C Groningen bereikt indelijk eredivisie Record Els Vader tijdens interland Valencia: irritante Cup-winnaar Verdachten schandaal voorgeleid Xerxes en Caesar vervelen publiek Snelste 200 meter na acht jaar Arsenal opnieuw met lege handen na het nemen van strafschoppen ticket uitslagen Adelaar weer derde Toch zeilers voor Moskou geselecteerd VRIJDAG 16 MEI 1980 SPORT TROUW/KWARTET 25 Noorderlingen na zes jaar strijd .terechte kampioen loor Mike Mulder LAARDINGEN Eindelijk is FC Groningen er weer in islaagd de eredivisie te bereiken. Met een ruime sprong werd laatste horde in de vorm van FC Vlaardlngen (1-4) geno- en. waarna de Groningers vreugdevol in de hoogste afdeling ■landden. Zes jaar strijd en flinke investeringen zijn er aan t feest voorafgegaan. Het resultaat mag er echter wezen, anaf de eerste competitiedag heeft het team van trainer ■riangen zelfverzekerd en vol overtuiging naar promotie toe werkt. Het homogene en soepel draaiende elftal zal (in de edivisie) in de huidige vorm en samenstelling dan ook zeker en gek figuur slaan. al de promotie van de Noorderlin- D bijvoorbeeld in Limburg met inder gejuich ontvangen worden, er int geen twijfel over te bestaan dat J Groningen dit seizoen de meest ihthebbende was op het kampioen- iap. En dat niet alleen vanwege de everde prestaties, maar ook voor I betreft de publieke belangstel- Het noorden van het land heeft oon een eredivisie-club nodig, ir heeft het publiek recht op. Als ii de toeschouwersaantallen be lt dan zou FC Groningen het in de iivisie niet slecht doen. Het Oos- park is toch altijd wel goed voor en nabij de 10 000 toeschouwers, allen waar menig eredivisie vere- ing zijn vingers bij zou aflikken, tegenover dat publiek hebben de iers hun plicht dus niet verzaakt, egendeel Het hele seizoen door d er zeer constant gepresteerd, «hts vier nederlagen werden er ge en terwijl het doelsaldo boekdelen eekt. Zeer zelden hebben de Gro- toeschouwers reden tot klagen rfcad hetgeen met trouwe opkomst k rd beloond. 51 werd ook van de kant van de club ntwoord aan de roep om de in iningen zeer populaire Peter ■njjutman. Twee jaar geleden heeft s Groningse topscorer een grote tuk gemaakt door aan de lopende id en het liefst met zijn hoofd te ren. Nadat voor Houtnan zo suc- rolle seizoen werd de door Feyen- (3d uitgeleende spits weer naar zijn ^pronkehjke baas teruggeroepen daar zijn overgewaaide faam te maken. erste divisie idam-De Graafschap Èuur-SVV Bosch-Amersfoort dhoven-FC Amsterdam ad Sport-Wageningen S-Telstar VV-Volendam acles-Heerenveen Vlaardi 'laardingen-FC Groningen 1-4 3-0 6-1 1-1 2-2 1-1 1-1 5-1 1-4 Groningen 35 24 7 4 55 74-19 endam 35 24 5 7 51 76-30 leningen 35 19 13 4 49 64-38 Den Bosch 35 21 6 8 48 63-34 Graafschap 36 18 6 12 42 43-31 ibuur 35 19 3 13 41 64-41 79 35 14 10 11 38 66-50 Amsterdam 35 14 10 11 38 62-52 •teftunaS 35 13 11 11 37 57-42 acles 35 15 7 13 37 54-46 erenveen 35 13 9 13 35 40-50 35 13 8 14 34 53-66 35 10 11 14 31 46-53 35 11 8 16 30 42-57 VVV star dhoven mond Sport 35 35 7 Vlaard. 35 6 35 6 lersfoort 35 4 Graafschap, Cambuur, Wagenin- en Volendam periodekampioen. Sag SW-Veendam, Amersfoort-Cambuur. «dam-Den Bosch. Wagenlngen-Etndhoven. ir-Helmond Sport, Volendam-Fortuna 8. ■VVV, Groningen-Heracles. D87B- 7 19 25 45-76 8 20 22 49-86 8 21 20 34-64 8 21 20 40-72 5 26 13 34-99 es tag i iwriV dingen spscorers imateurvoetbal ID.' iFDKLASSE A CW-DHC 1-4; B; Sneek-Hoo- *n 4-0; C: DESK-RKC 1-2; RKC pertodekam- *EST 1 EDO-Rlpperda 1-0, Baam-Volen- H TOO-Blauw Wit 4-0. Zwal Vooruit-Eland W. SCH 44 Raplditas 2-6 NOORD: ORC- JWdam 3-2 n.v.. RES-Roden 0-0 RES wn.a.. *manlcus-Twedo 1-1 Oer. was. Enunen- M ZUID: Almanla-Swalmen 5-0. t i Dat pakte echter teleurstellend uit en Houtman werd aan FC Brugge ver kocht. Ook daar kon hij echter zijn Groningse draai niet vinden, hetgeen hem op de bank en de transferlijst deed belanden. Een collecte op de tribunes van het Oosterpark waren er tenslotte voor nodig om Houtman weer naar het noorden te halen. En daar scoort hij weer dat het een lieve lust is. Zijn gemiddelde begint zelfs griezelig dicht bij een doelpunt per wedstrijd te komen en wanneer hij, nadat de laatste competitiewedstrijd is gespeeld, niet bovenaan de topsco- rerslijst staat komt dat omdat hij niet het volledige seizoen heeft meegespeeld. De eerste die donderdagmiddag op de schouders ging was dus Peter Houtman. Met twee doelpunten had hij een belangrijk aandeel in het sco reverloop en gaf aldus zijn visitekaartje ook in Vlaardingen af voor de ogen van Feyenoord-baas Pe- tèr Stephan. De wetenschap dat Pe ter Houtman alleen In het Oosterpark goed uit de voeten kan, zal potentiële kopers misschien afschrikken waar door hij voor FC Groningen behou den kan blijven. Of dat voor het hele team geldt, dat is nog afwachten. Ook trainer Theo Verlangen, die nu drie Jaar met zo'n beetje de zelfde selectie werkt, evenlang als hij in Groningen de scepter zwaait, is er niet zeker van dat zijn succesvolle elftal in tact zal blijven. Verlangen: „Er zal ongetwijfeld wel belangstel ling bestaan voor sommige spelers. Zeker weten doe ik het niet maar ik ga er maar wel van uit. Normaal ge sproken zou ik met het huidige elftal zo de eredivisie ln gaan. Investeren in nieuwe spelers doen we dan ook pas wanneer we door eventuele verkopen de financiële mogelijkheid daarvoor hebben. En dan zal ik uiteraard uit kijken naar spelers die wat eredivisie ervaring hebben. Bij ons lopen mo menteel erg weinig jongens die dat hebben." Voor FC Vlaardingen leek deze wed strijd wel een soort vervroegde na- competltie. Zoveel publiek, voorna melijk FC Groningen-supporters, had men daar in Vlaardingen al tij den lang niet meer gezien. Het gemid delde aantal toeschouwers kreeg die middag in ieder geval een flinke op pepper. Zelfs de televisie was komen opdagen en ook daar had men bij FC Vlaardingen niet op gerekend. Even- MILAAN Achttien voetbal lers en de president van AC Mi laan, Felice Colombo, zijn giste ren voor de tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond ver schenen om verantwoording af te leggen in verband met ver meende manipulaties met de uitslagen van twee eerste divi siewedstrijden. De zitting vond plaats achter gesloten deuren en is de eerste in een serie van velen waar veertig Italiaanse voetballers en mensen uit de voetbalwereld bij betrokken zuilen zijn. In de meeste gevallen worden de ver dachten 1-ter ook nog eens voor geleid voor het Romeinse ge rechtshof. De tuchtcommissie van de Itali aanse voetbalbond is van plan om 23 getuigen op te roepen. Daarbij behoren ook de twee bookmakers uit Rome die de zaak aan het rollen hebben ge bracht. Groningens topschutter Peters Houtman op de schouders van meegereisde fans, na het behalen van de titel in de eerste divisie. als overigens de hele „stichting FC Vlaardingen '74" op instorten staat, is dat ook het geval met de hoofdtribu ne en de daarbij behorende facilitei ten voor de televisie. Toch werkte FC Groningen met aan hang nog inspirerend op het elftal van trainer Dorjee. Het niet onver dienstelijke spel van Vlaardingen, maar ook het gespannen optreden van de Noorderlingen, hield de stand tot de fust öp 0-0. Nadat Verlangen er echter in de pauze op gewezen had dat FC Groningen eigenlijk met een thuiswedstrijd bezig was en dat de spelers zich overeenkomstig dienden te gedragen, zakte de club aan de Rijnmond weer terug op het gebrui kelijke niveau en greep Groningen simpél de overwinning met de daar aan gekoppelde plaats in de eredi visie, 1 De handdruk die FC Vlaardingen- trainer Hans Dorjee aan Theo Verlan gen gaf zal echter niet de laatste geweest zijn. Volgend jaar zien beide oefenmeesters elkaar weer, maar dan 2al Dorjee de handdruk uit naam van Excelsior géven. FC Vlaardtngen-FC Groninren- 1-4 (0-fl) 48. Veld mate 0-1. 62. Houtman 0-2, 73. De Ruiter 1-2, 76. Keukens 1-3, 82 Houtman 1-4. Toeschouwera 4030. Scheidsrechter: Thomas. FC Vlaardinfen: Eggers. De Ruiter, Mltrovlc. Keljzer, Kollan. Ludwlg, Lorlé. J arise ns. Snijders, Gardeslen (Den Haag). Kooien FC Groningen: Oriever. Var. Loon. Waalderbos. Hlddink. Mulder; Van Dijk. Veldmate. Keukens. Bakker, Houtman. Swanenburg (Dijkstra). Veendam-de Graafschap 1-4 (0-2). Scheidsrechter Van Eyk. Toeschouwers 1000 9 Wanders 0-1. 22 Jacobs 0-2, 49. Swart 0-3 (strafschop), 51. Venema 1-3, 71. Jacobs 1-4 Carabuur-SVV 3-0 (2-0). Scheidsrechter Klinkers. Toeschouwers: 3000 34. Peltzer 1-0, 44. De Jonge 2-0. 68. Peltzer 3-0. Den Bosch-Amersfoort 6-1 (4-01. Scheidsrechter: Oetelmans Toeschouwers: 1000 2. Kamps l-O, 21. Wessel van den Bosch 2-0.37 Storm 3-0,42. Kroon 4-0. 50. Kraak 4-1. 82 Romljn 5-1. 84 Romljn 6 1 Eindhoven-Amsterdam 1-1 (1-1). Scheidsrechter Oans. Toeschouwers 1300. 11 Wegman 0-1. 17. Reltlnger 1-1. Helmond Sport-Wagenlngen 2-2 (1-0). Scheids rechter: Van Laar. Toeschouwers 1250. 35 Van der Hooft 1-0, 47. Lacrolx 2-0, 56. Van Brakel 2-1, '88. Hazelhekke 2-2. Rood voor Van Osenbruggen wegens commentaar op de leiding. Fortuna-Telstar 1-1 (1-1). Scheidsrechter: Van der Boss Toeschouwers: 1000. 10 Van der Meer O-l. 33 Ruys (strafschop) 1-1. Oele kaart voor Ruys Fort una VVV-Volendam 1-1 (0-1). Scheidsrechter Seve- reyn Toeschouwers 1200 38. Helling 0-1. 89 Ver- lelsdonck 1-1 Heracles-Heerenveen 5-1 (3-1). Scheidsrechter. Bakker Toeschouwers: 2100 6. Boskma 0-1.21 Poel 1-1.27 Poel 2-1,41. Oosterom 3-1. 61. Prijs 4-1. 71 Van Dijk 5-1. Van onze correspondent ROTTERDAM In de strijd om de zondag-amateurtitel hebben Xerxes en Caesar gisteren voor tweeduizend toeschouwers tevergeefs getracht tot scoren te komen. Het werd in een pover duel 0-0. Een resultaat dat nog al schril afstak tegen de 2-3 overwin ning die de Rotterdammers afgelo pen zondag op Rohda hadden behaald. Werd er in die wedstrijd met veel overleg en overtuiging gespeeld, te gen de Limburgers was van die instel ling weinig meer over. Bijna wanho pig zocht de ploeg van Bert van der Heijden negentig minuten lang naar het juiste ritme. Tekenend voor de onmacht van de Rotterdamse ploeg was het feit, dat ze zich nagenoeg geen uitgespeelde kansen wist te scheppen. Caesar, dat via een beslissingswed strijd tegen TOP kampioen in de hoofdklasse C was geworden, acteer de met name in de eerste helft was energieker. Linders en Maas stelden enkele malen de defensie van Xerxes waarin doelman Jan van Eijsden plaats had moeten maken voor Peter Brunings op de proef, maar werkelijk gevaarlijk waren hun acties niet. Als de Limburgers iets slagvaardiger wa ren geweest, hadden zij het gemak zuchtige optreden van hun tegen stander gemakkelijk kunnen af straffen. In de tweede helft stelde Xerxes enigszins orde op zaken. Caesar werd wat meer in de eigen stellingen terug gedrongen. maar doelman Kempener kon de situatie zonder problemen meester blijven. In de slotfase zag het er even naar uit, dat de thuisclub alsnog toe zou slaan, maar Hazebroek die een fraaie combinatie met Nipius had opgezet, schoot de bal hoog over. Xerxes-Caesar M. Scheidsrechter Hobé Toe schouwers: 2 000. Xerxes: Brunings: Van der Spek (De Winter). Hoogervorst. Vink. Meijer. Huigen. Kievit. Reljn- ders: Rljsdljk. Nlplus. Harebroek. Caesar Kempener. Linders. SmeeLs. Knooren (Wolfs). Van Mulken, Maas. Bameveld, Hendriks; Hart ge ns (Beckers), Linders, Gelissen LEIDEN Vroeger had de sintelbaan in de Leidse Hout in Leiden een uitstekende naam als een snelle baan. De nieuwe kunststoflaag zal die laam ongetwijfeld overnemen. Gisteren vond voor het eerst na zeventien jaar weer een interlandwed strijd in Leiden plaats tussen de damesploegen van Nederland en België. Dat Nederland dit treffen weer eens winnend kon afsluiten (155-141) was aardig maar veel belangrijker was het feit dat twee Nederlandse records sneuvelden. Els Vader (Zeeland Sport) verwees het inmiddels bijna acht jaar oude record op de 200 meter met een tijd van 23.09 seconden naar de geschiedenis en Edine van Heezik (ADA) verbeterde het Nederlands record verspringen, dat sedert bijna vier Jaar op naam van Ciska Janssen stond, met drie centimeter en bracht het op 6,56 meter. Els Vader, van wie de stijl aanmerke lijk is vooruitgegaan haalde 0.13 se conde af van de elektronische tijd, die Wilma van Gooi tijdens de Olym pische Spelen van 1972 in München liep. De 20-jarige Zeeuwse was uiter aard tevreden. „Ik heb deze winter normaal kunnen trainen zonder dat ik, zoals in het verleden, werd gehin derd door blessures." Met haar tijd van 23.09 seconden is Els Vader, die eerder op de middag ook met ruim verschil de 100 meter ln 11,65 seconden op haar naam bracht, de Olympische limiet van 23.00 se conden zeer dicht genaderd. Datzelf de geldt voor de 19-jarlge Edine van Heezik, die nog slechts vier centime ter verwijderd is van de limiet die voor het NOC voor uitzending naar Moskou wordt gevraagd. „Moskou" werd in Leiden veelvuldig genoemd, vooral nadat de beslissing van West-Duitsland niet naar de Olympische Spelen te gaan, bekend was geworden. De twee nieuwe Ne derlandse recordhoudsters wilden er niet over praten, zeker niet omdat het NOC en de nationale bonden pas maandag vergaderen over een Neder landse deelneming aan de Olympi sche Spelen. Hoewel Nederland een aantal atletes niet kon opstellen omdat de vijf- kampsters zondag in Goetzis gaan proberen aan de Olympische eis te voldoen van hen deden Sylvia Bar- lag en Teneke Hidding toch buiten mededinging mee aan resp. hoog springen en verspringen en startte Els Stolk ln de wedstrijd bij ver waren de oranje dames toch te sterk voor België, dat overigens ook met een gehandicapte ploeg aantrad. De Nederlandse records van Els Va der (in mindere mate) en Edine van Heezik kwamen vrij onverwacht. De recordverbeteringen van Bea Wiarda (Discus) en Elly van Beusekom (Speer) bleven echter uit. Dat kwam grotendeels door de hinderlijke wind, die dwars over de baan stond. Bea Wiarda begon sterk met twee worpen van resp. 55,86 m en 55,32 maar zakte daarna weg zodat het Nederlandse record van Ria Stalman (58,18 m) ver buiten haar bereik bleef. Elly van Beusekom, die de afgelopen weken zeer dicht in de buurt van haar nationale record van 57,90 m kwam. wierp drie maal ongeldig en kwam in haar beste poging, de vierde, tot 54,60 meter waarmee zij overigens toch ruim elf meter voorsprong had op de Belgische Nicole Broeckx, die tweede werd. 1 divisie Houtman, die met twee doelpunten zeer uktlef was tegen Vlaardingen. heeft zich Oerdo Hazelhekke (Wagenlngen) aan de v*n de topscoreralljst van de eerste divtale Held Belden worden niet meer bedreigd door dtr Ham en Smeets (belden DS "79) De mund van dit tweetal la te groot geworden, dn Ham scoorde tot nu toe achttien keer en Hf® ris produceerde zeventien treffers. flhekke (Wagenlngen) en Houtman (Oronln- 23,3 Van der Ham (DS '79> 18. 4 Smeets (D8 H, 5 Romljn (Den Bosch) 16. 6. Evers (DS'79) Kolenaar (Volendam) 15. 8 Van den Bosch i Bosch) en Jacobs (Graafschap) 14. 10. Kool- (Veendam). Peltzer (Cambuur) en Ruys (For- 13.13. Bakker (Groningen) en Lalopua (Her- 1* PROMOTIE DEORADATIE EERSTE HOOFDKLASSE: DKS-Venlo 1-1. Bre- .*»*™ngen 2 3. Kraaien-Zoeterrneer 1-1. Hop- 0-1. OHCH-Ares 0-4 1DAM De uitslagen van de ln de hoofd- «asje gespeelde wedstrijden voor de apeutle zijn VOC-VRA. VOC 192 voor 7. VRA 112 «C wint met 4-2 Bloemendaal-RW. RW Bloemendaal 229 voor 3 Bloenendaal wickets Kieviten-JCC. Kieviten 230 i« 189 voor M- UD-Qutck (H). UD 131. «Sr UD wlnt met 10 Ecrate klasse: 2. AAC 234. HCC 2 90. AAC Wint met door Matty Verkamman BRUSSEL Voor het eerst hebben strafschoppen een Europa Cup-finale moeten be slissen. Valencia deed er woensdagavond ten koste van Arsenal z'n voordeel mee en kwam zodoende in het be zit van de bokaal voor beker winnaars. Enkele jaren gele den besloot de Europese voet balunie (UEFA) dat onbeslis te finales niet meer overge speeld zouden worden. Geluk kig maar, want één keer Va lencia-Arsenal was al erg ge noeg. Wat een vervelende eindstrijd en, uiteindelijk, wat een irritante winnaar. Het altijd amusante nummertje der penalties was veruit het leukste van deze wedstrijd. Het begon in deze nagifte al prima, want de „superster ren" Mario Kempes en Liam Brady misten de eerste elf meters. Zij onder streepten daarmee hun teleurstellend spel. Kempes kwam er tegen de ijzer- sterke David O'Leary nooit aan te pas. De fameuze Argentijn won geen enkel duel, niet over de grond en helemaal niet in de lucht. Brady wachtte tot diep in de tweede helft met zijn eerste klasse-actie. Hij be sloot toen een solo met een knap schot dat door doelman Pereira tot corner werd verwerkt Vervelend was dat de beslissing viel toen Arsenals linksbuiten Graham Rix na de eerste serie van vijf, in het man tegen man gevecht op de stip tegen Arias onderuit ging. Rix zag zijn inzet gestopt nadat Arias al had gescoord. Uitgerekend de beste man stond toen voor Joker. Zonder concur rentie had Rix tevoren voor de rol van uitblinker getekend. Lichtvoetig en soepel gleed hij door de Spaanse verdediging, die als gebruikelijk gore trucs uithaalde om het gevaar te be zweren. Rix bracht tenminste nog enige kleur PlUluuj Valencia-doelman Carlos Santiago Pereira is naar de goede hoek gevallen en stopt de strafschop van Graham Rix die de Spanjaarden een Europa Cup opleverde. in deze vlakke finale. Hij onder scheidde zich in positieve zin, waar naast Kempes en Brady ook de derde „sterspeler" Bonhof, aan het sukke len was. De Duitser ontmoette Brady regelmatig op het middenveld, maar zelfs dat duel prikkelde hem kenne lijk niet tot aansprekende daden. Kortom, voor een miljoenen-publiek aan de buis lieten de vedetten het lelijk afweten. De vreugde van Valencia zal er onge twijfeld niet minder om zijn geweest. De winnaar vierde in het voorname lijk met Spanjaarden en Engelsen redelijk gevulde Heizel-stadion een feest als gold het een groot kampioen. Dat daarbij de stapels vuurwerk ho ren en zien deden vergaan verhoogde volgens de heetgebakerde fans de vreugde. Trainer Alfredo di Stefano zal echter mogelijk even gedacht heb ben aan de tijd toen hij zo'n twintig jaar geleden als speler van Real Madrid via glorieus voetbal Europa veroverde. Op Graham Rix na, bleken beide ploegen geen enkele aanvaller van allure in hun gelederen te hebben Sunderland en Stapleton maakten bij de Engelsen geen enkele Indruk en de eindeloze draaier Pablo plus de international Sauro aan de andere kant al evenmin. De verdedigers won nen het meestal van de aanvallers, dus was na twee uur voetbal 0-0 een logische stand. Valencia speelde soms een soort voet bal, dat typisch Spaans mag worden genoemd. Het algemene geschuif werd in de verdediging afgewisseld met uiterst gemene overtredingen. Vooral rechtsback José Carre te speel de met een waas voor zijn ogen. Deze comediant ging al na vier minuten een walgelijk nummertje vechten met de driftige Noord-Ier Sammy Nelson. Carrete trapte zichtbaar na en ging vervolgens buiten het veld liggen als of hij zelf zwaar gewond was. Hij bleef in het vervolg als een gedrogeerde wild om zich heen slaan en schoppen, maar de zwakke scheidsrechter Christov miste ten enenmale de feel ing om te beoordelen wanneer er wan daden werden gepleegd. Als een druk baasje zwaaide hij slechts met zijn armen bij minder ernstige vergrijpen; hij weigerde voorts een strafschop aan Arsenal te geven toen Price in het strafschopgebied tegen de vlakte werd gelopen Engelse voetballers zullen vrijwel nooit de aanstichters van onsportief voetbal zijn. Dat past niet in hun erecode, waarin een optimale maar sportieve inzet en respect voor de tegenstander centraal staan. Gecon fronteerd met gemeen spel reageren zij evenwel oprecht boos en onbe suisd. Zo ging het woensdagavond ook. Na de eerste trucs van Carrete. Botuboy en Tendlllo Arias zou Sunderland later nog met een rake klap neerslaan, terwijl de bal hele maal niet in de buurt was besloot Sunderland de botte bijl te hanteren. Zoals gebruikelijk bij een geïrriteerde Engelse prof ging dat heel opzichtig. Met een onbehouwen trap joeg hij Botubot tegen het gras Een gele kaart was zijn loon, dezelfde straf die de schopper Carrete pas in de verlen ging ten deel viel. Het uitgebluste Arsenal (dit was de 68ste wedstrijd van het seizoen) dreigt na dit verlies nu uit de boot te vallen voor Europees bekervoetbal in het volgend seizoen. De Cupflnal werd immers zaterdag al van West ham United verloren. League Cup winnaar Wolves heeft voorts recht op één van de drie tickets voor de UEFA- Cup. Manchester United is als compe titie-tweede ook al zeker van een plaats in dat toernooi. Alleen wan neer Arsenal de resterende wedstrij den bij Wolves (vandaag) en Middles- borough (maandag) nog weet te win nen, passeert de Londense eliteclub het momenteel als derde geclasseer- de Ipswich Town. Valencia-Arxeoal 6-0 (na verlenging wint Valen cla door middel van strafschoppen) Scheldsrech ter Chris tov (TaJechoaJowalclje) Toeschouwers 40 000 Valencia: Pereira. Carrete. Botubot. Arias. Ten dtlk). Solsona. Bonhof. 8ublrat (Caateltandos) Saura. Kempens. Pablo Arsenal: Jenning. Rice. Nelson. Young. O'Leary Talbot. Brady. Price (HoUlna), Stapleton. Sunder land. Rix. Els Vader legt de laatste hand aan haar nationale re cord op de 200 meter. WENEN (ANP) Tijdens de eerste dag van het toernooi om de Europese judokampioenschappen, in Wenen, heeft Peter Adelaar zijn derde plaats van vorig jaar geprolongeerd. In de halve finale ontnam de Hongaar Var- ga hem de kans op een betere klasse ring. In het hallzwaargewicht bleek Henk Numan aanmerkelijk minder in vorm. Na van de Fin Pasari te hebben gewonnen, verloor hij achtereenvol gens van de Belg Van der Walle en de Tsjech Nicodyn. De Europees kampi oen van 1978, Peter Adelaar, had de juiste vorm wel. Met deze derde plaats lijkt zijn uitzending naar Mos kou zeker gerechtvaardigd. Adelaar; „Het ging lekker vandaag. Mijn judo was stabiel en constant". Ook trainer/coach Peter Snijders was tevreden met het vormbehoud van zijn pupil. „Het was Jammer dat hij op beslissing van Varga verloor. Nu wezen de scheidsrechters hem aan. maar het had net zo goed anders kunnen zijn." Met name in de kwartfinale tegen de Joegoslaaf Kovacevic verraste Ade laar door opvallend technisch grond werk, waarmee hij de strijd naar zich toe haalde. Ook de Tsjech Koeman ondervond dat betere grondwerk van de Amsterdammer. Tijdens de strijd om de derde plaats bleek de Tsjech de eerste keer in staat Adelaar met een armworp naar de mat te krijgen, waar hij zelfs een ogenblik met een houdgreep kon volgen. Adelaar wor stelde zich echter snel vrij en dwong Koeman daarop met een verwurging tot opgeven. De Rus Tioerine won in deze klasse de titel. In de finale ver sloeg hij de Hongaar Varga op een voudige wijze met een houdgreep. De Fransman Parisl eindigde na een overwinning op de Fin Airo op de gedeelde derde plaats. Voor Henk Numan is het nu de vraag of zijn bronzen medaille bij de we reldkampioenschappen uitzending naar Moskou garandeert. In tegen stelling tot Adelaar lootte Numan een sterke poule, met daarin de Belg Van der Walle (zilver op de wereldkampi oenschappen) en de Tsjech Nicodyn twee kanshebbers voor een medaille. Toen Van der Walle dan ook met een offerworp voor kwam te staan bleek het voor Numan niet meer mogelijk het tij te doen keren. Ook Nicodyn bleek voor hem te sterk. De Tsjech kreeg Numan, na hem eerst met een heupworp tegen de mat te hebben gezwiept, zelfs nog ln een houdgreep. Numan wist zich hier nog uit te wer ken, maar werd in zijn drift te willen winnen alsnog met een schouderworp onderuit gehaald. Indrukwekkend was het optreden van oud-wereld kampioen Jean-Luc Rouge in deze klasse. Rouge, eigenlijk een zwaarge wicht. manifesteerde zich hier als de beste door Lorenz (Odl) in de finale op beslissing te verslaan. KIEL Ben Staartjes, de supervisor ln de Nederlandse zeilsport, heeft bij het Nederlands Olympisch Comité de Nederlandse ploeg voor afvaardiging naar de Olympische Spelen in Tallinn voorgedragen. De ploeg ziet er als volgt uit; Finnjollen: Mark Neeleman. 470: Henk van Gent, bemanning Jan-Wll- lem van den Hondel. Flying Dutch man: Erik en Sjoerd Vollebregt. Star: Boudewijn Binkhorst, bemanning Kobus van den Berg. Tornado: Wil lem van Waltmeyer, bemanning Go- vert Brasser. Soling: Geert Bakker, bemanningsleden 8 te fan Bakker en Dick Coster. Chef d equipe is Ben Staartjes. Als coaches gaan Ben de Roos en Jack van Helmond mee en als chef materi eel Gert Pauli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25