)hira struikelt iver eigen partij EG ontkomt niet aan boycot Iran Ka bi net-Martens vooral zuinig Druk diplomatiek overleg tussen ministers in Wenen Teheran wijst voorstel af Iraanse leiders zullen maatregelen trotseren ieuwe verkiezingen Japan Majoor ontkent staatsgreep EI Salvador s verleg Scholten-NAVO 17 MEI 1980 TROUW/KWARTET ïj )KIO (Reuter. AP. AFP) Premier Masajoschi Ohira van 'oi pan heeft na een zware nederlaag in het parlement nieuwe m kiezingen uitgeschreven. Doordat de premier ook de steun loor van een deel van zijn eigen partij bleef hem niets Iers over dan een keuze te maken tussen zelf aftreden of parlement naar huis te sturen. oe. o» ecte :n; c v aanleiding voor de ontbin- van het Japanse lagerhuis was door de socialisten ingediende Ijkltie van wantrouwen, die met 243 dm en 187 stemmen werd aangeno- i Deze uitslag was een complete assing. omdat de socialisten niet meerderheid bezitten en er ook directe aanwijzingen waren dat jteun zouden krijgen van andere vaardigden. Vlak voor de stern- gaf Ohira's partijgenoot en ex- iier Takeo Miki zijn aanhangers er opdracht zich van stemming yjjuiBviJv UIVII *CIII p? ithouden. waardoor de motie van trouwen werd aangenomen. 1 het houden van nieuwe verkie- Jjn. die waarschijnlijk op 22 juni plaatsvinden, is er een theore- ,t kans dat de regering van Ohira illjft Waarnemers wijzen er ech- dat de stemming heeft aange- d dat zijn Liberaal-Democratl- partij (Lï^D) te zeer over het tioneren van Ohira is verdeeld froortzetting van zijn regeringspe- na nieuwe parlementsverkeizin- mogelijk te maken. Twee van de grote stromingen in de partij hiel- zich tijdens de stemming lg socialisten hadden de motie van trouwen ingediend uit onvrede het beleid van Ohira, met name iet gebied van inflatie- en corrup- rdt estrijding. Ook verweet men de (j. nier te buigen voor Amerikaanse k om de defensiebegroting op te en het sociaal welzijn van de ilking te verwaarlozen, was voor het eerst in bijna dertig he> dat een Japanse regering werd dt onfronteerd met een tekort aan den, maar algemeen wordt verwacht ^rouwen in het Lagerhuis. Sinds dat de verkiezingen voor beide ka- is de LPD vrijwel zonder onder- mers nu op dezelfde datum worden ,vg ken in de regering, met een ruime gehouden. meerderheid in het parlement. Vol gens waarnemers komt de onvrede binnen de partij niet zozeer voort uit onvrede met het beleid, maar uit per soonlijke vetes. Na de algemene ver kiezingen van oktober vorig jaar. waarbij de LPD een kleine teruggang boekte, eiste ex-premier Miki al het ontslag van Ohira. Miki was op zijn beurt in 1976 tot aftreden gedwongen na teleurstellende verkiezingen. Gis teren mengde nog een ander vooraan staand lid van de LPD, ex-premier Takeo Fukuda, zich in de partijruzie door Ohira openlijk van hooghartig heid te beschuldigen. Japans grootste partij worstelt met slopende interne ruzies sinds de val van premier Tanaka in 1974 en zijn daarop volgende arrestatie in ver band met het Lockheedschandaal. Tot die tijd had de LPD een ruime meerderheid ir. beide kamers van het parlement. Door de machtsstrijd, die volgde op de val van Tanaka. en de onthulling van een aantal corruptie schandalen liep het aantal zetels van de LPD snel tenir tot uiteindelijk 256 van de 511 zegels. De socialisten, ctie als tweede partij slechts 106 zetels bezetten, wisten op een handig moment gebruik te ma ken van de verdeeldheid in de LPD. Waarnemers achten het niet onwaar schijnlijk dat een deel van de LPD aansluiting zal zoeken bij de socialis ten tijdens de onverwachte verkiezin gen voor het lagerhuis. Voor het minder belangrijke hogerhuis wa ren er al verkiezingen gepland. Deze zouden op 29 juni plaats moeten vin- FABRIEKSARBEIDERS EN LANDBEWERKERS AKTIEF IN DEMOKRATISCHE VAKBONDEN WERKEN MET VEEL PERSOONLIJKE RISIKO'S EN WEINIG MIDDELEN. In PARAGUAY, waar de diktatuur 23 landbe- werkers vermoordde en waar honderden boeren de bossen invluchtten. In CHILI waar de politie het vuur opende op deelnemers aan een manifestatie van arbei ders. De Chileense vakbond FUT meldt de balans: 4 zwaargewonden en 57 arrestanten. io! Steun de onafhankelijke vakcentrale CLAT in heel Latijns-Amerika. GIRO 1918108 t.n.v. CLAT-Nederland, Nieu we Gracht 47, 3512 LE Utrecht. De Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt en de Italiaan- premier Francesco Cossiga vlak voor hun gesprek gisteren !(j( n Rome. Na afloop werd bekend gemaakt dat de twee rege- ingsleiders het eens zijn over „alle principiële kwesties" wat fctreft de houding van het Westen tegenover het Oostblok. De ni regeringsleiders spraken zich uit voor hervatting van de 21 'nderhandelingen met het Oostblok over wederzijdse beper- Ifó ling van het militaire apparaat. SAN SALVADOR (AP) De rechtse gepensioneerde majoor Roberto d'Abuisson van El Salva dor heeft op een bizarre persconfe rentie ontkend dat hij van plan was een militaire staatsgreep in de Middenamerikaanse staat te ple gen. De majoor en twaalf mede standers werden vorige week gear resteerd. omdat zij in de kazernes steun zouden hebben gezocht vooi een staatsgreep. Ongeveer twintig binnen- en bui tenlandse journalisten werden ge dwongen de onaangekondigde persconferentie van de inmiddels wéér vrijgelaten majoor bij te wo nen. Gewapende en gemaskerde mannen ontvoerden de journalis ten uit hun huizen en hotels Zij werden vervolgens geblinddoekt en naar een verborgen plaats ver voerd. In het door politiek geweld getroffen El Salvador is een derge lijke ontvoering doorgaans het voorspel van een executie De kidnapping bleek echter een actie te zijn van majoor d'Abuis son, die een persconferentie had georganiseerd om te ontkennen dat hij plannen had een staats greep te plegen. De gepensioneer de majoor zei dat het slechts ging om een herdenking in de kazernes van de nationale „dag van de sol daat". Hij zei te spreken namens het Breed Nationaal Front, een anti-communistische organisatie die steun krijgt van het bedrijfsle ven in El Salvador Hij ontkende geruchten als zou hij tegen de onlangs afgekondigde landhervormingen zijn. „Wat wij willen is respect voor de grond wet". aldus de majoor, die kort daarvoor was vrijgelaten „bij ge brek aan bewijs" De uit burgers en militairen bestaande junta is tegen dit besluit van de rechter in beroep gegaan. De twintig journa listen werden na afloop weer ge blinddoekt en keurig bij hun ho tels afgezet. Studenten in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel verbranden symbolisch een kist met daarin een pop, die de militaire dictatuur voorstelt. Nadat donderdag felle gevechten tussen demonstrerende studenten en het leger uitbraken, was het gisteren vrij rustig. De studenten eisen herstel van de democratie in Zuid-Korea. President Choi Kyoe-Hah heeft zijn reis door het Midden-Oosten voortijdig afgebroken in verband met de moeilijkheden in eigen land. Vervolg van pagina 1 Gromiko zei in zijn toespraak dat ook zijn land bereid was de ontspanning voort te zetten. Hij maakte geen di recte toespelingen op de kwestie Af ghanistan. „De politiek van ontspan ning wordt op het ogenblik ernstig op de proef gesteld. De Sowjet-Unie is en blijft aanhanger van ontspanning. We zijn vastbesloten samen met an dere socialistische landen op deze weg voort te gaan", aldus Gromiko. In de Oostenrijkse hoofdstad heerste gisteren nog meer diplomatieke be drijvigheid. In de Britse ambassade hadden de ministers van buitenland se zaken van de Verenigde Staten, Frankrijk, Engeland en West-Duits- land, een onderhoud over Berlijn. Dit onderhoud was het eerste uit een serie gesprekken die door deze vier Westerse bondgenoten zullen worden gehouden ter bevestiging van de on schendbaarheid en veiligheid van West-Berlijn. Tevens gebruikten de vier ministers hun samenkomst als voorbereiding op hun voor de namid dag en avond vastgestelde afzonde- rijke ontmoetingen met Gromiko. Êdmund Muskie had ook een afzon derlijk gesprek met de Franse minis ter van buitenlandse zaken. Jean Frangois-Poncet. De twee bewindslie den kwamen overeen dat Muskie zo spoedig mogelijk een bezoek an Pa rijs zal afleggen. Frangois-Poncet toonde zich tevreden over het ge sprek met zijn Amerikaanse collega, dat hij beschreef als „open en harte lijk". In het onderhoud is onder ande ren gesproken over een eventuele Franse boycot van de Olympische Spelen in Moskou. De Franse minis ter zei dat hij Muskie had duidelijk gemaakt dat een besluit daarover een zaak is van het Franse Olympische Comité, en niet van de regering. Later had Frangois-Poncet ook een ontmoeting met de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gromiko. Van tevoren had de Fransman gezegd dat hij Gromiko naar bijzonderheden zou vragen over het donderdag be kend gemaakte voorstel van het War schaupact voor een wereldconferen tie over een mondiale ontwapening. Het gesprek tussen Frangois-Poncet en Gromiko werd door het Russische persbureau Tass omschreven als „constructief". Volgens het persbu reau zijn er tussen de twee ministers „zekere internationale problemen die zowel de Sowjet-Unie ais Frankrijk interesseren" aan de orde gekomen KABOEL (UPI, Reuter. AFP) De Iraanse minister van buitenlandse za ken Sadegh Ghotbzadeh heeft giste ren het woensdag bekend gemaakte vredesplan van Afghanistan afgewe zen. Iran zal geen besprekingen be ginnen zolang er Russische troepen op Afghaans grondgebied verblijven, aldus de minister. In een vraaggesprek met het Iraanse persbureau Pars zei Ghotbzadeh dat de Afghaanse regering Iran niet heeft benaderd voor het houden van weder zijdse besprekingen maar alleen heeft voorgesteld met Iran te overleg gen op de islamitisch-conferentie die dit weekeinde in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad wordt ge houden. De Pakistaanse presidentiële advi seur voor buitenlandse zaken Sjahi heeft voorspeld dat op de islamiti sche topconferentie een nieuw initia tief zal worden ondernomen om de Afghaanse crisis op te lossen. Sjahi ziet mogelijkheden voor een commis sie, die zich bezig gaat houden met de terugtrekking van de Russen en de terugkeer van de Afghaanse status van niet-gebondenheid. De commis sie op hoog niveau zou ook moeten gaan praten met de door de Russen in het zadel geholpen Afghaanse presi dent Karmal. De islamitische confe rentie heeft in januari nadat de strijd van het bewind in Kaboel tegen de moslem-opstandelingen uitbrak Af ghanis tans lidmaatschap opgeschort. Ghotbzadeh onderstreepte dat Iran zich op het standpunt stelt dat de Afghaanse regering niet namens het volk kan spreken zolang er Russische door Ferry Mingelen DEN HAAG „Natuurlijk vindt Europa de Russische inval in Afghanistan veel bedreigender dan de situatie in Iran. Het is voor de Europese bondgenoten gemakkelijker hun handen schoon te houden, omdat de gijzelaars in Teheran tenslotte allemaal Amerikanen zijn." De Amerikaanse functionaris op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel praat op bittere toon. Hij weet maar al te goed dat de Europeanen niet van ongeduld staan te trappelen om Iran eens even stevig aan te pakken. Dit weekeinde vergaderen de minis ters van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap in Napels over de boycot van Iran Op de Euro top, 22 april in Luxemburg werd reeds het principe-besluit tot de boy cot genomen. Die boycot komt er. indien op 17 mei. zaterdag dus. geen „beslissende vooruitgang" zou zijn ontstaan in de positie van de gijze laars. Wat onder die term „beslissen de vooruitgang" moest worden ver staan, was niet geheel duidelijk. Ne derland dacht aan het vrijkomen van de Amerikanen, maar Frankrijk bij voorbeeld vond het ook al een hele stap vooruit indien de studenten hun gijzelaars aan de Iraanse regering zouden overdragen. Meningsverschillen hierover in Na pels zijn niet erg waarschijnlijk meer. Er is namelijk helemaal geen vooruit gang gemaakt, laat staan „beslissen de." In tegendeel, de situatie is alleen maar slechter geworden, nu de stu denten hun gijzelaars verspreid heb ben na de mislukte Amerikaanse be vrijdingsactie Veiligheidsraad Die Europese boycot zal er dus wel komen, maar de vraag is hoever Euro pa daarmee wil gaan De boycot wordt ingesteld overeenkomstig de eerder door Europa gesteunde resolu tie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties (die door een Rus sisch veto niet in werking kon tre den). Volgens die resolutie moeten import en export van en naar Iran worden stopgezet, met uitzondering van voedsel en medicijnen. Binnen de Europese gemeenschap is nu de vraag gerezen of deze boycot alleen geldt voor nieuwe contracten of ook voor lopende transacties. Het zal wel niet toevallig zijn dat de landen die het meest met een boycot te verliezen hebben (Frankrijk, Italië. Engeland) verkondigen dat de VN- resolutie alleen slaat op nieuwe con tracten. Nederland is wel voor drasti sche doorbreking van de lopende handel. Den Haag wil graag loyale steun geven aan Washington en dat kan des te gemakkelijker, omdat het grootste deel van de Nederlandse ex port naar Iran uit voedsel bestaat. Dat valt zonder meer buiten de boycot. De vraag is: waarom is de Europese steun aan Washington zo aarzelend. Om te beginnen bestaat er in Europa geen overmatig vertrouwen in de Amerikaanse president Carter. De mislukte bevrijdingsactie, zo kort na dat Europa in principe tot de boycot had besloten, juist om Amerikaanse militaire acties te voorkomen, en het aftreden van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Vance, hebben het Europese enthousiasme voor Carter niet doen toenemen Of de benoeming van de gematigde Mus kie als opvolger van Vance het ver trouwen in het Amerikaanse beleid weer zal opkrikken, moet nog worden afgewacht. In de kou Voorts verwacht Europa eigenlijk weinig effect van de boycot voor de gijzelaars De boycot schaadt onszelf meer dan Iran," zeggen de Fransen Iran zal de ergste gevolgen van de boycot met Russische hulp wel te boven komen en zo de boycot Tehe ran al echt onder druk zet. zal dat, zo vreest men, eerder tot radicalisering dan tot versoepeling van het Iraanse beleid ten aanzien van de gijzelaars leiden. Waarom de Amerikaanse boycot dan toch gesteund? Omdat Europa Ame rika niet in de kou wil laten staan, en op die manier hoopt verdere Ameri kaanse militaire acties te voorkomen. De Amerikanen worden uiteraard wanhopig van de uitzlchtsloze situa tie in Teheran. Als er vijftig Nederlan ders in Teheran gevangen zouden zit ten, zou de publieke druk om er hoe dan ook een einde aan te maken, na zes maanden geduld ook zwaar zijn. (En dan zou waarschijnlijk ook de vraag rijzen waarom de bondgenoten ons niet meer helpen). Op zich is het opraken van publiek geduld echter nog geen bewijs dat het probleem door hard ingrijpen beter opgelost kan worden. De nieuwe Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie heeft de NAVO-bondgenoten deze week in Brussel op het hart gedrukt, dat het Amerikaanse volk nu steun van de Europese vrienden wil zien. Hij wees erop dat president Carter met zijn beleid ten aanzien van Iran niet ge ïsoleerd staat. „Zijn acties zijn het minimaal mogelijke, gezien de stem ming onder het Amerikaanse volk." Muskie wees er na afloop van het NAVO-beraad op dat hij voorlopig weinig succes verwacht van een mili tair ingrijpen. „Ik wil dat echter niet uitsluiten, die luxe gun ik Teheran niet." Hij weigerde in te gaan op de huidige Europese discussie over de reikwijdte van de boycot. Wel zei Muskie. „De Amerikaanse regering zou teleurgesteld zijn als Europa niet tot sancties besluit overeenkomstig het besluit van Luxemburg. Wij heb ben een sanctie-beleid nodig dat Iran treft, dat hen duidelijk maakt dat ze een prijs moeten betalen voor het nog langer vasthouden van de gijzelaars." In Napels moet blijken of Europa ook werkelijk bereid is Iran die rekening te helpen presenteren. troepen op haar grondgebied verblij ven. „Daarom moet het Sowjet-leger Afghanistan verlaten, zodat we kun nen onderhandelen met een regering die de steun heeft van het volk. Nu is het niet duidelijk of de Afghaanse regering of de Sowjet-Unie regeert", aldus de Iraanse bewindsman, die er evenwel aan toevoegde dat aangeno men moet worden dat Moskou de feitelijke machthebber is. en dus ei genlijk besprekingen met het Krem lin zouden moeten worden gehouden. De woensdag bekend gemaakte vre desvoorstellen van Afghanistan hou den in, dat de Afghaanse regering van Babrak Karmal „vredesbesprekin gen" begint met Iran en Pakistan, waarbij ook een geleidelijke terug trekking van de Russische troepen uit Afghanistan zal kunnen worden bekeken. In de voorstellen wordt te vens de garantie geëist dat Afghanis tan in de toekomst gevrijwaard zal blijven van buitenlandse inmenging. Pakistan heeft inmiddels het Af ghaanse vredesaanbod afgewezen, een stap die nu dus gevolgd is door Iran. TEHERAN (Reuter, AP, AFP) De Iraanse leiders zullen zich niets aantrekken van de economische sancties, die de landen van de Europese Gemeenschap naar verwachting dit weekein de zullen afkondigen. Minister van industrie en mijnbouw Zadeh zei dat Iran de door de boycot getroffen goederen wel elders zal kopen. Waarnemers in Teheran gaan ervan uit dat basisbehoeften niet onder de ,boycot zullen vallen. De sancties van het westen zullen waarschijnlijk wel de geldontwaarding aanwakkeren die nu al meer dan dertig procent is. Bovendien zal Iran moeilijk aan de zware machinerie kunnen komen, die de toch al achtergebleven productie op hoger peil moet brengen. Ofschoon het regime ln Teheran pu bliekelijk verklaart dat Iran door de boycot nog meer in zijn eigen behoef ten kan gaan voorzien heeft het zich t onopvallend ervan verzekerd dat het toegang blijft houden tot vitale ver- voersroutes en diensten van het 'ervolg van pagina 1 staatssecretaris wees op hét dat Israël in oktober 1978, een ad na de ondertekeningen van de oorden van Camp David, een plan 1 opgesteld, dat voorziet in de van ruim zestig nieuwe neder- 'ngen in de bezette gebieden bin- oen vijf jaar precies de periode dn de Palestijnen autonomie die- ,e hijgen fiaz legde de nadruk op het feit dat autonomie-onderhandelingen eeuwig door kunnen gaan Hij kennen dat Egypte pas werke "aar alternatieven voor het huidi- vredesproces zou zoeken wanneer als hij in november herkozen o[ Israël niet kan dwingen haar "opunt te matigen Politieke nemers in Cairo nemen de ver- ■nae Egyptische voorwaarden een hervatting van de vredesbe- ar!i en n,et erS serieus. In Ameri- sp diplomatieke kringen Oet nipt llitnacl„ton /t^t h door Hans Masselink Na ruim een maand onderhandelen is de Belgische formateur Wilfried Martens erin geslaagd een nieuw kabinet in elkaar te timmeren. De volhar dende premier uit het vorige kabinet heeft gisteren de laatste detailkwesties besproken. Naar verwacht zal koning Boudewijn dit weekeinde de samenstel ling van de nieuwe regering bekend maken. kt r* het itwie niet uitgesloten dat het mi- van buitenlandse zaken in ,i. uuutuianuac eancu ui 'nS'on op korte termijn zal ver- n dat unilaterale acties de uit- I vaJw" de onderiiandelingen niet oorbaat hoeven te bepalen. Te- om? Parter Sadat ertoe bewegen erhandelingen te hervatten. Afgelopen weekeinde had de Vlaamse chris tendemocraat Martens al een akkoord bereikt met de socialisten, christen-democraten en li beralen om een regering te vormen die bestaat uit de Vlaamse en Waalse vleugels van deze partijen. De congressen van de zes, die geza menlijk 177 van de 212 zetels in het parlement bezetten, hebben woensdag en donderdag „ja" gezegd tegen het regeerakkoord. Het ging niet van harte, maar „bij gebrek aan alternatief" vinden de partijleden de oplossing van Martens de enige mogelijkheid om uit de impasse te komen. Wel was er een grote mate van wrevel en wantrouwen te constateren op de congressen. De regering zal zich de komen de maanden geen bokkesprongen kunnen ver oorloven, zo bleek Als Martens er niet in slaagt met zijn regering van links en rechts de soci aal-economische problemen redelijk op te los sen, dan zal België wellicht deze herfst wede-- rom zonder regering zitten. De Vlaamse en Waalse socialisten (SP en PS) hebben steeds zeer sceptisch gestaan tegen over een coalitie waaraan ook de behoudende liberalen meedoen. Ze hadden liever samen met de christen-democraten (CVP en PSC) een kabinet gevormd, dat met steun van de vak bonden zou kunnen gaan werken aan voorko ming van het faillissement van de Belgische staat. Martens wil voor de zomer nog zijn nieuwe begroting met in totaal ongeveer 5,6 miljard gulden aan bezuinigingen indienen. Het Belgische begrotingstekort zal naar ver wacht dit jaar ruim 9 miljard gulden bedragen. Minder belastingen Een nevenprobleem is dat de liberalen in ruil voor hun medewerking een verlichting van de fiscale druk hebben geëist. De BTW van vijf procent op investeringen zal door hun toedoen worden opgeheven en echtparen, van wie man en vrouw werken gaan minder belasting beta len. Voor mensen met een eigen huis wordt het belastingklimaat eveneens gunstiger Aan de andere kant gaan de Belgen dertig procent meer verkeersbelasting betalen in plaats van de invoering van het omstreden autowegenvignet. Ook op andere terreinen vindt er een verschuiving van directe naar indirecte belastingen plaats, die zo'n 420 mil joen gulden in het laatje moeten brengen. Een andere maatregel die Martens wil gaan nemen is een vermindering van het energiever bruik met tien procent in het gehele land en zelfs met twintig procent in de publieke sector De Belgische ambtenaren zullen de komende winters hun trui moeten aanhouden op kan toor, want de temperatuur zal er niet hoger meer mogen zijn dan negentien graden. Bij zijn haast onmogelijk geachte formatiepo ging heeft Wilfried Martens een tactiek van uitstel gehanteerd. De gevoeligste problemen, zoals de kwestie-Brussel heeft hij op de lange baan geschoven Over Brussel met zijn inge wikkelde taalproblemen wordt pas in oktober 1982 bij de gemeenteraadsverkiezingen beslist. Eigen besturen Met de staatshervormingsplannen is Martens wel een stap verder gegaan. Wallonië en Vlaan deren krijgen een eigen bestuur De Vlamingen één gewestraad voor „culturele, persoonsge bonden en plaatsgebonden materies" en de Walen voorlopig twee raden. Eén voor plaatse lijke zaken en één voor culturele kwesties. De nieuwe deelregeringen worden samengesteld uit kamerleden en senatoren. Ze maken de eerste tijd nog deel uit van de nationale rege ring. maar krijgen hun eigen verantwoordelijk heid, nadat de eerste verkiezingen van senato ren hebben plaatsgehad. De senatoren worden voor een periode van vier jaar rechtstreeks gekozen. De Franse socialisten (PS) hebben bij de for matie hun eis laten vallen dat zij ln het nieuwe kabinet een minister van buitenlandse zaken moeten leveren. In de vorige regering bezette hun vertegenwoordiger Henri Slmonet nog deze post, maar zijn buitenlandpolitiek, vooral in de kwestie-Zaïre, is niet ln goede aarde gevallen bij zijn Vlaamse geestverwanten. Martens heeft geprobeerd om zijn grote tegen stander binnen de eigen partij. Leo Tinde- mans, op deze post te krijgen. Deze ex-premier, die nog steeds erg populair is bij de Belgen, verkoos echter voortzetting van net partij voor zitterschap, al had hij „als jongeman steeds gedroomd" ooit eens minister van buitenland se zaken te worden. Tindemans heeft waarschijnlijk op tijd inge zien dat zijn politieke rol zou zijn uitgespeeld als hij op Martens' voorstel zou zijn ingegaan Zijn partij, de SVP, wilde hem op het congres niet laten gaan als voorzitter en had daarbij zeker als bijgedachte: als Martens de komende maanden niet slaagt, dan is Tindemans er altijd nog. bankwezen. Bezorgd dat in navolging van de Verenigde Staten ook West- Europa de banktegoeden van Ira- jniërs zal bevriezen heeft de Iraanse centrale bank kopers van olie ver plicht kredietbrieven te openen bij vijf uitgezochte banken in Zwitser land, Oostenrijk, India en Zweden. De houding van de havikken onder de Iraanse leiders ten opzichte van de boycot werd deze week gedemon streerd door ayatollah Behesjti. de secretaris van de regerende revolutio naire raad. Hij stelde tegenover jour nalisten: „de sancties zullen ons leren eerder op eigen benen te staan. En door de sancties zullen wel onze vrienden leren kennen zodat we onze buitenlandse politiek in de toekomst meer op de realiteit kunnen af stemmen." Het is niet duidelijk hoe Japan zal reageren als de EG dit weekeinde de sanctiemaatregelen bekend maakt De Japanse premier Ohira zou de komende week een reis langs de Eu ropese hoofdsteden gaan maken voor overleg over de boycot maar het is onwaarschijnlijk dat dit gebeurt nu de regering een nederlaag heeft gele den in het parlement en de volksver tegenwoordiging heeft ontbonden. Een eerste aanwijzing dat de politie ke problemen een meedoen aan de sancties hebben bemoeilijkt zou kun nen blijken uit het feit dat Tokio gisteren in de loop van de dag gezegd heeft „meer tijd nodig te hebben" alvorens de boycotmaatregelen kun nen worden uitgewerkt. Door een technische fout is het slot van de beschouwing gisteren over de afgelopen NAVO-zitting. ten onrech te in zijn geheel tot citaat verheven. Het slot viel in twee delen uiteen: de uitlating van minister Scholten „In deze internationale situatie kunnen we niet met de handen over elkaar blijven zitten" en de slotopmerking van de schrijver: De Amerikanen kunnen echter wel eens de indruk hebben gekregen dat die handen voornamelijk bezig zijn geweest de knip van de Europese defensiebeurs dicht te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7