Taboe's krijg je de wereld niet uit VRAGEN VRAGEN België heeft al r.k. weekblad waar bisschoppen van dromen Trouw Presbyterianen in VS overwegen fusie THEOLOGISCH KANDIDAAT Of JONGE PREDIKANT VANDAAC INDUSTRIEPASTOR M/V VOORBUGANC part-time koster(es) UIT DE KERKBLADEN „Welcome to brother K. ZATERDAG 17 MEI 1980 TROUW/KWARTET iTEF door A. J. Klei Mijn vrouw had als treinlectuur het mei-nummer van „Mensen van nu" gekocht. Toen zij thuis kwam, stelde ze het mij ter hand. want ze heeft graag dat ik op de hoogte blijf van wat er in de wereld te koop is Ik moet zeggen dat ik diepe bewondering heb voor de samenstellers van dit „maandblad over jezelf en anderen." Ze boren problemen aan. waarvan ik het bestaan niet vermoed had en reiken je op deze wijze fraaie mogelijkheden tot getob aan. Neem nu die jonge vrouw, die op een grote foto en achter een met planten volgestouwde vensterbank zeer somber uit het raam staat te turen. De reden van haar bekommernis worden we op de bladzijde naast de foto via een fors lettertype gewaar. „Ik houd niet van mijn moeder." Indien mij een dergelijke mededeling werd verstrekt, zou ik naar ik vrees niets anders weten te zeggen dan: Nou en? De redactie van „Mensen van nu" perst hier echter moeiteloos drie volle pagina's tekst uit. Overigens heb ik dat verhaal nog niet gelezen, want ik stuif bij het ter hand nemen van een dergelijk tijdschrift altijd terstond op de vragenrubriek af. Daar steekt een mens van nu veel van op Behaaglijk nestelde ik me in mijn stoel om mezelf een blik te gunnen tussen andermans lakens, want daar kwam het wel op neer. dat zag ik meteen aan de titels boven de vragen Ik las een vraag van een vrouw, die vertelde dat Zij zich had laten aborteren. In de beantwoording kwam dit feit ook ter sprake en het werd genoemd „de onderbreking van je zwangerschap." Nu houd ik me hier zorgvuldig buiten de discussie over abortus, maar ik moet wel kwijt dat ik het onzinnig vind om abortus aan te duiden als: onderbreking van de zwangerschap. Bij abortus is het zo, en ik neem aan dat ze dit bij „Mensen van nu" best weten, dat een zwangerschap niet onderbroken, maar afgebroken wordt. Dit is namelijk de bedoeling van abortus Iets dat je onderbreekt, kan even later weer vrolijk verder gaan. De rede van meneer Jansen... Ik geef een voorbeeld werd door applaus onderbroken. Dit houdt in. dat deze spreker zijn rede hervat, zodra 't geklap verklonken is. Het kan ook zijn dat de heer Jansen zijn rede afbreekt, omdat het tumult in de zaal hem verhindert verder te spreken. Van zijn rede komt niets terecht Het opmerkelijke is dat ik uitgerekend bij mensen die vóór abortus zijn. of althans niet strafbaar gesteld wensen te zien. de verkeerde omschrijving „zwangerschapsonderbreking" telkens lees of hoor Juist mensen die er prat op gaan. dat ze de dingen bij hun naam durven noemen en taboe s doorbroken hebben, werken met de verhullende, zeg maar: onjuiste omschrijving van abortus Wat zien we dus gebeuren? Dit. Er worden taboe's afgeschaft dat het een lust is. maar zo gauw iemand kans ziet er weer eentje in huis te halen, krijgt hij daar alle gelegenheid voor. Het malle is dat dit af te leiden valt uit het woordgebruik in kringen, die niet moe worden te verklaren dat ze een hekel aan taboe's hebben: Wat is er eigenlijk met Suus aan de hand? Weet je dat niet? Die heeft d 'r zwangerschap laten onderbreken. Ze komt woensdag weer thuis. Wanneer een kat of kater met het oog op de seks naar de dierenarts is geweest, zeggen preutse mensen dat de poes „geholpen" is. Ik zou „Mensen van nu", als het dan toch aan versluierend taalgebruik wil doen. willen aanraden in geval van abortus deze term te hanteren. Je bent dan minder ver van de waarheid af dan met dat „onderbreken ADVERTENTIES door Pieter van der Ven Niet alleen voor belastingbetalers is België een paradijs. Ook degenen die vinden dat het met de kerkelijke pers in Nederland droef is gesteld kunnen over de grens hun hart ophalen. Je hebt er nog echte „katholieke" kranten. Er zijn ook niet-katholieke en zelfs anti-clericale kranten, maar zowel de katholieke kerk als de katholieke partij kunnen hun boodschap in de pers kwijt zonder eerst in een journalistiek zuurbad te worden gedompeld. Onbekend is daarentegen de kerk- betrokken, maar onafhankelijke en kritische pers in geloof- en kerkza ken. Elders in deze krant wordt gewe zen op de betrekkelijke vreedzaam heid in de Belgische rk kerk, zeker in vergelijking met Nederland. Deze vreedzaamheid geldt zowel de pers alsook het verschijnsel van de zoge noemde kritische gemeenten of basis beweging. De laatste tijd is nogal wat te doen over de rol van de media in kerkelijke zaken. Vooral kardinaal Willebrands maakte zich tot tolk van het ongenoe gen door te zeggen dat zoveel mooie en bemoedigende zaken niet in de media kunnen doordringen. En er Zijn al vergevorderde plannen om een weekblad te maken waar die „mooie bemoedigende zaken" volop de ruim te krijgen. Dat droomweekblad van Willebrands bestaat al in België. Het heet „Kerk en Leven". Het verschijnt wekelijks in alle Vlaamse bisdommen met aan gepaste edities voor regionaal nieuws. De oplage telt vele honderd duizenden exemplaren en een zeer groot percentage van de mensen wordt bereikt. Veel kerknieuws, bedevaarten, jubi lea, actualiteiten, berichten en artike len die de mensen aanspreken: over het generatieconflict, verborgen ver driet, derde wereld, militaire dienst Pauselijke en bisschoppelijke docu menten krijgen ruimer aandacht en uitleg dan in een gewone krant en actuele kerkelijke problemen worden niet verzwegen. Er is een kinder- en een tienerpagina. Het blad wil niet de spreekbuis zijn van één bepaalde richting. Hoewel het van reactionaire zijde vaak kri tiek te verduren heeft, is er praktisch een wekelijks „rechts" hoofdartikel van R. Roelandts. Naast hem heeft echter ook de wat radicalere redac teur Jos Beel de ruimte vooral waar het de derde wereld betreft. Maar het leeft vredig naast elkaar, de confron tatie en tegenspraak worden hooguit vermeld, maar niet beoefend. Grijs waarin opgenomen: De Rotter dammer. met Dordts Dagblad, Nieuwe Haagse Courant met Nieuwe Leid se Courant Uitgave: Trouw/Kwartet BV Hoofdredacteur Jenze Tamminga Directeur mg. O Postma HOOFDKANTOOR Postbus 859 1000 AW Amsterdam Wibautstraat '3' Amsterdam tel 020-913456 telex 13006 Postgiro 66 00 00 Bank Ned Credieibank Pekenmgnr 23 00 12 574 REGIO ROTTERDAM/DORDRECHT Postbus 946 3000 AX Rotter dam iel 010-115586 (abonnementen en bezorging) iel 010-115568 (redactie) tet 115700 (uitsluitend voor advertenties) Westblaak 4 Roti er dam REGIO DEN HAAG/LEIDEN Postbus 101 2501 CC Den Haag lel 070-469445 (abonnementen en bezorging) tei 070-469445 (redactie) lei 070-468664 luilsluitend voor advertenties) Parkstraat 22 Den Haag REGIO NOORD/OOST-NEDERLAND (abonnementen en bezorging Postbus 3 6000 AA Zwolle tel 05200-17030 Melkmarkt 56 Zwolle Abonnement spnjzen Per maand 16.98 Per kwartaal f 50,95 Per half jaar 101.90 Per (aar f 201,60 Advertentietarieven op aanvraag Telefonische abonnementenop drachten (zie adressen boven) Opgave familieberichten 9-19 30 van maandag t/m vri|dag Op zondag van 18-20 uur teief 020- 913456 Opgave mm- advertenties tel 020-936868 of schr.tteli|k aar Mme Adv atdeimg postbus 433 '000 AK AMSTERDAM Adreswijzingen uitsluitend schnt- 'eiii* aan onze Amsterdamse adressen in de put, daar leeft een kerk die rijkdom uitstraalt en heel wat Inspi ratie kan brengen voor het soms moe deloze Europa". Er wordt gesproken over de discussie van de vrouw in het ambt en de conclusie is dat allen samen verant woordelijk zijn. Ze schrijven over de meningsverschillen tussen theologen en opperen dan dat de dialoog moet geschieden in een geest van liefde. En zo gaat het door- de vrede verzekerd door banaliteit. Een knip- en plak- puzzel voor de kinderen moet een „vredelievend" mens opleveren en ra ra wie komt er tevoorschijn? Jawel, de paus die een kind hoog optilt, want „een vredelievend mens acht de kleinsten altijd groter en hoger dan zichzelf". Maar dit is dan misschien ook wel hygiënisch een dieptepunt. Ook in ander opzicht is de Belgische kerk vreedzamer gebleven. Gaande weg begint er zich zoiets als een basis beweging af te tekenen, een organisa tie van maatschappij-kritische chris tenen Vorige week hielden ze een zeer druk bezochte eerste ontmoe tingsdag in Brussel. Veel meer jonge mensen dan op soortgelijke dagen hier. en opvallende inschikkelijkheid voor gehandicapten. Maar het groot ste verschil is toch wel de gematigd heid en vrede, het opkomen voor be vrijding uit armoede en vervreem ding. het partijtrekken voor zwakken en onderdrukten. Als er sprake is van kerkelijke kri tiek. dan is deze zeer voorzichtig ver pakt en gericht op een aanwijsbare misstand, niet het resultaat van een analyse dat hiërarchische structuren ook in een kerk mensen onvrij hou den De Nederlandse basisbeweging lijkt veel meer op die lijn te zitten en Waarschijnlijk heeft dit door de kerk krachtig gesteunde blad veel kerke lijke polarisatie voorkomen. Maar evenzeer geeft het de kerk een grijze tint. Een paar voorbeelden van deze nogal reukloze werkwijze. De politie ke controverse ten aanzien van de militaire dienst wordt vermeden; in het leger leer je kameraden kennen en moet je slechte invloeden mijden, dienstweigeraars hebben hoge zede lijke idealen. Zonder godsdienstzin blijft sociale rechtvaardigheid en menswaardig samenleven een wens droom. „Een al zit Zaire economisch Van onze kerkredactie GRAND RAPIDS Als de komende daarmee afwijzender tegenover het algemene vergadering van de presby teriaanse kerk in Amerika het voor stel goedkeurt, zal er een brief van deze kerk uitgaan naar drie kleinere presbyteriaanse groeperingen om zo snel mogelijk tot kerkelijke eenheid te komen. De drie kleineren zijn de reformed presbyterian church (evangelical sy nod), de reformed presbyterian church of North America en de ortho dox presbyterian church. De vier ko men overeen in een uitgesproken con fessioneel karakter. Als de fusie door gaat (het voorstel noemt juni 1982 als datum), zal deze kerk de derde pres byteriaanse kerk van de Verenigde Staten zijn, naast de verenigde pres byteriaanse kerk en de zuidelijke presbyterianen, die allebei een meer open karakter hebben. Meer kerknieuws op pagina 29 ADVERTENTIE dit tijdschriftje in Nederland nauwe lijks bekend is. Toen de plannen voor een nieuw rooms blad aan de orde kwamen zag je geen verwijzingen naar dit lichtend voorbeeld. De sup porters leken slechts een markt te ruiken en werden niet door enige visie of inhoudelijkheid geplaagd Van an dere zijde werd de verwerpelijkheid of onwenselijkheid van zo'n blad zo scherp aangevoeld dat ze het ge makshalve al maar vast onbestaan baar en onmogelijk achtten. Er werd al geschamperd over een rooms Pri vé, Story of Stan Huygens Journaal Maar mogelijk en haalbaar en wense lijk zijn drie verschillende dingen. Mogelijk is het zeker; haalbaar is het altijd als je er genoeg voor over hebt. maar misschien kan het zelfs zichzelf bedruipen op den duur. De wenselijk heid daarentegen is nog de grootste vraag. Het is een beetje flauw om te zeggen dat bestaande media zo'n blad bedreigend vinden en dus onge wenst. Belangrijker is of een en ander de pers te afhankelijk maakt van kerk en kapitaal; of het met andere woorden een verstandige strategie is als de rk kerk de Brabantse industrie- len vraat om haar boodschap uit te zaaien. De Nederlandse bisschoppen willen meer aandacht voor mooie en bemoe digende zaken. Maar misschien schort het hun aan vaardigheid om die zaken op te delven uit kritische confrontatie. Misschien schort het hun aan moed om echt deel uit te maken van een verscheurde wereld en kerk. In plaats daarvan moet een blad komen zonder onvertogen woor den, een kerk vol schijnbaar eensge zinde bemoediging. Ook om hunnentwille lijkt zo'n blad zo wenselijk als een paard achter de wagen. Bij nader inzien denk je zelfs dat het paradijs toch eerder aan deze kant van de grens moet zijn. De Gereformeerde kerk van DEVENTER-WEST/TWELLO raakt per 1 augustus a s vakant en zoekt daarom kontakt met een die op part-time basis (ca 70% van een volledige taak) predikant van. deze gemeente wil worden Wi| denken aan een jonge man of vrouw, die in deze ca 400 leden tellende gemeente prediking en pastoraat als belangrijke taken krijgt; speciale aandacht geeft aan de begeleiding van jeugd en jongeren in oecumenische gezindheid samenwerking met andere kerken voortzet en stimuleert Belangstellenden worden verzocht kontakt op te nemen met de voorzitter van de beroepingscommissie, de heer R Torenbeek, v Hogendorpstr 22. 7391 LE Twello. tel (05712) 2228 Ook de vertrekkende predikant, ds G Kalksma, v Doetinchemstr 2, 7415 CX Deventer, tel (05700) 22389. is bereid verdere inlichtingen te verstrekken ZIENER EN MARTELAAR Het is duidelijk waarom in de lezingen van het kerkelijk jaard de zondag na hemelvaart g voor het verhaal van Stefanus.1 Heer is weg. „Ik zal u niet als wq achter laten" heeft Hij gezegd 1 (Johannes 14 vers 18), vandaardj deze zondag ook wel „wezenzonL heet. Dat neemt niet weg dat dal| gevoel er wel was: van verwees zijn bij het heengaan van Jezuj dan lezen we van Stefanus datlJ van de heilige Geest was en dat! naar boven keek," en hij zag de J heerlijkheid Gods en Jezus, sta t^r rechterhand Gods". Stefai ook wat hij ziet. En dat valt ci&nl helemaal verkeerd. Ze stormden! hem af. wierpen hem de stad uit J stenigden hem. De eerste getuig Jezus, gekomen in zijn macht. tegelijk de eerste martelaar. Ze stenigden hem. Iedere mensenj heef t een betekenis. Stenigen betekent: die man hoort er niet! zijn, we willen hem niet meer ziei die Jezus zag in zijn heerlijkhei hier niet om aan te zien. Is Luki goed verslaggever'' Kan je zoietfj beter niet verzwijgen? Zo'n mensonterende rel van stenengooiers? Lukas vindt datl geweten moet worden. Hij venne het zelfs niet koel, er zit dramatk het,verhaal. De kerk moet dat we Het woord „wezen" kan nog Ut DE STICHTING OKEBA TE AMSTERDAM (Oekumenische Kommissie voor Evangelie en Bedrijfsle ven in de agglomeratie Amsterdam) stelt zich ten doel om vanuit het evangelie met mensen uit het bedrijfsleven mee te zoeken naar gerechtigheid en „sjaloom" in arbeidsverhoudingen. Omgekeerd om arbeidsvragen in de kerken konkreet aan de orde te stellen en te houden. Gezocht wordt een Voorlopig 3/5 werktijd, eventueel groeiend naar een full-time baan Gevraagd wordt: een beroepbaar predikant van één der protestantse kerken. Betrokkenheid door studie en/of praktijk op de verhouding tussen mensen en arbeid. Geboden wordt een werkgroep-DISK, waarin met het RK bedrijfsa- postolaat wordt samengewerkt. Een stafverband met drie pastores (RK) Een verbinding met een kerkelijke gemeente in Amsterdam. Salariëring op basis van kerkelijke salarisschalen. Sollicitaties vóór 31 mei 1980 aan H. M. Stam, Sluisvaart 208. Ouderkerk a/d Amstel, tel 02963-4542. Ook voor nadere inlichtingen. vertederend werken, maar zienen X zijn niet te verteren Daar moet j n wereld vanaf. „Door historisch onderzoek wordt men geen martelaar. Wat een mens tot martelaar maakt in zeker opzicht tdi zien van de zin van alles, die metl m blote oog niet te zien valt" (Leo Baeck, Wesen des Judentums). Daarom moesten de joden weg. 2 zagen dingen die hier niet gezk mogen worden. Daarom moet „zieners" weg. Ze mogen niet meedoen, die werkelijk zien op afgaan. We kunnen ze mi: mensen die mensen boven wel' stellen. NED. HERV. KERK Beroepen te Maarssen: drs J.j Jongeneel laatstelijk zendini in Indonesië, wonende te Oegstyj Bedankt voor Katwijk (toez.): F. J Veldman te Nul voor Mijnsheerenland: J Nood te Tjamsweer. GEREF. KERKEN Beroepen te Sliedrecht: M. J te Spijk. GEREF. KERKEN VRIJG. Beroepen te Enschede-Noord C 1 te Groningen-Noord. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Leerdam: C. Wia|/' Kootwijkerbroek. BAPT. GEMEENTEN Aangenomen naar Ter Apel. W 1 Zwart, kand. te Coevorden DOOPSGEZ. GEM. Aangenomen de benoeming tot d kenhuispred. in „Heliomare" te n aan Zee: L. Koopmans te Haarli officiële kerkelijk bedrijf. In België waren zelfs allerhande bisschoppelij ke instellingen medeorganisatoren voor die basisdag. In de Nederlandse verhoudingen is dat haast onvoor stelbaar. Wenselijk Terug naar het weekblad „Kerk en Leven". Het is veel betekenend dat De Johanneskapelwijk van de Haagse Hervormde Gemeente zoekt voor haar kerkgebouw een Minimaal 20 uren per week. dienstwoning beschikbaar Uw sollicitatie kunt u. gaarne onder vermelding van referenties, nchten aan de wijkraad van kerkvoogden van wijk 22. Tomatenstraat 116. Den Haag OEKUMENISCHE REISSTICHTING „THACIR" De belevenis van Israël mag u niet missen' Wij brengen u optimaal verzorgde rondreizen (0 a 4-sterrenhotels-nederlands sprekende gidsen etc waarin alle aspecten van „het land' aan de orde komen Verder unieke rondreizen in Egypte (met en zonder Nijlcruise) Turkije - Grieken lend/Ron* Alle renen het gehele aar door Vraag geheel vrilbttjvend onze brochure Thecir, Europelaan 14, 3844 AV Harderwijk. Tei.; 03410-21989. (U mag ons ook s avonds en op zaterdag bellen Wij zijn maar W daarom moeten we beter ons best doen') Church of God (International Head quarter). Na een flinke aarzeling zet ik toch maar door. Ik zet mijn schoe nen naast de vele andere en loop blootvoets naar binnen, waar op één _i van de banken bereidwillig plaats TVAIY) HrJ lon/i wordt gemaakt. Iedereen is in het wit IX L/II1 ilUlldllu gekleed. Een man staat in het engels zo vol overgave te vertellen over de boekennieuws;; Di O. O Cloate Hemelse solidariteit 136 ötz 1 22 50 'n Weg m öie reiame tussen chnstoiagie en sotenoiogie m die Vierde Evangelie Op dit p'oetschntl promovee-'de de auteur on langs tui Piot di Herman Ridderbos Or J. J Meuzeteer Oer Leib dea Messisa 1 94 tM 34 Fotografische ne'O'u» van net proetsctvdt was- op de auteur m 1961 promoveerde Een D&ang- o;k stuk Nieuwtestamentische wetenschap is hiermee weer oere*baa' geworden Os K H Kroon schreel een inleidend woord John Lewis Er la Iets gsanda In Oen Heeg 112 biz I 13.90 Oe revolutionaire kracht van de Hemge Geest m een mtematonale samenleving Dn boek ooet verslag van oe Bntse gemeen schap tfi Den Haag met een e-gen «er« en De Ype Scheep Vandaag de dag zl|n ze anders da oudaren de longeren 40 b!z 7.50 Dit boen ie aevai de 'enst die ds Senaat m 7 NCRV-tslevialeultzendlngen uitgesproken heet Hi| maakte oe kekers ceeigencot van zi n gedachten tav het aigemeen aa- wez ge ge voet ven onbehagen over het ve>e dat ve-ge'e ken o vroeger zo anders gewcoen Verter-goaar m de Doekhanoc Kerk Overzee is de contactbrief van de Nederlandse zendingsraad voor Nederlanders, die in derde-wereldlan den werken. Hierin het volgende ver slag van een kerkdienst in Nigeria: Zondagochtend. Het is rustig op straat. Slechts een paar stalletjes met cola en snoepgoed zijn open Een paar mannen zitten voor hun huis te dammen Even verderop zit een groepje palmwijn te drinken. Er is niets van de drukte, die je door de week kunt zien in deze volkswijk, waar ik nu loop te dwalen. Hier ben ik heengegaan om een zogenaamde on afhankelijke kerk op te sporen. Wat ik daarover had gehoord op de kursus in Oegstgeest, had me nieuwsgierig gemaakt. Onafhankelijk is een kerk. als ze ge sticht ls door een Afrikaan, zonder hulp van de zending. De stichter zegt door God geroepen te zijn en samen met zijn volgelingen, die zijn charis ma erkennen, vormt hij een kerk. Deze kerken, met een paar honderd of soms een paar miljoen leden, lei den een bloeiend bestaan en groeien sterk. Dit in tegenstelling tot de tra ditionele door de zending gestichté kerken, die veelal financieel en theo logisch nog afhankelijk zijn van de Westerse moederkerken. Ik stop bij een groot bord: The Holy liefde van God, dat een andere man nauwelijks de tijd krijgt om zin voor zin in het lbo te vertalen. Opeens is het afgelopen, iedereen staat op. maar nee. de dienst gaat nu pas echt beginnen. Mannen, vrouwen en kinderen gaan apart zitten, bij elkaar een paar honderd mensen. Ik word naar voren meegetroond en krijg een stoel naast, naar ik ver moed, de ouderlingen. Voorin hangt een kruis van twee neonbuizen. met daaronder een ouderwets-romantisch schilderij van een blanke Jezus. Lang golvende haren en baard, ogen en glimlach, die niet van deze wereld zijn. We staan op als het koor in paarse gewaden gekleed in een lange rij, zingend binnenkomt We zingen een engels lied uit een degelijk uitziende in mijn handen gedrukte bundel. De wijs klinkt bekend, maar door de begeleiding van allerlei drums, fana- tisch door een paar jongetjes be speeld, wordt het toch een swingend lied. Na het laatste couplet wordt een Gregoriaans aandoend „Amen" ge zongen. „A special welcome to brother K from Holland" zegt de voorganger Ik moet even gaan staan, alsof niet iede reen mij als enige blanke allang had gezien. „Let us pray". Iedereen knielt op de grond. De voorganger neemt een the ma en iedereen begint te prevelen. Het geprevel gaat al gauw over in een hartstochtelijk voor zich uit praten. Enkele vrouwen worden half hyste risch en springen rond onder het sla ken van kreten. „Jezus", roepen ze en het is alsof ze een onzichtbaar per soon omhelzen. De voorganger zingt door de microfoon een monotoon lied. waarmee de kakofonie compleet is. Ik leef mee. maar op mijn eigen manier, zonder woorden. De voorganger luidt een bel. waarna de rust weerkeert. Op een nieuw the ma barst weer een nieuw gebed los De preek (ook weer zin voor zin ver taald) combineert twee verzen uit twee bijbelboeken. In het eerste vers zegt Jezus, dat je als zijn volgeling een zwaard moet kopen. Met het an dere vers wordt bewezen, dat hiermee een bijbel bedoeld wordt. Daaraan vastgekoppeld wordt de waarschuwing, dat je als christen een mooie nieuwe bijbel ln je bezit moet hebben. ,.A worn-out bible means a worn-out faith". Ik kan het niet nalaten even te den ken aan hoe deze man als missionaris in Europa zijn waarheden aan de situ atie daar zou moeten aanpassen. Uit het blote höofd worden er ook liede ren in het lbo gezongen, die blijkbaar eindeloos kunnen doorgaan, want ze moeten door de bel afgebroken worden De collecte is een feest Op de maat van een ryimisch lied lopen de men sen half dansend in een lange rij naar voren om wat geld op een schaal te leggen. Eerst gaan de kinderen, dan vrouwen, de mannen en de groep, waarin ik zit. Dat blijkt dat er hele maal voorin, achter een hekje, nog een groepje zit. die als laatste hun bijdrage geven. Zij zijn in het groen gekleed en dragen een heel klein bis schopsstafje Bij een tweede offerronde kan ieder vrij en door elkaar heen naar de schaal toelopen. „Les us pray". Dit maal mag je diep voorovergebogen blijven zitten. Een voorbede voor mij en mijn familie thuis wordt ook weer hartstochtelijk uitgevoerd. Er zijn twee uur voorbij als het slot van de dienst volgt. Een laatste gebed, waar bij je staand in groepjes van twee of drie eikaars hand vasthoudt. Alle kin deren stormen op mij af om me een hand te geven. „God bless you". Toch wel opgelucht, dat de dienst eindelijk voorbij is. bless ik ijverig terug." Ontdekking De Oogst, het maandblad van „Tot Heil des Volks", heeft altijd veel aan dacht voor de bijbelse profetieën over het Joodse volk en speurt naar teke nen. die het daarmee in verband kan brengen. Zoals De heer Sadao O'Hara is met zijn vrouw en drie kinderen naar Israël geëmigreerd. De O'Hara's zijn Japan ners. Zij zullen zich in juni van dit jaar in de West Bank vestigen. O'Ha ra, is een zoon van een generaal die in de Tweede Wereldoorlog omgekomen Toen hij ernstig ziek was. hij leed aan t b gaf .een christenvriend hem een Bijbel Hij werd zeer getroffen door het. Woord van God Maar toen hi het punt stond christen te wol ontdekte hij dat God in feite alles de Joden had beloofd, en da! Joodse volk het uitverkoren volk God was Toen ging hij daar op studeren en ontdekte hij, dat christenen de laatste 2000 jaar Vfl durend Jodenvervolgers waren weest. Verder onderzoek leidde I tot de gedachte, dat hij tot één va verloren stammen behoorde Alk gelijkenissen van Hebreeuwse er, panse woorden, afleidingen van» den en geschiedenissen voerden I tot de overtuiging dat hij en metl nog vele Japanners, tot de stamt hoorde. Nu is hij de leider van een groep 2000 Japanners die zich de Shomron noemen Vermoedelijk len die andere 2000 ook wel i Israël gaan. In het grensgebied van Pakistar Afghanistan woont een Mohan daanse stam, waarvan men ook moedt, dat zij tot de verloren 10f' men behoren Het is interessant dat nu in eindtijd overal en telkens gr# mensen naar voren komen, waai men vermoedt, dat zij tot de vert 10 stammen behoren Er zal eer zijn. dat „gans Israël" weer in! land woont.. Al deze geruchten groepen, die claimen dat zij tot* stammen behoren, waarvan er s mige waar en sommige niet waar len zijn. zijn een vooraf schadd van deze eindtijd Want gans I zal terugkeren en wonen ondf genade en bescherming van Of het Beloofde Land

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 2