Stukgoed staat drama van scheepsbouw te wachten FGH hypotheekbank Kamer akkoord met verandering in WIR 10M> pandbrieven1980per1983/1981 koers 100% Dreiging ontslagen kwam niet onverwacht 2 NEDERLANDERS WINNEN EUROPESE ZUINIG HEIDSWEDSTRIJD 1980 MET AUDI 100 DIESELS WORD OOK KAMPIOEN ZUINIG RIJDEN VRIJDAG 16 MEI 1980 TROUW/KWARTp door Henny de Lange ROTTERDAM „Als er nu niet wordt ingegrepen in de stukgoedsector, dan hoeft het straks niet meer. Het stukgoed staat hetzelfde drama te wachten als de grote scheepsbouw, als de vaste kosten dat wil zeggen de loonkosten niet drastisch omlaag gaan. Hoe bitter het ook klinkt, dat betekent dat er ontslagen moeten vallen. Maar als dat nu niet gebeurt, dan is straks de hele bedrijfstak ten dode opgeschreven." Jacques Schoufour. directeur trans port en havens van Thyssen-Borne- misza Europa, kent de stukgoedsec tor door en door. Hij was jarenlang ondervoorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid. waarin de Rotter damse havenwerkgevers verenigd zijn. De berichten over de klappen die er dreigen te vallen in het stukgoed verwacht wordt dat de komende ja ren duizenden arbeidsplaatsen op de tocht komen te staan zijn voor hem dan ook niet onverwacht gekomen. „Dit was vijf jaar geleden al te voor zien". zegt hij. Zijn visie op de toe komst van de stukgoedsector in de Rotterdamse haven luidt kort en krachtig: Nu doen wat vijf jaar gele den al had gedaan moeten worden, anders is het definitief te laat voor deze bedrijfstak. Alle stukgoedbedrijven zullen bij el kaar moeten gaan zitten voor een diepgaande studie. Bekeken zal moe ten worden wat er nodig is om het stukgoed in de toekomst goed te la ten draaien en hoeveel mensen daar voor nodig zijn. Voor Schoufour staat vast dat er nu te duur wordt gewerkt, dat wil zeggen dat het merendeel van de stukgoedbedrijven te veel mensen in dienst heeft. „Het klinkt bitter, ik herhaal het nog eens, maar daar zal verandering in moeten komen. Ik wil me niet vastleggen op het aantal mensen dat ontslagen moet worden maar het stukgoed zal wel met min der mensen moeten gaan werken." Loonkosten De loonkosten maken bij de stuk- goedsector tachtig tot negentig pro cent van de vaste kosten uit. Het stukgoed is dan ook de meest ar beidsintensieve sector van de Rotter damse haven. Ongeveer tienduizend havenarbeiders werken in de stuk goed. Niet alleen de hoge loonkosten zijn debet aan de terugval in het stuk goed. Volgens Schoufour speelt welis waar de economische recessie een rol, maar mogen de gevolgen van de ha venstaking van afgelopen najaar niet worden uitgevlakt. Havens als Ant werpen en Hamburg stonden toen te dringen om de rederijen te helpen die niet in Rotterdam terecht konden met hun ladingen stukgoed, maar dat hebben ze uiteraard niet voor niets gedaan, zegt Schoufour. Een groot aantal rederijen heeft zich toen con tractueel verplicht Rotterdam defini tief te mijden. Dit verklaart ook de enorme teruggang (23 procent) in de goederenstroom in de Rotterdamse haven in het eerste kwartaal van dit jaar. Vast staat imiddels dat de sta king van vorig najaar de stukgoed- werkgevers 35 miljoen gulden aan omzet kostte. Zeshonderdduizend ton lading, dat wil zeggen zeven pro cent van het totale jaartonnage, is definitief verloren aan andere havens. Eigen hachie Vijf jaar geleden had de herstructe- ring van het stukgoed al moeten be ginnen. Daar zijn alle deskundigen het over eens. Toen had men grote stukgoedterminals moeten bouwen had men moeten overgaan tot een centrale afhandeling van het stuk goed. In dit opzicht wijzen de werkge vers eendrachtig hun beschuldigende vinger naar het gemeentebestuur van Rotterdam, dat in die tijd niets voel de voor forse investeringen voor het bedrijfsleven. „Al het geld moest toen naar de stadvernieuwing en de wo ningbouw", zegt Schoufour. Maar hij moet de Rotterdamse havenwethou der Jan Riezenkamp wel nageven dat de stukgoedbedrijven ook de hand in eigen boezem moeten steken. „Inder daad hebben de werkgevers ook al tijd alleen aan hun eigen hachie ge dacht. En dat is goed fout geweest. In plaats van gezamenlijk aan te pak ken, probeerden ze alleen maar hun eigen positie te handhaven, uiteraard ten koste van die van een ander." Nog te redden Allemaal opmerkingen achteraf geeft Schoufour toe. Maar als de zaken nu met voortvarendheid worden aange pakt is het stukgoed nog wel te red den, meent hij. Zoals gezegd moeten daarvoor de stukgoedbedrijven de handen ineen slaan en zal het ge- meentebstuur ook over de brug moe ten komen. Er zijn al geruime tijd besprekingen gaande tussen grote stuwadoorsbedrijven over concentra tie van hun activiteiten op grote mo derne stukgoedterminals, terwijl bo vendien de gemeente dit najaar met een stukgoednota komt. Daarin wordt een aantrekkelijke financiële regeling aangeboden, zegt een woord voerder van de gemeente. Dit alles echter wel onder de voorwaarde dat de stukgoedbedrijven nauw gaan sa menwerken. Hoewel de vakbeweging al enige tijd weet dat het niet zo lekker zit in het Ingreep „We hebben er begrip voor dat er gemoderniseerd moet worden en dat concentratie niet uit kan blijven, maar we hebben toch ook sterk het idee dat de werkgevers de herstructu rering aangrijpen om forse ingrepen in het personeelsbestand te kunnen verdedigen. Er zal toch eerst wat meer duidelijkheid moeten komen van de kant van de werkgevers. Want zoals de zaken nu gepresenteerd wor den, ben ik bang dat de onrust in de haven nog groter zal worden. Er zal constructief overleg moeten komen en ook zullen de havenarbeiders in zicht moeten krijgen in wat er werke lijk aan de hand is. En ik denk dat als ze zien hoe ernstig de situatie is, ze best bereid zullen zijn hun steentje bij te dragen, maar die herstructure ring moet dan wel gepaard gaan met verbetering van het sociaal beleid. De werkgevers kunnen wel roepen dat het zo onrustig is in de haven, maar ik denk dat ze daaraan voor een belang rijk deel zelf schuldig aan zijn door hun feodale instelling. Het sociaal beleid in de haven stamt nog uit het jaar 1900", aldus Sloof. Volgens de vakbeweging verdwijnen er nu stiekemweg al veel arbeids plaatsen in de haven. Er geldt een aannamestop: dat wil zeggen dat mensen die vertrekken niet meer wor den vervangen. stukgoed, zijn de berichten over de dreigende ontslagen toch hard aange komen. „De situatie is uiterst zorg wekkend". zegt een woordvoerder van de vervoersbonden FNV. „We we ten natuurlijk al lang dat het slecht ging, maar dit komt toch wel hard aan". Bestuurder J. Sloof van de ver- voersbond van het CNV: „We hebben er enkele weken geleden nog op aan gedrongen bij het gemeentebestuur om handhaving van de werkgelegen heid centraal te stellen in de stuk goednota. Dat is dus inderdaad hard nodig. Wat er ook gebeurt, de stuk goedsector moet behouden blijven, vindt het CNV. Want de ene lading trekt nu eenmaal de andere aan. Effectief rendement 10.50%. Jaarcoupon per 1 februari. Prospectus van uitgifte op aanvraag verkrijgbaar bij onze kantoren, de banken en de commissionairs in effecten. Amsterdam Herengracht 433 (020-221272) Arnhem. Ziioendaaiseweg 59 (085-427348) Eindhoven Ten Hagestraat 11 (040-4468551 Enschede. M H Trompiaan 12 (053-31 24 451 Den Haag Lange Vuverberg 9 (070-60 5900) Groningen Ubbo Emmiussmgei 75 (050-18 3) 83) Rotterdam Westbtaak 67 (010-11 5550) Utrecht. Giidenkwartier43(030-3103 44) Van onze parlementsredactie DEN HAAG De Tweede Kamer gaat schoorvoetend akkoord met een aantal verandert in de Wet Investeringsrekening (WIR), een wet die de investeringslust van bedrijven 1 aanwakkeren. De Kamer stemt ermee in. dat inves- teringen in nieuwe en bestaande ge bouwen door de overheid minder „be loond" worden. Investeringen in ove rige bedrijfsmiddelen (outilage) moe ten daarentegen een hogere overheidspremie krijgen, meent een Kamermeerderheid (CDA, WD. SOP). De premie voor bedrijfsmiddelen moet tenminste één jaar lang op tien procent gebracht worden, kreeg mi nister Van Aardenne (economische zaken) woensdag vanuit de Kamer te horen. De bewindsman had voorge steld de premie te bepalen op zeven procent van het investeringsbedrag. De overheidspremies voor investerin gen in nieuwe gebouwen (18 procent) en bestaande gebouwen (11 procent) konden wel de goedkeuring van de Kamer wegdragen. De wijzigingen besparen de overheid jaarlijks onge veer een half miljard gulden op de basispremies in het kader van de WIR. Dit bedrag zal gebruikt worden om, via dezelfde wet, investeringen in een bepaalde richting (energiebespa ring, extra arbeidsplaatsen en derge lijke) te sturen. Vooral de kleinste regeringspartij, de WD, is niet erg blij met het gesleutel aan de WIR, de WD meent, dat het bedrijfsleven het meest gebaat is bij een zo globaal mogelijke WIR. Verla ging van de basispremies, ten gunste van zogeheten richtinggevende pre mies past niet in de WD-opvatting. Ook de grootste regeringspartij CDA, kon slechts „met schroom koord gaan met verlaging van d sispremies voor gebouwen. CD WD kwamen, samen met dei met een wijzigingsvoorstel omo vesteringen in bedrijfsmiddelen extra premie te leggen. De Cl Van Rooijen maakte zich boos het „lange talmen" van het 1 Men erkent dat de premie aan di kant is, maar stelt geen verh voor, luidde de CDA-klacht. door stellen bedrijven investeri uit", aldus Van Rooijen. Het is de bedoeling, dat de ringen in de WIR met terugwerk kracht tot 1 januari van dit jaar beslag krijgen. Audi organiseerde een internationale zuinigheidswedstrijd voor Audi 100 Diesels. 9 Europese landen namen deel. De drie best geklasseerden uit de nationale voorrondes gingen naar de finale op het circuit van Ehralessien in Duitsland. Er streden 28 finalisten om de drie hoofdprijzen: 3 Audi 100's. Nederland sloeg duidelijk het zuinigste figuur: twee van de drie winnaars waren Nederlanders. De heren Bais uit Hoofddorp en Brilleman uit Giesbeek wonnen elk een Audi 100 Diesel. Zij blijven voortaan dus zuinig autorijden! Brandstofverbruik (volgens ECE norm) stad: 1 op 11,1 km. 90 km/h: I op 16,1 km! 120 km/h: 1 op 11,8 km. gemiddeld: 1 op 12,2 km. Verbruik winnaars 1. M.W. Bais: 1 op 18,51 km. 2. R. Brilleman: 1 op 18,47. M.W. Bais Maak een proefrit in die prachtige en superzuinige Audi 100 Diesel. Dan bent u gewonnen voor het betere autorijden. Dan bent u dag in dag uit kampioen zuinigheid. En uw extra prijzen zijn: veiligheid, comfort en rijgenoL Want daar is Audi bepaald niet R. Brilleman

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 12