heil alleen gedwongen it Zuid-Afrika weg ptimisme over Colportage voor duizenden lucratieve zaak FNV wil actieplan voor industrie van Overijssel SHV wil zich veilig stellen tegen calamiteit in Europa nst eerste kwartaal 16 procent hoger Bovag: overheid schuldige daling autoverkopen Tegen dreigende ontslaggolf in textiel Prijs varkensvlees kan omlaag Wet kankerverwekkende stoffen Verstandig verbouwen Mening over reclame ft ENSDAG 21 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET P 13 f<HST5 een onzer verslaggevers l HAAG Shell zal alleen vertrekken uit Zuid-Afrika als zij daartoe door politieke tregelen (bij voorbeeld een boycot van de Europese Gemeenschap) zal worden gedwon- Dat bleek gisteren tijdens de aandeelhoudersvergadering van de „Koninklijke", die een rderheidsbelang in Shell heeft, uit de woorden van president-directeur De Bruyne. „Wij ten de politiek volgen. Als de regeringen actie ondernemen zullen wij die strikt ï:-4 assen", zo zei hij. de kant van de protestaandeel- Kairos, Pax Christi en het Zuidelijk-Afrika werden Ï^Kmèritingen van De Bruyne later genoemd. .Enerzijds," zo gezegd, „verschuilt Shell zich i de politici. Anderzijds, als de ci maatregelen afkondigen, pro- Shell die te ontduiken." dat laatste werd gedoeld op de üycot tegen Zimbabwe/Rhode- taaraan Shell zich niet heeft ge en. De Bruyne ontkende dat maar sprak wel van een tot geworden ontwikkeling", voorts op het feit, dat de regering van een onderzoek afgezien. .reactie werd door Kairos. Pax ti en Komitee Zuidelijk-Afrika C'v ïerteerbaar" genoemd. „De do- lijn begraven, de oorlog is achter ug, we praten nergens meer over", l| rerd de houding van Shell gete j De Britse regering, aldus de «aandeelhouders, ziet af van onderzoek omdat veel van de jUcenen zijn overleden en „om dat zij zelf boter op haar hoofd heeft". Kernactie Kern van de actie tegen Shell is te voorkomen, dat Shell in de toekomst eventuele internationale bepalingen bij een olieboycot tegen Zuid-Afrika weer zal ontduiken, net zo als dat in Rhodesië is gebeurd. Als Shell nu Zuid-Afrika verlaat, is het ontduiken van een boycot onmogelijk. Overi gens is de kans dat er een gezamenlij ke EG-boycot komt het afgelopen weekeinde kleiner geworden. Minis ter Van der Klaauw (buitenlandse zaken) slaagde er tijdens een verga dering in Napels namelijk niet in de andere EG-landen voor een dergelij ke stap tegen Zuid-Afrika te interes seren. In zijn door applaus, maar ook door kreten uit de zaal „allemaal leugens" en „snoer die man de mond" onder broken rede wees Kairos' vertegen woordiger Groenendijk op het eigen belang van Shell zelf de activiteiten in Zuid-Afrika te beëindigen. De be langen van BP in Nigeria zijn al ge- het Nederlands Congresgebouw in Den Haag werd gisteren de ieelhoudersvergadering van de Koninklijke Nederlandse Pe- tonm Maatschappij (Shell) gehouden. Bij de ingang van het luw werden de aandeelhouders „ontvangen" door demon- iten. een onzer verslaggevers I HAAG Uit de resultaten van Shell-maatschappijen r 1979 en het eerste kwartaal van 1980 mag optimisme len geput over de vooruitzichten voor 1980 en de jaren i Te meer, omdat hieruit blijkt, hoe goed de Koninklijke/ II Groep in staat is op ingrijpende veranderingen in te en. Dit zei president-directeur drs. D. de Bruyne in de rergadering. 1979. Een toeneming derhalve mef ruim 16 procent V oor aad waarder ing naast wegens de belangen van die maatschappij in Zuid-Afrika en ook tegen Shell zouden maatregelen kun nen worden genomen. Gevraagd waarom in de campagne tegen Shell op dit element niet meer nadruk wordt gelegd, werd van de kant van de actievoerders gezegd dat zij „er niet voor voelen in de huid te kruipen van de benauwde aandeel houder", die de belangen van Shell bedreigd ziet. Op de vraag van Groenendijk of Shell in Zuid-Afrika ook levert aan leger en politie zei de heer De Bruyne dat dit zeker het geval zal zijn. „Maar we leveren ook aan scholen, ziekenhui zen en kerken". Wat betreft de situa tie in Zuid-Afrika zei Groenendijk, dat de situatie in dat land is verslech terd, ondanks de beweringen van Shell over het tegendeel. Hij bestreed de „uitstraling" van de naar verhouding gunstige arbeids voorwaarden voor zwarten bij Shell- Zuid-Afrika en zei dat Shell juist een belangrijke bijdrage levert aan het in stand houden van apartheid. De heer De Bruyne bestreed dit op zijn beurt en daarmee was het beeld van deze aandeelhoudersvergadering hetzelf de als van voorgaande vergaderin gen, waar tegenstanders van de be langen van Shell in Zuid-Afrika actief waren. Geen werkgroep Een aandeelhouder stelde voor een werkgroep in het leven te roepen met vijf tegenstanders en vijf voorstan ders van Shell's rol in Zuid-Afrika. Kairos, Pax Christie en het Komitee Zuidelijk Afrika voelden hier niets voor omdat dergelijk overleg in het verleden ook geen effect heeft gehad. Bovendien kunnen door een dergelij ke gespreksgroep geen beslissingen worden genomen. Dat was wèl mogelijk tijdens de aan deelhoudersvergadering gisteren, hoewel zoals verwacht een over grote meerderheid stemde vóór de jaarrekening en dus voor het beleid van Shell in Zuid-Afrika. Er waren 18.153 tegenstemmen (15 procent van het totaal; 5 procent meer dan vorig jaar). Dat ondanks het feit, dat ver schillende banken mensen die een aandeel wilden kopen om tegen de jaarrekening te stemmen hadden te gengewerkt. Een voorstel van Kairos, Pax Christi De Bruyne en het Komitee Zuidelijk Afrika om Shell 250 miljoen te laten uittrekken als „schade-vergoeding" aan vluchte lingen in Zuid-Afrika werd niet in stemming gebracht. De Bruyne had zich daar tegen gekeerd. Ten eerste omdat een dergelijke winstbestem ming bij Shell statutair niet mogelijk is, maar vooral omdat Shell daarmee in feit verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen in zuidelijk Afrika zou toegeven. RIJSWIJK (ANP) In de eerste vier maanden van dit jaar werden vijftig duizend nieuwe personenauto's min der verkocht dan in de overeenkom stige periode van 1979. De Bovag, de vereniging van garagebedrijven, zegt te vrezen, dat er in 1980 zeker hon derdduizend nieuwe auto's minder zullen worden verkocht dan in 1979. De Bovag wijst de overheid als de schuldige aan. Volgens deze organisa tie dreigt de overheid erin te slagen de autobranche onherstelbare schade toe te brengen door steeds hogere lasten te leggen op het bezit en ge bruik van de auto. Als de verkopen blijven teruglopen zullen de meeste autodealerbedrijven in de rode cijfers komen, waardoor zeker zesduizend arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan, aldus de Bovag. De vereniging wijst erop, dat door de neergang in de autoverkopen ook de overheid inkomsten derft. „In plaats van een meeropbrengst aan belastin gen op de auto zal de overheid dit jaar daarentegen zo'n achthonderd miljoen gulden minder ontvangen dan was geraamd", aldus de Bovag. Die eraan toevoegt te vrezen, dat dan een vicieuze cirkel zal ontstaan, om dat de overheid het tekort zal willen dekken met verdergaande belasting verhogingen op het wegverkeer. V. oi icrkte op, dat olie niet bezig is te Ai rijnen uit het energiebeeld. Ook de komende jaren ziet de Shell Jolie nog een zeer belangrijke rol elegd. De vooruitzichten voor JlJ gas noemde De Bruyne bijzon- gunstig. De Shell verwacht stel- O zei hij, dat olie en gas tot ver na jaar 2000 het merendeel van de nteiten van de Groep zullen uit- en. UTRECHT (ANP) De problemen In de Overijsselse indus trie hopen zich zo op, dat de industriebond FNV een actieplan gaat opstellen tegen een dreigende ontslaggolf in deze provin cie. De Overijsselse bevolking zal volgende maand door de industriebond via een speciale krant op de hoogte worden gesteld van de sombere ontwikkelingen in met name de restanten van de textielindustrie. Het nettoresultaat werd wederom be- langrijk beïnvloed doordat de meeste Shell-maatschappijen de „first-in- first-out" (fifo)methode van voor- raadwaardering toepassen in de plaats van een methode, waarbij aan- schaffingskosten en opbrengsten, Bruyne zei verder, dat de Groep beide op actuele basis, beter op el- kaar zijn afgestemd. Van het nettore sultaat is ongeveer 320 miljoen pond aan dit effect toe te schrijven, tegen 135 miljoen pond in dezelfde periode van vorig Jaar. door de aard van haar bedrijf in tzal blijven ook onder de veran- le omstandigheden in de energie- oefte te voorzien. Energieprojec- zullen zeer grote investeringen tn, die de eerste vijf tot vijftien weinig of geen rendement zullen wen. Hij onderstreepte dat I $e besparen op dit moment de t oplossing is voor het energie- gstuk. oninklijke/Shell Groep heeft in eerste kwartaal van dit jaar een °rinst behaald van 718 miljoen I sterling (ruim 3200 miljoen gul- vergeleken met 618 miljoen I sterling (bija 2800 miljoen gul- in de eerste drie maanden van Het nadelig effect van valuta-omre keningen bedroeg 70 miljoen pond, vergeleken met een voordelig effect van 67 miljoen pond een jaar geleden. Deze twee factoren buiten beschou wing gelaten was het nettoresultaat ongeveer 12 procent hoger dan over het eerste kwartaal van 1979. De ver betering was voornamelijk te danken aan de olie- en aardgassector en aan een hogere bijdrage tot de groepsre- sultaten uit Noord-Amerika. Volgens de industriebond dreigen nog vóór de zomervakantie alleen in de Overijsselse textielindustrie 1000 arbeidsplaatsen weg te vallen. Dis trictsvoorzitter L. Albers vindt dat de regering op zeer korte termijn inhoud moet geven aan het begrip „strate gisch minimum" voor de Nederlandse textielindustrie, wil deze bedrijfstak voor ons land behouden blijven. Bij Ten Cate Fashion (werkmaatschap pij van Nijverdal ten Cate) in Almelo en Oldenzaal zouden 500 arbeids plaatsen op het spel staan. Ook de vooruitzichten bij het 400 personeelsleden tellende textielbe drijf Fibrotex in Enschede zouden somber zijn. Volgens de industrie bond speelt de malaise op de deken- markt dit bedrijf parten. „De onder nemers, die op deze markt werken bijten elkaar liever de strot af in plaats van samen een uitweg te vinden". Ook bij Heuga in Steenwijk staan wegens de stagnatie van de afzet van kamerbreed tapijt 140 arbeidsplaat sen op het spel. De industriebond meent dat dit bedrijf het zonder over heidssteun niet redt. Noodkreet BLHP Het bestuur van de bedrijfsgroep tex tielindustrie van de Unie BLHP heeft een schriftelijke noodkreet gestuurd aan de ministers van sociale zaken en van economische zaken over de „fata le ontwikkeling in de textielindus trie". Het bedrijfsgroepbestuur schrijft, dat er in de textiel sinds de jaren zestig 65.000 banen zijn verdwe nen. De op dit moment bij de Unie BLHP bekende plannen voor inkrim pingen, reorganisaties en sluitingen zijn desastreus voor de overgebleven werkgelegenheid. Het bedrijfsgroepbestuur vraagt de ministers om snelle en afdoende steun ten einde de gevolgen van al deze ontwikkelingen tot een mini mum te beperken. Er moet ook wor den gezorgd voor een zo goed mogelij ke begeleiding van de reorganisaties, aldus de brief. onze redactie economie RECHT De handels- *P SHV bezint zich op 'tregelen om de vestigin- buiten Europa Veilig te toi in geval van een cala- eit in het oude werelddeel, denken daarover, omdat toestand in Europa sinds 'tig jaar niet zo kwetsbaar ïweest als nu." Dit zegt de titter van de raad van tour, ir. F. H. Fentener van ■tongen. «gelijk oeten onze belangen in ttenigde Staten en Brazilië zelf- kunnen doorgaan, bestuur- «wel als financieel, aldus de [topman. Bekeken wordt onder- of de statutaire zetel van de «toehap niet verplaatst moet ^..Maar de raad van bestuur 'tow", volgens Van Vlissingen in toelichting op het jaarverslag. *ostiging van Makro-zelfbedie- "ferenhuizen in de VS moeten, volgens de SHV-top, overigens los worden gezien van bovenstaande sombere bespiegelingen. Begin 1981 gaat zoals gemeld de eerste Amerikaanse Makro open ln de buurt van Washington. Zelfbedieningswa renhuizen zijn voor de VS een vrijwel nieuw verschijnsel. Anders dan vaak gedacht wordt is dit handelstype niet Amerikaans, maar Duits van oor sprong. Als Amerikaanse Makro- klanten ziet het bestuur vooral hore- ca-ondernemers, daarbij rekening houdend met het feit dat de Ameri kaan meer buitenshuis eet dan de Nederlander. De SHV heeft op het gebied van in vesteringen duidelijk de pas ingehou den in 1979, maar zal dit jaar de „schade" inhalen. Wat Nederland be treft betekent dat onder meer het deelneme in de gaswinning in Noord- zeeblok K 10, waar gas in exploitabe le hoeveelheden gevonden is. Verder zal binnen drie jaar het aantal Xenos- winkels (buitenlandse cadeau-artike len) van 13 op 20 worden gebracht. SHV start een proef met drie Xenos- vestigingen in West-Duitsland. De omzet van de SHV-groep, die en kele jaren zeer matig groeide, sprong het afgelopen jaar van 8,6 naar 10,1 miljard. Dat kwam door de Makro's, maar verhoudingsgewijs nog meer door de grondstoffenhandel. De han del week in hoeveelheden gerekend niet veel van 1978 af. De zeer sterke prijsstijgingen van olie en meer nog schroot flatteerden achter het omzet cijfer. De vroegere Steenkolen Handelsver- eeniging (SHV) zal de komende jaren meer te doen krijgen in de kolenhan del. Welke kant het opgaat, weet be stuurslid P. Fentener van Vlissingen evenwel ook niet precies. „Als de ge meenschap op het punt van de ener gie geen keuze doet, blijft het voor de ondernemingen gissen." De SHV zag de nettowinst stijgen van 36 tot 109 miljoen gulden, waarbij aangetekend moet worden dat de winst over 1978 laag was door de grote strop met het Duitse bouwbe drijf Kaspar Bau. Dit jaar hoopt men weer boven de 100 miljoen winst te komen. Het levensmiddelen-produk- tiebedrijf Hamido in Den Bosch (en kele jaren een forse verliespost) hoopt dit jaar quitte te spelen. Zeker dertigduizend mannen en vrouwen op pad De colportage in ons land groeit en bloeit. Kennelijk zit er voor goed-gebekte colpor teurs en colportrices een lucratieve (bijl- verdienste in huis-aan-huisverkoop, house parties, gratis bioscoopvoorstellin gen, demonstraties en aanverwante ver kooptechnieken. Alleen al door de negen bedrijven die zijn aangesloten bij de Vere niging Directe Verkoop, werden vorig jaar vijfenee nhalf miljoen transacties (tweeëntwintig duizend gemiddeld per dag!) afgesloten, ter waarde van 164 miljoen. Hierbij kan worden aan getekend, dat van alle colportagebedrijven tachtig procent bij de Vereniging Directe Ver koop in Tilburg is aange sloten. In bovengenoem de cijfers zijn dus niet de transacUes van de twin tig procent resterende colportagebedrijven op genomen, zo min als de verkopen door boeken- en platenclubs, verzeke ringen en automobielbe drijven. De negen bij de Vereni ging Directe Verkoop aangesloten bedrijven bereikten dat resultaat, dank zij de inspanning van ruim zesentwintig duizend „buitendienst medewerkers", die ter- wille van de duidelijk heid beter colporteurs en colportrices kunnen' worden genoemd. Ook buiten Nederland blijkt de colportage te floreren. In de negen lan den van de Europese Ge meenschap werd vorig jaar in de directe ver koop voor ongeveer zes miljard gulden omgezet. Deze gegevens staan in de brochure, „Thuis Ko pen" die onlangs is uitge geven door de Vereni ging Directe Verkoop. Reitseplein 1 in Tilburg. De brochure is gepubli ceerd, omdat de aange sloten leden een „royaal" gebaar hebben bedacht voor de afnemers van hun produkten. Terwijl de Colportage wet maar een afkoelings periode van acht dagen kent en dat uitsluitend voor aankopen boven de vijfenzeventig gulden, bieden de leden van de Vereniging Directe Ver koop een annulerings- recht van minimaal der tig dagen en dit onge acht het bestede bedrag. Voor gebruiksartikelen (bijvoorbeeld bestek) geldt dit zolang deze ar tikelen niet zijn ge bruikt, terwijl voor ver- bruiksartikelen (bijvoor beeld cosmetica) ook ar tikelen die al zijn aange sproken gedurende mini maal die termijn terug gegeven kunnen worden. De consument heeft in beide gevallen de keus tussen een ander pro- dukt of terugbetaling van de prijs. De bedrijven die deze ga rantie bieden zijn Am- way, Avon, Drache, Dot ty, Nebeltex, Oriflame, Pippa Dee, Tupperware en Walra. Deze bij de Vereniging Directe Ver koop aangesloten bedrij ven zullen de consu ment de komende maan den met een speciale fol der van dit recht tot an nuleren op de hoogte brengen. Behalve een afkoelings periode van minstens dertig dagen, bevat de gedragscode nog enkele punten, zoals: de consument mag niet misleid of verkeerd worden voorgelicht; de consument moet op een fatsoenlijke manier en zonder opdringerig heid worden benaderd; de consument moet duidelijk worden mede gedeeld met wie hij (zij) zaken doet en welke ga ranties worden gegeven. Dit moet schriftelijk ge beuren. Als een aangesloten be drijf zich niet aan deze code houdt, kan de con sument een klacht indie nen bij het secretariaat van de Vereniging Direc te Verkoop, Reitseplein 1. Tilbrug. Het gevaar dat het storm loopt met klachten, wordt even groot geacht als de kans op een sneeuwbui in de zomer. Opgemerkt wordt name- Wie lacht het hardst? Deze cartoon is ontleend aan de brochure „Thuis Kopen", wat „een fascinerende vorm van distributie" wordt genoemd „waaraan vele miljoenen mensen in Nederland plezier be leven". lijk dat in het jaarver slag 1978 van de Colpor tagewet melding wordt gemaakt van slechts ne gen klachten over direc te verkoop en dat op vijf miljoen afgesloten trans acties. Opgemerkt wordt nog dat, in aanvulling op de bestaande mogelijkhe den in het kader van de Colportagewet, gedacht wordt aan het in het le ven roepen van een neu trale klachtencommissie met een breder werkter rein. Dit omdat een goe de behandeling van klachten, van wezenlijk belang voor het voortbe staan van de directe ver koop wordt geacht. Helaas wordt ook in dit geval niet evenmin als bij de grdragscode vermeld, welke straffen de aangesloten bedrij ven kunnen worden op gelegd, als zij zich niet aan de „spelregels" zou den houden. De Vereniging Directe Verkoop zou er goed aan doen te streven naar een door de overheid (het mi nisterie van Economi sche Zaken) erkende ge schillencommissie, zoals er intussen acht bestaan voor problemen tussen consumenten en leveran ciers. Misschien is het nuttig in dit verband ook de over heid een ongevraagd advies te geven. Er blijken, alleen al voor de negen bedrijven die zijn aangesloten bij de Ver eniging Directe Verkoop, ruim zesentwintigdui zend colporteurs en col portrices te werken. Daaruit valt af te leiden, dat het totale aantal col porteurs en colportrices in ons land zeker dertig duizend moet bedragen. Het ministerie van Eco nomische Zaken zou eens moeten nagaan, hoeveel van deze „bui tendienstmedewerkers" bij de Kamers van Koop handel zijn ingeschre ven. Want het is nog al tijd zo, dat colportage zonder te zijn ingeschre ven, een economisch de lict is. En, afgezien hier van, met name het mi nisterie van Economi sche Zaken dient te be langen van de consu ment te behartigen. In een tijd waarin de prijzen sterk stijgen (tus sen half maart en medio april werd het leven ruim een procent duurder), zou het prettig zijn, als een belangrijk produkt als varkensvlees goedko per zou worden. Dat kén, omdat de (in koopsprijzen momen teel zeer laag zijn als ge volg van moeilijkheden bij de uitvoer van var kensvlees naar Italië. Misschien dat her en der een slager de lagere in koopprijzen aan de con sument heeft doorgege ven, maar in het alge meen is daarvan helaas niets te merken. Hope lijk komt dat nog. Maar om een prijsverlaging voor varkensvlees bij de slager te stimuleren, zou het ministerie van Eco nomische Zaken druk moeten uitoefenen. Ook de consument zou de sla ger best eens mogen vra gen, waarom het var kensvlees niet goedko per wordt. Druk Al anderhalve maand staan de prijzen van slachtvarkens (en daar mee van varkensvlees) onder druk. De reden is dat er al die tijd al pro blemen zijn met de uit voer van varkensvlees naar Italië. De gevolgen hiervan konden tot dus verre voor een deel wor den opgevangen door een opslagregeling. Het is echter uitgesloten, zo bleek onlangs in een ver gadering van det Pro- duktschap voor Vee en Vlees, dat alle onver kochte vlees met finan ciële steun van de Euro pese Gemeenchap kan worden opgeslagen. Daarvoor is onvoldoende geld. De afgelopen weken zijn de prijzen voor varkens vlees in ons land welis waar iets gestegen, maar dat kwam omdat er in verband met de feestda gen niet werd geslacht, terwijl er meer vlees werd gegeten. Na de pinksterdagen zullen de verloren slachtdagen worden ingehaald en zal het met de prijzen wel weer bergafwaarts gaan. In alle westerse landen zijn op korte termijn wettelijke maatregelen te verwachten, om de consument te bescher men tegen stoffen die kankerverwekkend of mutageen (in staat ver anderingen aan te bren gen bij het nageslacht) zijn. Dan zullen nieuwe stoffen eerst aan een grondig onderzoek moe ten worden onderwor pen, voordat ze in de handel mogen worden gebracht. Dit geldt met name voor de chemische, farmaceutische en voe dingsindustrie. Intussen is de Rijksuni versiteit van Leiden erin geslaagd een snelle me thode te ontwikkelen om gevaarlijke stoffen op te sporen. Op grond hier van en gezien het groot tekort een ervaren men sen om deze onderzoe ken die twee tot zes weken duren te doen, heeft de Rijksuniversi teit van Leiden een aan tal wetenschappers uit binnen- en buitenland in dat „geheim" ingewijd. Chemie Het is toe te juichen, dat wettelijke maatregelen worden getroffen. Want de mens heeft zijn direc te leefmilieu te maken met vele chemische stof fen, waarvan een deel veranderingen kan aan brengen in het erfelijk materiaal. Schadelijke effecten kunnen zelfs aan het nageslacht wor den doorgegeven. Voorbeelden van muta- gene en kankerverwek kende stoffen die al uit de handel zijn genomen zijn sommige kosmeti- sche produkten, zoals bepaalde haarkleurstof- fen, zonnebrandcrèmes, conserveringsmiddelen en andere voedseltoe- voegingen. De Vereniging Eigen Huis heeft een boekje sa mengesteld onder de ti tel „Verstandig verbou wen". Daarin wordt uit gebreid ingegaan op voorschriften en proce dures, de onderhandelin gen met een aannemer, de financiering en (een overzicht van) subsidies. Het boekje bevat ook een gebruiksklare ver bouwingsovereenkomst. Benadrukt wordt dat het Sybren Polet (schrijver): Reclame is één van de meest corrumperende en verwerpelijke activiteiten in onze maatschappij (een soort geweldloos marte- len-op-afstand). Behalve dat reclame sommige vor men van dwangmatig handelen aanmoedigt, b.v. kopen en consumeren, bevordert ze ook clichématig taalgebruik (bij lezers, niet bij tekstschrijvers!) en versnelt de slijtage van goede literaire middelen en stijlelementen. Ik haat reclame, vooral op de tv: ze dwingt me twee tot vier keer per avond onnodig op te staan om het geluid weg te draaien. Produkten die tv-reclamespots aanprijzen kopen wij principi eel nooit. Moraal: reclame moest verboden worden (via een reclamecampagne van een reclamebureau). (Bijeengebracht door FHV/BBDO). uitermate belangrijk is voor een verbouwing een aannemingsovereen komst te sluiten, zodat de hoofdzaken duidelijk zwart op wit staan. In de praktijk worden er, al dus deze consumenten vereniging, te weinig af spraken op papier vast gelegd. Het komt er meestal niet van een overeenkomst met de aannemer op te stellen, waarin is geregeld wat er moet gebeuren, hoeveel tijd dat vergt en hoe hoog de kosten zijn. Een goede handleiding voor verbouwen (zonder rouwen). De prijs daar van is 6,75 (voor leden ƒ4,50). Het bedrag kan worden overgeboekt op postrekening 31.55.100 van de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort, on der vermelding van de naam van het boekje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15