legering in Seoel aat leger de macht 4Het volk tegen McNally': recht op z'n Iers Meer democratie in Uruguay is schijn lelgië aarzelt nog iet kernraketten Zaire: martelen valt wel mee Russische eisen voor terugtocht Afghanistan fuskie bezorgd over Zuid-Korea Grote opkomst in Quebec EG nog bozer op Britten /OENSDAG 21 MEI 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 0 ;0EL. WASHINGTON (Reuter, AFP. AP) De voltallige jdkoreaanse regering, onder leiding van premier Shin Hy- i Hwak. is gisteren afgetreden. President Choi Kyoe Hah is ngebleven, maar het land staat onder volledige controle n het leger. Sterke man is momenteel luitenant-generaal J joen Doe Hwan, hoofd van het commando voor de militaire igheid en chef van de inlichtingendienst KCIA officiële woordvoerder van de re- jng. minister van informatie Lee oe Hyoen, zei dat het kabinet was ■treden omdat premier Shin de ren ledige verantwoordelijkheid op nam voor het falen van de rege- een eind te maken aan de rellen et land. Vorige week zaterdag al de minister van onderwijs, me- iw Kim Ok Gill, in een spoedver- ering het kabinet hebben voorge- i gezamenlijk af te treden om sident Choi de gelegenheid te ge- i een nieuwe regering samen te Hen die voor de bevolking meer eptabel zou zijn. ■sident Choi zal nu, onder de zeer streden Yushin-grondwet, een uwe premier aanwijzen die een ka- iet vormt dat dan door het parie nt moet worden goedgekeurd. Tot lang zullen de Koreanen het moe- doen met een militair bestuur, ig steeds is het leger in Zuid-Korea belangrijste macht en veel van de len zijn juist daarom begonnen, identen eisten de afgelopen dagen ens bloedige rellen het aftreden [premier Shin omdat hij de nog r de vermoorde president Park Hee ingestelde Yushin- it tdie hem dictatoriale vol- chten gaf) zou willen handhaven zelf aan de macht te blijven. Te- s werd het aftreden geëist van neraal Tsjoen Doe Hwan, die vol de studenten neigingen vertoon de positie van Park over te nemen, t de, alom als niet al te sterk ziene, president buiten schot blijft, nkt hij aan het feit dat hij tijdens )SKOU (APt Russische technici men de eerste van een nieuwe serie ncentrales in gebruik waarvan de ctor in een veiligheidsomhulling staal en beton is gevat die bij ntuele ongelukken radioactieve ffen binnenhoudt. Een dergelijk ctorgebouw is voor Amerikaanse Europese kerncentrales van het. p af aan een standaardvoorzie- geweest de rellen afwezig was. Hij was voor officiële bezoeken in Saoedi-Arabië en Koeweit. Choi heeft meermalen laten weten geen ambities te hebben voor een blijvend presidentschap en was daarom voor het immer wantrou wige leger aanvaardbaar Technocraten Het kabinet Shin, dat sinds 10 decem ber van het vorig jaar in functie was. gold als a-politiek en technocratisch en had vooral tot taak de weg te effenen voor meer democratie in Zuid-Korea en tot een geleidelijke afbraak van het tijdperk-Park. Voor de studenten en andere oppositionele groeperingen ging dat blijkbaar te langzaam, voor het leger veel te snel. Tijdens de rellen verklaarde het leger de staat van beleg weer voor het hele land van kracht, hetgeen opnieuw felle protest-demonstraties tot gevolg had. Inmiddels hebben 47 parlementariërs van de oppositionele Nieuwe Demo cratische Partij hun functie neerge legd. Ook zij protesteren tegen de uitbreiding van de staat van beleg en verder tegen het verstoren van een partij vergadering door militairen. Ook tekenden zij protest aan tegen het besluit van de machthebbers een speciale vergadering van het parle ment, waar over de herziening van de grondwet gepraat zou moeten wor den, voor onbepaalde tijd uit te stel len. De leider van de partij, Kim Young Sam, noemde in een verkla ring de staat van beleg „verraad aan het herstel van de democratie en de wil van het volk". De verklaring werd aan journalisten toegespeeld omdat militairen hen verboden een perscon ferentie van Kim bij te wonen De hoofdstad Seoel en de zuidweste lijke stad Kwangju lijken belegerde steden. Militairen hebben er strategi sche punten bezet en het parlements gebouw en de kantoren van de poli tieke partijen van de buitenwereld afgesneden. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Edmund Muskie heeft zijn „diepe bezorgdheid" kenbaar ge maakt over de ontwikkelingen in Zuid-Korea. Hij riep de autoriteiten in het land op vooral geen einde te maken aan de liberalisering. Tevens deed hij een beroep op de oppositie en de studenten zich kalm te houden om de stabiliteit in het land niet in gevaar te brengen. Woordvoerder van buitenlandse zaken, Hodding Carter zei dat de Amerikaanse regering haar bezorgdheid had overgebracht aan de autoriteiten in Seoel. In Noord-Korea werd het aftreden van de regering in Seoel een nieuwe militaire staatsgreep genoemd. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De wereld moet geen geloof hechten aan de zogenaamde democrati sche opening in Uruguay. Het is een misleiding van de mili taire machthebbers om het imago van de dictatuur in dit Zuidamerikaanse land wat op te vijzelen. Met deze boodschap is een delegatie van verbannen politieke leiders uit Uruguay op bezoek geweest bij een groot aantal politieke partijen in Den Haag en de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam Volgens de leider van de delegatie hebben de burgemeesters en CDA, PSP. PvdA. CPN en PPR toegezegd de verslech terende situatie in Uruguay aan te klagen Uruguay heette vroeger het Zwitser land van Zuid-Amerika om zijn voor beeldige democratie en neutrale in stelling, tussen de twee regionale grootmachten Brazilië en Argentinië ingeklemd. Toen aan het begin van de jaren zeventig de guerrilla-organi satie Tupamaros steeds actiever werd. kondigde het leger de noodtoe stand af en startte een grootscheepse campagne om deze beweging lam te leggen. Dat lukte in een paar maan den. Toch volgde kort daarop een militaire staatsgreep 'Marxisten' De militairen veranderden de jacht op leden van de Tupamaros in een jacht op ..marxisten", waarmee in Latijns-Amerika doorgaans iedereen wordt bedoeld die zich kritisch uit laat tegenover het gevestigde be wind. Politieke leiders moesten naar het buitenland vluchten om arresta tie te voorkomen. Volgens schattin gen heeft één op de veertig inwoners van Uruguay inmiddels om politieke redenen in de gevangenis gezeten. „Dat betekent", aldus een van de delegatieleden, „dat gedurende de af gelopen 2500 dagen elke dag 35 men sen voor korte of lange tijd gevangen zijn gezet, zijn gemarteld en soms verdwenen Hugo Villar. leider van het Frente Amplio een coalitie van in Uruguay verboden partijen, wees er gisteren op dat het lijkt of de dictatuur in zijn land aan het versoepelen is. Onder druk van de Amerikaanse president Carter hebben de militairen voor no vember van dit jaar een referendum over een nieuwe grondwet aangekon digd en voor volgend jaar algemene verkiezingen. Villar: „De wijzigingen in de grondwet zijn door de militairen aangebracht, zonder enige inspraak van een burgerlijke organisatie. De burgers mogen in november slechts ja of nee zeggen tegen wijzigingen, die eigenlijk alleen maar zijn aange bracht om de vele ongrondwettelijke decreten van de laatste tijd te legali seren Ook de verkiezingen van volgend jaar stellen volgens Villar niets voor. „Al leen de twee huidige regeringspartij en. de Nationale Partij en de Colora do Partij, mogen meedoen Er is slechts één presidentskandidaat Meer dan 10.000 kiezers is na de staatsgreep voor 15 jaar het kiesrecht afgenomen Er valt helemaal niets meer te kiezen." aldus Villar Campagne Het Frente Amplio is in Europa een campagne begonnen voor de vrijla ting van Liber Seregni. een voormali ge generaal in het leger van Uruguay die gevangen zit omdat hij vroeger presidentskandidaat voor links is ge weest. De Italiaanse president Pertini en 228 Italiaanse burgemeesters na men onlangs deel aan een manifests tie voor de vrijlating van Seregni „Het moeilijke bij dergelijke interna tionale acties is." aldus Villar. „dat we er niemand in Uruguay gericht op aan kunnen spreken Er is niet één dictator, maar een naamloos college van commandanten dat de macht in handen heeft PARIJS, ISLAMABAD (Reuter. AFP, AP) De Russische ambassadeur in Parijs, Stepan Tsjerwonenko, heeft gisteren de voorwaarden bekend gemaakt die Moskou stelt aan een terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan RUSSEL (AFP, DPA) Wilfried Martens, de nieuwe Belgi- he eerste-minister, heeft in zijn regeringsverklaring de aag opengelaten of en wanneer zijn land zal besluiten tot t plaatsen van de nieuwe Amerikaanse middellange-af- andsraketten op Belgisch grondgebied. en de NAVO vorig jaar december loot tot modernisering van haar nwapenarsenaal in Europa, maak- de Belgische regering het voorbe- ud dat zij pas na zes maanden zou lissen over een eventuele statione- van de nieuwe raketten in België Belgische regering voerde destijds i dat zij een beslissing over het al liet plaatsen wilde laten afhangen i de ontwikkelingen rond Afgha- tao en de Oost-Westverhouding in periode van een half jaar. Uit de eringsverklaring van Martens nu dat die periode kennelijk voor onbepaalde tijd is verlengd Zoals bekend heeft Nederland eerder besloten mee te werken aan de NAVO-plannen In de verklaring, die twee dagen na de vorming van een nieuwe coalitie van christen-democraten, socialisten en liberalen uit Belgische taalgebieden werd vrijgegeven, heet het dat de regering in deze zaak ..zal onderzoe ken in welke omvang en wanneer de gestelde voorwaarden vervuld zijn. om op grond van die elementen het besluit te nemen" Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens Zaire is het met de schending van de mensenrechten niet zo erg gesteld als Amnesty International zegt in een rapport over dat land. De regering van Zaire verklaart dat de omstandigheden in gevange nissen en ondervragingscentra niet zo slecht zijn, dat in het land niet gemarteld wordt en als dat toch gebeurt de daders vervolgd zullen worden. Van de kant van de veiligheidspolitie wordt ont kend dat recent mensen in onder vragingscentra zijn overleden. Ook zouden gevangenen die in het rapport van Amnesty worden genoemd inmiddels zijn vrijge laten. Bemoedigend Een woordvoerder van Amnesty in Londen noemde het antwoord van de Zairese regering „bemoe digend", maar zei erbij dat in het antwoord niet in detail wordt in gegaan op de omstandigheden in gevangenissen en kampen zoals die in het rapport van Amnesty worden vermeld. Ook over de ge vangenhouding zonder proces wordt gezwegen. De internatio nale organisatie voor de mensen rechten wil graag een gesprek met Zaire over al deze zaken. Volgens het rapport van Amnesty International zijn in de oerwou den van Zaire honderden politie ke gevangenen doodgeschoten, en kwamen anderen om het leven door marteling, slaag, verbran ding en uithongering in afgelegen kampen. Het rapport benadrukt dat sommigen van de slachtoffers ballingen zijn die na de door pre sident Mobutu afgekondigde am nestie naar hun land waren terug gekeerd. In tijden van spannin gen loopt het aantal politieke ge vangenen, aldus Amnesty, tot duizend op. Het meest beruchte kamp is Ekafero, in het noord westen van het land, waar ge woonlijk 400 tot 500 mensen wor den vastgehouden. De cellen zijn vergeven van insecten en ratten en hebben vaak geen ventilatie, waardoor gevangenen zijn over leden. Ondervoeding, malaria en dysenterie zijn aan de orde van de dag, terwijl medische zorg in het kamp ontbreekt. Een Zuidkoreaanse soldaat slaat in de stad Kwangju een demon strant in elkaar die heeft meege daan aan protesten tegen de uit breiding van de staat van beleg in het land. Ruim vijftigduizend studenten en scholieren namen deel aan het protest. Bij de daar opvolgende gevechten zouden twee personen zijn gedood. MONTREAL (AFP) De opkomst in de Canadese provincie Quebec over meer zelfstandigheid was gisteren groot. Volgens waarnemers werd dat bewerkstelligd door het prachtige weer en door de onduidelijkheid over de uitslag. Geen van beide kampen kan ervan overtuigd zijn een meer derheid te halen. De stemming gaat over een mandaat voor de regenng van Quebec onder handelingen te openen met de rege ring in Ottawa over afscheiding De eerste minister van Quebec Leves- que, die afscheiding van zijn Fransta lige provincie wil. bracht in de loop van de middag zijn stem uit. De leider van de voorstanders van één Canada. Ryan, stemde het eind van de och tend en at daarna met de federale premier Trudeau. De Verenigde Sta ten zijn tegen een van Canada afge scheiden Quebec, maar als de meer derheid van de bevolking daar toch meer zelfstandighed wil Erkend moet worden dat het bewind van Babrak Karmal door het Af ghaanse volk is ingesteld en wettig is en dat de revolutie niet meer is terug te draaien. Verder moeten er onder handelingen komen tussen deze rege ring en die van Iran en Pakistan, moet inmenging van buitenaf worden gestaakt en moeten er garanties ko men tegen inmenging in de toekomst De Rus wees op een persconferentie, een dag na de ontmoeting in War schau tussen de Russische president Leonid Breznjew en diens Franse col lega Valery Giscard d'Estaing, een onmiddellijke terugtrekking van de Russische troepen van de hand. „Dat zou een cadeautje zijn voor de Ameri kanen." Maar volgens de ambassa deur ziet niemand de terugtrekking liever dan de Sowjet-Unie zelf. waar na hij de voorwaarden opsomde. Die voorwaarden lijken verdacht veel op het door Karmal gelanceerde plan om met Pakistan en Iran rond de tafel te gaan zitten, hetgeen beide landen geweigerd hebben Op de islamitische conferentie in het Pakistaanse Islamabad lieten leiders van het Afghaanse verzet geluiden horen die niet veel heel lieten van de Russische opmerking dat het bewind van Karmal er door het Afghaanse volk werd neergezet. „De enige onder handelingen die wij willen is de heili ge oorlog", aldus Abdoel Rasoel Saiy- af. voorzitter van de Islamitische Alli antie voor de Bevrijding van Afgha nistan. Hij vroeg de aanwezige islami tische delegaties de betrekkingen met het bewind in Afghanistan en dat in Moskou te verbreken. Op de confe rentie werd meegedeeld dat Saoedi- Arabië vijftig miljoen gulden bij el kaar zou brengen om de nood onder Afghaanse vluchtelingen te lenigen Leiders van het verzet zeiden dat zij nog geen wapenhulp hadden ontvan gen, hoewel zij daarom herhaalde ma len hadden gevraagd. Over de pro- Russische islamitische landen en be wegingen. als Syrië. Libië, Zuid-Je men en de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO. zeiden de leiders van het Afghaanse verzet dat het hun net zo zou vergaan als de Afghaanse pre sidenten Tarakki en Amin BRUSSEL (AP, AFP. Reuteri De Europese Gemeenschap is nu nog bo zer op Groot-Brittannië Wilden de Britten al niet hun bijdrage aan de EG betalen, nu hebben zij ook nog laten weten slechts ten dele te zullen meedoen met de sancties tegen Iran Oude contracten blijven gewoon overeind, er zullen alleen geen nieuwe worden toegestaan Woordvoerders van de EG betoonden zich in Brussel bezorgd en verrast door de Britse stap. De Westduitse minister van economische zaken. Otto Lambsdorff zei dat de Britse houding past in een lange lijst van „krachtige verklaringen en slappe da den". Tijdens EG-overleg in Napels had Londen eerder laten weten mee te zullen doen, maar de regering- Thatcher zwichtte voor druk van het parlement. Franse diplomaten noemden de hou ding van de Britten een „slag in het gezicht" van de Gemeenschap en vre zen een negatieve invloed op onder handelingen over de bijdrage van Londen aan de EG De Nederlandse regering liet weten het besluit van het kabinet in Londen te „betreuren" en zei dat het Lager huis solidariteit met de Verenigde Staten in verband met de gijzeling In Iran kennelijk anders interpreteert. ADVERTENTIE Gemeentemuseum Het Princessehof Grote Kerkstr 11 tel 05100-27438 ma t/m za 10-17. zon. 14-17 Kleine Hollandse meesters uit de 17e eeuw. collectie Shipley Art Gallery te Gateshead. fo/ 16 juni >or Nico Jörg Drige week werd in Dublin het hoger beroep behandeld in de zaak die kend staat als de grote Ierse treinroof. Deze vond plaats op 30 maart 16 en leverde ongeveer één miljoen gulden op. De volgende ochtend en daaropvolgende dagen werden tientallen leden van de Ierse Republi- Socialistische Partij (IRSP) gearresteerd op verdenking van ikkenheid bij het delict. Uiteindelijk zouden drie leden worden irdeeld. Eén van hen is ondergedoken, twee anderen zitten inmid- straffen uit van 9 en 12 jaar gevangenisstraf. Het zijn Bernard 'ally en Osgur Breatnach ji IRSP. maar niet alleen deze geregis- partij, beschouwt deze rechtzaak leen politiek proces, dat dan ook interna pale belangstelling wekt, onder andere g» Amnesty International. Niet alleen het tieke aspect maakt de zaak van belang, ir zeker ook het feit dat de veroordelin- P uitsluitend berusten op de bekentenis- p van de verdachten. En deze bekentenis- 7 worden bestreden, omdat zij zouden P afgelegd na martelingen door de Ierse Wtie. Dat de veroordeelden gewond zijn taakt op verschillende politiebureaus m voor alle partijen vast. De vraag is en: hóe zijn ze gewond geraakt? De [da Siochana. bewaarders van de vrede,- s de Ierse politie heet, zegt: zij hebben ?elf verwond, of elkaar, toen ze met wen in de cel zaten. Deze verklaring is ,r de rechter in eerste instantie geaccep- hankelijk -^ bewering dat de politie martelt in een W dat evenals wij lid is van de EG en het iropese Verdrag voor de rechten van de J Irf onderschrijft, is ernstig. Ook in Ier- eersi Jdzelf deed dat stof opwaaien. De huidige kiek ""ster van justitie, Collins, heeft tenmin- 1977, toen hij nog parlementslid was. laldelijk om een onderzoek naar het de politiegeweld gevraagd. Amnesty itional rapporteerde in 1977 dat de itbank die moest oordelen over eventue le slecht behandeling door de politie, hier naar geen nauwkeurig onderzoek heeft gedaan Als de politie een tweede- of derdegraads- verhoor afneemt, gebeurt dat zelden zonder reden. Om hier achter te komen, en ook om te kunnen begrijpen waarom de politie re gelmatig tientallen leden van de Ierse Re publikeinse Socialistische Partij oppakt, is het nodig iets van de Ierse politiek te be grijpen. Een deel van de Ierse kiezers vindt dat Ierland ondanks zijn formele onafhanke lijkheid van Groot-Brittannië sinds de ja ren twintig, economisch van Engeland af hankelijk is gebleven, zeker omdat het wel varendste deel van Ierland, Ulster, van de Ierse Vrijstaat werd gescheiden. Die kiezers vinden Ierland een neo-kolonie, waar de lonen laag zijn en dat aantrekkelijk is voor buitenlandse investeerders. Deze genieten een aantal jaren belastingvrijdom en slui ten na behaalde winst hun bedrijf dan weer Het Akzo-bedrijf Ferenka wordt in dit ver band genoemd Volgens Republikeinen is er te weinig eigen economische ontwikkeling, hetgeen ten koste gaat van de arbeidersbevolking Daarboven komt het Republikeinse ideaal van het ene ongedeelde Ierland. De strijd daarvoor wordt voornamelijk in Ulster ge voerd. Maar dat Ulster heeft ook zelf proble men met name de vijandschap tussen de katholieke minderheid en de protestantse meerderheid Deze problemen in Ulster lij ken hun weerslag niettemin in de Ierse republiek te hebben De regerende partijen zijn van conservatie ve signatuur en hebben zich bij de Ierse deling neergelegd. Zij hebben geen belang bij de samenvoeging met Ulster, want dat zou betekenen dat hun leidende positie door de protestantse elitie uit Ulster in gevaar zou worden gebracht. De onlusten in Ulster komen de Ierse regeringen dus eigen lijk wel goed uit: die brandhaard is nu een Britse zorg Vandaar dat de oprichting van de IRSP in 1974. met als programma zowel een onge deeld als een socialistisch Ierland, ongele gen kwam. Want bij brede steun onder de arbeidersbevolking zou de politieke statis- quo in gevaar komen. Aldus werd mij dc jacht op kopstukken en leden van de IRPS van diverse zijden verklaard Geen garanties Na dit „voorwerk" terug naar de juridische problemen. Deze worden veroorzaakt door het opnieuw tot leven brengen van de bij zondere rechtspleging, gebaseerd op de „misdrijven tegen de staat"-wet uit 1939. De instelling van de special criminal court in 1972 was een reactie op het uitwaaieren van mensen en problemen vanuit Ulster naar de Ierse republiek ten gevolge van een Britse schietpartij in Ulster („Bloody Sunday"». Het bijzondere van de special criminal court is dat daarin geen rechtspraak door een jury plaatsvindt, maar door rechters, die voor deze functie worden benoemd en er uit worden ontheven door de regering al naar gelang het haar uitkomt, zoals in de wet staat, in artikel 39. Garanties datzo'n bijzondere rechtspleging niet te pas en te onpas plaatsvindt, zijn er niet, nu wettelijk bepaald is, dat een zaak naar de special criminal court wordt verwe zen wanneer de officier van justitie mee deelt dat naar zijn mening de gewone rechtspleging onvoldoende waarborgen biedt voor het handhaven van de openbare orde Bewijs daarvoor behoeft niet te wor den geleverd. Om twee andere verstrekkende bevoegdhe den te noemen: de politie mag iedereen op verdenking van een strafbaar feit voor 24 uur vasthouden op het politiebureau, het geen tot 48 uur kan worden verlengd. In die tijd is de gearresteerde verplicht te vertel len en naar waarheid waar hij zich op bepaalde momenten heeft bevonden Zwijgt hij of liegt hij, dan is dat strafbaar met een jaar gevangenisstraf en-of een paar honderd pond boete Hoe het bewijs tot stand kan komen dat iemand lid is van een verboden vereniging, is ook instructief te lezen in de wet: vol doende is de „redelijke gevolgtrekking uit verklaringen of gedrag" Tot het gedrag wordt ook gerekend: het niet tegenspreken van gepubliceerde documenten waarin ie mand als lid wordt genoemd, terwijl ander zijds het wel tegenspreken geen dwingende conclusie van niet-lidmaatschap oplegt En tenslotte: waneer een chief superintendent, een hoge politiefunktionaris dus. beweert dat iemand lid van een onwettige organisa tie is, is dat ook voldoende bewijs daarvoor Bijzonder Men kan dus wel zeggen dat de Ieren een heel bijzondere rechtspleging hebben. Voor Breatnach hield dat onder andere in dat hij keer op keer werd gearresteerd: wanneer de wettelijke termijn om was, of wanneer een te hulp geroepen rechter zijn invrijheidstel ling had bevolen of zijn opname in het ziekenhuis, werd hij buiten het politiebu reau. het gerechtsgebouw of het ziekenhuis onmiddellijk weer voor een nieuwe periode gearresteerd Dat is zes keer gebeurd Een complicatie voor de vervolgende in stantie ontstond toen deze er niet in slaagde binnen de wettelijke termijn van 30 dagen na het in staat van beschuldiging stellen het zogenaamde bewijsboek te produceren, waarin de beschuldigde het bewijs tegen hem kan vinden en zich ertegen kan wape nen Niet alleen de eerste dertig dagen wa ren te kort. maar zelfs zeven maanden wa ren te kort om bewijs te verzamelen voor het bewijsboek Toen heeft de rechter er toch een eind aan gemaakt Een week later werden de verdachten wier beschuldiging was vervallen, niettemin opnieuw gearres teerd. voor dezelfde feiten, maar onder een ander wetsartikel Het proces kon doorgang vinden Het proces liep echter niet op rolletjes Een van de rechters viel voortdurend in slaap, maar de verdediging durfde daar niet met een een punt van te maken, omdat het zo n pijnlijke kwestie is en je op moet passen de rechtbank niet te beledigen. Op de vijftig ste dag van het proces heeft men uiteinde lijk de stap gedaan om een nieuw proces aan te vragen vanwege het feit dat een der rechters regelmatig sliep „Er moet niet alleen recht gedaan worden, maar men moet ook kunnen zién dat er recht gedaan wordt." schreef een der advocaten in zijn bezwaarschrift Het hoogste Ierse gerechtshof wees het ver zoek echter als te laat gedaan van de hand Een maand na deze beslissing overleed de slapende rechter en moest het proces als nog van voren af aan beginnen. Zoals al vermeld de straffen waren uiteindelijk 9 en 12 jaar Het hoger beroep in deze zaak brengt geen nieuw onderzoek naar de feiten met zich mee Alleen op technisch-juridische gron den kan bezwaar gemaakt worden tegen het vonnis Dat gebeurt ui deze zaak vooral tegen de beslissing van de lagere rechter om de ver klaringen van de verdachten te accepteren voor het bewijs Volgens de advocaat die de eerste twee dagen van het proces het woord voert mag dat niet. Want die verklaringen waren afgelegd, ten eerste na de wettelijke maximumtijd van 48 uur vrijheidsberoving, ten tweede na een verhoor dat bijna onafge broken werd afgenomen gedurende 36 uur: en ten derde na mishandelingen Dus zou den deze verklaringen onrechtmatig zijn verkregen en zouden zij niet mee mogen werken aan het bewijs. En omdat er geen ander bewijs is. zouden de verdachten ei genlijk vrijgesproken behoren te zijn net zoals de vierde verdachte die ondanks alle geweld géén verklaring had afgelegd De advocaat noemde dit onderdrukkende politiegedrag in strijd met de natuurlijke en grondwettelijke gerechtigheid, waarbij hij uitvoerig uit vele boeken met rechterlijke beslissingen citeerde. Bovendien zouden de „regels voor de rechter" met betrekking tot zijn toezicht op de vrijwilligheid van verkla ringen van verdachten zijn geschonden. Het gaat bij de vraag van het vaststellen van de schuld om de correctheid van het verkrij gen der feiten. Het strafrecht moet ook waken tegen het „brutaliseren" van mensen bij het verzamelen van de feiten Als op de derde procesdag de junior van de eerste advocaat het woord neemt, is het inmiddels opgevallen hoe onpolitiek dit proces wordt gevoerd: geen woord over de achtergronden van de politieaandacht voor de IRSP Dat is natuurlijk wel te verklaren, uit de juridisch-technische en niet nieuwe feitelijke behandeling van de strafzaak, die het bijna onmogelijk maakt om af te wijken van de koers die de lagere rechter heeft uitgezet. Maar ook het feit dat de advocaten van de verdediging morgen in een andere zaak de advocaten van het openbaar minis terie. de vervolging dus. kunnen zijn. kan bijdragen aan de zachte opstelling van de advocatuur. Zodoende lijkt het geen rechtsstrijd tussen overheid en verdachte. Nee. op de gerechte lijke rol staat het proces aangekondigd als „het volk tegen McNally" Helemaal een maskerade wordt het wanneer, zoals in deze zaak. de aanklacht een delict betreft dat wordt afgedaan als een delict tegen de staat. Dan is de staat, en toch niet het volk. de tegenpartij? Onze juridische medewerker mr. N. Jörg heeft vorige week als waarnemer in Du blin het hoger beroep bijgewoond van twee leden van de Ierse Republikeinse Socialis tische Partij tegen hun veroordeling we gens de grote Ierse treinroof.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7