Zoutarm dieet riskant )ij te hoge bloeddruk Raad zal beleid Polak goedkeuren Neemt weinig plaats in maar kanu heel wat narigheid besparen. Per 1 juli zonodig maatregel koopkracht laagste inkomens feer vakantiegangers in financiële problemen Irts wijst in proefschrift op complicaties toe langer men Jffart' rijdt, hoe joger de boete GPV wil laag telefoontarief op feestdagen Eerste Kamer in motie van CDA-PvdA: niet vergeten; bloemen sturen Meer vrijheid voor particulieren bij ontwikkelingshulp Afrastering Vandaag debat over rellen in Amsterdam op 30 april Bende stal drugs in het hele land Woensdag 21 mei 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ADVERTENTIE lEN HAAG Steeds meer vakantiegangers raken in het cheques jjtenland in financiële moeilijkheden Vorig jaar speelde het jnisterie van buitenlandse zaken zo'n 1500 keer een bemid- ■lende rol tussen gedupeerde Nederlandse toeristen en geid- jiieters (bankinstellingen, familieleden). In 1978 kwam het jntal bemiddelingsgevallen nog niet boven de 1100 uit uiterste gevallen verstrekken amb- naren van de buitenlandse dienst fi financieel voorschot, dat de be kekenen na terugkeer in Neder- pd binnen zes weken terug moe- Ny n betalen Vorig jaar werd bijna een tehohderd maal zo'n voorschot Strekt. Hoewel dit aantal lager is dan in het jaar daarvoor, is de be moeienis van het ministerie met Ne derlanders die in geldnood verkeren over de hele linie toegenomen. Het. ministerie raadt iedere vakantiegan ger aan het grootste deel van het vakantiegeld mee te nemen in de vorm van giro-betaalkaarten of reis- Wenken Zoals elk jaar om deze tijd heeft het ministerie weer een lijst ..Wenken voor vakantie in het buitenland" op papier gezet. De vijf miljoen mensen, die naar verwachting de komen de zomermaanden de grens overtrek ken. moeten een reis- en bagageverze kering afsluiten, uiterst voorzichtig zijn met het meenemen van lifters, het zoekraken van paspoorten voor komen. waardevolle zaken (geld. rij bewijs. paspoorten) niet in een tas of zak bewaren en goed uitgerust op vakantie gaan vooral de automobi listen onder hen). Evenals in voorgaande jaren waar schuwt het ministerie ook ditmaal met klem tegen het meenemen, of verkopen van verdovende middelen, dat elders veel zwaarder gestraft wordt dan in ons land. Momenteel zitten er 279 Nederlanders in buiten landse gevangenissen, van wie 167 wegens drugsdelicten. De langstge- strafte Nederlander (75 jaar cel) be vindt zich in Bangkok, de meeste gedetineerden zijn te vinden in onze buurlanden. in onze redacteur wetenschappen IBECHT Een zoutarm dieet voor mensen die met medicijnen worden behandeld voor ige bloeddruk, helpt nauwelijks en werkt intussen complicaties in de hand. Met deze in odschap van de Utrechtse arts Jeen Haalboom zullen veel medici wel enige moeite hebben i ilgens de gevestigde opvatting moet het zoutarme dieet juist de bedoelde complicatie fhoogde uitscheiding van kalium voorkomen. «I i is niet de enige schok die de sertatie van Haalboom (hij promo te gisteren aan de Utrechtse uni- rsiteit tot doctor in de geneeskun- voor de gevestigde opvattingen ioudt. Want ook de, logisch schij- fcde.' bestrijding van de complica- extra kalium toedienen, helpt de «li Üênt van de wal in de sloot. Het liliumgebrek wordt er per saldo gro- van. en er dreigen extra complica- ondermijnt het onderzoekresul- it van de Utrechtse leerling-inter- t niet alleen de gevestigde opvat- Tiiaar ook een farmaceutische lenindustrie. Omdat een kali- ikje smerig smaakt en veel nsen er misselijk van worden, zijn iumtabletten de bij voorkeur ge likte toedieningsvorm. En omdat nsen van die tabletten nogal eens yjiag- en vooral darmzweren krijgen. -*>speciale (dus dure) preparaten id waaruit het kalium lang- vrijkomt i"afgezien van recente berichten ïook met deze „langzame" tablet- ielfde complicaties worden ge- i is Haalbooms oordeel over het rik vari kalium in deze gevallen [.de hele lijn streng. Het kan toe van' ziektegevallen en sterfte 'ölge hebben. En het helpt niet. 0 onze soc.econ. redactie N HAAG De boete voor zwart ien zal straks hoger zijn naarmate langer rijdt zonder de motorrij- mbelasting te hebben betaald, latssecretans van Amelsvoort van ancien kondigde dit gisteravond m de Eerste Kamer. regeringspartijen. CDA en VVD. I ne Eerste Kamer voelen veel voor 'IJ11 vrijstellen van inkomstenbelas- g van liet aankopen van aandelen Nederlandse bedrijven. Deze par- fil wezen óp een maatregel m inkrijk. Fransen kunnen 2500 gul aftrekken voor de belasting wan- )rzij voor dit bedrag aandelen heb- 1 aangeschaft in Franse onderne- ngen. Deze maatregel is in Frank- een groot succes. Franse bedrij- i kunnen hierdoor gemakkelijker eigen kapitaal komen. Minister ui der Stee van financiën liet weten di en andere ideeën in studie der Stee wenste ook „met na- opnieuw mededeling te doen Dj het .kabinetsstandpunt over de •kbaarheid van de hypotheekren- ïoor de eigen woning. „Het stand- van het kabinet is ongewijzigd 'en. We denken er niet aan de baarheid af te schaffen of te ten. Ik herhaal dit omdat mij is leken dat grote onzekerheid is staan onder potentiële kopers van Tzen," aldus de minister in de Eer- Kamer. Deze mededeling van de "ster is vooral opvallend omdat f twee weken in de Tweede Kamer 1 debat wordt gehouden over de van prof. Hofstra voor infla- 3jj|tneutrale belastingheffing. Daarbij ^took ëen motie aan de orde van CDA, vorig jaar ingediend door Kamerlid Van Amelsvoort, thans W Stósecretaris en gisteravond geze- nnaast minister Van der Stee. In w 'e motie staat dat voor hypothe- boven de 400.000 gulden de rente fliet topdeel van die hypotheek slechts beperkt aftrekbaar zou [sn zijn voor de inkomstenbelas- doen. want het zoutgebruik dat veel mensen gewoon vinden, was en is medisch te hoog. Het Utrechtse onderzoek komt niet helemaal uit de lucht vallen. Mede promotor prof. dr. A. Struyvenberg publiceerde al in 1978 dat een natriumbeperkt („zoutarm") dieet bij ErnstiiT mensen die voor hun hoge bloeddruk worden behandeld met een vochtaf- Anders ligt het voor veel verpleeg- en drijvend middel („plaspil") juist leidt bejaardenhuizen waar. signaleert tot een groter kaliumverlies. Haal- Haalboom, een matig tot streng na- booms onderzoek bevestigt dit, maar triumbeperkt dieet standaard is. toont bovendien aan dat dit verlies Daar zal de medische staf zijn conclu- niet met kaliumtabletten goed te ma- sies ernstig moeten overwegen. En ken is. Het kalium wordt op den duur voor mensen die kaliumtabletten ge- DEN HAAG (ANP) - In schrif telijke vragen aan staatssecre taris Smit-Kroes van verkeer en waterstaat, onder wie de PTT resorteert, heeft Tweede- Kamerlid voor het GPV Ver- brugh gepleit voor de invoering van het verlaagde telefoonta rief op erkende nationale en christelijke feestdagen, die niet op zaterdag of zondag vallen. Tot nu toe geldt het zogenaam de vrijetijdstarief alleen op za terdag en zondag, en van zes uur 's avonds tot achi uur 's morgens. Veel mensen weten niet, dat dit niet geldt op erkende feestda gen, zo voegt Verbrugh toe aan zijn vragen. Niet uitstellen; nü halen! Bij uw ANWB-kantoor, de Rabobank en de Grenswisselkantoren ARNHEM (ANP) Een achttienjari ge bewoonster van een appartement in het opvangcentrum Paula in Oos terbeek moet op last van de president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. schaafsma, binnen twee dagen ver huizen. Mr. Schaafsma bepaalde dit in een kort geding, dat de directie van harder uitgeplast dan het wordt toe- bruiken in het kader van hun behan- de Paula-stichting, een centrum voor gediend. Bij de vermeende risico's van het kaliumtekort zet dr. Haalboom trou wens ook stevige vraagtekens. De ge bruikelijke meetmethode, het kaliumgehalte in het bloed, zegt wei nig of niets over de hoeveelheid in het lichaam, waar het werkelijk om gaat. En ook het onderzoek dat wijst op gevaar voor ritmestoornissen van het hart bij te weinig kalium, is daardoor niet altijd even overtuigend. Voor mensen met te hoge bloeddruk die naast medicijnen van hun dokter een zoutarm dieet kregen voorge schreven. verandert door het werk van Haalboom waarschijnlijk minder dan op het eerste gezicht lijkt. Voor zover dat onderzocht is. blijkt met dieetvoorschriften op grote schaal „gesmokkeld" te worden. In veel ge vallen zal het erop neerkomen dat mensen die toch al een beetje de hand lichtten met de voorschiften, daar bij nader inzien verstandig aan deden. Zij zouden daarmee kunnen doorgaan, en toch nog minder zout gebruiken dan ze „gewoon" zouden deling voor hoge bloeddruk (niet voor alleenstaande ouders in moeilijkhe- andere kwalen), is er alle aanleiding den, tegen de jonge vrouw had aange- om eens met de dokter te overleggen, spannen. ADVERTENTIE j>C - Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAG De Eerste Kamer wil in meerderheid dat de regering per 1 juli de belastingen extra verlaagt of iets anders doet, als zonder zo'n maatregel de koopkracht van huishou dens met minimuminkomen door de nullijn zou zakken. Dit staat in een motie van regeringspartij CDA en oppositiepartij PvdA. riep meteen dat de tekst uitsteken?! was en gehandhaafd werd. De Eerste Kamer moet nog stemmen over de- motie. Een meerderheid is echter ver -* zekerd. 1 Vacatures Minister Albeda van sociale zaken vindt de motie „onaantrekkelijk" Ook de WD'er Van Tets was niet ingenomen met de actie van coalitie partner CDA. „Het is niet opportuun om de regering nu met een motie op te jagen. We moeten afwachten wat voor conclusie het kabinet midden juni trekt." aldus de WD'er. doelend op de mededeling van Albeda. dat over een maand wordt bekeken of een nadere maatregel voor de koopkracht van de laagste inkomens nodig is. Het CDA in de Eerste Kamer ging Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Projecten in de derde wereld van particuliere organisaties voor ontwikkelingshulp zullen ach teraf door minister De Koning wor den beoordeeld. De bewindsman voor ontwikkelingssamenwerking heeft- dat aan ICCO (protestants-christe lijk). CEBEMO (rooms-katholiek). NOVIB en Hivos (humanistisch) la ten weten. De medefinancieringsorganisaties hadden vorig jaar de minister ge vraagd niet langer vooraf projecten in de derde wereld (onderwijs, land bouw. gezondheid) te beoordelen, maar pas achteraf. De particuliere organisaties krijgen daardoor meer speelruimte. De minister is overgegaan tot deze nieuwe werkwijze door het gegroeide vertrouwen in de particulieren. Bo vendien hebben deze vaak meer mo rnet de motie verder dan de CDA- fractie van de Tweede Kamer. In de Tweede Kamer is vorige week een debatje gehouden over de tegenge vallen prijsstijging van april. Albeda stelde dat het kabinet eerst wil zien of ook in mei de prijsstijging weer te genvalt. Zoja, dan zal een aanvullen de maatregel voor de laagste inko mens worden overwogen De PvdA wees er echter op dat het dan intussen te laat zal zijn om die maatregel nog vanaf 1 juli te laten ingaan. De PvdA verweet de minister dat hij zich met uitstel probeert los te maken van de belofte dat het kabinet ernaar streeft dat voor de laagste inkomens de koopkracht dit jaar in stand blijft. De PvdA kreeg toen in de Tweede Kamer het CDA niet mee in een poging om al per 1 juli nadere maatregelen te verlangen Handhaving gelijkheden de armste groepen in de 'n de wijk Lekkerkerk-west waar gif in de bodem zit, worden palen en gaas uitgeladen. Vanaf morgen derde wereld te helpen dan bij voor- zal, als de bewoners uit de wijk geëvacueerd zijn, een hek de plaats omgeven waar de komende beeld de Nederlandse overheid maanden het gif uit de grond zal worden gehaald. In de Eerste Kamer begon minister Albeda gisteren met uitdrukkelijk te herhalen dat het kabinet streeft naar handhaving van koopkracht voor de laagste inkomens, „ook al is een ech te garantie niet te geven, want het kabinet is niet gehouden tot het on mogelijke". Toch diende Franssen (CDA) zijn motie in, naar hij zei „om de minister te ondersteunen in het kabinet". De motie spreekt over zo nodig maatregelen nemen om de koopkracht van huishoudens met een minimum inkomen „per 1 juli te handhaven". Vervolgens probeerde Albeda de mo tie zo uit te leggen dat eventuele nadere maatregelen ook later zouden kunnen ingaan dan 1 juli. Maar Klaas (PvdA) en Franssen snelden meteen naar de microfoon om duidelijk te maken dat dat niet hun bedoeling is. Franssen: „het gaat om gezinnen met de laagste inkomens. Die kunnen geen reserves vormen. Daar kun je niet bij zeggen dat de koopkracht wel door de nullijn mag zakken en dat dit later in het jaar wel wordt rechtge trokken. Als een maatregel nodig zal blijken, moet die desnoods met terug werkende kracht tot 1 juli inge voerd." Albeda vond toen de motie op dit punt „te precies" en vroeg om bijstelling van de tekst. Maar Kloos Albeda deelde verder mee dat er bin- nenkort toch een apart wetsontwerp komt om bedrijven te verplichten hun vacatures op te geven bij de arbeidsbureaus. In onze krant van gisteren stond dat deze vacature plicht zou moeten wachten totdat dé nieuwe „arbeidsvoorzieningswet" ge reed is. De minister wil daarop echter met een apart wetje vooruit lopen. Voorts noemde de minister herverde-- - ling van de beschikbare werkgelegen heid en invoering op ruime schaal van deeltijdbanen ..onontkoombaar en onvermijdelijk op langere termijn. Op de korte termijn is er echter het kostenprobleem," aldus Albeda doe lend op de noodzakelijke inlevering van loon. „Van alle betrokkenen is daarom realisme gewenst." HEERENVEEN (ANP) - Twee man nen die bij een inbraak bij een Hee-, renveense apotheek op heterdaad zijn betrapt, hebben de politie verteld dat ze deel uitmaakten van een bende die in het hele land actief is geweest. Ze gebruikten een deel van de gesto len verdovende middelen zelf, een an der deel vond zijn weg naar vaste klanten op de zwarte markt. Het ging voornamelijk om opium en amfetaminen, in totaal voor enkele tonnen, die op de zwarte markt eclv ter veel meer opbrachten. Het gear resteerde tweetal C. H. R. (28) uit Amsterdam en W. F. R. uit Den Hel der, werkte vaak samen met andere inbrekers, die de politie nog hoopt te pakken. In totaal hebben de twee 32 inbraken bekend. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Een meerderheid in de Amsterdamse gemeenteraad keurt het beleid van burgemeester Polak tijdens de rellen op 30 april goed. Er bestaat wel enige kritiek, met name op het optreden van de mobiele eenheid na de kraakactie in de Kinkerstraat en de visie van het college op de rol van de media, maar dat is geen reden voor de grote fracties om tijdens het vandaag te houden debat fel van leer te trekken tegen het gevoerde beleid 1 V"" 'ir v°eris direct, dat het een a,e badplaats voor hen is Basis voor het debat is een nota van het college van B en W. waarin hoofdzakelijk de feitelijke gebeurtenissen van de rumoerig verlopen inhuldi- gingsdag op een rijtje worden gezet. Veel lof zwaait het col lege daarin met name de poli tie toe: ..Dankzij de goede voorbereidingen en het in het algemeen zeer beheerste en bekwame optreden van de po litie zijn nog grotere onheilen, waarbij op de inhuldigings dag stellig doden zouden zijn gevallen. voorkomen. De vooraf gehoorde stelling dat de getroffen veiligheidsmaat regelen overdreven zijn ge weest, wordt in het licht van de feitelijke gebeurtenissen gelogenstraft B en W zeggen in de nota verder „dat alles erop wijst dat vooral in het verdere ver loop van de rellen meer spra ke is geweest van nihilistisch optreden van op rellen en ste nen gooien beluste personen dan van een bewust politiek geïnspireerde beweging" Kri tiek heeft het college op de pers „die op grote schaal heeft gezinspeeld op eventuele on geregeldheden". Tenslotte kondigen B en W in de nota een onderzoek aan naar niet alleen de aspecten van open bare orde. maar ook maat schappelijke achtergronden van de rellen. De PvdA. de grootste fractie in de Amsterdamse raad. zal vandaag een motie indienen waarin het beleid van Polak wordt goedgekeurd. Pelle Mug, de PvdA-fractievoorzit- ter, wil met zijn motie de col legepartijen (PvdA, PPR. CDA en D'66) op één lijn krij gen. Of dat lukt is niet geheel zeker, aangezien in de motie ook vraagtekens worden ge plaatst bij het optreden van de mobiele eenheid 's mor gens bij een kraakactie in de Kinkerstraat en bij de kritiek van het college op de rol van de media. Mug noemt die kri tiek te eenzijdig, het college had ook best enigszins de hand in eigen boezem kunnen steken. Met name wil de PvdA weten wie de opdracht heeft gegeven de politie tegen de krakers in te zetten. Het verhaal doet de ronde dat de verantwoordelij ke loco-burgemeester Sinnige en wethouder Heerma juist bezig waren het nieuwe cellen complex van het politiebu reau te bekijken toen commis saris De Rhoodes het bevel gaf aan de ME om uit te rukken. CDA-fractievoorzitter Steen bergen heeft echter geen be hoefte over „dit soort details" uit te weiden. Zijn fractie staat volledig achter burge meester Polak waar het gaat om het handhaven van de openbare orde en wenst het beleid niet op andere punten te be- of veroordelen, mede gezien de drukke agenda. De PSP zal een motie van afkeu ring indienen over het optre den van de mobiele eenheid in de Kinkerstraat- Te eenzijdig De meeste fracties vinden dat de nota van B en W een te eenzijdige kijk geeft op de ge beurtenissen. Met name de linkse fracties vinden dat er ook gekeken had moeten wor den naar de oorzaken van de maatschappelijke onvrede die op 30 april tot uiting werd gebracht. ..Door iedereen rel schoppers te noemen los je niets op. Het is niet genoeg om foei en schande te roepen en dan te blijven zitten." al dus Els Agsteribbe van de PSP PvdA, PSP en CPN zullen vandaag ook kritiek leveren op de veroordeling van de me dia, met name VARA en Ra dio Amsterdam. Deze fracties vinden het niet terecht dat het college eenzijdig met de beschuldigende vinger naar de pers wijst. Pikant detail is dat hierover ook kritiek be staat binnen het college, na melijk bij de PvdA-wethou- ders Schaefer en Van der Vlis. Het tot stand komen van de nota is dan ook niet zonder pijn of moeite gegaan. De vrij dag verschenen versie zou de vierde zijn. Interpellatie Tijdens het debat zijn verder moties te verwachten van de CPN, die vindt dat foto- en filmmateriaal niet gebruikt mag worden voor de arresta tie van mensen die betrokken waren bij de ongeregeldhe den, en de WD die alle ge meentelijke diensten bedankt voor de bewezen diensten voor. op en na 30 april. Vóór de behandeling van de nota van B en W zal de raad zich bezig houden met een inter pellatie van de WD'er Groot- hoff over de toehemende ge voelens van rechtsongelijk heid en rechtsonzekerheid bij de Amsterdamse burgerij naar aanleiding van kraakac- ties, rellen en dergelijke. Ondertussen tast de Tweede Kamer nog steeds in het duis ter wat betreft de nota en de 1 miljoen gulden voor onder zoek naar de achtergronden van de gebeurtenissen op de inhuldigingsdag die het kabi net had toegezegd, alsdus des gevraagd fractievoorzitter Van Thijn van de PvdA-ka- merfractie. Mobiele Eenheid krijgt uitrusting voor ijshockey AMSTERDAM (ANP) De le den van de Amsterdamse Mo biele Eenheid krijgen een soort ijshockey-uitrusting om in de toekomst beter beschermd te zijn tegen relschoppers, voet balsupporters en andere actie voerders. Daartoe zullen voor alle 700 bij de ME inzetbare politiemensen gebitsbescher mers. onderlichaambescher mers. scheen- en kniebescher mers. slagvesten. keelbescher- mers en kaakmaskers worden aangeschaft De kosten van een en ander zuilen ongeveer 153.000 gulden bedragen Morgen zal de raads commissie algemene zaken en internationale contacten be slissen over een voorstel van B en W om dit bedrag beschik baar te stellen ..Dit bedrag lijkt misschien erg hoog zo schrijft de chef van het bureau bewapening, kle ding. uitrusting en Mobiele Eenheid in een toelichting „Maar als het vergeleken wordt met de voorlopige ramingen van letsel en schade, opgelopen tijdens de rellen rondom de Vondelstraat, komt het in een ander daglicht te staan." De veldslag in de Vondelstraat is tenminste drie politiemen sen op een volledige gebitsre gulatie a 10.000 gulden komen te staan, aldus de toelichting De schade, aan politievoertui gen berokkend, beloopt onge veer 200.000 gulden

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3