Ballet: tussen rode vlaggen en acrobatiek Antiquariaat Verburg JEAN-PIERRE PINCEMIN Galerie Cunera te Rhenen^1 schilderijen en aquarellen dkoncntpilcru^ ^WSrtmam Friesche klokken Bezoekt Kasteel „de Haar" Haarzullens, Kasteellaan 1 gespecialiseerd in antiquarische, zeldzame boeken en instrumenten betreffende geneeskunde, psychologie, psychiatrie, horlogerie, exac te- en occulte wetenschappen. Regelmatig verschijnende catalogi op aanvraag. Telefoon 01180-25707 Relgeretr. 3 4331 BA Middelburg STEDELIJK MUSEUM ALKMAAR KEUZE UIT EIGEN COLLECTIE Openingstijden: ma. t/m do. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 vr. 10.00-17.00 zon- en feestdagen: 14.00-17.00 zaterdags gesloten galerie nieuwe weg SCHILDERIJEN 17 MEI - 15 JUNI Sterkenburgerlaan Doorn één van de meest vooraanstaande galeries van Nederland houdt een verkoopexpositie van van meesters uit de Haagse en Romantische School. Geopend: t/m zondag I juni van 11.00-20.00 uur Iook Ie en 2e Pinksterdag). Galerie Cunera, Herenstraat 14, Rhenen, tel. 08376 - 3316 STsPAG 21 MEI 1980 TRÓUW/KWARTET f9 RHS 21 GALERIE GROTE LENTE EXPOSITIE t/m 31 mei 19de en 20ste eeuwse schilderijen o.a. Bernard de Hoog, A. M. Gorter, H. J. van der Weele, C. Artz enz. Sassenstraat 49 Zwolle (bij de Sassenpoort) tel. 05200-13007/42877. IKONENBOEK Verschenen: J. R. Wortmann „Ikonen uit de collectie van Ikonengalerie Wortmann Zeist 1980 Een fraaie uitgave op kunstdrukpapier van 136 pag. Met o.a. 60 kleurafb van ikonen uit eigen collectie, met beschrijving en datering van elke ikoon en prijslijst. Na overmaken van 45.— op giro 689060 ontvangt u het boek thuis. Ook verkrijgbaar in de boekhandel. Openingstijden permanente verkooptentoonstelling: do. en za. van 10-12 en 2-5 u. Vrij. 19-21 u. Op andere tijden gaarne na afspraak. Slotlaan 128, Zeist. tel. 03404-12285. Een folder wordt u op aanvraag toegezonden. door Eefje van Schalk en Ineke Sluiter worden bij ons nog op oud ambachtelijke wijze gemaakt. U heeft de keuze uit vele types o.a. staartklokken ook met dubbele kap kortstaarten stoelklokken kantoortjes enz. Kom geheel vrijblijvend onze kollektie bezichtigen. Wij verzorgen tevens de rep. van uw antieke klok. Klokkenmakerlj Van Der Meulen B.V. Werkplaats met winkel: Roazebosk 13 Scharsterburg tel. 05138-2751 Winkel: de Merk 11 Joure tel. 05138-3101 Omdat de groep niet eerder in Nederland te zien was, is gekozen voor het uitbrengen van oude repertoire, twee ge mengde programma's, be staande uit werken van Cranko, Tetley, Macmillan en Béjart (resp. in R'dam en A'dam), en een avondvullend ballet, Kameliendame, van John Neumeier, uitsluitend te zien in Den Haag (15 en 16 juni). Zwam Tussen de uitersten, het bal let van Stuttgart en de nieu we vormen, er onder, of er boven, zweeft, kruipt, draagt en buitelt Pilobolus uit New York. Wie de groep in 1974 heeft gezien, zal zeker opve ren, want zij heeft toen een overrompelende Indruk ge maakt. Er is echter een pro bleem met Pilobolus: is wat ze doen dans, atletiek of acrobatiek? De laatste twee dingen zeker, het eerste? Bij de oprichting in 1971 had den Moses Pendleton en Jo nathan Walker niet de bedoe ling een dansgroep te vor men, of een hogere vorm van kunst te produceren. Zij stu deerden biologie, toen zij in contact kwamen met een dansdocente die compositie lessen gaf aan hetzelfde col lege waar ze studeerden. Hun interesse was voornamelijk sportief geaard. Het vroegste werk zou men kunnen betite len als bewegingsstudies, ge baseerd op kennis en inzicht in gewicht en balans, een werkelijk vertrouwen in el kaar en gevoel voor de ander, inderdaad onmisbare zaken als men zich bezig houdt met acrobatiek. In eerste Instantie bestond de groep uit vier mannen; later voegden zich twee dan seressen bij hen. De samen stelling is sinds 1971 nogal gewijzigd, maar de menge ling van atleten en dansers bleef. Wel schijnt het, dat er meer dansachtige werken op het programma staan, waar aan o.a. thema's ten grond slag liggen, die ontleend zijn aan 19e eeuwse literatuur, met name aan het werk van Emily Dickinson. Die ballet ten worden „gothlc", bar baars, genoemd. Aangezien de groep satirische humor niet schuwt, zullen zij in dit opzicht zeker het aanzien waard zijn. Pilobolus is de naam van een zwam, die op alle mogelijke manieren zijn weg zoekt naar het licht. Als hij rijp is, explo deert hij met grote kracht en schiet zijn sporen over een afstand van wel tussen de zes en tien meter. Deze sporen zijn één cel, met grote vitali teit. Of de naam goed geko zen is, moet blijken uit het feit, of de ontwikkeling van de groep gelijke tred heeft gehouden met de belofte, die de naam inhoudt. Tussen 2 en 7 juni in Den Haag, Utrecht, A'dam, R'dam en Eindhoven. de Nederlandse Jjjanswereld wordt het jolland Festival al inds jaren niet meer jleen beschouwd als ien confrontatie met kwalitatief hoge of ex- jerimentele hoog- itandjes uit het buiten- and. Integendeel, het lolland Festival biedt ■Juist de in Nederland ^vestigde dansgezel- chappen een unieke tegenheid om hun in- emationale, vooraan- taande plaats te onen. Kirig jaar was dat bij voor- leeld op overtuigende wijze iet geval met de kostbare £lve/Life-produktie van Het lationale Ballet ln het Car- É-theater. Nog maanden laarna stonden de intema- ionale vakbladen hierover >ok het Nederlands Dans- leater bereikte vorig jaar in hoog niveau met de salmensymfonie en de Gla- olitische Mis, twee super- alletten van huischoreo- Jiri Kilian. De Ameri- aanse tournee van het Ne derlands Danstheater vlak a het Holland Festival werd ongelooflijk succes. Pegenslagen lok voor dit komende Hol- Festival hadden deze «ide groepen grootse plan uitgedacht, maar beide Jselschappen hebben met genslagen te kampen ge- Bij Het Nationale Ballet dat vooral op het finan- iéle vlak. De voorgenomen iroduktie van de Schone laapster naar Engelse ver- e (Peter Wright) kon niet oorgaan in verband met de norme onkosten (alleen al 0 nieuwe kostuums en de rstukken). Tegen zulke be-' agen is de huidige Neder- balletcultuur nog niet tstand. vrij vroeg in dit seizoen erd daarom besloten deze chone vooralsnog te laten apen en de unieke Live/Li- (•produktie van het afgelo- len Holland Festival te her talen. Lang niet iedereen leeft deze voorstelllngense- le destijds kunnen zien en en herhaling hiervan wordt ilet alleen door de overstel- ide publieke belangstel- ing gerechtvaardigd, als ze- ook door de artistieke restatie zelf. Pwee delen ive/Life bestaat uit twee de in: het eerste is een ballet an Hans van Manen voor en danseres (Coleen Davis), en danser (Henny Jurriëns) _in een cameraman (Henki an Dijk), waarin door mid- el van een groot scherm (ei- ofoor) en een fascinerend ebruik van de specifieke ïlmte en omgeving van The- ter Carré een geheel nieuwe isle van ruimte en tijd in ans wordt aangegeven. >e verveelvoudiging die op-1 reedt door de gelijktijdige igistratie van de dansers en omgeving in combinatie net de dansuitvoering zelf, dit Live tot een op enbarende gebeurtenis, die evens een nieuwe weg in de alletkunst betekent. Iet groots opgezette Life an Rudi van Dantzlg en oer van Schayk is tegen- ver dit intieme videoballet >P een heel andere manier pectaculair. Tachtig dan- ers worden door hen in twee half uur opgezweept tot t mis te verstane kritiek, tgen isolement, mechanise- tag, onrecht, vervreemding r n wat er zo misgaat in de der Mdige wereld. o één lange serie van revolu- lonaire groepsdansen met ópperende rode vlaggen ossen de ijskastelen was machines, tot persiflerende iltuatieschetsen met behulp 'an diaprojecties en enkele edere, verstilde momenten pas de deux, wordt hier danshappening uitge roerd, waarop zowel fluitend Jjs juichend is gereageerd. het spectaculaire en on zachte van dit Life ook ot jaar zo intens zal overko- oen. moet tussen 11 tot 21 in Theater Carré bewe- worden. Muziek niet af= t ^P^lemen waarmee het is ^derlands Danstheater bij voorbereiding van dit Hol- rJHd Festival te kampen ~^g. waren van geheel an- Wre aard. Artistiek leider Het Stuttgarter Ballett brengt onder meer Kameleindame Jiri Kyllan, was oorspronke lijk van plan met Wedding Preparations te komen, een groot ballet naar de autobio grafische aantekeningen van zijn Tsjechische landgenoot Kafka. Hij wachtte daarvoor op de muziek van Gary Carpenter, als componist vast verbon den aan het NOT. Carpenter kon zijn compositie echter niet tijdig inleveren en op het allerlaatste moment moes ten de „huwelijksvoorberei dingen" uitgesteld worden. Daarvoor in de plaats komt nu een Kylian-ballet op de Soldatenmis van de Tsjechi sche componist Bohuslav Martinu. De muzikale uitvoe ring hiervan zal door het Utrechts Symfonie Orkest verzorgd worden, met pianist Daniel Wayenberg en zang solisten en koor van de Slo- venskl Filharmonica uit Bratislava. Daarnaast is Mats Ek, de zoon van de Zweedse choreo grafe Birgit Cullberg, uit Stockholm aangetrokken voor de instudering van zijn „Youth Memories" op mu ziek van Bela Bartok. Het Nederlands Danstheater zal op 13 en 21 juni in Schevenin- gen, op 14 juni in Rotterdam, op 17 Juni in Utrecht en op 18, 19 en 20 Juni in Amster dam te zien zijn. Werkcentrum Zoals Inmiddels gebruikelijk is geworden zullen ook de kleinere Nederlandse dans groepen aan het Holland Festival deelnemen. Het Sca- pino Ballet richt zich daarbij vooral op het educatieve werkveld, in scholen te Den Haag en Amsterdam, met een speciaal dansintroduc- tieprogramma, dat aansluit bij de overige dansevene- menten van het Festival. Waar vorig jaar de Stichting Dansproduktie de stellig waargemaakte „eer" toeviel om het Nederlandse moder- ne-dansaandeel te verrijken, zo is dat nu het geval met het Werkcentrum Dans uit Rot terdam. Dit is een betrekke lijk kleine groep, die momen teel haar eerste lustrum viert. In die vijf jaar heeft zij haar bestaansrecht overdui delijk bewezen met zo'n 37 choreografieën van 16 chore ografen, zowel uit binnen- als buitenland. De vaste choreo grafen Hans Tuerjjngs en Ton Simons presenteren in dit festival hun premières Quaquara Qua (muziek Henk Alkema) en Common place Quintet (muziek Mi chael Waisvisz). Evenals vorig jaar zullen ook van choreograaf John Neumeier. dit keer same nwe rkin gs p ro- Jekten tussen Nederlandse en buitenlandse moderne dansers worden opgezet. Het betreft hier drie program ma's van „Nieuwe vormen van bewegen/dans", die in sa menwerking met de Galerie De Appel (bekend door per formance -art) zijn georgani seerd. Van Nederlandse zijde zal Pauline de Groot van de par tij zijn, terwijl uit het buiten land Min Tanaka (Japan), Yvonne Rainer, Simone For ti, Sheryl Sutton en Pooh Kaye (USA), Miranda Tuf- nell, Denis Greenwood, Mar tha Grogun en Tim Head (Engeland) hun medewer king verlenen. Voor de liefhebbers van de specifieke modernste dans en de performance-art zal dit waarschijnlijk het interes santste onderdeel van het Holland Festival worden. Be langwekkend is bovendien dat deze voorstellingen, waarin naar alternatieve be wegingsvormen wordt ge zocht, niet alleen in de Rand stad zullen plaatsvinden, maar ook in Middelburg, Utrecht, Groningen en Bre- i da, tussen 13 en 21 juni. Stuttgart i Behalve pure -avant-garde draagt het buitenland aan het festival ook gevestlgder vormen van de danscultuur bij. Het Stuttgarter Ballett kent een historie die terug gaat tot 1609, toen er aan het hof van de hertog van Würt- temberg al balletten getoond werden. Diverse vernieuwers drukten in de loop der eeu wen hun stempel op het aan zien van de groep zoals de Fransman Noverre (achttien de eeuw), de Duitser Oskar Schlemmer (delen uit Das Triadische Ballett, 1915) en de Rus Beriosoff. Die legde na de Tweede We reldoorlog met de produktie van de klassieke balletten het fundament voor een op vallende ontwikkeling van de groep, in 1961 voortgezet onder de bezielende leiding van John Cranko. Naast zijn werk als artistiek leider/cho reograaf begeleidde hij tot zijn dood in 1973 ook de ei gen school voor de opleiding van dansers en gaf hij jonge choreografen de kans hun werk uit te voeren. Uit dit initiatief kwamen bekende choreografen voort als John Neumeier, die nu in Ham burg werkt, en Jiri Kylian, artistiek leider van het Ne derlands Danstheater. Na een korte periode dat Glen Tetley artisitiek leider was, nam in 1976 Marcia Haydée, sinds 1962 topsoliste bij het gezelschap, de leiding op zich. Enkele leden van Pilobolus Dance Theatre, het gezelschap dat na zes jaar weer in ons land terugkomt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 21