ran wil EG-banken van ransacties uitsluiten Geen akkoord over nieuwe tin-overeenkomst Voorstellen Brokx zijn onvoldoende Liechtenstein pakt 'brievenbusfirma's' aan Elsevier-NDU neemt deel in Teledistributie iperwer: bestedingen n voedsel niet lager Zwoord op mogelijke economische sancties Project met Delta Kabel en V&D Drs verlies bij Ford Nederland 0V wil geen oepsrecht dernemingsraad EG-voorstel kon impasse niet doorbreken Fruittelers kunnen Kwartaalwinst bij Akzo verdubbeld steeg vorig jaar Middenstandsbank geeft aandelen uit PRDAG 17 MEI 1980 FINANCIEN EN ECONOMIE TROUW/KWARTET 39 Van onze redactie economie AMSTERDAM Eindelijk heeft staatssecretaris Brokx voorstellen gedaan om de. stagnerende markt van koop woningen te bestrijden. De si tuatie zou echter veel minder ernstig zijn geweest, wanneer eerder stappen waren onder nomen. Nederlandse Vereniging Bouwondernemers: 5HERAN (Reuter) Iran heeft de afnemers van zijn olie yan op de hoogte gesteld, dat zij nog maar bij een beperkt ïtal banken kredietrekeningen kunnen openen voor olie- nsacties. In diplomatieke kringen in Teheran verluidt dat Iraanse centrale bank enkele dagen geleden een telexbe- ht heeft verzonden waarin is meegedeeld, dat alleen twee itserse banken, één Oostenrijkse, één Indiase en één eedse bank kunnen worden ingeschakeld. Welke banken zijn is niet bekend. kunnen ontduiken door zelf schepen te kopen en door het goederentran sport van en naar het buitenland meer dan voorheen over land te laten plaatsvinden, zo meende Fattahi. Iraanse regeringsambtenaren en bronnen in het transportwezen heb ben echter melding gemaakt van gro te vertragingen bij de aanvoer van goederen via de grenzen met de Sow- jet-Unie en Turkije. Dit zegt de Nederlandse Vereniging van Bouwondernemers (NVB). Vorig jaar heeft de NVB een vereniging van ondernemingen, die o.a. voor ei gen rekening en risico woningen bou wen al bij regering en Kamer de ernst van de situatie benadrukt. Be halve rijkelijk laat. vindt de NVB de nu voorgestelde maatregelen vol strekt onvoldoende. Zo betwijfelt zij of de met name voor premie-B-wonin gen beoogde subsidieverhoging vol doende verlichting in woonlasten zal opleveren. Verder zal de gemeentegarantiegrens vopr bestaande woningen hoger moe ten worden bijgesteld dan de staats- secretaris wil. Reeds eerder is door de vereniging bepleit deze op te trekken tot de grenzen die voor nieuwbouw- kpopwoningen gelden, te weten res pectievelijk 275.000 gulden voor het Westen en de groeigemeenten en 250.000 gulden voor de rest van ons land. Bovendien betreurt de NVB het, dat niet meer maatregelen zijn geno men om de doorstroming te bevor deren. Het meest onbegrijpelijke echter is dat de staatssecretaris de subsidie verhoging niet van toepassing heeft verklaard op nog onverkochte wonin gen. Zoals de staatssecretaris in zijn brief zelf toegeeft zal hierdoor het afzetprobleem voor de bouwonderne mer worden vergroot en zal de pro- duktie van nieuwe woningen belem merd worden, hetgeen juist niet zijn bedoeling is. Met andere woorden de liquiditeits problemen voor de bouwondernemer worden nog groter en de dreiging van werkloosheid blijft levensgroot aan wezig. Aldus merkt de vereniging op. De enige oplossing die voorgesteld wordt om het probleem van de onver kochte woningen op te heffen, is het omzetten van koop- in huurwonin gen. De staatssecretaris verwacht dat het hier zal gaan om een aantal van 5.000 woningen. Ook al zou dit aantal gehaald worden, dan wordt het pro bleem nog maar voor een deel opge lost, omdat het aantal onverkochte nieuwbouwwoningen aanzienlijk gro ter is. De achteruitgang in produktie wil de staatssecretaris opvangen door het aantal premiehuurwoningen te ver hogen. Het is echter de vraag of hij hierin slaagt, zolang de verhuurder geconfronteerd kan worden met aller lei verkoop- en verhuurbelemmeren- de bepalingen, zo meent de NVB. jens diplomaten in Teheran loopt raanse centrale bank met deze itregel vooruit op mogelijke eco- lische sancties van de Europese leenschap tegen Iran, waarover weekeinde uitsluitsel volgt. Onder enoemde vijf banken is namelijk bank uit één van de EG-landen. pacht wordt, dat de ministers van enlandse zaken van de negen lid- »n het eens zullen worden over verbieden van nieuwe handels- jacties met Iran. Aangezien transacties vermoedelijk niet de strafmaatregelen zullen val- zal de Iraanse maatregel waar- jnlijk geen loos gebaar blijken. eet beperkt zal het effect van de Iraanse pen beperkt zijn daar het land eleken met vroeger veel minder exporteert en derhalve veel min- nkomsten uit zijn olie heeft. Iran zelf op het moment circa één len vaten (van 159 liter) per dag xporteren. Deskundigen ramen Kport echter veel kleiner, name- >p 500.000 vaten per dag. Iraanse onderminister van han- Fattahi, heeft in een vraagge- k met het dagblad Kayhan ver- rd. dat zijn land ook na uitbrei- van de sancties door westerse en toegang zal hebben tot alle eren en diensten die het wenst, onderminister zette uiteen met :e sancties hij rekening hield en welke manier Iran die zou ont- ihten. Wanneer de EO in verband met de gijzeling van Amerikanen besluit tot een handelsverbod zal Iran van goe deren worden voorzien door duizen den tussenpersonen op de internatio nale markten, zo zei Fattahi. Volgens hem zouden ook de landen van het Oostblok een bemiddelende rol ver vullen. Via deze twee kanalen kunnen we ons voorzien van alles wat we nodig hebben, zelfs van in de Verenig de Staten gefabriceerde onderdelen," aldus Fattahi. De onderminister ver waarde dat tientallen landen en hon derden buitenlandse ondernemingen zich bereid hebben getoond in Irans behoeften te voorzien. Bevriezing tegoeden Fattahi hield ook rekening met be vriezing van de Iraanse banktegoe den in de EO. Zo'n maatregel zou het Iran moeilijk maken zijn import te betalen, maar ook in dat geval zullen Iran goedgezinde landen als tussen persoon optreden, zo dacht de minis ter. Overigens zijn waarnemers van mening, dat de EG niet tot bevriezing van de Iraanse tegoeden zal over gaan. Een derde maatregel zou volgens Fat tahi kunnen bestaan uit het bemoei lijken van het goederentransport naar Iran. Wat dit betreft is nader beraad vereist, zei hij. Wél voegde hij eraan toe dat er nu al sprake is van bemoeilijking van het transport in de vorm van verhoging van de verzeke ringspremies voor de scheepvaart op Iran. Iran zou dergelijke sancties Van onze redactie economie AMSTERDAM Het uitgeversconcern Elsevier-NDU gaat als derde partner deelnemen in de gezamenlijke onderneming Delta-Teledistributie. De twee andere partners zijn Delta Kabel en Vroom Dreesmann. Delta-Teledistributie onder zoekt de mogelijkheden of het in de toekomst betrokken kan zijn bij de exploitatie van binnen- en buitenlandse televisie programma's. Delta Kabel, zelf een bedrijf dat zich bezighoudt met het leggen van TV- kabels. was zelf al langer geïnteres seerd in het opvangen en verspreiden van in de toekomst via een satelliet uitgezonden TV-prgramma's. Het is overigens niet de bedoeling dat het gezamenlijke bedrijf van de drie deel nemers zelf TV-programma's gaat maken, zegt drs. A. C. A. Dake, direc teur van Delta Kabel. Ook legt Delta Teledistributie geen kabels, dat is een zaak van Delta Kabel zelf. In een communiqué zeggen de drie partners dat een tijdige betrokken heid is gewenst bij de uitbreiding en technische ontwikkelingen op het ge bied van kabel tv-netten en de komst van de satellietomroep in de tweede gonze redactie economie IILT Sperwer Nationaal, een landelijke organisatie van smiddelengroothandelaars gelooft niet dat inkomens- iging en terughoudende bestedingen de omzetontwikke- in de levensmiddelenbranche wezenlijk ongunstig zullen ivloeden. De Sperwer meent dat omdat voor de laagste mens toch koopkrachthandhaving wordt nagestreefd, recente verleden heeft deze stelling bevestigd, aldus de ctie in het jaarverslag. irectie wijst erop dat de gemid- omzetstijgingen in de levens- denbranche voor de detailhan- procent bedroeg en voor de handel 4,5 procent. De verkoch- eveelheden wijzen erop dat de dingen aan levensmiddelen niet in aangetast door een tweede itie, een auto of andere luxe dingen. jroothandelsomzetten van de rer namen vorig jaar met 7,9 nt toe tot ƒ450 miljoen, terwijl gesloten winkeliers in geld uit- :t 12,5 procent meer verkoch- zelfstandige kruideniers, zaken drijven onder de na- ,4=6" of De Combinatie, kopen de Sperwergrossier. siersorganisatie zag de winst 1 jaar dalen van 645.000 tot 1.000. Hoewel een fusiegesprek jEnkabe is mislukt, streeft De naar samenwerking met HAAG (ANP) - Het NCOV. de dsatie van christelijke ondeme- in het midden- en kleinbedrijf, ontrust over de suggestie van de fractie in de Tweede Kamer, dat nemingsraden van middelgrote ij ven beroepsrecht moeten krij- let CDA heeft dat gezegd in zijn te op het wetsontwerp van mi- Albeda van sociale zaken, dat edezeggenschap in de kleinere Bemingen (minder dan 100 nemers) regelt. ns het ontwerp krijgen ondeme- fraden van die bedrijven geen ■psrecht. Gebeurt dat wel dan l de ondernemer geconfronteerd omslachtige en kostbare juridi- procedures. Die belemmeren de fsvoering ernstig, aldus het De PvdA-fractie laat zich in reactie op het wetsontwerp vol het NCOV sterk leiden door jjgisch denken over medezeg map Dat gaat ten koste van een Praktijk werkbare regeling. Het hoopt dat het kabinet de sug- s van CDA en WD om het moge- maken dat de ondernemer in Bidden- en kleinbedrijf deel zal van de ondernemingsraad, ^ernemen Ook waarderen de teujke ondernemers het idee van Parttimers slechts mee te laten 1 voor de instellingsgrens van 35 Bomers als zij langer dan één «r week in de onderneming wer- /Olgens het wetsontwerp moet *onjf een ondernemingsraad in- en als het 35 werknemers telt. FORD NEDERLAND heeft de winst van 1978 4,7 miljoen) zien veranderen in een verlies van ƒ8,1 miljoen. Dit ondanks een omzetstij ging tot 1,12 (was 1,04) miljard. Oor zaken van het verlies: stijgende in koopprijzen en onderbezetting van een deel van de fabriek. Ford Neder land verkocht 800 meer bestel- en vrachtwagens (die zij zelf assem bleert). Het bedrijf verkocht echter minder (niet zelf geassembleerde) personenauto's wat overeenkomstig de ontwikkelingen op de Nederlandse automarkt was. Een lichte daling van de totale verkopen in 1980 lijkt de directie waarschijnlijk in de personenautobranche. HVA kwam in 1979 uit de rode cijfers met een winst van 3,34 mil joen (1978: verlies 10,94 miljoen). Door het afstoten van de handelsbe langen behoeft niet meer te worden gerekend op negatieve resultaten uit deze sector. De kanten-klaarprojec- ten die HVA in ontwikkelingslanden oplevert, zullen in hoofdzaak voor de winst zorgen. HVA neemt bij deze projecten na voltooiing vaak ook eni ge tijd het bestuur op zich. DE PZEM (Prov. Zeeuwse Electri- citeits Mij) maakte in 1979 12 mil joen minder winst dan in 1978, voor namelijk door het negatieve resultaat in de afdeling elektriciteit. Oorzaak: de verdubbelde brandstofkosten. Water gezuiverd van rubberdeeltjes Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft in Arnhem een water zuiveringsinstallatie in ge bruik gesteld bij de rubber- verwerkende industrie Ci- ago. De installatie was ove rigens al sinds oktober 1979 in functie. Zij voor komt vervuiling van het water van de IJssel met rubberdeeltjes. De instal latie, die werkt volgens een natuurkundig-chemisch principe, verwijdert de zeer fijn verdeelde rubber- deeltjes die nu in het afval water worden neergesla gen. De bouw kostte 8,5 miljoen gulden, aan welke kosten het rijk voor ruim 80 procent bijdroeg. helft van de jaren tachtig. Deze ont wikkelingen zullen leiden tot een ver ruiming van het programma-aanbod, wijziging van distributiepatronen van informatie en verschuiving van tijd- en geldbesteding naar radio en televisie. Volgens Delta Kabel-directeur Dake vullen de drie partners elkaar goed aan. Delta Kabel zorgt voor de hard ware (de apparatuur). Elsevier-NDU voor de software (het verwerken van electronïsche informatie, de groep heeft op dit gebied ervaring in onder meer de medische uitgeverij) en V&D weet het meest van marketing. Elsevier-NDU wilde zelf geen toelich ting geven over de beweegredenen waarom het concern in het project deelneemt. Het verwees voor alle in formatie naar de heer Dake Wat Vroom Dreesmann betreft, bij de toetreding tot Delta-Teledistribu tie in november 1979 is wel gesugge reerd dat de klant voortaan de vrijdagaanbiedingen op zijn TV- scherm zou kunnen zien. V&D schijnt daar echter zeker op korte termijn niet aan te denken. ARNHEM Akzo heeft haar winst in het eerste kwartaal meer dan verdub beld: van 39,4 tot 89,6 miljoen gulden. De omzet kwam van 2,9 op 3,3 miljard en het bedrijfsresultaat van 151 op 181 miljoen gulden. Dat de nettowinst meer steeg dan het bedrijfsresultaat, vond zijn oorzaak in waardestijgingen van voorraden die ook in het eerste kwartaal optra den. De omzetgroei was te danken aan prijsverhogingen van produkten uit petrochemischge grondstoffen en produkten die bij hun vervaardiging veel energie vergen. Het betere be drijfsresultaat was te danken aan chemische produkten, verven en lakken. BLYDENSTEIN-WILLINK (Tex tiel) leed vorig jaar een verlies van 728.000 nadat 1978 nog een winst van ƒ966.000 had gebracht. Belan grijkste oorzaak van het verlies is dat Blydenstein in verband met het fail lissement van TSB Goor een voorzie ning van f 2.75 miljoen moest treffen. GENEVE (Reuter) In Genève is het overleg over een nieuwe Internationale Tinovereen- komst afgesloten zonder resultaat. Een voorstel van de Europese Gemeenschap, dat op het hprr*pi| HoPn OC nippertje werd ingediend, leidde niet tot doorbreking van de impasse. uciucji uucu ujj De Internationale Tinraad heeft on middellijk na de afsluiting van de conferentie, die onder auspiciën van de conferentie inzake handel en ont wikkeling van de Verenigde Naties (UNCTAD) werd gehouden, besloten dat de deelnemers aan het overleg in januari 1981 bijeen zullen komen. Dit om de vijfde Internationale Tinover eenkomst, die eind juni 1981 afloopt met één jaar te verlengen indien over- eenstèmming dan nog ónwaarschijn lijk lijkt. de producenten belast met de finan- gtel met vertraging werd ingediend bilStandSWCt ciering van een buffervoorraad van wegens interne meningsverschillen, maximaal 20.000 ton. Door middel van aankopen en verkopen van tin door de beheerder van de buffervoor raad dient de tinprijs binnen de over- raad dient de unprijs binnen ae over- eengekomen prijsspanning te worden uitvoer van netsen gehandhaafd. Nederland heeft tij- Maleisië en andere tinproducerende landen zouden de VS hebben be schuldigd van tijdverspilling door het ter tafel brengen van radicale voor stellen en onwrikbare standpunten. Abdoel Fatah-Zakaria uit Maleisië, die namens de groep van de zeven tinproducerende landen het woord voerde, doelde op een Amerikaans voorstel om de exportbeperking van de tinproducenten af te schaffen en om de tinprijzen op de wereldmarkt uitsluitend door middel van interven tie met behulp van een buffervoor raad van 70.000 ton tin te stabiliseren. De woordvoerder beschouwde het voorstel van de EG als een basis voor toekomstige onderhandelingen. Os wald van Wauwe, die. de Europese Commissie vertegenwoordigde, zei dat het Europese voorstel uitgaat van een primaire buffervoorraad van 35.000 ton tin die dient te worden dens de plenaire vergadering van de 44 deelnemers aan het overleg in een verklaring gesteld dat het de weg heeft gebaand voor de mogelijkheid dat tinverbruikende landen op vrij- .willige basis kunnen deelnemen aan de financiering van de buffervoor raad. De mening dat de buffervoorraad dient te worden gefinancierd door zowel producenten als verbruikers wint gestadig veld, zo meent Neder land. Verder trekt Nederland in twij fel of het verstandig is geweest voor te stellen dat tinproducerende landen hun exportbeperkingen, waartoe zij reeds 25 jaar hun toevlucht hebben genomen, afschaffen., Dit voorstel was afkomstig van de Vs. De EG heeft voorgesteld om de pri maire buffervoorraad tin van 35.000 ton aan te vullen met een noodvoor raad van maximaal 23 333 ton. De financiering van de noodvoorraad gefinancierd door directe bijdragen dient te geschieden door leningen van de tinproducerende en dé tinver bruikende landen. Krachtens de lopende Internationale Tinovereenkomst worden uitsluitend met als onderpand de tinvoorraad en indien nodig aangevuld met over- heidsgaranties. In kringen van de EG-delegatie is gezegd, dat het voor- AMSTERDAM (ANP) De export van Nederlandse fietsen is in 1979 ten opzichte van het jaar daarvoor geste gen van 205.800 tot 264.800 stuks. Dit blijkt uit cijfers van de Stichting Fiets. De belangrijkste afnemer van Neder landse fietsen is de Bondsrepubliek Duitsland, gevolgd door België, Frankrijk en de Verenigde Staten. De export naar de laatste drie landen neemt nog steeds toe. In totaal leverde de fietsenindustrie in ons land vorig jaar 1.233.100 fietsen aan de handel. Dat is iets minder dan in 1978, toen het er 1.255.300 waren. Voor het komend jaar zijn de' ver wachtingen van de stichting fiets po sitief De verkopen in de eerste maan den van 1980 liggen al hoger dan in 1979. Dit is mede te danken aan de onlangs gehouden Tweewieler-Rai. De even jaren, waarin als regel een dergelijke tentoonstelling wordt ge houden, geven steeds een sterk ver hoogde belangstelling voor de fiets te zijn, aldus de Stichting Fiets. VADUZ (Liechtenstein) (AP) Na jaren van discussie en een opeenvolging van schandalen, heeft het parlement van Liechtenstein wettelijke maatregelen genomen om paal en perk te stellen aan de tienduizenden „brievenbusfirma's", die zich in het vorstendom hebben gevestigd. De belastingparadijzen in het Caraïbisch gebied kunnen als gevolg van de hervormingen een toeloop van cliënten verwachten, zo menen deskundigen in Vaduz. Op zijn beurt riskeert Liechtenstein volgens hen een vermindering van zijn belastingopbrengsten. De voornaamste herzieningen omvat ten verplichte accountantsonderzoe ken en het voorschrift jaarlijks een balans aan de belastingautoriteiten voor te leggen. De algemene verwach ting luidt dat de hervormingen een einde zullen maken aan de verdere verspreiding van „houdstermaat schappijen" en „gedomicilieerde be drijven", die vooral gedurende de laatste twee decennia in Liechten stein als paddestoelen uit de grond zijn gerezen Het precieze aantal wordt van officië le zijde geheim gehouden, maar inge wijden menen dat er ongeveer 40.000 zijn gevestigd. Hoewel laag, hebben hun belastingafdrachten minimaal 1.00 Zwitserse francs of ongeveer 1200 gulden per jaar het vorstendom geholpen als één van de weinige lan den ter wereld een sluitende begro ting te hebben. Het aanzien van Liechtenstein in het buitenland heb ben zij echter zeker niet helpen verbe teren. Belastingontduiking De brievenbusmaatschappijen zijn een populaire constructie om belas ting te ontduiken en in sommige ge vallen duistere transacties te verhul len. Als regel wordt in Liechtenstein zelf geen feitelijk bedrijf uitgeoefend, maar hebben de maatschappijen er een zogenaamd hoofdkwartier geves tigd zonder een enkele werknemer, kantoor of telefoon. Het is voldoende om in Liechtenstein een gevolmach tigde te hebben, die de corresponden tie zo die er al is samen met die van honderden andere firma's afhan delt. Affaires, waarbij brievenbusfirma's in Liechtenstein betrokken waren, lo pen uiteen van het Lockheed om koopschandaal, een mislukt project om van Italiaanse oceaanstomers drijvende ..kankerklinieken" te ma ken, investeringen in een superbor deel in West-Duitsland tot de ver koop van gebruikte vliegtuigen aan Rhodesië en de clandestiene versche ping van Russische wapens naar het anti-Russische Somalië. De druppel die de emmer heeft doen overlopen was echter de ontdekking, dat een i Liechtenstein gevestigd bedrijf 1976 de spil vormde in het gerucht- verdere herzieningen, zelfs het in makende schandaal, waarbij Crédit overweging nemen van een volledige Suisse, één van de grootste Zwitserse afschaffing van de brievenbusfirma's banken, voor een aanzienlijk maar „Ik geloof, dat de discussie moet wor- nog onbekend bedrag werd bena- den voortgezet en dat men de wet deeld door ongeoorloofde handelin- meer aan de internationale maatsta- gen van functionarissen van haar ven moet aanpassen." Zelf is hij ge- kantoor in Chiasso. Dit voorval leid- volmachtigd beheerder van verschei- de tot grote druk vanuit het buurland dene maatschappijen," omdat je Zwitserland, de; voornaamste partner daar als jurist in dit land niet onder van Liechtenstein in een douane- en uit komt. Zo ga ik misschien tegen valutaverbond, om iets aan de brie venbusfirma's te doen. Ontoereikend Sommige Liechtensteiner parle mentsleden menen echter dat er meer voor nodig is om misbruik doeltref fend te voorkomen. „De veranderin gen zijn ontoereikend." aldus Wolf gang Feger. jurist en lid van de parle mentaire commissie, die de hervor mingsvoorstellen heeft uitgewerkt. „Ik zou persoonlijk de voorkeur ge en aan een geheel nieuwe wet in Stj van wijzigingen, alhoewel er minste iets wordt gedaan." Feger toont zich een voorstander van mijn eigen financiële belangen in als ik stringentere maatregelen bepleit, maar ik zou graag een gezond en solide bedrijfsleven in ons land zien." Feger sluit niet uit dat de regering minder opbrengsten zal ontvangen van de „bijzondere bedrijfsbelas ting", waaruit het vorstendom op dit moment ongeveer veertig procent van zijn inkomsten put. Driemaal zo veel ais uit de even befaamde postze gels. „Maar als wij in plaats daarvan meer echte, solide maatschappijen met werknemers en niet alleen brie venbussen kunnen aantrekken, zou dit voordelig zijn voor de belgstin- gopbrengst en de werkgelegenheid." DEN HAAG (ANP) Fruittelers die als gevolg van de lage prijzen voor hun produkten in moeilijkheden zijn gekomen, kunnen in bepaalde geval len bij de gemeentelijke sociale dien sten een beroep doen op de algemene bijstandswet. Dit heeft het ministerie van CRM meegedeeld. Het gaat in de fruitteelt om ongeveer 1900 bedrijven, waarvan de onderne mers volledig of voor het grootste deel hun inkomen genieten uit de fruitteelt. Toch. aldus de mededeling van CRM. is er in Nederland plaats voor een rendabele fruitteelt Daartoe moet echter een aantal maatregelen wor den getroffen, zoals aanpassing van de afzetstructuur. betere presentatie van het produkt en modernisering van de aanplant. Het ministerie van landbouw en visserij zal wat dit be treft in overleg met de bedrijfstak zo veel mogelijk aanvullende hulp bieden. In het kader van die aanvullende hulp bestaat onder meer voor fruitte: Iers de mogelijkheid om via de rijks groepsregeling zelfstandigen een le ning te sluiten om aan het noodzake lijke bedrijfskapitaal te komen. Wil len zij echter voor een dergelijke le ning in aanmerking komen, dan moe ten zij hun bedrijfsresultaten van 1979 en 1980 laten beoordelen. Omdat de bedrijfsresultaten over dit jaar na tuurlijk nog niet bekend zijn. heeft CRM door middel van de richtlijnen voor de fruittelers de mogelijkheid geopend een beroep te doen op de bijstandswet. AMSTERDAM (ANP) De Neder- landsche Middenstandsbank gaat ruim ƒ24 miljoen nieuwe gewone aandelen uitgeven tegen een prijs van 172.50 per aandeel van 50. Daarbij geven tien oude aandelen i recht op inschrijving op één nieuw aandeel. De nieuwe aandelen geven recht op het dividend over 1980 en volgende jaren. De inschrijving is op 23 mei. Doel van de emissie is de gewenste regelmatige aanpassing van het ge- J plaatste kapitaal aan de voortdurend i toenemende bedrijfsomvang De middelen uit de emissie verruimen, volgens de bank. voorts de mogelijk- heden van kredietverlening boven de onder de huidige kredietbeheersing geldende normen. De expansie van de NMB is in de - eerste maanden van 1980 voortge- gaan. terwijl de winst over het eerste kwartaal hoger was dan die over de zelfde periode van 1979.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 39