'Gregoriaans is mijn bloedsomloop' Wanneer we over bekering praten Trouw Wereld Zendings Conferentie Melbourne Uw Koninkrijk Kome VANDAAG Klacht over beleid bij ambtsverlating VOORBIJGANGER! DONDERDAG 22 MEI 1980 KERK TROUW/KWARTET Schola van Wim van Gerven zingt hele Pinkster-getijden door Franz Straatman AMSTERDAM In 1963 stelde het Tweede Vaticaans Concilie nog vast: het Gregoriaans is de eigen zang van de kerk van Rome. Amper vijftien jaar later blijkt er van die cultuur, althans in Nederland, vrijwel niets meer over. De liturgie in de volkstaal, ook aanbevolen door datzelfde concilie, heeft het Latijn in de meeste parochiekerken verdrongen en daarmee de bijbehorende muziek. Alleen de meerstemmig gezette vaste onderdelen van de mis (kyrie, gloria, etc.) hebben zich dankzij de liefde van kerkkoren voor Palestrina, Mozart, Perosi en honderden andere componisten, kunnen handhaven. Ook in de kloosters, voorzover nog bestaand, is het Latijn zo goed als afgezworen en het gregoriaans ver stomd. Hier en daar is serieus ge streefd naar aanpassing, zoals bij de benedictijnen, bij uitstek de ontwik kelaars en hoeders van deze oudst bewaard gebleven Westeuropese mu zieksoort. Zij stapten voor het dage lijks koorgebed (ook wel officie, bre vier, getijde genoemd) over op het Nederlands en pasten het Gregori aans bij de ritmiek van woord en zin in het Nederlands aan. Alleen de benedictijnerabdij in Vaals onderhoudt nog het complete koorge bed in het Latijn zoals zich dat heeft ontwikkeld sinds de stichting van de orde door Benedictus van Nursia (480-547). De geografische ligging van de abdij op het zuidelijkste randje van Nederland is symbolisch voor de marginale positie van de klassieke klooster- en kerkzang in de Neder landse rk kerk. Hier en daar zijn nog kemen van behoud: in Roermond, Helmond, Utrecht. Amsterdam bestaat al of niet in kerkelijke verband een zo genaamde schola cantorum. Enthou siastelingen. idealisten, misschien wel dwazen. Het lijkt er immers veel op dat hier onder verwijzing naar de Mohikanen, sprake is van de laatsten der Gregorianen. Dóórgeven „Eerlijk, ik heb vaak gedacht: ik hou er mee op. Als er weer mensen uit de schola stappen die je toch helemaal hebt opgeleid, of als je van kerkelijke zijde volstrekt onbegrip, zelfs tegen werking ontmoet. En toch Domi nee Overbosch, ook een man die in zijn kringen vrijwel alleen staat, zei me eens: „We moeten ons goed reali seren dat we in deze tijd met weini gen veel hebben te bewaren." Zo voel ik het ook. Sinds de schola in 1959 werd opgericht, zijn er steeds weer mensen bijgekomen: sommigen ble ven heel kort, anderen lang. Je gaat er mee verder in de hoop dat je iets dóórgeeft. Als ik nu zeker zou weten dat het na mij ophoudt, dan stopte ik er subiet mee. Maar ja, als ik zondags die prachtige vespers zit te zingen, ben ik weer helemaal verzoend. Ik put er kracht uit dat toch nog een tiental jonge mensen iedere week re peteert, iedere zondagmiddag zingt; ze zouden veel beter met dat mooie weer op een terrasje kunnen gaan zitten, denk je dan." Aan het woord Wim van Gerven. Een van die laatsten der Gregorianen. Met zijn Schola cantorum van Am sterdamse studenten zoals de groep voluit heet, zingt hij op pinksteren in De getijden voor Pinksteren wor den gezongen door de Schola Can torum van Amsterdam studenten in de Tichelkerk, Lijnbaans gracht 47. Bereikbaar met (ring-) tramlijn 10 en vanaf het Centraal Station met bus 18; in beide ge vallen uitstappen Marnisplein. De schola (één voorzanger en acht zangers) begint de eerste vespers zaterdagavond om 17 uur tot 17.30 uur. Daarna volgen de Completen 20 tot 20.25 uur en de Metten 22- 23.15 uur. Op Eerste Pinksterdag klinken de Lauden (lofgebed bij de dageraad) tussen 7 en 7.45 uur. Daarna de Prime (het eerste uur) van 8.30-8.50 uur, de terts (het derde uur) met aansluitend de Hoogmis 9.40-11.05 uur, de Sext (het zesde uur) van 13-13.20 uur, de Noon (het negende uur) van 14.30-14.50, tweede Vespers van 17-17.30 uur en de Completen van 22-22.50 uur. Deze getijden wor den voor het grootste deel gevuld met psalmen, lezingen, hymnen, waaronder het zeer oude Veni Crator Spiritus. Inlichtingen over de Schola: Singel 112, Am sterdam. Wim van Gerven: „Gregoriaans betekent voor mij niet: ln heim wee omzien naar het verleden. Zijn spiritualiteit past ook in deze tijd, juist nu er zoveel be langstelling groeit onder jonge ren naar meditatie." de Tichelkerk de complete getijden onder het motto: „Zeven maal daags heb ik uw lof gezongen" (psalm 118). Met de hoogmis, en de vesper, com pleten en metten op zaterdagavond erbij, zingt de schola God zelfs tien keer lof in het weekeinde. „Een jaren gekoesterde wens gaat hiermee in vervulling; slechts één dag van het jaar of tenminste van ons leven, besteden aan het zingen van het hele officie. Voor geïnteresseer den wellicht een éénmalige kans de schoonheid, warmte, zelfs vurigheid van het Pinksterofficie aan den lijve te ervaren. Maar ja, wie weet is het wel zulk mooi weer, dat we voor een lege kerk zingen; dat moet dan maar". erg van de psalmen. Sinds 1972 lees ik ze alle 150 elke vier weken. Dat bevalt me uitstekend; ik kan niet meer zon der. Ik leidde daarvoor een erg jach tig leven: na de kerkmuziekschool en het conservatorium zanger in het Ne derlands Kamerkoor, een kleine solis tencarrière. veel reizen en concerten, en ook nog dirigent van drie studen tenkoren. waaronder de schola. Als je wat ouder wordt, en dat wordt God zij dank iedereen, ga je inzien dat je soms als een idioot loopt te hollen. Maar waartoe? In 1972 bezocht ik de benedictijner-abdij van Egmond; was ik jaren niet geweest. Die monniken, psalmzingend bijeen, bezig aan het Werk Gods, dat belangrijker is dan al het andere werk, zo schrijft Benedic tus in zijn leefregel, maakten me be wust van mijn gehol". „In het gregoriaans, eigenlijk in de hele liturgie van de kerk met zijn ceremonieën, symbolen, dramatiek, contrasten, trekken mij de sfeer van bezinning, van rust, schoonheid. Ik was elf jaar toen ik een missaal kreeg, waaruit ik mijzelf de gregoriaanse gezangen voor de zondag leerde. Sindsdien is het niet meer overge gaan. Op het klein-seminarie kwam ik in de schola toen mijn stem ge schikt was; ik werd er zelfs voorzan ger. Ik heb er kennelijk iets opgesto ken dat vrijwel al die andere mede leerlingen die later wèl priester zijn geworden, nooit heeft geraakt. Of ze hebben het van zich afgeworpen. Zoals Bernard Huijbers (componist van veel muziek bij teksten van Oos- terhuis) me eens zei: „Ja, Wim, als ik gregoriaans hoor zingen, gaat er een wereld voor me open, maar het kan nu niet meer" Modern bijbels „Dat weiger ik te geloven, dat grego riaans en Latijn niet zouden kunnen samengaan met modern bijbelse ver- Wim van Gerven kondiging in een eigentijdse kerk. Ik weet zeker dat het kan, want we heb ben het gedaan, eerst in de studen tendiensten in Amsterdam en, nadat we daar weg moesten in 1967 omdat Oosterhuis alleen Nederlands wilde, in de Papegaai-kerk in de Kalver- straat. Daar hebben we dan samenge werkt met predikanten als Ben He- melsoet." Met het woord Papegaai, vallen ook de begrippen Confrontatie, Michael- legioen, de groepen van conservatie ve katholieken die „trouw aan de paus, weg met Oosterhuis, leve het Latijn en het gregoriaans" hoog in hun vaandels hebben staan. Zit Van Gerven onbewust ook in die hoek? Met een blik waarin zowel ver bazing als pijnlijke getroffenheid te lezen zijn, zegt hij: „Oh God, neen, bespaar me. Daar begrijp ik niets van. Dat was ook niet de sfeer in onze Latijns-gregoriaanse dienst die geheel apart stond van de Latijnse hoogmis, waar wel veel zgn. confrontatie-gelovigen kwamen. Gre goriaans betekent voor mij niet: in heimwee omzien naar het verleden. Met de vernieuwingen in de liturgie en in de kerk ben ik het hartgrondig eens. Ik ben ook beslist niet tegen het Nederlands, zoals men wel denkt. Ik heb jarenlang óók Huijbers-Ooster- huis in de studentenkerk gezongen. En wat de benedictijnen doen, een Nederlands psalterium maken met aangepast gregoriaans, vind ik in sommige gevallen buitengewoon mooi. Ik heb alleen op een zeker mo ment gekozen voor een Latijnse con ceptie omdat die mij het beste ligt, omdat ik daar een zekere specialiteit in heb opgebouwd." „Of dat toekomst heeft? Het gregori aans is ook vroeger geen zaak van de massa geweest. Je moet er vanuit jezelf of door je opvoeding een zeker gevoel voor hebben. Er melden zich soms studenten voor de schola die geestelijk uit het niets komen, niet eens gedoopt zijn, maar die toch ge troffen worden door de spiritualiteit van het gregoriaans. Gezongen op een sterke, mannelijke manier, die aansluit bij de krachtige wijze van zingen in de synagoge, waar de bron ligt van het gregoriaans. Zingen met halve stem en scheve hoofden en dan zwijmelen in heiligheid, zie ik niet zo zitten". „Vroeger heb ik weieens tegen mezelf gezegd: stop nou toch met dat Latijn en dat gregoriaans. Dat is toch onzin, dat is voorbij. Maar het kwam telkens terug, het was een zinloos gevecht. Het Latijn, het gregoriaans, het is mijn bloedsomloop". ADVERTENTIE waarin opgenomen: Oe Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leidse Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Oirecteur ing. O Postma .HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat 131 Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credietbank Rekeningnr 23 00 12574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 948 3000 AX Rotterdam tel 010-115588 (abonnementen en bezorging) tel 010-115588 (redactie) tel 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Rotterdam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Oen Haag tel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tet 070-469445 (redactie) tel 070-468864 (uitsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen ei Postbus 3 8000 AA ZwoHe tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnementsprijzen Per maand 16.98 Per kwartaai 50.95 Per halt jaar 101,90 Per jaar f 201.60 Advertentietarieven op aanvraag onnementenop- drachten (zie adressen boven) Opgave familiebenchten 9-19 30 van maandag t/m vrijdag. Op' zondag van 18-20 uur leiet. 020- 913456 Opgave mim-advertenties tel 020-936868 schnftek|k aan Mim-Adv afdeling, postbus 433 1000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend sctirrt- teli|k aan onze Amsterdamse adressen Krachttoer De berustende toon waarmee Van Gerven dat zegt, staat in schrille te genstelling tot het kennelijk enthou siasme waarmee hij in zijn werkka mer deze gregoriaanse krachttoer voorbereidt; rond een typemachine liggen zeven Nederlandse en vier La tijnse psalmvertalingen, twee Neder landse en drie Latijnse woordenboe ken. In de machine vordert het resul taat: een vertaling die de klank schoonheid en poëzie van de Latijnse psalmteksten in de tamelijk vrije Vulgaat-vertaling nabijkomt, maar ook recht doet aan de grondtekst. Service aan de toehorenden die het Latijn niet beheersen. „Het is met recht monnikenwerk, maar ik doe het met plezier. Ik houd Moon-beweging is levensgevaarlijk' Van een onzer verslaggevers TILBURG Het landelijk bu reau van de werkgroep „Vraag en aanbod" heeft gewaar schuwd voor rondtrekkende secteleden van vooral de „Vere nigingskerk", de „Moon"-bewe- ging. Deze veelal jonge mensen vragen bij voorkeur onderdak in pastorieën en kloosters. Zij gedragen zich keurig en nemen door hun vrome gedrag pasto res en kloosterlingen gemakke lijk voor zich in. „Vraag en aanbod" is een werk groep van religieuzen die zich bezighoudt met eigentijdse no den, vooral van jonge mensen: jeugdprostitutie. drugs, secten. Volgens de werkgroep is deze „Moon"-beweging levensge vaarlijk voor jonge mensen. Wie in de fuik is gelopen, komt er bijna niet meer uit. Mensen worden gehersenspoeld en af hankelijk gemaakt van de sec- teleiders. Dezen bepalen wat goed is, wat er gedacht moet worden. De leden moeten zeer hard werken, andere invloeden zoals radio, tv en kranten zijn taboe. Contacten met familie leden zijn uitgesloten. De'sec-'" teleiders leven er zelf goed van. „Laat u niet verleiden door de vriendelijke toon van hun ge sprekken, noch door de ingeto gen manier waarop zij medite ren. Ongewild en onbedoeld kunt u een bijdrage leveren aan de vernietiging van jonge mensen," aldus de werkgroep „Vraag 'en aanbod". door Aldert Schipper MELBOURNE De wereldzendingsconferentie in Melbourne zal, naar wordt verwacht, de Australische kerken vragen stukken van hun bezit af te staan en ter beschikking te stellen van de oorspronkelijke inwoners van Australië, de Aborigines. De kerken worden daarnaast opgeroepen niet mee te doen aan de feestelijkheden ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van de blanke vestiging in Australië, alvorens een passende regeling is getroffen voor de landrechten van de Aborigines. De wereldraad wordt gevraagd een groep juristen naar Australië te sturen om een onderzoek te doen naar de wetsovertredingen tegen de Aborigines. In welke vorm de conferentie deze voorstellep zal gieten is nog niet dui delijk. Een gewone verklaring vonden verschillende sprekers te koel. In het nieuwe testament staan geen verkla ringen maar getuigenissen en brieven en daarom zou de wereldzendings conferentie ook ditmaal vermoede lijk met een brief aan de gastvrouwen van deze conferentie op de proppen komen. Het zal sommigen in de kerken wel licht verwonderen, dat op deze confe rentie zo sterke nadruk ligt op de samenlevingsvragen. De Britse angli caanse bisschop John Taylor en de Amerikaan Eugene Stockwell wil ik hierover even aan het woord laten. Waarom? Stockwell wierp in een van de sectie vergaderingen de vraag op waarom op een zendingsconferentie zoveel wordt gesproken over de rechten van de mens. Dat is heel eenvoudig, zei hij. Bij zending gaat het om de ver breiding van het Koninkrijk Gods. Dat kun je ook zien aan de slagzin die boven deze conferentie staat: Uw Ko ninkrijk kome. Welnu, de komst van het Koninkrijk wordt belemmerd doordat op zovele plaatsen in de we reld de rechten van de mens worden vertrapt. heil gesproken? Taylor bevestigde dat onderdeel van persoonlijke ge richte zending is, mensen te helpen hun liefde voor God te uiten door niet meer te stelen bijvoorbeeld. Maar veel van onze mensen stelen niet meer. Ze slaan hun gezinsleden nooit. Maar ze zijn wel lid van maatschap pijen die stelen en geweld gebruiken. Als Je dus over bekering praat kim je er niet omheen over bekering van de maatschappelijke structuren te spreken. Evangelicals Deze visie is vrij representatief voor deze conferentie, lijkt mij. De evange licals. die hier zijn. laten zich heel weinig horen. Een van deze groep, de Amerikaan Dr. Waldron Scott, poog de nog eens de kwestie van het berei ken van de niet-bereikten aan de orde te stellen. Maar hij moest, toen het ging over massa-evangelisatie met behulp van de moderne media, waar de evangelicals in de VS grote fans van zijn, toegeven dat je met nog zo'n mooie televisie-uitzending nooit een kerk kan bouwen, laat staan stichten. Om de boodschap van het evangelie echt onder de mensen te brengen, zul Je de moeite moeten nemen om onder hen te gaan wonen en werken en daar, op het laagste niveau, te werken aan de komst van het Rijk. groei. Een van de Zuidkoreanen die ik sprak, vertelde hoe zijn groep van Urban and Industrial Mission Reuim tien jaar geleden begon te leven on der een groep van textielarbeidsters, die voornamelijk overhemden moes ten naaien voor de export naar West europese landen. Deze meisjes moes ten zeven dagen per week werken en maakten een week van meer dan ze ventig uur. Hun loon was in die tijd niet meer dan drie en een halve dollar. De mensen van de Urban and Indu strial-Mission begonnen de meisjes te organiseren. Op een textielfabriek kwam het tot een staking, die er tenslotte toe leidde dat de arbeids ters de zondag vrij kregen. In 1977 staakten de meisjes met hulp van de kerk voor een werkweek van vijftig uur. Ook hier lukte het de eisen inge willigd te krijgen, maar er werden bijna dertig meisjes ontslagen. Dat alles maakt de kerk uiteraard niet bepaald populair bij de rijke en machtige Zuld-Koreanen, die verbon den zijn met het machtscentrum in Seoel. Thema: Taylor kreeg de vraag voorgelegd waarom het hier aldoor maar gaat Zuid-Korea over het heil in de maatschappelijke verhoudingen. Waarom wordt er niet in ruimere mate over het persoonlijke Waar dat gebeurt, zoals in Zuid-Ko- rea, komt de kerk tot opmerkelijke Conflicten Het gevolg is dat predikanten van de Mission in de gevangenissen belan den. Dat leidt weer tot acties binnen de kerk tegen de staat van beleg in Korea, die door de studenten en intel lectuelen worden gevoerd. Op deze manier, aldus mijn zegsman, is de kerk in Korea bezig aan de mensen duidelijk te maken wat het konink rijk Gods eigenlijk in deze samen hang is. Zending kan eigenlijk alleen maar leiden tot conflicten en is daarom allerminst een verzoenende activiteit. Het Koninkrijk met een grote K komt van God en de regels daarvan zijn anders dan die van het gewone koninkrijk der mensen. Daardoor is Jezus gestorven. HIJ hield zijn volge lingen, de kerk, zijn weg langs het kruis voor, om door de dood het leven te vinden. De vrouw De kwestie van de positie van de vrouw loopt door de secties heen. In een sectievergadering waar ik bij was, werd de bevrijding van de vrouw uit haar onderdanige positie door een Amerikaanse vertegenwoordiger als een eerste stap op weg naar het Ko ninkrijk Gods gezien. Hij keek daar bij schuin naar een Rus, een bisschop Foto: Erwin Verheijen DUIVEN Jaren geleden keek ik van m'n I studeer kamerraam uit in een jonge boom. Een duivenpaa* had er z'n nei gemaakt. Ik herinner mé nog de spanning waarin we leefden totdat twee Jonge duiven zichtbaar werden en later wegvlogen. Ditkeer is het nog dichterbij gekomen. Pal onder ons raam, op het balkon op het zuiden, heeft opnieuw èen duif z'n kraaloog laten vallen op een toennoj lege, alleen met aarde gevulde bloempot. En weer is ze gaan broeden. Eerst was er één ei en twe« dagen later lagen er twee. Nu is een week geleden het eerste ei, neem ik aan, uitgekomen. Het gele monneltj» u begint al veren te krijgen. Op advies van een kenner heb ik het tweede ei nu verwijderd. Daar was volgens des rasechte duivenmelker uit het Brabantse geen toekomst meer voce De moeder wordt op gezette tijden afgelost door de vader. De schoonmaker van de flat heeft me gewaarschuwd en zelfs aangeboden om „die troep" maar meteen weg te doen. Hij schudde z'n hoofd toen wt niet op zijn voorstel ingingen. Van dag tot dag volgen we de duivenbewegingen. Toch schiet me telkens weer die film te binnen dieil vorige week 's nachts opnieuw voor de Belgische televisie zag: The Birds 0 Het gefladder roept nog aldoor die afschuwelijke beelden op. Dan zieik ze weer in massa's op de telefoondraden zitten. Wachtend op het sein om tot de aanval over te gaan. Ik begrijp nu meer van die fik Duiven zijn als mensen. In een nest en met jongen ontroerend. Iets datje spaart en zou willen verzorgen. En dan lees ik dat in die en die zee steedi L meer slagschepen en duikboten worden gesignaleerd of dat langs dit en die grens troepenconcentratie® zijn opgemerkt, en voorshands natuurlijk geloochend. Angstaanjagend wordt er gewacht totdat ergens iemand nerveus wordt Of is de film beledigend voor de vogels? UTRECHT (ANP) Het centraal ad viesbureau voor priesters en religieu zen (Caper) heeft in het jaarverslag geklaagd over de extra moeilijkhe den die nu rijzen, doordat de paus weigert de aanvragen te behandelen 'van priesters die hun ambt willen neerleggen. In de huidige situatie op de arbeidsmarkt is het voor uittre dende priesters vaak al erg moeilijk een nieuwe baan te vinden. Daar ko men nu de verzwaarde sancties van de kerk nog bovenop, aldus Caper. Beroepingswerk NED.BERV.KERK Beroepen te Den Helder: A. Mulders 'a Stadskanaal; te Voorschoten (toet I B. Duisterhof te Yerseke. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Wolvega: Stuursma te Middelstum-Kantens. Aangenomen naar Dronten: H. Veltkamp, voorheen miss.pred. Djokjakarta, woonachtig te Leusdei CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Eindhoven: J. Vogel Rozenburg. EV.LUTH.KERK Aangenomen de benoeming tot pa tor in de rijkspsychiatrische inricfc ting te Eindhoven: D. T. Strasserti Groningen (per 1 juli). W uit de orthodoze kerk, die opmerkte dat de vrouw in zijn kerk niet onder drukt was, maar geroepen tot heilig heid. Stoelen Langzamerhand begint zich de ar moede waarin de wereldraad van ker ken leeft te wreken. De organisatie van de conferentie weerspiegelt volle dig het idee van de kerk van de ar men, hetgeen soms storend kan zijn. Zo vinden de plenaire vergaderingen van de ongeveer achthonderd deelne mers plaats in een reusachtige gym nastiekzaal, die ongeveer even gezel lig is als een zwemstadion. Alleen staan hier honderden stoelen, waar een tafeltje aan vastzit en waar de gedelegeerde zijn notitieblok en zijn apparaatje voor de vertaling op kan leggen. Als je in zo'n stoel wil gaan zitten moet je het tafelblad optillen en een handige wending maken. Bij zeer veel van de gedelegeerden, vooral diege nen, die niet gewend zijn op tijd op te staan, leidt deze manoeuvre door gaans tot het op de grond vallen van de gehoorapparatuur en de papieren. Je moet dan weer opstaan, het tafel blad optillen, je spullen pakken en het tafelblad weer omlaag doen. Dat zou nog niet zo erg zijn, als de tafel tjes niet een vreselijk gepiep en ge knars zouden voortbrengen. Tijdens de orthodoxe liturgie, die iets eerder begon dan de gebruikelijke ochtend zittingen, was het een vrolijk geraad, dat ,het op een kermis leuk zou heb ben gedaan, waardoor de dienst in het water vieL De Amerikaanse delegatie en de Rus sen hebben de gelegenheid van de zendingsconferentie aangegrepen om elkaar te spreken, daar maakten de Amerikaan Percy Jones en de Russi sche bisschop Makary samen een ver- slagje van, dat uiteraard erg aan de oppervlakte bleef. Karei Hoekendijk Voor het eerst sinds vele jaren pinksterevangelist Karei Hoekendljl weer voor een serie samenkomsten it Nederland. Van 5-7 Juni houdt hij efl evangelisatiecampagne in het kert gebouw van de vrije evangelische ge meente te Utrecht (Boothstraat 7! Alle meetings beginnen om acht uit' 's avonds. De bekende prediker heed de afgelopen jaren vrijwel voortdu rend in het buitenland gewerkt. Bt hield campagnes in Afrika, Indone sië, Amerika, Japan, Singapore, Au stralië en op Ceylon. De nu 75-jarigt Hoekendijk stichtte in 1953 de bewe ging Stromen van Kracht, waarul! talrijke tot de pinksterbeweging te rekenen gemeenten zijn voortgekfr men. Hij is een zoon van de vrije evangelische zendingspredikant wij len ds. C. J. Hoekendijk, een bro« van de hervormde theoloog wijkt professor Hans Hoekendijk en de va der van evangelist Ben Hoekendljl Theologische oriëntatie, 2-13 juni Kontakt der Kontinenten, Soest* berg (tel 03463-1755). Alternatieve geneeswijze, votf werkers in de gezondheidszorg, juni, Vlnea Domini, Witmarsum 05175-1444). Werken met groepen, voor os*'' schappelijke werkenden, 2-6 ju® Guldenberg, Helvoirt 04118-2424). Op zoek naar een andere led' voor mensen die zich niet of nauwe lijks meer in de gevestigde Ie® thuisvoelen, 6-7 juni. Den Alerdin» Laag Zuthem (teL 05290-5411

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2