[enten wil Verhoor ran broer bijwonen Rorento maakt beleggen in obligaties weer aantrekkelijk Meer ongelukken op drukkere rivieren xitiek tandartsen op TUgdr aaien inkomens Oudere leerkrachten minder tevreden met werk en klas leter richt pijlen op Dirk Voedingsbonden NW en NKV gaan over tot fusie Fiscaal voordeel Wat mag u nog meer van uw belegging verwachten U bepaalt zelf hoogte en tijd stip van uw uitkering Heeft u een paar centen vrij voor belegging? Voeg de daad bij het woord I I I I I I J ^ÜDAG 21 MEI 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET Leo Kleyn i ADVERTENTIE IVisopz'n Spaans Leg 1 kg schelvis-, kabeljauw- of wijtingfilets in vuurvaste schotel. Verdeel 1 in plakken gesneden ui. 6 eetlepels gehakte rode paprika. 27> dl tomatensap, 1 eetlepel worcestershiresaus. 1 eetlepel azijn. 1 eetlepel bruine suiker en 1 eetlepel fijngehakte peterselie over de vis. Enkele klontjes boter erop. Stoof de vis 25 minuten in hete oven gaar. Doe meer met vis, omdat 't 10 lekker is. Produktschap voor Vis en Visprodukten. 's-Gravenhage OTTERDAM Pieter Menten staat erop het verhoor van zijn broer Dirk, die in Rotterdam j® getuigenverklaring wil afleggen, bij te women. Menten liet de bijzondere strafkamer van de jtterdamse rechtbank gisteren weten daar recht op te hebben, krachtens artikel 6 van het a iropees verdrag. Volgens de officier van justitie, mr L. C. M. Meijers, is het aan de rechtbank it d daarover te beslissen. i i|* *- op dit thema hameren. „Ik sta niet voor mezelf te pftelten," zei hij op een gegeven momemt, „maar voor mijn broer." Hij zei te beschikken over brieven die Diric Menten aan diens dochter heeft geschreven, waaruit zonneklaar zou blijken dat Dirk in het begin van dte jaren veertig op het landgoed in Sopot, bij Podhorodce, verbleef. i Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Op de Boven-Rijn en Waal zijn van 1966 tot en met 1974 1154 scheepsongelukken geregistreerd. Daarbij vielen zeventien doden en zes gewonden. Dit blijkt uit analy ses van de dienst verkeerskunde van Rijkswaterstaat. Deze worden gebruikt voor het opsporen van „ongevalsgevoelige" punten. Een aantal daarvan is inmiddels verbeterd; aan andere punten wordt gewerkt. Menten, die al jaren in Zuid- ójjüilcrijk woont, heeft onlangs de jd mmissaris van de rijksrecherche ie G. J Peters meegedeeld in het ibaar tegen zijn oudere broer te getuigen, mits deze daarbij if aanwezig is. Door toedoen van iter Menten is Dirk al op de eerste i Jocesdag in Rotterdam geheel uit de t baduw getreden, en is de persoons lij q wel naamsverwisseling, waarvan t diens het Amsterdamse proces zij- sprake was. nu het belan- g^jkste thema geworden. jk gisteren bleef Menten, ditmaal vergezeld van zijn vrouw Meta, Eerder al had hij gezegd dat niet hij, maar Dirk biji de massa-executie in Podhorodce aanwezig was geweest. Toen de president, mr P. J. C. Schip per, hem er gJateren op wees eerder verklaard te hebben dat Dirk ten in onze sociaal-economische redactie [RECHT Tandartsen, in dienst van de ziekenfondsen, bben geen goed woord over voor de manier waarop de nisters van economische zaken, sociale zaken en de FNV oberen de inkomens van de vrije-beroepsoefenaren terug te j> aaien. FNV staakt enerzijds tegen het eïlinmaatregel omdat zo'n maatregel vrijheid van onderhandelen aan- t, maar anderzijds eist de FNV rijpen van de overheid in de inko- ns van de vrije-beroepsoefenaren. net zo goed in strijd met demo- tische beginselen", aldus de voor- Ier van de sectie ziekenfondsmede- rkers van de Nederlandse Maat- J lappelijk tot bevordering der tand ftunde, P. Hanedoes gisteravond een ledenvergadering van deze tie in Utrecht. u gangspunt is dat de vrijeberoeps- tenaren te veel zouden verdie- Hanedoes bestreed dat. en hij es er op dat tandartsen in de jaren re 18 en 1979 in totaal meer dan tien it op het netto-inkomen heb ben ingeleverd en dat er voor 1980 nog eens eenzelfde percentage is te voorzien. De tandartsen zijn ervan overtuigd dat ook züj een steentje moeten bij dragen aar» de algemene bezuinigin gen. Maar Hanedoes noemde de ma nier waarop de matiging voor hen wordt doorgevoerd gevaarlijk voor patiënt eo voor de tandarts. Hij vreest dat tandartsen zullen proberen om een daling van de tarieven te compenseren door langer of sneller te gaan werken, door bezuinigingen op het personeel, door eenvoudiger en goedkoper materiaal te gaan gebrui ken en door ziekenfondspatiënten al les wat maar aan een beetje buiten het verstrekkingenpakket valt in re kening te brengen. tijde van die executie in Parijs ver bleef, antwoordde Menten: „Dat heb ik alleen maar gezegd om hem te verschonen." Afwijkend van vroegere verklaringen was ook de mededeling van Menten dat de processen met de joodse grootgrondbezitter Izak Pisty- ner niet door hem, maar door Dirk waren gevoerd. Hij zou ze slechts aanhangig hebben gemaakt. De vraag of Pieter Menten aanwezig is geweest bij de massamoord in Pod horodce, en of hij daarbij een actieve rol heeft gespeeld, kwam gisteren op nieuw uitvoerig aan de orde bij het verhoor van de Russische getuigen I. V. Scur (57) en H. I. Sawuljak (73). Beiden verklaarden, evenals drie jaar geleden in Amsterdam, Menten niet te hebben zien schieten. De verklaring van Sawuljak bood de Rotterdamse rechters nog minder houvast dan de Amsterdamse. Wist deze getuige destijds nog te vertellen dat Menten een van de slachtoffers een klap met een stok had gegeven, gisteren zei hij dat hij zich dat niet meer kon herinneren. Zelf klaagde hij ter verontschuldiging over dat zijn geheugen er niet beter op was ge worden. De drie Poolse zusters Seiner, die door Menten en diens raadsman aan de tand werden gevoeld, bleven bij hun verklaring dat de verdachte ge schoten heeft. Wel zeiden ze de han den voor het gezicht te hebben gesla gen op het moment waarop het wa pen op het betrokken slachtoffer werd gericht. Menten, die de zusters als „KGB- agenten" betitelde, stond erop dat deze getuigen „geconfronteerd" zou den worden met door hem naar voren te schuiven Rusland-kenners, waar bij hij de rechtbank voorhield dat de Hoge Raad het vonnis zou vernieti gen als zijn wens niet werd ingewil ligd. Aan het slot van de zitting liet de president weten dat de rechtbank de getuigen niet naar huis kon sturen, maar ook niet kon beletten het land te verlaten. Het proces wordt vrijdag voortgezet. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Oudere leerkrachten In het lager onderwijs zijn minder tevreden met hun werk en de klas dan hun jongere collega's. Beide groepen zijn naar verhouding het minst tevreden met het schoolbestuur en de materiële faciliteiten op de school. Men kan over het algemeen goed opschieten met collega's en het hoofd van de school. Het belang van het werk wordt onderkend. Sekse, politieke voorkeur en belang van het werk hebben invloed op de waardering voor en het functioneren in het onderwijs. Leerkrach ten op een „volksschool" hebben minder arbeidsvoldoening dan hun collega's op andere scholen. Dit zijn de conclusies van het on- dereoek gehouden door mevrouw drs J. J. R. M. Corten, verbonden aan het Instituut voor onderwijs kunde van de Katholieke universi teit te Nijmegen. Zij hoopt op 29 mei te promoveren op het proef schrift: „Tevredenheid met de werksituatie". De conclusies zijn gebaseerd op gesprekken met vijftig leerkrach ten en antwoorden op 1181 vra genlijsten en op een aantal inge vulde verkorte vragenlijsten. On derwijzers en onderwijzeressen zijn in het onderzoek gelijk verte genwoordigd. De jongeren zijn daarbij in de meerderheid. Oudere leerkrachten zijn meer dan jongere collega's overtuigd van het belang van hun werk, maar zij spreken zich negatiever uit over hun klas en de taakbelas- ting. Het leerplan en het schoolbe stuur staan bij de ouderen hoger aangeschreven dan bij de jonge ren. Op scholen met een jong hoofd of een team onderwijzers van ongeveer dezelfde leeftijd ko men meer gezelligheidsactivitei ten voor. Er wordt meer overleg gepleegd en minder klassikaal on derwijs gegeven. Bijna een kwart van de leerkrach ten volgt een cursus of een oplei ding. Velen doen dit om te zijner tijd van werkkring te veranderen. De mannen zijn eerder geneigd het onderwijzers be roep te zien als het beginpunt van een carrière dan de vrouwen. Onderwijzeres sen hebben meer arbeidsvoldoe ning, zij zijn ook tevredener over hun klas, het leerplan en het salaris. De grootste groep leerkrachten vindt zich zelf gematigd links. De PPR is hun favoriete partij, gema tigd rechts volgt met 27% en 21% neemt een tussenpositie in. De linksen zijn negatiever over zaken die de school betreffen. Rechts is minder tevreden over de klas. De helft van de leerkrachten denkt over vijf jaar een andere werkkring te hebben, liefst een beter betaalde baan. Veel onder wijzeressen willen graag een part time functie hebben, die zij kun nen combineren met hun gezin. Leerkrachten die met niveaugroe pen, projectonderwijs en dergelij ke werken, zijn positiever over het leerplan dan collega's die strikt klassikaal onderwijs geven, maar de eerste groep is negatiever over de materiële voorzieningen. Vijftien procent werkt aan een „volksschool". Dit is een school met betrekkelijk veel kinderen uit wat lagere milieus wordt ge noemd. Het verloop onder deze leerkrachten is niet groter dan bij andere scholen. Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT De Voedingsbonden NW en NKV die nu nog samenwer ken in een „zware federatie" gaan volgende week als eerste binnen de FNV over tot een complete fusie. Dat gebeurt op een tweedaags fusiecon gres in Noordwijkerhout, waarop sta tuten, reglementen en het actiepro gram „Recht door zee" aan de orde komen. De Voedingsbond FNV de naam wordt al enige tijd gebruikt telt rond 55.000 leden. De officiële samensmelting zal in de praktijk nauwelijks merkbare gevol gen hebben, omdat de twee bonden al geruime tijd als één organisatie op treden en bij de benoeming van be stuurders en personeelsleden al niet meer kijken naar het „kamp" waaruit ze afkomstig zijn. De voedingsbond FNV zal de eerste zijn die recht streeks lid wordt van de FNV. Na de voedingsbonden volgens in december 1980 de industriebonden. De FNV zelf, een federatie van NW en NKV, spreekt zich in september 1981 uit over een fusie tussen beide vakcen trales. Uit de cijfers blijkt clat het aantal ongelukken in de onderzochte perio de is toegenomen. Hoeveel groter de kans op een ongeval is. valt moeilijk te zeggen, omdat het een stuk druk ker is geworden op het water. Bij driekwfirt van de ongelukken werd geen of nauwelijks schade aan schepen of lading toegebracht. In on geveer één procent ointstond schade aan het milieu, voornamelijk door waterverontreiniging door olie. Vol gens een woordvoerder bestaat de verwachting dat onderzoeken over de periode 1974-1980 vooral op het punt van de waterverontreiniging andere cijfers aan het licht zullen brengen, omdat het vervoer van gevaarlijke stoffen over het water aanzienlijk is toegenomen. Het onderzoek over de periode 1966- 1974 was gericht op scheepsongeval len op Boven-Rijn eri Waal en op een aantal benedenrivieren (Boven- en Beneden-Merwede, Noord, Oude Maas, Dordtsche Kil, Hollandsch Diep, Haringvliet en aangrenzende wateren). Plaatsen waar veel ongelukken ge beuren zijn de kaaaalaansluitingen bij Weurt en Tiel. De onderzoekers menen dat op deze plaatsen een door lopende verkeersbegeleiding inge steld zal moeten worden om de veilig heid te vergroten. In de onderzochte jaren waren slechts veertien pleiziervaartuigen be trokken bij ongelukken op Boven- Rijn en Waal. Volgens Rijkswater staat kan niet worden geconcludeerd dat het aantal ernstige ongelukken is toegenomen. Wel is gebleken dat bij ongelukken bij slecht zicht 45 pro cent van de betrokken schepen geen radar had. De onderzoekers bevelen aan op de Boven-Rijn en Waal anker plaatsen en/of meergelegenheden buiten de vaargeul in te richten. Het aantal aanvaringen met gemeerde of voor anker liggende schepen is daar betrekkelijk hoog. Wat de benedenrivieren betreft valt te denken aan een betere gelegenheid om schepen af te meren bij de Dordt- se bruggen. Op het drukke kruispunt Beneden-Merwede-Noord-Oude Maas bij Dordrecht zou het scheepvaart verkeer permanent begeleid moeten worden. Verstandige beleggers eten inmiddels van drie walletjes tegelijk Met de Beleggersgiro-rekening' van Rorento opent ook u die moge lijkheid. De 'Beleggersgiro' combineert de charmes van een aandeel met de vaste rente-opbrengst van 'n obli gatie. En voegt daar de flexibiliteit van een spaarrekening aan toe. Op een Beleggers giro-rekening de nieuwe naam voor de Aandelen-girorekening stort u geld, dat door Rorento (een initiatief van de bekende Robeco- groep) wordt belegd in eersteklas obligaties. Die obligaties leveren rente op en die rente wordt door Rorento zo winstgevend mogelijk opnieuw belegd. Zo ziet u de waarde van uw belegging gestaag groeien. In tegenstelling tot een gewone spaarrekening wordt de rente die u op Rorento maakt, niet 'wegbelast'. Over 1980 èn 1981 zullen de Rorento-inkomsten geheel belastingvrij zijn. Na die twee jaar betaalt u belasting over hooguit 6% van uw Rorento-bezit. Ook 'netto' is Rorento dus een interessante zaak. De Beleggersgiro mikt op mensen die de zekerheid zoeken van een regel matig rendement. Terwijl u daarnaast toch de mogelijkheid houdt van (beschei den) koerswinsten. Om u een idee te geven: iemand die zes jaar geleden een bedrag van f 100,- in Rorento belegde, zag dat bedrag aan groeien tot f 164,-. Het leeuwedeel van die groei, namelijk f 48,- kwam uit rente verdiend met obligaties. De rest was koerswinst Vanzelfsprekend bepaalt u zelf hoeveel u wilt 'inleggen' en wanneer. Wilt u contante inkomsten uit uw belegging, ook dan bepaalt u zelf hoeveel u opneemt en wanneer. Aan deze opnames zijn geen kos ten verbonden, zolang u niet meer dan 10% per jaar van uw bezit 'verzilvert'. Dan is de nieuwe Rorento- Beleggersgiro een interessant alternatief. Al voor f 100,- kunt u een rekening openen. Voor uzelf of als investering in de toekomst van uw kinderen. Het woord is aan u. Stuur deze bon in een open ongefrankeerde envelop aan Rorento, Afd. 653, I Antwoordnummer 1957,3000 VB Rotterdam en u ontvangt kosteloos alle informatie Dit is mijn adres: de heer/mevr/mej. 1 I I I IIIIIMIIIIIIHIIIIIII voortetteis Q -*» 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 woonplaats 1 1 1 1 II 1 II 1 1 1 1 1 II postcode II 1 j (a.u.b. in bloklctters) I Bellen kan ook: 010-650711. toestel 157.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9