Bescherming vin het leven WGPV Gifvondsten op verscheidene plaatsen .s./' In CAO bepalingen tegen discriminatie centrales ambtenaren erliezen kort geding Woningen uit kraakvrees uitgeleend Staking bij Mobil Oil gaat door ais schaft 'schoorsteenuren' af Stichting van de arbeid: Voorzitter PPR: Geen boycot Iran en Olympische Spelen Russische topman naar Den Haag Kritiek van adoptiebureau op Haars Verkeersongeluk Neem de stofzuiger met ongeëvenaarde af vx zuigkracht. Neem Nilfisk. Citroen-functie automobilist Vuilnisbelt met arsenicum bij Apeldoorn wellicht afgegraven Cyanide in uiterwaarden bij Empel BINNENLAND ADVERTENTIE het paleis Lange Voor- Claus, minister De Koning, ontving koningin Bea- koningin Beatrix, bondskan- de commissie Brandt, selier Willy Brandt uit Duits commissie die zich be- land, en Edward Heath uit houdt met ontwikkelings- Engeland. Een beschouwing over de vergadering van de commissie staat op pagina 29. enwerkmg vergaderde in Op de voorste rij: links naar rechts) prins ADVERTENTIE luidde gisteren het vonnis van de sident van de rechtbank in Den ag in het kort geding dat de amb- arencentrales hadden aangespan- tegen minister Pais. Zij eisten ioenlijk overleg over Pais' plannen de schoorsteenuren af te schaffen gens de centrales overrompelde bewindsman hen met zijn voorne- n en daarom vroegen zij uitstel ,|f i het overleg over deze maatregel. loorsteenuren zijn de drie uren per ïk die eerstegraadsleerkrachten in voortgezet onderwijs krijgen arbetaald zonder dat zij in die tijd hoeven te doen. In veel gevallen dt voor 29 uur betaald, terwijl 26 wordt gedoceerd De rechter achtte het zeer wel moge lijk dat de afschaffing van de schoor steenuren los van de invoering van een nieuwe garantiesystematiek kan worden behandeld. Deze ontkoppe ling moest het mogelijk maken de onderhandelingen over de omstreden uren tijdig af te ronden, zodat de regeling nog dit jaar kan worden in getrokken. Het nieuwe garantiesy steem komt dan later aan de orde. De centrales maakten bezwaar tegen deze, volgens hen onverwachte, af zonderlijke behandeling. In het von nis staat echter dat de minister in alle redelijkheid tot de beslissing heeft kunnen komen om tot een geschei den behandeling over te gaan. !N HAAG (ANP) Het is niet aan minister Pais van derwijs en wetenschappen maar aan de vijf ambtenaren- totrales te wijten dat er geen behoorlijk overleg is gepleegd Jle er de afschaffing van de zogenaamde „schoorsteenuren." t ambtenarencentrales hebben het overleg over deze maat- -jgel met opzet vertraagd om invoering per 1 augustus van dit ar te voorkomen. DEN HAAG De Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van de werkgevers- en werknemerscentrales, wil dat in CAO's duidelijke afspraken worden gemaakt die voorkomen dat werknemers worden gediscrimineerd op grond van leeftijd, sekse, seksuele AMSTERDAM (ANP) Uit Geschikst vrees voor een grootscheepse kraakactie zijn in de Amster damse Bijlmermeer 75 pasge bouwde koopwoningen in bruikleen gegeven aan jon geren. geaardheid, burgerlijke staat, levens- of geloofsovertuiging, huidskleur, ras of etnische afkomst, nationaliteit en politieke keuze. De stichting zegt dat in een aanbeve ling aan het georganiseerde bedrijfs leven, die op initiatief van het CNV tot stand is gekomen. Het bestuur van de stichting erkent dat discrimineren op bepaalde gron den, zoals ras en geloof, al bij de wet is verboden. Een beleid gericht op het bieden van gelijke kansen aan gelijk waardige arbeidskrachten kan vol gens het bestuur echter het meeste effect hebben, als daarover tussen werkgever en werknemer duidelijke afspraken worden gemaakt. De woningen, die te koop staan voor ruim 370.000 gulden, zijn eigendom van de Bataafse Aannemingsmaat schappij (BAM). De 160 tijdelijke be woners mogen de woningen gebrui ken totdat kopers zijn gevonden. Volgens directeur Siebelt van de be wakingsdienst van het complex was de dreiging van aangekondigde kraakacties de aanleiding om de hui zen snel uit te lenen. „Plannen hier toe bestonden al geruime tijd." aldus Siebelt. „Aangekondigde acties heb ben ons echter gedwongen de huizen meteen te laten bewonen." De Stichting Jongerenhuisvesting Bijlmermeer, die voor Surinaamse jongeren actief is, voelt zich door de handelwijze van de maatschappij in de steek gelaten. De stichting was in bespreking met de maatschappij over tijdelijke vérhuur van de wonin gen, die in sommige gevallen al meer dan een jaar leegstaan. Daags na deze besprekingen bleek de maat schappij al tijdelijke bewoners in de huizen gezet te hebben. Volgens de heer Siebelt van de bewakingsdienst vreesde men kraakacties van andere groeperingen dan de stichting Jonge renhuisvesting Bijlmermeer. Afspraken via CAO's zijn het ge schiktste middel omdat voor de toe passing van CAO-bepalingen de on dernemingsraad kan worden inge schakeld en voor de naleving zonodig de rechter. Ook kan men in een CAO meer gronden aangeven waarop niet mag worden gediscrimineerd dan al in de wet worden genoemd. Het stich tingsbestuur verwacht verder dat re geling via de CAO op den duur leidt tot een positieve mentaliteitsbeïn vloeding. Van onze parlementsredactie AMERSFOORT De voorzitter van de PPR, Herman Verbeek, heeft zich op het jaarlijkse congres van zijn partij in Amersfoort, uitgesproken te gen een boycot van de Olympische •Spelen en tegen een boycot van Iran. Ondanks zijn stelling dat de olympi sche Spelen zijn gedegradeerd tot een mengsel van prestatie-zucht, com mercie en nationaal prestige, meent Verbeek dat Nederland toch naar Moskou moet gaan. Rusland zal zo wel militair als politiek hard terug slaan tegen „deze impulsieve gebaren van het westen." Een boycot van Iran heeft uiterst nadelige gevolgen, volgens de voor zitter van de PPR. Iran zal in de armen van Rusland gedreven worden en bovendien zal een boycot niet wa terdicht zijn. „Nederlandse onderne mingen weten toch heel precies hoe ze dwars door economische blokka des kunnen laveren," zei hij. Boven dien voelt de PPR er niets voor een standpunt in te nemen dat goeddeels wordt ingegeven door de verkiezin gen die mensen als Carter en Hel- mudt Schmidt in het vooruitzicht hebben, aldus PPR-voorzitter Verbeek. DEN HAAG (ANP) De president van de opperste Sowjet en een dele gatie uit dit college komt maandag naar Den Haag. De Russen hebben in Brussel een IPU-conferentie bijge woond, een bijeenkomst van de inter parlementaire unie. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Het bureau voor inter landelijke adoptie (BIA) heeft giste ren in Den Haag ernstige kritiek gele verd op het plan van staatssecretaris Haars van justitie voor de adoptie van buitenlandse kinderen. Volgens het BIA, dat in het merendeel van de adoptiegevallen bemiddelt, biedt de opzet die de bewindsvrouwe voor staat, onvoldoende waarborgen om malafide praktijken te voorkomen De staatssecretaris wil in het vervolg adoptiebemiddeling toestaan aan in stellingen die beschikken over een vergunning. Dit papier wordt ver strekt, wanneer de instelling aan een aantal voorwaarden voldoet. In deze opzet wordt het BIA beschouwd als alle andere bemiddelingsbureaus. Bij de oprichting van het bureau vijf jaar geleden was het de bedoeling dat het een centrale rol zou gaan spelen bij de bemiddelingsactiviteiten. Volgens het BIA en een drietal orga nisaties die nauw met het bureau samenwerken (de stichting interlan delijke adoptie, de vereniging wereld kinderen, en de vereniging voor pleeggezinnen), werkt het plan-Haars een ongezonde concurrentie tussen de bemiddelingsbureaus in de hand. Gevreesd wordt, dat men tegen el kaar gaat opbieden. AVEREEST (ANP) De 16-jarige Barteld Meijer uit Slagharen is giste ren in het Overijsselse Avereest bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. ADVERTENTIE Meer zuigkracht, langere levens duur, moeiteloos bedieningsgemak. Dat is Nilfisk. Neem dus geen genoegen met minder. Neem Nilfisk, 'n verstandige investering. RIJSWIJK (ANP) „Is het nu nooit genoeg met de lastenver hoging op de auto". Dat schrij ven Bovag en RAI, organisa ties op het terrein van de auto mobiel, in een brief aan de Tweede Kamer. De organisa ties willen dat de kamerleden zich hun noodkreet herinneren, wanneer ze het wetsontwerp behandelen dat de verhoging van de motorrijtuigenvelasting per 1 juli regelt RAI en Bovag geven in hun brief toe, „wat minder parle mentaire taal" te bezigen. Zo schrijven ze genoeg te hebben van de „citroen-functie van de automobilist", die maar uitge knepen wordt. Als voorbeelden daarvan noemen de organisa ties de verhoging van de benzi- ne-accijns en de bijzondere ver bruiksbelasting op personen auto's. Een verhoging van de motorrij tuigenbelasting op 1 juli erva ren de Bovag en RAI als „nieu we steun aan het stelselmatig autootje pesten". TROUW/KWARTET3 I let leven wordt bedreigd: door ziekten, door onveilige wegen, door geweld. Je spaart kosten noch moeite om deze bedreigingen af te wenden. Je komt op voor het leven van jc kind. Maar als het leven van een kind van dnc jaar jc zo lief is, wayrom zijn er dan zoveel mensen die een einde maken aan het leven van hun jongste kind, het kind dat nog geboren moet worden? Nog maar vier jaar geleden was er de rel om de Blocmcnhovcklinick. Minister Van Agt riep toen op tot bezinning op de unieke waarde van elk menselijk leven, hoe pril ook nog. Er moesten maatregelen genomen worden tegen die kliniek. Inmiddels zijn al weer vele duizenden ongeboren kinderen gedood. I let kabinet-Van Agt wil nu een wettelijke regeling. Een volwassen mens moet het recht krijgen de zwakste mens tc doden. Het voorstel is zelfs zo gewijzigd, dat de Bioemcnhoveklinick ongehinderd kan door gaan. Probeer jc eens in te denken wat hier gebeurt. Dan schreeuw je het toch uit van ver ontwaardiging! Ons kamerlid Vcrbrugh heeft begrepen, datje er met protesten alleen niet komt In de politiek moet jc jc woorden omzetten in daden, Daarom heeft hij samen met ds. Abma van de SGP een eigen wetsvoorstel ingediend. Om ook het kleinste kind tc beschermen. Jonge moeders in nood hebben recht op hulp. Maar niet ten koste van hun kind. Tusscn leven en dood is geen compromis mogelijk. Daarom kiest het GPV voor het leven. Daarvoor strijdt Vcrbrugh in de Kamer. Daarin kun jc hem toch niet alleen laten staan! Het wetsvoorstel levensbescherming menselijke vrucht is verkrijgbaar bij de Staats uitgeverij in Den I laag (nr. 15476) G.J. Schutte secretaris G PV Gereformeerd Politiek Verbond, Postbus 439,3800 AK Amersfoort. Telefoon: 033-13546. Is wilde van deze regeling af om de o" lelijkheid in de rechtspositie van rkrachten met een volledige be- kking parttime-leraren op te lk ffen De schoorsteenuren-regeling ve! Idt namelijk alleen voor docenten 'l t een volledige betrekking. Voorts vo elen bezuinigingsoverwegingen een Invoering van de maatregel op 1 gustus levert dit jaar een bezuini- '3; Hg op van ruim twee miljoen. In Ik taal wordt er de komende jaren 150 ;n 'ioen mee bespaard op de onder- Isbegroting. Woordvoerder van het ministerie n onderwijs en wetenschappen dt bevestigd dat de leerkrachten fla 1 augustus worden benoemd omstreden uren niet meer krijgen ■elegenheid f president van de rechtbank, mr. J. Blaauw, stelde in zijn vonnis dat «ntrales wel degelijk de gelegen- •iQ nebben gehad om goed en zorg- i'Oig overleg te plegen. Hij onder- reepte dat de afschaffing van de loorsteenuren vorig jaar november i 'n de begroting voor 1980 werd 'noemd. %ns mr Blaauw is het dan ook [j trekt onjuist dat de centrales op in h in de bijzondere commissie n net georganiseerd overleg wer- hiniV.errasl door be plannen van de "ister Hij wees er daarbij op dat Publikaties in tijdschriften voor inp is gebleken dat de centrales al g^op de hoogte waren van Pais' Van onze verslaggevers AMSTERDAM Op verscheidene plaatsen in Nederland zijn nieuwe gif vondsten gedaan. Een voormalige vuilnisbelt in Ugchelen bij Apeldoorn zal vermoedelijk moeten worden afgegraven nadat er in het water bij het in de omgeving gebouwde Lukasziekenhuis arsenicum gevonden is. In de uiter waarden van de Maas ten noorden van Den Bosch in Empel is achthonderd kubieke meter cyanide-houdende grond gevonden, op een industrieterrein in de Achtersluitpolder in Zaandam is in de bodem een hoeveelheid fenol, een zwaar giftig chemisch produkt, gevonden. Wat de vondst in Ugchelen betreft: bijzonder hoge con centraties arsenicum, hier en daar zelfs 250 maal de norma le hoeveelheden, zijn door het Zuiveringschap Veluwe vast gesteld in een naburige over- stortvijver, waarin gedurende, enige maanden het opge pompte water van de bronbe maling bij het ziekenhuis werd opgevangen. De vijver is intussen hermetisch afgeslo ten voor spelende kinderen. De gemeente heeft laten we ten dat het Apeldoornse drinkwater volledig veilig is. Meteen nadat het zuiverings chap het arsenicum in het wa ter vond, is het lozen van ver- vuild water op de overstortvij- ver stopgezet. Het wordt nu via een gesloten riool naar de waterzuiveringsinstallatie af gevoerd. Arsenicum heeft de eigenschap te bezinken en zich vast te zetten in het slib. Daarin nu zijn incidenteel de extreem hoge concentraties ontdekt. Aanvankelijk heeft de politie de vijver met voor lopige maatregelen voor kin deren ontoegankelijk ge maakt. Inmiddels zijn er enige kilometers prikkeldraad aan gebracht plus de nodige waar schuwingsborden. Bij het opsporen van de ver vuilers) mag een vroegere vuilnisbelt nabij het Lukas ziekenhuis op speciale aan dacht rekenen, hoe fraai deze inmiddels ook met allerlei soorten groen is beplant, zo dat er een parkachtig land schapje is ontstaan, waar de mensen hun hondjes uitlaten, wandelen en de kinderen la ten spelen. Misschien dat de vrachtbrieven van een trans portbedrijf, dat de vuilstort plaats regelmatig bezocht, nog enig licht kunnen ver schaffen. Voor het dumpen van arsenicum komen in prin cipe enige categorieën van be drijven in aanmerking, chemi sche, agrarische en medische. De Apeldoornse wethouder P. de Vries, die in zake de arseni- umaffaire nauwe contacten onderhoudt met de volksge zondheid en met de provincie Gelderland, heeft meegedeeld dat binnenkort de opdracht verwacht kan worden voor het inspecteren van alle oude vuilnisbelten in Apeldoorn, inclusief de illegale. Verder werkt hij aan een plan om alle plaatsen te laten onderzoeken waar mogelijk ook op onver antwoorde wijze is gestort. Verboden gebied Bij Empel is het cyanide ge vonden in een gebied dat be kend is als de Koornwaard. Uit onderzoek bleek dat de concentratie cyanide enkele honderden grammen per kilo vaste stof bedraagt. Volgens de wet mag dat maximaal maar vijftig milligram per kilo zijn. Het terrein is inmiddels tot verboden gebied ver klaard. De grond is afkomstig van een bedrijf uit Vlijmen. Vermoed wordt dat de grond is aangevoerd ter versteviging van een rivierdijk. De ge meente Den Bosch heeft het openbaar ministerie ingescha keld. Meldingen over stortin gen op het terrein zijn al in februari gedaan. Volgens de gemeente zijn toen onmiddel lijk de inspectie en het open baar ministerie gewaar schuwd. Toen de onderzoeks resultaten verontrustend ble ken is het terrein met plastic afgedekt. Volgens de gemeen te zal de grond moeten wor den afgevoerd. De giftige stof op het terrein in Zaandam zat op anderhal ve meter diepte en moet oor spronkelijk in twee vaten ge zeten hebben. De stof is ge vonden bij graafwerk. Vol gens de gemeefte Zaandam zal eerst precies de soort van de stof vastgesteld moeten worden, voordat men moge lijk op een spoor van de dader kan komen. De fenol moet sinds 1965 in de bodem geze ten hebben. Fenol is bij inade ming. aanraking of consump tie levensgevaarlijk. Volgens de gemeente is er nu nog geen gevaar voor mensen uit de omgeving. Uit voorzorg is het terrein afgezet. Het Brabantse statenlid A. Bieze (van de gecombineerde PvdA/PPR-fractie) is veront rust over de mogelijkheid dat er op het grote regionale stort- terrein tussen Geldrop. Mierlo en Nuenen ongecontroleerd gestort mag worden. Het per soneel vertrekt om vijf uur, daarna blijft het terrein tot zeven uur open. Van gecontro leerd storten komt daardoor niet veel terecht. Van onze sociaal- economische redactie AMSTERDAM De staking bij de raffinaderij Mobil Oil in Amsterdam gaat door nu de directie nogmaals heeft meegedeeld dat er niet te pra ten valt over invoering van een vijf ploegendienst; de belangrijkste eis van de stakers. De directie liet dit gisteren weten naar aanleiding van een brief van het middenkader van Mobil, dat eiste dat het gesprek met de industriebond FNV vóór vrijdagmiddag twaalf uur zou worden hervat. De directie zei dat er altijd kan worden gepraat, maar dat de vijfploegendienst niet be spreekbaar is. „We staken dan ook gewoon door", aldus een van de sta kingswoordvoerders. Het middenkader dat zich bij de staking tot nu toe afzijdig hield en volgens de Mobil-directie ook nu niet mee gaat staken legde bij de direc tie de eis om het overleg te hervatten op tafel nadat er eerder deze week een incident was voorgevallen tussen het kader en de directie. Volgens stakerswoordvoerder Jan Piet had de directie enkele kaderle den op straffe van ontslag gelast en kele werkzaamheden uit te voeren, die volgens de directie niet als „be smet" moesten worden beschouwd, maar volgens de stakers wel. Een directiewoordvoerder ontkende giste ren dat er met ontslag was gedreigd. „Dat is een misverstand. Afgespro ken is dat we ons de komende dagen beraden over de vraag wat nu precies wel en wat niet besmet werk is", aldus ds directiewoordvoerder. Er wordt bij de raffinaderij nu al ruim drie weken gestaakt. „Hij is altijd kwaad alsof er zoveel rekeningen met de post komen en daarom heb ik ze verbrand."

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3