Kozakken Boys: opluchting SSS simpel maar succesvol Onbevangenheid Zwaluwen genoeg voor winst op ACV RWH wint in vijf minute Gelijkspel tegen Vitesse Delft genoeg voor handhaving Straftijd voor gehele jeugd voetb: 5' Titelhouder aanvallend onmachtig Zestien punten uit laatste acht duels 'Maandag 19 mei i960 REGIOSPORT trouw/kwartet EERSTE KLASSE Van onze speciale verslaggever DELFT Eén winstpunt had Kozakken Boys nog nodig om zich, onafhankelijk van de resultaten van andere clubs, veilig te stellen ten aanzien van het behoud van het eersteklasser- Schap. Dat leidde er toe dat een flinke schare supporters de reis met de spelers ondernam naar Delft waar de laatste competitiewedstrijd tegen Vitesse moest worden gespeeld. Die steun heeft de Kozakken goed gedaan. Immers veroverde eerst Vitesse op de Boys een voorsprong van 1-0 en dat was verdiend. Het antwoord van Kozakken Boys bleef niet uit en nog voor rust werd die achterstand weggewerkt (1-1). Kon op dat gelijkspel halverwege maar nauwelijks aanspraak worden gemaakt, na de hervatting heeft Ko zakken Boys zijn stempel op de wed strijd gezet. In die mate dat men, de gehele wedstrijd overziende, niet an ders kon concluderen dat het gelijk spel een volkomen terechte uitslag was geworden. Qp een door de droogte toch wel moeilijk bespeelbaar veld, waar voor al in het midden herhaaldelijk stof wolken werden veroorzaakt, hebben Vitesse Delft en Kozakken Boys de 600 toeschouwers een aantrekkelijk duel voorgeschoteld. Vitesse kon vrij uit spelen al had het pas donderdag de voorafgaande wedstrijd voor de beker tegen Oostkapelle achter de rug. Kozakken Boys moest, zoals reeds verteld, uit dit treffen tenminste één winstpunt veroveren. Men trachtte cjit in eerste instantie te verwezenlij ken door een wat afwachtende hou ding aan te nemen. Dat maakte het Vitesse mogelijk een lichte veldmeer- derheid te veroveren waarin kansen voorkwamen voor de ditmaal als rechterspits opererende Koos Ver schoor en Marius van der Wildt. Le verden die aanvankelijk geen succes op, dat was wel het geval met de vlotte combinatie van Vitesse in de 27ste minuut. Keurig ging de bal van voet tot voet langs Pleun van der Akker, Chi Chung, Koos Verschoor en Marius van der Wildt, die geen moeite had keeper Arie Ottevanger te omspelen en te scoren (1-0). Eigenlijk direct hierna begon Kozak ken Boys wat doelgerichter te spelen waarbij het concept dat succes moest opleveren luidde:0 „Voorzie Dick Da- men via een zuivere pass in de diepte van de bal en het moet gek gaan wil daaruit geen gevaar of zelfs goal ont staan." Nu, dat lukte ook. Eerst kwam keeper Paul Oortwijn na twee maal een knappe pass van Jan van Vuuren tijdig uit zijn doel om fraai te redden maar in de 43ste minuut bleek dat niet voldoende om het gevaar te keren. Nu waren het Gerrie Klop als aangever en Philip den Haan als de man die passte waarna op het randje van buitenspel Dick Damen mocht doorgaan en over de uitlopende Paul Oortwijn grote vreugde onder de Wer- kendamse supporters kon veroorza ken (1-1). Intussen had Gerrit Biesheuvel de plaats al ingenomen van de aan een dij geblesseerde Jan Korsman en die Boys eerste klasse RWH 2-Noordwljk 2 3-0, Quick Boyg 2<v n" 1-2, Vllesse D 2-Zwart Wit '28/2 2-1. Lym *7 Afdeling RotterdJg ■ordt 3A: L8V 61-WOH 4-3. 3B: DBOC-FC* 0-4. OLD1-8SV 0-5, Omlt-Nelson 1-1, 1 VAN (Pavan no.) taak Van onze sportredactie ROTTERDAM Het oetenprogramm» g komende week ziet er als volgt uit: Vandaag 19 mei: Capelle-Rotterdama u e"ul l Morgen 20 mei: Die Haghe-Excelslor V.| K Schevenlngen Woensdag 21 mei: Hoek van Holland-at*» waarts. Naaldwijk-MW "27 (Belde duels -vhi WesUandcup). Spint-Ooudse afdellngseUn Donderdag 22 mei: Lyra-Velo (Westlandq (D Zaterdag 24 mei: Die Haghe-Oud B-' yke (14 30 uur). Aanvang alle wedstrijden lti tenzij anders vermeld. loud Dick Damen scoort het doelpunt dat voldoende is om Kozakken Paul Oortwijn, Joep Willegers en Jan van Vuuren. houden. Verder v.l.n.r. iste ZEIST Jo van Marie, voorzitti de sectie amateurvoetbal KNVB. heeft zaterdag in het K sportcentrum te Zeist verklaai, scheidsrechters in het gehele teurjeugdvoetbal met ingang va nieuwe seizoen spelers tijdelij het veld mogen sturen. Voor de ste klasse wordt voorlopig een uil dering gemaakt. Het experiment het strafbankje, dat bij A-junioi twee jaar werkt, is zo goed verli Jt dat ook wordt overwogen dit seniorvoetbal In te voeren. vervanging leverde na de doelwisse- ling zijn rendement op. Biesheuvel dirigeerde de roodwitten vanuit het door Peter Wilschut VLAARDINGEN De 2-1 zege die Zwaluwen op de dit jaar oppermachtige afdelingskampi oen ACV boekte, was slechts het bewijs van het feit dat Zwaluwen aanspraak kan maken op de titel: de beste ploeg in de eerste klasse B, na ACV. De nummer twee in de eindrangschik king, Quick Boys, heeft die positie vooral veroverd op basis van veel werklust. Zwaluwen kan echter veel meer individuele klasse inbrengen. De nu aanwezige individuele klasse, in de personen van routinier Leen Pijpers, maar ook van jongeren als Ton Hendriks, Dick van den Bergh, Ernest Kegel en Theo Juistenga is sterk ontwikkeld onder het wakende oog van trainer Theo de Waard. Frap pant is ook de ontwikkeling van de backs Frans Loos en Gerry de Goede. Loos maakte zich buitengewoon ver dienstelijk met het uitschakelen van Bert Hooyer, en De Goede zorgde voor enige goed lopende aanvallen over de rechterflank en het scoren van de eerste treffer. Deze goal kwam tot stand nadat ACV-doelman Doede ter Veld de bal maar tot de penaltys tip had weggeslagen. De uithaal ineens van De Goede in de zevende minuut was goed voor 1-0. Öeze stand bleef echter maar vijf minuten op het bord. Loos bracht Hooyer op de rand van het straf schopgebied ten val, en de vrije trap van Chris Vischer verdween in één keer via de beide palen achter Ab Nijgh: 1-1. Twee treffers die het ge volg waren van het feit dat de ploe gen bereid waren elkaar te laten voet ballen. Belangen met betrekking tot titel en degradatie waren afwezig, zo dat oogstrelende acties mogelijk wa ren. Dat de spelers bereid waren toch inzet te tonen is een compliment waard. Zwaluwen had voor de rust het initiatief, omdat het in offensief opzicht wag agressiever was dan de opponent. Het resulteerde bovendien in een tweede voorsprong. Na 35 minuten kreeg de volledig linksbenige Gert Jan Bezemer in het ACV-strafschop- gebied alle tijd de bal voor zijn sterke been te leggen. Zijn lobje belandde via de onderkant van de lat juist achter de lijn. Deze goal was het hoofdmotief voor ACV-trainer Foppe de Haan om A- junior Peter Kuntz te wisselen. Kuntz is één van de jonge talenten van ACV, maar door de wisselwerking tussen Gert Jan Bezemer en Dick van den Bergh, waardoor Bezemer regelmatig in de punt van de aanval verscheen, kon Kuntz de dekking niet goed meer volgen. De treffer was er een regel recht gevolg van. Toch verdient Kuntz zeker een nieu we kans. Met één briljante opening op de pijlsnelle Charley Kenter be wees hij zijn spelinzicht. Foppe de Haan: „Hij zat nu nog onder zijn normale niveau. Ik hoop dat hij weer geleerd heeft van die fout". Kuntz, maar ook de Invallers Eddy Joseph en Harm Koops bewijzen dat ACV over een brede selectie beschikt. Dat zal, om het niveau van de voorgaande drie seizoenen te continueren, nodig ru geen plaats zijn in de basis. Foppe de Haan: „Jan Schippper is als libero veel beter, en het middenveld is met de twee passende middenvelders Ro nald Manders en Rolf Veneboer en de loper Chris Visscher uitgebalanceerd. Het aanvalstrio wordt door De Haan ook goed genoeg bevonden. Hans Huisman zit al wekenlang beneden de juiste vorm, maar vanwege zijn storende activiteiten en de ruimte die hij creëert voor Bert Hooyer (erg zwak zaterdag) en Charley Kenter wordt hij gehandhaafd in de basis. Tegen Zwaluwen was de aanval van de Asser ploeg echter vrij zwak. De hele tweede helft heeft de Drentse équipe aangedrongen, maar werke lijk gevaar ontstond maar zelden. Dat duidt ook op knap defensief werk van Zwaluwen, dat bovendien vaak een vervolg kreeg. De mooiste kans was voor Dick van den Bergh, die, al dan niet in buitenspelpositie, vanaf het middenveld kon doorgaan tot Doede ter Veld, maar door de te trage passeer-actie, Sumeru zag redden. Al met al. Zwaluwen kan, wanneer het volgende week tegen Bennekom wint, derde worden in de eindrang schikking. Dat is weliswaar één zijn ook. nu Ronald Manders en Jack plaats te laag op grond van de aanwe- centrum van het middenveld en Vi tesse moest achteruit. Na een pass van Henry Goes schoot Dick Damen maar net voorlangs en na aangeven van Gerrit Blesheuvel kanjerde Phi lip den Haan hoog in. Zeer fraai be hoedde Paul Oortwijn zijn club voor een achterstand. Na hands van Chi Chung kogelde Gerrie Klop heel hard ln de Delftse muur maar de bal sprong van een Werkendamse voet naast het Delftse doel. Een van de gevaarlijke hoekschoppen (inswin gers) van Philip den Haan werd op het nippertje gemist door Jan van Vuuren en ook uit een schitterende pass van Bas Klop op Dick Damen kwam het gewenste rendement niet te voorschijn. Bij Vitesse maakte Koos Verschoor in de slotfase plaats voor Robbie van der Blink en het was juist deze jonge speler die tot tweemaal toe ln gunsti ge positie voor het Werkendamse doel verscheen maar zijn vizier stond niet op scherp. Al met al was het een aantrekkelijk en sportief duel waarin Vitesse zijn sportieve plicht niet ver zaakte. Arbiter Van Driel floot onop vallend en in die opmerking gaat een flink compliment voor zijn leiding schuil. VITESSE DELFT: Oortwijn; Euser. Chung, Orel- danus en WUUgers; Van den Akker. Blok en Van der Wildt; Verscoor (Van der Blink), Van der Lee en Van der Meer. KOZAKKEN BOYS: Ottevanger; Schouten. Ver schoor, Koman en Ooes; Korsman (Blesheuvel). Klop en Leeggangers, Damen, Den Haan en Van Vuuren. door Andries Trouwborst RIDDERKERK Competi tieafsluiter RWH-Zwart Wit *28 was in nauwelijks driehon derd seconden beslist. Van de 28ste tot de 33ste minuut til den de Ridders zich naar een ruime 3-0 voorsprong. Tegen een jonge Vaanselectie die bij die laatste wedstrijd in de topklas tegen een regelrechte knock out leek op te lopen. Met de wil om er tijdens deze slotronde toch nog wat aar digs van te maken, kwam Zwart Wit, dat merkwaardig genoeg in het rose-rood speel de waarom toch? goed terug en het scheelde bitter weinig of er was een remise bereikt. De thuisclub begon stormachtig. Maar eerst werd onderwijzer Cees Steketee driftig in de bloemen gezet en met geschenken gezegend. Vanwe ge zijn vierhonderdste wedstrijd in het eerste. Voorzitter Joop Piket kwam met en horloge. Zwart Wit deed iets vriendelijks met een enve loppe en de bloemen waren niet te 'tellen. De lekker ingespeelde ploeg uit Ridderkerk moet nogal wat ader latingen ondergaan. Ton van der Padt gaat als amateur naar de semi- profclub Excelsior en in de bestuurs kamer van RWH deden de heren die het daar voor het zeggen hebben er niet vriendelijk over en er viel zelfs het woord „gesjoemel". Dick Dub- beld stopt met voetballen, vanwege zijn drukke baan en André van der Spoel zal eveneens niet meer optre den omdat hij wielrennen een pretti ger sport vindt. Dan spraken we nog even met Zwart Wits toekomstige voorzitter Henk van den Berg die Hennie Troost gaat opvolgen. Deze aspirant-praeses is een idealist. Hij zegt niets te willen weten van sponsors en ook niets van financiële bevoordeling van spelers die nu of mettertijd het eerste elftal moeten vormen. Recreatief voetbal derhalve en wanneer dit inderdaad het geval is zien we Zwart Wit voorlo pig nog niet terug in de eerste klas. Want de penningen spelen tegen woordig ook een rol in die wereld al willen sommigen de kop nogal eens in het zand steken. Enfin, we keken naar RWH-Zwart Wit waar bij de bezoekers keeper Hans Sintnicolaas ontbrak vanwege een blessure. Hij werd vervangen door Leo Koole die het niet onver dienstelijk deed maar het vuurwerk van RWH, dat stormachtig niet kon verhinderen. Bij het e tingsverkeer wankelde Zwart W fensie en alleen Ben Rüter, blee hard werkend zichzelf. Erik den tog poeierde tegen de lat en niet daarna kon Piet de Jonge, d< mand gehinderd, opmarchi prijsschieten (1-0). Kort daarop was het André Spoel die een algemene aanval| het gewenste succes afrondde (J luttele tellen later richtte speler opnieuw juist (3-0). Het strekt Zwart Wit tot eer zich niets aantrok van het „tiei geroep en in de tweede helft ki terugkwam. Wim Nijssen bracl ploeg met een mooi doelpunt bij en ongemeen fraai scoorde Bakker (3-2). Hij kreeg er vele voor op elkaar. Het wachten op de gelijkmaker door een remise jagend Zwart Wit dat ws over de drempel wilde. Het lukte RWH-ZWART WIT -28 3-2 (341). 28 Plet dt °1é 32. André van der Spoel 2-0 en! rechter Van Suntenmaartensdijk. ToescU— 500 RWH Van Vliet. CoosNugtereni Verst ele Maasdam, Van Luik. De 8terke; De Jongr af der Spoel, Steketee; Den Hartog, Van der Dubbeld (Verveer). Zwart Wit: Koole; Braun. Coenen. Koster,I Rüter. Van den Berg, Boon; Nijssen. Bakka der Mijn (Grauss). door Loek Laurman Sumeru stoppen. Sumeru. die zater dag een vreselijk goede indruk ach terliet als ausputzer, bij de gratie van het ontbreken van Jan Schipper. Schipper kampt met een slepende achillespeesblessure en zijn meespe len volgende week tegen Noord wijk is ook nog twijfelachtig. Wanneer hij evenwel van de partij is. zal er voor de tegen Zwaluwen excellerende Sume- zige capaciteiten, maar zeker niet minder dan verwacht in het Vlaar- dingse kamp. ZWALUWEN-ACV 2-1 (2-1) 7. Gerry de Goede 1-0, 12 Chris Visscher 1-1. 35 Gert Jan Bezemer 2-1. Scheidsrechter: Bollen. Toeschouwers 600. ZWALUWEN: Nijgh: De Goede, Merrelaar. Van der Kooy, Loos: Hendriks. Pijpers, Bezemer; Juis tenga, Van den Bergh, Kegel ACV: Ter Veld: Rabbers, Sumeru, Deenen, Hol- tlng; Kuntz (Joseph), Manders, Visscher; Hooyer, Hulsman. Kenter (Koops). KLAASWAAL Al enige weken lang wordt in de Hoekse- waard een variant op het spelletje „Wie van de drie" opge voerd. Zaterdag is in Klaaswaal één van de kandidaten door de mand gevallen. In de wedstrijd tegen SSS gaf Piershil duidelijk aan niet de echte kampioen te zijn. Het verloor met 4-0, en werd daardoor kansloos voor de titel en promotie naar de eerste klas. Met nog twee wedstrijden te spelen heeft SSS twee punten voorsprong op NSW, dat op de laatste competi tiedag op bezoek komt. ##1 i ÉS Dick van den Bergh mist één van de mooiste kansen voor Zwaluwen, achtervolgd door ACV's Jack Sumeru. Een 4-0 uitslag is duidelijk en geeft altijd een verdiende overwinning aan. Over de wijze waarop die tot stand kwam, kan gediscussieerd worden. Het waren niet de kansen die SSS zelf creëerde, maar die Piershil bood, die de doorslag gaven. In het benutten van die kansen schuilt ook een ver dienste. Met Ad Huisman in de gele deren mag dat geen probleem vor men. Maar in de eerste helft had SSS meer moeite met Piershil dan omge keerd. Beide ploegen hadden enkele kansjes, waarbij de kopbal van Jan Roodbol op de paal en het rollertje van Gert Vermaas net naast aan SSS- zijde er uitsprongen. Voor Piershil tikte Pim van der Sijde slordig naast toen SSS-keeper Piet Stoik een voor zet slecht verwerkte. In die eerste periode was 8SS wel wat vaker op de helft van de tegenstander te vinden, maar het countergerichte spel van Piershil hield toch meer ge vaar in. Vooral omdat de SSS-verde- diging niet goed raad wist met de positiewisselingen binnen de Piers- hilploeg: terugvallende spitsen en een opkomende middenvelder, swit chende spitsen, men wist geen af doende antwoord. Trainer Sijm Beuk meende het te moeten oplossen met positiedekking en overname van te genstander. Een succes was het niet. Toen enkele minuten na rust Ad Hulsman 1-0 scoorde, waren alle pro blemen in één klap van de baan. Nu was het de beurt aan Piershil om het spel te maken. Dat probeerde men dan ook wel, maar die rol ligt de ploeg van trainer Nico de Bruyn niet. Bij het terugdringen van de tegenstan der komt het eigen falen nadrukke lijk aan het licht, de verdediging laat het dan afweten. Samengedrukt op eigen helft weet men eikaars fouten op te vangen. Maar zodra men aan sluit naar de middellijn komt het op echte verdedigende kwaliteiten aan zoals positiekiezen en het bepalen van het juiste moment van ingrijpen. En dan worden er elementaire fouten gemaakt die voor een deel berusten op onbeheerst optreden (Dick Bur ger) en voor een deel op onervaren heid (Joost Bol). Illustratief was het tweede doelpunt. Halverwege de ei gen speelhelft mocht SSS een inworp nemen. Voorstopper Joost Bol die tegenstander Ad Huisman conse quent volgde, koos positie voor zijn tegenstander. Toen Dick Burger ook nog vergat tijdig in te grijpen kon Huisman vrijwel ongehinderd zestig meter afleggen om te gaan scoren. De wedstrijd was toen beslist, al ging Piershil nu met drie spitsen spelen. Dat sorteert echter geen effect als het achterin fout blijft gaan. En vrije verdediger die een inworp neemt, mag eerst wel eens even kijken of zijn positie is overgenomen. Maar een achterhoede die van de kook is, her stelt zich niet makkelijk. Dat bleek ook bij het derde doelpunt van Gert Vermaas, die daarmee zijn gemiste strafschop goedmaakte. Hij kon van dichtbij geheel vrijstaand inkoppen. Bij het vierde doelpunt liep de Piers- hilverdediging de eigen doelman van de sokken, zodat die de bal moest loslaten. Ad Huisman had toen geen moeite om in te tikken. Nico de Bruyn wilde niemand een verwijt ma ken. Ook hij had de gebreken waarge nomen. Iedereen had hard gewerkt en onervarenheid kun je niemand kwa lijk nemen. Jammer dat Karei Snij ders er niet bij was. Veel inzet in de lucht bij SSS-Piershii. Ook hier is S sterker. Sijm Beuk moest erkennen dat het SSS-elftal vrij eenvoudig speelt. Het leverde in acht wedstrijden zestien punten op. Geen aanleiding om te veranderen. Toen in het verleden de linies nog weieens in elkaar overlie pen. liep de tegenstander wel eens over SSS heen. De beste man van het veld was scheidsrechter Brekelmans. Hij was vlak voor de wedstrijd bij een aanrij ding betrokken en arriveerde zicht baar geëmotioneerd. Zijn leid heeft er niet onder geleden. Zelfe enkele uitslaande brand had M geblust. Slechts Wim-Kees MakW van SSS ging het boekje la SSS-PIERSHIL 4-9 (94) 48 en 60. Ad H en 2-0. 74. Oert Vermaas 3-0. 88 Ad Hulw Scheidsrechter Brekelmans. Toeschouw»»1 SSS: Stolk: Van der Veer. Saarloos. Nol»* (Vollaard). Hoek: Van der Helden. Makke»1 gors, Vermaas. Hulsman. Roodbol. Piershil: Preesman, Koesveld. Dick Buffet1 Snijders; Groenen berg. (Rinle Burger) V» Van de Burgh; I pen burg. Achterberg. V9 Sijde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 16