleneckgitaar en Shaw zal n zijn swingende, raspende sai_ foonstijl het gehoor stellig uit (k stoelen dwingen. Zaterdagmiddag musiceren Tl*M Art Ensemble of Chicago, nog al tijd een toonaangevende free jaz formatie en Clovis Bordeaux, ea hier nog onbekende pianist-co» ponist, wiens platen werk op eei dynamische, mobiele aanpa) d duidt, zowel in snelle stukken ab i in langzame, lyrische ballads. 'sA It vonds volgen de band van ster ie trombonist Ray Anderson, rat! oi daarin de „contrabass-vondsf Mark Dresser, The Ethnic Herita ge Ensemble, een groep met grooi saxofoontalent en een duimpiano bi specialist,alsmede het kwartel van gitarist James Ulmer, mei ij tenorist David Murray opvallend als tweede man. In grote lijnen komt de program mering neer op een muzikale reis die van het Mississippigebied naar Kansas City, Chicago, Philadel phia en New York City voert. Vrij dagavond wordt met ontstuimige blues ingezet, waarnaar het meer moderne gedeelte op zaterdag en zondag wordt afgewerkt. Het belang van deze marathon schuilt ln een voorhoedefunctie: de nieuwste ontwikkelingen in de geïmproviseerde muziek worden hier veelal het eerst belicht en bovendien naast voorafgaande stijlfasen uit de traditie geplaatst. Het publiek beluistert hier niet alleen avant-garde-jazz maar krijgt ook te horen hoe deze tradi tioneel is geworteld. Voor die op zet is met een zekere moed en eigenwijsheid gekozen: in plaats van te hooi en te gras nieuw ogen de groepen in het programma op te nemen wordt nu een duidelijke lijn gevolgd. Er zijn de laatste jaren in Chicago en New York groepen jonge musi ci opgekomen die zich op niet mis te verstane wijze van dominante modebeelden hebben gedistanti eerd. Zij zochten hardnekkig naar inspiratiebronnen naast Charlie Parker, Miles David en John Col- trane, wier muziek al door horden muzikanten, vergeefs, was nage aapt. We stuitten, voornamelijk naar grammofoonplaten luisterend, op saxofonisten als Orentte Cole man, Eric Dolphy, Albert Ay Ier en Archie Shepp, op componisten als Duke Ellington, Charles Mingus en 8un Ra, en ook op minder bewierookte stylisten uit de Jazz geschiedenis. De gevolgen waren muzikaal soms verfrissend; zo kre gen vrijheid en intensiteit als mu zikale begrippen opnieuw inhoud en bleek op het niveau van vorm, ritmiek en melodie van alles mo gelijk. En bovenal werd het „on schuldige" element van de blues aangehaald, het element van de grote emotionele directheid, van de compactheid. Vooral in het licht van deze ont- Zondag wordt het festival beslo- ten met een groep rond b: John Linndberg, een concert van de gebroeder Rick en Lee Ri het sextet van violist Billy en cometist Butch Morris, en saxofoonkoor van de legem sche Odean Pope, die in Gi gen eerder met drummer Roach furore maakte. Tussen bedrijven door kan naar de recht hoog gepresen jazzfilmi lectie van Dave Chertok wi gekeken. Een licht smet op het voorspelb re succes is dat de progi bij New York en Philadelphia a der meer ophoudt. Er zijn in Eu: pa, met name in Nederland, Duiti land en Engeland vernieuw muzikale tendenzen bespeu die een interessant verlengJ van de Airo-Amerikaanse muziek vormen. Van uitgeverij Lemniscaat in Rotter dam zijn: De wil zinvol te leven. logotherapie als hulp in deze tijd van V. E. Frankl (133 blz - 23,50) en Geef 'zin aan je leven, werken met Frankls, logotherapie van J. B. Fabry (175 blz - 24,50). Geld en geweten, een bundel opstel len over anderhalve eeuw Nederlands bestuur in de Indonesische a (deel I: 19e eeuw) samengi ingeleid door prof. dr C. Fas Uitg. Nijhoff, Den Haag. 235 I 39,50. Uitverij Zomer en Keuning iflj zond de volgende boeken: Je Ir niet altijd te glimlachen, Bergman. Relaas van een lick lijk gehandicapte (96 blz - Drenthe monumenteel. d'olde schap in foto's van nu. Tekst Cj pel, foto's K. Janssen (151 J 19.50). Gezond en fit door wal beschreven door J. Man (123 N 19.90).

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 4