fAVO-generaal: macht iowjets onheilspellend raakt van de regen in de drup Sjtsjaranski-comité ook voor anderen in het krijt ortugal en Jakarta ezig met Oost-Timor Sadat waarschijnlijk ook premier Egypte der ederland speelt bemiddelaar Staking in Frankrijk Bani-Sadr stopt actie Khalkhali Kleurlingen in Zuid-Afrika gaan weer naar school EG-landen eens over olieverbruik (AG 14 MEI 1980 BUITENLAND TROUW/KWARTET BUSSEL (Reuter, AP, AFP) De militaire kracht van de Sowjet Unie is onheilspellend. Dit ii gisteren de voorzitter van het militair comité van de NAVO, de Noorse generaal Gundersen ahtiipdens een bijeenkomst van de ministers van defensie van het bondgenootschap. Generaal loekt j..cnri Hp hnnirctp MAUrj.militoir vpi Hot. Hp HormHbcóH iron Hp Pnccpri fnf Hp introcio in undersen. de hoogste NAVO-militair zei dat de bereidheid van de Russen tot de invasie in Ighamstan heeft aangetoond dat de wereld een periode van groot risico is binnengetreden. [undersell zei dat conflicten buiten t traditionele NAVO-gebied de sta- iteit in de wereld kunnen aantas- i en ook hun weerslag kunnen heb- u op de NAVO. „Recente ontwikke len hebben aangetoond dat ons jdgenootschap niet in een luchtle- leeft en dat we meer dan ooit tevoren worden beïnvloed door de industriële afhankelijkheid van olie en ruwe grondstoffen en door zowel zorg over de mensenrechten als de militaire krachten." Alhoewel de NAVO als zodanig niet kan optreden buiten het verdragsge- tee» m onze correspondent 6SABON Portugal en Indonesië zullen binnenkort dsie- ïoemd wordt de datum van 19 mei beginnen aan bespre- sltl> igen over het probleem-Oost-Timor. Sterke aanwijzingen !oru irtoe 111 Lissabon zijn van officiële zijde niet bevestigd, tsfjj Ierland zou als Portugese zaakwaarnemer in Jakarta een ^ngrijke rol hebben gespeeld bij het totstandkomen van de tacten. De besprekingen zullen waarschijnlijk in Parijs of de Verenigde Naties in New York worden gehouden. Portugese minister van buiten- idse zaken Freitas do Amaral heeft iver een Portugese krant ver- dat rechtstreekse contacten ai Portugal en Indonesië noodza ak zijn om tot een oplossing van humanitaire problemen op Oost- ior te komen. Portugal staat on diplomatieke druk van een aantal sterse landen om haast te maken it een oplossing. Igië. Frankrijk, Spanje en West- utsland zouden hebben laten we- i in oktober niet opnieuw hun stem zullen geven voor een veroordeling i'oorp de Indonesische bezetting door fjo Verenigde Naties, als Portugal ordien geen begin met een oplos- ia8 g heeft gemaakt. Nederland heeft th tot nog toe bij de uitspraken van Verenigde Naties tegen de Indone- Iche bezetting van stemming ont- ?n v uden. Na het breken van de diplo- de itieke betrekkingen tussen Portu- »atis en Indonesië als gevolg van de t dc lonesische invasie op Oost-Timor, terlo Van een onzer voo verslaggevers AMSTERDAM Deelne- ood mers aan de spoedconfe- ati untie over de zaak Sjtsja- Jijranski hebben gisteren een lieroep op de Sowjet-Unie gedaan de joodse activist zo snel mogelijk vrij te la- 'eraj ten. Het panel van de con- ferentie is na het aanhoren van getuigenverklaringen tot de conclusie gekomen dat Sjtsjaranski zelfs vol gens de Russische wetten geen eerlijk proces heeft gehad. Een gisteren opgericht „Interna tionaal Sjtsjaranski-comité voor de rechten van de mens" zal onder voorzitterschap van Andrew Young zich inzetten voor de vrijla ting van Sjtsjaranski en mensen over de hele wereld die zich in een zelfde positie bevinden. Op het in Amsterdam gehouden congres kregen gisteren de panel leden het woord. Het internationa le panel, dat hoofdzakelijk be stond uit linkse personen, had maandag een serie getuigenver klaringen aanhoord over het lot van Anatoli Sjtsjaranski, die in 1978 in de Sowjet-Unie werd ver oordeeld tot dertien jaar straf kamp. Vrijwel alle panelleden be-; in december 1975, nam Nederland de Portugese zaken in Jakarta waar. Intussen bevestigen nieuwe uit Oost- Timor afkomstige brieven, eerdere berichten over het oplaaien van de guerrillastrijd in het oostelijk deel van Oost-Timor. Volgens de in maart verzonden brieven, gericht aan Timo rese vluchtelingen in Lissabon, gaat het om een vijfhonderd mensen die nog steeds vanuit het bosrijke ge bergte in de buurt van Lospalos en Mali ana een guerrillastrijd voeren. In dit oostelijk deel van de vroegere Portugese kolonie, kunnen kleine groepen guerrillastrijders leven van wat de natuur te bieden heeft. Zij zouden op die manier ontkomen kun nen zijn aan de hongersnood die in het westelijk deel enkele honderddui zenden slachtoffers heeft gemaakt en nog maakt. Ook spreken de brieven van een overspoeling van het land door Javanen en het voortduren van de schending van de mensenrechten door de Indonesische bezetters. bied en dus ook niet aanwezig kan zijn in het bedreigde gebied rond de Perzische Golf en Afghanistan heb ben de Amerikanen gisteren nog eens benadrukt de militaire hulp van indi viduele NAVO-landen op prijs te stel len. Opvallend was de Amerikaanse lof voor het Franse beleid. Frankrijk heeft naast versterkingen in de Mid dellandse Zee ook omvangrijke vloot- eenheden en -bases in het Golfgebied. Frankrijk, zo zei een hoge Ameri kaanse functionaris, is een sleutel land in het Westerse bondgenoot schap. De bondgenoten kunnen voor beeld nemen aan wat Frankrijk aan defensie doet. Dat was een opvallen de uitspraak omdat de Fransen al jaren lang geen deel uitmaken van de militaire NAVO-organisatie en alleen deelneemt aan het politieke NAVO- beraad. President Carter heeft zijn Europese bondgenoten gevraagd hun belofte tot sancties tegen Iran te houden. Hoe intensiever de steun voor de VS is bij hun streven de Amerikaanse gijzelaars in Teheran vrij te krijgen, hoe beter, zei de president bij het vertrek van de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Muskie, naar zijn eerste ontmoeting met zijn colle ga's in Brussel. Carter zei te verwachten dat de Euro pese leiders hun eind april aangekon digde sancties zullen uitvoeren. Muskie zei dat hij in Europa wil vast stellen hoe ver de steun van de bondgenoten gaat. Na zijn ontmoeting met de NAVO- ministers zal Muskie in Wenen zijn ëSowjetrussische ambtgenoot Gromi- ko spreken. De leiders van het War schaupact komen vandaag in War schau bijeen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Oosteurope- se bondgenootschap. De voorberei dingen voor het overleg zijn gering geweest. Er wordt rekening mee ge houden dat de Russische leider Leo nid Breznjew tijdens de bijeenkomst een nieuwe poging zal ondernemen tot een vredesoffensief. Met name van de kant van Roemenië Is de afge lopen dagen op die mogelijkheden gewezen. Dr Luns, de secretaris-generaal van de NAVO maakt een praatje met de Noorse generaal Gundersen. CAIRO (Reuter, AP, AFP) President Anwar Sadat van Egypte zal waarschijnlijk ook premier worden van het nieuw te vormen kabinet. Dit leiden gezaghebbende Egyptische kranten af uit het verloop van de formatie, waarvan Sadat vandaag het resultaat bekend zal maken. Om de president de gelegenheid te geven de binnenlandse politieke en economische problemen aan te pak ken zijn premier Khalil en zijn kabi net afgetreden. De verwachting is dat Sadat harde maatregelen zal afkondi gen om een geldontwaarding van der tig procent het hoofd te bieden. Ver der zou hij de levensomstandigheden van de laagstbetaalden willen verbe teren door de prijzen in de hand te houden. Volgens vice-president Moebarak zal het aantal ministers van 27 tot 22 worden teruggebracht en zullen er vice-premiers komen voor een aantal sectoren van het beleid zoals econo mie. industrie en productie. Oud-pre mier Khalil zou binnen Sadats partij een belangrijke post krijgen op het gebied van het buitenlandse beleid. Israëlische militairen hebben giste ren een persconferentie afgebroken van de burgemeester van Nabloes Bassam Al-Sjaka. De burgemeester protesteerde tegen de Israëlische maatregelen op de bezette westelijke Jordaanoever. De voormalige Israëli sche militair Peled heeft namens de raad voor Israëlisch-Palestijnse vre de de bezettingsautoriteiten er van beschuldigd de bewoners van Hebron en drie kleine dorpen uit te hongeren door het uitgaansverbod van kracht te houden. De autoriteiten stellen dat er genoeg voedsel is en dat de bewo ners enkele uren per dag gelegenheid krijgen inkopen te doen. '9 nadrukten dat de bijeenkomst niet was bedoeld als speciale aan klacht tegen de Sowjet-Unie, maar tegen alle landen waarin dergelijke veroordelingen voor komen. Verscheidene panelleden, zoals de voormalige premier van Portugal Mario Soares en ex-minister Fer- nandes uit India, verklaarden in het verleden herhaaldelijk zelf het slachtoffer in eigen land te zijn geweest van vergelijkbare aanval len op andersdenkenden. De con ferentie van Helsinki in 1975 was juist bedoeld om dissidenten in alle landen recht van spreken te geven. „Sjtsjaranski is een symbo lisch geval, dat op de vervolgcon ferentie dit jaar in Madrid als uit gangspunt kan dienen voor de toetsing van de situatie in alle landen, die het verdrag van Hel sinki hebben ondertekend", aldus Soares. Een van die ondertekenaars was destijds ex-premier Joop den Uyl, namens de Nederlandse regering. „Die verklaring van Helsinki heeft niets van zijn waarde verloren", aldus Den Uyl. „Ik pleit er dan ook Hier en Nu houdt Sacharow-hearing HILVERSUM De tv-actualitei- tenrubriek van de NCRV, Hier en Nu, zal in de herfst van 1981 een Sacharow-hearing organiseren. Tijdens de hearing zal aan de. hand van een bepaald thema wor den gesproken over de mensen rechten in de Sowjet-Unie. De Russische dissident Sacharow heeft de NCRV via een tussenper soon vanuit zijn verbanningsoord Gorki laten weten dat hij ons land heeft gekozen als plaats van de hearing. Hij wil dat Hier en Nu deze organiseert. Als thema koos hij: opvoeding. De laatste Sacha row-hearing werd in 1978 gehou den in de Verenigde Staten met als thema: arbeid. Oud-minister van justitie en oud-burgemeester van Amsterdam, prof. dr. I. Sam- kalden, heeft zich bereid ver klaard als voorzitter van de hea ring op te treden. voor de dialoog met de Sowjet- Unie voort te zetten. Juist nu ma ken de verslechterende internatio nale verhoudingen verder praten meer dan ooit noodzakelijk. De ondertekenaars hebben destijds toegezegd elkaar te zullen contro leren op de naleving van het ver drag. De veroordeling van Sjtsja ranski is een onduldbare smet op het slotakkoord van Helsinki. Wij kunnen ons niet veroorloven rond Sjtsjaranski, Sacharow en vele an deren in de Sowjet-Unie de grote stilte te laten intreden." Andrew Young, voormalig Ameri kaans ambassadeur bij de Ver enigde Naties, wees op het effect van openbare aanklachten tegen politieke onderdrukking. Hij noemde de vrijlating van politieke vluchtelingen in Cuba en de hoop volle hervatting van de discussie in Zuid-Afrika over de vrijlating van Nelson Mandela. „Het be staan van een kritische beweging is in het belang van de Sowjet- Unie zelf. Ook in de Verenigde Staten hebben de arbeidersbewe ging. de vrouwenbeweging en groeperingen voor burgerrechten een einde weten te maken aan belangrijke misstanden. Ik geloof dat Sjtsjaranski en de zogenaam de dissidenten de pioniers zijn van de vrijheid in de Sowjet-Unie. Zo'n beweging is in ieder land nodig." aldus Young. Charles Hanin, vice-vooreitter van de Raad van Europa, waarschuw de ervoor de Sowjet-Unie niet te isoleren: „Laten wij geen Fari zeeërs zijn door een scheiding te maken tussen de vrije wereld, waar alles goed is, en de rest. Ook in de vrije wereld worden zwakke ren verdrukt. In het verleden is bewezen dat vrije landen snel kun nen veranderen in een dictatuur. Zodra het ergens fout gaat moeten wij van ons laten horen. In de Sowjet-Unie bestaat een wet die het anti-semitisme verbiedt. Nu de joden het daar toch moeilijk krijgen, moeten we daar tegen in opstand komen." Aan het einde van het congres werd de oprichting bekend ge maakt van het Internationaal Sjtsjaranski-comité voor de men senrechten. Voorzitters hiervan zijn Andrew Young en de Franse advocaat Robert Badinter en alle leden van het panel hebben zich er bij aangesloten. Het comité over weegt een delegatie naar Moskou te sturen om voor de vrijlating van Sjtsjaranski te pleiten. Een ande re mogelijkheid is druk uit te oefe nen via diplomatieke kanalen op Russische ambassadeurs in de hele wereld. Ook wil men naar de vervolgconferentie in Madrid gaan om daar de zaak aan de orde te stellen. PARIJS (AP, Reuter, AFP) Frankrijk is gisteren plat gegaan door een staking van de drie grootste vakbonden. De commu nistische CGT, de socialistische CFDT en de machtige onder wijsbond hadden de „nationale actiedag" uitgeroepen. Er ver schenen geen kranten, de metro lag een tijd stil, de post werd niet bezorgd en slechts veertig pro cent van de elektriciteit werd geleverd. Grote opstoppingen ontstonden op de wegen, omdat het openbaar vervoer nagenoeg stilgelegd was. Tienduizenden demonstranten gingen in Parijs de straat op om te protesteren tegen de beknibbeling door de regering op de sociale voorzie ningen. Zo moeten de Fransen •een eigen bijdrage van vijf pro cent in de ziektekosten gaan betalen. De studenten in Parijs waren in deze voorjaarsdagen eveneens onrustig. In het Quartier Latin was het gisteravond zeer gespan nen, nadat een jongen tijdens onregelmatigheden met de poli tie van een dak was gevallen en om het leven was gekomen. De moeilijkheden tussen studenten en politie ontstonden, nadat de studenten een autobus in brand hadden gestoken bij de faculteit van Jussieu. De studenten pro testeren tegen de beperkte in schrijving van buitenlandse stu denten. Het ongeval met de stu dent was volgens de studenten de schuld van de politie. De Britse vakbonden hebben voor vandaag een actiedag uit geroepen en hun ongeveer 12 miljoen leden gevraagd thuis te blijven. De staking is een protest tegen de economische politiek van de regering-Thatcher. De Britse premier heeft gisteren een beroep op de werknemers ge daan toch naar hun werk te gaan. SEOEL (Reuter, UPI) Duizenden Zuidkoreaanse studenten hebben gis teren slag geleverd met de politie. De studenten willen een beëindigin van de staat van beleg en democratische hervormingen. Bij de betogingen zijn twintig studenten gewond geraakt. De politie verrichtte ongeveer hon derd arrestaties. De studenten eisen ondermeer stop zetting van de gewongen militaire training, oprichting van vrije vakbon den en afschaffing van de perscen- suur. De politie dreef de duizenden studen ten met traangas uiteen. De studen ten bekogelden op hun beurt de poli tie met stenen. TEHERAN (UPI) De president van Iran, Abolhassan Bani-Sadr heeft de islamitische rechter sjeik Sadegh Khalkhali publiekelijk op zijn num mer gezet. De controverse tussen de twee mannen draait om het bevel dat Khalkhali gaf een mausoleum van de vader van de voormalige sjah te slopen. In een bondige verklaring via radio- Teheran zei Bani-Sadr dat Khalkhali totaal geen juridische bevoegdheden bezit. De vroegere rondtrekkende rechter, die zonder veel plichtplegin gen „vijanden van de islamitische revolutie" terecht liet stellen, leidt momenteel de narcoticabestrijding. De titel islamitische rechter werd hem door Bani-Sadr ontnomen nadat Khalkhali in strijd met een verbod van de president het mausoleum van de vader van de sjah had laten slo pen. Bani-Sadr was tegen die afbraak omdat hij het in stand wilde houden als „monument van de misdaden" van de Pahlavi-dynastie. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuidafrikaanse kleurlingen die gedu rende een maand de lessen op school hebben geboycot gaan vandaag weer naar school. Dit werd althans afgelo pen weekeinde gezegd door het zoge heten Comité van 61 dat de stakende scholieren vertegenwoordigt in de Kaapprovincie. Het comité liet wel weten binnen de scholen actie te blij ven voeren tegen de achterstelling van het onderwijs voor kleurlingen ten opzichte van het onderwijs voor blanken. Zo zijn de scholieren van plan de examens te boycotten en binnen de scholen „bewustzijnspro- gramma's uit te voeren. Het is nog niet duidelijk of stakende scholieren van gemengd ras in andere delen van Zuid-Afrika eveneens weer naar school zullen gaan vandaag. Aan de boycot afgeopen maand heb ben ongeveer honderdduizend scho lieren en leerkrachten deelgenomen. BRUSSEL (Reuter) De EG-lidsta- ten zijn overeengekomen het oliever bruik te beperken in het kader van een gezamenlijke energiepolitiek. Dit werd gisteren in Brussel vernomen uit een van de delegaties, die daar een pakket maatregelen bespraken die door de Europese Commissie was voorgesteld. Het energieverbruik mag voortaan slechts met 0,7 procent stijgen voor iedere procent economische groei. Olie mag verder nog maar veertig procent van het energieverbruik uit maken. Het huidige cijfer ligt rondom de vijftig procent. De negen EG-landen willen tussen de 70 en 75 procent van het elektrici teitsverbruik betrekken uit kern- of zonne-energie. Onderzoekingen naar nieuwe energiebronnen zullen wor den gestimuleerd. Volgens energie-commissaris Guido Brurmer hebben de negen op het ogenblik een voorraad olie waarop 112 dagen geteerd kan worden. Dit jaar zal naar verwacht 457 miljoen ton olie ingevoerd worden. B runner waarschuwde ervoor dat de oliemark- ten. zoals de Rotterdamse spotmarkt „buitengewoon onstabiel" zijn. In Rotterdam zijn de prijzen voor lichte huisbrandolie sedert begin april zelfs al met 23 procent gestegen. >or Nico Kussendrager 20 nds de val van Idi Amin is nog niemand erin geslaagd orde en rust te engen in Oeganda. Zijn eerste opvolger. Yusuf Luie, niet, en de nu op O zijspoor gezette Godfrey Binaisa zeker niet. Integendeel. egandezen die ruim een jaar geleden nog insten en juichten in de straten, sluiten ch nu 's avonds op in hun woningen en fgrendelen de deur. Regelmatig klinkt weervuur van de patrouilles die op zoek n naar mensen die tijdens spertijd nog ken zijn. Berovingen en inbraken zijn in ampala aan de orde van de dag. Op het atteland is het niet veel beter. Bendes ■open de dorpen af, die op geen enkele Êscherming van de politie hoeven te reke- n. ..Het is niet veel beter dan in de tijd Ui Amin", zeggen sommige Oegandezen. het beter wordt nu het leger de macht er in handen heeft, is de vraag. Formeel Jrdt gezegd dat de militaire commissie de ^oegdheden van de president heeft over komen. en niet het leger, maar dat is een uiance. Aanleiding voor het militaire ingrijpen was benoeming van de stafchef van het leger, ■•avid Ojok. tot ambassadeur in Algiers. Hij het idee dat president Binaisa hem land uit wilde hebben, naar een keurige, «gevaarlijke plaats in het buitenland. Niet «u onrechte Binaisa verweet Ojok het gebrek aan disci pline in het leger, dat bij herhaling aan het roven en plunderen sloeg. Soldaten die geen soldij krijgen omdat de schatkist leeg is, zijn ook moeilijk onder de duim te houden. Dat gebrek aan discipline was echter slechts de stok om de hond te slaan. Bedreiging Ojok, met op de achtergrond de in 1971 door Amin verdreven president Milton Obote, vormde een bedreiging voor Binaisa. Obote bezweert nu vanuit zijn ballingschap in Tanzania dat hij niets wist van de machts greep van de militairen. Hij was naar eigen zeggen met de kinderen op een uitstapje in een van de Tanzania anse wildparken toen hij het nieuws hoorde. Als betrokkenheid van Obote bij de coup zou blijken, maakt dat zijn kansen niet groter later dit jaar democratisch tot presi dent te worden gekozen. De nieuwe sterke man in Oeganda, Ojok, is een goede vriend van Obote en diens in vloed in het land is met de machtsovername zeker niet kleiner geworden Ook Obote en de nu in zijn ambtswoning opgesloten president Binaisa waren ooit goede vrienden. Binaisa is een Baganda, lid van het overwegend christelijke volk in het zuiden van Oeganda dat van de regering- Obote niet veel moest hebben. De lokale hoofden daar waren in de jaren zestig bang hun macht te verliezen. Binaisa was de man die voor Obote het vertrouwen van de Ba ganda moest winnen. Dat liep fout toen de Baganda zich desondanks tegen Obote be gonnen te verzetten, en deze het leger onder leiding van Idi Amin op de Baganda losliet. Obote trok zelf vrijwel alle macht aan zich en probeerde Oeganda als een eenheidsstaat van de hoofdstad Kampala uit te besturen. Terwijl het land geen een heidsstaat is, maar meer een samenraapsel van koninkrijkjes en stamverbanden die alle sterk hechten aan eigen zeggenschap. Toen Amin in 1971 aan de macht kwam, ging hij vooral onder de Baganda in het zuiden tekeer. Verschillen In de verschillen tussen de Baganda in het zuiden, en de Acholi- en Langovolken in het noorden van Oeganda liggen de wortels van de voortdurende onrust en strijd in het land. Ook Binaisa is er niet in geslaagd de tegenstellingen te overbruggen. De zo naar eigen zelfstandigheid hunkerende Baganda wantrouwen hem omdat hij met Obote heeft samengewerkt. Het noorden had niet veel met hem op, juist omdat Binaisa een Baganda was. Daarbij kwam dat Binaisa leiding moest geven aan een land dat jaren had geleden onder de terreur van Amin. Toen deze weg was, ontstond aanvankelijk een gevoel van eenheid, samenwerking en de drang samen het economisch verwoeste Oeganda weer op te bouwen. Aan die eufo rie kwam echter al snel een einde. De broze eenheid werd verstoord door een machts strijd aan de top waarbij persoonlijke be langen vaak voorop stonden. Bovendien bleken de Oegandese politici te weten hoe zij zich rijk konden stelen. Als je politieke toekomst niet zeker is, moet je pakken wat je pakken kunt. Corruptie vierde hoogtij in Oeganda, wat ook wel blijkt uit de verhalen van de ontwikkelingswerkers in het land. Nadat er een einde was gemaakt aan het regime van Amin stroomden zij in grote getale toe, maar met de wederopbouw van het in aanleg rijke Oeganda is zelfs nog geen begin gemaakt. Vooralsnog gaat het steeds verder bergafwaarts, wat nog eens wordt versneld door de droogte die het noorden heeft getroffen. Een half miljoen mensen leven daar op de grens van leven en dood. Voedsel is er vrijwel niet. Voor zover er voedselhulp komt, verdwijnt deze op de zwarte markt, waardoor het eten voor de gewone mensen onbetaalbaar is. Of er zijn geen vrachtwagens om voedsel te ver voeren. Socialisme Milton Obote heeft op zijn minst ideeën om Oeganda sociaal en economisch te ontwik kelen. Hem staat een Afrikaans socialisme voor ogen, min of meer naar Tanzaniaans voorbeeld. Dat ontwikkelingsmodel is in Tanzania geen succes geworden. Wat be treft Oeganda heeft Obote nooit echt de kans gehad om te bewijzen of het daar wel zou werken. Of hij die kans krijgt hangt af van de verdere gebeurtenissen in Oeganda. De mo gelijkheid bestaat zeker dat Obote bij even tuele verkiezingen tot president wordt ge kozen, maar ook moet niet worden uitgeslo ten dat hij door het leger in het zadel zal worden geholpen. Dan zal echter de voor malige president zeker geen eenheidsfiguur worden en daaraan heeft Oeganda nu juist zo'n grote behoefte. De ontwikkelingen in het land zijn sterk afhankelijk van wat Tanzania doet. Presi dent Julius Nyerere de voortdurende bedreigingen en aanvallen op zijn land door Idi Amin beu stuurde een leger van 20.000 man naar Oeganda om de dictator te verja gen. Zeker de helft van die militairen zijn nog aanwezig. Zij houden zich op de achter grond, maar kunnen zo nodig een beslissen de invloed hebben op de verdere gebeurte nissen. Het Oegandese leger stelt te weinig voor om aan de Tanzanianan weerstand te kunnen bieden. Nyerere zal echter zijn vingers niet willen branden aan een rechtstreekse betrokken heid bij de machtsstrijd in Oeganda. De tegen Amin gerichte inval was al een om streden zaak, maar werd, gezien het terreur bewind van Amin, schoorvoetend aan vaard. Openlijke uitbreiding van de invloed nu zal echter op veel weerstand stuiten, in Oeganda èn daarbuiten. Kenia Behalve Tanzania speelt een derde land nog een rol: Kenia (Ooit vormden Kenia, Tanza nia en Oeganda gedrieën de Oostafrikaanse Gemeenschap). Om een dam op te werpen tegen Tanzania ging president Binaisa kor telings op bezoek bij zijn Keniase ambtge noot Daniel Arap Moi, die hem hartelijk verwelkomde. De binnenstaat Oeganda is voor zijn handel afhankelijk van Keniaanse en Tanzaniaanse havens; die van Tanzania zitten doorgaans verstopt. President Moi heeft er eerder op gezinspeeld dat als het écht fout loopt in Oeganda, om een vredes macht van het Britse gemenebest in te zetten. Het is voor Oeganda te hopen dat dat niet nodig is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7