Meuten begint vitaal aan de derde ronde LeTiJd „Dat kan ons niet gebeuren is het nieuwe Boekvan de Maand. ferbod nachtarbeid an vrouw verdwijnt Bevoegdheid rechter in geding centrale Dodewaard bestreden Hartkliniek Breda kan weer beginnen BON IN AKTIE TEGEN F-16 jUs de strijd hard wordt, voel ik me beter' [weekblad Bewoner wil niet uit woning in Lekkerkerk Sluiting verhoogt veiligheid niet PPR RADIO VANAVOND HILVERSUM 2, 18.50 uur GS Gelderland tegen sluiting van kerncentrale „Gaat u rustig slapen" dat kan ons met gebeuren:. Tfoten met 31 mei f22,50. Daarna f 10,-duurder. Bindende spelregels opgesteld Ontvoerde vrouw weer in Nederland Brand verwoest 17 hectare bos SDAG 14 MEI 1980 TROUW/KWARTET H S 9 „or Leo Kleyn OTTERDAM „De zaak-Menten heeft een metafysisch karakter." De raadsman van Pieter enten, mr. E. W. J. H. de Liagre Böhl, had het gisteren nog nauwelijks gezegd, of commissaris O. J. Peters, chef van de rijksrecherche in Amsterdam, kwam op de proppen met een cument dat mogelijk nieuw licht op de zaak zal werpen, en in elk geval nu al voor ischudding zorgde. De verrassingen in de zaak-Menten lijken zelfs na drie jaar geen einde te ien. Dirk Menten, wiens schim tot "toe door het proces waarde, had pieuw van zich doen horen, maar ^ditmaal niet bij nogal vage woor- lgelaten. Op 6 mei met zijn vrouw bezoek in Amsterdam, had hij de nmissaris een voor zijn broer be tend document overhandigd. „ging, aldus Dirk Menten, om een ed bewaard familiegeheim, dat al- deen geheim zou zijn gebleven, als ft iter vorige maand het dagblad De ilti [egraaf niet had toevertrouwd dat hij, maar zijn broer getuige was >est van de massa-executie in Podhorodce, waarom het bij het te gen hem gevoerde proces draait. Vol gens Pieter zou hij dat aan de hand van getuigen kunnen aantonen. Peters, die al sinds 1976 bewijsmate riaal tegen Pieter Menten opstapeld, rook lont en nam contact op met Dirk, bij wie hij al eerder op bezoek was geweest. Zijn beloning bestond uit een zorgvuldig bewaarde verkla ring uit 1953, waarin wordt gesteld dat Pieter in 1943 in Brussel had laten weten twee jaar eerder aanwezig te zijn geweest bij de massamoord in Podhorodce. Het document is onder- n onze sociaal-economische redactie !N HAAG Minister Albeda (sociale zaken) heeft gister- -fond in de Tweede Kamer bevestigd dat hij van plan is nog jaar te komen met een wetsontwerp om het verbod op chtarbeid door vrouwen op te heffen. Vooruitlopend op de [initieve opheffing van het verbod wil de minister uitbrei- ig van experimenten met nachtarbeid door vrouwen. Hij zal - jr wel nadere voorwaarden aan verbinden. la zei dit in het Kamerdebat de nieuwe „arbeidsomstandig- ret." Onlangs heeft de Sociaal- imische Raad een zeer verdeeld uitgebracht over het algemeen van nachtarbeid door vrou- nu toe mag dat alleen na g van het algemene verbod, kgevers wilden opheffing van :bod, teneinde mannen en vrou- te stellen. De vakbeweging uitstel totdat meer stringente voor nachtarbeid zijn vastge- Ook PSP en D'66 verklaarden gisteren tegen opheffing van het ..Even slecht is ook gelijk," zo mevrouw Wessel (D'66) een die opgeld doet in de emanci- iweging. stelde dat opheffing van het van nachtarbeid door vrou- niet betekent dat de regering marbeid en nachtarbeid een ADVERTENTIE Het verpleeghuis komt steeds meer in opspraak. Een zwartboek over ontmenselijking, betutteling en willekeur. Schokkende halen uit een wereld waar ihet verzet inmiddels op gang is gekomen; P. van der Eijk over de op handen zijnde aanval van "V-3'. Verder: 17 'Cementiendrai'; IE|[ Maastrichtse krakers wachten op ME Blij met vergif: de moraal van Lekkerkerk Suriname. 'Eerste staatsgreep is als eerste liefde" Priester in de politiek: in Nederland -f geen probleem Vrouw in de kerk: ademnood dreigt Vrouw in de literatuur: netelige kwestie, ook bij Rudolf Geel Kromme tenen: interview met '^componist-pianist Guus Janssen Na de chaos: Frank Zappa over zijn beslommeringen. voor proefabonnement 6 weken de Tijd voor 7'/j gulden i .-i Adres Plaats iTelTR-20 Zonder postzegel zenden aan de Tijd Antwoordnummer 6. [000 PA Amsterdam, laling na ontvangst acceptgiro. Abonnementen (dag en •jacht, ook in het weekend): 020-462062 0 veral te koop: f3,- wenselijke zaak vindt. Het is wel een noodzakelijk iets in onze maatschap pij, aldus de minister. De „arbeidsomstandighedenwet," in gediend onder het vorige kabinet, komt in de plaats van enkele veilig heidswetten van de jaren dertig en ouder. Albeda was het met de WD'er Nijpels eens dat deze nieuwe wet tot nu toe niet opvallend veel aandacht heeft gekregen, maar toch een van de belangrijkste stukken na-oorlogse wetgeving is. In de Kamer is zeer brede instemming met de grondge dachte van de nieuwe wet. De ver schillen van mening betreffen vooral het tempo waarin de nieuwe princi pes en voorschriften ingang moeten vinden. Voorschriften De wet maakt allerlei voorschriften mogelijk die humanisering van de arbeid bevorderen. Weijers (CDA) sprak in dit verband over „sociale innovatie". Hartmeyer (PvdA) was somber over de vraag of de nieuwe wet op korte termijn wel zo veel zal veranderen. Hij zag „een toenemende vervreemding" van de mensen van hun arbeid, ondanks de verbeterde materiële omstandigheden. Er is vol gens de PvdA'er een „crisis van cultu rele aard," waarbij het draait om „de kwestie van de macht. De werkne mers wensen uitgebreidere bevoegd heden." Albeda noemde de nieuwe wet, sa men met de wet ondernemingsraden en de aanstaande raamwet inko mensvorming, „een drieluik voor her structurering van het maatschappe lijk bestel." PvdA, D'66 en PPR vragen in een motie om binnen vijf jaar de arbeids inspectie te reorganiseren en fors uit te breiden, zodat zij de nieuwe taken uit hoofde van de arbeidsomstandig hedenwet aan kan. Albeda dacht dat hij wel acht jaren nodig heeft om de arbeidsinspectie op sterkte te bren gen, ook los van de financiële beper kingen van het rijk. Van een onzer verslaggevers LEKKERKERK Van de noodwet die in verband met de gifaffaire in Lekkerkerk in allerijl is gemaakt om eigenaars te kunnen verplichten hun huis aan de overheid af te staan, zal waarschijnlijk in één geval gebruik moeten worden gemaakt. Eén bewo ner van de gif wijk Lekkerkerk-west weigert elke medewerking aan de ontruiming van de wijk. Zoals be kend moet op 31 mei de hele wijk leeg zijn, waarna op 2 juni een begin zal worden gemaakt met het afgraven van de verontreinigde grond. De over heid zal alle koopwoningen over nemen. Eén man heeft te kennen gegeven er niets voor te voelen zijn woning te verlaten. Hij wil blijven wonen in de wijk tijdens de schoonmaakactie. Hij heeft ook geweigerd een enquêtefor mulier in te vullen. Alle andere bewo ners van de wijk hebben wel het for mulier ingevuld, zodat de gemeente nu een overzicht heeft van de wensen van de bevolking wat betreft de ver vangende woonruimte. Ook weet de gemeente nu enigszins hoeveel men sen terug willen keren naar hun huis na afloop van de schoonmaakactie Besloten is vooralsnog tot 31 mei te wachten met eventuele acties tegen de weigerachtige bewoner. Ais de man op die datum nog geen aanstal ten maakt om vrijwillig te vertrek ken, zal overgegaan worden tot vor dering en onteigening van zijn woning. tekend door Dirk zelf, diens schoon moeder en de inmiddels overleden moeder van de broers Menten. De ondertekenaars, aldus Dirk, had den afgesproken er niet mee voor de dag te zullen komen, zolang Pieter hen niet zou belasteren. Met het kran tenartikel in de hand meende Dirk Menten dat het stuk niet langer ge heim hoeft te blijven. Hij is zelfs bereid in gezelschap van zijn vrouw in Rotterdam een toelichting te ko men geven. Raadsman Böhl zei lichtelijk verbijs terd de rijksrecherche en het open baar ministerie wel 'enig vuurwerk' te gunnen, maar vroeg zich af of hij niet even ingelicht had kunnen worden. De verklaring van Dirk Menten over rompelde hem. De officier, mr L. C. M. Meijers, zei dat hij het stuk ook nog maar net had. Het papier is inmiddels al op echtheid onderzocht, waarbij bleek dat het niet van recente datum is. Pieter Menten zelf haalde zijn schou ders op en zei dat het geen kunst is handtekeningen te vervalsen. Op zijn beurt maakte hij gewag van een 'uit voerige verklaring' die de 'eigen doch ter' van zijn broer zou hebben afge legd, en waaruit de aanwezigheid van Dirk in Podhorodce zou blijken. Volgens Pieter, die al vele malen heeft gezegd dat hij door de getuigen voor Dirk is gehouden, is er geen sprake van dat hij ooit de schuld op zijn broer heeft willen schuiven. Dirk, zei Pieter gisteren, is aanwezig ge weest bij wat hij 'de progrom' noem de, 'maar hij heeft gedaan wat hij kon om nog zoveel mogelijk mensen te redden'. De raadsman van Menten, mr. E. W. J. H. de Liagre Böhl (links), en de president van de bijzondere strafkamer in Rotterdam, mr. P. J. C. Schipper, nadat de bel voor de derde rond heeft geluid. terdamse rechtbank was eerder tot de conclusie gekomen dat Menten krankzinnig was en op grond daarvan niet meer berecht kon worden. De Hoge Raad oordeelde anders en liet ook de Rotterdamse magistratuur onder het juk doorgaan. Vooral de president van de strafkamer, mr P. J. C. Schipper, vice-president van de Rotterdamse rechtbank (evenals de beide andere rechters), leek gisteren zuchtend aan die taak te beginnen. Menten zelf, daarentegen, maakte een bijzonder montere indruk. Hoe wel hij deze maand 81 wordt, leek hij zijn oude vitaliteit, waarmee hij de Amsterdamse rechters soms tot wan hoop bracht, geheel herwonnen te hebben. De president constateerde ten overvloede dat de gezondheid stoestand van de verdachte „aanmer kelijk beter" is dan vorig jaar, toen hij justitieel werd afgeschreven. Men ten beaamde het volmondig en gaf ook een verklaring: „Als de strijd hard wordt, voel ik me beter. Dat is altijd al zo geweest." Hoop narigheid Zijn eerste aanvaring had Menten gisteren met de raadsman die hem is toegewezen, nadat de Hagenaar mr. L. van Heijningen de zaak voor gezien had gehouden. Menten zei in het ge heel geen prijs te stellen op de bij stand van de Rotterdamse advocaat Böhl, waarbij hij erop wees dat in strafzaken ook geen verplichte pro cesvertegenwoordiging bestaat. „Ik verdedig me liever zelf", aldus Men ten, die de rechtbank daarbij toe voegde: „Dat bespaart u een hoop geld en mij een hoop narigheid". Böhl liet weten zich niet te zullen terugtrekken, omdat hij, anders dan 'de Hoge Raad, Menten nog stëëds ziek van zinnen, acht. De rechtbank velde een salomonsoordeel: Böhl mag blijven, maar bij meningsverschillen met zijn cliënt, zal diens mening de voorrang hebben. De aanval van Menten kwam in een vreemd daglicht te staan, toen Böhl zich op de eerste Rotterdamse pro cesdag als een bekwaam raadsman ontpopte. De ruil met Van Heijningen lijkt voor Menten een allesbehalve slechte te zijn. De nieuwe verdediger toonde zich alert en, geheel in <le geest van zijn cliënt, strijdbaar'. In een uitvoerig betoog hekelde hij de instelling van de commissie-Schöffer en gaf hij de rechters de raad voort te gaan in de geest van de Haagse recht bank, die Menten van rechtsvervol-" ging ontsloeg. Dè rechtbank wees zijn bezwaren af, en zal pas later reageren op het verzoek van de raadsman de 90-jarige weduwe van Kortenhorst, de vroegere verdediger van Menten, als getuige te horen. Böhl liet gisteren ook al weten hoe hij over de schuld van Menten denkt. Na de lezing van „twaalfduizend bladzij den Menteniana" kwalificeerde hij de beschuldiging aan het adres van zijn cliënt als „een ontzettend sterk ver haal". ARNHEM (ANP) De burgerlijke rechter is niet bevoegd te oordelen over de vraag of de kerncentrale Dodewaard volgens de aan haar verleende vergunningen handelt. Het antwoord op die vraag hoort thuis bij de administratieve rechtspraak. Zo luidde dinsdag in het kort het verweer van de gemeen schappelijke kernenergiecentrale Nederland NV, (GKN), de exploitant van den centrale in Dodewaard, in het kort geding, dat de actiegroep „Stop Dodewaard", de Gelderse Milieufede ratie en drie omwonenden van de centrale tegen de GKN hadden aangespannen. ADVERTENTIE. Zuchtend Pieter Menten, die een soort huisar rest iri zijn woning in Blaricum opge legd heeft gekregen, was gisteren met zijn vrouw Meta meegereden naar zijn geboorteplaats, waar hij voor de derde maal terecht staat. De recht bank in Amsterdam heeft hem we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken van in Urycz gepleegde moorden, maar nog steeds wordt hij ervan ver dacht wel te hebben deelgenomen aan de executie in Podhorodce, die aan twintig tot dertig mensen het leven kostte. De bijzondere strafkamer van de Rot- Honderd-elf nieuwe F-16 vliegtuigen wil het kabinet Van Agt/Wiegel aanschaffen Kosten twee miljard gulden Daar doet de PPR niet aan mee. POLITIEKE PARTIJ RADIKAMN SINGEL 277 1012 WG AMSTERDAM TEIIEOON 020 227342 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Het college van GS in Gelderland ziet in meerderheid on voldoende aanleiding om te bevorde ren dat de kernenergiecentrale Dode waard nu reeds buiten werking zal worden gesteld. Twee van de drie PvdA-gedeputeerden zouden de cen trale wel willen sluiten. Zij vinden de risico's, verbonden aan het gebruik van kernenergie voor de electrici- teitsvoorziening, zodanig groot dat zij de voorkeur geven aan onmiddel lijke stopzetting van de centrale. GS van Gelderland hebben gisteren een nota over dit onderwerp uitgebracht. De nota is geproduceerd naar aanlei ding van een in het voorjaar van 1979 door het Gelderse Statenlid W. van Dam (PPR) gestelde vraag die luidde: „Willen GS bevorderen dat de kerne nergiecentrale in Dodewaard wordt gesloten hangende de gedachtenwis- seling naar aanleiding van het ge beurde in Harrisburg?" GS zeggen tot de conclusie te zijn gekomen het niet verantwoord te vin den om voorafgaande aan de door de regering aangekondigde brede maat schappelijke discussie een beslissen de keuze voor een nieuw energietijd perk te maken. ADVERTENTIE 't Leek allemaal zo ver van ons bed. Maar voor we goed en wel wakker waren, rolden de tanks al door de straat Vielen de Duitsers letterlijk uit de lucht. De oorlog was ons leven binnen getrokken. Het lijkt 40 jaar later misschien onvoorstelbaar; maar, ondanks alle gruwelen, ondanks alle terreur, probeer den we er toch het beste van te maken. We pasten ons wonderwel aan. En we bleken vindingrijker dan we dachten. Over de geschiedenis van het dage lijks leven in de Tweede Wereldoorlog gaat het nieuwe Boek van de Maand. Verteld aan de hand van anecdotes, persoonlijke verslagen en dagboekfrag menten. Zichtbaar gemaakt door talloze foto's en afbeeldingen, waarbij nooit eerder gepubliceerd materiaal uit privé-bezit. Het boek werd samengesteld door de bekende journalist Evert Werkman en de geschiedkundigen Madeton de Keizer en Gert Jan van Setten. Het is een bijzonder boek geworden, waarin de wonderlijke sfeer^ van die dagen tot leven komt Ook al hebt u die niet zelf meegemaakt Het ifctgdijlts teven TwdcVlfctdckHiring hcschmtoésor KvflrtWEtktïWft,. De aanbieding is geldig van 1 t/m 31 mei. Echter zolang de voorraad strekt Het geding diende bij de president van de rechtbank in Arnhem, mr. J. Schaafsma. Stop Dodewaard en de Gelderse Milieufederatie vroegen sluiting van de centrale in Dode waard, omdat de centrale te veel splijtstofelementen zou hebben opge slagen. Gevraagd werd om een dwangsom van vijfduizend gulden voor elke dag dat de GKN in gebreke blijft. Mr. J. Schaafsma doet vrijdag 23 mei uitspraak. .De kerncentrale in Dodewaard mag volgens de jongste vergunning in de reactorkern zelf 164 splijtstofelemen ten hebben en in het splijtstof opslag bassin 248 elementen. Volgens „Stop Dodewaard" moet in het koelbassin ruimte overblijven voor een gehele kernlading, zodat in feite maar 84 elementen kunnen worden opgesla gen. Er zouden echter al geruime tijd tenminste 88 elementen liggen. Dat aantal zal naar verwachting van „Stop Dodewaard" alleen maar gro ter worden, omdat de centrale de gebruikte elementen niet meer naar het buitenland kan afvoeren zoals eigenlijk de bedoeling is. De GKN (eigendom van de gezamen lijke elektriciteitsbedrijven) bestreed dat in het koelbassin ruimte over moet blijven voor een kernlading. Volgens mr. H. Blom, raadsman van de GKN, is daarvan geen sprake. Het is beter, in geval van storingen in de centrale, de elementen in het reactor vat te laten zitten dan ze over te brengen naar het koelbassin. Wat in het vat zit verzuurt niet, aldus Blom. In het algemeen De GKN ontkende dat de veiligheid van de omwonenden in deze zaak aan de orde is, zoals „Stop Dodewaard" en de andere eisers vaststelden. Het geding is meer gericht tegen de kern centrales in het algemeen. Daarvoor kunt u beter terecht bij de regering en het parlement, aluds mr. Blom tot de raadslieden van de tegenpartij, de Wageningse advocaten mr H. van Lo tringen en mr J. Claassens. Beide laatsten hadden geen goed woord over voor de regering, die op 28 maart de vergunning voor de centrale in Dodewaard plotseling verruimde en daar pas tien dagen later melding van maakte in de Staatscourant. De verruiming van de vergunning is vol gens „Stop Dodewaard" onder druk van het kort geding tot stand geko men. „De beslissing om de opslagver gunning van Dodewaard te verhogen is dan ook een noodsprong om aan acute sluitng van de centrale te ont komen," aldus mr Claassens. Volgens mr Blom was de nieuwe ver gunning al lang in de maak. Hij gaf wel toe, dat het tijdstip waarop de vergunning is verleend „uiterst onge lukkig" is gekozen. Mr Blom zei dat sluiting van de centrale de veiligheid voor de omwonenden niet zal verho gen, omdat de radioactieve splijtsto felementen aanwezig zullen blijven. Het voor lange tijd stilleggen van de centrale heeft niets te maken met de veiligheid, aldus de GKN-raadsman, maar een dergelijke maatregel is slechts in financiële zin nadelig voor de exploitant. Voor de elektriciteits- produktie is de centrale in Dode waard ook nauwelijks interessant Borssele De centrale in Dodewaard werd dins dag ook vergeleken met die in het Zeeuwse Borssele, waar in het koel bassin wel ruimte open moet blijven voor een gehele kernlading. Volgens mr Blom is die voorwaarde bij Bors sele wel nodig, omdat anders de con tinuïteit van de centrale in gevaar komt. „Borssele" is tien keer zo groot als Dodewaard en is wel belangrijk voor de Nederlandse elektriciteitsproduk- tie. De reparaties aan het reactor/at moeten daarom snel kunnen worden uitgevoerd. De advocaten van „Stop Dodewaard" cs beschuldigden de GKN ervan nooit spontane voorlichting te heb ben gegeven. Steeds weer hebben ei sers getracht die voorlichting af te dwingen en keer op keer zijn zij ge stuit op de onwillige houding van de GKN, aldus mr Claassens. Van een onzer verslaggevers BREDA In het hartchirurglsch centrum De Klokkenberg zal vandaag na een maand stilstand wegens hoog opgelopen conflicten intem en extern weer begonnen worden met opere ren, waarvoor zich in eerste instantie zeven patiënten hebben aangemeld. Bemiddelaar in het langdurige con flict, prof. dr. J.M. Greep, is er uitein delijk in geslaagd betrokken partijen rond de tafel te krijgen en met hen eeri werksituatie te scheppen, die op het oog aanvaardbaar lijkt. Afge wacht moet wel worden, hoe in de praktijk hieraan uitvoering zal wor den gegeven. Feit is échter dat alle betrokken chi rurgen, anestesisten en cardiologen, die zich bezighouden in De Klokken berg met hartchirurgie, hun handte kening hebben gezet onder een lijst van „zeven geboden". Daarmee heb ben zij zich verplicht tot een collegia le samenwerking en tevens beloofd zich te zullen onthouden van alles wat de goede onderlinge verhoudin gen in de weg staat. Prof. Greep, die half april als bemid delaar werd aangetrokken om het conflict tot een oplossing te brengen, is redelijk optimistisch over de toe komst. Hij heeft de lijst met spelre gels opgesteld, die bindend is en waarop bij overtreding ontslag kan volgen. Toezicht Daarnaast is er een toezichthoudend team, waarvan Greep zelf voorzitter is en dat bestaat uit hartchirurgen, anesthesisten en cardiologen. Dat team zal adviezen geven en beslissin gen nemen, die nodig kunnen zijn om de hartkliniek in Breda zo goed mo gelijk te laten functioneren. Voor ie dere medische discipline is een taak omschrijving op papier vastgelegd, zodat daar geen misverstanden over kunnen ontstaan. Duideljk is wel dat het ambitieuze „Houston"-model, waarvan de Lie- ropse hartchirurg dr. P.J. Van der Schaar destijds bij de opzet uitging, op een laag pitje is gezet. Dit leidde destijds tot moeilijkheden met de anestesist in De Klokkenberg, die van mening was dat er geen „Ameri kaanse" uren gemaakt hoefden te worden en de gewone werktijden aan hield. Dr. Greep zelf gaat uit van een aantal hartoperaties van 250 tot 300 per jaar met een uitloop in de toekomst naar 450 tot 500, hetgeen globaal neerkomt op een halvering van het programma. De duizend open hartoperaties per jaar, zoals aanvankelijk gepland, zul len voorlopig dan ook nog „toekomst muziek" blijven en afgewacht moet worden, hoe de verschillende discipli nes betrokken bij de hartchirurgie In de praktijk zich hierin zullen kunnen vinden. OOSTERBEEK (ANP) - De 28-Jari- ge vrouw, die een week geleden met haar drie jonge kinderen door haar echtgenoot en een tweede man met geweld werd ontvoerd uit de Paul- stichting in Oosterbeek, is weer terug in Nederland. De kinderen waren al eerder terug in hun woonplaats Ede. De moeder werd maandag door de politie in Vaals in de trein aangehou den. Haar echtgenoot loste bij de ontvoering vier schoten op de nacht portier van de Paulastichting. De portier raakte daarbij ernstig ge wond. Beide ontvoerders zijn nog spoorloos. Zij verblijven vermoede lijk in het buitenland. GROESBEEK (ANP) Onder Groesbeek is in de nacht van maan dag op dinsdag twaalf hectare bos door brand verwoest. In Gennep ging bij een brand vijf hectare natuurge bied verloren. De brand bij Groes beek werd bestreden door de brand weerkorpsen van Groesbeek, Mook en Nijmegen. De brandweer van Gen nep kreeg assistentie van het korps uit Oppersum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 9