j Boterberg en melkplas Nagenoeg verdwenen 'Gooi die buis de hele dag maar vol, desnoods mèt de STER' De politie in de kerk, mag dat? Wat is er aan de hand met Hervormd Nederland? Istel Verlies lager CAO Hoogovens rond Nieuwste stad Almere stemt volgende week 2G denkt te somber over zuivelindustrie' Aad van den Heuvel: UIT DE WEEKBLADEN BON jJoÉRDAG 22 MEI 1980 TROUW/KWARTET 11 EERBEEK - Een van de grootste pro blemen waarvoor de bouw lich in ons land siet geplaatst, is het probleem van de koppelbazen. Dit zei directeur H. Reusken van Reus ken Bouw in Eer beek gisteren, tij- dens de Jubileum bijeenkomst van Koppelbazen groot probleem in bouwwereld dit bouwbedrijf dat honderd jaar bestaat. Hij noemde het ver schijnsel koppelba zen een asociaal probleem, waarmee alleen de bouwwe reld zélf kan en dient af te rekenen. Daarbij dienen de bouwbedrijven zich evenwel gesteund te weten door de overheid, die met wettelijke maatre gelen deze uitwas dient te bestrijden, zo voegde de heer Reusken hieraan toe. ui onze redactie economie SWIJK De Europese Gemeenschap is zo ongeveer door boterberg en de melkplas heen. De voorraad mager melk- io, Ieder kan zonder meer als een minimum worden beschouwd in het begin van deze week gebeurde het voor het eerst de oprichting van de Gemeenschap dat het interventie- reau vrijwel geen boter beschikbaar meer heeft. Kortom, de natie in de zuivel ziet er tamelijk rooskleurig uit. ADVERTENTIE is met deze wetenschap in het iterhoofd. dat drs. H. Schelhaas, uzitter van het Produktschap voor [vel, gisteren kritiek uitte op het fopees zuivelbeleid. „Bij de pre- itatie van de prijsvoorstellen door Europese Commissie begin dit werd uitgegaan van twee totaal en veel te pessimistische ver- ïllingen," aldus Schelhaas, ilach verklaarde toen dat er ruimte was voor een grotere van zuivelprodukten, terwijl hij voor een vergroting van de zui lhulp geen mogelijkheden egen vraag is er een sterk stijgende e naar melk en zuivelprodukten [bijna alle ontwikkelingslanden. gang van zaken op de wereldzui- irkt staat er goed voor, wat d te danken is aan de volgende >n: de wereldmelkproduktie In 1977 bedroeg de stijging £de wereldmelkproduktie nog drie >nt. in 1979 nog maar één pro- it. Door produktiedalingen in Rus- l Nieuw-Zeeland en Australië zal lïjaar van een toename niet of nau- ïjks sprake zijn. In de tweede plaats is er een duidelijk grotere vraag uit de derde wereld, zowel ver oorzaakt door de bevolkingsgroei, als door de stijgende koopkracht. En ten derde is er een speculatieve vraag naar zuivelprodukten, omdat verdere prijsstijgingen worden verwacht. Schelhaas komt op grond van deze feiten tot de slotsom dat de Ge- meenscahp zich te negatief opstelt tegenover de zuivel, en daardoor met minder constructieve voorstellen is gekomen dan mogelijk zou zijn ge weest. Schelhaas: „Ik denk hierbij niet alleen aan een vergroting van de zulvelexport en aan zuivelvoedsel- hulp, maar ook aan de bijna noncha lante manier waarop het Nederlandse voorstel voor een vrijwillige produk- tiebeperklng is afgewezen. Het aanzienlijke inkomensoffer, dat de melkveehouderij ook dit jaar weer moet brengen, zou makkelijker te aanvaarden zijn als het zou samen gaan met een beter uitzicht op even wicht in de zuivelmarkt. Dat daartoe geen maatregelen zijn genomen, noemde Schelhaas „teleurstellend" Het jaar 1980/81 vond hij dan ook alweer een verloren jaar voor de zui velsector." leuwsKT Verkiezing negentien leden adviesraad Van een onzer verslaggevers ALMERE De bevolking van Almere gaat woensdag 28 mei naar de stembus voor het kiezen van negentien leden van de adviesraad. De 5585 kiesgerechtigden van Nederlands nieuw ste stad en het nog niet gemeentelijk ingedeelde gebied van Flevoland hebben de keus uit zes partijen: PvdA, CDA, WD, CPN, D'66 en PSP Het ziet er naar uit, dat grote ver schuivingen niet zijn uitgesloten, nu de Algemene Partij Almere (APA) heeft afgehaakt. In de nu zittende raad ls deze plaatselijke partij met drie zetels vertegenwoordigd. Boven dien zijn er nu zes zetels meer te verdelen dan bij de vorige verkiezin gen in Almere en doen drie partijen mee (WD. PSP en D'66), die nog niet eerder in de raad zijn vertegenwoor digd. De samenstelling van de huidige raad is: PvdA 7, CDA 2, CPN 1 en de APA 3. De socialisten hebben twee van de drie wethouders geleverd en de APA één. Na de komende verkiezingen zul len echter vier wethouders gekozen moeten worden. Omdat Almere pas op 1 januari 1984 gemeente kan wor den. is het plaatselijk bestuur er wat anders geregeld dan elders. Het open baar lichaam Zuidelijke IJsselmeer- polders behartigt de gemeentelijke taken van een gebied dat Flevoland (met uitzondering van Dronten en Lelystad) en de eventueel nog droog te leggen Markerwaard omvat. Aan het hoofd van het openbaar li chaam staat landdrost H. Lammers, die wordt bijgestaan door een advies raad, die rechtstreeks door de bevol king wordt gekozen en te vergelijken is met een gemeenteraad. Door en uit de raad worden wethouders gekozen, die het dagelijks adviescollege vormen. De verkiezingen gaan gepaard met de eerste uitzendingen vanuit Almere van de regionale omroep voor de IJs- selmeerpolders. waarvoor CRM toe stemming heeft gegeven. De studio zal voor deze gelegenheid worden in gericht in het raadhuis van Almere, waai op 28 mei vanaf 19.00 uur ook 'een uitslagenavond wordt gehouden. i onze redactie economie 3GEN Estel (Hoesch- jvens) heeft, overeen- stig al eerder geuite ver- itingen, in het eerste lal van dit jaar een ver sgeleden. Het verlies kwam op 53,6 miljoen, tegen verlies van 90,6 miljoen bet laatste kwartaal van 19 en een verlies van 70,8 m joen in het eerste kwartaal kdat jaar. daling van het verlies met 37 in ten opzichte van het vooraf- e kwartaal dient in aanmerking orden genomen, dat het resultaat belasting in het vierde kwartaal 1979 nadelig werd beïnvloed door buitengewone lasten. Dit als gevolg van maatregelen waartoe werd beslo ten ter verbetering van de structuur van het Estel-concern, vooral van het staalbedrijf in Dortmund Dat zich evenwel een verbetering in de situatie heeft voorgedaan is, aldus een toelichting, te zien aan de ontwik keling van het bedrijfsresultaat (het resultaat vóór baten uit deelnemin gen, interest en buitengewone pos ten). Dit resultaat steeg ten opzichte van het vierde kwartaal van 1979 met 23,6 miljoen van 32,3 miljoen tot 55,9 miljoen. Over het eerste kwar taal van 1979 bedroeg het bedrijfsre sultaat 14 miljoen. Op grond van de drastische prijsstij gingen voor energie, grondstoffen en zeevrachten, die eerst in 1980 volledig tot uitdrukking komen en zich ge deeltelijk nog zullen versterken. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT/VELSEN De directie van Hoogovens is. na langdurige CAO-onderhandelingen, gisteren akkoord gegaan met handhaving van het huidige systeem van prijscompensa tie voor de 20.000 werknemers bij dit bedrijf. Prof. Peter Odell 'Passende arbeid': Toch naar Moskou: over de superwinsten de fopspeen van Albeda de Olympische nederlaag van de olieconcerns F van de politiek 'Het einde van Castro is nabij' Cubaanse bootvluchtelingen over het 'venaad' van Fidel. Een reportage. Het resultaat bij Hoogovens voor ziet in een tweejarige CAO van april 1980 tot april 1982. De werknemers krijgen na afloop van de loonmaatre gel volledige prijscompensatie per 1 januari '81, 1 juli '81 en 1 januari '82. Ook krijgt het merendeel van de werknemers bij Hoogovens een ver hoging van de minima in de ploegen- toeslagen en optrekking van de toe slagen voor vuil werk. Gemiddeld houdt dit in dat een ploegenwerker er ln 1981 1.100 gulden bruto bij krijgt. Volgens onderhandelaar Krul van de Industriebond FNV zijn de verhogin gen van de toeslagen en de prijscom pensatie voldoende om de koop kracht tot en met modaal bij de werk nemers van Hoogovens te handhaven in 1981. als tenminste de prognoses juist blijken dat volgend jaar voor die koopkrachthandhaving naast de prijscompensatie een loonsverhoging van één procent toereikend is. De Industriebond CNV en de Unie BLHP (hoger personeel) toonden zich tevreden over het behaalde akkoord. De Industriebond FNV vindt dat Hoogovens niet aan alle wensen van de bond tegemoet zijn gekomen. door B«rt de Jong kunnen even goed voor hun kinderen zorgen als een moeder: het hoogst actuele thema van de succesfilm 'Kramer versus Kramer'. Ook in Nederland eisen steeds meer vaders de voogdij op. Een reportage van Jet Kunkeler over een nieuwe ontwikkeling in de scheidingsproblematiek Verder: De FNV in Rotterdam: het broeit weer in de haven 'Actiejournalistiek: wordt Wiegel lid van de VARA? VS—USSR: twee blinde supermannen Wapenbeheersing: doel of middel Onrustig onderwijs: Pais kan geen orde houden Politieke theologie: gesprc* met Johann Baptist Metz De toneelmakers deel 2: produktiedramaturg Karst Woudstra 'Rare Belg' op Pinkpop: Raymond van het Groenewoud voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor V/t gulden Naam Adres Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6, 1<X)0 PA Amsterdam. Betaling na ontvangst acceptgiro Abonnementen (dag en nacht, ook in het weekend): 020-462062 Overal te koop: f3,- Een aantal weekbladen heeft belangstelling voor het lot van de illegale gastarbeiders, die zich nog schuil houden in kerken, maar straks door de politie eruit kunnen worden gehaald. Het enige blad dat zich dit lot direct aantrekt is De Nieuwe Linie. Het schrijft over het cynisme, waarmee mensen worden weggejaagd, die hun recht niet kunnen be wijzen en dus niet kunnen krijgen. Marianne A. van Ophuijsen merkt op, dat het niet hebben van een papier relatief een gering strafbaar feit is. Het asiel van de illegalen ts niet wa terdicht en dat ziet de justitie gaarne. Marianne van Ophuijsen schrijft dan bitter verder: „Het was toch al een doorn in het oog, dat steeds meer kerken hun deuren openden en het kerkvolk in aanraking brachten met zijn vervolgde naaste. Het werd te gevaarlijk, dat zovelen de vreemde lingen gingen zien als de medemen sen in nood." Overigens is het de vraag of de politie inderdléd de kerk in mag om de illegale gastarbeiders te pakken. Staatssecretaris Haars, de verant woordelijke bewindsvrouwe; kan juri dische moeilijkheden krijgen. In Nieuwsnet wijst prof. mr. A. H. J. Swart, hoogleraar strafrecht in Utrecht, erop, dat de politie alleen mensen kan meenemen tijdens een godsdienstoefening, wanneer ze op heterdaad op een strafbaar feit wor den betrapt. Dat zou nooit waar kun nen worden gemaakt. Of er inder daad sprake zal zijn van een gods dienstoefening maakt niet Justitie uit, maar het kerkgenootschap zelf. Dat heeft met de godsdienstvrijheid te maken. De conclusie van Nieuws net staat boven het verhaal „Haars speelt het scherp." Elsevier In een vraaggesprek met Rex Brico van Elseviers Magazine geeft dr. H. A. M. Fiolet, de secretaris van de Raad van kerken, toe. dat onder godsdienst niet alleen liturgie, maar ook de dienst aan de naaste wcrdt verstaan. Vooral als de naaste in nood verkeert en vreemdeling in ons midden is. De Raad van kerken legde zich erbij neer (zoals het parlement ook al had ge daan), dat de politie de kerken kan binnengaan. Dr Fiolet verdedigt deze capitulatie en zegt bij herhaling, dat de raad geen burgerlijke ongehoor zaamheid wil. Rex Brico is hiermee niet tevreden en vraagt door. Een goed interview. Fiolet zegt nog, dat regering en parlement straks niet kunnen zeggen: „Wir ha ben es nicht gewusst." Maar dat geldt voor iedereen. Alice Oppenhelm schreef een profiel van Amerika's ambassadeur Geil Jo seph, die onder meer uiteenzet hoe belangrijk de NAVO is. Allee Oppen helm laat haar met een diplomatieke glimlach zeggen: „Waar zouden we zijn zonder die NATO. Vergeet niet hoeveel Amerika daarin tot nu mee deelt, minstens de helften dat zorgt ervoor dat u hier een interne markt heeft binnen de EEG, die net zo groot is als de interne markt van de Verenigde Staten." De film „Kramer versus Kramer" heeft vooral de discussie op gang gegooid over het lot van kinderen van gescheiden ouders. In het omslagarti kel van Elsevier staat dat vroeger veel minder aan deze kinderen werd gedacht. Er werd vooral tussen de ouders óm het kind geknokt, nu pro beert men vooral vóór het kind te vechten. De Tijd Het verhaal van Jet Kunkeler in De Tijd gaat nog over het knokken óm het kind en speciaal over de vraag waarom een man zijn kinderen niet alleen kan opvoeden. De toonzetting van dit artikel, als dat in Elsevier aan de hand van sprekende voorbeelden uit de praktijk geschreven, is even eens het harde lot van het kind. De keuze is zo moeilijk (in het nieuw wetsontwerp van minister De Ruiter staat, dat kinderen van 12 jaar en ouder door de rechter worden ge hoord). Jet Kunkeler citeert een kind: „Het liefst zou ik weg willen lopen. Dan hoef ik bij geen van beiden te blijven. Ik heb ook heel vaak zin zó onder een vrachtwagen te springen." De Tijd en Elsevier verdiepen zich in het probleem, dat de FNV met haar leden in de Rotterdamse haven heeft. Elsevier: „Het ziet er derhalve al met al zeer dreigend uit met strijdbare FNV'ers, die de loonwet opzij willen schuiven en hun bonds bestuurders in de kou laten staan." De Tijd: „De arbeidsonrust is groeiende, ai zal de zomervakantie het proces waar schijnlijk vertragen. Maar als de klap komt in de Rotterdamse haven zou den er wel eens meer bedrijfstakken als dominostenen kunnen volgen." Haagse Post Dat lange verhalen kunnen blijven boeien, bewijst Tine van Houts met zes pagina's tekst over de schrijver Graham Greene. De aanpak van het interview is ouderwets. Aan het begin van het verhaal „staat hij al in de gang als ik de lift uitkom" en aan het slot wordt ze met de bekende glim lach van de schrijver uitgeleide ge daan, maar daartussen staat alles wat je van de schrijver wilt weten. De twijfelende katholiek bewondert Küng, maar vindt Schillebeeckx ver velend. „Hij heeft de legende zo vol komen vernietigd." Graham Greene zegt vroeger meer geloof dan vertrou wen te hebben gehad. Nu is het omge keerd. „Ik heb meer vertrouwen, het is voornamelijk emotioneel." De schrijver ergert zich eraan, dat katho lieken het boek „Het wezen van de zaak" als een katholiek wapen ge bruiken. „Dat is verkeerd," zegt Greene tegen Tine van Hout, „het is een protestants boek." De columnist H. J. A. Hofland (tegen woordig ook al bekend van het beeld scherm) heeft het nog over de 30ste april en komt tot deze opmerkelijke bewering: „Maar hoe moeilijk dit voor veel mensen ook te begrijpen is, de inhuldiging met alle franje erom heen Is ln eerste aanleg een randge- beuren. zoals ook de rellen dat zijn." De Nieuwe Linie Het geschrijf van Hofland is inder daad moeilijk te begrijpen. De 30ste april druppelt ook nog na in De Nieu we Linie. Wie in dit weekblad over de behandeling van de arrestanten leest en in Vrij Nederland de twee pagina's over de mobiele eenheid krijgt de indruk dat er wel meer aan de hand was en is. Verder in dit weekblad een vraagge sprek met Paul Goossens, de hoofdre dacteur van het progressieve Vlaam se weekblad De Morgen. Goossens vertelt hoe met een redactie van veer tig man een opvallend dagblad wordt gemaakt. De Vlaamse journalist noemt hij kruiperig. De krant slaagt erin de tegenstellingen in de Christe lijke Volkspartij als een belangrijk politiek gegeven te onthullen. „Als De Morgen er niet was geweest", zegt hij, „dan was de zogenaamde moder- Hervormd Nederland bereikte mijn bureau te laat nisering van de kernwapens er op een doordeweekse kabinetsvergadering doorgesluisd." Goossens noemt zijn krant een laatste kans en stelt: „Als deze krant mislukt, wordt voor eeu wig alles toegedekt in Vlaanderen." Nieuwsnet Veilingen hebben strenge spelregels, waarvan niet wordt afgeweken. Een schoolhoofd uit Harderwijk ervoer dat pijnlijk. Hij riep bij ƒ210.000 „mijn", maar vergat dat het landhuis voor 205.000 was ingezet, zodat hij totaal ƒ415.000 moest betalen. Dat kon het schoolhoofd niet opbrengen. Maar hij zat er aan vast. Een verhaal ter lering en waarschuwing in Nieuwsnet. In dit weekblad tref je ook alles aan over het elfde Pinkpop festival op tweede pinksterdag in het Limburgse Oeleen. Als u het nog niet mocht weten: het is vooral een soci aal gebeuren. Vrij Nederland Een rancuneuze André Kloos, die gis teren afscheid nam van de VARA, wordt door Bibeb in Vrij Nederland aan het woord gelaten. De huiver gaat door je heen hoe het bij een omroep met een duidelijk ideaal kan toegaan. Kloos had het vooral aan de stok met mijn collega's. Hij heeft het over het eigenwijze toontje van de jongere verslaggevers. Ook zegt hij: „Journalisten spreiden ten opzichte van mensen, die de centen leveren altijd een merkwaardige hoogmoed •ten toon." Kloos denkt, dat dit interview van Bibeb als volgt wordt ontvangen: „Als op de dag van mijn afscheid Vrij Nederland verschijnt, zullen velen zich als aasgieren op dit interview werpen. Ik zie ze al binnenkomen, zwaaiend met die krant." Het is erg zielig. Dat slaat niet alleen op Kloos maar ook op zijn aasgieren. Vrij Nederland blijft bij dit onder werp en schrijft vervolgens over pro blemen bij een andere omroep met een ideéle grondslag: de VPRO. Het kleurkatern gaat in hoofdzaak over Cambodja en over de documenten uit de martelkamers van Pol Pot. Net zoals onder Hitler of Stalin hielden de folteraars een nauwkeurige en gede tailleerde boekhouding bij. Vrij Ne derland geeft het kleurkatern uit ook met het oog op het werven van kleu- radvertentles. Je vraagt je af of enig begrip van stijl de redactie niet dwingt andere onderwerpen te kie zen. Want de eerste kleuradvertentie heeft als onderwerp „Vakmanschap is Meesterschap", gevolgd door ande re reclame voor vrolijke artikelen en dranken. Of die advertenties moeten er uit. Overleg met de directie lijkt gewenst. Over de prijscompensatie toonde be stuurder Krul zich echter wel tevre den. „Op het terrein van de koop kracht zijn leuke dingen bereikt. Daarom zeggen we op dit moment ook geen nee", aldus KruL" De FNV-bond zal het resultaat van de CAO-onderhandelingen nu voorleg gen aan de leden. Onderhandelaar Krul sprak gisteren ook van een „be langrijke doorbraak aan het werkge versfront". Krul wees erop dat Akzo en Philips tot nu toe op het punt van de prijscompensatie nog steeds dwarsliggen De onderhandelingen bij Akzo liepen onlangs vast op de prijscompensatie. Bestuurder H. Groothuis van de in dustriebond CNV toonde zich tevre den met het behaalde principe-ak koord bij Hoogovens. De behaalde resultaten, zoals de handhaving van de koopkracht en de prijscompensa tie hebben de arbeidsverkortende maatregelen als de vijfploegendienst volgens CNV-bestuurder Groothuis wat in de verdrukking gebracht. De CAO-onderhandelingen hebben in de niet-materiële sfeer 1 extra dag va kantie opgeleverd, een doorbraak in de VUT-leeftijd met een half jaar naar de leeftijd 61 en zes maanden voor mensen in de drie- en vierploe- gendiensten. Volgens Groothuis zal de vijfploegen dienst bij de volgende CAO-onder handelingen in 1982 een belangrijke plaats gaan innemen. MAASTRICHT (ANP) In Maas tricht is gisteren bij een verkeerson geval de 86-jarige F. Heltzel uit die plaats om het leven gekomen. De 9-jarige U. B. Desong uit Scharne- goutum (Friesland) is dinsdagmiddag door een verkeersongeluk om het le ven gekomen. Het ongeluk gebeurde toen het jongetje met zijn fiets een kruising overstak en werd gegrepen door een personenauto. ADVERTENTIE Hervormd Nederland gaat over de tong. Wat is er met dit weekblad aan de hand? Eenvoudig het volgende: Een goed opinieweekblad krijgt de bekendheid die het verdient. Steeds meer mensen ont dekken Hervormd Nederland. Als een betrouwbare gids bij hun meningsvorming, als een bondgenoot in de strijd om een recht vaardiger en menselijker wereld. Geen kerkblad voor hervorm den, zoals sommigen uit de naam opmaken, maar een waakzaam en kritisch opinieweekblad met een overtuiging die consequent wordt uitgewerkt. Zonder overdreven optimisme, wel hoopvol. Serieus, niet doordrammerig. En niet duur. Hervormd Nederland is verreweg het laagst geprijs de opinieweekblad van Nederland 36,50 per half jaar). Probeer Hervormd Nederland zelf eens. Neem een proefabonne ment van twee maanden voor slechts zes gulden. Lees deze week In Hervormd Nederland: Carl Friednch von Weizsacker: 'Oorlog zal worden uitgebannen De angst van de mensen in Lekkerkerk/ Albert van den Heuvel: Cubanen willen terug naar de vleespotten/ Vredesopvoeding: Het pedagogisch antwoord op de N-bom/ Rein- water: Via de rechtszaal naar een schone Rijn' dr. F. O. van Gennep: 'Schuld gevoelens brengen vertrossing of fanatisme' Leven en lezen: De echte lezer is a-sociaal/ De PPR en de F-16/ Mana de Groot/ Politie aan de kerkdeuren/ Initiatief tot ontspanning O Ik neem een proefabonnement van twee maanden voor 6,- O Ik weet al voldoende van HN. Ik abonneer me 36.50 per half Naam Adres Code/piaats Bon sturen naar Antwoordnr. 1776. 2500 XJ Den Haag (in open envelop, geen postzegel). Of bel: 070-512111 ■MMnOveril in de losse verkoop 1,

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11